MAISON GERRITS HELDERSCHE COURANT VAN ZATERPAO AUGUSTUS 1933. DE WiERlKGER WERELDREIZIGERS. De nood in den tuinbouw, Lindbergh niet verongelukt. Een interview met Balbo. De inbraak in het Cul!inan House" te Amsterdam, De doodelijke aanrijding onder Maasbracht. SALON DE COIFFURE SALON DE BEAUTÉ Tel. 457 Spoorstraat 104-iog Kruitmagazijn te Jokohama in de Incht gevlogen. Regen, regen en nog eens regen was iet. toen wij Dinsdag 20 Juni Angers aoh- iar ons lieten. Er woei een storm uit het Zuidwesten. Het was gewoon hondenweer. Eigenlijk was het geen weer om te ver trekken, doch staan blijven wilden wij beslist niet meer, want we waren hier al vyf dagen, wat veel te lang is, daar je dan geen cent overhoudt. We haccen natuur lijk ook weer een weg, die den renen keer naar den hemel steeg en can weer in den afgrond daalde. Er stond, echter zooveel wind. dat we nog stevig moesten door trappen, al reden we van een hoogte at. Er hij opkomen was heelemaal onco-er.lijk. We waren om 8 uur 's morgens vertro te ken en 's middags om 4 ciur waren \ye neg mat- r 50 km verder. Herhaa'deiljk schunen voor den tegen, dan weer fietsen en oan weer loopen. Van de 50 km hadden we minstens 18 km geloopen. Van het p'an om Nantes te bereiken zagen we af, dat zou nog 40 km riiden zijn. We bleven dus in Aneenis, waar we weer een beetje mensch werden. Van hier reden we den votfgenden morgen over een weg gelijk den vorigen naar Nantes. Hoewel de regen was opgehouden, stond er toch nog v.eel. wind,, zopdat we nog 6 uur deden over die resteerenJe 40 km. Van Nantes behoeft u niet veel te verwachten. Tot nog toe hebben we geen mooie stad gezien. Wel hebben ze een ander karakter dan onze steden. We reden Nantes eerst voorbij, om een plekje voor onze tent te zoeken, wat weer niet gemakkelijk ging. Eerst 3 km verder kwamen we klaar. '3 Avonds moesten we dien afstand weer terug loopen naar de stad, om kaarten te verknopen. Toen we op onze standplaats ons boeltje uitpakten, kwamen we tot onze groote blijdschap tot de ontdekking, dat de kurk van den inktpot, dien we pas gekocht hadden, was afgegaan. Enkele dingen, die onder in de fietstasch 2aten, zooals een mondharmonica, een bloc schrijfpapier, konden we weggooien Den volgenden dag reden we met goed weer over een vlakken weg naar Chantonnay, waar \\o zeer hartelijk ontvangen werden. Ongeveer een 70 jongens gingen met ons mee raar een voetbalterrein, hetwelk zij huurden, om onze tent te kunnen zetten, 't Waren reuze sportieve jongens. Ze spra ken met ons over verschillende Holland- sche sportsterren, die zij goed kenden. Pijnenburg is hier zelfs de favoriet; trou wens in heel Frankrijk, naar ze ons ver zekerden. Nadat we nog wat gevoetbald hadden, gingen we naar bed. Den volgen den morgen zouden we naar Marans ped delen. Het afscheid was roerend. De heele straat stond vol mensöhen, misschien wel een paar honderd. We moesten ze allemaal een hand geven, wat hier een algemeen gebruik is. Als we aan iemand een kaart verkocht hadden, of we hadden met iemand staan praten, dan moesten we altijd een hand geven, rechter of linker, dat maakte niets uit handen tegelijk is nog beter. Nadat v, ..„g een paar heuvels „geno men" hadden, strekte zich voor ons een schitterende vlakte uit, wat een heele op luchting was, na aldoor in de bergen en het heuvelland gereden te hebben. Slooten met wilgenboomen langs de wegen en we kregen het gevoel of we in Holland waren. Alles weiland met koeien. We waren blij, dat we weer in de ruimte waren en flink uit konden zien. Zoo reden we drie dagen lans over Marans, weer we ons haar lieten knippen en ons 15 frs. of 1.50 kostte. La Roebelle tot aan Roe-hefort. Zondagmiddag 25 Juni kwamen we hier aan. Hollanders schijnen overal te wonen. Dat bleek ook hie weer. We ontmoetten esn