IN DE SCHADUW WATERTOREN Abdijsiroop VLOERBEDEKKING LINOLEUM VAN WILLIGEN mmW wilt li U%cn1 GARAGE MANSHANDEN TWEEDE BLAD HELDERSCHE COURANT VAN ZATERD O 12 AUGUSTUS 1933. 5 VAN DEN p— nM'i China en Japan. slijmhoest Oost-Indië. 1.10 per el De opstand op Cuba. De economische situatie ziet er hoopvoller uit Vrecsclijkc De gebeurtenissen in Ned.-Indië. 183 cm breed cent per eE TELEFOON 533 Stadsritten 50 ct met 6-7 pers. auto's Buitenritten a 7 cent per K.M. LAAN 44-46. Op- en ondergang van Zon- en Maan en tijd van hoogwater (Texel). Zomertijd. 'M' Jfj Een onbekende oase achter de loeomottevenloods. Wat er alle maal gebeurt voor de trein rijden mag. Als de chef zijn pannekoek opsteekt. De chef was in zijn tuin, hü had zijn vrijen dag en als hij niet thuis was. can zat hij tusschen de bloemen achter de locomotievenloods, zei 'n aardige juffrouw, met kuiltjes in haar wangen, tegen me. Tik-tik-rikketikketak, zei het telegraaf toestel en de juffrouw ging naar den toets, tikte een paar maal rik tik tik tik rik her- tedik met haar vingertjes en liet mij staan. Maar ik had niet goed begrepen, wat ze met dien bloementuin bedoeld had. lederen dag trekt zoo'n locomotief, uit de met roet-beslagen Heldersche machine- loods, mij door Holland. lederen dag zie ik wel besmeurde ruitjes en afval en sin tels bij die loods, maar een bloementuin? Daarom zei ik tegen het leuke meisje aan het toestel: Houdt u mij niet voor het lapje, juf.... Er is heelemaal geen tuin met bloemen hier in men en planten en tuinbouwvoortbreng- selen achter die sombere loods gedijt. c De stationschef, de heer Nuesink, in zijn kantoor, D'r is wel een tuin en 'n heele mooie ook, hernam ze koppig, en daar, achter de loods, is de chefennehoudt u mij nu niet op, want ik moet Anna Paulowna aanvragen, of ze den trein kunnen heb ben. U bent toch eigenlijk brutaal. U loopt twee deuren binnen waarop staat „Ver boden Toegang" en waarop ook staat „niet storen". U doet of u hier thuis bent. Ik moet den chef hebben, zei ik. Maar de juffrouw deed of ik lucht was en tikte met een of anderen Polderschen stationsambtenaar.over een prozaischen trein. Nijdig liep ik het station uit en hipte over de rails, waar ze juist een paar wa gens aan het rangeeren waren, en ik liep op de zwart-berookte loods toe, waarin machines stonden als stilleven. Een mooie tuin, dacht ik, al dat sintel en steenkoolgruis bekijkend.. Maar. toen ik om den rechterhoek van de loods liep, waar de Watertoren zich als een machtige reus verheft, toen slaakte ik een kreet van verrassing. Wat wras dat mooi.... wat een prachtige tuinen lagen daar. Een oogenblik stond ik stil. In bonte mengeling, in allerlei kleurschakeering lagen aan den voet van den watertoren de tuinen der Spoormannen en in een der grootste zag ik de lange, rijzige gestalte van den nieuwen chef. Eenige maanden geleden hebben fa brieksmeisjes wraak genomen op een sta tionschef, die erg klein van figuur was. Die stationschef had een aanmerking op de luidruchtigheid van die meisjes ge maakt. Deze lieten dat niet op zich zitten en lederen keer, wanneer de trein zou ver trekken, staken de meisjes hun hoofd uit het portierraam en één seconde vóór die kleine chef zijn pannekoekstok als vertrek sein ophief, riepen de meisjes in koor: „Hoe groot wordt ons cheffie nou?" De chef hief dan tegen wil en dank zijn pollepel boven zijn hoofd, waarbij de meisjes riepen: „Zóó groot!" Den Helderschen stationschef, den heer Nuesink, zal echter nooit deze vraag ge steld worden. Zijn hooge rijzige gestalte zou zelfs geen kwaad figuur maken in de lijfgarde van den bekenden Duitschen