S. A. KANNEWASSER Zn. TOBRALCO NIEUWSBLAD VOOR DEN HELDER, KOEGRAS, TEXEL, WIERINGEN EN ANNA PAULOWNA Buitenlandsch overzicht. Hedenavond zijn onze zaken GEOPEND tot 11 uur». Zondags geopend tot Tl uur S. I. UHNEWtSSER t li (O 3 WAT GEBEURT ER MET DEN GULDEN No. 7310 EERSTE BLAD ZATERDAG 5 AUGUSTUS 1933 61ste JAARGANG De gespannen verhouding tusschen Duitschland enj Oostenrijk. - De mogendheden bemoeien zich er mee. - j Geheime bewapening van Duitschland. - Het geschil tusschen Bolivië en Paraguay. Zuidstraat - Keizerstraat - Kanaalweg i - - Hervatting in de Ver. Staten van den vlootwedstrijd met Japan. Het gevangenisregime in Pruisen wordt verscherpt. De gebeurtenissen in Ned.-lndië. in 50 dessins, kleur-eoht, wasch-echt, Fotohar,del Jac. de Boer, FEUILLETON „Omdat jij mijn geluk bent". ECOURANT Abonnement per 3 maanden bij vooruitbet.: Heldersche Courant f 1.50; voor Koegras, Anna Paulowna, Breezand, Wieringen en lexelf 1.65; binnen land f 2.-NederL Oo6t- en West-Indië per zeepost f 2.10, idem per mail en overige landen f 3.20. Losse nos. 4ct.;fr.p.p. 6ct. Zondagsblad resp 0.50 f 0.70, f 0.70,f 1.— Modeblad resp. f 1.20, f 1.50, f 1.50, fl.70. Verschijnt Dinsdag-, Donderdag- en Zaterdagmiddag. Redacteur: P. C. DE BOER. Uitgave N.V. Drukkerij v h C. DE BOER Jr. Bureau: Koningstraat 78 Telefoon: 50 en 412 Post-Girorekening No. 16066. ADVERTENT1ËN: 20 ct. per regel (galjard). Ingez. meded. (kolombreedte als redaction. tekst) dubbele prijs. Kleine advertentiën (gevraagd, te koop, te huur) van 1 t/m. 3 regels 40 ct., elke regel meer 10 ct. bij vooruitbetaling (adres Bureau v. d. blad en met br. onder no. 10 ct. p. adv. extra) Bewijsno. 4 ct. De gespannen verhouding tusschen Duitschland en Oostenrijk als gevolg van de schending van Oostenriikseh gebied door Duitsche vliegtuigen, die vlugschrif ten uitstrooien tegen de Oostenrijksehe regeering, zal een Europeesch vraagstuk worden, omdat Oostenrijk besloten schijnt te zijn de interventie van verschillende Europeesche regeeringen in te roepen. Engeland en Frankrijk schijnen aan de roepstem gehoor te hebben gegeven. Wij lezen tenminste in de N. R. Crt. het vol gende bericht van haar Praagsöhe corr: Met betrekking tot de interventie van den Fransohen gezant te Berlijn inzake Oostenrijk wordt van officieuze ziide hier meegedeeld, dat er twee afzonderlijke de marches zullen geschieden en wel één van Engelsche en één van Fransche zijde. De Engelsche regeering heeft haar voor nemen aan alle groote mogendheden ken baar gemaakt. De Fransche regeering heeft bovendien nog de kleine Entente, België en Polen verwittigd. Zii hebben de mededeeling voor kennisgeving aange nomen. Vooral Frankrijk grijpt deze gelegen heid gaarne aan om zijn doodsvijand, Duitschland, voor de wereld aan de kaak te stellen. In een Donderdagmorgen door Havas gepubliceerde officieele mededee ling wordt b.v. het volgende gemeld: De minister van buitenlandsche zaken, Paul Boncour, houdt zich sedert verschei dene weken bezig met de tusschen Duitschland en de Oostenrijksehe regee ring bestaande gespannen verhouding. De opmerkzaamheid van den minister is daarbij speciaal uitgegaan naar de ver schillende incidenten, die zich den laat- sten tijd hebben voorgedaan, zooals het feit, dat vliegtuigen van slecht te herken nen oorsprong, over Oostenriikseh gebied hebben gevlogen en biljetten omlaag wier pen, welke gericht waren tegen den bondskanselier Dollfuss, alsmede het feit, dat in de uitzendingen van Duitsche radio