landgenoot, die ons meenam naar de Rozenburg, een Hollandsch schip, dat in de haven lag. Toen we een poosje met hem hadden zit ten boomen, kwam de kok zeggen, dat we mee konden eten. Dat sloegen we natuur lijk niet af. We lieten ons de soep, de rijstebrij en het echte Hollandsche brood goed smaken. Na den maaltijd nam onze gastheer die derde machinist is, ons mee naar de ingewanden van het schip en liet ons de machine bewonderen. Iets. waar natuur lijk iedere jongen belang in stelt, 't Was 's avonds al laat, toen we met een goed gevuld buikje naar onze tent gingen. Den volgenden morgen zouden we weer ver der trekken. Eerst moesten we nog naar de boot, om afscheid te nemen. Dat duurde nog al lang, want we mochten niet ver trekken voor we mee gegeten hadden. Het menu bestond uit aardappelen, grauwe erwten met gebakken uitjes en stukjes vieesch. De inwendige mensch was dus wel versterkt, toen we naar Saintes en vervolgens naar Bla.ye reden. Daar kre gen we een prachtplaats bij een pruime- boom. We mochten er zoo veel eten als we wilden. Met deze bezigheid hadden we het zoo druk, dat het ongemerkt donker geworden was. We besloten daarom de tent niet op te zetten, doch op ons grond zeil te slapen. Het weer was daar zacht genoeg voor. We lagen daar prachtig. Van een 50 m hoogte keken we op de breede rivier de Gironde. Elke jongen en meisje weet, dat deze de breede mond is van de Garonne. Des nachts werden we nog wak ker door de stoomfluit van een groote pas sagiersboot, welke van Bordeaux vertrok ken was en nu naar zee voer. Wat een nraebtig gezicht zoo'n groot schip vol licht, dat statig voortschuift op het breede, rustige water en verder op den achter grond de met druiven bebouwde bergen, 't Leek wel een paradijs. Het tafereel maakte zoo'n indruk op ons, dat we den volgenden morgen dachten, dat we het ge droomd hadden. De tent werd weer vlug ingepakt, een 3 liter pan en een keteltje gevuld met pruimen en voort ging het in de richting van Bordeaux. Een paar km buiten het centrum van ce stad vonden we een plaats voor onze tent. Veel succes hadden we hier niet met den a'erkoop van kaarten. Wel wer den we van alle kanten aangegaapt, doch als .je er een aanbood, dan was het „Non, mercie". 't Is hier een stijf volk, dat den geheelen avond op een terras van een restaurant met één glaasje wjjn of een kopje koffie voor zich zit te pronken. Todli hebben we daar eens een keer flink om gelachen. We liepen heel kalm een café, dat vol men söhen zat, voorbii. doch bleven vlak om den hoek van de deur staan. De bezoekers dachten natuurlijk, dat we doorgeloopen waren en vlogen met een gang naar bui ten, oki ons van achter te begluren, niet er op rekenende, cat we ineens vlak voor hun neus stonden. Toen moest u die ge zichten eens zfen. De een loopt, om zijn figuur te redden, naar het midden van de straat 'en doet net, of hij ergens naar kijkt. Niemand weet natuurlijk waarnaar. Sommi gen steken hun hand uit om te voe len, of het regent, terwijl de zon loodrecht in de straat schijnt. Wanneer ze zien, dat wij beginnen te lachen en op het laatst zelfs te schateren, druipen ze beschaamd af en gaan het café weer binnen. Hier in Bordeaux hebben we o: k nog uren loopen zoeken naar het Hollandsche consulaat. Daar w erden we op een schunnige manier ontvangen. We vroegen den heer Mfihler, of we een visum voer Spanje noodig had den. Het antwoord was zoowel bits als kort: „Dat weet ik niet: ga maar naar het Spaansclie consulaat. Goeiendag!" Toen stonden we weer op straat, 't Was al laat, waarom we besloten den volgenden dag het Spaansohe consulaat op te zoeken. Hier werden we als mensch ontvangen, waardoor we weer in een prettige stem ming kwamen. We troffen hier een 10-tal Spanjaarden aan, die dadelijk een praatje met ons aanknoopten. De consul