DE NIEUWE PQACUTICE GEWELDIGE BATCO COUPON CATALOGUS GMTISmrfiOOO.- LIGSTOELEN VAN WILLIGEN AAN PRIJZEN HELDERSCHE COURANT VAN DONDERDAG 3 AUGUSTUS 1933. Van Ewijcksluis. Texel. ÊltfllSlii Luchtvaart. Oost-lndië BATCO wereld COUPONS X f 1.20 Twee puinscheepjes tijdens noodweer gezonken op het Amstelmeer. Trotzki niet in Nederland. Ket straperlospel. Geen onbillijke salariskortingeu. Balbo wellicht gedwongen tot Zuidelijke route. De gebeurtenissen in Ned.-lndië. munitiedepot in de lucht gevlogen. De hitte in de Ver. Staten. Spoorwegongeluk in Rusiand. iCw ml tII Schiekade 12-14; A'dam, Nieuwe Koogstr. 4; Den Bosch, Markt 42; Onze bekende sterke opnieuw ontvangen Auto met acht personen zoek. Een werkplaats van valsche munters ontdekt. De veldslag bij het Maasstation te Rotterdam. I>e opvarenden gered. Dinsdagmorgen ongeveer half negen passeerden hier een drietal met puin ge laden schepen de brug over het Balg- zandkanaal. De voorste hiervan, een af gedekte motorboot, groot 86 ton, schip per Joh. Nieman, had dt beide andere vaartuigen, die niet van motorische kracht waren voorzien, op sleeptouw. Van deze behoorde de grootste, een tjalk schip van pl.m. 80 ton, aan schipper Klinker te Amsterdam, het andere, een tjalkje van pl.m. 50 ton. aan schipper Jon. de Groot, eveneens te Amsterdam, Schip per Klinker had zijn vrouw en twee kin deren, schipper de Groot vrouw en drie kinderen mede aan boord De schepen waren beide tot den ijk geladen. De la dingen, respectievelijk ingeladen te Am sterdam en Rotterdam, waren bestemd voor den Wieringermeerpolder. Ondanks het ruwe weer uit het Noord- Noord-Westen. afgewisseld met buien uit het Noorden, hetwelk de overtocht over het Amstelmeer vooral voor de beide laatste voertuigen, die tot boven het dek geladen waren, en waarvan de lading dus open lag, zeer gevaarlijk maakte, werd toch meteen verder gevaren, nage oogd door den brugwachter en een paar andere schippers, die hier den vorigen dag. eveneens met een lading puin. be stemd voor den Wieringermeer, waren aangekomen, doch die toen reeds door het ongustige weer waren blijven liggen en overtocht Mi dit weer dan ook onverant woord achtten. Toen de schepen in het diepe gedeelte van het Amstelmeer waren aangekomen, was van den wal af dan ook duidelijk waar te nemen, dat de vaartuigen meer malen water over kregen. Ongeveer op het midden van het di»m gedeelte geko men. belette een felle hui de verdere waarneming. Toen deze bui voorbij was, was van de beide achterste vaartuigen niets meer te zien. Later bleek dan ook. dat tijdens be doelde hnï de heide vaartuigen ziin ge zonken. Gelukig was het motor-aakschin van schipner .7. T?nitenhnrg te Wieriogeo in de onmiddellijke nahüheid en heeft deze alle negen opvarenden, hoewel door nat, van den regen en overkomend water, hetmnden t,e De TTanlreq aan land kun nen brengen terwiil deze ook de beide roeibooties. Mi de sotieenies beboerende, w'e^ nn te nikken Voor zoover onze informaties strekken, was geen der heïUo voortuigen verzekerd. KRIJGEN WK OOK F.KN JEUGDHERBERG TE DEN HOORN? Naar men ons mededeelt, overwegen enkele personen te Den Hoorn, ernstige plannen tot oprichting van een Jeugdher berg aldaar. Het nieuwe fietspad, dat vanaf de Dennenbossehen naar Den Hoorn leidt, beeft dit fraai gelegen dorp uit zijn isolement gerukt; dagelijks trek ken honderden vreemdelingen er door, zoodat ongetwijfeld Den Hoorn met zijn schitterende omgeving en zijn gunstige ligging bij de duinen, een uitnemende plaats voor zoo'n inrichting zal zijn. De Onafh. Soc. Partij, die voor Augus tus te Soesterberg een vacantie-scholings- week