HELDERSCHE COURANT VAN DONDERDAG AUGUSTUS 19JA Langs de Snaai. Vier en twintig vliegtuigen komen hier. De Wondervisch. foutieven indruk, dien de bijlage 105 maakt, en waarop de heer Terra reeds wees. Maar er is nog iets: in de eerste bij lage wordt gesproken van een verbouw van 40.000. waarvoor de gemeente voor een bedrag van f 25.000 garant blijft voor de rente en nog f 15.000 aandeelenkapi taal neemt In de tweede bijlage komt daar nog 10.000 bij. Totaal dus 50.000. Ech- er worden 25 aandeelen gevraagd, n.L f 25.000 en 35.000 rentegarantie. Dat is tezamen 60.000. Is het wel goed, vraagt spr., dat de gemeente op cezen weg voort gaat? Met is zeer zeker onze plicht iets vcor de badplaats te doen, maar aan alles is een grens en de gemeente neemt nogal een aardig aandeel in het kapitaal der ven nootschap. Nu wordt er in het verslag in de Held. Crt. doodleuk gesproken van oen winst van 6.91, maar er staat niet bij, om die winst mogelijk te maken, er uit de gemeentekas is bijgepast. De heer Schoeffelenberger: Zeer juist! De heer E ij 1 d e r 9 Dat er bij de bur gerij veel liefde is tot het nemen van aandeelen. kan ik niet inzien. De directie der N.V. zegt zelf, dat het nemen van aandeelen niet onaantrekkelijk is, omdat de gemeente in ieder geval bijpast. Ver leden jaar was dit een bedrag van f 2600. In 1925 is 45.000 geleend tegen een rente van 4Yi%. in 1928 weer f 45.000 tegen 43A Van de eerste leening zijn 7 termijnen afgelost, van de tweede 3, in totaal 12.375. zoodat de gemeente op het moment neg een kapitaal in de onder neming heeft uitstaan van 77.625 en bovendien nog garant is voor de rente van 100.000. Nu wordt voorgesteld nogmaals 25 aandeelen te nemen en nogmaals garant te blijven voor de rente van 35.000. Dit nü gaat spr. te ver en mag z.i. de Raad niet toestaan De Raad heeft zijn sympa thie voor de ondernemi--"» wel ge- no°gzaam bewezen. De heer Schoefie.enuerger veroaast zich over hetgeen hier (d.w.z. in liet advies der Fin. Commissie) gezegd is door iemand, die raadslid en tevens voor zitter is (i.c. den heer Biersteker). We hebben te uoen met een onderneming, waarin een ton aandeelen zijn gestoken. Als zoo'n oncerneming aan tot deze rente- uitkeering komt, is zij hard op weg failliet te gaan. Een oergelijke aanvrage als thans geschiedt, acht spr. spelen met de belas tingpenningen der burgerij. Als men bovendien de omstandigheden in aanmer king neemt en men let op den toestand van het strand, dan zal men het met spr. eens zijn, üat er een tijd zal komen, waarin al.e gebouwen van tnans zullen moeten werpen gesloopt, daar ze niet meer kun nen rendeeren. Spr. wijst op den trek, die thans reeos bestaat naar de Donkere Dui nen. Een ueskunaige heeft spr. verzekerd, dat in geen jaren we weer een breed strand krijgen. Voor verschillende zaken van grooter algemeen belang is nimmer geld aanwezig, wel voorceze onderneming. Spr verklaart te zuilen tegenstemmen. De neer Van der ivl a s tSpr. wtoscht een opmerking te maken, tenein de te voorkomen, dat men zou gaan den ken, dat de heer Biersteker de Finan- cieele Commissie vormt Spr. geeft toe al lerminst bewonderaar te zijn van de voor steilen en onderschrijft voor een deel het betoog van den heer Eylders. Maar spr. tractie heeft dan ook uit zuiver practi- sche overwegingen de zaak gesteund De winsten van het badpaviljoen vormen een belangrijk aandeel in de inkomsten van de N.V. en als dit badpaviljoen zou moe ten worden afgebroken zonder dat het wordt opgebouwd, zou de vennootschap een deel van haar inkomsten derven en de gemeente zou voor het volle bedrag rente moeten betalen. Hoewel dus niet uit sympathie, stemt spr. fractie uitsluitend uit practische overwegingen voor de voor dracht. De heer Biersteker w as aanvanke lijk eenigszins schroomvallig om hierover te spreken, maar het is het betoog van den heer Schoeffelenberger, dat die schroomvalligheid terzijde deed zetten. Onjuist is de samenkoppeling van de functie, welke spr. bekleedt van commis saris der N.V. en lid der Financieele Commissie. Spr. wijst er uitdrukkelijk op, dat al het werk, dat door de Commissaris sen van het Zeebad