wilt lezanl TWEEDE BLAD HELDERSCHE COURANT VAN DONDERDAG 10 AUGUSTUS 1933. Luchtvaart. Langs de Stiaat. Stadsnieuws. Gemeenteraad. Visscherij. Avondstemming, Baibo heeft de Azoren bereikt. 463e STAATSLOTERIJ De Poolscha Oceaanvliegers. Zweefvliegtuig verongelukt. Licht op voor alle voertuigen: Donderdag 10 Aug 21.04 uur Vrijdag 11 21.02 Bij het te Utrecht gehouden examen voor de akte Fransch L. O. slaagde onze vroegere stadgenoot, den heer S. Jaring, thans hoofd der O. L. school te Schager- brug. Dinsdag 9 Aug. slaagde te Utrecht voor de acte Eng. L.O. de lieer H. Korrel- boom, leerling van mej. Verheus. SERENADE. Ter gelegenheid van zijn gouden hu welijksfeest werd gisterenavond aan het echtpaar London, Emmastraat, een sere nade gebracht. Van de zijde van het pubii was er be grijpelijkerwijs groote belangstelling. „HELDERS MANNENKOOR". Dir. A. J. Leewens. Behoudens gunstige weersgesteldheid zal bovengenoemd koor met medewer king van eenige leden van het „Sted. Muziekkorps" hedenavond om half negen een openluchtconcert geven in de muziek tent van het Julianapark. DE PORTUGEESCHE BARK. De Portugeesche bark (geen schoener, zooals wij abusief in ons eerste bericht vermeldden) in onze haven mag zich in de voortdurende belangstelling onzer burgerij verheugen. Steeds verdringen velen zich aan de haven om het fraai getuigd schip te bewonderen, en van de velen, die hier „den zeiitijd nog hebben meegemaakt", is die bewondering oprecht. Zooals de na- J tuurliefhebber in extase blijft staan voor een mooie bloem, zoo is de rasechte Nieu-1 wedieper kinderlijk enthousiast als hij zoo'n mooi zeilschip ziet en met geen stok j is hü er weg te krijgen. Geen wonder dan I ook, dat van de gelegenheid om het te be- i zichtigen, welke gisteren was gegeven, een druk gebruik werd gemaakt. Hoe lang de bark nog hier zal blijven, is niet bekend; in ieder geval kunnen de Nieuwedieper meisjes, die relaties hebben aangeknoopt niet deze Portugeesche Jan tjes, voor de eerste vierentwingt-ig uur nog op voortzetting van de kennismaking rekenen. En er zijn er heel wat, die langs de internationale taal der liefde vriend schapsbetrekkingen hebben aangeknoopt. Want zoo min als men van een Heldersche sohoone mag verwachten, dat zij de zan gerige taal van den grooten Camoens zal beheerschen, zoo min is van dezen Zuid- Europeeër te eisohen, dat hü zijn tong breekt over de „rare" klanken van het land aan de Noordzee. Maar ook zonder het hulpmiddel der taal laten zich zeer wel vriendschapsbanden aanknoopen, hetgeen de feiten bewijzen. Waarschijnlijk zullen de Portugeezm nog onze Zuiderzeewerken gaan bezichti gen, alvorens weer te vertrekken. Programma: 1. a. Bondslied Kerper b. Beati Mortui Mendelssohn 2. a. Die Vesper Beethoven b. Zondagmorgen Flipse j 3. Psalm 84 Andriessen 4. De Ruïne Brandts Buijs 5. Het geuzenvendel op den thuismarsch Roeske 6. De Hebe uit onze Taveerne Kools j 7. a. Wilt heden nu treden Flipse-Duvoiset b. Het Lied der Zangers Flipse c. Domine fac Reginan nostran Giesen No. 7a, b en c met begeleiding van koperinstrumenten (heeren leden van het „Sted. Muziekcorps", dir. Joh. Pala) zijn door „Held. Mannenkoor" bij gelegenheid van het 80-jarig bestaan van het Ned. Zangersverbond op len Pinksterdag te Utrecht in massa-zang (1600 medewer- k reiden) gezongen. AANBESTEDING. Door den architect J. J. van der Leek, alhier, werd Woensdagmorgen in het Kegelhuis aanbesteed namens den heer J. Booy, alhier, het bouwen van berg plaatsen, kantoor en bijkomende werken op een terrein gelegen aan de Molen straat no. 176. De volgende billetten waren hiervoor ingekomen A. Smit, Den Helder f 3370.