wilt H le-zmï „La Mode Gracieuse" TWEEDE BLAD Stadsnieuws. HELDERSCHE COURANT VAN DONDERDAQ 3 AUGUSTUS 1933. Visscherij. Gemeentel aad. Zoo juist verschenen Licht op voor alle voertuigen: Donderdag 3 Aug21.16 uur Vrijdag 421.14 Bij de gehouden N.O.-examens te 's Gravenhage slaagde onze stadgenoot, de heer H. Aberson, voor de akte Nh. Voor het op 3, 4 en 5 Juli te Den Helder gehouden examen van de Ver. van Leeraren in Handelswetensuhappen 'aagden inej. J Feij en de heer W. K. ■aljé, de eenigste candidaten van Insti- nt Mercurius. Loodsgracht 72. VIJF-EN-TWINTIG-JARIG JUBILEUM. leden herdenkt de heer C. A. van den uvel den dag, dat hij 25 jaar op Rijkswerf werkzaam is als machine bankwerker. VERJAARDAG H. M. KONINGIN MOEDER. Ter gelegenheid van den 75sten ver jaardag van H. M. de Koningin-Moeder woei gisteren van alle openbare gebou wen en tal van particuliere instellingen en -woningen, de vaderlandsche driekleur. Het rijkspersoneel had 's middags vrij en profiteerde van het heerlijke zomer weer. Gisterenavond gaf het „Stedelijk Mu ziekcorps" een ocncert in het Juliana- park, waarvoor groote belangstelling was. Telegram aan II. M. de Ko ningin-Moeder. Door het bestuur der Chr. Oranje-ver- eeniging is heden het navolgende tele gram aan H. M. de Koningin-Moeder verzonden: Aan Hare Majesteit de Koningin- Moeder te Soestdijk. Het bestuur der Chr. Oranje-vereeni- ging te Den Helder, vertolkende hier mede de gevoelens van liefde en dank baarheid harer leden, biedt Uwe Majes teit bij de herdenking van Uwen 75sten geboortedag eerbiedig hare gelukwen- schen aan en bidt U bij den voortduur des Heeren zege toe. J. de Jong, Voorzitter. CONCERT STAFMUZIEKKORPS. Programma van het concert, te geven door het Stafmuziekkorps der Kon. Ma rine op Donderdag van 8—10 uur voor de Marine Club. 1. In treue Fest. Marsch C. Teike 2. Ouverture „Le Cheval de Bronze" A. Auber 3. Donausagen. Walzer J. Fucik 4. Souvenir aus Richard Wagner's Tannhauser L. H. F. Leisikow 5. Grosse Fantaisie aus der Oper. „Die Perlenfischer" G. Bizet Pauze. 6. Ouverture „Czar und Zimmermann" A. Lortzing. 7. „Sieg auf Alsem", Polacca Militaire W. Lehmanti. 8. Marche Funebre d'Une Marionette Ch. Gounod. 9. Grande Fantaisie sur les motifs de 1'Opera „La Fill du Regiment" G. Domizetti en F. Blumentritt. BUURTVEREENIGING JAN IN T VELTSTRAAT. Evenals dat vorige jaren geschiedde, zijn hedenmorgen wederom onder leiding van de bekende mej. Geervliet 130 kinde ren uit de Jan in 't Veltstraat in autobus sen vertrokken voor hun jaarlijksch va- cantie-uitstapje. En evenals andere jaren daverde nu in den vroegen morgen we derom de anders zoo stille straat van het lawaai. Maar wat anders nog wel eens uitbleef, dat is er nit: de stralende zon, die op alles het stempel zet van haar aanwezigheid, die fleur en kleur en vroolijkheid brengt, en die zeker de oorzaak zal zijn, dat de jongens en meisjes nog meer zullen ge nieten dan anders. De tocht gaat naar Scheveningen en Den Haag. BRIEVEN OP ADVERTENTIES. Van onderstaande advertenties, waar van de brieven aan ons bureau moesten worden gezonden, zijn de brieven nog niet afgehaald. Tot 10 Augustus zijn deze voor belanghebbenden aan ons kantoor te ver krijgen. Na dezen datum zullen de brie ven worden vernietigd. Het betreft de Nos. 469, 494, 524, 507, 560, 566, 576, 534, 623, 600, 582, 597, 620, 594, 586, 583. Na den storm ging men in het midden der week een poging doen om op zee nog wat te verdienen, hoewel die zee nog wel lang niet tot rust zal zijn ge komen. Er is buitengewone stagnatie in het vischhandelbedrijf, die alle animo om op risico te koopen haast dooft, omdat de consignatiehandel meest altijd financieel verlies inhoudt. De belemmerde export, de binnen- landsche behoeftevoorziening zelfs van buiten, de door het autobedrijf mogelijk gemaakte snelle voorziening van visch- winkels en particulieren van het zeeban