organiseert, had den voormaligen Russiscl.en volkscommissaris Trotzki be reid Oevondc. tijdens zijn verblijf in Frankrijk een kort bezoek aan Nederland te brengen tot het houden van eenige voordrachten tijdens genoemde vacantie- week. Naar aanleiding van de daartoe aangevraagde verbijfsvero'- -vng heeft het bestuur van de O.S.P. thans van den mi nister van Justitie bericht ontvangen, dat de regeering geen toestemming zal verlee- nen voor een verblijf van Trotzki in Ne derland. De regeering ziet het aanwak keren van de speelzucht met leedwezen aan. Vanwege het ministerie van binnen- landsche zaken is d.d. 1 Augustus het volgende aan de burgemeesters geschre ven „Het is u bekend, dat het zgn. straper lospel, met name in onze badplaatsen, in toenemende mate wordt beoefend. Het heet, dat dit spel niet zou vallen onder de verbodsbepalingen van de wet en dus, zulks met vergunning van den burgemeester, zou mogen worden beoefend en geëxploiteerd. Vooropstellende, dat nog geenszins vaststaat, dat het karakter van behendig heidsspel eens en vooral zou moeten wor den aanvaard een onderzoek ter zake is nog gaande moge ik erop wijzen, dat de regeering geenszins met instem ming het toenemen van het aantal ge legenheden tot beoefening daarvan aan ziet: Zij acht het haar plicht, te wijzen op de groote moreele gevaren, verbonden aan het aanwakkeren van de speelzucht onder het publiek, waarbij vooral het ge vaar voor de jeugd niet mag worden over het hoofd gezien. Het zou haar dan ook aangenaam zijn, indien door u ernstig wordt nagegaan, of het houden van deze speelbanken zich wel verdraagt met hetgeen ten deze in ons land als maatstaf wordt genomen, en wordt overwogen, of de plaatselijke over heid mag bijdragen ter bevox-dering van een moreel afkeurenswaardig verschfjti- ■el." DE FINANCIEELE POSITIE VAN ZAANDAM. De wijziging en de begrooting aangenomen. Na een urenlange bespreking, aan het eind waarvan drie wethouders en burge meester K. ter Laan het woord hebben gevoerd, heeft de gemeenteraad van Zaandam Dinsdag de jongste wijzigingen in de gemeentebegrooting voor 1933 ge heel volgens het voorstel van B. en W. goedgekeurd. Vier soc.-democraten heb ben vóór gestemd. DE BEGROOTINGEN VAN AMSTERDAM EN VAN ZAANDAM. Ged. Staten van Noord-Holland hebben gistermiddag de begrootingen van Am sterdam en van Zaandam goedgekeurd nu (ie resp. gemeenteraden aan de door hun college geuite verlangens ten aan zien van de begrootingen hebben vol daan. „Excessen dienen worden tegengegaan", zegt minister mr. J. A. de Wilde. De Kroon heeft dezer dagen ongegrond verklaard het beroep van den gemeente raad van Kerkrade tegen het besluit van Ged. Staten van Limburg, waarbij de goedkeuring is onthouden aan de ge meentebegrooting voor 1932. Uit overweging, dat noch met de groot te der toegepaste jaarweddenvei'minde- ring, noch met de invoering daarvan niet terugwerkende kracht tot 1 Januari 1932 genoegen kan worden genomen; dat, wat het eerste punt betreft, de jaarwedden van de ambtenaren der gemeente Kerk- rdae naar het oordeel van dit college aan den lagen kant zijn, zoodat een verlaging, die beduidend verder gaat dan de op het j oogenblik door het Rijk toegepaste sala- j risvermindering. ongemotiveerd moet worden geacht en wat het tweede punt betreft, dat daardoor ernstig inbreuk word gemaakt op de rechtszekerheid, j waarop de gemeente-ambtenaren moeten kunnen aanspraak maken, zulks temeer nu voormeld besluit werd genomen, zon der dat de belanghebbenden vooraf in de gelegenheid zijn gesteid hun gevoelen ter zake kenbaar te maken, al is dan ook tot dusverre