verricht wordt, abso luut belangeloos geschiedt, ja, dikwijls met groote opoffering van persoonlijke belangen. Spr. wijst er op, dat inderdaad de ge meente tegenover het Zeebad een royaal standpunt heeft ingenomen, maar dit standpunt getuigde bovendien ook van een juist inzicht, omdat hierdoor de ge meente toonde in te zien, dat de ontwik keling van het vreemdelingenverkeer een gemeentelijk belang is. Immers, die ont wikkeling is voor een belangrijk deel af hankelijk van de ontwikkeling van de maatschappij. De laatste tien jaar is de ontwikkeling van Huisduinen enorm toe genomen en spr. is er trotsch op daaraan te hebben meegewerkt. Als badplaats is het van beteekenis geworden. Spr. citeert wat op de laatste vergadering van de Ver voor Vreemdelingenverkeer „Helder's Be lang" te dien aanzien is gezegd en waar van de quintessens is, dat het vreemde lingenverkeer een aanzienlijke bron is voor inkomsten. De heer Schoeffelenberger: Dat is allemaal op papier! De heer Biersteker zal dan nog met andere gegevens komen. Hij wijst op het frappant verschil in aanvragen, ge volg van de door V.V.V. gevoerde reclame. In de maand Juni 1932 waren er 145 aanvragen, in Juni 1933 265; Juli 1932 393, Juli 1933 917. Deze cijfers bewijzen een toenemend vreemdelingenverkeer, hetwelk een belangrijke bron van inkom sten vormt en het getuigt van juist in zicht als men een dergelijke zaak uit een commercieel oogpunt bevordert. Men kan natuurlijk over verschillende dingen anders redeneeren, zooals bijv. de heer Eylders dat deed. De balans is juist in overleg mét den gemeentelijken veri ficateur aldus samengesteld; inderdaad is daarop onder de ontvangsten opgeno men de garantie welke vanwege de ge meente is verstrekt. Maar de heer Eylders vergeet, dat de Vennootschap door haar afschrijvingen innerlijk steeds sterker wordt. Spr. wjjst er voorts op, dat in onze gemeente deze zaak inderdaad eenig in haar soort is, omdat hierbij niet voorstaat het maken van winst, maar de ontwikke ling van het vreemdelingenverkeer. Men komt nu aan met het schrikbeeld van het verdwijnen van het strand. Ech ter durft de heer Schoeffelenberger toch ook niet permanent te verklaren, dat er niets van dat strand zal overblijven. Maar in ieder geval zal het dorp Huisduinen het middelpunt blijven van het badleven en er zal een tijd komen, dat door een weg naar het strand een goede verbin ding tot stand komt. Dat er een groote trek is naar de Donkere Duinen is waar, maar juist het vreemdelingenverkeer moet zijn inkomsten hebben van menschen, die van elders komen en voor dezulken blijft Huisduinenn toch de aantrekkingskracht houden. Het getuigt dus van helder in zicht als de gemeente de zaak steunt. Spr. wijst op de badplaats Kijkduin bij Den Haag, tot voor weinige jaren even onaan zienlijk als Huisduinen. Zij dreigde te loor te gaan, totdat de gemeente Den Haag het badhotel aankocht en nu is Kijk duin de dependance van Den Haag ge worden. Den heer Kraak antwoordt spr., dat van haar kant ook de N.V. eenige leering heeft opgedaan en zeker thans de bedoel de bepalingen in haar bestekken zal wil len opnemen. Juist in deze tijden, waar in het zeer moeilijk is aan geld te komen, is het wijs beleid een zaak als deze te steunen. Er zal een tijd komen, dat wij kunnen zeggen dit juist te hebben inge zien. De heer Tiessen constateert, dat de verschillende sprekers al heel wat gras voor zü-n voeten hebben weggemaaid. Nog op een enkel punt wenscht spr. in te gaan. Hii is het niet eens met den heer Terra omtrent het adres van den Bond van Kof fiehuishouders; ook spr. is van meening, dat aan de verstrekking van verdere kapi talen een eind moet komen. In de bijlage wordt gesproken, dat ae N.V. in het gun stigste geval de beschikking heeft over 25.000. Er staat evenwel niet bij op welke wijze zij over dat geld kan beschik ken. In de volgende bijlage komt men met wat reëeler standpunt. Spr. is het eens met den heer Eiilders, dat de winst van 6.91 inderdaad uiterst miniem is en niet van dien aard, dat het nog veroorloofd zou zijn meerdere aandeelen te nemen. Iets anders ware het als men een hypo theek wilde