monarch, die al leen uit de grootste mannen werd gefor meerd. Hoog en forsch en kaarsrecht ver hief zijn gestalte zich te midden der weel derige bloemenpracht. Wat een prachtigen tuin hebt u hier. Nooit heb ik kunnen denken, dat de muur van de locomotievenloods zoo iets ver borg Ja, zei de chef trotsch, 't is hier prachtig. Kük eens, hier staan kamillen, die kun je drogen en daar heb je een rij spercieboonen en heele velden met rooie kool en velden met spruitkool en met boe renkool en daar vlak bü massa's latyrus of welriekende klimerwt, verderop staan prei, selderie, doperwten, spercieboonen en daarachter veldjes met goudsbloemen, leeuwenbekken en ar..ielieren. Ik ben een natuurmensch, zegt de chef. Op 't station moet alles met regelmaat loopenalles op de klok gaan.... maar in miin vrijen tiid, dan leef ik in de natuur. De chef ging ongegeneerd op den grond van den tuin zitten en ik nam tegenover hem plaats. Ik kom uit Arnhem, zeide hü. de bloemen- en tuinstad. Ik houd van bloe men. van boeren, en ik heb hier een tuin van 300 mJ. De rest. die u hier ziet. is van het personeel van tractie, dat is de locomo- tieven-afdeeling en een ander deel is aan marinemenschen verhuurd, 't Is hier een vruchtbaar stuk grond, maar niemand in Den Helder weet wat een weelde van bloe- Schilderachtig ligt deze daar ook, onzicht baar door de sombere loods en spoorge- bouwen aan de eene zijde, en bet palisan- derhek aan den kant van den Polderweg. "Vredig ruisehen de wilgenbladeren van de boomen, die als een groen cordon om den Watertoren getrokken ziin, en deze tuinen aan het gezicht van de Heldersche inwoners onttrekken. Wat komt u eigenlijk doen? vraagt de chef. Ik zou wel eens graag wat van den stations- en treindienst willen weten, chef, zeg ik. lederen dag komen naar dit station honderden menschen.... en nu zou ik wel eens, voor de krant, willen weten, hoe alles technisch in elkaar zit. 't Is alles heel nauwkeurig geregeld, zegt de chef. Het begint hier 's morgens al erg vroeg. In de machineloods herber gen wü n.I. iederen nacht een gast uit Schagen. Ik bedoel de locomotief, die de tram SchagenEwücksluis rijdt. In Scha gen is geen plaats in het depót en dus moet deze zwarte meneer 's morgens om 5.15 gewekt en gaat dan in zijn eentje zon der treinformatie achter zich naar Scha gen. Twee keer in de week moet ik óre machine zijn bed uitporren. De andere keeren is een van de andere heeren daar mee belast en zetten de assistenten hier voor de roode pet op. 't Lijkt mfi zielig en stom-vervelend voor zoo'n locomotief, heelemaal alleen te rilden.... maar hoe wordt nu een echte trein samengesteld? Ik zie b.v. wel eens achter een locomotief een wagen, waarvan alle portieren hermetisch gesloten zijn en waarop staat „Schutwagen". Wat is dat voor een raar iets? Schudt die wagen soms? Het is heelemaal niet gek, zegt de chef. Volgens voorschrift moet achter iederen locomotief een bagagewagen loo pen; mag er tenminste nooit direct een personenrijtuig achter zijn. Bij een botsing wordt zoo'n wagen ach ter de locomotief meestal het ergst getrof fen en daarom is het verboden, de trein formatie zoo te maken, dat er een perso nenrijtuig achter de locomotief loopt. Is er geen bagagewagen, dan moet er een schut-wagen met een „t" zijn, die het pu bliek schut, beschut voor ongevallen. Alles wordt door de Maatschappij ge daan. om de veiligheid van het publiek te waarborgen en de ongevallen op de Spoor wegen zijn in verhouding tot de vele trein diensten bijna nihil. Denkt u, dat als de trein geformeerd is. deze hü zoo mag weg- riiden van het Heldersche station? Geen sprake van! Jan