behan delde ons buitengewoon vriendelijk en gaf ons allo gewensohte inlichtingen. Na af loop van dit bezoek trokken we naar de haven, waar een Hollandsch schip, de „Brion" van de Batavierliin, moest liggen. Ook hier werden we hartelijk ontvangen. We genoten van een lekkeren Hoiland- schen broodmaaltijd, bezichtigden het schip en vertrokken met een brood onder den arm. In de stad ontmoetten we nog een Hollandschen kaashandelaar. Hij gaf ons zijn adres op, om daar een kaas te kun nen halen. Jammer genoeg, troffen we hem tot tweemaal toe niet thuis. Ook op het postkantoor waren we een paar keer voor niets geweest om naar brieven te vragen. Daar we graag verder wilden trekken, spraken we af, ze door te zenden naar Jjouixles. Ons plan was eerst, om recht streeks naar Biaritz te rijden. Dat werd ons ten sterkste afgeraden, omdat deze weg 175 km lang is en door een groot pijnbcsch loopt. Geen enkel dorpje ontmoet men onderweg. Kampee ren is er levensgevaarlijk, want het we melt er van kleine slangen, b.v. ook ad ders. Nu kunnen we wel 175 km op één dag rijden, doch. de eerste 50 km zijn van de beruchte „kinderhoofdjes" gemaakt. We namen dus een andere route en gin gen over Lourdes. Eerst kwamen we tot Captieux, waar we dit verslag schreven. Onderweg hadden we verschrikkelijk veel pech en het was gloeiend heet. De zon staat hier al bijna recht boven je. Ge lukkig is de streek niet erg heuvelachtig. Toch begint de torpec'onaaf van de fiets zich te begeven. Na al die zwdre tochten begint hij al door te slaan. De onderdeelen daarvan kan je hier en in Spanje niet krijgen. Dat belooft dus wat te worden. Een 20 km voor Captieux begon de pech pas goed. Daar kregen we weer een weg niet van „kinderhoofdjes", doch van „koeienhoof- den" gemaakt. We hadden nog geen 100 km gereden of de fietstasch scheurde al doormidden van het stoeten. We moesten alles over pakken en toen dat klaar was, stond er een boerderij vlak bij ons. De wilden oppompen, bemerkten we pas, dat we de pomp verloren hadden. Gelukkig stond er een boerderij vlak bij ons. De bewoners waren helaas niet thuis. Ze waren naar het land, om het hooi binnen te halen. Eerst over een uur zouden ze thuis komen. Afijn, daar was niets aan te doen, dus namen we het er van en gin gen een uurtje rusten. Na deze pauze togen we naar de boerderij, waar ze toe vallig een pomp hadden. Na den band een paar maal gelapt te hebben, bleek hij nog lek te zijn. Alle lapjes, die al op den band zaten, waren losgegaan door de hitte. Daarom legden we den reserve binnen band er omheen .Toen maar weer verder gehobbeld. We ontdekten nog een paadje aan den achterkant van een rij boomen, doch dat bracht ons van den regen in den drop. We dansten over boomstronken, keien en kuilen. Zoo ging het 20 km lang. Toch bereikten we zonder verdere pech ons doel, wat wel een wonder mag heeten. Onze stemming was natuurlijk slecht, doch sloeg om, toen we onze plaats van bestemming bereikten. Toen we onze tent hadden opgezet, kon den we er biina niet meer uit, zooveel volk stond er voor. Een kaartenverkoop, reusachtig! We besloten hier in L'lsle Jourdain een dag te blijven, om het een en ander te maken en de brieven en het reisverslag te schrij ven. Dus hierbij laten we het. Tot den volgenden keer in de Pyre neeën. Jo Siesling Jr. Cor Rezel. DE LANGENDIJKER TUINDERS DEMONSTREEREN. Te Noord-Scharwoude is Donderdag middag een groote meeting gehouden van noodlijdende tuinders uit de ongeveer 20 gemeenten, die het Langendijker tuin- bouwdistrict vormen. Een groot aantal tuinders waren met hun vrouwen opgeko men, om uiting te geven aan hun wen- schen, die in hoofdzaak een beteren, meer afdoende» regeeringssteun inhouden. Vier van hen voerden het woord. De quintes- seiK-e van liun betoog was, dat het bij den tegenwoordige» gang