verstrekken, daarover zou te praten*zijn. Maar waar moet het geld voor een en ander vandaan komen? Uit de zakken der belastingbetalende burgerij en het is ook voor die belangen, dat spr. hier zit. Hii zal dus tegenstemmen. De heer Van L o o wilde eerst niets over de bijlage zeggen; men kent spr.'s standpunt. Spr. stelt het op hoogen prijs, dat er menschen in onze gemeente zijn, die belangeloos het vreemdelingenverkeer bevorderen, maar trots dit enthousiasme voor de goede zaak, heef het pleidooi van den heer Biersteker spr. niet bekeerd. Voor spr. staat het vast, dat men niet naar een badplaats toegaat waar geen strand meer is. Men moge het spr. nu kwalijk nemen, dat hii zooiets hier in het openhaar zegt en dat geschiedt ook spr. is van meening, dat men den moed moet hebben de feiten onder de oogen te zien. Men komt nu eenmaal niet naar Huisduinen; de Donkere Duinen en wat er verder is worden door de inwoners be zocht, de vreemdelingen komen er niet. De toestand van ons strand is werkelijk droevig; spr. zou er niet voor schromen om bedragen, zelfs groote sommen, te voteeren voor den bloei onzer badplaats, maar waar het strand dusdanig verloopt, acht spr. het onverantwoordelijk er nog een enkelen cent meer in te steken. Wil men het vreemdelingenverkeer be vorderen, dan plaatse men een paviljoen bij de Donkere Duinen. Met een beetje reclame kan dat wel rendeeren. Nu haalt de heer Biersteker Kijkduin aan; ja, had den we zoo'n strand, dan was het wat anders. Iedere badplaats, waar fiink strand is, breidt zich uit. Als het getij verloopt, moet men de bakens verzetten, zegt de heer B. Inderdaad, dat moet men, en als we nu zien dat zelfs al bij een klein windje het heele plankier wegslaat, dan vragen wij ons af: wat zal er straks gebeuren als de Octoberstormen losbarsten. Het is wel jammer, dat wij de maatschappij niet tot andere inzichten kunnen brengen, nu het getij aan 't verloopen is. Spr. moet zich tot zijn spijt tegen de bij lage verzetten. De heer Kraak is er voor ter wille van ce werkloozen in de gemeen te. Maar dan zijn er wel andere objecten te vinden; spr. herinnert aan het plan voor de B.L.O.-school, dat nog seeds han gende is, enz. De heer Boogaard wijst er op, dat hetgeen de heer Van Loo omtrent den heer Kraak zeide, den indruk kan wekken, als zou de s.d. fractie voorstemmen ter wille van de bouwvakarbeidera Dit is niet juist; de fractie heeft van alle kanten de zaak bezien en overwoog, dat in ieder ge val het gebouw moet worden verplaatst, de dijk wordt doorgetrokken, enz. De heer Biersteker heeft volkomen gelijk als hij den toestand van tien jaar terug vergelijkt met dien van thans; het strandleven was toen niets, wat men er zag waren in hoofd zaak de jongeren, ouderen kwamen er haast niet. Nu moge op het oogenblik het stramj vervallen zijn, hetgeen natuurlijk ook wij betreuren, er zijn bejaarde menschen, die tegen spr. hebben gezegd, dat dit al meerdere malen het geval is ge weest. Wat de medewerking betreft van de burgerij, ook wij zagen liever uit den boezem onzer bevolking wat meer medewerking en ambitie om geld in de onderneming te steken, maar nu dat niet zoo is, is toch de raad verplicht te zorgen, dat ons badleven wordt aangemoedigd en blijkens de cijfers, die de heer B. gaf, mag toch van vooruitgang worden gesproken. Op dien grond zullen wij voorstemmen. De heer M e ij e r betreurt het even eens, dat het Zeebad zichzelf niet kan bedruipen, maar nu ook Waterstaat ge- eischt heeft, dat het paviljoen moet wor den verplaatst, moet er iets geschieden. Het strand is weliswaar grootendeels ver dwenen, maar spr. is van meening, dat Huisduinen niet staat of valt daarmee; als hotel kan het altijd blijven bestaan. Het spijt spr. dan ook in dezen een afwij kend standpunt te moeten innemen van zijn partijgenoot van Loo. De heer Bot wijst op de verschillende houding der raadsleden ten aanzien van het punt der geldleening aan de Water- sportvereeniging en aan de N.V. Zeebad Huisduinen. Straks ging het om slechts f 1500.