stations een aanval gedaan werd op de huidige regeering te Weenen. De minister van buitenlandsche zaken heeft zekere regeeringen met nadruk ge wezen op den ernst en de gevaren, welke zulke gebeurtenissen inhouden en hij heeft met hen van gedachten gewisseld over de wegen en middelen, evt. eener ge meenschappelijke actie, teneinde een her haling van dergelijke gebeurtenissen te voorkomen. Verder deelt Havas mede, dat behalve le Fransche regeering, ook de regeerings- commissie van het Saargebied, een krach tig protest heeft laten hooren bii de Duit sche rijksregeering, tegen de ontvoering van Fransche staatsburgers uit het Saar gebied. Het zal voor Frankrijk dan ook niet wei nig verheugend geweest zijn, dat, behalve Engeland en Italië ook Polen, Tsjecho- Slowakjje en Joego-Slavië aan de gemeen schappelijke actie tegen Duitschland mee doen. Rome is van oordeel, dat de deelneming der overige mogendheden aan deze actie een vijandig karakter zou geven, dat voor Duitschland onaanvaardbaar zou zijn; het meent dat het nog beter zou zijn Oosten rijk aan te raden den Volkenbond in den arm te nemen, want een interventie der kleine mogendheden te Genève zou aan nemelijker zijn. Polen dringt er in het bijzonder op aan, x I dat het zou worden uitgenoodigd deel te nemen aan een gemeenschappelijke actie der drie mogendheden, omdat het een aan leiding zou zijn om vast te stellen, dat Polen, ondanks het Viermogendheden- pact, bij ahe problemen der Europeesche poiitiek oeirokken is. Geheime bewapening van Duitschland De angst, voor Duitschland is oorzaak, dat Frankrijk naar alle kanten zijn voelhorens uitsteekt om toch vooral op de hoogte te blijven van het doen en laten van Duitsch land in militair opzicht. Natuurlijk zal dit wantrouwen Frankrijk parten spelen en gevaren doen vreezen die er in werkelijk heid niet bestaan en het zal ook oorzaak zijn, dat de verhouding tusschen beide landen er niet beter op wordt. Men leze b.v. het volgende bericht: De Daily Herald van Donderdag meldt, dat het Fransche ministerie van buiten landsche zaken in het bezit is van een nieuw geheim dossier, waarmee het voor den Volkenbond afdoende hoopt te bewij zen, dat de Duitsche regeering het Ver drag van Versailles heeft geschonden en in Duitschland verboden wapens laat fa- briceeren. De gegevens en documenten voor het dossier zijn in de laatste maan den op tal van plaatsen verzameld en vol gens de Fransche ingewijden beslist be trouwbaar. De Fransche ï'egeering zou met de Engelsche in verbinding zijn ge treden om gezamenlijk stappen bij den Volkenbond te doen, doch de Britsche re geering zou dit voorloopig voorbarig heb ben geacht. Het is echter waarschijnlijk, dat de Fransche regeering alleen zal han delen en het dossier bij den Volkenbond aanhangig zal maken, teneinde een onder zoek naar de feiten te eischen. Volgens de Daily Herald zou het dos sier aangeven waar en hoe in Duitschland tanks, vliegtuigen, munitie, enz. worden gefabriceerd, en onthullingen doen om trent een bestaand plan, waardoor de Riiksweer in korten tijd verdrievoudigd zou kunnen worden. Het geschil tusschen Bolivië en Para- guag, dat den Volkenbond al heel wat hoofdbrekens heeft gekost, is weer oor zaak van een puzzle voor Genève. Zoo telefoneerde de Geneefsche corr. van de Nw. Rott. Crt. Donderdagavond aan zijn blad: In strijd met de traditie, die ook te Genève de maand Augustus tot vacantie- maand stempelt, kwam de Volkenbonds raad vandaag in buitengewone vergadering bijeen