geen ambtenaren-reglement voor de ambtenaren in dienst der gemeente Kerkrade vastgesteld. Op grond hiervan is de goedkeuring aan de begrooting niet verleend. Van dit besluit was de raad van Kerk rade bij de Kroon in beroep gekomen. Voor het ongegrond- verklaren van dit beroep gelden de volgende ovrwegïngen. In de huidige tijdsomstandigheden in het algemeen en ook in casu moet alleszins verklaarbaar en wensehelijk wor den geacht, d.at de gemeentebesturen met het oog op den ongunstigen toestand der i gemeeritefinanciën, overgaan tot toepas-' sing van een korting op de bezoldiging i van het gemeente-personeel. Echter moet, een blijvende korting tot een percentage, als door den ï-aad der ge-1 meente Kerkrade vastgesteld, althans ten aanzien van de administratieve ambtena ren dier gemeente, gelet op het voor die categorie ambtenaren geldende salaris peil, geacht worden, van te ver gaande strekking te zijn. j De terugwerkende kracht, welke de raad aan de verlaging heeft gemeend te moeten geven, ontmoet voorts zeer ern stige bedenking, aangezien daardoor, zoo- als Ged-. Staten terecht hebben over- wogen, op de rechtszekerheid, waarop de gemeente-ambtenaren aanspraak hebben, in hooge mate inbreuk wordt gemaakt, terwijl van deze ambtenaren niet kan wor den geëischt, een deel van hun rechtmatig uitbetaalde salaris, op grond van latere be sluiten van den gemeenteraad, weder in de gemeentekas terug te storten. De minister van Binnenlandsche Zaken, mr. J. A. de Wilde, zet in zijn adviseex-en- d-en brief aan de Koningin de motiveering van dezen gang van zaken uitvoerig uit een. Hierin is van belang de zinsnede, waarin de Minister zegt: „Het wil mij voorkomen, dat, hoezeer onder de huidige omstandigheden aanpas sing van de bezoldiging van overheids personeel aan de gedaalde kosten van levensonderhoud wensehelijk moet worden geacht, dient te worden voorkomen, dat excessen in deze richting worden be gaan". vier andere leden, die artikel 153bis over traden. Evenals elders op Java zal de moment actie van de P. I. heden niet doorgaan. Onder deze „moment-actie" wordt ver staan de door de P. I. voor vandaag ge organiseerde vergaderingen te Bandoeng en Batavia, alwaar het lot van het tani- proletariaat en van ce vrouw in de politiek zou worden besproken, voorts de „propa- gandatrip", die 15 Augustus in Midden- en Oost-Java zou beginnen en tenslotte een groot-opgezette actie op 31 Augustus. Naar gisteren uit Shoal Harbour werd gemeld, heeft Balbo zijn vertrek opnieuw op het laatste oogenblik uitgesteld in ver band met de niet aanmoedigende weer berichten. Indien vóór 10 Augustus op den Atlantischen Oceaan geen gunstig weer heerscht, zal Balbo d-oor het koi-ter worden der dagen gedwongen zijn, den weg over de Azoi-en te nemen. Hij wil in ieder geval een daling te Valentia in donker vermijden. De Amerikaansche vliegerofficier George Pold, die de Transatlantische post bij het eskader had afgeleverd, verscheen op de terugreis onverwacht boven het in nevel gehulde vliegveld van New-Glasgow op Nieuw-Schotland. De commissaris van politie requireerde 200 auto's die met hun schijnwerpers het veld omringden, om den omtrek aan te geven. Pold daalde daarop vlot. Naar eenigen tijd geleden gemeld, heeft generaal Balbo eenige officieren van het eskader per schip naar Europa terug laten reizen, omdat de vliegtuigen dan meer benzine konden laden voor den terugtocht over den Atlantischen Oceaan. Reuter meldt thans, dat vier van deze officieren, die in Frankrijk gedebarqueerd zijn, op doorreis naar Italië in Parijs zijn aange komen. B u i t e n 1 a nd. HUISZOEKING