ket, brengen voorden vischhandel buiten gewone moeilijkheden. Ook daarin schijnt een keerpunt te zijn gekomen, zooals in zooveel bedrijven er iets aan het worden is, dat ver afwijkt van de vroegere toestanden en waaraan men zich maar niet zoo makkelijk kan aanpassen. Alles lijdt onder dit verschijnsel en niemand weet hoe de doorbraak eenmaal zal zijn. Maar die het nu hebben mee te makeD, beleven een slechten tijd. KINDERREISJE „VOLKSONDERWIJS". Dus was weer de eerste Augustus aan gebroken, de dag, waarop de afdeeling Den Helder van Volksonderwijs zijn traditioneel kinderreisje maakt. Vaz Dias had de vorige avond zijn „kans op regen" laten hooren en dies kijken leidsters en leiders met angstige I) likken naar de jachtende grijze luchten, kis zij op deze morgen de aan hun zorgen toevertrouwde kinderen om zich heen (scharen. Gelukkig blijft het droog en als allen ingestapt zijn, kan om ruim half acht het sein tot vertrekken worden gegeven. Gaande langs Parallelweg, Rujjghwegen Bassingracht, is al spoedig het N.H. kanaal bereikt, dat tot De Kooy gevolgd wordt; hier wordt de pontonbrug over gestoken en gaan we over de nieuwe betonweg in de richting van het voor malige eiland Wieringen. Tjonge, wat rijdt die weg fijn. In een ommezien zijn we bij Ewijcksluis en bevinden ons zoo op de afsluitdijk naar Wieringen. De jon gens hebben de smaak te pakken en lustig klinkt hun zingen over dijk en Am- stelmeer. Het weer klaart op en zoowaar, de zon kijkt zoo 1111 en dan door de uit een gescheurde wolken. Op Wieringen volgen we de nieuwe weg, die de groote bochten afsnijdt, maar ons ook berooft van een kijkje op Westerland en Hippo. Voorbij deze hoofdplaats krijgen we weer de oude weg, die, in vergelijking met vorige jaren, heel goed voldoet. Spoedig is Den Oever bereikt en daar krijgen we de eerste uitgaaf, één, die niet van harte gaat. We moeten stoppen en betalen daar f 35 voor het crisisco mité. Hoewel dit misschien bitter noodig is, toch voel je het als te erg voor een kin deruitstapje, waarbij ook vele kinderen van werkloozen zijn, die, dat kan veilig aangenomen worden, niet zoo bijster veel uitgaan. Enfin, het leed is geleden en voort gaat de tocht over denïan gemeen - tonige weg; links de dijk, rechts dé tot IJsselmeer verdoopte Zuiderzee. Overal komen we onbewoonde keeten tegen,'tee kenen van vroegere werkzaamheden alhier. Langs Breezand komen we bij Korn- werderzand, waar bij de controlepost een band van de voorste autobus met een harde plof de laatste adem uitblaast. Gelukkig zijn onze chauffeurs goed ge outilleerd en binnen tien minuten is het reservewiel aangebracht. Van deze onver wachte pauze maken de leidsters en leiders gebruik, om de hongerige magen veel kinderen hadden vanwege het groote ge beuren 's morgens niets of een klein beetje gegeten tevreden te stellen. We vertrekken weer en bereiken Zürich. Daar het tweede en laatste ongewenschte oponthoud. Van bus 3 is het vacuum of hoe 't ding mag heeten verstopt door een paar kleine vuiltjes. Eenige keeren moet daarvoor gestopt worden, maar als eindelijk dit euvel voorgoed verholpen is, loopt de bus gesmeerd en als de chauffeur hem niet goed in bedwang gehad had, was hij een uur voor de an deren op de plaats van bestemming aan gekomen. Het gaat nu langs de „Steenen Man", het standbeeld van CÏasper Robles, door Harlingen, langs Franekeren Dron- rijp naar Leeuwarden. En daar komt me een bui opzetten! Grijs van ('-«regen is de weg. Drijfnat worden deti. cers, die we passeeren en we voelen ons gelukkig, droog te zitten, maar ook aan dezatregen- stroom komt een eind. Leeuwarden is bereikt. In een bocht zien de jongens de »01denhove«, de vuur toren uit de dagen, toen de Friesche hoofdstad nog aan zee lag. Onze weg buigt zich naar 't zuidoostennog een half uur en 't Oranjewoud is bereikt. De speeltuin is nat en dus gaan we in een overdekte loods, de dorstige kelen laven en de alweer knorrende magen bevre digen. Jongens, wat kunnen die jonge reizigers lekker eten. 