van zaken in den tuinbouw niet mogelijk is, de bedrijven in stand te houden. Daartoe is noodig, dat de regeering de bij de tuinbouwsteunwet van 1933 gestelde limiet van 5 millioen opgeeft en de productieprijzen garandeert. Ais dit niet gebeurt is het tuinbouwbedrijf ten doode opgeschreven. De tuinders, kunnen dan onmogelijk meer aan hun verplichtin gen voldoen. Een motie is aangenomen, waarin de regeering verantwoordelijk ge steld wordt voor de gevoigen van het niet inwilligen van de gestelde eischen. KERKELIJK LEVEN IN DE WIERINGERMEER. De Ned. Hervormde Kerk zal het dorp Middenmeer als centrum kiezen voor het geestelijk leven in den Wieringermeer- older. De middelen om er een kerkge- jou te stichten zijn voorhanden. VERDERE BEZUINIGINGEN OP ONDERWIJS. Er is een tweede wetsontwerp inge diend, dat besparing beoogt op het lager onderwijs. Door de nieuwe leerlingen- schaal reeds in 1934 in te voeren komen dat jaar reeds 2525 onderwijzers minder voor 's Rijks rekening, hetgeen meer dan vijf millioen scheelt op de salarissen. Daartegenover staat, dat volgens dit ont werp wachtgelders boven zestig jaar geen herbenoeming behoeven te aanvaarden; Balbo vliegt vandaag naar Rome. Het Italiaansche eskader van generaal Balbo zou hedenochtend te vijf uur uit Lissabon starten. Generaal Balbo wil vo - gens V.D. zonder tusschenlanding naar Rome vliegen. De ontvangst te Rome. Uit Rome wordt gemeld, dat aldaar in gereedheid wordt gebracht voor een feestelijke ontvangst van de leden van het eskader van Balbo. Het zal een triomf tocht worden, welke zal herinneren aan dei Romeinschen keizertijd. Binnenland zij maken dus plaats zoor jongeren. In de vergadering van den raad der gemeente Harenkarspel, welke werd ge houden op Vrijdagmiddag j.l., werd op voorstel van den burgemeester besloten aan te vragen bij het Rijk, om onder curateele gesteld te mogen worden. De nood onder de tuinders, dat is alzoo onder vrijwel alle inwoners der gemeente, is tot 't hoogte punt gestegen. In vele ge zinnen heerscht armoede en gebrek. Naast het feit, dat de meest noodzakelijke levens middelen moeten worden ontbeerd, kun nen geen huren van huis en landerijen worden voldaan. Een gevolg hiervan is, dat ook de verhuurders moeilijke tijden mee maken. Er werd met verbittering op gewezen, dat het Rijk een tuinbouwsteunwet in Veilig en wel te Jullanahaab. Er heeft eenige ongerustheid geheerseht over Lindbergh, welke echter is opgehe ven, door het bericht, dat hij zich veilig en wel te Julianahaab bevindt. Over het laatste gedeelte van zijn vlucht. In een interview met eenige persverte- i gen wooröigers te Lissabon heeft generaal j Balbo de vlucht van de Azoren naar Lis sabon geschetst. Voor het grootste ge- j deelte was het traject afgelegd op een hoogte van 2000 meter. Men had een on weerzone van een uitgestrektheid van 200 km ontmoet, die men oncanks alle moeite niet wist te vermijden, tgi&st de gezag voerder van het Italia^„—aailschip „Conti di Savcia" draadi u:e. dat In Zuidelijke richting een rrs-<* ~»7ie was. Via de „Conti ci Savoia" hco Baitoo'tijdens de vlucht naar den toestand van zün gezin te Rome laten informeeren en na vier mi nuten reeds had het schip hem gemeld, dat thuis alles in orde was en dat zijn jongste zoon met verlangen op den hond waehtt.e die zijn vader op Newfoundland voor hem gekocht had. Op de vraag of Balbo de Azoren een geschikt steunpunt achtte voor een trans- atlantischen vliegdienst, antwoordde hij, dat voor het dalen van watervliegtuigen op de Azoren eigenlijk geen geschikte plaats aanwezig was. Niettemin zouden de eilanden in de toekomst een zekere betee- kenis kunnen krijgen, wanneer Portugal het recht om te landen niet slechts reser veerde voor een particuliere luchtvaart onderneming, doch alle landen hiertoe het