M E3 IP B ffcmi NIEUWSBLAD VOOR DEN HELDER, KOEGRAS, TEXEL, WIERINGEN EN ANNA PAULOWNA Buitenlandsch overzicht. hrlagkli! Midslenstandsbank S. A. SAIiM S Luchtvaart. KONIiN's warme Croquets. „Omdat jij mijn geluk bent". eerste blad DONDERDAG 17 AUGUSTUS 1933 61ste jaargang De spannende gebeurtenissen in Ierland. - De geruchten ov et een staatsgreep in Estland. Wat gebeurt er in de Sowjet-Unie? Scheidemann's familie in vrijheid gesteld. KONINGSTRAAT 7 Handelscredieten Girorekening in 50 dessins, kleur-echt, wasch-echt, druk- COURAN Abonnement per 3 maanden bij vooruitbet.: Heldersche Courant f 1.50; voor voegras, Anna Paulowna, Breezand, Wieringenen Texel f 1.6ö;binnen- and f 2.— Nederl. Oost- en West-Indië per zeepost f 2.10, idem per mail en overige landen f 3.20. Losse nos. 4ct.;fr.p.p.6ct. Zondagsblad resp. 0.50 f 0.70. f 0.70,f 1.—. Modeblad resp. f 1.20, f 1.50, f 1.50, f 1.70. Verschijnt Dinsdag-, Donderdag- en Zaterdagmiddag. Redacteur: P. C. DE BOER. Uitgave N.V. Drukkerij v/h C. DE BOER Jr. Bureau: Koningstraat 78 Telefoon: 50 en 412 Post-Girorekening No. 16066. ADVERTENTIËN: 20 ct. per regel (galjard). Ingez. meded. (kolombreedte als redaction. tekst) dubbele prijs. Kleine advertentiën (gevraagd, te koop, te huur) van 1 t/m. 3 regels 40 ct., elke regel meei 10 ct. bij vooruitbetaling (adres Bureau v. d. blad en met br. onder no. 10 ct. p. adv. extra) Bewijsno. 4ct. De gebeurtenissen in Ierland hebben de Valera paraat gemaakt voor afwering van de gevaren en de laatste dagen zijn er be langrijke beslissingen genomen in ver- oand met eventueele gebeurtenissen, die voor de Iersche regeering van minder aan gename gevolgen zouden kunnen zijn. Zoo is het kabinet Dinsdag bijeen ge komen om twee belangrijke beslissingen te nemen. n.1. of de organisatie der Blauwhemden van O'Duffy verboden zal worden en of een militaire rechtbank zal worden ingesteld, om de lieden te berech ten. die weigeren hun vuurwapens af te geven, nadat hun permissie is ingetrokken. Onder hen bevinden zich verscheiden oud-ministers. Volgens een later bericht heeft het ka binet inderdaad besloten de bovengenoem de militaire rechtbank in te stellen voor het berechten van politieke delicten. De rechtbank zal de doodstraf kunnen opleggen. Het besluit is in de eerste plaats gericht tegen de blauwhemden van O Duffy, van wie velen in het bezit van wapens zijn. De militaire rechtbank zal onbegrensde volmachten hebben. Zij zal kunnen optre den tegen eiken politieken aanval op den staat. Het wordt zeer wel mogelijk geacht, dat de Valera het nieuwe instituut zal gebrui ken om de politiek van de Nationale garde te onderdrukken, die, zooals bekend, voor afschaffing van het tegenwoordige parle mentaire systeem is. Men beweert, dat de Nationale garde snel toeneemt en nu reeds meer dan 40.000 leden telt. De gebeurtenissen gaan snel. Het is niet ondenkbaar, dat O'Duffy en zijn voornaamste medewerkers zich voor het einde der week in arrest zullen bevinden. De Engelsche avondbladen van Maan dag opperden de veronderstelling, dat De Valera opnieuw een beroep op de kiezers zal doen. Verscheidene van zijn aanhan gers in de Dail moeten de vorige week, bij het ingaan van het reces aan hun ken nissen gezegd hebben, dat dit de laatste vergadering van de huidige Dail was ge weest en dat zij zich naar hun kiesdistric ten zouden begeven, om de verkiezing voor te bereiden. Ook de aanhangers van Cosgrave ge- looven dat een algemeene verkiezing voor de deur staat. gen verzekerd