de Groot, die k.eine treinsmid, komt met een lange ijzeren hamer en die kijkt of de locomotief met de luchtslang aan den trein is verbonden en of de Westing- houserem goed werkt. De Westinghouse- rem is de rem, welke loopt vanaf de loco motief tot den laatsten wagen. Jan de Groot, ziin titel is wagenmeester, moet nu controleeren of alles aansluit. Hij neemt de z.g. remproef. Is dit in orde, dan geeft hü volgens voorschrift aan de Roode Pet, d. i. den dienstdoenden chef, hiervan kennis. Maan Aug. op: oud.: Z 13 22.45 15.18 M 14 23.17 16.28 D 16 24.00 17.30 W 16 0.56 18.21 D 17 1.00 18.58 V 18 2.04 19.25 Z 19 3.18 19.44 5.38 20.28 5.39 20.26 5.40 20.24 5.42 20.22 5.43 20.20 5.45 20.18 6.47 20.16 Hoogwater sm. nam. 2.21 2.45 3.09 4.05 5.10 6.41 7.47 8 32 3.35 4.41 6.05 7.15 8.15 8.59 Licht op voor alle voertuigen: Zaterdag 12 Aug. Zondag 13 Maandag 14 21.00 20 58 20.56 t L Niet eerder, voor alles veilig is, de klok getikt, de telegraaf getikt en de treinsmid ook getikt heeft, heft de chef zijn panne- koek op De chef vraagt dan aan het station Anna Paulowna of het baanvak veilig is. Dit doen ze per telegraaf en dit is noodzakelijk omdat van Den Helder naar Anna Pau lowna maar een enkelsporig baanvak is. Is dit haanvak veilig en kan Anna Pau lowna den trein dus hebben, dan begeeft de chef zich naar het Bloktoestel op het station en werkt daarmede op den eersten post bij de Sluisdijkstraat en geeft een schijf, waardoor de wachter de vrijheid heeft, om het signaal „Veilig Anna Pau lowna" op te zetten. Er ziin twee signaal- armen. Eén is n.1. voor de richting Bas- singracht. Vóór dit alles gebeurt, wordt aan de overwegwachters langs de lijn het bekende geluids'.gnaal gegeven: Ping-pang. ping pang, ping-pang, ten teeken, dat de over wegen spoedig geüasseerd zullen worden. Alles klaar achter? roept de chef en als alles klaar is, steekt hii ziin hand op, wacht tot de hoofdconducteur ook ziin hand opsteekt en dan pas heft ie ziin pan nekoek op voor vertrek. De trein rijdt, de chef seint den trein af naar Koegras. Koegras antwoordt terug: „Begrepen". Niet eerder voor die trein Koegras ge- passeciö is, mag een tweede trein ver trekken Wordt vervolgd» DE DUITSCH-OOSTENRIJKSCHE SPANNING. Reuter meldt uit Weenen: De Oostenrijksche Kamer van Land bouw had een firma in Wurtenberg uit- genoodigd deel te nemen aan een ten toonstelling van landbouwwerktuigen te Weenen. De Kamer kreeg van de Duitsche firma het volgende antwoord: „In verband met de actie van uwen heer Dollfuss tegen onzen nieuwen staat en zqn vertegenwoordigers in Oostenrijk, verwondert het ons, dat u zich tot ons gericht heeft. Zoolang genoemde heer in uw land aan het roer staat, wenschen wij geen zaken met Oostenrijk te doen". GAAN GOEBBELS EN DR. LEY HEEN De Freie Presse, het te Amsterdam gedrukte Duitsche (socialistische) week blad. schrijft, uit Duitsche regeerings- kringen te vernemen, dat dr. Goebels binnen afzienbaren tijd zijn portefeuille als rüksminister van propaganda zal neer leggen en de Duitsche cultuurpropaganda in het buitenland op zich zal nemen. Tegelqk niet hem zal dr. Ley uit de eerste rijen der nazi-leiders verdwijnen. Als zqn opvolger in de leiding van het arbeidsfront wordt Gregor Strasser ge noemd. De Freie Presse voegt hieraan toe dat Goering bq deze wisselingen de hand in het spel heeft. IRAK PROTESTEERT TE GENEVE. Tegen de actie der Assyriërs en de houding van Frankrijk. Irak heeft een lang telegram aan den Volkenbond gezonden, waarin het naar aanleiding van de actie der Assyriërs aan de grens betoogt, dat de mandaatmogend- heid van Syrië (d.i. Frankrijk) door