naar aanleiding van het conflict tusschen Bolivië en Paraguay en het voor stel, dat beide landen aan de Raadscom missie hebben gedaan om in plaats van de door den Raad benoemde enquêtecommis sie, de vier omliggende Zuid-Amerikaan- sche staten, Argentinië, Brazilië, Chili en Peru, met de bemiddelingspogingen te be lasten. Aangezien de enquêtecommissie echter reeds benoemd was ert één van haar leden zich reeds op weg had begeven, vond de Raadscommissie van drie zich voor een moeilijk geval geplaatst. Beide partjjen hadden echter dit voorstel recht streeks ingediend en ten slotte heeft de Raad dan ook na een lange geheime be spreking Donderdagochtend, dien middag in openbare zitting besloten de vier boven genoemde staten te vragen of zij bereid zijn op grond van het Volkenbondsver drag en namens den Volkenbondsraad, als bemiddelaar in het Chacoconflict op te treden, in de hoop, dat deze procedure de oplossing van het geschil zal bespoedigen. Mochten de vier staten niet bereid zijn, zoo bepaalt de resolutie, die de Raad Don derdagmiddag zonder verdere discussie heeft aangenomen, dan zal de enquête commissie zoo spoedig mogelijk ter plaat se gezonden worden. De Raadscommissie van drie zal de verdere ontwikkeling in Genève blijven volgen. Reuter meldt uit New York, dat Roo- sevelt de plannen goedgekeurd heeft voor den bouw van 21 nieuwe oorlogsschepen, waardoor duizenden menschen op de staats- en particuliere werven werk zul len krijgen. Dit jaar zullen 46 millioen dollar uit gegeven worden en 238 millioen in de volgende drie jaar als onderdeel van het staatsprogramma van openbare werken van 3300 millioen dollar. Het vlootprogramma is bestemd om de vloot van de Vereenigde Staten de sterkte te geven, welke de bestaande vlootver- dragen haar veroorloven. Het volgt kort op de aankondiging, dat Japan van plan is oorlogsschepen te gaan bouwen. Ter aanvulling van het bovenstaand bericht zij vermeld, dat de contracten met particuliere werven voor den bouw van 22 oorlogsschepen zijn reeds afgesloten. Vijftien andere oorlogsvaartuigen zullen j op de werven der marine gebouwd wor- j den. Kerl, de Pruisische minister van justi tie, en staatssecretaris Freisler, leider van de nieuwe strafrechtelijke organisatie, ge richt tegen land- en hoogverraad, hebben Woensdag journalisten mededeelingen ge daan over het nieuwe strafrecht, in het bijzonder over de bepalingen betreffende het gevangeniswezen en het regime in de gevangenissen. Wolff meldt daaromtrent: De doodstraf wordt voortaan in Prui sen, behalve wanneer de rijksregeering anders bepaalt, met de bijl voltrokken. De guillotine wordt afgeschaft. De strafge vangenis-reglementen worden verscherpt. Den laatsten tijd waren de strafgevange- nen behandeld op een manier, die boven den levensstandaard van een arbeider ging. Dat was geen straf meer: voetbal, bioscoop en gelegenheid om zich te bekla gen; zoodat gevangenen een guerrilla kon den beginnen tegen de cipiers. Er is voortaan maar één wijze van ondergaan van de opgelegde straf, n.1. die, welke den strafgevangene aan het verstand brengt, dat hij moet zorgen nooit in zoo'n gevan genis terug te komen. Het is uit met een behoorlijke verzorging in een gratis hotel. Voor het tuchthuis worden de speciale reglementen eveneens scherper toegepast. De vervlakking van de grens tusschen ge wone gevangenis en tuchthuis zal verdwij nen en het zal voortaan niet meer moge lijk zijn, dat tot tuchthuis veroordeelden een deel van hun straf in de