GARAGE MANSHANDEN HELDERSCHE COURANT VAN DONDER PAO 3 AUOUSTUS 1933. iO'pro0r&mm& KONIJN's warme Croquets. TELEFOON 533 Stadsritten 50 ct met 6-7 pers. auto's Buitenritten 7 cent per K.M. LAAN 44-46. Oe drie soc.-democratische wet houders van Amsterdam moeten aftreden. "'Miderzeefonds. 'M weer in Juli. Wordt lid van" omdat het Vreemdelingen verkeer is Landsbelang, Streekbelang, Stadsbelang en UW BELANG Honderden Chineezen slaags met elkaar en met de politie. De vergiftiging te Winsum. Overstroomingen in Japan en Mantsjoerije. De ontploffing in een hotel te Brünn. |4 mijnwerkers gedood. Het noodweer in Opper-Silezië. Geheimzinnige branden in Engelsehe badplaatsen. Van links en rechts De plannen voor een transatlantische vliegroute. tusschen deze maatregelen en het onder zoek, hetwelk door de heeren prof. dr. B. O. Sohrieke en dr. A. I). A. d>e Kat Ange- lino is ingesteld op Su ma tra's Westkust. Daarbij is gebleken, dat de godsdienstige vereenigingen aldaar relaties onderhouden met de P. I. en de P. N. I.. die ook zelf ter Westkust eenigen aanhang bleken te hebben. Het bericht van de arrestatie van ir. Soekarno treft merkwaardig toevallig samen met het overlijdensbericht van mr ir. Kiewit de Jonge, die als toenmalig regee ri ngsgemachtigde voor aigemeene zaken een groote rol heeft gespeeld in het proces tegen ir. Soekarno. Hu was den beklaagde zeer gunstig gezind en gaf daaraan uiting door hem op de zitting de liand te komen drukken, 'hetgeen hem toon van vele zijden kwalijk is genomen. De door den heer Soekarno ge schreven brochure. Deze was reeds eenige maanden ge leden verschenen en bevatte een relaas over de wijze waarop de vrijmaking van Indonesia zou dienen te worden verkre gen. De oplaag van ir. Soekarno's blad Fi kiran Kajat (het streven naar een vrij In donesia) had reeds hier en daar een op zien gebaard. Bovendien waren tevoren tegen ir. Soekarno diverse strafrechter lijke onderzoekingen gaande, terwijl in de Fikiran Rajat diverse haatzaai-artike- len waren verschenen. Dinsdagavond heeft de tweede verga dering plaats gehad van gedelegeerden van afdeelingen der federatie Amsterdam der S.D.A.P. Naar de Nw. Rott. Crt. ver neemt is in deze vergadering, welke vah 8 tot ongeveer 11 uur duurde, het besluit gevallen het advies van het federatie bestuur en van de fractie te aanvaarden, zoodat de drie soc.-democratische wet houders, de heer S. Rodrigues de Miran da, E. Polak en E. Boekman, zullen moe ten aftreden. Hun ontslagaanvrage zal begin September geschieden. Zooals men zich herinneren zal, heeft de burgemeester in de vorige raadsver gadering reeds meegedeeld, dat de leden van den gemeenteraad per 12 September bijeen zullen worden geroepen, in welke vergadering ook de wethoudersverkie- z'"<r s»n de orde zal komen. Wijziging en verhooging van de begrooting. Ingediend is een wetsontwerp tot wij ziging en verhooging van de begrooting van uitgaven van het Zuiderzeefonds voor het dienstjaar 1932. Zooals uit het wetsontwerp blijkt, wordt de gewone dienst verhoogd met 2.469.000, welk bedrag is gedekt door het voordeelig slot van le rekening van het fonds over het dienstjaar 1931 ten bedrage van 2.469,527,63, hetwelk wordi overgebracht, naar de rekening van het fonds voor het dienstjaar 1932. Voorlooplg overzicht, mede gedeeld door het Kon. Ned. Met. Instituut in De Bilt. Over de vijf hoofdstations was de ochtendtemperatuur gemiddeld over de geheele maand 1 graad, in de drie deca den resp. 