recht gaf. Balbo verklaarde nog tenslotte, dat op het Noordelijke traject, dat hij op de terug reis had vermeden, het slechtste weer heerschte, dat men er in de laatste 20 jaar had gekend. Het besluit van generaal Balbo om met zijn eskader Marseille niet meer aan te doen, heeft in Frankrijk groote teleurstel ling gewekt. Een toespraak van Balbo. Balbo heeft Donderdag de bemanning van zijn eskader bijeen laten komen en de officieren, mecaniciens en telegrafisten een carré laten vormen. Daarop verscheen hij en hield een toespraak, waarin hij een groet bracht aan Italië en den Duce en opmerkte, dat de kruistocht van het eska der het aanzien van de Italiaansche vlag zeer verhoogd had. Hii besloot met den uitroep: „Voor het vaderland, voor den Koning, voor den Ducce." De equipages antwoordden: „Aan ons!" Balbo beloofde allen leden der equipage een hoogeren rang. De medaille voor den Oceaan- tocht. Naar Vaz Diaz uit Lissabon meldt, l heeft generaal Balbo gisteren aan alle vlie- 't leven heeft geroepen, welke verre van voldoende is. De aardappel-opbrengst was een fiasco. Duizenden en duizenden kilo's bleken onverkoopbaar. De gemeente finan ciën zijn daarnevens ook in zoo'n desola- ten toestand gekomen, dat van deze zijde niet de minste hulp kan worden ver- Sr h«' vaii het r||k. - metklem zal „-orden aan-l?chot va" den ,zo° rampspoed,g om het gedrongen op herziening van detuinbouw- 'even gekomen luitenant Quaglia, dat per steunwet, opdat deze zal worden een ware 'boot naar Rome zal worden overgebracht, steun wet. jniet eerder te Lissabon zal kunnen worden Detijdsomstandighedenzijn weldroevigl, verwacht. gers van zijn eskader de medaille voor den Ooceaantocht uitgereikt. Donderdag middag werd Balbo door president Car- mona ontvangen. Donderdagavond heeft ter eere van de Italiaansche vliegers een stierengevecht plaats gehad. Balbo is voornemens heden naar Italië De vacantie-kamer der rechtbank be handelde gisteren de zaak tegen een 30- jarigen koopman, verdacht van inbraak in het „Cullinan House" in de Kalver- straat te Amsterdam. Deze opzienbarende inbraak werd ge pleegd in den nacht van 29 op 30 Mei j.l. Uit de juwelierszaak waren een groot aantal ringen, hangers en broches, de meeste bezet met diamanten, briljanten of andere steenen, weggenomen. De buit had een inkoopwaarde van f 5600. De dieven waren binnengekomen, door de gesloten deur van het daarnaast ge legen perceel in de Kalverstraat. De deur was met een valschen sleutel geopend. Via het dak was men binnengedrongen. Het mocht de politie reeds spoedig gelukken eenige arrestaties in deze zaak te doen. Behalve drie mannen werden ook twee vrouwen gearresteerd, doch een van deze twee werd later vrijgelaten en buiten vervolging gesteld. De van diefstal verdachte man draagt de bijnaam „Willem de Vliegenier". Nadat de eigenaar van de zaak, de winkeljuffrouw en eenige politiebeamb ten formeele verklaringen hadden afge legd, werd een medeverdachte wiens zaak apart behandeld wordt als ge tuige gehoord. Hij verklaarde, dat „Wil lem de Vliegenier'' hem een aantal rin gen met diamanten bezet, te koop had aangeboden. Aanvankelijk vertrouwde hij het zaakje niet, maar ten slotte had hij ze toch maar gekocht. De verdachte meende een alibi te kun nen bewijzen met een getuige, die echter niet verschenen was. Hij vroeg aanhou ding van de zaak. om deze getuige een juffrouw alsnog te doen hooren. De rechtbank besloot aan het verzoek van verdachte gehoor te geven. In verband hiermede zou ook de be handeling van de zaken tegen de andere verdachten voor onbepaalden tijd uitge steld moeten worden. De verdedigers van de drie andere verdachten vroegen in verband met dit lange uitstel ontslag uit de preventieve hechtenis voor hun cliënten. Na raadkamer werd besloten de be handeling van