die actie toe te laten de verdragsbepalingen schendt, de Assyriërs van wapens voor ziet en hun toestaat Syrië als operatiebasis te gebruiken. Het stelt Frankrijk voor de schade aansprakelijk. De staat van beleg afgekondigd. President Machado heeft den staat van beleg afgekondigd voor geheel Cuba. Nog steeds is Machado president van Cuba. Terwijl men zich te Washington verdiept in de vraag, of Machado al dan niet zal ingaan op de aanwijzingen van de Amerikaansche rege^ring, worden daar de stemmen, die voor militaire interventie op- 1 gaan, krachtiger, vooral nu Spanje en Gr.- Brittannië klagen over benadeeling van de belangen hunner onderdanen. De politiemacht van Regia ge arresteerd. Vier militairen hebben de heele politie macht van Regia gearresteerd, die ont slag genomen had wegens achterstand in de uitbetaling van haar ontslag. Het gebrek aan levensmiddelen. Het departement van binnenlandsche zaken heeft met het oog op het gebrek aan levensmiddelen, dat een gevolg van de algemeene staking is, aangekondigd, dat morgen te beginnen, op vier plaatsen levensmiddelen aan de hongerenden zul len worden uitgereikt. De prijzen van de levensmiddelen, voorzoover nog verkrüg- baar, stijgen snel. Alleen rijst en witte boonen zqn nog te krijgen. Brood, boter, melk, aardappelen zijn niet te vinden. De kwestie van Amerikaansche interventie. De toestand op Cuba is Donderdag nog gecompliceerd doordat het bestuur van de liberale partij een motie van afkeuring heeft aangenomen, waarin de bemidde lingspogingen van den Amerikaanschen ambassadeur worden veroordeeld, daar deze niet te vereenigen zijn met de souve- reiniteit van Cuba. Ferrara, de Cubaansche minister van buitenlandsche zaken, heeft aan den Cu- baanschen ambassadeur te Londen getele grafeerd. dat de Amerikaansche ambassa deur in Cuba in een onderhoud heeft ver klaard, dat noch hü, noch ziin regeering er ooit aan gedacht hebben om op Cuba tus- sehenheide te komen. Machado gevlucht? Naar Reuter uit Washington seint, werd in een niet bevestigd telefonisch be- i richt uit Havana verklaard, dat een deel van het garnizoen van Havana aan het 1 buiten zou zijn geslagen en dat president Macha ie rcvlucht zou ziin. SERSCHE. 50onbOc< p«rd«ot. lorxJfcch fotxikooi Jaapnsche opmarseh in Mongolië. De Japansclie troepen ziin, nadat zij het achter de Chineesche linies liggende Koe Joean hadden gebombardeerd, opgerukt naar Dolon-Nor in de Mongoolsche pro vincie Tsjarhar, welke ten Westen van Jehol is gelegen. Slechs een klein gedeelte der troepen van den Christen generaal Feng Joch Slang hebben de Japanners landen blijven immers op elkander aan gewezen en de nadeelen, die wü op het oogenblik ondervinden, zullen t.z.t. dubbel en dwars worden terugbetaald. Een kort zichtige politiek in tiiden van wijziging der wereldstructuur wreekt zich; een breede geste, een begrüpen van hetgeen zich in dé wereld afspeelt, levert t.z.t. de goede vruchten op. Ook hetgeen Roosevelt doet, is gezond. Men kan in het midden laten, of het hem zal lukken, maar men rekene ook hier het doel en niet den uitslag. De Amerikaan sche president bekommert zich niet om de koersfluctuaties van den dollar in het bui tenland; hü wacht niet op de protesten, welke van het Continent tot hem door dringen, want zijn eenig doel is de terug keer van den Amerikaanschen welvaart. Eerst daarna zal hii bouwen aan het inter nationalisme. Hü wil daarmede zelfs nu al beginnen op basis van bilaterale verdra gen, van overeenkomsten tusschen land en land, waarbij te geven voordeelen worden afgemeten aan te verleenen faciliteiten. Waarom moet Roosevelt acht slaan