1, V» en l1/, graad boven nor maal. De groote afwijkingen kwamen voor op den 16en en den 27§ten, resp. 2 gr. beneden en ö1/, braad boven normaal De gemiddelde maximum en minimum temperatuur waren beide 1 gr. boven nor maal. Het aantal dagen met een minimum temperatuur boven 25 graden bedroeg in De Bilt 11, tegen 6 normaal. De hoogste temperatuur in De Bilt bedroeg 34.0 gra den, op den 27sten; dit is de hoogste tem peratuur sedert den 23sten Juli 1925, toen 34.2 gr. werd waargenomen. De neerslag was in het Noorden van Noord-Holland en Zuid-Limhnrg onge veer 50 pet. beneden normaal, in Gro ningen ongeveer 20 pet. en in Zuid-Hol land ongeveer 30 pet. daarboven, overi gens normaal tot 15 pet. er boven en beneden. In de Bilt werden 202 uren zonneschijn waargenomen tegen 205 normaal. DE GEZONDMAKING VAN HET BLOEMBOLLENBEDRIJF. Binnenland. B;j beschikking van den minister van oeconomische zaken is benoemd tot re- geermgscommissaris inzake het bloem- bollensaneeringsplan 1933 mr. Slingen- berg, lid van de Eerste Kamer der Sta- ten-Generaal te Haarlem. Dinsdagavond is een zeer groot aantal Chineezen met elkaar slaags geraakt in en bij het Maasstation te Rotterdam. Ongeveer 200 Chineezen hebben n.1. een contract gesloten met de Ufa-film-maat- schappii, voor de opname van een film Dinsdagnacht zouden zii per extra-trein van het Maasstation vertrekken en tegen half elf arriveerden de Chineezen bp het station, waar zii zich in de derde-klas wachtkamer neerzetten. Voor zoover uit de verhalen viel op te maken, zijn er eigenlijk twee groepen van personen, die de vertrekkende Chineezen willen tegen houden. De eerste groep verreweg de grootste, bestaat uit Chineezen, die bang ziin, dat hun landgenooten zullen moeten spelen voor een film, waarin de oorlog tussöhen Japan en China zal worden uit gebeeld en waarin de Chineezen zullen moeten vluchten voor de Japanners. Als trouwe vaderlanders willen zii dit beletten De andere groep in aantal veel klei ner. maar voorts zéker even heftig be staat uit meest jeugdige vrouwen, met haar aanhang, die liefdesbetrekkingen met de thans op het punt van vertrek staande Chineezen hebben aangeknoopt en die be vreesd zijn, dat zij hun geliefde nimmer terug zullen zien. Aanvankelijk bleef het heel rustig in de wachtkamer, maar opeens is er een ge duchte kloppartij ontstaan. Niemand van de ooggetuigen kon zeggen, hoe dat pre cies was begonnen, maar plotseling had den zij de Chineezen op zien springen en od elkaar in zien stormen. Er werd met stoelen gegooid en geslagen en er vielen harde klappen. Na nader bleek, waren er 11 leden van de groep Chineezen, die hun landgenooten wilden verhinderen naar Berlijn te gaan, mee de wachtkamer in geloopen. Er waren een paar agenten op het sta tion aanwezig en met de grootste moeite lukte het ben de vechtenden te scheiden, waarbij druk van sabel en gummistok ge bruik gemaakt moest worden en waarbij een van de agenten zijn revolver heeft getrokken. Vier van de 11 opposanten werden ge grepen. Een van hen had een geduchte hoofdwond. Voorts was de mandoer van de troep vertrekkende Chineezen aan den neus gewond. De gewonden en de aange houdenen zijn naar de loods van de Hol- land-Amerika lijn aan de Oosterkade over gebracht, waar de gewonden voor'oopig zijn verbonden. De rust in de wachtkamer was intus- sohen teruggekeerd. Maar voor het station stond nog een groep van de tweede cate gorie „tegenstanders" en de politie heeft deze mensohen tot doorloopen