S. A. MNNEWASSER h NIEUWSBLAD VOOR DEN HELDER, KOEGRAS, TEXEL, WIERINGEN EN ANNA PAULOWNA Buitenlandsch overzicht. TOBRA1 .CO DINSDAG 8 AUGUSTUS 1933 61ste JAARGANG Ilitler over het handhaven van de macht en de be strijding van de werkloosheid. - De spanning tusschen Duitschland en Oostenrijk. Wij breien!!! Handel met Rusland. De rijksbegrooting voor 1934. Tegen het behendigheidsspel. in 50 dessins, kleur-echt, wasch-echt, FEUILLETON „Omdat jij mijn geluk bent". COURANT Abonnement per 3 maanden bij vooruitbet.: Heldersche Courant f 1.50; voor oegras, Anna Paulowna, Breezand, Wieringen en Texel f 1.65binnen- and f 2.— NederL Oost- en West-Indië per zeepost f 2.10, idem per mail en overige landen f 3.20. Losse nos. 4ct.fr.p.p.6ct. Zondagsblad resp. 0.50 f 0.70, f 0.70,f 1._. Modeblad resp. f 1.20, f 1.50, f 1.50, fl.70. Verschijnt Dinsdag-, Donderdag- en Zaterdagmiddag. Redacteur: P. C. DE BOER. Uitgave N.V. Drukkerij v/h C. DE BOER Jk. Bureau: Koningstraat 78 Telefoon: 50 en 412 Post-Girorekening No. 16066. ADVERTENTIËN: 20 ct. per regel (galjard). Ingez. meded. (kolombreedte als redaction. tekst) dubbele prijs. Kleine advertentiën (gevraagd, te koop, te huur) van 1 t/m. 3 regels 40 ct., elke regel meei 10 ct. by vooruitbetaling (adres Bureau v. d. blad en met br. onder no. 10 ct. p. adv. extra) Bewysno. 4 ct. Hot woord van Hitier en de daden van de Nationaal-socialisten hebben voor onzen tijd bizondere beteeken is, zooals uit dit overzicht weer zal blijken, we be doelen dan eigenlijk het optreden van Duitschland tegenover Oostenrijk, ten gevolge waarvan in Europa een ernstige spanning is ontstaan, die in veel opzich ten doet denken aan de dagen vlak voor de groote botsing in 1914. Doch eerst Hitler's woord. Op de lei dersbijeenkomst te Berchtesgaden heeft hij Zaterdag een rede gehouden, waarin hij over den binnenlandschea toestand o.m. heeft gezegd: De laatste 6 maanden die ons in het bezit der staatsmacht gebracht hebben, zijn de rechtvaardiging geweest van het optreden in het laatste jaar en van het vertrouwen, dat de leiding in de partij had. Hieruit volgt vanzelf de consequen tie voor de toekomst. Er valt niet aan te twijfelen, dat de partij de macht met alle middelen zal verdedigen. Orde in eigen huis is in laatste instantie beslissend, ook voor de positie in de wereld. Van wezen lijk belang is, dat de heerschappij in den staat door een aan de toevalligheden van het oogenblik onttrokken stabiel instituut gegarandeerd is. Onafhankelijk van per sonen moet daarom de macht der bewe ging voor de toekomst bevestigd worden. Daarom is een organisatie noodig, die zoodanig is, dat daaruit de leiding steeds vanzelf vernieuwd wordt. De partij zal haar leiders-hiërarchie opbouwen door een Senaat der oudste en trouwste partijgenooten. Deze moeten voor groote tijdsperioden denken, want zij zijn geroepen het leven van het volk te garandeeren. Het lidmaat schap van de partij kan niet genoten wor den; het kan slechts offers beteekenen. Deze heroïsche idee moet het heele volk beheerschen. Verder moet een traditie der beweging geschapen worden. Daarom moet de leiding steeds teMunchen blij ven en zullen de partijdagen om de twee jaar te Neurenberg gehouden wordent De algemeene aanval op de werkloos heid, zoo zeide Hitier verder, geschiedt jn drie groote golven. De eerste golf van de 6 afgeloopen maanden heeft twee mil- lioen werkloozen van de straat geholpen. De tweede golf, die in September be gint en waarvoor de materieele en finan- cieele grondslagen verzekerd zijn, heeft ten doel de bereikte resultaten voorloopig in den winter te handhaven. De 3e golf zal volgend voorjaar begin nen en de werkloosheid verder op beslis sende wijze terugdringen. Hitier is vast overtuigd, dat men in den loop van het volgend jaar tot een definitief resultaat met de werkloosheid zal komen. De leider hééft het geweldige project van wegenbouw aangegeven, dat na eeu wen nog getuigenis zal afleggen van den moed der nat.