—, men wilde er niets van weten; over dit groote bedrag loopt men vluchtig heen. Wat het strand betreft, niemand kan op het oogenblik zeggen hoe zich de toestand hier ontwikkelen zal. Het lijkt spr. het best de beslissing een jaar uit te stellen, dan kan men den toestand overzien. Dat er een toename is van be zoek is spr. eens met de heeren. Maar wij hebben zelf met onze Donkere Duinen de bevolking daarheen gebracht door er wegen aan te leggen, enz. Maar daarmee is nog niet gezegd, dat nu Huisduinen wordt benadeeld. Eén ding hebben we in ieder geval voor op alle andere bad hotels: het. prachtig uitzicht op dezen hoek van het Marsdiep. De heer R a n is geen bewonderaar van uitbreiding van het badpaviljoen, maar meent ook, dat er iets moet gebeuren. Spr. is niet zoo pessimistisch als de heer van Loo; hij luistert liever naar de des kundigen. Wethouder van der Vaart beant woordt de verschillende sprekers. Twee erlei soort geluiden zijn gehoord, meent spr.: zij, die uitsluitend de flnantieele zijde bespraken en zij, die angst hebben voor de positie van onze badplaats. Wat het laatste betreft: naar spr. persoonlijke overtuiging is de badplaats Huisduinen niet afhankelijk van breed of smal strand. Zij is als badplaats van belang, al is natuurlijk het strand van invloed. Na het pleidooi van den heer Biersteker zal spr. zich bepalen tot het flnantieele gedeelte. Jarenlang al zijn stappen gedaan om Huisduinen te helpen. Deze stappen ge tuigden van goed inzicht, maar doordat we nu mede-vennooten zijn geworden, hebben we rekening te houden met fac toren, waarmede we anders niet te maken zouden hebben. Hoe hebben wij te han delen? Inderdaad dient ernstig te worden overwogen wat het beste is. Als het Zeebad niet kan beschikken over een goed paviljoen, wordt het in zijn hart aangetast. Deze opmerking, die gemaakt is, is zeer juist. Nu zal de zeedijk moeten worden veranderd en doorgetrok ken en we staan voor 't feit, dat er een nieuw paviljoen moet komen. De gemeente doet het verstandigst aan den bouw daar van mee te helpen. Waarom thans weer f 25000 aandeelen? Als er van particuliere zijde voldoende geld in de onderneming werd gestoken, zou de gemeente niet behoeven bij te springen, maar de ervaring heeft geleerd, dat het zoo vlot niet gaat, in vaste aandeelen als deze steekt men niet gaarne zijn geld, niet zoozeer uit oncredietwaardigheid, maar meer uit speculatieve overwegingen. Nu kan men over de flnantieele positie van het Zeebad nog uitvoerig van gedachten wisselen en de balans aanvallen, waarin ook de rente garantie is opgenomen. Natuurlijk zou het prettiger zijn als men een hooger winst cijfer kon aanwijzen, maar dit cijfer be wijst niet, dat het Zeebad niet goed zou zijn. Het bewijst alleen, dat het onvol doende uitgegroeid is. Inderdaad kan niet onbeperkt worden voortgegaan met het geven van crediet. B. en W. hebben dan ook overwogen of de toestand zoodanig was, dat dit verzoek kon worden ingewilligd. Met vrijmoedig heid meenen B. en W. evenwel inwilliging van het verzoek te kunnen aanbevelen. Er is gesproken over het verschil in rente-garantie van f 12500 en f 13500. Niet het Zeebad heeft deze verhooging gevraagd, maar het College heeft het er in gebracht, omdat bij het vorig verzoek er f 10000 speling in zat en wij het ver standig achtten die f 10000 er in te houden. Dit kan alleen dan een strop worden, als het kapitaal volteekend zou worden en dat is uitgesloten. Dat de gemeente speculeert met het geld van de burgerij, ontkent spr.; wij beleggen f 25 000 tegen 5 pet. rente. Ook steken wij het geld niet in een faillieten boedel, maar wij trachten de badplaats op het peil te houden waarop zij staat. De vergelijking van den heer Bot tusschen de Watersportvereeniging en het Zeebad gaat niet op; dit zijn twee zaken, die niet met elkander te verge lijken ztjn. H.W.N. vroeg geld te leen, en door dit te verstrekken stonden wij voor de consequenties het ook aan andere sportliehame» te moeten geven. Bij het Zeebad is dat anders, daar betreft het geen sport, maar een direct gemeen schappelijk belang. De heer van Loo gaf een verkeerde verklaring van de zaak en legde verband tusschen de bouwvak arbeiders en deze aanvraag. Spr. beantwoordt nog de opmerking van den heer