aange maand. Juist was men hiermede bezig, toen een aantal taxi's met Chineezen aan kwamen rijden. Deze lieden bleken gealarmeerd te zijn door de gevluchte landgenooten. Uit de 3 auto's stapten ongeveer 38 Chineezen, die terstond de wachtkamer wilden bin nengaan. De politie wist hen op het laat ste oogenblik nog juist tegen te houden. Nauwelijks had men deze groep een beetje bij elkaar gedreven, toen over de Ooster kade een heele file van taxi's naderde. Men kon nog juist de hekken bij het station dichtgooien, om die auto's tegen te houden. AUTOBUS VAN DEN DIJK GEREDEN. Goed afgeloopen. Een touring-car uit Rotterdam, waarin zich een gezelschap van 22 personen be vond, op reis naar Apeldoorn, kwam Dinsdagmorgen, bij het passeeren van een grooten vrachtauto van den Amster- damschen Autodienst Fritschy De Bruyn, te dicht langs den berm van den Haastrechtschendijk, waardoor de chauf feur den auto niet meer kon houden. De autobus tuimelde van den dijk en kwam, met de wielen naar boven, tegen een paal van het electrische net aan. Ge lukkig waren de ramen neergelaten, zoo dat niemand door glasscherven werd ge wond. Een Engelsehe dame liep een gekneus- den arm en een heer een onbeduidende schaafwond op. Dr. Hakkenberg, uit Haastrecht, was spoedig aanwezig en be handelde de gewonden. Een kraanwagen uit Rotterdam heeft den auto weggesleept. EEN KUDDE KOEIEN OP STAP. Maandagnacht ontmoette op den Groe nen Zoom te R'dam een surveilleerende hoofdagent van politie een kudde koeien, die daar onbeheerd liepen te wandelen. Bij onderzoek bleek hem, dat de dienn er waren er 10 stuks uit een weide aan den Smeetlandschen dijk waren los gebroken. Hü waarschuwde den eigenaar, den landbouwer J. Vrijland, die met zijn zoons en zijn kneohts een klopjacht ging organiseeren. l>e koeien waren evenwel inmiddels via den Breeden weg naar IJs- selmonde gegaan en liet kostte heel wat moeite en tijd, om hen alle weer te pakken te krijgen. Voorts heeft de burgemeester bekend gemaakt, dat alle lijfgoederen van de pa tiënten moeten worden uitgekookt. Veel vuldig handen wasschen is noodzakelijk Den slagers is verboden worst of gehakt te maken of af te leveren. Teneinde te voorkomen, dat ook de badt- en zweminriohting wordt besmet, is deze inrichting voorloop ig door het bestuur ge sloten. Het bestuur van de vereeniging voor volksvermaak heeft besloten de aan het einde der week te houden kermis niet te laten doorgaan. De bijzondere lagere school is eveneens deze week gesloten. VERDUISTERING EN HELING VAN 700 GULDEN. De 19-jarige kantoorlooper J. V-., die een bedrag van 700 verduisterd heeft ten nadeele van de firma, bij wie hij in dienstbetrekking was, is wegens verduis tering door de Rechtbank te Amsterdam veroordeeld tot één jaar en zes maanden gevangenisstraf. Op 24 Maart had hij opdracht gekregen een kistje, waarin een bedrag van 700 geborgen was, te bezorgen op een atelier, aan de firma toebehoorend, ter uitbetaling van loonen. Op de Bilderdijkkade te Am sterdam reed hü met zijn fiets te water, hii werd bewusteloos opgehaald en moest naar een ziekenhuis worden gebracht. Het kistje met geld zou bij het onvrijwillige bad verloren zijn geraakt, volgens dpn loopjongen, doch alle pogingen der politie oni het door dreggen terug te vinden, leverden geen resultaat Men vatte arg waan en het bleek, dat de jongen #biï kantoor niet direct naar het atelier was gereden, doch den trommel met gelds- waardigen inhoud had' overhandigd aan