't Gaat als koek naar binnen trouwens, er waren koe ken bij ook en met leede oogen gaan de blikken naar de kisten, die tijdelijk weer gesloten worden. Dan spelen, op schommel en wip, in draaimolen en over kettingbrug, over loopspriet en aan de zweef, overal zie je ze. En ze hebben schik. Onderwijl nog een klein buitje en daarna laat Pluvius ons den geheelen dag met rust. Dan de doolhof, waar je niet in 't mid den of eruit komt zonder hulp. Een ver nuftige aanleg! In 't midden bevinden zich lachspiegels.Wat je daar ziet, wat voor een caricatuur er van je gemaakt wordt, tronies, bijna als apen; eigenlijk vevmeld je het liever niet, maar... vreeseljjk is het en... om te gieren van het lachen. Als we genoeg gedoold hebben, krijgen we nog wat te drinken en te eten en dan is het inmiddels half vier geworden en moeten we, haast je, rep je, weg, om het verdere plan af te werken. Naar Rijs. Ook hier gespeeld, gegeten en gedronken en dan gaan we om ruim zes uur huis toe. Heel ouderwets moeten we een paar keer tol betalen, afgezien van de onverplichte tolheffingen, als ouden van dagen of invaliden ons de hekken open doen, die daar geplaatst zijn, om vrij grazende koeien of schapen niet tot wereldreizigers te maken. Op den Afsluitdijk wederom een aderlating, de copie van 's morgens en dan is bijna de reis volbracht. Om negen uur stappen we op de plaats van vertrek uit, opgewacht dooreen schaar van familie leden. De jongens hebben een fijnen dag gehad. m. HELDERSCHE SPORT VEREENIGINGEN OOGSTEN LAUWEREN. Wel slaan de Heldersche Sportvereuni- gingen den laatsten tijd een buitengewoon goed figuur bij de diverse wedstrijden waaraan door hen wordt deelgenomen. In de etalage van den heer G. H. Geus, in de Spoorstraat zijn de prijzen te bezichtigen, die door „O.K.K." werden behaald op het onlangs te VV inkel gehouden gyninastiek- feest, en in onze etalage in de Koning straat ligt de prachtige medaille, die als groepsprijs werd uitgereikt aan de Hel dersche wandelgroep, wegens het afleg gen van het geheele parcours der Vier- daagsche, zonder een enkelen uitvaller. Vergadering van den Raad der gemeen te Den Helder, op Dinsdag 1 Augustus, des avonds acht uur. Afwezig met kennisgeving de heeren Minnes en De Nijs. Notulen. Op verzoek van den heer Bot wordt vaststelling van de notulen d.d. 16 Mei aangehouden tot de volgende vergadering; die van 9 Juni worden goedgekeurd. Ingekomen stukken. Deze zijn: goedkeuringen van Ged. Sta ten op verschillende raadsbesluiten, een besluit van Ged. Staten tot bepaling van het bedrag ter uitvoering van de wet op de financieele verhouding, een adres van de afdeeling Den Helder van het Verbond voor Nationaal Herstel, bericht, dat de winkelsluitingsverordening de koninklijke goedkeuring heeft verworven, proces verbaal van kasopname enz. van den ge meente-ontvanger, alsmede de goedkeu ring van de gemeente-begrooting en de bedrijven, dienst 1933. B. en W. stellen voor al deze stukken voor kennisgeving aan te nemen. De onderwljzersbelangen. Naar aanleiding van het adres van de afdeeling Den Helder van het Verbond voor Nationaal Herstel, vraagt die heer Biersteker het woord. Wij kunnen ons, aldus spr., niet ver eenigen met het voorstel om dit adres zonder meer voor kennisgeving aan te nemen. Het wil ons voorkomen, dat integendeel een onderzoek, zooals in het adres wordt gevraagd, niet alleen wenschelijk, doch zelfs zeer noodzakelijk is. Het wordt hoog tijd, dat mensohen, die in de overheidsorganen werkzaam zijn, en die door hun optreden blijken geven mece te werken aan gezagsondermijning, en de bestaande maatschappelijke orde willen omverwerpen, niet langer daarin de vrije hand wordt gelaten. Voor dezulken mag geen plaats zijn in openbare betrekkin gen, die uit hun aard het overheidsappa raat moeten