De vrouw als economische factor. Het inpakken van toiletartikelen voor de reis. Het menu van deze week JEYjpcuw ENUaau HUIS Een beschouwing van Dr. L RHAN, Het is geen toeval en ook geen ga lanterie, dat de zakenmenschen, die reclame willen maken voor hun arti kelen en hun firma, zich in hun huis aan huis bezorgd drukwerk niet richten tot het hoofd en den kostwinner van het gezin, maar tot de huisvrouw. De sta tistieken hebben immers bewezen, dat zoowel in Amerika als in Europa de vrouwen ongeveer elfmaal zooveel arti kelen voor mannen koopen, als de man nen artikelen voor vrouwen. Ook zon der statistieken is dat bekend, wij vin den het in het geheel niet vreemd, wan neer een dame door de heerenafdeeling loopt en met groote kennis van zaken ondergoed voor haar man koopt. Zou het "echter ooit voorgekomen zijn, dat een man lingerie voor zijn vrouw koopt? Uit de zeer uitvoerige statistieken kan men opmaken, dat de meeste mannen alleen hun boorden zelf koopen en an dere inkoopen aan hun vrouwen over laten. De vrouwen zelf schijnen zich voor deze taak ook berekend te voelen, zij koopen zelfs scheermesjes en bretels. Een man zou zich beslist al onzeker voelen, wanneer hij voor zijn vrouw al leen maar een paar kousen moest koo pen. Mannen-gaan over het algemeen niet eens mee, wanneer hun vrouwen inkoo pen gaan doen. Als een vrouw, die haar man wil meenemen om hem over te halen tot de aanschaffing van een hoed, een badcostuum of een theeservies, het argument gebruikt: „Elke andere man gaat met zijn vrouw boodschappen doen", dan kan haar man terecht ver zekeren en met cijfers zelfs zwart op wit bewijzen, dat die andere mannen daar al even weinig voor voelen als hij. Men kan wel zeggen, dat praktisch alle inkoopen van stoffen, lingerie, hoeden en voorwerpen voor huishoudelijk ge bruik gedaan worden door vrouwen, al leen of in gezelschap van andere vrou wen. maar slechts zeer zelden in het bijzijn van haar man. Als het japonnen, mantels of schoenen betreft, neemt on geveer 20 der vrouwen haar mannen mee. Hoe belangrijk de vrouw als koopster en dus als economische factor is, blijkt uit: het feit, dat zij op het jongste econo mische congres in het middelpunt van een uitvoerige discussie stond, waarbij Mrs. Ohristine Frederik, de eenige vrouwelijke deelneemster aan het con gres, de koopen de vrouwen indeelde in vier groepen, al naar de met haar leef tijd overeenkomende inzichten. De eer st? groep bestaat volgens haar uit de meisjes van 16 tot 22 jaar, die alleen denken aan zichzelf en haar uiterlijk. De gebruiksvoorwerpen, die het gezin als geheel noodig heeft, boezemen haar nog weinig belang in en op zuinigheid, «en verstandige keuze en de eigen ge zondheid wordt weinig gelet. Dan volgt de leeftijdsgroep van 22 tot 28 jaar, waarin de meeste huwelijken worden afgesloten en ook zonder dat velen zich zelfstandig maken en meubels of andere artikelen voor de woninginrichting koopen. In deze periode wordt er voor de grootste bedragen gekocht, terwijl over het algemeen voor moderne, zelfs over dreven moderne stijl wordt gevoeld. Zelfs het ijdelste jonge meisje doet on der die omstandigheden liever afstand van een nieuwen hoed dan van een nieuwe en bijzonder praktische kook pan. In de derde groep vallen de vrouwen van 28 tot 40 jaar. Ook dan koopen zij nog veel. doch zij koopen verstandig. Zii voelen voor middelen tot werkelijke arbeidsbesparing. Toch spreken op de zen leeftijd ook persoonlijke wenschen. de mode-amusementen en het met den tijd willen meegaan nos? st?H- mo» r»- vierde groep bestaat uit de vrouwen van meer dan 40 jaar. De nog werkende vrouwen leven dan zoo zuinig mogelijk. Bovendien begint zich dan over het al gemeen een neiging tot conservatisme te openbaren: verschillende artikelen, die jonge vrouwen nog noodig hebben, worden niet meer gebruikt en het valt haar moeilijk om zich aan te passen aan iets nieuws. Natuurlijk gaat deze inöeeliDg niet voor iedere vrouw op. Er ziin, vooral in dezen tijd, ongetwijfeld meisjes van 16 tot 22 jaar, die verder zien dan de ver zorging van haar uiterlijk en zeer goed rekening houden met de praktische waarde der dingen. En er zijn ook vrou wen van boven de veertig, bii wie de iidelheid sterker is dan de macht der gewoonte en het aan dezen leeftijd eigene conservatisme. Verder dient niet uit het oog te worden verloren, dat in verreweg de meeste gevallen de vrouw van onverschillig welken leeftijd gedwongen is om haar kooplust aan te passen bij haar koopkracht, zoodat de beteekenis van de vrouw als economi sche factor niet a'leen van haar leeftijd afhangt, maar ook van haar porte- monnaie. Vaak wordt veel zorg besteed aan het pakken der koffers en overlegd hoe deze japon of die blouse toch wel zoo weinig mogelijk zal kreukelen. 's Avonds tevoren is alles gereed en met zekere voldoening ziet men op de keurig gepakte koffers neer. Met de toiletbenoodigdheden wordt veelal gewacht tot den volgenden mor gen en gauw wordt een doos poeder, een flesch toiletwater of wat dan ook op het laatste oogenblik nog tusschen de kleeren of linnen goed geduwd. Helaas door het sjouwen is de deksel van de poederdoos opengegaan en heeft de inhoud zich door den koffer verspreid. Wellicht paste de stop op de flesch niet goed en door de kleine ope ning liep de geurige inhoud en.... be dierf uw fijne nachtjaponnen!! Men kan al deze ongelukjes voor komen door de toiletbenoodigdheden in een met gummi gevoerde sponzen zak liefst met rits-sluiting te pakken. Tus schen spons en waschlapjes worden de flesschen gezet en kan men. zich ge ringe extra kosten veroorloven, dan zijn metalen kokers, die men in aller lei grootte en vorm heeft en die goed afgesloten worden, voor flesschen het meest aan te bevelen. Wil men geen extra kosten maken, dan neemt men gegolfd carton, dat speciaal voor de verpakking van breekbare waar gebruikt wordt en sluit dit met een elastiekje. Aangebro ken flesschen moeten van een goed sluitende stop voorzien zijn, die ten overvloede nog met een reepje leuko plast wordt vastgezet. Poederdoozen en bussen sluit men hiermede eveneens af; de reepjes leukoplast kunnen weer gemakkelijk verwijderd worden. Kristallen flacons worden vooraf in watten gewikkeld, daarna ln carton. Zeep en tandenborstels kunnen in speciale doosjes gedaan worden en bij gebrek hieraan in een frotté wasch- doekje, evenals kleine schuiertjes, vijl tjes, enz. enz. Een gummi-reisrol is zeer practisctq aangezien men alle benoodigdheden in de verschillende vakjes kan bergen en men doet er jaren mede. Flesschen mondwater neme men op reis liever niet mede, daar men droge preparaten in den vorm van poeder-tabletten en pasta kan krijgen, die eveneens zeer goed zijn en waardoor men althans een gevaarlijke kans minder beloopt! (Nadruk verboden). WENKEN VOOR MOEDERS. Het is niet goed, om kleine kinder tjes, die nog weinig haar hebben, met onbedekt hoofdje in de zon te laten liggen. Gaat de kleine de wagen uit, dan neme men een zeer luchtig mutsje van kant of voile, waardoor hals en voor hoofd beschermd worden. Het geven van de flesch. Niet altijd gaat het moeders gemak kelijk af om de flesch te geven aan hare babies. Het lijkt zoo eenvoudig, doch dat is het niet en zooals overal is hier zeker opletten de boodschap. De flesch mag niet binnen vijf mi nuten leeggedronken zijn, maar baby mag er ook niet langer dan 10 minuten over doen. Drinkt het kind te snel, dan zal do spijsvertering gevaar loopen in de war te raken; drinkt het te