-soc. beweging. Spr. was overtuigd, dat onze tijd in de geschiede nis eens als een geweldige omwenteling bekend zal staan. Men kan de toekomst met moed en vertrouwen tegemoet zien. De spanning tusschen Duitschland en Oostenrijk, waarover wij ook vorige week in een overzicht schreven, is er sindsdien niet minder op geworden. Het „Handels blad" schreef daarover Zaterdagavond onder meer: Geleidelijk aan ontwikkelt zich de ver houding tot een soort oorlogstoestand, zij het dan ook, dat er van strijd in den militairen zin van het woord geen sprake is. Maar wel komen de tegenstanders voortdurend scherper tegenover elkaar te staan, en gaat het tusschen den grooten en kleinen Duitschen „broeder" van kwaad tot erger. Steeds hardnekkige/ gaat de regeering van bondskanselier Dollfuss, die zich gesterkt voelt door de toenemende sympathie van allen, die dezen ongelijken strijd gadeslaan, en zeker niet het minst door het bewustzijn, dat hij op krachtdadigen steun zal kunnen rekenen van die groote mogendheden, welke be langen met het behoud van een zelfstan dig Oostenrijk nauw samen gaan, zich verzetten tegen de Duitsch-nationaal- socialistische pogingen tot „Gleichsehal- tung" van zijn land, welke de verbóden „Anschluss" moet vervangen, maar die tenslotte hetzelfde resultaat ten doel heeft. N.l. toevoeging van een Oosten- rijksche provincie aan Duitschland. Hoe hardnekkig de Nazi's werken aan de verwezenlijking van het doel, dat Hitier reeds in zijn politieke belijdenis „Mein Kampf" als het eerste streven, waarop alle krachten van een nieuw Duitschland moeten worden geconcen- teerd, aanwees, nl. de Duitsch-Oostenryk- sche eenheid, blijkt opnieuw uit de door de Weensche politie gerapporteerde ont dekking van een centrale der verboden nationaal-socialistische party, welke ont-' dekking leidde tot de arrestatie van een groot aantal personen, die betrokken zou den zijn bij dezen ondergrondschen en illegalen arbeid, gericht tegen den Oos- tenrykschen staat. De intimidatie en het geweld, welke meer en meer weer de grondslagen van de Duitsche politiek dreigen te worden, blijkens het optreden tegen den zwakken Oostenrykschen buurman, wekken aller wegen toenemende antipathie en tevens groote bezorgdheid. In Engelsche bladen wordt b.v. herinnerd aan de voor-oorlog- sche Duitsche methode en wordt de vrees uitgesproken, dat het met snelle schreden weer eenzelfden weg uitgaat. De „Times" o.a. stelt, de vraag of in 1918 de overwinning werkelijk werd be haald. Evenals in 1914 is thans, in 1933, Duitschland wederom de voornaamste oorzaak van de Europeesche onrust. Het blad ziet verschillende verontrus tende overeenkomsten in den politieken toestand van thans en dien van 1914, ter wijl de liberale „News Chon." constateert, dat de Hitleriaansche revolutie Europa heeft terug doen vallen tot de spanning van de jaren tusschen Agadir-incident en de fatale dagen van 1914. Prof. ALBERT E1NSTEIN, de wereldberoemde mathematicus, die in verbanning leeft. en repareeren alle soorten KEIZER HIROH1TO VAN JAPAN, wollen kleeding, ook badpakken, kousen