voeren en op basis der maat schappelijke instellingen orde en gezag behooren te handhaven. Iemand, wiens geweten hem verbiedt het huidige gezagsapparaat te dienen van gansoher harte, behoort de oonsequentie van zijn overtuiging te aanvaarden en dan op andere wijze te trachten in zijn levens onderhoud te voorzien. Een ambenaar moet zich de consequenties van zijn posi tie voor oogen stellen; niet de overheid bindt den ambtenaar, doch de ambtenaar bindt zichzelf door het aanvaarden van een bepaalde positie. Nu weten wij wel, dat we hier een teere snaar aanraken en we ontveinzen ons geenszins, dat de concrete doorvoering van deze uitspraak met voorzichtigheid en be dachtzaamheid behoort te worden toege past; doch een huis, dat tegen zichzelf ver deeld is, kan niet bestaan en zal tot den ondergang zijn gedoemd. Zoo is het ook met het thans nog hechte gebouw van de overheid. Indien door hen, die dat overheidsgebouw uit hoofde van ambt of betrekking behooren te steunen en te 'schragen, integendeel alles wordt ge daan om de fundamenteele pijlers van dat gebouw, orde en gezag, te ondergraven, dan kan op den duur ineenstorting niet uitblijven. Hiertegen moet worden gewaakt en is uitsnijding en verwijdering van op ver nietiging aansturende elementen, een groote eisch van zelfbehoud. Nu denke men niet, dat dit een fascistische uiting is; wij stellen ons op het standpunt, dat voor iedereen de weg tot geoorloofde reclame moet blijven bestaan; doch dat dit alleen behoort te geschieden op wettig geoor loofde manier, waarbij handhaving van orde en gezag eerste voorwaarde behoort te zijn. In plaats dus van fascisme in de onge zonde beteekenis van dit woord, zooals men dit thans veelal uitlegt, is het door ons verdedigde standpunt een uiting van gezonde democratie. Democratie, die niet aantast de gewetens der individuen, doch die allereerst wil, eerbiediigng van 's lands wetten, erkenning van, zooals Prof. S. de Br. het heeft genoemd, de „Majesteit van de Overheid". Des overheids recht is bet, om te weten, door welken geest de uitvoerders van haar dienst worden bezield; die geestesrichting mag niet leiden tot anarchisme. Het zal hierdoor duidelijk zijn, dat het streven tot zuivering dan ook niet anders bedoeld dan communistische en daarmede verwante stroomingen uit de overheids organen te weren. Het is daarom, dat wij voorstellen: B. en W. uit te noodigen een onderzoek in te stellen, niet alleen naar de bij het onder- wiis werkzaam zijnde krachten, doch naar allen, die in Gemeentedienst werkzaam zijn, en te zijner tijd aan den Raad daar over te rapporteeren. De heer Schoeffelenbergeij is verbaasd te hooren, dat de heer Bier steker een lans breekt voor het indirecte fascisme, al zal hijzelf wel ontkennen, dat zijn betoog fascistisch is. Spr. protesteert tegen het optreden van dezen heer, die toch in ieder geval van liberalen of vrij zinnigen huize is en thans hier een der gelijke rede houdt; hij wijst er op, dat zelfs Minister Deckers stelling tegen het fascisme heeft genomen. De heer De Boer: Het spijt mij eenigszins, dat de Raad niet heeft kunnen goedvinden om voor kennisgeving aan te nemen, wat hier door de plaatselijke af deeling van den Bond voor Nationaal Her stel wordt gevraagd. Het Openbaar Lager Onderwijs drijft eigenlijk op de artikelen 10 en 42. Die oude artikelen zijn feitelijk de plechtankers voor ons Openbaar Lager Onderwijs O. Art. 10 van de L. O.-wet 1920 luidt: 1Op voordracht van burgemeester en wet houders of van den inspecteur kunnen Gedepu teerde Staten verklaren, dat de onderwijzer, die bij het geven van onderwijs leeringen verspreidt, strijdig met de goede zeden of aansporende tot ongehoorzaamheid aan de wetten des lands, zijne bevoegdheid tot het geven van onderwijs verloren heeft. 