BIJ IR. COEKARNO. Aneta meldt uit Bandoeng, d.d. 2 Aug.: De bii ir. Soekarno gehouden huiszoe king leverde veel matei-iaal op. Vooralsnog is niet te zeggen wat daar bij van waarde zal blijken. Ook de papieren in de clubhuizen wer den in beslag genomen, voorts 3000 exem plaren van de 'bekende hi-ochure van ir. Soekarno. Andere arerstaties. Te Semarang. Aneta meldt d.d. gisteren uit Semarang: D arrestatie van ir. Soekarno werd- bier reeds vooi-afgegaan door de aanhouding van den secretaris der P. I., zoomede van Te Managua vele slachtoffers. Naar uit Managua, de hoofdstad van Nicaragua, wordt gemeld, is daar het hoofdmunitiedepot Campo de Marte in de lucht gevlogen. Het ongeluk gebeurde Dinsdagavond, terwijl de bevolking deel nam aan een feestelijkheid op het Santo Domingo-plein. Dertig leden van de ci- viele garde werden qedood of gewond. De explosie veroorzaakte in de stad een pa niek, daar de bevolking oorspronkelijk in de meening verkeerde, dat er een aard beving plaats had. Honderd dooden. Door de hitte, welke de laatste vier dagen de Oostelijke; Amerikaansche staten heeft geteisterd, zijn honderd - menscben om het leven gekomen. In het district New York alleen bedraagt het aantal doo den meer dan veertig. De hitte duurt nog steeds voort en vol gens de jongste weersvoorspellingen is er voorloopig nog geen verandering in zicht. Waarschijnlijk 18 dooden. Tengevolge van verkeerden wisselstand ZOO JUIST IS DE NIEUWE, ZEER VERGROOTE BATCO COUPONS-CADEAUX CATALOGUS verschenen. Honderdduizenden exemplaren van dit wonder boek liggen gereed. Honderdduizenden zullen ook worden verzonden. Gratis en franco. Ock aan UI Ziet de honderden prachtige cadeaux, de lage couponaantallen, de vele nieuwo en moderne artikelen en vergelijkt de waarde van oile an dere cadeaux-coupons eens met die der beroemde o.a. verpakt bij de volgende bekende internationale sigaret tenmerken van uitsluitend hooge kwaliteit Clysma No. 30 North State Clix Flog io «t. Mavrfdes Royal Gold P-" *-» "-«fol BELAt.v. Als U op onderstaanden bon even Uw naam en odres leesbaar invult en aan ons inzendt, ontvangt U den prachtigen catalogus gratis. Als U bovendien met niet meer dar» 20 woorden de vraag beantwoordt: „Waarom ontvangt iedereen zoo gaarne een Batco- catalogus? en dan bovendien 5 voorzijden van de ver pakking van één of meer der bovengenoemde sigaretten merken waarbij Batco-coupons worden verpakt, bijsluit, kunt U volgens o.s. voorwaarden winnen een: leprijsv. f500.-/ 2eprijsv. f 250.-, 3eprijs v. f 100.- of één van de vijf en twintig verdere prijzen, t.w. 1 Nederlandsche Kroon dames- of heerenrijwiel 1 cassette met Wellner-Tafelzilver 1 14-kar. gouden dames- of heerenring m. echten diamant' 1 zilveren dames- of heeren armbandhorloge 1 rolfilm klapcamera (fabrikaat Kodak) 10 rolfilm camera's (fabrikaat Kodak) 10 vulpenhouders met 14-karaats gouden pen, welke prijzen zullen worden toegekend oan inzenders van de naar het inzicht van de jury 28 beste antwoor den op de bovengestelde vraag. Antwoorden kunnen worden in gezonden tot en met 30 Sep tember 1933. Antwoorden, die na dezen datum binnen komen, dingen niet meer mede. De uitspraak der jury geldt als onherroepelijk en bindend. Over deze prijsvraag wordt geen correspondentie gevoerd. Onvoldoend gefrankeerde inzendingen worden gewei gerd. Bewijs van inzending kan niet als bewijs van ont vangst door ons worden aan gemerkt. Alle inzendingen wor den het eigendom van ge adresseerde en kunnen door haar naar verkiezing, al dan niet worden gepubliceerd of worden gebruikt voor reclame. Bij toevallig woordelijk gelijke