op de huichelachtige daden van vele Europee- sche landen? Slechts Engeland heeft ten <ieele zich van ziin oorlogsverplichtingen gekweten, maar de meeste andere schul denaren hebben hun betalingen gestaakt. En het ziin juist de wanbetalers, die hun mond vol hebben met schimpscheuten op het Rooseveltsche beleid. Frankrijk heeft in de na-oorlogsjaren ziin franc van 0.50 op 0.10 teruggebracht; het heeft gewei gerd zijn schulden aan Amerika te betalen, maar toch heeft Parijs den euvelen moed om Amerika in een ongunstig daglicht te stellen. Doch hoe het ook zii, het toenemende streven om orde op de eigen zaken te stel len en zich zoo min mogelük te bemoeien met ziin huurlieden, is voor ons het be wijs, dat de economische kentering aan staande is. Wellicht is zii al ingetreden, maar men kan haar nog niet aan de op pervlakte bemerken. Ook ons lanu zal zich gaan aanpassen aan de veranderde toe standen. Dit beteekent ook voor ons Volk het inslaan van den weg naar het herstel, het naderen van een lichtenden horizon. Wü zullen nog heel wat beproevingen hebben door te maken, maar deze ziin te doorstaan, wanneer men weet, dat het lü- den niet zoo heel lang meer kan duren. Het eenige noodige is te trachten de za ken zuiver te zien en zich niet van de wiis te laten brengen door gezegden, die veel schijnen, maar per saldo hol ziin. Er is in geen enkel groot land nog sprake van inflatie; men is slechts bezig de wanver houding tusschen koopkracht en prijspeil te herstellen. Men is aan het werk, de door Frankrijk krachtig aangemoedigde deflatie krachtig te bestrijden. door ABDIJSIROOP verdreven Ons kindje van 5 maanden kreeg hevige aanvallen van slijmhoest. Het kind werd hoe langer hoe zwakker, at bijna niets en hoestte maar door. Hij had het zoo benauwd, dat wij vaak dachten dat hij in een hoestbui zou blijven. Geen enkel geneesmiddel hielp hem. totdat wij op het gelukkige idee kwamen eens Abdijsiroop te probeeren. Na 1 Besch kwam er veel slijm los. hetgeen groote verlichting gaf en na 3 flesschen Abdijsiroop was onze lieve kleine weer gezond." (Origineel ter inzage) L,-Fr. te S. BijKoest - Griep - Bronchitis - Asthma „Voor de Borst" Alom verkrijgbaar. Thans Fl. 1.-, Fl. 1.50, Fl.2.75 Gebruik buitenshuis Abdijsiroop-Bonbons per doos 35 ct., per dubbele doos 60 ct. ABDIJSIROOP-BONBONS (Gestolde Abdijsiroop)! Al gedurende meer dan één jaar hebben wij in het licht gesteld, dat de autarkische denkbeelden, het verhoogen van de invoer rechten, het invoeren en verscherpen van de oontingenteeringen en de talrijke an dere maatregelen, welke tot gevolg hadden het vergrooten van de handelsbelemmerin gen uitingen waren van een ziek econo misch leven, gelijk de koorts hii het men- schelük lichaam, wanneer ons organisme op de een of andere wü'ze is geïnfecteerd. De koorts moet gezien worden in het licht van een verweer van ons lichaam tegen de binnendringende ziekte-kiemen; zou men die koorts bestrijden, dan zou men tevens het lichamelijk verweer te niet doen Vandaar, dat de geneesheer middelen toe dient om het natuurlijk hestrijdingsproces te versterken in stede van te verzwakken. Toen ons economische wereldleven aan getast werd door een doodeliike ziekte, openhaarden zich de natuurlijke verdedi gingsmaatregelen, belichaamd in de fac toren, welke wü hierboven aangaven. De aanhangers van het oude en zii, die het wereldgebeuren niet begrijpen, hebben geen moeite ongedaan gelaten om den vrij handel weer in eere te herstellen. Dat zij daarin faalden en zonder dat zii dit wisten, de risee werden van hen, die oogenschiin- Uik meehuilden, maar in werkelijkheid de