de drie andere zaken toch plaats te doen hebben. Verdacht van heling. De 30-jarige J. J. B. stond te recht, verdacht van heling van een ge- j deelte van de gestolen sieraden. Hij ont kende de hetn ten laste gelegde heling. Wel gaf de man toe een aantal ringen i en broches te hebben gekocht van den hoofdverdachte. Verd. stond er op, dat een inspecteur van politie, die het onderzoek in deze zaak heeft geleid, wordt gehoord. Daar de in specteur in het buitenland vertoeft, werd deze zaak geschorst tot 12 September a.s. Nog een verdachte. Een winkeljuffrouw nam de plaats van verd. in het bankje in. Ook haar was heling ten laste gelegd, zij legde een bekentenis af. Oorspronkelijk had ze zich van den domme gehouden, toen een aantal ringen in haar taschje waren gevonden had ze heel verbaasd uitgeroepen»hè, hoe komen die in in'n taschje». Thans verklaarde zij, dat ze de ringen gekocht had van den vorigen verd. J. J. B., voor het luttele bedrag van f 5. De officier requireerde wegens beling een gevangenisstraf van drie maanden met aftrek van voorarrest. De verdediger, mr. la Croix bepleitte een straf, gelijk aan de prev. hechtenis. Na raadkamer werd dit verzoek toe gewezen. Vonnis 18 Augustus. De vierde man. Tenslotte stond de 38-jarige ovenbou wer A. J. de R. terecht, verdacht van heling. Verd. ontkende, wel had hij één ring gekocht, en er een aantal in bewaring gehad, doch liy zou niet hebben geweten, dat ze van diefstal afkomstig waren. De officier requireerde een gevange nisstraf van één jaar. De verdediger drong aan op clementie Vonnis 18 Augustus. DOODELIJK ONGELUK OP EEN STATION. Donderdagavond is de conducteur Kem perman, op het Station te Doetinchem, toen hij uit den trein wilde springen, ge vallen en onder den trein geraakt. De man was onmiddellijk dood. K. was 59 jaar, gehuwd en vader van 9 kinderen. ZIEKTE VAN WEILL EN KINDERVERLAMMING. Te Vlaardiogen zijn een geval van de ziekte van Weil en een geval van kinder verlamming geconstateerd, v, -..r—f Omtrent de doodelijke aanrijding onder Maasbracht waarover wy in ons no..van Donderdag een bericht opnamen, lezen SS in .De Courantde volgende bijzon- ^Ui^de' richting Roermond Zwam de auto van den heer Van Baaren uit Den Helder toen op Hetzelfde oogenblik uit cle richting Maasbracht een motorrywie Lerdè »8a»rop al» bestuurd*>ge£ten was de arbeider Weder uit Mehcken als duo-passagier de arbeider krorschieia uit Roermond, beiden v®n,PUA r^ed'dë onaliteit. Voor zoover bekend, reed de auto met een snelheid van ongeveer 60 K.M. aan de rechterzyde van den weg. De motorrijder nam de bocht g°e(l' (l t hij schoot door onopgehelderde oorzaak opeens links, waardoor hy in ®a"ra'\"g kwam met den auto, waarvan de bestum- der terstond uit alle macht remde, lege- lijkertiid bevond zich op den weg een hooiwagen, waarvan de voerman naast ae kar liep. De autobestuurder moest, terwyl hij hevig remde, ook nog uitwijken vooi dezen hooiwagen, ten gevolge waarvan de auto tegen een boom botste en onige keerd en totaal vernield op den wegkwam te liggen. De inzittenden van den auto, bestaande uit den chauffeur, den heer Van Baaren en echtgenoote, benevens een 76-jange dame, kwamen, behalve de heer van Baaren, die een niet ernstige hoofdwonde opliep, met den schrik vrij. j De motorrijder werd door de botsing met den auto zwaar gewond, terwijl de duo-passagier met gebroken armen en beenen werd opgenomen. De beide zwaar gewonde motorrijders werden, na ter plaatse voorloopig verbonden te zijn, naar het St.Laurentius-Ziekenhuis te Roermond overgebracht, alwaar de bestuurder by aankomst bleek te zijn overleden. Ook de heer Van Baaren werd voor- loopig verbonden, doch behoefde niet naar het ziekenhuis te worden vervoerd. In middels was ook het parket uit Roermond ter plaatse verschenen, waarna