den koopman J. V., die zich derhalve wegens heling te verantwoorden heeft ge had en veroordeeld is tot twee jaar ge vangenisstraf. Het O. M. had tegen ieder der verdach ten één jaar gevangenisstraf geëisoht. DOOR ELECTRISCHE STROOM GEDOOD. Dinsdagmiddag wilde de dienstbode van den caféhouder Jansen te Hedel in den tuin een losgeraakte drooglijn om een boom winden. Waarschijnlijk door een defect aan de electrische buitenlei ding stond deze lijn onder stroom. Het meisje greep den draad met beide handen vast en bleef aan de lijn hangen. Onmid dellijk schakelde men den stroom uit, waarna het meisje bewusteloos neerviel. Twee doktoren hebben langen tijd ge tracht de levengeesten op te wekken, doch het meisje is zonder tot bewustzijn te komen overleden. INBRAAK AAN DE MARINEWERF KADE TE AMSTERDAM. (Z Dieven hebben zich door middel van insluiping toegang verschaft tot twee perceelen aan de Marinewerfkade te Am sterdam. Uit een linnenkast, staande op de slaapkamer in een van de woningen, is 925 gestolen. Uit het andere perceel is een aantal gouden en zilveren sieraden gestolen. EEN STOOT VAN EEN ELAND. De 20-jarige dieren-oppasser W. K. uit de Lusthofstraat heeft Dinsdagmorgen in de Rotterdamsche Diergaarde zulk een ernstigen stoot van een eland gekregen, dat hij met inwendige kneuzingen in het ziekenhuis aan den Coolsingel moest wor den opgenomen. Buitenland. Vele slachtoffers. Tengevolge van den hevigen storm van de laatste dagen was de verbinding met het Japansche Noordelijke eiland Hok- kaido eenige dagen verbroken. Pas Maandag werden de eerste berich ten ontvangen van een groote overstroo ming, die 12,000 huizen onder watei zette, terwijl tal van huizen door het wa ter werdén meegesleurd en vernield. Of ficieel kan nog niet worden vastgesteld hoeveel personen zijn verdronken, doch volgens particuliere opgaven zou het aan tal slachtoffers 160 bedragen. Ook in Mantsjoerije stijgt het water voortdurend tengevolge van den regen val. Op vele plaatsen loopen de spoor lijnen gevaar en op zes plaatsen zijn spoordammen ondermijnd of weggesla gen. Eenige tunnels dreigen in te storten. Waar het spoorwegverkeer gehandhaafd kon worden, wordt buitengewoon voor zichtig gereden. Een belangrijk deel van den oogst ging door het water verloren. De oorzaak van de ontploffing in een hotel te Brünn schijnt nu opgehelderd te zijn. In den loop van den dag zijn de 31- jarige Zaenko Knop, de 23-jarige vrouw Zwieselbauer en hun kind van 8 weken als vermist gemeld. Het handschrift in het vreenvdelingenboek van het hotel van den zoogenaamden Adolf Bauer, komt bvereen met dat van Knop. Knop onder hield sinds 4 jaar betrekkingen met de vrouw. Hij heeft blijkbaar met haar samen zelfmoord willen plegen en daar toe een ontploffing veroorzaakt. Men heeft uit de puinhoopen nog 3 dooden, een vrouw en twee mannen, kun nen bergen. In het geheel zijn nu 6 dooden gevonden. Door ernstige mijuontploffing. In de kolenmijnen op het eiland Hokkai- do (Japan) waar op 27 Juli ook reeds een ontploffing was geschied, die het leven heeft gekost aan 8 arbeiders, is gisteren weer een ontploffing ontstaan. Hierbü werden 14 arbeiders gedood, twee bedol ven en acht zwaar gewond. EEN DOKTERS VERGISSING. Drie-en-negentig jaar geleden werd een meisje van zeven jaar opgenomen in een der Londensche ziekenhuizen. Zü was zoo ziek, dat de dokters haar geval als hope loos beschouwden. Maandag heeft datzelf de meisje, nu de weduwe H. James, haar honderdsten