Kraak, waarmede hij reke ning zal houden en deelt nogmaals mede, dat B. en W. meenen met vrijmoedigheid de bijlage te kunnen aanbevelen. Als straks de mogelijkheid ontstaat, dat ook bij Klop een badhuis of paviljoen moet worden opgericht, is daar niets tegen. Maar daar komt heel ander soort publick en zonder schade voor Huisduinen zou dat zeer goed rendabel kunnen worden gemaakt. De heer Tiessen wijst er op, dat in de discussies niet is besproken het rapport van den verificateur, die het niet aan bevelenswaardig vond zoo'n groot kapitaal te verstrekken. Spr. had verwacht, dat de wethouder dat zou hebben aangehaald. De Voorzitter wijst er op, dat in het rapport heel iets anders staat dan de heer Tiesen meent; deze laatste maakt zich, doordat uit den Raad eenige inter rupties en opmerkingen worden gemaakt boos en vraagt voorlezing van 't rapport. De heer Eylders constateert, dat de argumentaties uit den Raad zeer zwak waren en handhaaft zijn bezwaren. De heer B. geeft wel cijfers over Juni en Juli van 1932 en 1933, maar dat betroffen personen. Spr. zou wel eens andere cijfers willen zienin het verslag staat, dat trouwens het hoogste cijfer werd behaald in Augustus 1932. De heer Biersteker wijst er bij interruptie op, dat dit juist het ongun stigste jaar was en Huisduinen toen nog winst maakte, terwijl alle andere bad plaatsen met verlies werkten. De heer Eylders weerspreekt de meening, dat het badpaviljoen de kurk zou zijn waarop de N.V. drijft. Als het paviljoen er niet zou zijn, dan zou het werk van de N.V. even goed doorgaan. Want voor wie is dat paviljoen er? Niet voor de badgasten, in hoofdzaak voorde dagjesmenschen. Als we nu den prijs nemen van f 50.000.voor een nieuw paviljoen, dan komen we op een winst cijfer netto van f 5.000. wil het rendabel zijn, en dat is een heel kapitaal. Gezien den flnantieelen toestand der gemeente en de groote uitgave waarvoor wij staan, de moeilijkheden van onze armenzorg, de nieuwe begrooting, waarvoor we straks staan, enz., is bet zaak iedere uitgave ernstig te bezien. Spr. heeft gewezen op de balans, en het winstcijfer, dat ontstaan is doordat de bijdrage van de gemeente als ontvangst geboekt is. De Voorzitter meent, dat dit pre cies hetzelfde blijft voor de gemeente. De heer Eylders: Er had in ieder geval als noot moeten komen, dat, om die winst van f 6.91 mogelijk te maken, de gemeente f 2.600.moest bijpassen, 1 en men anders een tekort had gehad. Hierover ontstaat tusschen den Voor zitter en den heer E ij 1 d e r s een dis cussie; de Voorzitter merkt op, dat, als de gemeente geen garantieverplichting had, er geen dividend ware uitgekeerd. De zaak blijft dus z.i. dezelfde. Spr. ziet de zaak anders. Onze gemeente is excen trisch gelegen en heeft dringend behoefte aan vreemdelingverkeer. Het gaat tegen woordig iets beter daarmede, spr. wijst op verschillende bezoeken, die we hebben gehad de laatste jaren. We moeten deze menschen toch ergens kunnen ontvangen. Bovendien is het aardige, dat ze weer terugkomen, omdat ze het hier prettig vinden. Nog enkele andere sprekers replicee- ren; de heer Bot verklaart voor te zullen stemmen ter wille van het groote belang. Liever had spr. een jaar gewacht, maar nu dat niet mogelijk is, legt hij er zich bij neer. Ten slotte wordt de voordracht aan genomen met 6 stemmen tegen. Dit zijn de heeren van Loo, van der Veer, Eijl- ders, Tiessen en Schoeffelenberger. Wijzigingsbegrcoting. Ver betering voetbalveld. Vastgesteld worden wijzigingsbe.:roo tingen voor diverse diensten. Naar aan leiding van het voorstel tot het verleenen van een crediet voor het verbeteren van het voetbalterrein bij het Tuindorp vraagt de heer van der Veer of de aange legenheid betreffende de motorwals nog met deskundigen is besproken!4 De voor zitter deelt mede, dat op zijn advies tot een lichte wals is besloten; er kan nog rekening worden gehouden met de wen- scbelijkheid een wals met ongelijke opper vlakte te koopen. Uit een vraag van den heer Biersteker blijkt, dat een wals als deze economisch werkt. Kohier wegenbelasting. Dit wordt alsnog vastgesteldhet komt niet op de agenda voor. Benoemingen. Benoemd worden tot lid van het bestuur Alg. Weeshuis (vacature mevr. Dekker- Klik) mevr. van Willigen—Melchior; tot lid der Commissie van toezicht op het M.O. en N.O. in de vacature dr. H. W. van Urk de heer P. H. Pesman. Ter Inzage. Ter inzage zijn nedergelegd: 1. Een opgave van de namen van pa- tienten, die gedurende het tweede kwar taal 1933 voor rekening der gemeente zijn verpleegd geweest in de R.