de auto werd vrijgegeven. EEN GOED VOORBEELD. De gemeenteraad van ICattendijke, die wel eens van zich deed spreken door allerlei onverkwikkelijke tooneelen, krijgt thans een goede aanteekening. Hij heeft het n.1. deze week klaar gespeeld om in een vergadering van ongeveer een kwar tier de agenda af te werken, waarop o.a. voorkwamen vaststelling van de begroo ting voor 1933 en die van het Burgerlijk Armbestuur. Algemeene beschouwingen werden niet gehouden en aan artikels- gewijze behandeling was geen behoefte. (Nw. Rott. Crt.) BOERDERIJ AFGEBRAND. Gisterenochtend vroeg is te Oude Nie- dorp (N.-H.) door hooibroei ontstaan in de mooiste boerderij ter plaatse, bewoond jdoor den heer J. Liefhebber en eigen dom van den heer C. Liefhebber te Alk- maar. De brandweer was spoedig ter j plaatse, doch kon tegen de vuurzee niets uitrichten. De boerderij brandde geheel af. Een groote hoeveelheid hooi, al het huisraad en verschillende landbouwmate- rialen werden een prooi der vlammen. De boerderij was verzekert» EEN AGENT AANGEREDEN. Acht maanden tegen chauffeur geëisclit Herhaaldelijk komt het den laatsten tijd voor, dat agenten van politie in levens gevaar verkeereu, doordat snorders geen gevolg geven aan het stopteeken van den agent en recht op hem aanrijden, zoodat hij snel opzij moet springen. Onlangs werd een dergelijk geval voor de rechtbank behandeld en ook gisteren stond een snorder voor dat feit terecht. Hij zou op het Rokin recht op een agent zijn aangereden en zelfs vol gas hebben gegeven. Juist op het laatste nippertje kon de agent opzij springen. De officier van justitie eischte wegens poging tot zware mishandeling een ge vangenisstraf van acht maanden. Vonnis 18 Augustus. VERDRONKEN. Te Maastricht is Donderdag in de Maas de 11-jarige jongen J. F. K. verdronken. Hij is bij het aan wal gaan van een ple zierboot te water geraakt. Het lijk is opgehaald. Donderdagavond is de 43-jarige G. A. Gertel, gewoond hebbende aan de Nassau- haven, toen hij in de Persoonshaven te Rotterdam een sleepschip zou afhouden, uit zlin roeiboot gevallen. Hij werd be wusteloos opgehaald en naar het zieken huis aan den Coolsingel vervoerd. Daar is hij een uur na aankomst overleden. SCHIETPARTIJ AAN DE LIMBURGSCH—DUITSCHE GRENS. Politieagent uit Herzogenrath schiet oen Kerkradenaar neer. Donderdagavond, ongeveer half acht, had langs de Nieuwstraat te Kerkrade aan de overzijde der straat op Duitsch gebied, voor de Sportarena een incident plaats! aldus ontleenen wij aan de „Limb. Koer." Zekere O. Gerards, wonende te Kaal heide in de Seringenstraat, gehuwd, vader van vyf kinderen, los arbeider, voorzit'er van de wielrljdersclub „Roda", die in de Sportaryna oefeningen hield, was, zooiis ooggetuigen aan het blad verklaar."en eenigen tijd in gesprek geweest met een politieagent Momraers, uit de gemeente Herzogenrath iemand die nog al als „on verschrokken" bekend staat. Lenigen tyd later, toen Gerards aan de oontréle op de wielerbaan stond, liep Mom- mers op hem toe en deed hem de hooien gei13 ooggetuigen heeft Gerards en voornh«etrZeli i klonk een schot en vooi het publiek begreep, wat er feite- lik gebeurd was, viel Gerards op den «rond. Op kort,.„ af»tan™tiZ Jou revolver teseu het Hel,aam gedrukt. had M. op den zoo goed als weerlooze schoten. ge- De aanwezigen liepen te hoop, tn hetzelfde moment arriveerde de electiis#»!, tram uit Aken. ,Sftle Mommers, die niet in uniform van poli tieagent was, droeg Gerards, die in het onderlijf getroffen was, in de tram en bracht het slachtoffer naar Herzogenrath blijkbaar naar een geneesheer. De verontwaardiging onder de te hoon gelocpen menschenmassa was algemeen zoowel onder de Duitschers als onder <u Nederlanders. De reden, waarom Mom mers Gerards arresteerde, is niet bekend" Alsof er niets gebeurd