—, H. W. Freeke, Den Helder f 3422.C. Gro ningen, Den Helder f 3542.C. Goes, Den Helder f 3635.—, firma Gebr. Smit, Den Helder f 3665.—, P. Tuin, 't Zand f 3690.—, J. Modder en A. Couperus, Den Helder f 3700.—, M. C. van der Plas, Den Helder f 3785.—, firma Riemers, Den Helder f 3900.—, A. J Donkersloot, Den Helder f 3900.—, G. Hoornsman, Juliana- dorp gem. Den Helder f4045.—, H. Wil mink, Amersfoort f4100.— W.F. Labout, Den Helder f 4176.-, Gebr. Timmer, Oost#rend, Texel f 4710.—, P. Schouten, Breezand f 4719.A. de Kort, Texel f 1728. W. Vencma, Den Helder f 5500.—. EEN GEMEENTELIJKE 1ADIO-DISTRIBUTIE. Naar wij vernemen, is in den besloten Raad, die Dinsdagavond na afloop van den openbaren, plaats had, in beginsel beslo ten van gemeentewege niet over te gaan tot radio-distributie. Dit besluit, dat na tuurlijk in openbaren Raad moet wov len bekrachtigd, werd genomen met 10 tegen 9 stemmen. EXTRA REIS NAAR TERSCHELLING, Wij herinneren onze lezers aan de extra boot van „Esona" naar Terschelling op morgen, Vrijdag, en verwijzen voor bij zonderheden naar de in dit blad voor komende advertentie. Do schuiten hadden al bijzonder weinig vangst op de eerste dagen der week. Er werd buitengewoon weinig schol gevan gen, zoo weinig zelfs, dat van eenige besomming geen sprake kon zijn. Palingvangst is er ook weinig. Het kleine vleugje, dat tijdens een heeten dag er was geweest, heeft zich niet meer herhaald. Overigens was het na-venant. DE VRAAGBAAK VOOR VREEMDELINGEN. Nog lang niet alle ingezetenen van onze goede gemeente weten, dat door V.V.Ar. „Helders Belang" is uitgegeven een fol der onder den suggestieven titel: „Wat gaan we doen vandaag?" Hierin worden op prettige wijze beschreven de verschil lende tochten en uitstapjes, welke van hieruit gemaakt kunnen worden, te voet, per boot, met bussen, enz. Een alleraar digst gidsje met plattegrond van Den Hel der, dat in 'n lang gevoelde behoefte voor ziet en dat gratis aan het secretariaat van V.V.AC, Spoorstraat 41, verkrijgbaar is. Het is niet alleen nuttig voor onze gasten, ook de inwoners van Den Helder zullen met verbazing kennis nemen hoeveel trips van hieruit te maken zijn. Om een voor beeld te noemen, hoe dikwijls wordt er nog gevraagd, wanneer de boot naar Schoorl en Alkmaar vaart. I11 het gidsje wordt U niet alleen ge zegd, dat de boot alle weekdagen vaart, maar ook hoe verbazend weinig zoo'n uit stapje kost. Wii hopen, dat velen de folder zullen aanvragen en er hun voordeel mee doen. Vergadering van den Raad der ge meente, op Dinsdag 8 Aug. j.l„ des avonds te acht uur. Afwezig dr. Feenstra Kuiper met ken nisgeving en de heeren Biersteker en Van Loo. Notulen, De Notulen van 16 Mei werden, op ver zoek van den heer Bot, nogmaals ter vaststelling aangehouden. Internaat Zeevaartschool. Voorstel tot het verbinden van een in ternaat aan de Zeevaartschool. De heer Terra stelt omtrent den te benoemen functionaris eenige vragen. De heer E 1 d e r s zou de gedachte, die mogelijk kan ontstaan dat de wacht gelder, dien de minister op het oog had, ongeschikt zou zijn, willen wegnemen. Van onbekwaamheid van bedoelden func tionaris is geen sprake, maar er moet iemand komen, die tevens bij het internaat kan