-K. Zieken verpleging St. Lidwina. 2. Een overzicht van: a. de in erfpacht uitgegeven gronden,en b. de verkochte gronden over het 2e kwartaal 1933. 3. Een rapport van den Directeur van de Reiniging en Plantsoenen betreffende de maatregelen, genomen ter verdelging van ratten. Rondvraag. De heer M e y e r heeft gehoord,dat de verlichting van de nieuwe postbrug per jaar f 1000.zou kosten. Zooveel is het niet, zegt de Voorzitter, maar wel is het bedrag hoog. Op het oogenblik is een goedkoopere wijze van verlichting in onderzoek. De heer Biersteker miste heden avond de voordracht voor de aanvulling voor de Finantieele Commissie. A.s. Dins dag is er weer Raad, daarin komt dit punt ter sprake. De heer Bot vraagt of de Binnenhaven thans onverlicht is tengevolge van de werkzaamheden, die daar plaats hebben. Dit is inderdaad zoo. De heer Tiessen vraagt om maat regelen inzake de autobussen van de firma Koningsbruggen. Hiervan komt een rapport. De openbare vergadering wordt daarna gesloten en de Raad gaat in comité. Op 25 Augustus. Naar de Tel. mededeelt, zal een lucht- karavaan van 24 vliegtuigen op 26 en 26 Aug. a.s., op initiatief van de Commissie voor Luchtloerisme een Nederlandsche rondvlucht volbrengen. Op 25 Augustus, omstreeks 11.30, komen de vliegtuigen in De Kooij aan en ver trekken vandaar te 12 uur. De route is overigens via Hoorn, Medemblik, Wierin- gen. De Kooij, Den Helder, Texel, Vlie land, enz. Boven Den Burg zullen kleine papieren parachuttes worden uitgeworpen met ge nummerde kaarten. De vinders van de drie laagste nummers krijgen een prijs. Verder is er een photo-wedstrijd aan deze vlucht verbonden, terwijl ook passagiers in totaal een 40-tal kunnen deel nemen in K.L.M.-vliegtuigen. Amateur- en vak-photografen kunnen aan den wed strijd deelnemen. ZONDAG A.S. NAAR SCHOORL EN ALKMAAR. In verband met de vraag naar een goed- koope boot op Zondag naar Schoorl en Alkmaar, heeft de directie van „Esona" besloten a.s. Zondag een extra reis te maken voor 0.50 retour, één klas. De passagiers mogen zoowel in Schoorl als in Alkmaar op- of afstappen. Voor de goedkoope dagretours naar Harlingen zie men ook de heden ge plaatste annonce. Ontwikkeion en afdrukken <?t pOToAKTtiK-'CK Fotohandel Jac. de Boer, Si.. Keizerstraat 75. wf weej KAMER VAN KOOPHANDEL. Bevrachtingscommissie. De Kamér van Koophandel en Fabrie ken voor Hollands Noorderkwartier heeft, ter uitvoering van het Kon Be sluit van 24 Juli j.1. een oevrachtmgs- eommissie voor de binnenscheepvaart in gesteld. Tot leden dezer commissie zijn ne- noemd de heeren: C. Wagenaar Kzn., groentenexporteur te Broek op Langendijk; Ir. Ph. M. Bosscher, dir Alkm. Ijzer gieterij; S. A. Duink^r, oud-beurtschipper-^ D. J. Scheffel, secretaris der Kamer van Koophandel; en tot hun plaatsvervangers de heeren: S. W. Arntz, dir. Holi. IJzermagaziin v.h. M. de Wild; O. J. Verkerk, dir. N.V. v. Deventer s Kalkzandsteenfabriek. J. Hoogland, groentenhandelaar, Broek op Langendijk; H. W. Holsmuller, adj.-secretans der Kamer van Koophandel. Voorzitter is de heer C. Wagenaar Kzn. De zetel der commissie zal zijn geves tigd te Alkmaar (gebouw Kamer van Koophandel. Oudegracht 182, te Alk maar). Haar district zal worden gevormd door het gebied der Kamer, zijnde de gemeen- U": Akersloot. Alkmaar, Anna Raulovvna, Harsingerhorn, Bergen, Broek op Lan- gendük. Callantsoog, Castricum. Eg- nond Binnen. Fgmond aan Zee. G'-aft, TT!iT-o-n-n>"3neT TTpn^mcpowaard. Hpiloo, T>nr) wplder. Kocdiik. L'mmen. St. Maar ten. Nieuwe Niedorn. Noord^eharvvoude, OteUeek. Oude Niedorn. Oudkarsnel, Ordorp. St. Pancras. de Rijn. Slagen, S"hermerhorn. S^boorl. Texel. Ursem, Warmenhuize". Wieringen, Wprinner- wp-""' v*r>nkpl 7'iue, Z. en N. Schermer en 