2. Deze bepaling is ook van toepassing op den onderwijzer, die zich aan een ergelijk levensgedrag schuldig maakt 3. Enz. Art. 42 luidt: In Art. 10 wordt voorgeschreven, dat voorgedragen kunnen worden voor ont slag, op voorstel van den Inspecteur van liet Lager Onderwijs of door het College van B. en W„ die onderwijzers, die lee ringen verspreiden, die niet in overeen stemming zijn met de goede zeden; in de tweede plaats die onderwijzers, die moch ten aansporen tot ongehoorzaamheid aan de wetten des lands en ten derde die on derwijzers, die niet zijn van goed zedelijk gedrag. Dit, wat Art. 10 betreft. Artikel 42 is een mooi artikel, dat zoo hoog stelt het L. O., zoo hoog stelt den dienaar van dit Onderwijs, die in zijn school ziet komen kinderen van ouders van elke richting, van elk gevoelen en van elk geloof. Dit artikel schrijft voor, naast allerlei andere dingen, dat de onderwijzer zich heeft te onthouden van het leeren, van het doen of toe te laten van alles, wat strijdt met den eerbied, verschuldigd aan de overtuiging van anderen. Van alles wat ik hier meedeel, hangt af het O. L. 0„ dat niet kan worden gemist in onzen Staat; het onderwijs. dat eigen lijk moet zijn door deze artikelen de drager en aankweeker mede van eerbied voor het gezag. Het kan dan ook niet anders, dat ieder van hen, die werkzaam is bij dit O. L. O. en zich niet houdt aan deze artikelen, de plaats niet waardig is. die hij bij het onderwijs inneemt. Wanneer dan ook het College klachten mochten be reiken, die doen vermoeden, dat er onder hen, die werkzaam zijn bij dit onderwijs, op wie niet van toepassing is hetgeen in deze artikelen is omschreven, dan kan het niet anders, of het College van B. en W. moet en zal tegen die menschen moeten optreden. Het is de eerste eisdh, gesteld aan het behoud van het O. L. O.; het is de eerste plicht, gelegd op het Openbaar On derwijs. Zoolang ik wethouder van onder wijs ben, geef ik de verzekering, dat, mocht er in die richting iets werkelijks, iets reëels het College bereiken, ik mijn uiterste best zal doen, den Openbaren Helderschen onderwijzers te doen begrij pen, dat zij tegenover die twee artikelen staan, tegenover hun plicht, en dat zij de hebben te vervullen, zooals zij dat behoo ren te doen. Ik heb een langdurige ervaring bij het Openhaar Onderwijs. Ik weet, dat er meer deren zijn, die zeer verschillend denken op politiek gebied en van zeer verschillende godsdienstige gevoelens zijn. In de lange jaren, die ik bij dat onderwijs ben werk zaam geweest, is mij uit eigen ervaring nog nooit gebleken, dat er onderwijzers waren, onverschillig wat hun politieke richting of wat hun godsdienstige gevoe lens waren, die niet voldeden aan datgene, wat in die twee artikelen als eerste en hoogste eisch staat voorgeschreven. Nu komt hier een landelijke vereeni ging, die aan al haar afdeeüngen opdraagt: Vraag aan Uw gemeentebestuur, om een onderzoek in te stellen of alle onderwijzers bij dat L. O. die gezindheid zijn toegedaan en aan die gezindheid uiting geven, die voorgeschreven is in de art. 10 en 42. Wanneer op deze wijze de dingen gesteld worden, dan wil het mij voorkomen, dat er neen enkele Raad. geen enkel College van B. en W. wezen kan, dat een onderzoek kan instellen, als hier wordt voorgesteld; een onderzoek, zonder dat er een verdach te is; een onderzoek, dat niet anders zal 'kunnen zijn dan een onderzoek in het wilde. Er kan geen College van B. en W„ er kan geen raad zijn, die op deze basis een werkelijk goed en ernstig onderzoek kan instellen. Er is iets anders. Wanneeer van deze tafel beslist en krachtig wordt uitge drukt, dat, waar zich mochten voordoen klachten ten aanzien van artikel 10 of 42 L. O. 1920, het college van B. en W. en met name de wethouder van Onderwijs, daarnaar een zeer ernstig, zeer degelijk en zeer streng onderzoek zal worden in gesteld, omdat ook dit college niet wil dat dit zal gebeuren, dan kan men gerust zijn. Ook dit college is van meening dat een Openbaar Onderwijzer de drager is van