en sokken (ook de allerfijnste) JA Al' SNOR, Zuidstraa die persoonlijk de groote Japansche vloot- 19 (Let op den gelen winkel). manoeuvres in den Grooten Oceaan leidt. REGEERINGSWIJZIGINGEN IN BELGIË. Zal de premier ontslag nemen? De correspondent van de Nw. Rott. jCrt. te Brussel meldde Zaterdagavond: I Opnieuw doen als ernstig beschouwde geruchten de ronde, dat voor de opening ivan de nieuwe parlementaire zitting, dat is voor 17 October, de premier de heer De Broqueville zou ontslag nemen en zou worden opgevolgd of wel door Jaspar, minister van financiën of door Tschof- fen, minister van koloniën. Het Waalsche Kamerlid Bovesse zou als minister van justitie in de regeering worden opgeno men en Poulett zou binnenlandsche zaken aan van Cauwelaert afstaan. Ook wordt verklaard, dat de heer Deveze, minister van landsverdediging, zal ontslag nemen, indien er geen gevolg zou worden gege ven aan de opvattingen, welke hij van zijn ministerschap heeft, namelijk verwe zenlijking van de maatregelen die hij noodig acht voor de landsverdediging. HONGARIJE EN DE STERILISATIE. Men schrijft aan de „Nw. Rott. Crt." uit Boedapest: Nog onder de regeering van graaf Ka- rolyi, schrijft de Magyarorszag, diende de bond van krankzinnigenartsen een memo randum bij de regeering in, waarin tot ui voering der steriliseering werd geadvi seerd. De Raad voor de volksgezondheid meende toen, dat de sterilisatie ontijdig was, waarop de krankzinnigenartsen een nieuw memorandum opstelden en dat in den herfst opnieuw bij de regeering in dienden. Naar het blad in verband daar mede verneemt, zou de regeering thans een wetsontwerp voorbereiden, waarbij o. a. ook het verplichte medische onder zoek voor het huwelijk zou worden inge voerd en lieden met erfelijke organische ziekten het sluiten van een huwelijk zou worden verboden. Verder zou men ook personen, in wier familie krankzinnigheid erfelijk is, steriel willen maken. DE MIJNWERKERSSTAKING IN PENNSYLVANIE GEËINDIGD. Door tusschenkomst van Roosevelt. Reuter meldt uit Hydepark: Door persoonlijke interventie van pre sident Roosevelt is een einde gekomen aan de staking der mijnwerkers in Penn- sylvanië. Roosevelt heeft namelijk aange kondigd, dat het geschil zal worden gere geld door een nieuwe code voor de mijnen en dat er scheidsrechters zullen worden benoemd 0111 intussehen elk geschil, dat ontstaat, te regelen. Als gevolg hiervan zullen 70.000 arbei ders het werk hervatten, terwijl de be staande arbeidstijd én loonen zullen wor den gehandhaafd. DE STAKING TE STRAATSBURG. De prefect van het departement van den Beneden Rijn, de inspecteur-generaal van de politie in den Elzas en de militaire gouverneur van Straatsburg, hebben 700 man militaire troepen gemobiliseerd, om de straten van Straatsburg te zuiveren en alle barricaden en steenhoopen, die de munitie leveren, waarmee de stakers de politie bestoken, op te ruimen. Zaterdag was te Straatsburg de toe stand vrij rustig en men hoopt, dat het revolutionnaire karakter der beweging zal afnemen, zonder dat er evenwel teeke nen zijn, die wijzen op overeenstemming tusschen werkgevers en arbeiders. De rechtbank heeft Zaterdag 20 betoo- gers veroordeeld tot straffen van 3 weken a 6 maanden. Onder de veroordeelden be vinden zich 2 Duitschers en een Saarlan- der. ACHTTIENDUIZEND MAN HULPPOLITIE IN OOSTENëRIJK De Parijsche correspondent van de Ber- liner Börsenzeitung meldt, dat de Oosten- rijksehe bondskanselier Dollfuss bij de I'Tansche regeering zou hebben voorge steld in Oostenrijk de