gewone ge vangenis uitzitten. Het z.g. verbeteringssysteem van de laatste jaren heeft bewezen niet goed te werken, aangezien de criminaliteit niet verminderd is» Bijzondere overgangsmaat regelen zullen voortaan alleen mogelijk zijn bij veroordeelden waarbij een goede kans bestaat, dat zii niet tot de categorie der geboren misdadigers behooren. De kosten van het gevangenis wezen. Minister Kerl heeft daarop medege deeld, dat de kosten van het gevangenis wezen in Pruisen per jaar 36 millioen mark bedragen, waartegenover 10 mil lioen mark aan inkomsten staan. In 19.32 waren er ongeveer 37.982 gevangenen in de Pruisische gevangenissen, die 1.80 mark per dag aan onderhoud kostten. Voorbereiding van de Internee- ring van lr. Soekarno. Aneta meldt uit Batavia: De regeering heeft toestemming gege ven tot voorbereiding van de interneering van ir. Soekarna en Mochtar Loefti, hoofdbestuurslid van de Persatoean Mos lim Indonesia, te Fort-de-Kock, die 12 Juli j.1. werd gearresteerd. Andere mogelijk heden van dergelijken aard zijn nog in behandeling. Nieuwe maatregelen der regeerïng. Aneta meldt uit Batavia: Naar het Bat. Nieuwsblad meent te we ten, overweegt de regeering de internee ring van Moh. Jamin, voorman van de P. I. te Soerabaja, en van Arnir Sjarifoe- din, voorman der P. L te Batavia. De be perking van het vergaderrecht zal ook worden toegepast op de Persatoean Mos lim Indonesia (Permi), de bekende partij ter Sumatra's Westkust. Ontbonden vergadering en demonstratie. Aneta meldt d.d. 3 Aug. uit Medan: De politie ontbond Dinsdagavond een besloten cursus-vergadering van de P. I. De betrokkenen beweerden nog niet be kend te zijn met de bepalingen inzake de beperking van het vergaderrecht. Na ontbinding van de vergadering werd een optocht georganiseerd, welke de Indonesia Rajah zingend optrok. De politie ontbond deze demonstratie en hield drie belhamels aan, die vanmor gen door den landrechter zijn veroordeeld tot een boete van 25, in verband met overtreding van art. 510 van het W. v. S. Het oordeel van het inlandsche blad Bintang Timoer. Aneta meldt uit Batavia: In een hoofdartikel verklaart de Bin tang Timoer naar aanleiding van de recente gebeurtenissen, dat de arrestatie van den heer Soekarno minder zorg be hoeft te baren dan de beperking van het vergaderrecht, zij het dan ook dat laatst bedoelde maatregel voorloopig slechts toepasselijk is verklaard ten aanzien van de P. I. en de P. N. I. Het blad meent, dat men zich er vol komen van bewust is, dat de nationalisti sche beweging slachtoffers eischt, dat de exorbitante rechten op elk gewenscht moment kunnen worden toegepast, zoo dat de arrestatie van den heer Soekarno niet bijzonder bevreemdend is, weshalve „het rustig blijft". Het blad noemt de beperking van het vergaderrecht ondanks de uitingsmoge- mogelijkheden in den Volksraad, een ernstige stap achteruit en hoopt dat de regeering de eenmaal bij de Grondwet toegekende rechten zal hergeven. „Naar strengere maatregelen". Met de luchtpost ontvingen wij de Java-Bode van 20 Juli, waarin een arti keltje, „Naar strengere maatregelen" voorkomt, naar aanleiding van de beslag legging door de politieke recherche op inlandsche drukkerijen. De Java-Bode schrijft: De politieke recherche, aldus meldt Aneta, legde beslag op het blad van Soe karno Fikiran, uitgegeven bij de drukke rij Economy, wijl daarin illustraties zijn opgenomen, waardoor stemming gemaakt wordt voor de „republiek" Indonesia. Bij de drukkerij Pengharepan werd be- per el. Verkrijgbaar bij: Let op naam op den zelfkant Vraagt onze Stalen-collectie slag gelegd op wandplaten, welke hetzelf de beoogden. De drukker en besteller, Basiban, P. I.