de groote gedachte van verdraagzaamheid en het O. L. O. niet kan bestaan en niet kan blijven bestaan, wanneer de dienaren van dit onderwijs niet zorgvuldig naleven, wat hem voorgeschreven staat in de arti kelen 10 en 42. Het wil mij voorkomen, dat dan de Raad op dit oonenbük heeft bereik alles, wat de Raad wil. Mij persoonlijk ik spreek nu niet als wethouder van Onderwijs die het On derwijs meer dan 30 jaar heeft gediend, mij gaat dit Onderwijs buitengewoon ter harte. Ik weet ook, dat aan aile onderwij zers in Den Helder bij het O. L. O. het Onderwijs evenzeer ter harte gaat, a's het mij doet. Het kan niet voorkomen, dat dergelijke dingen zouden kunnen gebeu ren zonder dat het ongezegd en ongestraft blijft. Ik heb een van de mannen van de afdeeling, die hier op het oogenbiik aan het woord is, bü mij thuis gehad. Ik heb gezegd: Het spijt mij, gij,, die uw eigen kinderen stuurt naar het O. L. O., het spijt mij, dat gij dit adres stuurt, wan neer gij vermeent, klachten te hebben, kom dan bij het Coll. van B. en W.; bij mij of bü den Raad. Dat was, d'unkt mij., de weg geweest. Wanneer die klachten er niet zjjn, dan ook geen verdachtmaking, die wij hierin toch zullen moeten zien. Ik zeg nogmaals: Zfin er klachten, kom er mee voor den dag, want in de eerste plaats moeten gehandhaafd worden de ar tikelen 10 en 42 L. O.-wet 1920. Maar een onderzoek zonder kladhten kan niet bestaan. Laten wij ons daarbij bepalen; laten zij hier komen, die meenen iets te weten, doch geen onderzoek zonder feiten, geen onderzoek in bet wilde weg. Ik stel daarom aan den Raad voor om, betgeen ons hier is gezonden, door die afdeeling van deze landelijke vereeniging, voor ken nisgeving aan te nemen. De heer Biersteker is dankbaar het Augustus-nummer van ons modeblad De prijs van dit verbeter de modeblad is slechts <3-0 cent l„La Mode Gracieuse" j verschijnt maandelijks. 1. Het schoolonderwijs wordt onder het aan- leeren van gepaste en nuttige kundigheden dienst baar gemaakt aan de ontwikkeling van de ver standelijke vermogens der kinderen, aan hunne lichamelijke oefening en aan hunne opleiding tot alle christelijke en maatschappelijke deugden. 2. De onderwijzer onthoudt zich van iets te leeren, te doen of toe te laten wat strijdig is met den eerbied, verschuldigd aan de godsdienstige be grippen van andersdenkenden. 3. Bevat de bepaling, dat een dergelijk onder wijzer kan worden geschorst, terwijl in het vierde lid wordt gezegd, dat het geven van godsdienst onderwijs aan de godsdienstleeraren wordt over gelaten. (Redactie Held. Crt.). voor de woorden des wethouders. Het doet spr. genoegen, dat deze zaak hier ter sprake is gebracht. Onjuist is het de voorstelling te wekken alsof het hier een verdachtmaking geldt; zoover behoeft men het niet te zoeken, het verzoek geschiedde in het algemeen. Wij verheugen ons in ce uitspraak van den wethouder en willen ons vertrouwen uitspreken, dat het Col lege voldoende paraat zal zijn in deze. Verschillende voorstellen. Achtereenvolgens worden, zonder dis cussie of stemming, aangenomen de voor stellen tot het vernieuwen van de riolee- ring in de Basstraat en omgeving, tot aan leg van straten en uitbreiding der straat verlichting (betreft Timorstraat en Zee weg te Huisduinen), tot restitutie van te veel betaald vergunningsrecht aan J. Burger, tot handhaving van den aanslag voor vergunningsrecht van R. Kwast. Bij het volgende punt: Medewerking voor de aanschaffing van schoolbanken voor de R. K. Jongensschool vraagt de heer dr. Feenstra Kuiper of hier voor schoolbanken van het nieuwe type zullen worden aangekocht. Dit blijkt, vol gens het antwoord van wethouder D e Boer, niet mogelijk, zoodat het oude type blijft gehandhaafd. De voordracht wordt aangenomen. Het volgende punt betreft het verlen gen der tijdelijke aanstelling van den leeraar radio-cursus aan de Zeevaart school G. J. Sonnenberg. De heer