was, bleef (u radio-mnziek op de liaan klinken en «uu de „Roda"-club haar oefeningen voort. Enkele „Roda"-leden keerden echter aanstonds na het neerschieten van hun voorzitter huiswaarts. Het blad verneemt nog, dat Gerards van Duitsche nationaliteit is. („Limb. Koerier"). WAT EEN LAGE STREEK Gedupeerde fabrieksmeisjes. Door den justitioneelen dienst van het bureau Groote Pauwensteeg te Rotterdam is een afdeelingschef van een chocolade fabriek daar- ter stede in bewaring gestpld die zich aan een ergerlijke verduistering bleek te hebben schuldig gemaakt. In het afgeloopen jaar had zij de be- schikking gekregen over gelden, die zij voor een groep meisjes van de fabriek naar een spaarbank zou brengen, ten einde voor dit geld een vacantiereisje, dat de meisjes binnenkort zouden ondernemen te bekostigen. Men zal zich de groote te-' leurstelling van de fabrieksmeisjes kun nen voorstellen, toen dezer dagen uitkwam, dat de chef geen cent naar de spaarbank had gebracht, doch al het geld ten eigen bate had aangewend. De oplichtster zafter beschikking van de justitie worden gesteld. („Telegraaf"). TWEEDE DUIKER OP TERSCHELLING. Behalve de bekend Hollandsche duiker Speriing uit Maassluis, is op Terstelling ook aangekomen de Duitsche duiker Is- termaas. die beiden zullen assisteeren bij het bergingswerk op de Lutine. Zij zullen daarbij gebruik maken van de modernste toestellen op bergingsgebied. De werkzaamheden op de „Lutine" kon den ook gisteren door het slechte weer geen voortgang hebben. (Het Volk.) ENGELSCH JACHT GESTRAND. Ten Oo9ten van Eukhuizen is Donder dag gestrand een Engelsch motorjacht met aan boord vyf opvarenden, komende van Harlingen met bestemming Amsterdam. Van Enkhuizen zijn twee motorvaartuigen ter assistentie uitgevaren, ntaar onverrieh- terzake teruggekeerd. („H'ol."). DIEFSTAL TE SCHEVENINGEN. Een pensiongast te Scheveningen heeft bjj de politie aangifte gedaan dat m den nacht van Woensdag op Donderdag in haar pension in de Dirk Hoogenraadstraat een briljanten speld van 80 en een pla tina armband van 400 te haren nadeele is gestolen. B u 11 e n I a nd. Naar officieel wordt gemeld, is gister middag bij Yokohama een kruitmagazijn in de lucht gevlogen. Talrijke voetgangers en de wacht van het magazijn werden ge dood. Een onderzoek wordt van officieele zijde ingesteld. Men vermoedt, dat men met een aanslag van communistische zijde te maken heeft. 25 hulzen vernield. Het officieele onderzoek naar de ont ploffing te Yokohama, waarvan in het vorig nummer melding is gemaakt, is nog niet gesloten. Voorloopig kon geconsta teerd worden, dat 25 huizen waren ver nield. Het aantal dooden is nog niet pre cies bekend. De pionierstroepen bergen nog steeds lijken uit de puinhoopen. De verdenking, dat men met een communis- tischen aanslag te doen heeft, zou vastere vormen aannemen. BRAND IN KRANKZINNIGEN GESTICHT. Donderdagavond tegen 9 uur is brari ontstaan in het krankzinnigengestu Ellen te Bremen, welke brand was aanf. stoken door een patiënt, die aan ya' c ziekte leed. Reeds sedert de middag)1 vermiste men in de inrichting een.^' ;jic ticus, dien men na veel zoeken elD( ontdekte op het dak van een sc'11,ur;.1. te trachtte hem te dwingen naar beneo komen en alarmeerde te dien ei" brandweer van de inrichting. Hierop gon de patiënt echter het dak af te or en met dakpannen te gooien, waarn het dak in brand stak. Spoedig stoi schuur, die met graan gevuld was, in f teriaaie. De brandweer bluschte het met 15 stralen. Met veel moeite 111 ju nog in geslaagd den patiënt ongeöe handen te krijgen. DE FRANSCHEN TE MAROKKO- Twec-en-veertlg doo^ Na.ir Reuter uit Rabat bericht' ^[)eii van een mobiele groep Fransche )H.| bli een poging tot omsingeling ^''..^etst- Baboe 42 man gesneuveld en 55 ge

Heldersche Courant | 1933 | | pagina 6