inzendingen, die voor een prijs in aanmerking komen, beslist het lot. ledereen kan zooveel antwoorden inzenden als hij verkiest, mits elk antwoord vergezeld is van 5 voorzijden van één of meer verpakkingen der bovengenoemde sigaretten merken. Alle antwoorden, aldus inge zonden, dingen mede naar een der genoemde prijzen, evenwel wordt aan één odres niet meer dan één catalogus verzonden. Qw#-. jifafv S&v flj Posten In gesloten enveloppe (tot 20 gr. 6 ets.) Kan ook dag en nacht' IQ» «Sr "Ik persoonlijk bezorgd worden in de bussen der Batco-toonzalen te R'dam, Groningen, Guldenstr 6; Eindhoven, Demer40; Den Haag, Wagenstr. 58. AAN BATCO, SCHIEKADE 12-14, ROTTERDAM. Gelieve mij gratis en franco Uw nieuwen Batco coupons-cadeaux catalogus te doen toekomen. NAAM. STRAAT. STAD. Tevens wensch ik mede te doen aan Uw prijsvraag en ik beantwoord hier mede Uw vraag: „Waarom ontvangt iedereen zoo gaarne een Batco cata logus?" als volgt: ledereen ontvangt zoo gaarne een Batco catalogus omdat: zijn bii Bologoje in het district Nowgorod een goederentrein en een passagierstrein niet elkaar in botsing gekomen. Van den passagierstrein werden eenige wagons vernield. Het aantal Tlooden bedraagt waarschijnlijk 18. DUITSCHE SCHEPEN IN SPANJE VIJANDIG ONTVANGEN. In verscheidene havens van Spanje, o.a. te Aviles en San Juan de Nieva, zijn Duit- sche schepen met de Hakenkruisvlag door het bootwerkersvolk genegeerd, dat wei- gero'e de schepen te lossen. De autoritei ten moesten tusschenbeide komen om de quaestie te regelen. NEDERLANDER IN BELGIË GEDOOD Bij een auto-ongeluk. V.D. meldt aan de »N. R. Crt.« uit! Brugge: Maandagnacht om ongeveer 2 uur reden i op den weg BlankenbergheBrugge 2 in j Brugge wonende Nederlanders in denj auto van hun patroon, den radiohande laar Claeys te Brugge. Bij Zuyenkerke botste de auto tegen een stilstaanden vrachtauto, met het gevolg, dat de rijden de auto omsloeg, naast den weg terecht kwam en daar in brand gex-aakte. Red dingspogingen van voorbijgangers moch ten niet baten, zoodat de 22-jarige J. Witterynck in de vlammen omkwam. De 41-jarige J. Verhoeven wist zich uit den auto te bevrijden en liep slechts lichte verwondingen op. Het parket uit Brugge stelt een onder zoek in. ROOSEVELT OVER DE OORLOGS SCHULDEN. De Lnndensche correspondent van de „N. R. Crt." meldt: De correspondeut van de „Daily Ex press" te Washington meldt, dat Roosevelt van plan is Groot-Britannië en andere lan den binnenkort te verwittigen, dat de termijn der oorlogsschulden in December nogmaals betaald moet worden, voordat herziening der oude overeenkomst be proefd wordt; dat hij een grootere be taling verwacht dan in Juni; dat de be taling van December in goud moet plaats hebben en dus niet in den betrekkelijk gemakkelijker vorm van zilver, die Groot- Britannië in Juni gebruikt heeft en dat hij zelfs na December schuldherziening niet in overweging zal nemen tot zijn programma voor nationaal hei'Stel ge slaagd is, en de prijzen in de Vei-. Staten tevens gestabiliseerd zijn. Binnenland. SMOKKELAARSWERK. De douane-beambten van Venlo en Straelen hebben gisteren een smokke laars-auto achtervolgd. De bestuurder werd neergeschoten, de tweede inzitten de gearresteerd. Van te voren hadden deze twee hun auto, die tabak bevatte, in brand gestoken. Radio-omroep van de Amster- damsehe politie. In het N.