verjaardag gevierd. Zü is al büna een halve eeüw weduwe en woont samen met een dochter en haar jongsten, 60-jarigen zoon. Onder de gelukwenschen was een brief van den premier, die jaren geleden met 'haar aan sociaal wérk heeft deelgenomen. ROMEINSCHE DOODENSTAD GEVONDEN. Naar Vaz Dias uit Rome verneemt, is in de nabijheid' van de stad, op het Heilige Eiland, een Romeinsdhe doodenstad ge vonden. Tot nu toe heeft men reeds meer Paratyphus-bacillen In het ijs. In verhand met de vergiftiging te Win sum kan worden gemeld, dat thans is ge- oonstateerd, dat in het onderzoohte ü's paratyphus-bacillen voorkwamen. I>e eerste verschijnselen van de ziekte hebben zich voorgedaan op Vrijdag j.i., waarna het aantal patiënten zich heeft uit gebreid tot ongeveer 250. Behoudens en kele zeer ernstige gevallen, bepaalt de ziekte zich hoofdzakelijk tot braken en diarrhee. Ter voorkoming van verdere besmetting s de fabricage en de aflevering van ijs sedert Vrijdagavond stop gezet. Van den :ant van de zuivelfabriek wordt alle mo- Teliike medewerking verleend. Er worden ;een arbeiders toegelaten uit gezinnen vaariu de ziekte voorkomt VRIJDAG 4 AUG. 1933. Hilversum, 1875 M. 8.00 VARA, 12.00 AVRO. 4.00 VARA, 8.00 VPRO en AVRO. 11.00 VARA. 8.00 Grammofoonplaten. 10.00 Morgenwijding VPRO, 10.15 Declamatie J. Lemaire. 10.30 Trio Guaroni. 11.15 Vervolg declamatie. 11.30 Vervolg. Trio-concert. 12.00 Grammofoonplaten. 12.30 Kovacs Lajos en zijn orkest. In de pauze: Grammofoonplaten. 2.15 Grammofoonplaten. 2.30 Voordracht door mevr. Heuff. 3.00 Grammofoonplaten. 4.00 Orgelspel J. Vogel. 4.30 Voor de kinderen. 5.10 Grammofoonplaten. 6.00 Eddy Walis en zijn ensemble. 6.40 Causerie door Dr. J. Presser. 7.00 Vervolg orkestconcert. 8.00 Causerie door Ds. W. J. Wegeriff. 8.30 Uit het Kurhaus te Scheveningen: Residentie orkest o.l.v. Carl Schuricht. In de pauze om 9.00 Causerie door M. K. H. Franken. 10.00 Vrijz. Godsd. Persbureau. 10.05 Vaz Dias. 10.15 Declamatie J. H. de Groot. 10.45 Grammofoonplaten. 11.0012.00 Grammofoonplaten. Huizen, 396 m. Algemeen Programma, verzorgd door de NCRV. 8.00 Schriftlezing en meditatie. 8.159.30 Grammofoonplaten. 10.30 Morgendienst o.l.v. Ds. S. C. v. Wijn- gaaarden. 11.0012.00 Zang door M. Ruckstuhl (alt) m. m. v. Karin Maria Kwant (piano), 12.15 Grammofoonplaten. 12.302.00 Ensemble v. d. Horst. 2.30 Chr. Lectuur. 3.00 Viool-recital G. Ganzert, a.d. vleugel R. v. d. Velden. 4.00 Grammofoonplaten. 5.00 R. Tolman: Schoonheid van Augustus. 5.30 Kwartetconcert o.l.v. L. Lauenroth. 6.30 Causerie A. J. Herwig. 7.15 Ned. Chr. Persbureau. 7.30 Literaire causerie. 8.00 Tielsche Vrijz. Muziekvereenlglng o.l.v. F Hendrichs en Orgelspel. 9.009.30 J. Hollander: De Perstribune. 10.1510.25 Vaz Dias. 11,0011.30 Grammofoonmuziek. ZATERDAG 5 AUG. 1933. Hilversum, 1875 m. VARA-uitzending. 8.00 Grammofoonplaten. 10.00 Morgenwijding VPRO. 10.15 Uitz. 'voor de Arb. i. d. Continubedrijven Trio Faforiet en Hetty Deck (declamatie). 12.00 Haarlemsch Salonorkest o.l.v. J. Stoffer en Grammofoonplaten. 2.004.00 Grammofoonplaten. 5.00 Literaire causerie A. M. de Jong. 5.20 Strijk-ensemble o.l.v. L. Cohen, m.rn.v. Jan Vogel (orgel). 6.00 Albert Hahn-herdenking door J. F. smit. 6.20 Vervolg concert. 7.00 VRO. 8.00 Herhaling SOS-berlchten, 8.02 Gevarieerd programma m.rn.v. A'damsch Sa lonorkest o.l.v. D. Mickens, The Four Serena- ders (accordeon), J. Vogel (orgel en piano), J. Mulder (Saxofoon), E. Busch (zang), R Schoute (piano). W. v. Cappellen (voordracht) en VARA-tooneel. 