zouden hebben. Weliswaar was hun aanhang vermoedelijk nog niet groot genoeg, maar de staatsgreep zou op een psychologisch zeer goed gekozen mo ment ondernomen worden, namelijk in den nacht van 19 op 20 Augustus en men hoopte dan ook de rest van het leger mee te krijgen. Den 20sten Augustus worden twee Estlandsche oorlogsvaartuigen, de ..Lennek en de „Wambola". die aan Peru verkocht zijn, door de Peruaansche bemanningen overgenomen. De frontstrij ders zijn van meening, dat de Estlandsche weermacht hierdoor veel in sterkte ver liest en hebben zelfs verzekerd, dat hun land ongeveer weerloos wordt, wanneer men geen maatregelen neemt. de ellende en verschrikking in die streken aan buitenlandsche oogen te onttrekken. „Nu ook het reizen in streken, waar geen hongersnood heerscht, is verboden, dringt zich de conclusie op, dat de over heid de reizigers niet meer veilig en zich zelf niet meer in staat acht die veiligheid te verzekeren. De Nw. Rott. Crt. teekent hier terecht bij aan: Er moet dus wel een diepgaande ont stemming in Duitschland tegen de Sow- jets bestaan, als een zoo felle critiek op perstoestanden, die in Duitschland toch ook verre van ideaal zijn, tot uiting komt. De reden van die ontstemming zal wel in de nieuwe verdragen van Rusland met Frankrijk, Polen en de Kleine Entente te zoeken zijn. Uit den aard der zaak zijn deze verdragen Berlijn een doorn in het oog, omdat zij getuigen van een toene mende politieke isoleering van het rijk. De geruchten over een staatsgreep in Estland blijken maar niet uit de lucht ge grepen, doch op ernstige gronden te be rusten. De Estlandsche regeering heeft den uitzonderingstoestand afgekondigd omdat men een staatsgreep verwachtte van de oud-frontstrijders. Vorige week Dinsdag moet een der groote sociaal democratische bladen hieraan openbaar heid gegeven hebben in een artikel, waar in de regeering aangemaand werd ten spoedigste maatregelen te nemen tegen de frontstrijdersorganisaties, die naast hun openlijke werkzaamheid een hoog ver raderlijke actie zouden voeren en die zich door het vormen van cellen van de mede werking van officieren en legerafdeelin- Wat gebeurd er in de Sowjet-Unie? Dat is een vraag waarvan de beantwoording niet zoo eenvoudig is, maar dat er iets ge beurt is zeker, het bewijs daarvan is wel, dat de persafdeeling van het Russische commissariaat van buitenlandsche zaken, het noodig geoordeeld heeft, den buiten landsche journalisten te verbieden, zonder machtiging de hoofdstad te verlaten. De Köln. Ztg. noemt dit willekeur en herinnert eraan, dat het nederzettingsver drag tusschen Duitschland en Rusland uitdrukkelijk bepaalt dat Duitschers in de Sovjet-Unie met Russen zijn gelijkgesteld en dat hun het recht is gewaarborgd, hun j beroep vrij uit te oefenen. Tot het journa- 1 listieke beroep behoort toch zeker ook, zich buiten Moskou met eigen oogen van de gebeurtenissen en toestanden op de hoogte te stellen. Een uitzondering is op het persvisum slechts gemaakt voor de Centraal-Aziatische republieken en voor de Noord-Siberische republiek Jakoetin, die geen buitenlander zonder bizondere vergunning mag bezoeken. Hieruit volgt dat het reizen in het overige gebied van Rusland den journalist vrijstaat. Het verbod is, naar de Köln. Ztg. voorts opmerkt, niet alleen een daad van wille keur, maar ook een der ernstigste poli tieke fouten, die een dictatoriaal regime in den tegenwoordigen tijd kan maken. Als men zich afvraagt wat de Sowjet-regee- ring daartoe kan hebben