-H. Kanaal gereden? In den nacht van 31 Juli op 1 Augustus is van Amsterdam uit in de richting An- dijk een zwarte gesloten personenauto ver trokken, gemerkt G. 74436, waarin acht personen gezeten waren. Daar tot nu toe niets meer van deze personen vernomen is, wordt vermoed dat de auto te water is geraakt. De politie van het bureau Spaarndammerstraat te Am sterdam heeft in dit verband per politie- radio verzocht een onderzoek in te stel len en. zoc mogelijk haar bericht te geven. Nader wordt vernomen, dat vast staat, dat de auto niet te Andijk is aangekomen, zoodat het ergste gevreesd wordt. De in zittende acht personen zijn allen Amster dammers, die gingen visschen: 1 uit de Palmdwarsstraat, 2 uit de Van Hallstraat, 1 uit de 2e Nassau-straat, 1 uit de Tuin straat, 3 wonende in de Jan Evertsen- straat. Gisteren is een der Amsterdamsche politie-booten het N.-H. Kanaal opgeva ren om daar te dreggen. De politie te Amsterdam heeft Dinsdag- J avond eenige beschonken personen aan gehouden, die in een auto reden en aan het pot vei'teren wai-en. Bij fouilleering werden op één van hen, zekeren de B., valsche rijksdaalders gevonden, welke vrijwel niet van echte te onderscheiden waren. Aanvankelijk weigerde de man mede te deelen, op welke wijze de valsche munten in zijn bezit waren gekomen, doch later op den avond viel hij door de mand en bekende hij ze ontvangen te hebben van zijn zwager, zekeren L. v. d. P. te Aarlanderveen gem. Alphen a.d. Rijn. Daar van de te Amsterdam gearresteer den inmiddels twee personen in vrijheid waren gesteld, vermoedde men dat deze v. d. P. tijdig zouden waai-schuwen, waarom eenige i-echercheui-s van de valsch geld- centrale zich onmiddellijk naar Alphen begaven, waar zij in samenwei-king met j de plaatselijke politie gisterennacht een onderzoek hebben ingesteld ten huize van v. d. P., motorhersteller, die bij zijn a.s. schoonmoeder in de Dorpsstraat te Aaidanderveen woont. Op den zolder werd een installatie gevonden voor het ver- vaardigen van valsch geld. Een en ander werd in beslag genomen, v. d. P. ontkende zich te hebben schuldig gemaakt aan het vervaardigen van val sche rijksdaalders. Deze wei'den ook niet aangetroffen. De man is geari-esteerd en zal voor den officier van justitie in Den Haag worden geleid. Het onderzoek duurt voort. (Vervolg van pag. 2 van het eerste blad.) Uit de taxies kwamen in totaal onge veer 200 Chineezen te voorschijn, die ook al de wachtkamer binnen wilden. Een aantal begon over de hekken te klimmen, maar de politie heeft hen er met de sabel af geslagen, toen aanmaningen en ge baren niet duidelijk genoeg bleken te zijn. Inmiddels ai-riveerde nog een auto bus vol met Chineezen en de taxi-cheuf feurs deelden mee, dat er neg veel meer wagens op komst waren. De politie heeft naar alle kanten om assistentie gevraagd. Intusschen hoorden wij nog een andere lezing over de oorzaak van de ruzie, schidjft de »N.R. Crt.« De mandoer zou n.1. met Ufa een con tract hebben afgesloten voor het »Ieve- ren« van 150 Chineezen tegen f 7.50 per dag per persoon. Hij is toen op Katen- drecht aan het werven gegaan, tegen een tarief van f 5.—. De Chineezen zijn er achter gekomen, dat de mandoer f 2.50 per dag en per man in zijn zak stak en dat heeft wrevel gewekt. Andere Chineezen hebben echter met het honorarium van f 5.genoegen ge nomen en zij worden door hun landge- nooten als onderkruipei-s beschouwd. Of dit de juiste lezing is, of dat de beide andere oorzaken mede aanleiding tot het gevecht zijn geweest, valt niet met zekerheid te zeggen. De Chineezen zijn zeer opgewonden en schreeuwden elkaar af en toe hiidruchtig toe. Wij konden hun aanwijzingen echter niet verstaan. Vrij plotseling is aan het rumoer bij het Maasstation een einde gekomen. Op een gegeven oogenblik arriveerden er 2 Chineezen per fiets. Dezen spraken wat

Heldersche Courant | 1933 | | pagina 7