\J7Z\ Krakaiau-ramp50 jaar geleden. VAN ZATERDAG IS AUGUSTUS 1633. (AUTEURSRECHTEN VOORBEHOUDEN) Meer dan 30000 slachtoffers. 40 M. hooge vloedgolf teisterde de kusten. In Batavia 30 uur duisternis. door door Dr. J. SCHENKHOF. Reeds in Mei 1883 kon men aan boord van de schepen, die in Straat Soenda langs het eilandje Krakatau voeren, een ongewoon schouwspel waarnemen. De vulkaan, waaruit het eilandje vrijwel uitsluitend bestond, was na meer dan twee eeuwen van rust weer gaan wer ken. Een geweldige rookzuil steeg er op uit, verhief zich bijna 12 km recht in de lucht en verdonkerde den hemel. Télkens zag men er bliksemstralen en flitsen; uit den vulkaan klonk een machtig gerommel op en uit een sinds kort ontstanen krater sppot gloeiende lava te voorschijn. Dat alles was slechts voorspel, een maanden lang zich rekkend voorspel van de groote natuurramp. Eind Juni opende zich een tweede krater. In den avond van 26 Augustus bereikte de rookzuil een hoogte van 27 km. De lucht was ondragelijk heet en met eiec- triciteit geladen. Aan de masten der voorbijvarende schepen glom St. El- musvuur en de matrozen kregen een electrischen schok, als zij metalen voor werpen anaraakten. Gedurende den ge- heelen nacht weerklonk een dreunend onderaardse}] gerommel. De dag van de uitbarsting. Zoo brak de morgen van den 27sten Aügustus aan. Aanvankelijk scheen het, alsof de zon de zwarte rookwolken zou overwinnen. Het werd wat lichter Maar tegen zeven uur klonk plotse'mg het geluid van een ontploffing, zooais de menschheid er nog nooit een bTeefd had. Daarna verminderde gaandeweg het daverende gedreun van den vul kaan, maar de duisternis nam toe. Rook en asch lieten geen straaltje licht door en Batavia bleef dertig uur lang in duisternis gehuld. Het vreeseliikste kwam echter eerst na de ontploffing. De vulkaan was let terlijk opengespleten, tweederde van het eiland was in de zee verdwenen. Het water kwam in aanraking met de gloei ende massa en door de stoomontwikke- ling vormde zich er een reusachtige vloedgolf, die meer dan 40 m hoog de aangrenzende kusten van Java en Sumatra, benevens tal van eilandjes overspoelde. Meer dan 30.000 menschen werden met hun dorpen en bun vee weggespoeld. De vloedgolf plantte zich over de ge- h°ele aarde voort. De knal van de ont ploffing was hoorbaar in een omtrek van 3400 km een veertiende deel van de aard-oppervlakte maar de lucht druk ervan drong onhoorbaar door tot Europa, waar tien uur na de ontplof fing een vreemde schommeling van den barometer werd geconstateerd. Lichtende wolken haven Europa. Nog op een andere wijze zou men.in Europa iets van de ramp in het verre Indië bemerken. Bij zijn uitbarsting had de Krakatau ongeveer 18 kubieke kilometer materiaal omhoog geslingerd. Gedeeltelijk werden zij in de omgeving teruggevonden, waar zij verdeeld lagen over een oppervlakte van meer dan een half millioen km2. Gedeeltelijk wer den zij echter ook in den vorm van stof en gaswolken in de hoogere lagen van S den dampkring geslingerd, waar zij j tusschen 10 en 40 km hoogte rond zweefden en jarenlang om de aarde heen bleven hangen gedreven door luchtstroomingen en door de aswente ling der aarde. In November 1S83 be reikten deze zilveren wolken Europa. Als ze door de ondergaande zon werden beschenen, zag men ze gloeien met een glans, die van atwit tot purper va rieerde. Er werden tal van wetenschap pelijke verhandelingen over geschreven. Een vulcanische cirkel op de