bewogen dan moet men wel tot de overtuiging komen, dat zij Moskou en de naaste omstreken als een gouden kooi beschouwt, waarbuiten dingen gebeuren, die zij angstvallig ver borgen wil houden. De roode hoofdstad wordt bijgevolg tot een „dorp van Potem- kin" verlaagd. De Moskousche corr. van de Kölnische Zeitung vervolgt dan: „Niettemin is het voor de wereld geen geheim, dat de gang van zaken in den Russischen landbouw, met name in de streken waar het bedrijf sterk is gecol- lectiveerd, uiterst droevig is. Juist de volkrijkste en vruchtbaarste gebieden, zoo als de Oekraine, het Noorden van Kau- kasië, de streken aan den midden- en be nedenloop van de Wolga, en bovendien Centraal Azië en Kazakstan zijn dit jaar geteisterd door een hongersnood, die tal rijke slachtoffers heeft gevergd. Het is de Sowjet-regeering er blijkbaar om te doen Na de verloochening door Scheidemann van zijn artikel in de New-York Times. De Pruisische persdienst meldt: De naar het buitenland gevluchte vroe gere Rijkskanselier Scheidemann heeft, zooals bekend is, in de »New-York Times* een woest »hetz «-artikel geschreven, waarin hij zelfs militaire interventie tegen Duitschland eischte. Daarop zijn op bevel van de geheime staatspolitie de in Duitsch land vertoevende verwanten van Scheide mann gearresteerd. Intusschen heeft Scheidemann in een openlijke verklaring het onder zijn naam verschenen artikel als een vervalsching pogen voor te stellen. Tegelijk hebben de gearresteerde verwanten te kennen gegeven, dat zij dadelijk na het verschijnen van het artikel hun betrekkingen met Scheidemann hebben verbroken. De door de geheime politie getroffen maatregelen hebben bewerkt, dat Scheide mann in het openbaar zijn eigen werk heeft verloochend. De binnen- en buiten landschepers heeft daarbij kunnen zien, hoe een sociaal-democratisch emigrant zijn aantijgingen tegen Duitschland zelf heeft gelogenstraft. Op grond van deze overwegingen heeft de staatspolitie de gearresteerde verwanten in vrijheid ge steld. Er wordt op gewezen, dat ook in de toekomst met onmeedoogende kracht zal worden ingegrepen, indien gevluchte marxistische elementen uit het veilige buitenland tegen hun vaderland pogen op te ruien. AANBOUW VAN HONDERD ENGELSCHE GEVECHTS VLIEGTUIGEN? Naar Vaz Dias ontleent aan de Daily Herald, is de Engelsche regeering voorne mens dadelijk honderd nieuwe gevechts vliegtuigen te bouwen in geval ter Ontwa peningsconferentie geen overeenstemming zal worden bereikt. In de nieuwe begroo ting van het ministerie van luchtvaart over de beperking der luchtstrijdkrachten zullen de credieten voor dezen bouw wor den opgenomen. De honderd nieuwe vliegtuigen, die meer dan 500.000 pond zuilen kosten, zul len bestemd zijn voor de verdediging van Londen. Bovendien zou men voornemens zijn een nieuw eskader vliegbooten te bouwen, dat zal samenwerken met de Engelsche vloot. SAMENWERKING IN DEN VLIEGTUIGEN BOUW. Men meldt aan het HbL: Er is een overeenkomst gesloten tus schen de vliegtuigenfabriek N.V. Avio- landa te Papendrecht en de vliegtuigen- fabriek der firma H. Pander Zonen te 'sGravenhage teneinde te kouten tot eert hechte samenwerking inzake de pro ductie en verkoop van vliegtuigen en en vliegtuigonderdeelen. Het doel is naarmate de vraag nieuwe modellen uit te brengen of toestellen in licentie te bouwen, terwijl ook opdrachten van derden uitgevoerd zullen worden. Deze samenwerking tusschen Aviolanda, die zich door het bouwen der Dornierwal- booten en Cuitiss-jagers als