strijdmiddelen tegen de economische in fectie versterkten, kan niet uitblijven. Door herhaalde internationale conferen ties heeft men getracht de als verdere ver wording beschouwde ontwikkeling der maatschappij in andere banen te leiden. Al deze pogingen moesten echter misluk ken, omdat de wereld nu eenmaal niet ge holpen kon worden door het oude stelsel van internationalisme. Zii zou daardoor dieper in het moeras zakken en instinctief huiverde zii hiervoor terug. Bovendien woedt er in de wereld een heftige econo mische oorlog en de verschillende partijen zün nog te sterk om nu al te capituleeren. Toch vinden wü de economische situatie er veel beter voorstaan dan enkele maan den geleden. Immers men onthoudt zich voor het moment van foutieve herstelmid delen. Men gaat in de richting, welke de maatschappij heeft aangewezen. Men tracht den chaos eerst in eigen huis te redderen en wanneer men daarin geslaagd is. kan men weer gaan werken aan een nieuw internationalisme, aangepast aan het gebonden economische principe. Roosevelt en Hitier ziin daarvan de spillen. Hoe men ook moge mopperen op de ellende, welke voor ons land tijdelijk ontstaan is, nu Duitschland onzen uitvoer naar onzen Oosteliiken buurman zoo krachtig mogeliik tegenhoudt, wü mogen het oog niet sluiten voor het feit, dat een economisch krachtiger Duitschland op den duur ons ten goede zal komen. Beide tegenstand geboden, zoodat te verwachten is dat Dolon-Nor, een belangrijk strate gisch punt, door de Japanners zal worden ingenomen. De Japanners motiveeren hun optreden in Mongolië met de bewering, dat de troe pen van Feng communistisch gezind zou den zijn. FUSIE NATIONALE EN ZUID-AFRIKAANSCHE PARTIJ. Het congres der nationale partij in Transvaal heeft zich met nagenoeg alge meene stemmen uitgesproken ten gunste var een fusie tusschen de nationale en de Zuid-Afrikaansche partij. STAAT VAN BELEG IN IERLAND VERWACHT. Uit Dublin wordt gemeld, dat men in verband niet de toenemende politieke span ning in den Vrijstaat algemeen verwacht, dat De Valera voor geheel Ierland den staat van beleg zal afkondigen. In poli tieke kringen meent men, dat De Valera uit tactische overwegingen tot het laatste oogenblik zal wachten met het verbod van den fascistischen opmarseh Zondag a.s. UITZONDERINGSTOESTAND evnTpD in ESTLAND. „n-eïügingen van oudfront- itiijders verheden. Het Estlandsche tel.-agentschap meldt: Met het oog op een onverantwoordelijke actie en het verspreiden van verontrus tende berichten, die de openbare orde be dreigen, heeft de regeering den uitzonde ringstoestand afgekondigd. Alle vereeni- gingen van vroegere frontstrijders, die van de socialistische jeugd en twee andere vereenigingen, waar uniformen gedragen worden, ziin verboden. Er ziin maatrege len genomen om de pers en openbare ver gaderingen te controleeren. Het blad De Oudfrontstriider is Vrijdag in beslag ge nomen. Buitenlandsch Overzicht pag. 1. Feuilleton1 Radio-programma„2 Van links en rechts „2 Gaan Goebbels en dr. Ley heen? 5 Geen verdere salariskorting in Indië. Slechts herziening „2 -■ heeft eenige ongerustheid ge- heerscht over Lindbergh. Hij is echter veilig te Julianahaab 6 Een grootsche huldebetooging aan de Koninklijke Familie op 9 Sep tember te Amsterdam 1 Te Yokohama is een kruitmaga zijn in de lucht gevlogen „6 In Ierland verwacht men den staat van beleg in verband met de po litieke spanning,5 De uitslag van onze foto-prijs vraag 9 De teeltbeschikking in verband met het bloembollensaneerings- plan1 De gebeurtenissen in Ned.-Indië. 5 Te Zeist is een dame onder een tram geraakt en gedood 6 Het omslaan van de „Krakatau". 