8.25 Vaz Dias. 9.00 VARA-varia. 11.00 Grammofoonplaten. Huizen, 396 m. KRO-uitzending. 4.00—5.00 H1RO. 8.00—9.15 en 10.00 Grammofoonplaten, 11.30 Godsd. halfuur. 12.15 Grammofoonplaten 2.00 jeugdhalfuur. 2.3 0 Kinderuur, 4.00 HIRO. 5.00 Orkestconcert, Grammofoonplaten en Lezing 7.15 Causerie. 7.35 Grammofoonplaten. 8.00 Orkestconcert, Grammofoonplaten en Radio- tooneel. In de pauzes: Vaz Dias. 11.0012.00 Grammofoonplaten, dan 100 - meerendeels lul ^ve,) %1 tomben aan het lteht gebracht. e/e zun iijk versierd niet schilder- en beeldhouw werk, en veelal van uitvoerige inscripties voorzien. DE TEMPEL VAN VENUS GENETRIX. Uit Rome verneemt Vaz Dias. Aat de restauratie van den Tempel van Venus Genetrix, welke geruimen Uid was ge staakt ten behoeve van de dringend noodige verbetering van liet terrein in de omgeving van het bouwwerk thans is nCMen heeft daarbij reeds belangrijke resultaten bereikt; er zijn wederom eenige gedeelten van den tempel vrijgekomen o.a. een deel van de absis. Verder zijn er fragmenten van marme ren friezen aan het licht gekomen, bas reliëfs, waarin dansende figuren zijn ver werkt. Dit beeldhouwwerk uit den tijd van Trajanus is van een bijzondere schoonhei 1 en vertoont overeenkomst met de n'asti- sohe versiering van de vermaarde Ara Pacis. Bij het noodweer, dat Zaterdag in Opper-Silezië heeft gewoed, hebben ook de districten Oppeln, Falkenberg en Neu- stadt het zwaar te verduren gehad. In het district Oppeln is in heele streken de oogst geheel vernield. In Dobrau is de bliksem in een groote graanschuur gesla gen, waar verscheidene honderden cente naars graan waren opgeslagen. De graan schuur brandde uit. Ook in het district Frankenstein heeft het noodweer groote verwoestingen aangericht. Zoo viel een geheele schuur in elkaar. De groote hagel- steenen, die met kracht neersloegen, heb ben verscheidene op het land arbeidende personen gewond en vee gedood. Op het station van Kamenz ziin ruim 1000 ruiten door den hagel vernield. DE KOEPEL VAN HET RIJKSDAG GEBOUW. Het koepeldak van het Rijksdagge bouw is thans zooals gemeld, hersteld. In de laaste weken ziin in den koepel 2000 nieuwe ruiten gezet, die een totaal ge wicht hebben van 400 centenaar en van de zittingszaal met speciaal daarvoor aangebrachte hijschinstallatie naar bo ven werden geheschen. De onder roode menie staande yzer- constructie is thans wit-grijs geschilderd. Er moeten nog slechts 24 groote ruiten aan den zijkant, waarvan elk 200 K.G. weegt, worden ingezet. Door het nieuwe dak schynt het licht beter naar binnen dan vroeger. Nu het dak hersteld is, zal begonnen worden met de vernieuwing van het interieur van de groote zitting zaal. Het herstelwerk aan den buiten kant is reeds voltooid, zoodat ook daar de laatste sporen van den brand zijn ver dwenen. EEN BESTELAUTO OMGESLAGEN. Drie dooden, zeven gewonden. Een groote bestel-auto, die Maandag- hacht van de kermis te Parys terugkeer de en waarop tien jongelui meereden, sloeg in de omgeving van St. Didier om Drie jongelui werden op slag gedood, terwijl de zeven anderen grootendeels levensgevaarlijke verwondingen opliepen. DEENSCH STOOMSCHIP VERMIST. Het Deensche stoomschip Cimbria is, naar V.