expert in den metaalbouw heeft doen kennen, en Pander, die in de houtconstructie en het uitbrengen van nieuwe vliegtuig-typen zijn sporen verdiende, zal velerlei moge lijkheden kunnen bieden. NIEUWE KERK TE DELFT. Restauratie aanbesteed. Kerkvoogden der Ned. Herv. Gemeente te Delft hebben opdracht gegeven tot de voorbereidende werkzaamheden voor het restaureeren van het schip en de zij beuken van de Nieuwe Kerk. VERLAGING VAN DE TARIEVEN VOOR WATER, GAS EN ELECTRI- CITEIT IN VERBAND MET DE GEZINSGROOTTE. In verband met de actie die plaatselijke afdeelingen van den Nederlandschen Roomsch-katholieken bond vóór groote gezinnen voeren, om te komen tot een reductie van de tarieven voor water, gas en electriciteit in verband met de gezins grootte, welke actie reeds in verschillende gemeenten succes kon boeken, heeft het j hoofdbestuur aan zijn afdeelingen de vol gende richtlijnen als leiddraad verstrekt: 1. De gemeentelijke bedrijven voor wa ter, gas en electriciteit zijn geroepen het algemeen welzijn te dienen, maar binnen de grenzen van commercieel beheer. 2-, Het laatste sluit in, dat het mini mum-tarief als regel ten minste gelijk is aan den kostprijs; daarboven mag een normale winst worden gemaakt. 3, Daar als eisch van algemeen welzijn moet worden beschouwd, dat het maat schappelijk goed, wat het bedrijf afwerpt, door alle burgers evenredig wordt geno- j ten. zoo volgt hieruit, dat het tarief vat- j baar is voor reductie, als daardoor dat evenredig genot aan bepaalde groepen wordt verzekerd. 3. In deze lijn ligt, speciaal reductie van het tarief in verband met de grootte van het gezin. 5. Zoodra de baten, die uit de winst der bedrijven aan de gemeentekas toe vloeien zoo groot zijn, dat zij strekken ter vervanging van belastingen, is reductie KANTOOR DEN HELDER naar gezinsqrootte tevens een eisch van rechtvaardige verdeeling der lasten. 6. Uit de ervaring blijkt, dat de reduc tie naar gezinsgrootte niet op bezwaren van administratieven aard behoeft af te stuiten. UITGAVEN NOODLIJDENDE GEMEENTEN. Een ministerieel schreven. De minister van binnenlandsche zaken heeft, met betrekking tot het doen van uit gaven door noodlijdende gemeenten, een grief gericht tot de colleges van Gedepu teerde Staten, waaraan het volgende wordt ontleend: „In verband met het feit, dat het dienst jaar 1933 reeds voor de helft is verstreken bestaat geen bezwaar, dat de besturen van gemeenten, welke hunne begrooting zon der raming A an een post voor Rijksonder stand in de kosten der gemeentehuishou ding niet sluitend hebben kunnen maken en a'oorzooA'er de goedkeuring dezer be grootingen ingevolge het verlangen der regeering nog niet is verleend, ingevolge art. 246 der gemeentewet door uw college worden gemachtigd tot het doen van uit gaven tot het volle bedrag, hetwelk op de onderscheidene begrootingen is uitgetrok ken, voor zoover deze uitgaven gevolg zijn van contractueele verplichtingen, waaraan die gemeenten zich niet of niet meer kun nen onttrekken, zooals jaarwedden, loo- nen, renten, aflossingen, premies voor verzekeringen, pensioensstortingen. Voorts bestaat geen bezwaar, dat deze gemeentebesturen worden gemachtigd tot het doen van andere uitgaven tot drie vierde gedeelte der aangevraagde posten der begroeting, waartegen uw college] geen bedenkingen heeft en voorzoover zij betrekking hebben op strikt onvermijde lijke uitgaven. Bedoeld drie-vierde ge deelte zal evenwel moeten worden bere kend van de sommen, welke in het vorig jaar voor