2 De arrestatie in verband met den moord bij Oss „2 Verdere bezuinigingen op onder wijs. In 1934 komen 2525 onder wijzers minder voor 's rijks reke ning 6 Omtrek-nieuws„10 Marktberichten„11 Marineberichten „11 Sportnieuws11 De arrestatie van den voorzitter der P.I. Wegens majesteitsschen nis. De Donderdag gemelde arrestatie van den voorzitter van de afdeeling Pekalon- gan van de Partij Indonesia, geschiedde op grond van majesteitsschennis. EEN MOMENTACTIE. De P.B.K.I.-ver. van Inlandsche Spoor beambten is voornemens op 13 Augustus a.s. in alle groote plaatsen van Java een momentactie te voeren. Drie propagandisten van de Partai Republiek Indonesia te Boven-Digoel geïnterneerd. Aneta meldt uit Buitenzorg Djamaloedin Tamin, commissaris van de Pari, Mohamad Arif Siregar, alias Mohamad Ajoob Siregar, agent van die partq ter Sumatra's Westkust en Palem- bang en Daja bin Joesoef, agent te Bata via, zullen volgens een heden verschenen besluit te Boven-Digoel worden geïnter neerd. De nationalist Djamaloedin Tamin is dezelfde die onlangs in Singapore werd gearresteerd. Bij een tentoonstelling van cud- Digolisten greep de politie In. Aneta meldt, uit Medan Donderdagavond is alhier de eerste voorstelling gegeven van het tooneel- gezelschap Digoeliana, voornamelük be staande uit ex-geinterneerden uit Boven- Digoel. De voorstelling werd gegeven ten bate van de slachtoffers van de aardbevings ramp in Zuid-Sumatra. De rood-witte nationalistische kleuren domineerden in de zaal. De politie greep gedurende de voor stelling in, naar aanleiding van de in- gelaschte felle propaganda voor de P.N.I., waardoor de tekst belangrijk afweek van de goedgekeurde tekst. De politie gelastte de muziek op te houden met het spelen van het Indonesia ltaj a-lied. Het hoofd van plaatselijk bestuur trok gistermorgen de speelvergunning van het gezelschap, welke oorspronkelijk een maand geldig zou zijn, in. Dienstweigeraars in hooger beroep. Batavia, 11 Aug. (Aneta). Het Hoog Militair Gerechtshof veroordeelde de dienstweigeraars, die op 4 dezer in hoo ger beroep hadden terecht gestaan, als volgt de matroos eerste klasse A. Wüshake werd tot acht maanden gevangenisstraf veroordeeld, onder aftrek van den tijd doorgebracht in preventieve hechtenis en met verlaging in rang, de korporaal-machinist P. Teune werd tot een jaar gevangenisstraf veroordeeld met aftrek van den tijd doorgebracht in preventieve hechtenis, ontslag uit den dienst en ontzetting uit het recht om bij de. gewapende macht te dienen, de matroos eerste klasse J. Bijleveld werd veroordeeld tot een jaar gevange nisstraf, onder aftrek van den tijd door gebracht in preventieve hechtenis en ontslag uit den dienst. Militair als opruier. Batavia, 11 Aug. (Aneta). Het Hoog Militair Gerechtshof sprak, conform het vonnis van den Krijgsraad te Tjimahi, den cavalerist uit het Malangsche garni zoen B. H. Slegt, die in den tüd van de opwinding over het gebeurde bü de Ma rine op straat en op een biljart in een café de militairen had opgeruid tot on gehoorzaamheid door het schrijven van opruiende leuzen, vrij. De eisch luidde tien maanden gevan genisstraf met aftrek van den tijd door gebracht in preventieve hechtenis en met ontzetting uit het recht om te dienen bij de gewapende macht. DE GROOTE POSTDIEFSTAL TE SOERABAIA. Het vonnis. Soerabaja. De raad van justitie veroor deelde den pastl-ambtenaar B., wegens diefstal van een bedrag van 50.000, tot vier jaar en zes maanden gevangenisstraf, met aftrek van oen tijd doorgebracht in preventieve hechtenis. De eisch luidde vijf jaar. (Aneta.)

Heldersche Courant | 1933 | | pagina 5