hulppolitie tot 18.000 man op te voeren, ter bestrijding van de nationaal-socialistische beweging. Deze hulppolitie zou een zuiver militair karakter hebben, militair bewapend zijn en onder het ministerie van oorlog staan. De Fransche regeering zou na overleg met Engeland en de Kleine Entente met het Oostenryksche voorstel accoord zijn gegaan. De verantwoordelijkheid voor dit be richt blijft geheel voor rekening van het blad. Vleesch en haring tegen hout en rogge. In het weekblad Visscherij Nieuws van 5 dezer lezen wy: Naar wy vernemen, maakt een hooge Sowjet-autoriteit, die te Scheveningen ver toeft, van deze gelegenheid gebruik, om onderhandelingen met particuliere hande laars en ook met onze regeering aan te knoopen over de levering van verschil lende waren. „De regeering stelt zich op het stand punt, dat van credietverleening, om deze aankoopen te financieren geen sprake kan zijn doch dat een wederzydsche levering van waren en verrekening met gesloten beurzen wellicht mogelijk zou zijn. „De Russen zouden dan vooral hout en rogge kunnen leveren, terwijl onzerzijds vooral vleesch en pekelharing voor leve ring in aanmerking zou komen. „Reeds zouden stappen zijn gedaan om tot den verkoop van een belangrijke party haring van deze teelt aan Sowjet-Rusland te geraken." Varkens en spek tant geld. tegen con- Een zaak met Rusland, die inderdaad tot stand is gekomen en wel tegen gereed geld, doch waarover reeds sedert gerui- men tijd met de „Exportchleb" te Rotter dam onderhandeld was, is ons zooeven ter oore gekomen. Het betreft den verkoop door de Varkenscentrale van 300.000 kg varkens en 350.000 kg spek, waarbij de firma W. Kroes, te Overschie, haar be middeling heeft verleend. Evenwicht verzekerd, indien voor te stellen maatregelen worden aangenomen. Het Ned. Correspondentiebureau voor dagbladen te 's-Gravenhage meldt: Naar de „Nw. Rott. Crt." verneemt, heeft het ontwerp-ryksbegrooting voor 1934 het departement van financiën ver laten. In verband hiermede wordt het blad van bevoegde zijde medegedeeld, dat het her stel van het budgetair evenwicht is ver zekerd, wanneer verschillende door de Re geering gelijktijdig met de begrooting in te dienen maatregelen door de Staten-Ge- neraal zullen zijn aangenomen. De regeering zal ingrijpen. Wij lezen in de „Avondpost": Nu het z.g. behendigheidsspel, dat in diverse badplaatsen beoefend wordt en daar inderdaad een attractie blijkt te zyn zoodat een opleving der bedrijven te con- stateeren valt niet beperkt is gebleven tot deze seizoenressorten en in verschei dene plaatsen in den lande clubs gesticht worden, met het doel een of ander behen digheidsspel te exploiteeren, treft, naar wij vernemen, de regeering thans maat regelen om paal en perk te stellen. Hoewel de minister van binnenlandsche zaken nu reeds tot tweemaal toe een ernstig beroep heeft gedaan op de burgemeesters om tegen het toelaten van die behendigheids spelen in hun gemeente stelling te nemen, nemen de gelegenheden, waarin dit spel kan worden beoefend, regelmatig toe. Er zyn burgemeesters, die zich, tegen de meening van den minister in, op het standpunt stellen, dat zy geen vergunning of toestemming behoeven te geven, zoolang dit spel niet wordt beoefend in een ver gunningslokaal. De regeering is thans doende, zich te laten voorlichten over de verschillende spel-methoden, die worden beoefend. Naar verluidt ligt het in de bedoeling, hetzij door een wetswijziging, dan wel door het in het leven roepen van nieuwe bepalingen, ook het z.g. behendigheidsspel