dezelfde posten zijn geraamd of welke in de in uw bezit zijnde accoun tantsrapporten voor het geheeie jaar 1933 a'oldoende worden geacht. Ten aanzien van posten, waaromtrent door den minister van financiën en door my reeds een beslissing is genomen, zal de machtiging zich kunnen uittrekken tot het volle bedrag, waartegen geen beden king bestond. Voor overige uitga\;en dient vooral machtiging van uw college van de u gee ring te worden gevraagd." AAN DE ROGGE- EN GERSTVER BOUWERS. Verkoop uw rogge of gerst nog niet. De Geweesteiyice Tarwe-Organisaties voor Noord-Holland en Zuid-Holland dee- len mede, dat aan de rogge- en gerstver bouwers in Noord-Holland en Zuid-Hol land wordt geadviseerd hun rogge en gerst voorloopig nog niet te verkoopen. Er is een steunmaatregel in voorbereiding, welke binnenkort in werking zal 'reden. Er is een steunmaatregel in voorbereiding, welke binnenkort in werking zal treden. Onder dezen steunmaatregel zal alle rogge en gerst vallen, welke in 1933 is verbouwd. Onder den reeds bestaanden roggesteun vallen slechts enkele roggetelers in Noord- Holland. De thans in aantocht zijnde steun maatregel zal ook de andere rogge omvat ten. Landbouwers, die reeds niet-gesteunde rogge en gerst van oogst 1933 hebben ver kocht vóór 16 Augustus en na 1 Augus tus dienen hiervan vóór 20 Augustus a.s. schriftelijk mededeeling te doen aan den districtssecretaris der Tarwe-Organi- satie in hun gebied, of aan het adres der Tarwe-Organisaties voor Noord-Holland en Zuid'-IIolland, Anna Paulownastraat 20, Den Haag. SS per Verkrijgbaar bij: Let op naam op den zelfkant Vraagt onze Sfalen-collectie Bij deze schrifteliike opgaaf moeten da bewijsstukken als verklaring kooper, de kooppriis, de hoeveelheid verkochte kg, zoo mogelijk een monster der party, zoo al* ze werd verkocht, de datum van den ver koop worden overgelegd. HET MARINE-WITBOEK. De verschijning vertraagd, Batavia. De Java-Boce meldt, dat da uitgave van het Marirte-Witboek \ertra- ging heeft ondervonden doordat aan vankelijk in Indië gedacht werd dat het in Nederland zou worden samengesteld. Nu echter de minister van defensie de samenstelling van dit Witboek in Indië prefereert, kan de verschijning worden verwacht tegen het tijdstip waarop de be handeling van ce begrooting voor marine in de Tweede Kamer zal plaats vinden. BALBO, HERTOG VAN ORBETELLO, Twee maanden verlof voor al la leden van het esnader. Naar volgens Reuter verluidt, zal lucht- maarschalk Balbo waarschijnlijk verheven worden tot hertog van Orbetello, ter herinnering aan de plaats, vanwaar hij met zijn eskader zijn roemrijken tocht over den Atlantischen Oceaan begonnen is. Tevens zou generaal Pellegrini, da ondercommandant van het eskader, ver heven worden tot hertog van Ciampino. de plaats waar het militaire vliegveld gelegen is. Alle leden van de lucht-armada hebben twee maanden verlof gekregen. smaken 's zomers en 's winters even fijn FEUILLETON Een Heldersche roman door WILLLARIS. 