aarde. Dat is nu een halve eeuw geleden. De Krakatau is weer betrekkelijk rus tig geworden, maar wii mogen niet ver geten, dat hii deel uitmaakt van dien gevaarlijken vuurcirkel rond den Stil len Oceaan, waar vulkanische werking en aardbevingen telkens terugkeerencle natuurverschijnselen zijn. In die zóne moet men steeds op verrassingen voor bereid zijn. Als een ring van onrust zet de vulkaanketen der aarde zich voort vanaf de vulkaan in het ijs van Alaska, via Californië en de Zuid-Amerikaan- sche Andes naar Hawaï, Insulinde en Japan, 81 van alle vulkanen op aarde behoort tot dezen ring. Het schijnt, als of de aardkorst hier bijzonder dun is. Steeds opnieuw komt het gloeiend- vloeibare magma door de kratertrech ters naar boven, wanneer de druk te krachtig wordt. Waardoor die druk wordt veroor zaakt, is nog niet opgehelderd. Met den eigen aardkern hebben vulkanen en aardbevingen echter niets te maken. Hun haard bevindt zich betrekkelijk dicht onder de aardoppervlakte, maar nog wel onder de aardkorst, m.a.w. ook wel onder de plastische laag, waarop de j vastelanden drijven. In de bovenste la- gen treden veranderingen in de druk- j verdeeling op, waardoor eenerzijds ver- plaatsingen en vervormingen van de continenten optreden en anderzijds vul- j kanische verschijnselen. De vulkanische j verschijnselen zijn echter nog iets an ders, en wel een proces, dat met name in het permische tijdperk der geologie het uiterlijk der aardoppervlakte geheel heeft veranderd. In dat tijdperk vormden zich de groote gebergten der aarde en ook de groote onregelmatigheden in de druk- verdeeüng in de aardkorst. Veie vul kanen, welke dienst doen als „veilig heidskleppén", bevinden zich dan ook by groote spleten in de aardkorst of langs steil in zee neergaande kusten, i waar de spanningen bijzonder groot i ziin. Vulcanisme in Europa. I In het permische tijdperk vond men ook in Europa tal van vulkanen, de Eiffel, vertoont bijvoorbeeld nog tal j van vulkaanvormige bergen en als men i de jongere lagen van het Juragebergte kon verwijderen, zou blijken, dat ook i daar de cene krater zich naast de an- dere schaart. De z.g. paalbouwers in de Rijnstreek hebben nog wel vulkanische uitbarstingen meegemaakt. Nu zijn de vulkanische verschijnselen uit Oentraal- Europa verdwenen, behalve dat er zich in Zuid-Duitschland nog wel eens zwakke aardbevingen van vulkanischen oorsprong voordoen. Zon en maan oefenen hun invloed uit. De drukverdeeüng in de aardkorst is echter niet de eenige oorzaak van een vulkanische uitbarsting. Meer en meer komt men tot de opvatting, dat ook in vloeden, welke op de aarde inwerken, hier een rol bij spelen. Hierbij denkt men vooral aan de maan, die immers het verschijnsel van eb en vloed veroor zaakt en zelfs een soortgelijk verschijn sel, hoewel in minder sterke mate, in het vasteland. Verder heeft men opge merkt, dat de dagen van volle en nieu we maan met het oog op de activiteit der vulkanen bijzonder kritiek zijn. Een andere storing vermoedt men in de zonnevlekken, die zooals bekend groo- ten invloed uitoefenen op de electrische verschijnselen op aarde en o. a. in ver band staan met de z.g. magnetische stormen. Er zijn zelfs geleerden, die verwachten, dat men eenmaal vulkani sche uitbarstingen zal kunnen voor spellen door zonnevlekken en maan- phasen met elkaar te combineeren. Zoo ver is de wetenschap intusschen nog lang niet; op het oogenblik moet men zich er toe bepalen, de werkzaamheid! der