toezien. De heer Bot vraagt of het salaris daar voor voldoende is; Wethouder De Boer beantwoordt de gemaakte opmerkingen. Uit financieel oogpunt zal worden getracht de functies van leider van het internaat en leeraar in schiemannen en knoopen enz. te oombi- neeren. Voor dit laatste is in ieder geval een salaris van een 1000 plus inwoning enz. beschikbaar. Komt er een volgend 1 jaar een tweede klasse bij,, dan zal de ge- meente ervan overhouden en kan dit meer-1 dere aan den functionaris geheel of ten 1 deele ten goede komen. Op den duur zal j dit dus een heel geschikte betrekking kun- nen worden. Tevens willen wij trachten j iemand te krijgen, die toezicht kan houden op het huiswerk der interne leerlingen. I Lukt dat, dan krijgen wij een zeevaart- school, die bovenaan staat in het land.' Spr. wijst er op, dat we thans ook een in- wonend directeur hebben. Mocht de tijd j komen, dat zijn aanwezigheid niet meer noodzakelijk is, dan verdwijnt hij uit het internaat; op het oogenblik hebben we dus de gunstige combinatie van een samenwer king tusschen directeur, jongens en intern leeraar. Het spreekt vanzelf, dat het Col lege zal trachten een persoon te krijgen, die de gewenschte eigenschappen in zich vereenigt, en wien men zijn kinderen kan toevertrouwen. Inderdaad beteekent de uitlating om trent den wachtgelder niet, een minder waardigverklaring van den bedoelden functionaris. Alleen wensohen B. en W. de combinatie leeraar schiemannen en leider van het internaat, een combinatie, welke bedoelde wachtgelder niet bezit. Wat het College doen zal indien de Re geering toch den wachtgelder benoemt? is gevraagd. Het College wil eerst het ver loop afwachten en zal t.z.t. bjj den Raad terugkomen voor nader overleg. De voordracht wordt zJi.s. goedgekeurd. Onderwijs. Voorstel tot het niet vormen van een eerste leerjaar aan de scholen 3 en 9, als mede tot het vormen van een centraal zevende leerjaar. Aangenomen. Strandh uur. foorstel tot het huren van een gedeel te strand nabij het rijwielpad. De heer Boogaard dringt er op aan, dat men dit strand nu niet gaat onderver huren aan maatschappijen als het „Zee bad maar dit zelf in handen houdt. De V 0 0 r z i 11 e r zegt, dat dit ook de bedoeling is. Wel zal aan consumptie- tentjes e. d. vergunning worden verleend. De heer I e r r a informeert naar de consumptietenten. Deze staan kosteloos, zegt de Voor zitter. Het voorstel wordt aangenomen, evenals de volgende: Diverse voorstellen. Tot het inrichten van een politiepost annex brugwachterswoning aan de Spoor- gracht en tot het verhuren der boven woning daarvan aan den brugwachter Maigret, om vergunning te verleenen tot het plaatsen van telefooncellen op den openbaren weg. schrijven van Ged. Sta ten houdende aanmerkingen op de regle menten voor het Bureau voor Maatschap pelijk Hulpbetoon en voor het Algemeen Weeshuis, met voorstel van Burgemeester en. Wethouders dienaangaande, voor stellen tot vaststelling van de 4e en 5e suppletoire begrooting, dienst 1932. Lid finantieele commissie. Daarna komt aan de orde de benoeming van een lid van de Commissie van Bijstand voor de Financiën in de plaats van den heer P. Th. Luyckx. Hieromtrent worden door verschillende raadsleden verklarin gen afgelegd, hetgeen den heer B 0 0- gaard de opmerking ontlokt, dat het z. i. wenschelijk is, dat de rechtsche fractie zich nog eens omtrent den te kiezen can- didaat beraadt. Tenslotte heeft de