-D. uit Kopenhagen meldt, meer dan driemaal 24 uur over tijd. De Cim- brias een klein, doch krachtig en goed zeewaardig schip, met een bemanning van zeven koppen aan boord. Aanvanke lijk dacht men dat het stuurloos in de buurt van den Sont ronddreef, doch thans vreest men, dat het met man en muis tijdens den storm in het Kattegat is ver gaan. Een wandelpier afgebrand. Een reusachtige brand heeft Maandag avond de 150 M. lange wandelpier van de badplaats Morcambre aan de kust van Lancashire geheel verwoest. In een uur tyds had het vuur, dat werd aangewak kerd door een feilen storm, de geheele pier met al de daarop staande gebouwen, een rriufciejjpaviljoen, een dancing, een klein model golfbaan, café's, winkels en schiettenten, vernield. Duizenden toe schouwers sloegen van het strand dei. brand gade. De schade wordt op 80,000 pond sterling geschat. Inmiddels stelt de politie een nauwkeu rig onderzoek naar de oorzaak van den brand in. Dit is n.1. de vijfde brand die dezen zomer en de derde die deze week in een Engelsch badplaats aan de West kust groote schade heeft aangericht. Dit seizoen heeft een brand gewoed op de pier van Llandudno, te Happyvalley en tweemaal te Colwyn P,ay, zoodat het ver moeden is gerezen dat, zoo men al niet met misdaad te doen heeft, misschien een fanaticus of waanziznnige zich het stich ten van branden in de Engelsehe bad plaatsen aan de Westkust ten doel heeft gesteld. ook zou HULP VAN LORD WAKEFIF.LI) VOOR DEN VLIEGER ULM. Lord Wakefield, de Engelsehe petro- d'e MoUwor» een nieuw lees el heeft aangeboden, heeft ook den Australiër Ulm, wiens toestel op liet strand van Port Marnock zoo leelü-k go drnrren ?eboden- zal de kosten dragen van het herstel van de schade Ulm, die van Australië uit een reis om de wereld maakt, hoopt binnen drie weken vlucht T'T Kereed te hebben om de '6 Aii£ Mag ik deze rubriek, die meestal W11 uiting is van speelsche phan tasie eens voor een enkelen keer misbrui* ken om er een geprangd vadergenioed uit te storten? Ik heb mij tot dusver in y,,. opzicht altijd weten te beheerschen. Mn'n kinderen zyn natuurlijk de mooiste ver standigste, begaafdste en guitigste, die ik mjj kan indenken, maar daar een ander ze waarschijnlijk even onopgevoed, 0nge zeggelyk, onbeduidend en onnoozel vindt als ik de kinderen van dien ander, heb ik altijd instinctmatig begrepen, dat men zich belachelijk maakt door te verwach ten, dat een vreemde 0111 een gezegde of een streek van een kind, waar vader en moeder drie dagen om schateren maar uit beleefdheid een seconde meesmuilen. Ik zal dan ook van Jan en Marien» (ik wil ze niet ijdel maken, daarom Keef ik ze gefingeerde namen; ze heeten ech Ier- oneindig veel mooier) niets goeds vertellen. Ik wil slechts den kreet slaken- hoe breng ik dezen rakkers het gevaar bH van gevaar? Men mag van een Jantje van 6 en een Marietje van 4 niet verwachten, dat zjj reeds het raadsel van den dood hebben doorvorscht. Toch staat me» telkens on nieuw perplex van de voorstelling, die zj zich daarvan maken. Een dochtertje van kennissen drong 's morgens vroeg de kamer van haar ouders binnen, die zich nog slapende hielden. Ze trok eerst aan de hand van haar vader, toen aan die van haar moeder. Beiden hielden de oogen stjjf gesloten. Toen hoorden zjj hun lieve dochtertje zeggen: „Allebei dood Jaminer". E11 ze huppelde de deur uit Uit mijn eigen jeugd herinner ik mé met ontzetting hoe ik met vriendjes aan liet spelen was, toen een hunner in een Amsterdamsche gracht viel en zonk. ln spanning keken wij naar de mooie lucht ballonnetjes die hy opzond. Toen hy even bovenkwam, riep een van de vriendjes; „Gys, doe nog 'es bulle-bulle-bulle-bulle- bulle!"