7"!'1c",bprwoude. Een uur van uw tijd aan zwemmen be steed is geen verloren tijd. Het lot wilde, dat mijn weg ging door Lutjebroek. Dat zou op zichzelf niets bij zonders zijn geweest als er toevallig geen kermis werd gehouden en ook dat zou geen bijzonders zijn geweest, als mijn oor niet was getroffen geworden door het zui verste Juttersch. hetgeen kwam uit den mond van den spullebaas. die vóór zijn tent een groote menigte door zijn oratie wist vast te houden. ,,Dat mot je sien! dat mot je sien! het groote natuurwonder van dese eeuw: de wondervisch met het kunstgebit, eigenhan dig gevangen aan den zeedijk bij Nieuwe- diep. De visch behoort zooveel als tot de familie van de kabeljouwen en wij noemen 'm een gul. Hij eet de vischjes net alsof ie z'n natuurlijke tanden heeft, maar 's nachts leg ik z'n gebit in 'n spoelkom en 's morgens zet ik 't weer in z'n bek. Dat alles ken je sien voor 'n dubbeltje. Dagelijks versch zeewater vanuit Den Helder, waarin de gul moet leven en dat water ken je alleen krijgen uit Den Helder, omdat daar het zuiverste zeewater is. Dat komt, omdat de vloedstroom rond Schotland bij den Helder binnenkomt en niet vervuild is, omdat de Schotten, die immers erg zuinig zijn, d'r lui vuil niet in zee gooien, zooals de Engelschman dat doet, w idoor het om de Zuid niet zoo frisch in het water is als bij Den Helder. Daarom is het Zoölogisch Station ook niet opgericht te IJmuiden of Vlissingen, maar te Den Helder, vanwege dan de zuil verheid van het water. En nou wil ik maar zooveel zeggen, as dat deze wondervisch met zijn kunstgebit in dit zuivere zeewater in blakende ge zondheid verkeert. Komt binnen, komt binnen, de entree is maar 'n dubbeltje, vanwege de slechte aardappelprijzen, maar wat je in deze tent te zien krijgt, is het dubbel en dwars waard. Nergens zoo'n visch als hier te zien, die met zijn kunstgebit eet alsof ie z'n eige kiezen had. Menschen, verzuim deze eenige gele genheid niet. Niet zoo dringen, niet zoo dringen. Iedereen krijgt 'n beurt. Ik stond een oogenblik verslagen. Hoe krijgt die gewiekste kerel dat voor elkaar om zich zoo door den moeilijken tijd heen te slaan! Maar ik schaarde me in de menigte, wachtend op mijn beurt om binnengelaten te worden. Ondertusschen stond des spullebaas' mond geen oogenblik. Geen moment liet hij de menigte los en wist ze door zijn gladde mond gebonden te houden. Ik kende hem, wel niet bij name, maar dan toch van persoon, omdat ik hem me nigmaal bij den Windwijzer had gezien en ook wel eens een praatje met hem had gemaakt. Joviale kop, die stevig op zijn breede schouders stond: zijn oog schitter de en in zijn kwieken blik ontging hem niets. Ha! hoor ik plotseling roepen daar is er waarachtig eentje uit de Jutterstad onder jullie en die ra! getuigen of ik maar wat babbel, dan of ik waarheid spreek Hallo! ouwe jongen, welkom in deze wc. ddstad. Maak plaats voor mijn jutter- genoot. En met een sprong was hij van zijn trapje tusschen het volk en maakte met alerlei dolle uitvallen ruim baan om me aan mijn jaskraag mee te trekken naar zijn tent, waar ik naast hem moest staan, om alles te bevestigen, hetgeen hij de goê- gemeente meedeelde. Zijn tent was vol. geen kop kon er in. In het midden stond een groot m0(jei aquarium, waarin de gul lurtig rond zw0m en dat geregeld door zeewater werd bij. gevuld uit een in den nok opgehangen vat. waaruit een dun gummislangetje hing tot in den aquariumbak, terwijl het over tollige water langzaam wegstroomde. En hier begon zijn uitlegging verder aan het publiek. „Ik zat op 'n goeie avond te gulpl0n). pen op het steene hoofie an de Heldersche zeedijk, toen ik plotseling flink beet kreeg. Mijn dobber werd stevig onder water oe- haald en ik natuurlijk scheuren an mn hengel. Eindelijk krijg ik 'm bovc water en as je deze visc' ziet, zei t jelui niet verbaze as ik seg. dat 't 'n heele haal was. Maar toen 'k 'm goed bekeek, zag 'k an z'n bek. dat ie d'r anders uitzag, dan 'n gewone gul en d'r schoot m - direct in de gedachte: daar ken je geld mee verciiene. En nou ben ik hier voor 't eerst in Lutje broek om dit vischwond- te laten zien. Want dat 't 