stemming plaats. Bij eerste stemming zijn ce stemmen als volgt verdeeld: Ran 8. Ejjlders 5, Tiessen 3, Van Zwijndregt 2 st. Nieuwe vrije stemming: Ran 9, Eijklers 5, Tiessen 4. Herstemming tusschen de heeren Ran en Ejjlders, die evenwel, aangezien ook de beide candida- ten meestemden, van onwaarde wordt ver klaard door den Voorzitter. De vierde stemming levert het volgende resultaat: Ran 10, Ejilders 4, blanco 2, zoodat geko zen is de heer Ran, die op de vraag van den Voorzitter verklaart de benoeming nog enkele dagen in beraad te willen houden. Hiermede is de agenda afgeh&ndeld en gaat de Raad in Comité ter bespreking van de vraag betreffende gemeentelijke radio-distributie of concessie. ALS ONBEVARENEN ZICH OP ZEE WAGEN. Hoe gevaarlijk het is, als men niet bekend is met de gevaren, die de stroo- men op onze kust opleveren en boven dien het vaartuig, waarmede men zee kiest verre van zeewaardig is, 0111 zich op zee te wagen, blijkt weer uit het geval, dat gister plaats vond. Een door een Duitsche dame en heer bemande kano wilde het Marsdiep over steken naar Texel. Na inlichtingen te hebben ingewonnen, hoe men dit het bes te zou kunnen aanleggen, zou eerst langs de kust worden gevaren tot Huisduinen, waarin koers zou worden gezet naar den overkant. Plotseling echter, toen men ter hoogte van den ringmuur was gekomen, werd het ranke vaartuigje door den stroom gegrepen en tegen de steenen gegooid. Twee heeren uit Utrecht, die het Duitsche echtpaar, elk in een kano, op hun tocht naar den overkant wilden vergezellen, waren bijtijds teruggekeerd. Gelukkig liep dit avontuur af zonder ernstige gevolgen; laat het echter een waarschuwing zijn voor anderen. FLESCH AANGESPOELD. Wederom is een flesch aangespoeld met het verzoek van het bekende Engel- sche wetenschappelijke instituut, om in vulling en toezending van de gevraagde gegevens. De vinder, de heer Ruck, die deze flesch nabij de Koog op Texel vond, heeft aan bedoeld verzoek voldaan en de gegevens aan het opgegeven adres inge zonden. En al tracht de maan in haar zachten glans en in haar vreedzame trekken ook haar invloed aan te wenden om de illusie van den vrede nog grooter en steviger u> maken, de dreiging van het samentrek kende wolkencomplex vermocht ook zij niet weg te nemen. Zal het zijn, dat toch later, evenals in den daaropvolgenden nacht, de samen pakkende wolkei. zich ontlasten in een onweer, dat in donderend geluid en in flitsend licht, zich ontspande, waardoor de zuivering en de opheffing van de drukking kwam? Wat is het toch, dat overal het gesprek in hoofdtoon is gesteld op den misera belen tijd, terwijl het oog niet anders ziet dan jolijt en vreugde, uitgaan en een schijn van luxe? Er schijnt een strooniing te drijven door de wereld, die de frischheid van den nog gaanden vloed in uiterlijkheid nog met zich draagt, doch die dicht staat aan de kentering, maar van welke frischheid men nog wil profiteeren, zoolang het vloedgetij zijn keer niet heeft genomen men de bakens zal hebben in te stellen, op bet ebgetij. Bakens verzetten is een moeilijk werk en niemand, die dat zal gaan doen, of de omstandigheden zullen hem er toe moe ten dringen. Het is den mensch immers eigen, dat hij zich vastklampt aan de bestaande toe standen, die hem welvaart en vreugrie brachten en lijj gaat niet rekenen met de eb, voor die eb is ingetreden? Legt men zijn oor te luisteren, dan ebt het hier en daar al sterk, al staat