26) „Staat stil daai. je staat in de houding man!" „Er zat een muskiet in mijn nek te bij ten", verontschuldigde de geplaagde zich. „Niets mee te maken," zei de Kluif streng. „Een soldaat staat in de houding, on beweeglijk, al vreten ze hem levend op. Als er niets anders wordt gecomman deerd, blijf je stil staan tot de dood er op volgt. Op de plaats rust. „Dat gaat je heel aard/g af. Kluif. Laat hen nu maar eens knielen en lig gen." Weer klonken korte commando's. De sergeant knikte al maar goedkeu rend. De Kluif leefde zich heelemaal in zijn rol in en lachte zacht voor zich heen, toen hij er zich op betrapte, de bekende beweging van knevels opstrijken te ma ken, wat de sergeant ook dikwijs deed. „Goed zoo Kluif, 't gaat heel best," prees hij. „Jammer dat je zoo'11 rare orang 1) bent. Je had marinier moeten worden man!" 1) Mensch. „De hemel beware me daarvoor," dacht de Kluif, maar hy zweeg wijselijk. De andere commissieleden kwamen er nu ook bij en 11a hem een poos te hebben gadegeslagen kreeg hij order, om met zijn troeo in te rukken. Hij slaagde schitterend. De oom van Hans Berg, die in Rotter dam woonde, was gestorven. De schuiu, hem door zyn vader nagelaten, had hij voor meer dan de helft betaald. Hy dacht niet gaarne aan den man, die hem destijds zoo koel had behandeld. Maar met zyn nicht had hij altijd goed kunnen opschieten. Af en toe correspon deerden zy met elkaar. Enkele dagen voor zijnverjaardag kreeg hij weer een brief van haar. Zy schreef: Beste Hans, Ik heb je al geschreven, dat mijn vader gestorven is. Jk weet wel, dat je niet graag aan hem herinnerd wordt, maar ik wou je het volgende schrijven. De schuld, die je aan het afbetalen bent, wil ik je kwijtschelden. Dat gedeelte dat al betaald, is, heb ik voor je op een bank gezet, zoodat je daarover te aiien tijde kunt beschikken. Bedank me niet, want ik maak slechts goed, wat mijn vader jegens jou misdreef. Nu wat anders. De zaak breidt zich tegenwoordig sne. uit, nu we die rariiooiulerdeelen er bij hebben gekregen. Ik zelf hond de boeken zoo goed" mogelijk bij, maar liet wordt me Vooral ook omdat ik het volgend jaar Mei hoon te gaan trouwen. Mijn aanstaande is tandarts en die kan het niet van me overnemen. Ce meesterknecht, die al 40 jaar 111 de zaak is, heeft met ingang van 1 Mei zyn ontslag gevraagd. De andere vijf bedien den zyn wel geschikte mensehen, jnaar ik ken hen niet genoeg om één daarvan de leiding te geven. Nu wou ik je dit voorstellen, Hans! Als jij tegen 1 Mei eens in de zaak kwam. Het zou juist iets voor jou zyn, want de radio is toch je vak, nietwaar? Over het salaris worden we het wel eens en ik stel in liet vooruitzicht, dat je. later de zaak van me kunt overnemen, als je zin hebt. Ik voel niets voor dat werk en als dok tersvrouw zal ik wel andere plichten heb ben, denk je ook niet? Denk er maar eens goed over na. Ik weet niet of je soms trouwplannen hebt! Heb je die wel, dan is dit waar schijnlijk beter dan altyd varen. O ja, dat is waar ook! Je bent de vol gende weck, 18 Augustus, jarig hè? Nu beste neef, van harte gefeliciteerd hoor en ik hoop dat je je volgende geboortedag in Rotterdam viert, als hoofd van de zaak. Ik eindig met de hartelijke groeten van je nicht Cl ara. P.S. Schrijf s.v.p. spoedig of je het aan neemt." Hij bleef een poosje in gedachten ver zonken zitten. Eindelijk stond hy op om schrijfgereedschap voor den dag te halen en hij mompelde: „Wel Klaartje, dat is net op het nip pertje." Hij schreef aan zijn nicht. Den Helder, 12 Aug. 19.. Lieve Nicht, Je brief kwam precies op tijd en ik haast me je te melden, dat ik het aanbou gaarne aanneem. Ik heb 25 Maart eerstvolgend dienst- eindiging, dus dat komt aardig uit. Had je dus drie dagen later geschre ven, dan was je te laat geweest, want de 15en had ik moeten bijteekenen en dan was ik op 1 October met den Hertog naar de Oost gegaan. Nu gaat dat natuurlijk niet door. Wat die kwijtschelding betreft? Wel nichtje, dat vind ik heel mooi van je en ik ben je erg dankbaar daarvoor, ook