langzaam, dan wordt de melk te koud. Men moet de flesch namelijk te koud. Men moet de bij het drinken geen lucht door de speen kan toetreden. WOL, OOK 'S ZOMERS. Thans is er bijna geen vrouw, die zich niet bezighoudt met een of ander breiwerk, waardoor zij tevens haar vrije halve of heele uurtjes benut op rrr»i->pnip Hoeveel voldoening geeft het niet, een jumper, tasch, shawl, handschoe nen, ja zelfs een badpak gebreid te hebben en te hooren, dat een of ander werkelijk goed staat en daarbij veelal origineel is. Dit laatste is dan ook geen wonder, want men kan zijn fan tasie den vrijen teugel laten, waardoor veelal een zeer arstistiek geheel kan worden verkregen. Een badpak, van speciale wol ge breid kan een onberispelijk figuur geven; men zorge er echter steeds voor in het middel ongeveer tot een hoogte van 8 cm een geribd patroon te breien, zoodat het aansluit. De rug heeft niet meer dan twee kruiselings over elkander slaande recht gebreide reepen, die op het pak geknoopt worden. CONSERVEEREN VAN VETTEN EN MELK. Boter kan men zeer lang goed hou den door bij elke 50 gram 8 gram zout, 4 gram salpeter en 4 gram suiker te mengen en dit zorgvuldig met elkander te kneden. Een maand daarna is de boter voor het gebruik gereed. Men moet de potten echter geheel vullen en met een neteldoek afdekken. Reuzel kan men op de volgende wijze Op 1 kg gesmolten reuzel neemt men 40 gram Bonzoo in poedervorm en 30 gram aluin. Men verwarmt de reuzel, totdat ze vloeibaar is en vermengt de poeder daarna met een weinig van deze vloeistof en roert het mengsel er daar na doorheen, daarna laat men het een dag staan, verwarmt het nogmaals, zeeft alles door een dun doekje en be waart de reuzel in een steenen pot, die men afdekt. Melk moet direct gekookt worden als ze in huis is en aan te bevelen is om eerst de melk-koker met koud water om te spoelen, daarna de melk door laten koken en op een koele plaats wegzet ten. Heeft men den volgenden dag nog melk over, dan wordt deze opgekookt, hetgeen het bederven voorkomt, hoe wel het meerdere malen koken van melk het minder licht verteerbaar maakt. Zondag: Kerrysoep. Biefstukjes met tomaten. Witte capuctiners, aardappelen. Bessen met vanille-vla. Maandag: Sausijsjes. Bloemkool. Aardappelen. Caramelvla. Dinsdag: Runderlapjes. Postelein. Aardappelen. Koude saffraan rijst. Woensdag: Gestoofde kalfspoulet, Doperwten. Aardappelen. Roomstruif. Donderdag: Gehakt. Andijvie. Aardappelen. Kwee-Talam. Vrijdag: Gestoofde makreel. Komkommer-sla. Aardappelen. Beschuit met frambozensap. Vrijdag II: Tomatensoep. Groentensla. Aardappel-sla. Hard gekookte aardappelen. Fruit. Zaterdag: Gebakken spek. Tuinboonen, aardappelen. Hangop. Groentensla. 300 gram princesseboonen, 100 gram worteltjes, Vi bloemkool, 1 komkommer, 1 krop sla, 1 uitje, 2 tomaten, 2 hard gekookte eieren, slaolie, citroensap, peper. De Princesseboonen, worteltjes en de bloemkool worden met elkander in water gaar gekookt, De bloemkool, die in kleine stukjes verdeeld wordt, komt er de laatste 10 minuten bii, daarna wordt de groente eruitgeschept en in een ver giet gelegd om uit te lekken. Het water bewaren wij om een volgenden dag groentensoep van te maken. De kropsla wordt geplukt, nerven ver wilderd, gewasschen en uitgeslagen, terwijl wij de komkommer schillen en dun schaven, de tomaat aan plakken snijden, hetgeen met een broodzaag heel gemakkelijk gaat, We beleggen de schotel met de gele sla-blaadjes en mengen in een kom alle groentensoorten dooreen, ook de kom kommer en het gehakte uitje, voegen hierbij peper, zout, olie en citroensap, scheppen dit goed om en om, waarna in het midden een sla bed je opgestapeld wordt en garneeren met schijfjes ei en tomaat. I

Heldersche Courant | 1933 | | pagina 15