het baken nog niet geheel en al omgezwaaid. En zullen alle bakens liet houden als de eb sterker begint te trekken? Het budgetair evenwicht voor de vol gende begrooting is hersteld, luidt een officieuze mededeeling. Daarin ligt op gesloten, dat er liee! wat gewichten van de een e schaal naar do andere zullen zijn gelégd, véér de naald midden in bet huisje kwam te staan. Zéé, 00 het napier gesteld, gaat bet zonder een doors'aanden schok, maar nn de weegschaal, wil de eepe schaal bij zoo'n nlotspfing evenwichtsherstel wel eens fr>rs"h drvena'n^re 7q mét pen hens on de toonbank terecht komt en er eenige schommelingen noodig zijn voor er balans is verkregen. Als straks de P weer in de maand is ge komen en de vredige zomeravonden kans 'oonmi rt°t meót, fp y^Vo-n -\yppv]{ppre?i en in de natuur de klank komt van dpu stormwind en den feilen regenslag, zal dit hiidcptaire evenwiohts-doeument op tafe: wr>>-d"u crpwornen. Tprler zal er het zijne uit nutten en lrj) zal ei i n p'fpn rvperrsphaalUe flaavnn in- e,tellen en trachten de naald in bpf hnicip te Benden zonder dat er te krachtige riee-aBm is geweest. "Gov laaf ons nu no<T genieten vqn Sor| ZOmpneolien füd nn al'es nOg Vol kleur en nU.Htre ongpvektheid is. -f 1»- rv) f; f ï-? T 1 - r* yv> f n rf Af"| 1° of c*'ï,O"r»0, woorri geen zorgen voor den dag van morgen. ROBINSON. per dag met het hondje de straat op en het ging nu eenmaal niet anders dan onder escorte van de talrijke straat-terriers, die geen andere neus hebben dan een echte hondenneus en dus spoedig ergens „lucht" van hebben. Deze bijzondere eigenschappen des honds waren aan de bezitster van den ge- stamboekten hond niet onbekend en daar om nam ze, tijdens haar „uit-laten" de zeer noodige voorzorg een afweermiddel bii de hand te hebben voor de al te familiaire be geleidingen van den straathondenstoet. Het kan ook zijn, dat de juffrouw had gelezen van het sterilisatie-plan van de i Duitsche regeering en dat ze daarom uit eigener inzicht ter bereiking van haar parallelloopend plan een kracht-afweer middel aanwendde. Ze had daarvoor meegenomen de mat tenklopper en telkens als een verliefde viervoeter te dicht haar deftig hondje na derde. daalde de mattenklopper op den rug van den vuigen belager neer, die even retireerde, 0111 dadelijk zün uitverkoren plaats te zien ingenomen door een andere Don Juan, die direct hetzelfde lot met den mattenklopper onderging. Heel de matheid van de warmte was uit de buurt weggevaren door dit dictatoriale optreden van de juffrouw en het daverde van den lach in de goedlachsche buurt en het zoemde van den humor tusschen de straatbewoners. Maar de mattenklopper van de juffrouw overwon en ze hield haar blauwbloedig hondje steriel. Buitenlandsch Overzicht pag. I Feuilleton M I Radio-programma 2 Van links en rechts „2 Kootwijk blijft ook na 1 Januari 1934 beschikbaar De avonddamp lag als een oneindige wit- grijze sluier over het landsehap. Als eilandjes piekten tallooze verheven- heidjes uit deze dampzee: de ruggen der] grazende koeien, de huizendaken, de j torentjes, de dijkomboordingen. En alles ademde rust. Mat en lusteloos scheen alles 11a het einde van den praeh-1 tigen, maar heeten zomerdag en alles scheen uit te dampen en uit te blazen in I de kleurdoörtintelde avondstemming. Loom en mat, blazend en puffend, maar toch dankbaar voor het onschatbaar waardevolle van de zonneweelde, zaten groote groepen van mensehen