hiertelande totaal te verbieden. I Verwacht wordt, dat nog vóór October a.s. aan deze speelwoede een einde zal wor- den gemaakt. miÜS per el. Verkrijgbaar bij: Let op naam op den zelfkant Vraagt onze Stalen-collectie N.S.D.A.P. IN LIMBURG OPGEHEVEN? I Het Wolffbureau te Berlijn verneemt van welingelichte zijde: De jongste uitzettingen van Duitschers uit de Nederlandsche mijnstreek en het verbod, uitgevaardigd door de commissa rissen van politie te Heerlen en Kerkrade I volgens hetwelk buitenlanders niet mo gen deelnemen aan oefeningen in den wapenhandel over de grens (het tele gram spreekt van „Wehrsportübungen"), berusten klaarblijkelijk op onjuiste be richten in de pers. In die berichten is medegedeeld, dat de Duitsche nationaal-socialisten in Zuid- Limburg, nu zij zich in Nederland niet met politiek mogen bezig houden, zich over de grens begeven 0111 daar bijeen komsten en oefeningen te houden. Deze voorstelling van zaken komt ech ter niet met de werkelijkheid overeen. Wegens misverstanden en bezorgd heid bij de Nederlandsche autoriteiten zijn de kring Limburgen de afc'eelin- gen van de N.S.D.A.P. eenigen tijd ge leden van Duitsche zijde opgeheven. Er worden geen oefeningen en officieeto samenkomsten meer gehouden. Den voormaligen leden van den kring Limburg der N.S.D.A.P. is het verbod opgelegd de grens te overschrijden als zij de bedoeling mochten hébben deel te nemen aan bijeenkomsten of oefeningen op Duitsch gebied. Het Hbl. teekent bij dit bericht aan: Ofschoon de strekking van het eerste deel van dit telegram uit Duitsche bron ons twijfelachtig voorkomt geven wy het in zyn geheel ter wille van de positieve inededeelingen aan het einde daarvan. MEER STEUN AAN DEN TUINBOUW? Aan het slot der boeteprocessie, welke de R.-K. Diocesane Land- en Tuinbouw- bond in het bisdom Haarlem (L. T. B.) naar Heilo heeft gehouden, deelde de geestelijke adviseur rector Kok, mede, daags te voren den minister van Ec. Za ken te hebben gesproken, die hem ver klaarde „het met de tuinders het meest te doen te hebben, doch dat hy met meer dan met deze groep te doen heeft." De minister had verder volgens het L. T. B.-orgaan den rector gemachtigd mede te deelen „dat hij er van was over tuigd, dat vijf millioen gulden als steun voor den tuinbouw onvoldoende is en dat de minister maatregelen zal zoeken, om tot verhooging van dit bedrag te komen." Een Heldersche roman door WLLLIARIS. 21) „Behalve' die paar maanden toen in Am sterdam, heb ik nog geen greintje geluk gehad!" Zoo liep ze weifelend voort, haar her sens pijnigend 0111 een middel te vinden, heni de waarheid te zeggen en hem toch niet te verliezen, toen ze onverwachts Averd opgeschrikt door een ruw klinken de stem naast haar. „Goeien avona juffie," zei de man, van z(jn fiets afstappende. Hy had den kraag van zijn jas opgezet en de pet was diep over zijn oogen ge trokken. "Zeg juffie", klonk de stem weer „jij bent toch getrouwd?" Angstig vroeg ze zich af. wal dat on gure type van haar zou willen. Zij kende hem niet, maar hy scheen toch te weten, dat ze getrouwd was. Verbeeld je, dat zoo iemand 1111 eens naar Hans ging 0111 hel hem te vertellen. Neen, dat zou niet ge beuren, dat mocht niet! Zij moest ande ren voor zijn en het hem zelf zeggen. O, had ze het maar dadelijk gedaan. Wat zou hier misschien nog uit voortvloeien? Haar stem zooveel mogelijk in bedwang houdend, vroeg ze dapper: „Nou, en wat zou dat?" Hij grinnikte hatelijk. „Wat dat zou? Wel, je man zit in de Oost en jij gaat hier op stap met een