Schoeffelenberger vraagt, of, nu we een nieuwen minister van onderwijs, partijgenoot van den heer De Boer, hebben gekregen, niet nog eens een poging kan worden gedaan tot ver krijging van het regeeringssubsidie voor dezen radio-cursus. Wethouder De Boer deelt mede, dat in een persoonlijk onderhoud met mr. van Poelje in Den Haag is gevraagd of onze gemeente niet wat meer kon worden ge holpen. Hierop werd door dezen ambte naar geantwoord, dat dit onmogelijk was, dat de riiksbegrooting zoodanig is inge richt, dat van geen der uitgetrokken be dragen kan worden afgeweken. De con clusie van het onderhoud was, dat binnen afzienharen tfid de gemeente niet behoeft te rekenen op meerder hulp en de vraag voor onze gemeente is dus of wij wat eigen middelen dezen cursus in stand zullen houden ja dan reen. Onze Zee vaartschool kunnen wij hier niet missen en het bezit van een racio-cursus daaraan is een der dingen, cie absoluut noodzake lijk zijn. Hoezeer het ons ook spijt, dat het rijk in dezen niet helpt, wij zouden toch willen voorstellen, dezen leeraar opnieuw voor een jaar te benoemen. Conform de voordracht besloten. Verder passeeren zonder discussie of stemming den hamer: Voorstellen tot gewijzigde vaststelling van die Schoolgeldverordening, tot verlee- nen van eervol ontslag aan den leeraar der Zeevaartschool, den heer J. Langerak, tot vergoeding ex art. 100 Lager Onderwijs wet, terwijl voorts de mededeeling betref fende de verdeeling der werkzaamheden der wethouders wordt aangenomen. Aandeelenkapitaal Bank Ned. gemeenten. De heer E ii 1 d e r 9 vraagt hoevee! rente d,e aandeelen geven en hoe men aan het bedrag van vijf is gekomen. Er worden in totaal 500 aandeelen uitgegeven; naar de Inwoners gerekend, zouden wij hoog stens twee of drie aandeelen moeten nemen. Wethouder Van derVaart zegt, dat de beantwoording van de vraag van den heer Efilders niet zoo eenvoudig is. Het getal viff is tamelijk willekeurig en door de Commissie van Bfistand bepaald, die op het standpunt stond, dat onze gemeen te naar draagkracht moest deelnemen en het aantal op 5 bepaalde. Wordt verder conform de voordracht aangenomen. Leening Watersport-vereen !g1 n g H. W. N. Het voorstel om afwijzend te beschik ken, werd in de vergadering van 16 Mei aangehouden. Thans is opnieuw een voor stel hieromtrent bij den Raad ingekomen, waarin B. en W. hun aanvankelijk stand punt handhaven, doch, gezien het sohrij- ven van de Commissie van Bijstand, de beslissing aan den Raad overlaten. De Commissie van Bijstand voor de Finan ciën stond in meerderheid afwijzend tegenover het verzoek, doch zal zich, ge zien de gunstige stemming in den Raad, niet langer verzetten tegen inwilliging onder bepaalde voorwaarden). De heer B i e rs t e k e r vraagt of thans, indien de Raad afwijzend beslist, het ver zoek ook inderdaad van de hand ge wezen is. De heer Van der Mast deelt mede, dat in de Financieele Commissie geen nieuwe gezichtspunten zijn geopend en spr.'s standpunt ongewijzigd is gebleven. De heer T i e s s e n vindt het eigenaar dig, dat een particuliere vereeniging een dergelijk verzoek tot de gemeente richt. De houding van de Financieele Commis sie, die in meerderheid afwijzend staat tegenover het verzoek, maar thans mede deelt zich niet te zullen verzetten, vindt spr. eigenaardig. Spr. waarschuwt voor de consequenties indien we dit verzoek in willigen; wü mogen toch aannemen, dat Buitenlandsch Overzicht pag. I Feuilleton Radio-programma „2 Van links en rechts2 De wijziging in de gemeente-be grooting van Zaandam is aange- no.'tLV Trotski krijgt geen toestemming vo~>r een bezoek aan Nederland 7 Roosevelt over de oorlogsschul- 'den i Ij wenscht betaling in De cember „o De hitte in de Ver. Staten heeft reeds meer dan 100 slachtoffers geëischt „7 Auto met 7 personen uit Amster dam vermist. Uit het N.-H. Ka naal opgehaald7 Een werkplaats van valsche mun ters te Alphen a. d. Rijn ontdekt. 