in luchtig gewaad buiten hijeen, sommige groepen in harmonie met het rustige van de avondsfper, anderen in druk geroezemoes van uitgelaten gesprekken en oplaaiing1 van levenslustig gelach. Het is vaak zoo, dat als jeugd het over- heerschend deel van liet gezelschap uit maakt, er roezemoes is, terwijl de be zadigdheid domineert, als ouderen bijeen zijn. Gaande door het landelijke deel der ge meente, zag men bij elk huis of elke boer derij een rij stoelen op het erf geplaatst en een tafel, zoodat men de huiselijkheid had overgeplaatst naar buiten. Veel van deze avonden bezitten we in ons klimaat niet en daarom is dit uit zonderlijke dan ook zoo opvallend. Als het alles er zoo vredig en rustig uitziet, kan men zich niet indenken, dat er zooveel strijd en onrust in de wereld n> Alles, hetgeen den mensch verontrust, schijnt dan ook gesluierd te liggen onder een luchtig waas, dat alle scherpe on effenheden schijnt te oeaekken, hoewel daar toch bovenuit puilen de toppen, die er aan blijven herinneren, dat het kleed der verdoezeling niet alle onrust kan weg werken. Men blijft observeeren naar de dreigen de luchten, die zich samentrekken uit de basis van het onzienlijke en onmeetbare. Als de natuur roept. Het was warm, schrikkelijk warm, In een van onze drukbevolkte wijken scheen het leven in huis te zijn verplaatst naar het leven op straat. Op stoelen en op de drempels zaten kinderen en vrouwen en mannen wat verkoeling te zoeken. De kinderen, voor zoolang ze dat op den stoel of op den drempel konden uithouden, want een voortrollende bsJ was het algemeene sein tot den aanval en afweer, de vrouwen met opgestroopte -mouwen en de boezel over het witte ondergoed; de mannen, het jasje uit en het boordeknoopje los. Ze puf ten en geeuwden en de handen lagen slap op de wijdgespreide knieën. De talrijke honden, dié wat trouw en vriendschap brengen aan de menschen, die elkaar soms zoo meedoogenloos besto ken, jakkerden aöhter elkaar aan en voch ten nu en dan om een favoriete, die adem- hiigend, moegeplaagd, met wijduit-hangen de tong, in een schaduwtje op straat neer- plófte. Deze honden, die zoo trouw en zoo aan hankelijk kunnen zijn, konden hun stam boom niet toonen, maar waren ondanks dit niet-blauwbloedige, van dezelfde ge aardheid als hun in dat opzicht meer be voorrechte soortgenooten en hadden in zich denzelfden levensdrang, die ze in dit kwartier, waar bet leven in zijn volheid bruist, konden botvieren. Maar eén bewoonster was er, die in het bezit was van eau welgeordende stamboek - hond. E11 het beviel de bezitster er van niet. dat ze haar blauwbloedige zich zou laten encanailleeren met de straat-terriers van de wijk. Edoch had ook deze viervoeter behoefte aar: versehe lucht en aan de straat, die in dit opzicht de ongelimiteerde W.C. is. Dies moest de bezitster van dit in de buurt uitzonderlijke wezen een paar maal De Portugeesche driemast-bark „Sagres". 9 vliegtuigen te Horta, de andere naar Ponta Deigada. Dinsdagavond 19.25 (Gr. tijd) zijn 9 vliegtuigen van Balbo's eskader te Horta op de Azoren aangekomen. De andere 19 vliegtuigen, waaronder dat van Balbo zelf, zijn doorgevlogen naar Ponta Dei gada. De overtocht over den Oceaan is in 11 uur en 45 minuten vobracht. Balbo is voornemens na een verblijf van twee dagen op de Azoren verder te vliegen naar Lissabon. Van de Azoren wordt goed weder gemeld. De Italiaansche kolonie op de Azoren verwachtte de aankomst