ander. Dat is niet mooi van je. Ik heb je gisterenavond ook al gadegeslagen. Ik heb wel gezien, dat hy je die trap opdroeg! En daareven heeft hy je gekust ook! Ja, het geeft niets hoor, ik gun je heel graag een pleziertje, en ik zal niets vertellen, als ik maar één keer tje met je mee mag." Zij bleef staan en keek angstig rond. Zy trilde op haar beenen, maar haar hersens werkten snel en zochten een uit weg. „O", zei hy weer, „tracht maar niet weg te loopen, hoor.... Ik weet waar je woont, dus Zij liep weer langzaam verder. Haar plan was al gemaakt. Zij zou niet naar huis gaan, maar zoo vlug mogelijk naar Hans. Als ze dien eenmaal te pakken had, zou die kerel wel beenen maken. Ze liep haar huis voorbij. Hy zei er niets over en dus was het niet waar, dai hij Wist in welk huis zij woonde. Dat luchtte haar al op. Onverwachts sloeg ze links af en rende ze een smalle brandsteeg in. De aanran der. die daar niet op verdacht was en bovendien door zijn fiets gehinderd werd, kon haar zoo vlug niet volgen. Hij vloekte luid. wat haar nog sneller deed hollen. Op gevaar af van ergens over te struikelen, rende ze de steeg uit, stak een straat over en vluchtte weer een andere steeg in. tot ze vooraan op den Polderweg uitkwam. Zoo kalrti mogelijk, om niet de aan dacht te trekken, liep ze nu naar de Prins Hendriklaan. Onder de dubbele ry hoo rnen ze.g ze niemand en het was er donker. Voort holde ze weer tot vlak bij de Keizerstraat. Nu moest ze gewoon loopen. Haar zenuwen waren tot het uiterste ge spannen en ze voelde het niet lang meer vol te kunnen houden. Ze had maar één wensch; en dat was: by Hans te zijn. Daar was ze al by het huis, dat hij haar aangewezen had, maar ze zag geen licht boven. Zou hij niet direct naar huis gegaan zyn? Met een flinken ruk trok ze aan de bel. Hans was juist thuisgekomen en had verwonderd rondgekeken, dat hy nog niemand thuis trof. Het was toch al en uur. Zijn hospita was Iaat. Hy ging nam boven en wilde juist het licht aandraaien, toen er hard gebeld werd. Geweldig, wat ging dat ding te keer. Snel boog hij zich door het openstaan de raam en riep naar beneden: „Hallo, wie is daar?" „O Hans, kom gauw by me, ik word achtervolgd. Kom vlug," klonk het ang stig. Hij stormde naar beneden. Nauwelijks was de deur open. of ze greep hem al bij zijn arm. „Kom Hans, vlug, neem me mee!" Heftig begon ze nu te snikken. Hij trok haar mee een zijstraat in. Zy liet zich leiden, maar kon niet spreken, 0111 een verklaring te geven. 'Ze snikte maar. Kalnipprend snrak hij haar toe: „Kom. kom, klein vrouwtje, wat is dat nu toch allemaal. Je bent anders zoo dapper altijd, maar nu wet ik niet wat >k er van moat denken. Wat is er toch. dot mijn meisje zoo huilt?" Enkeje woorden trachtte ^e te uiten, die soms eindigden in een snik. „Breng me thuis. Neen, niet hier. Thuis zal ik je alles vertéllen. O, Hans, jongen, ik ben zoo slecht!" Hy begreep er niets meer van. Zij had gezegd, achtervolgd te worden en nu zei ze, dat ze slecht was! Zij kon het toch niet helpen, dat men haar naliep. Rustig sprak hij haar toe en zijn stem werkte kalmeerend op haar geschokt ge moed; maar ze bleef zwijgen tot ze bil haar huis waren. „Neen, jongen, niet door de voordeur. Kom, hier in de zijstraat is een deur." Zy ging hem voor naar de huiskamer. Ze ging zitten en begon weer te snikken. Hans stak een lucifer aan en zocht naar den schakelaar van liet üclit. Haar zacht toesprekend, als had hy het tegen een kind, hielp hij haar het manteltje uittrek ken. Toen ging hij naast haar