'n wonder is. zal ik je too< ne". en meteen stroopte hij zijn mouwen op, greep met beide handen de visch beet en haalde uit diens bek een kunstgebit, dat wonderwel geleek op het maaksel van een tandarts. Hij liet de visch weer rondzwemmen, liet het de menigte van alle kanten bekij ken. floot toen een eigenaardig roerend wijsje, waarop de qul naar hem toe-zwom. Weer pakte hij de visch beet en plaatste het gebit in den bek, waarna de visch rus tig weer rond ging zwemmen. Hoogst voldaan de menigte de tent u.'t en nieuwe bezoekers stroomden in groot aantal toe. Ik nam hem even terzijde. „Hoe kom j -m die bak?" Een bak. zei hij. neen. waarachtige werkelijkheid. D'r „taat 'n merk op het ge bit en ik denk, dat iemand, een zwem mer of zoo, hèt heeft verloren. Kijk maar, en hij greep de gul weer beet. haalde het gebit uit zijn bek en daar stonden de let ter: ,,F. M." op. Dat zal ..Frissche Morgen" zijn. zei ik Best mogelijk." zei hij. Nou weet je wat?, je vertelt het maar d'r 's hier en daar in Den Helder en als er iemand is, die N' het zwemmen in zee z'n gebit heeft ver'orcn. die kan het bij mij op de ker mis te Lutjebroek terug krijgen, tegen be taling van een lapje van tweehonderd gulden en een lijfrente van vijf gulden in de week tot mijn dood toe. En die boodschap breng ik nu op deze manier over. Men weet het dus: op de kermis van Lutjebroek, enz. M. SPROKKELEN. Op school leerden we: Februari, «Sprok kelmaand», maar uademaal wij hier geei wouden in onze nabijheid hebben en e' dus van het takken-sprokkelen gee; sprake kan zijn, bepalen we ons hierto het sprokkelen langs den dijk, hctgeei door dezelfde kracht, den wind, mogelij) wordt gemaakt. En dati hebben we ons slechts niet t bepalen tot de herfst- en wintermaanden maar wordt het sprokkelen ook beoefein als de zomer eens een grillige bui heef en in plaats van zachte zuchtjes te slaken op zijn poot gaat spelen en bulderend ziji stem laat hooren, zooals dat dezer dage! het geval was. E.i met groot geweld beukte hij de zee die stond te tandakken op ue gronden ei die zoo verschrikt was, dat hij in wild» vaart trachtte te vluchten tegen dei zeedijk. Hoogop liepen de krullers en schuim briescheud zwalpten ze flodders tot ove: den dijkkruin. Het zeewater werd opgestuwd en over schreed het zomersche peil, zoodat alles wat in maanden hoog op strand en of onrust was aangespoeld en daar veilig onder het stuivende zand scheen te zijl begraven, door dien vloed werd los gewoelt en meegevoerd, ten speelhal aan stroom en wind. Plankjes en duigjes en allerlei and ei grut werd tegen den zeedijk gekwakt hobbelde heen en terug, heen en terug maar raakte ook vast tusschen de steenen En toen de vloed had uitgespookt kwamen er nijvere handen en zamelder dit brandbare bijeen, om, als straks d« wintertijd komt aanschutteren tot vordse- te dienen voor den vreetgragen zwartjan Een heele familie, uit vrouw en kinderei bestaande, waren daar druk mee doenot en er was iets grootsch in dit samen voelende arbeiden. De zorgvolle, doening van groot en klein, die sterk o struggle for life wel voelden, maar di poogden zich er doorheen te slaan. Natuurlijk zagen wij ook de scheip schaduwkant, maar toch moest je respeo hebben voor dit stoere en gemeenschap pelijke werk. Ze torsten zware lasten, want de z was niet karig geweest. Is dit niet een beeld, hoe het missch zal worden in de toekomst? Zulle" weer op alle kleine beetjes moeten g8 letten en zullen we in de nooddruft» kei- op elkaar zijn aangewezen en za' grooter verband tusschen de mensc komen, zooals dat o.a. blijkt in de tu bouwstreek, waar de een ploegt vooi ander, die wederkeerig weer andere beid daarvoor in de plaats geeft, zo men, met gesloten beurs, tot een ze resultaat komt. ig. Het hout dat daar rondzwalkt, is ..L schien lang verwaarloosd, maar K schijnbaar nu weer eenige beteekem het leven. eI1 Sprokkelend blijven we voortga» gelukkig hij, die ook met sprokkeiei» door weet te komen. Bescherm onze duinflora. Neem distels mee voor versiering van uw huis- Gooi geen brandende lucifers of S'Q retien achteloos weg in de duinen.

Heldersche Courant | 1933 | | pagina 6