van het eskader in groote spanning. Drie ton post met bizondere Balbo-zegels zijn op de vlucht medegenomen. Het vertrek van de Azoren, Een ongeluk te Ponta Deigada; vier gekwetsten. De 9 vliegtuigen van het eskader-Balbo, die Dinsdag te Horta zijn gedaald, zijn gisterenochtend om 5 uur 25 opgestegen om zich te voegen bü de 15 andere vlieg tuigen van het eskader, die naar Ponta Deigada waren doorgevlogen; vandaar zou men gezamenlijk den tocht in de richting Lissabon voortzetten. Uit Ponta Deigada wordt gemeld, dat bij het vertrek van het overige deel van het eskader één vliegtuig in zee is ge vallen. Volgens Reuter's eerste bericht zou er één der bemanning zijn verdronken en zouden de drie anderen gewond door een boot in de buurt zijn opgevischt. Nader wordt uit Ponta Deigada ge- meid, dat in tegenstelling met Reuter's aanvankelijke bericht bij de mislukte op stijging van een'der vliegtuigen niemand is verdronken. Vier leden der bemanning hebben lichte kwetsuren opgeloopen. Drie vliegtuigen zijn achtergebleven. De 20 overige heb ben de reis voortgezet. Het ongeluk is geschied nog binnen de pier. Het verongelukte toestel sloeg om toen het op wilde vliegen. Reuter meldt nader, dat de drie vlieg tuigen, die achter waren gebleven om de schipbreukelingen van het verongelukte toestel bij 'te staan, ten slotte ook nog zijn vertrokken. Het verongelukte toestel wordt ge demonteerd. In Lissabon aangekomen. De eerste vlicgboot van het eskader- Balbo is, naar Reuter meldt, gisteren om 14.35 uur plaatselijke tijd op den Taag neergestreken, weldra gevolgd door tien andere vliegbooten, die eveneens vlot neerkwamen. Alvorens te dalen, hadden deze vlieg tuigen nog een vlucht boven de stad ge maakt, waarbij zij geëscorteerd werden door verscheidene escadrilles Portugee sche vliegtuigen. Om 15.15 uur waren ook de negen andere vliegbooten, onder leiding van den tweeden commandant ge neraal Pellegrini gereed om neer te strij ken. Generaal Balbo, die zich in het eerste vliegtuig, dat landde, bevond, werd door de autoriteiten, waaronder de Italiaan sche gezant, begroet en door de menigte hartelijk toegejuicht. Ondanks het ongeluk van een zijner machines bü het verlaten van de haven van Ponta Deigada, bleek generaal Balbo welgemoed. Toch nog een dtoode te betreu ren. Een Havas-telegram uit Ponta Deigada bevestigt het bericht, dat de Italiaansche luit.-vlieger Squaglia gistermorgen aan zijn wonden overleden is. Het verongelukte vliegtuig dreef nog maar werd als ver loren beschouwd. V. D. meldt nog, dat de officierenvlieger Anieri en Squaglia ernstig gewond door een inwoner van Ponta Deigada zijn gered. Deze bracht de beide officieren uit de eabine van het omgeslagen vliegtuig met een boot naar de kust. Squaglia overleed bij aankomst in het ziekenhuis. Volgens Reuter bleken de wonden van Anieri niet van ernstigen aard te zijn. Alle feestelijkheden afgelast ten teeken van rouw. Op verzoek van generaal Balbo zijn, Tiaar Reuter meldt, ten teeken van rouw over den bij Ponta Deigada om het leven Zware brand bij de Ver. touw- fabrieken te Vlaardingen „2 Legaten voor Chr. doeleinden van Mevr. H. Blum—de Niet. tot een bedrag van ruim 1 millioen gulden«2 Een zweefvliegtuig bij Soester- berg verongelukt. De 31-jarige piloot gedood,5 Een collectieve waarneming van de verschijningen te Beauraing „2 Een telegram aan de regeering van het Verbond voor Nationaal Herstel tegen de z.g. behendig