- propagandist, wordt vervolgd wegens het niet doen toekomen van een exemplaar aan het hoofd van plaatselijk bestuur te Bandoeng. Zoo wordt van Inlandsche zijde met energie gewerkt aan het scheppen van conflicten, welke door de regeering moe ten worden aanvaard. Het is nu nog slechts een kwestie van dagen, dat tot scherpere maatregelen zal moeten worden besloten. Op de Europeesche personeelsorgani satie rust in dezen tijd een extra zware verantwoordelijkheid. Op het terrein der inlandsche actie sta pelen de kwesties van gezag zich op. Het ware een cardinale fout in de oogen van het gansche Nederlandsche publiek, in dien Europeesche organisaties niet besef ten, dat het thans gaat om zaken van hoogere beteekenis dan groepsbelangen. Ontwikkelen en afdrukken FOTOARTIKCIEN Keizerstraat 75. Onze munteenheid als een rots in de internationale brandino. De Nederlandsche gulden is veiliger dan oof door Dr. J. h. VAN enkhutz^v Hoe wOTdt de gulden gehand haafd? Met goud en met goud alleen kan de Ne derlandsche Bank de waarde van den Ne- derlandschen Gulden op de internationale geldmarkten handhaven. Want de verkoop van haar bezit aan buitenlandsche wissels en de beschikking over haar saldi bij de buitenlandsche correspondenten van de Nederlandsche Bank, is en blijft natuurlijk zeer beperkt, daar de aldus beschikbare bedragen van het zoogenaamd: „rente- gevend goud" in verhouding tot den voor raad gouden muntmateriaal, slechts gering mogen heeten. En ten overvjoede is de tijdens net 1i\*1 van Mr. G. Vissering gevolgde goud-politiek van het zoogenaamde „rentegevend goud", thans onder de huidige opperdirectie van Mr. L. J. A. Trip volkomen verlaten, ter vermij ding van groote verliezen, gelijk de Neder landsche Bank in het boekjaar 1 April 193131 Maart 1932 voor vèr boven de 20 millioen gulden heeft geleden. In dit verband, kan er hier even de aan dacht op worden gevestigd, dat het bezit der Nederlandsche Bank aan buitenland sche wissels en aan saldi bii haar corres pondenten in het buitenland, dat volgens de banfcstaat per 3 Juli 1933 nog onder scheidenlijk 69.7 millioen gulden en 13.9 Een Heldersche roman door WILLIARIS. 20) Die staat al een heelen tijd leeg en als mijn plannen lukken, dan huur ik die schuur en laat ik er een stoomwaschma- chine inzetten, met een glansmachine. Niet dat ik al zooveel verdiend heb hoor! Maar zoodra we getrouwd zijn, zal ik eens bij mijn vader aankloppen. Die heeft nog wel een oude kous lig gen. Als hij me aan wat geld helpt, dan kom ik er wel. Als ik dan maar mijn brood kan ver dienen. ben ik al tevreden. Je ziet dus Hans, dat ik groote plannen heb. We hebben nog tot eind Maart van het volgend jaar diensttijd. In dien tijd zie ik wel of de zaak lukt of niet. Gaat het naar 't zin. dan denk ik er niet over om bji te teekenen. Dan ga ik hier voor anker en kunnen ze van mij alle schepen cadeau krijgen, al zijn ze nog zoo mooi." „Ik hoop voor jou, dat je slaagt Kluif," sprak zijn vriend warm. „Het lijkt mij ook veel mooier om voor een gezin te werken. Als ik nog eens trouw, zal ik ook mijn best doen om een haantje aan wal te krijgen. Kom jongen, laten we naar binnen gaan. Vanavond kan ik niet te lang bli.i- Ten hoor, want ik wil nog een flinke wandeling gaan doen. Nelly zit teveel binnen en ze zegt, dat ze zoo slechi