... Deze inleiding om te bewij zen, dat kinderen weinig meer zyn dan barbaren. Jantje nu heeft het deze week noodig geacht zijn vierjarig zusje van een hooge trap af te gooien. Tot zijn verontschuldi ging voerde hy aan, dat zy zyn arm had aangeraakt op een plaats waar een pleis tertje zat. Wjj hebben getracht hem dui delijk te maken, dat zoo iets inderdaad tot de groote verdrietigheden des levens be hoort maar nóóit een afdoend excuus kan zyn om iemand van een trap af te gooien; ze had wel een been kunnen breken, of erger. Jantje zei verontwaaardigd dat dat niets erg was geweest, aangezien Marietj» dan een houten been had kunnen krij gen. Wat Marietje betreft (die er zonder een schram afkwam) zy is den volgenden dag in een kalkput van een meter diep gevallen en redde zichzelf door zich aan een latje vast te grijpen. Nadat zjj ge- baden en verschoond was, hebben wij haar op het hart gebonden, in 's hemels naam voorzichtiger te zijn, omdat zij anders wel eens kon verdrinken .„Ja", antwoordde zij, „want dan heb ik geen schoon wolletje meer ovpr, en dan moet ik er een van Jantje aan trekken". Sedertdien is het wachten op de din gen die komen zullen. smaken 's zomers en 's winters svsn fijn! Lindberg naar StavangerP Men meldt uit St-ockholm aan de Nw. Rott. Crt.: Zooals bekend, vertoeft het echtpaar Lindberg thans in opdracht van de Fan American Airways op de Westkust van Groenland, waar onderzoekingen verricht worden, die verband houden met de plan nen om mettertijd een geregelden trans- atlantischen vliegdienst via Groenland en IJsland te openen. Van hun basis Hol* stenborg uit heeft het echtpaar Lindberg reeds enkele vluchten langs de kust ea over het landys gemaakt en binnenkort zal over het ijs naar Sooresbysund op do oostkust gevlogen worden, nadat eerst nog een bezoek aan Godthaab is gebracht. Welk van deze drie plaatsen tusschen- station voor de trans-atlantische vlieg route worden zal, hangt van verschillende omstandigheden af en kan dus thans nog niet gezegd worden. Aanvankelijk had Linc-berg verklaar!, dat hü van Groenland direct naar Amerika terug zou keeren. zoodat van een bezeox aan Europa ditmaal geen sprake zou kun nen zün. Sedert enkele dagen circuleeren in de Scandinaafsohe pers echter 8eru<®" ten, volgens hetwelk Lindberg van Ang- magsalik naar Reykjavik zou vliegen e deze worden nu bevestigd en aangevu door de mededeel ing, dat de Noorse Vacuum Oil Compan.v 50 liter olie en.fju liter benzine, die speciaal voor vliegtuig bestemd zyn, sedert Zaterdag te Stavang ter beschikking van Lindberg houdt- t P dracht hiertoe is kort geleden door de 1 American Airways gegeven en de ^kans dus zeer groot, dat het echtpaar Lin(-toe 8 ziin reis via Reykjavik naar Noorweg voortzet. hB Bernt Balohen. de bekende Noorse vlieger, die nu naar het Zuidpoolgebie 1 vertrokken, heeft de vorige week 18* durige besprekingen gevoerd met 8cho luchtvaartautoriteiten. Hii is een ,g adviseurs van de Pan American A'1^. en het is vrij zeker, dat hii zijn °Pllra gevers aangeraden heeft Lindberg nu naar Noorwegen te zenden. Balohen Bergen de aangewezen plaats voor tusschenstation achten, daar Stavang j zuidelijk en Trondheim te ver n^ar Noorden ligt. In Denemarken verw men, dat Kopenhagen eindstation van trans^atlantischen vliegdienst zal w0 siul- omdat hier meestal vrü spoedig fli ting naar AmsterdamLondenFaU,-'\ g maar de groote steden in Midden-K' te krijgen is. Leert zwemmen onder goede leldinï-

Heldersche Courant | 1933 | | pagina 2