heidsspelen 1 Bij Vogelenzang zijn Dinsdag avond twee baders verdronken 2 Het bloembollen-saneeringsplan. Het telen van bloembollen tot 31 juli 1934 verboden6 Bij de jacht op een smokkelauto werd Maandagavond de chauf feur levensgevaarlijk gewond 2 De tram SchagenWarmenhui zen zal met ingang van 1 Januari 1934 worden opgeheven - 7. Eenige grepen uit het landbouw- rapportdat dezer dagen'bij de Alg. Landsdrukkerij is versehe- te nen Het Italiaansche eskader is van de Azoren vertrokken. Een onge- luk bij het vertrek. In Lissabon gearriveerd„5 In de buurt van Oss heeft men gistermiddag het lijk van een jongen gevonden 6 Omtrek-nieuws 8 Marktberichten 7 Marineberichten 7 Sportnieuws7 (Niet officieel) 2e Klasse, 3de Lijst Trekking van Woensdag 9 Augustus 1933 Prijzen van f 35. 571 584 1122 1146 1237 1623 1729 1738 2175 2199 2208 2210 2228 2309 2989 3003 3079 3221 3277 3558 4378 4440 4484 4-917 5446 5627 5810 5903 5973 6346 6415 7061 7163 7426 7596 7674 7707 8403 8514 8752 9299 9422 9998 10534 10708 10915 11103 11130 11157 11323 11478 11621 11679 12024 12283 12443 12492 12599 12652 12703 12876 12904 12959 13112 13225 13831 14002 14138 14161 14352 14394 14721 14916 15086 15193 15371 15794 16572 16691 16905 17088 17139 17220 17283 17352 17416 18524 18551 18776 18808 19322 19462 19513 19672 19705 19988 20136 20525 20860 20989 Verbetering 2e kl. 2e lijst: 13498 staat 2 keer gemeld, 1 daarvan m. z. 13428. gekomen officier-vlieger, alle feestelijk heden voor gisteren, afgelast. Daar generaal Balbo rust noodig had, zou ook de ontvangst bij president Car- mona niet doorgaan. Het eskader zal waarschijnlijk heden de vlucht voortzetten. AHe toestellen aangekomen. V. D. meldt nog dat de laatste drie vliegtuigen ongeveer een uur na de tweede groep van negen eveneens te Lissabon zijn aangekomen. 1 Verongelukt. De Poolsche vliegers Benjamin en Adamowitz die te New York opgestegen zijn voor een tocht naar Harbour Grace, waar vandaan ze over den Oceaan naar Warschau wilden vliegen, zijn, naar Reu ter Dinsdagavond laat uit Harbour Graoe meldde, op het vliegveld aldaar gevallen. Het vliegtuig is bij de landing door een rukwind omgeworpen. De beide vliegers zijn niet ernstig gewond. De piloot gedood. Dinsdagmiddag omstreeks 4 uur is een zweefvliegtuig van de zweefclub „Soester- berg" op het zoogenaamde noodlanding*- terrein van het vliegkamp op de Stompect verongelukt. Het toest"! is geheel vernield. De vlieger, een instructeur uit Groningen, werd op slag gedood. Omtrent de oorzaak van het ongeluk ver nemen wii. dat het zweefvliegtuig, zooa's de gewoonte is, bii den start op gang wordt gebracht door middel van een auto, waar mee het met een stalen kabel is bevestigd. Blijkbaar heeft de vlieger dezen kabel niet snel genoeg losgegooid, met het noodlottig gevolg, dat het toestel toen tegen den grond werd gesmakt. Een aantal leden van de zweefclub was getuige van dit droevige ongeluk. Dr. r.iaptjong uit Soesterberg en een militaire dokter waren spoedig ter plaatse. Zq kon den slechts den dood van den vlieger con- s'ateeren. Het slachtoffer is de 31-jarige heer Huizinga uit Murmurwoude (FT-.), die Dinsdag zi.in brevet als zweefvlieger wilde behalen. Hij was lid van de Leeuwarder Zweefclub, en hoewel hij nog geen brevet had, was hü ook instructeur van deze club. Het lijk en het vernielde toestel zün door de politie iu beslag genomen.

Heldersche Courant | 1933 | | pagina 5