slaapt, daarom zal ik haar eens een eind laten loopen, dat zal wel helpen." Onder de belofte van spoedig hun be zoek te herhalen, namen ze afscheid en Nelly nam een prettige herinnering aan dit avondje mee. HOOFDSTUK 9. Zoodra ze buiten waren informeerde Hans: „En hoe vond je het bij hem. Heb je j geen spijt, dat je meegegaan bent?" „Weineen jongen! Integendeel! Ik ben erg blij kennis met hen gemaakt te heb ben. j Het zijn werkelijk aardige menschen vind ik. Truus heeft me uitgenoodigd 0111 zoo vaak te komen als ik zin heb. Zelf kan ze natuurlijk niet weg en ze geeft er niets om zegt ze, maar ze wil graag dat we goede vriendinnen worden. En ze heeft me ook heel wat over jou verteld. Ze zegt dat jij zoo'n echte goeie man bent en dat je haar dikwijls gehol pen hebt als zjj bij jullie aan boord kwam. Zeg Hans, vindt je het niet een ver schrikkelijk iets voor een vrouw, om zoo te moeten tobben voor haar brood en 0111 dan op een oorlogsschip tusschen al die mannen in, eigenlijk te moeten bedelen 1 om werk I" „Zeker, ik vind het hard voor een vrouw als ze zoo moet ploeteren, maar om op een oorlogsschip te komen is lang zoo erg 'niet als jullie wel denken hoor! Iedereen was altijd even vriendelijk en hulpvaardig voor haar. behalve dien eenen keer, dat de Kluif haar zoo dapper verdedigde. Dat moet je maar eens aan Truus zeil vragen. De Kluif en ik hielden altijd een oogje in 't zeil en ze was aan boord even veilig als thuis. Ze heeft het nu goed ge troffen met de Kluif." „En ze heeft een schat van een kind," vulde Nelly aan. Zij had nooit met kleine -kinderen om gegaan, maar dikwijls benijdde zij de moeders, die met hun babies stoeiden of gingen wandelen. Zij vroeg zich af, of nu, 11a de kennismaking met Flora, het ver langen naar een kind van haar zelf niet veel sterker zou worden. Zij waren de Keizerstraat ingeloopen. «Kijk; hier woon ik," wees Hans. „Dat raam, dat daar boven openstaat, is van mijn kamer. Er is nog niemand thuis, zie ik. Zullen we nog een straatje omloopen, of ga je nu liever naar huis?" „Ja Hans, laten we nog een eindje gaan wandelen op den zeedijk. Het is daar zoo heerlijk koel." Zij liepen de Prins Hendriklaan door en gingen langs het postkantoor den dijk op. Onderwijl zij langzaam in de richting van Huisduinen liepen, vertelde hii van zijn vele reizen. Zij luisterde geboeid naar zijn verha len, hem af en toe onderbrekend om iets te vragen. Ongemerkt waren zij weer terug achter het postkantoor. „Het wordt tijd voor je, vrouwtje, je moet naar huis, het is al half elf geweest." Zij bleven staan. Hij legde zijn arm om haar schouders en zij leunde tegen hem aan. Nu kwam weer de kwellende vraag in haar op: „Moet ik hem vertellen, dat ik getrouwd ben, dat ik een ander toebe hoor!" Hoe heerlijk is het met hem te wande len. Moet ik hem dan weer zoo gauw ver liezen? Dit is pas de tweede avond dat hij weer bij me is. En hoe gelukkig ben ik nu met hem. Moet ik hem dan wegjagen en mijn le ven eindigen in die troostelooze leegte, zooals ik die ken sinds mijn huwelijk met dien andere! Och, was ik maar zoo flink als Truus, die zou wel weten wat haar te doen stond. Truus zou er zeker niet zoo lang over denken. Wat ben ik toch een lafaard, dacht ze. Maar laat ik er nog eens goed over nadenken, hoe ik het hem zal vertellen. Ik heb hier toch geen kennissen dm het weten en hem anders zouden kunnen inlichten. Misschien als ik er eens met Truus over sprak. Maar nu kan ik het nog niet zeggen. Neen, nog niet! Zwijgend stonden