zitten. „Nu kindje, vertel me maar eens wat jou zoo erg overstuur maakt." Haar tranen begonnen heftiger te vloeien, maar allengs vertelde zij wat er was voorgevallen. „En het is waar, wat die man zei," snikte ze. „Ik ben werkelijk getrouwd. Hans!" Langzaam liet hij haar handen los. Hy steunde zijn ellebogen op zijn knieën en was bleek geworden. Zy gleed op den vloer naast hem en sloeg de armen om zijn knieën. „Och toe. Hans, mijn jongen, mijn lieveling, zeg dat dat je me vergeeft." En heftiger opeens ging ze voort: „Ik kon niet anders. Hans, ik houd zooveel van je. En ik was zoo gelukkig, toen ik je weer zag. zoo onuitsprekelijk gelukkig! Tk kon het je nog niet vertellen, want ik wist. dat je dan weg zou gaan van 111e. Dan zou ik weer alleen zijn en ik ben zoo diep ongelukkig. .Te hegrynt het toch, jongen? Ik kan jou niet meer missen. Liever sterf ik. Dat huwelijk is 111e opgedrongen. Tweo jaar bijna heb ik het volgehouden. Eiken dag weer werd ik getergd tot het uiter ste. Die herhaaldelijke ruzies en die er gerlijke opsluiting maakten me onver schillig voor alles. En ik hoorde of zag niets van jou, al dien tijd. Ten slotte werd ik zoo moe en onverschillig, dat het me niet meer kon schelen wat er met me ge beurde. Om uit die gevangenis te worden verlost, heb ik toen maar toegestemd in dat huwelijk. We hebben twee en een half jaar samengeleefd en in dien tijd ben ik hein gaan haten. Hij was altijd maar bezig zyn toilet te verzorgen en altijd klaagde hy over pijn, dan hier, dan daar. Verleden week kreeg ik nog een brief vol met klachten. Hij ligt nu weer in 't hospitaal. Toen ik maar steeds geen kind kreeg, begon ik hem nog erger te haten. Zoo hebben we 21/? jaar samengeleefd, tot hy eindelijk naar Indië moest. Toen zijn we verhuisd naar hier en nu heb ik jou weergevonden. O, Hans, ik wil niet meer terug in dat leven. Geen dag zou ik het hy hem uit houden. Ik wil alleen jou hebben. De rest kan me niets schelen. Maar ik had het je dadelijk moeten zeggen, Hans, ik weet het wel. Eu nu vind ik me zoo slecht. Ben ik slecht Hans? Toe boy, zeg liet eerlyx. Zwijgend had hij haar verhaal aange hoord, dat steeds nog door snikken onder broken werd. Hij ontroerde diep. toen ze hem vertelde van haar groote liefde voor hem. maar nog meer trof hem het verhaal van al het leed. dat zij had doorgemaakt. En zou hy nu den stat over haar breken? Neen, dat mocht hy niet. Een groot medelijden met haar vervul de zijn hart en hy besloot haar te helpen. Als een angstig diertje, dat gewond is en hulp zoekt, kroop zjj tegen hem aan. Hij keek diep in haar groote, zielvolle: oogen, waarin nu tranen blonken. Haar van den grond optillend, zette hij haar op zijn knie. Nu sprak hij zacht: „Het was verkeerd van je, Nelly, out dat voor me te verzwijgen, maar ik ben de laatste om een oordeel over je te vellen. Daar heb ik niet het recht toe.! Maar ik zal je zooveel mogelijk helpen. Je zegt, dat je niet meer naar hem toe wilt! Welnu, dan moet je eerst scheiden, Ik zal er nog eens over denken en infor- meeren hoe dat in zyn werk gaat. Dins dagavond kom ik dan hier en kunnen *ve verder praten. Maar nu moet je heel kalm worden en.' gauw naar je bed gaan. Alles komt terecht hoor. Vertrouw maar op mij. Is my'n meisje nu tevreden?" „Nog niet, jongen," zei ze,door haar tranen heen glimlachend. „Je hebt me nog niet vergeven!" „Nu dan, ik vergeef het je graag hoor, Is het zoo goed?" „Ja", knikte ze en een zalig lachje gleed over haar gelaat. o vervolgd.)

Heldersche Courant | 1933 | | pagina 1