al heb je 't me verboden. Het geld komt me heel goed van pas want, ja ik heb ook tromvplannen, ai is het dan wat later dan jij. Als je het goedvindt kom ik met win- terverlof bij je logeeren en dan wilde ik graag mijn aanstaande meebrengen, dan kunnen jullie alvast kennis maken. Ik hoor nog wel of je ons hebben kunt. Voorloopig eindig ik dan met de beste wenschen voor jou en je verloofde. Je toegenegen neef Hans. Hy liet zijn brief nog open om hem Nelly ook eerst te laten lezen. Hij was een graag geziene bezoeker ge worden op de Kerkgracht. Bijna al zyn vrije avonden bracht hy daar door, maav hy maakte ook dikwijls lange wandelin gen niet Nelly, of ze gingen samen bezoe ken afleggen bij kennissen. Er waren wel menschen die haar hoofdschuddend na keken en haar achter haar rug afkam den, omdat zy 11a den dood van haar man al weer zoo gauw omgang had. Maar bij de Kluif en Truus, die ook alles van haar wisten, waren ze altijd wel-1 kome gasten. Vooral de kleine Flora was in de wolken met haar oom Hans en tante Nelly. Zoodra hy binnen was gaf hij den brief van zyn nicht aan Nelly. Met toenemende spanning las zy hem door. Een zacht blosje kleurde haar wan gen. „Wel boy, wat treft dat goed! En neem je het aan?" Hy reikte haar den brief, die zyn ant woord bevatte. Deze las ze met nog meer spanning in haar blik en toen ze by de woorden „mijn aanstaande" kwam, bloosde zij dieper. Zy gaf hem den brief terug en kuste hem. „Dat is goed nieuws boy, laten we dat nu eens dadelijk aan Truus en den Kluif gaan vertellen; dan doen we onderweg jouw brief op de bus." Gearmd togen ze op weg, om hun groote nieuws aan de vrienden mede tb deelen. „En wat zeg je er\'an?" vroeg Hans, toen de Kluif den brief had gelezen. Hij krabde zich bedenkelijk achter het oor en schuin naar Truus kijkend zei hij plagend: „Wel Hans. ik vind dat jij het nog be ter treft dan ik." Truus trok een pruillipje en quasi be- leedigd zei ze: „Als je dat volhoudt trek ik me terug! Dan trouwen we de volgende week niet!" „Och neen Truus, lieve Truusje, wees alsjeblief niet boos op me." Hij liet zich op zijn knieën naast haar vallen en sloeg smeekend de armen om haar middel. „Ik heb het niet zoo bedoeld, sprak hij wanhopig. Jij bent de liefste en de knap- ste vrouw van de heele wereld hoor! It het zoo goed?' „Sta op, malle vent," zei ze lachend, hem een tikje op zijn wang gevend. Weldra waren ze nu in een druk ge sprek gewikkeld over het huwelijk van Truus met den Kluif, dat 19 Augusus zon plaats hebben. De 18e Augustus was een belangrijke dag. Ten eerste vo<y Hans Berg omdat h|| jarig was. Ten tweede voor Truus, onnlai ze aan den vooravond van haar huwelijk stond; en de Kluif zou dien dag ook niet licht vergeten. Maar hij wist zelf nog van niets. Alles was zoo geheimzinnig in zyn werk gegaan, dat hij er totaal niets van ge merkt had. Als hy geen wacht had, ging hij altijd dadelijk na werkzaamheden naar huis. Op zulke avonden was het plan uitge werkt. Het idee ging uit van bootsman Touaa'. Bij de verschillende bakken had hij ge ïnformeerd of er ook liefhebberd bes'ond om te lappen 2) voor een huwelijkscadeau van de Kluif. „Dat zullen we hem den laatsten dag voor zyn trouwen aanbieden. Maar iedereen mondje dicht hoor." Zoo werd er op twee avonden, dat da Kluif er niet was. door de bootsman en Hans Berg een soort vergadering '"degd en werd iedereen in de gelegenheid ge steld mee te lappen. 2) Een kleinigheid offeren. Wordt vervolgd).

Heldersche Courant | 1933 | | pagina 1