ze, dicht tegen elkaar aangeleund, te staren naar de zee, die door het zilveren maanlicht overgoten werd en nu vredig glansde in den stil len zomernacht. Zacht zong de zee haar eenwig rui- schend lied en een geheimzinnig murme len steeg op uit die donkere diepten. De golfjes fluisterden elkander toe en vertelden van de liefde van twee men schen. die hen zwjigend gadesloegen. Zjj kabbelden heel zacht tegen de zware steenblokken van de hreede glooi ing, of lekten aan de wierhoofden, maar heel voorzichtig vielen ze weer terug als waren ze bang de diepe stilte te verbre ken. Vredig strekte de eindelooze water massa zich uit. De zee scheen te slapen. Maar in haar breede schoot leefde het. Daar woelden en wriemelden duizenden levende wezens dooreen, in den strjjd om het bestaan. Plotseling greep Nelly Hans stevig vast, „Hoorde je dat!" vroeg ze angstig. „Daar zuchtte iemand. O, Hans, wat is dat?" Hij lachte geruststellend. „Schrik maar niet, kindje; dat zijn bruinvisschen. Dadelijk zien we ze mis schien wel Kijk, daarginds, die donkere voorwer pen, dat zijn ze. Die beesten zijn op jacht naar voedsel. Telkens komen ze dan ge deeltelijk boven water en dan blazen ze soms lucht uit. Dan is het net of je iemand hoort zuch ten. Kijk, er zijn er een heele troep bij elkaar, zie je? Die beesten zijn altijd in scholen bijeen en je komt ze overal tegen. De zeelieden noemen hen „de boer met zijn varkens" en velen beschouwen het als een teeken, dat er slecht weer op komst is. Kijk, ginder die donkere om trekken, dat is Texel. De lichtjes die je ziet zijn van het marinevliegkamp „De Mok". Daar, heel ver weg, de zwaaiende ar men van licht, dat is het licht van Ter schelling, de bekende vuurtoren de Bran- daris. Die lichtjes hier op het water zijn van de lichtboeien, die het vaarwater aandui den. Dan kunnen de schepen ook 's nachts binnenloopen. En hier links van ons, die lange stre pen licht, die telkens over ons heen- zwaaien, die zijn van „lange Jaap", den vuurtoren van Kijkduin. Maar voor vanavond zullen we ophou den met de lessen," zei hij lachend. „Het j wordt nu tijd'om naar bed te gaan. Op een anderen keer gaan we eens naar den langen Jaap toe, om nadere ken nis te maken." Haar steunend liepen ze de trap af. Op den hoek van de Kerkgracht bleef ze staan. „Nu boy, verder vind ik het wel hoor. Ga maar gauw naar je bed, want het is morgen weer vroeg dag voor je. „Neen, het spijt me, maar ik heb mot gen de wacht, dus dat gaat niet." „Dinsdagavond dan, is dat goed?" Hij bukte zich en gaf haar een kus. Zii drukte haar lippen stiif op zün mond en liep toen vlug weg. „Dag jongen!" „Slaap zacht schat," riep hij haar na. Licht trippelde ze weg. Maar al spoedig vertraagde zij haar pas. Zü begon weer te tobben. „Is het nu wel fair tegenover hem. Hij rekent natuurlijk heelemaal op me. En als hy het eerstdaags toch te weten komt. is zün teleurstelling des te grooter! Misschien is hii dan wel erg boos op me. Hii zou dar ook volkomen in ziin recht staan, want ik bedrieg hem nu toch! Was ik maar zoo flink als Truus. Dat Truus zoo leeft met de Kluif vindt hij toch niet erg. Maar ja. dat is toch ook weer heel wat anders. Zü is vrii om te doen en laten wat ze wil. maar ik ben de vrouw van een ander. Maar ik wil hem niet meer kwijt," dacht ze, terwijl ze driftig met haar voetje op de straat stampte en haar pas weer ver snelde. „Neen, neen, ik wil hem hebben! Ik heb toch ook recht op geluk? (Wordt vervolgd).

Heldersche Courant | 1933 | | pagina 1