7 Reisplan Hr. Ms. ..Van Nes 26 September aankomst te Nieuwe- die p 8 Ir. Soekarno te Batavia gearres teerd. Het vergaderrecht van P. I. en P. N. I. beperkt1 De vergiftiging te Winsum. Pa- ra-typhus-bacillen in het ijs ge vonden 2 Bij een ernstige ontploffing in de kolenmijnen op het eiland Hok- haido zijn 14 mijnwerkers gedood. 2 De drie S.-D. wethouders van Amsterdam moeten aftreden2 De plannen voor -een transatlan tische vliegroute in verband met den tocht van het echtpaar Lind- bergh,2 De arrestatie van Gandhi. Vrij heid van beweging in het district, waar hij zich bevindt1 Ernstige overstroomingen in Ja pan en Mandsjoerije. Tal van slachtoffers ,.2 Omtrelc-nieuws Marktberichten Marineberichten Sportnieuws 7 <110 8 8 8 er voldoende kapitaalkrachtige personen in deze vereeniging zijn om een derge lijke leening te kunnen financieren. Spr. stelt daarom voor afwijzend op het ver zoek te bsechikken. De heer Bot had verwacht, dat er niet meer over dit voorste] zou worden gespro ken; hij dankt de leden voor de moeite die ze zich gegeven hebben en trekt namens do Watersportvereeniging H. W. N. het verzoek in. Grondbedrijf, verloskunde. Subsidie vee- Vaststelling der waarde van de eigen dommen van het Gemeentelijk Grondbe drijf. Verhooging van het subsidie aan de afd. Den Helder van de Holl. Mij. van veeverloskundige hulp te Koegras. Beido zonder discussie aangenomen. Uitbreiding aandeelenkapitaal Zeebad Huisduinen. (In de eerste bijlage (no. 84) werd voor gesteld ceel te nemen in het aandeelen- kapitaal tot een bedrag van 15.000, en de rente-garantie uit te breiden tot 125.000. In een latere bijlage (no. 105) stellen B. en W. voor deze laatste uit te breiden tot 135.000. de motiveering hebben wij uit voerig vermeld.) De lieer Terra brengt ter sprake liet schrijven van den Bond van Koffiehuis- houders enz. In dit schrijven wordt ver- zooht niet aan het verzoek tot een ge meentelijke rente-garantie, groot 40.000, te voldoen. Het verzoek is gebaseerd o.a. od de volgende gronden, dat de particu liere bedrijven in de gemeente het zonder gemeentesteun moeten stellen, dat het finantieel belang, dat de gemeente bfi de N.V. beeft, een dusdanigen omvang heeft aangenomen, dat een verder gaan op dezen weg riskant wordt. Spr. is het met deze motiveeringen niet eens; dat het bad paviljoen een concurrent zou zijn van de particuliere restaurants, etc., kan spr. niet inzien, integendeel, haar arbeid is van groot belang voor de gemeente. Spr. wijst verder op een fout in de biilage (er staat in den titel daarvan 125.000 inplaats van 135.000). De heer Kraak deelt mede. dat zijn fractie zich niet tegen de bijlage zal ver zetten. Wel wenscht spr. eenige opmer kingen te maken en liii verzoekt den Raad daarmede rekening te willen houden. Hij wiist er op, dat de rente-garantie f 2700 per jaar kost aan de gemeente. De N.V. heeft den vorigen keer het werkloozen- vraagstuk van onze gemeente verwaar loosd: by den verbouw van het badhotel was geen of misschien één enkele werk man uit Den Helder werkzaam. Boven dien werden de aannemers ter plaatse on eerlijk beconcurreerd door de firma van elders, die deze uitbreiding uitvoerde en die de plaatselijke arbeidsvoorwaarden niet nakwam. Spr.'s fractie zal dan ook alleen voor deze bijlage stemmen, indien in de bestekken de bepaling wordt opge nomen, dat 90 der arbeiders ingezete nen van Den Helder moeten zijn en de arbeiders betrokken worden over de Hel dersche Arbeidsbeurs en dat bovendien de landelijke arbeidsovereenkomsten worden nageleefd. De eerlijkheid gebiect spr. ten slotte te erkennen, dat aan de werklieden later alsnog het te kort betaalde loon werd uitgekeerd, maar dat neemt niet weg. dat wij voor het vervolg van den last en de narigheid en al het geschrijf verschoond wi'len blijven. De heer E U1 d e r s wijst ook op den

Heldersche Courant | 1933 | | pagina 5