vulkanen te controleeren wordt zij heviger, dan kan men aannemen, dat er binnenkort een uitbarsting zal plaats vinden, doch omtrent het tijdstip daar van blijft men in het onzekere. De verkeerde wereld. Of: hoe de gans hier den vos ving. („Berlinske Tidende"). Ik dank u wel voor het mes, dat ik van u gekregen heb! Maar boy, dat is immers maar een kleinigheid. Ja, dat zei ik ook al, maar moeder zei, dat ik u toch bedanken moest! Auteursrechten voorbehouden. (Slot). „Nu u!" „Graag!" Krampach tig knijpend aan de touwen, stond Lily. Maar.het ging, en allengskens ging het vlotter. Een menigte zeilers volgde tenslotte met gespannen aandacht de evoluties van Lily met haar nieuwen partner in de gliiboot. Opeens: riet! Bom, daar lag ze van de plank af. „Vasthouden!" dacht ze. Maar toen merkte ze. dat ze door vast- hoi^en steeds dieper en dieper ging de plank, sneed zichzelf onderwater. Het werd groen en zwart voor haar oogen. Tenslotte liet ze los en kwam be houden boven. Haar longen zogen de lucht in. Gelukkig! De boot draaide met een boog bij en hii heesch haar aan boord. Om van den schrik te bekomen legde ze de boot neer bii „De Otter" en dan sten daar een uurtje op de heete muziek van Duke en Ro.v en Billy. Toen moest ze naar huis. Hij wilde haar wegbrengen. Soit! In minder dan geen tijd waren ze thuis in z'n Hispano. „Mag ik u vanavond om een uur of negen komen halen? Dan kunnen we nog even naar het „Hof van Holland". „Einverstanden." Lilv lag op haar divan en dacht... Waaraan ze dacht zou ze niet in een paar woorden kunnen zeggen. Het was, alsof ze haar nieuwen vriend en Pierre tegen elkaar afwoog. Als het toch maar waar was van Pierre. Als het maar alle maal waar was, wat hij gezegd en ge schreven had..,, dan had je hem toch liever dan dien anderen, die., je moest er niet aan denkengetrouwd was. Ja, getrouwd! Op het oogenblik van het afscheid had ze het gezien. Aan z'n rechterhand, die donkerbruin was van de zon, blonk een zilveren ring met een emeralde steen. Om den ringvinger naast dien ring was een witachtig bandje om de overigens bruinen vinger. Daar was het zonlicht onderschept, daar moest een ring gezeten hebben en deze moest na tuurlijk een trouwring geweest zijn, anders behoefde hij niet te worden af gedaan Plotseling werd ze in haar gedachten gestoord door het geluid van de claxon van haar wagen: Pierre! Vermoeid en bezweet stond hij voor haar in stoffig reiscostuum. Maar in zijn vermoeid gelaat blonken een paar lachende oogen. „Je moet maar boffen", zei hij. „Ik moest voor de zaak naar Londen, om dat Gris in Hoek van Holland zat met vacantie. Mijn eenige kans was Gris te vinden. Ik nam je wagen en ijlde naar Hoek. En jawel, daar loopt Gris te fla- neeren: grijs pak. witte handschoenen, gestikte dop. Ik vertel hem m'n situatie en het eerste wat hij zegt is: „Ach. kerel, laat my maar even gaan. Wat heb ik hier: zand en water, en eten en weer water en zand en slapen. Laat mij maar even naar Londen wippen. Londen is Londen hè! Hier verveel ik roe dood!" springen van blijdschap en ben direci hierheen geraced. Maar lekke banden je moet eens nieuwe koopen heb ben gemaakt, dat ik nu pas hier ben. Om negen uur stond een bruinge brande jongeman tevergeefs met z'n wagen voor Lily's huis te toeteren. Ook op z'n bellen kreeg hii geen gehoor. „Hm, vreemd", gromde hii en schoof, op weg naar huis, z'n trouwring weer aan z'n vinger.

Heldersche Courant | 1933 | | pagina 11