S. I. UNENSitl S h NIEUWSBLAD VOOR DEN HELDER, KOEGRAS, TEXEL, WIERINGEN EN ANNA PAULOWNA Buitenlandsch overzicht. „Omdat jij mijn geluk bent". lo. 73 6 EERSTE BLAD ZATERDAG 19 AUGUSTUS 1933 61ste JAARGANG Optimisme en pessimisme ten opzichte van het ont- wapeningsvraagstuk. - De gespannen toestand in Ierland. Er is gewoon Krentenbrood en er is Krentenbrood van Krigeé Amundsen's vliegtuig gevonden? Een tegenbezoek der Amerikaansche luchtvloot aan Italië? in 50 dessins, kleur-eoht, - wasch-echt, Wordt lid van" 5 5 omdat het verkeer is Streekbelang, Stadsbelang en - UW BELANG Vreemdelingen- Landsbelang, FEUILLETON COURANT Abonnement per 3 maanden bij vooruitbet.: Heldersche Courant f 1.50; voor Koegras, Anna Paulowna, Breezand, Wieringen en Texel f 1.65; binnen land f 2.— Nederl. Oost- en West-Indië per zeepost f 2.10, idem per mail en overige landen f 3.20. Losse nos. 4ct.fr.p.p.6ct. Zondagsblad resp. 0.50 f 0.70, f 0.70,f 1.—. Modeblad resp. f 1.20, f 1.50, f 1.50, f 1.70. Verschijnt Dinsdag-, Donderdag- en Zaterdagmiddag. Redacteur: P. C. DE BOER. Uitgave N.V. Drukkerij v/h C. DE BOER Ja. Bureau: Koningstraat 78 Telefoon: 50 en 412 Post-Girorekening No. 16066. ADV ERTENTIÊN: 20 ct. per regel (galjard). Ingez. meded. (kolombreedte als redaction. tekst) dubbele prijs. Kleine advertentiën (gevraagd, te koop, te huur) van 1 t/m. 3 regels 40 ct., elke regel meex 10 ct. bij vooruitbetaling (adres Bureau v. d. blad en met br. onder no. 10 ct. p. adv. extra) Bewijsno. 4 ct. ges dln Het ontwapeningsvraagstuk, waarover de laatste maanden weinig „gesproken" wordt, blijft natuurlijk onze volle aandacht Konden. Het is een van de meest belang rijke problemen van onzen tijd en een gunstige oplossing ervan zou heel wat rust brengen. Of het echter ooit zoover zal komen staat te bezien. We zijn in dat opzicht niet erg optimistisch, in tegensel- ling met den Amenkaanschen gedelegeer de ter ontwapeningsconferentie, Norman Davis, die, blijkens een bericht uit Wash ington, zich vrij optimistisch uitgelaten heeft over de kans van een oplossing, wan neer in October de ontwapeningsconfe rentie weer te Genève bijeen komt. Davis verzekerde, dat de vlootbouwprogramma's van Amerika en Japan, volstrekt geen nieuwe wedloop beteekenden en dat men zich daarbij houdt binnen de perken van de getroffen overeenkomsten. Het „Hbl.", dat ook minder optimistisch ■stemd is dan Davis, schrijft naar aanlei- ng van deze uitlating o.a.: Voorloopig is dit laatste inderdaad het geval. Het gaat er thans om den achter stand in te halen, welke tengevolge van de economische en financieele depressie vooral bü de Amerikaansche en Britsche zeemachten binnen de grenzen der vloot- overeenkomsten, is ontstaan de Japan- sche vloot is het meest de daarbü toegela ten sterkte genaderd. In dit verband doet zich intusschen nog een belangrijke factor voor, n.1. dat veel van het Amerikaansche rteriaal in aanzienlijke mate verouderd zoodat in Amerika de noodzakelijkheid wordt ingezien, ook dit soort achterstand door moderniseering van de vloot weg te werken. Het blad schrijft dan verder: Hoe het trouwens met die vlootovereen- komsten zelf gestelei is, blijkt een keer te meer uit een bericht, dat dezer dagen uit Tokio werd gemeld, volgens hetwelk Ja pan in 1935 (in welk jaar de bestaande vlootovereenkomst afloopt) volkomen ge lijkheid voor de Japansche vloot, met die van Amerika en Engeland zal eischen, daar men in Japansche militaire kringen van meening is, dat Japan zich niet lan ger tevreden kan stellen met de bestaan de „relatieve verhoudingen" en dus vloot- pariteit moet verlangen. Dergelijke berichten wijzen er nu niet bepaald op, dat de ontwikkeling op dit ge bied belooft te gaan in de richting van den ©ptimistischen kijk van den Amerikaan- Schen gedelegeerde ter conferentie, doch oen veeleer vreezen, dat het wel degelijk naar een nieuwen bewapeningswedloop gaat. Trouwens, voor optimisten schijnt on der de huidige omstandigheden nu uit helaas al te veel symptomen blijkt, dat de geheele wereld zich meer dan ooit bewa pend en de belangentegenstellingen voort durend scherper wrnrden, al heel weinig plaats. Eenige nadere aanduidingen van de gronden, waarop Davis zijn hoopvolle ver wachtingen baseert, zouden derhalve zeer welkom zijn zegt het blad. Bij het ontbreken daarvan rijst de vraag ©f het wel nuttig is verwachtingen te wek ken, waardoor wellicht de drang wordt verslapt om, nu het oorlogsgevaar weer zoo dreigend aan den horizont opdoemt, met inspanning van alle krachten een op lossing te vinden voor de groeiende tegen stellingen der onderscheidende belangen zonder oorlog, nl. door overleg en het wederzijds doen van concessies, in welke richting o.a. het Institute for Pacific Rela tions op het zoo juist in Canada geopende congres ijvert. Onder de huidige omstandigheden is het wellicht beter, elke onwillekeurige I verdoezeling van den ernst van den toe stand te vermijden en veeleer de volken itenvolle te doen beseffen wat er op het spel staat. En de maatregelen, welke in de verschillende landen worden getroffen (men denke bijv. maar aan de oefeningen, j welke allerwege worden gehouden in de j beveiliging van groote steden tegen lucht bombardementen, die blijkbaar als een vaststaande eventualiteit worden be- schouwd en aldus worden behandeld laten ten deze geen twijfel bestaan! Men bereidt zich voor op geweld, in dien niet nog bijtijds het gezond verstand de overwinning pehaalt. kenning groote betoogingen gehouden ter herinnering aan den Paasehopstand van 1916. Deze praecedenten maken het Do Valera thans uiterst moeilijk de organisa tie van O'Duffy's blauwhemden te verbie den. Zij toch gelijkt als twee druppels water op het republikeinsche leger. HET ROOSEVELT-PLAN. In den grond van de zaak is het zeer eenvoudig: Men vermindert den arbeids tijd, verhoogt het salaris, verkoopt met verlies en incasseert het verschil. („L'Oeuvre"). De gespannen toestand in Ierland. De gebeurtenissen in Ierland bewegen zich naar een Wolff-telegram uit Londen meldt met groote snelheid naar een ernstige crisis. Het schijnt dat de eenige uitweg, gezien de moeilijke positie van de Iersche regeering, bestaat in een volks referendum over de uitroeping van de re publiek. Men neemt algemeen aan dat de Valera dezen weg zal inslaan. Over de ontwikkeling van >de gebeurte nissen van het laatste jaar in den Ierschen Vrijstaat, schrijft de „Nw. Rott. Crt." o.m. in een overzicht het volgende: Na de verkiezingen van 16 Februari 1932, die de partij van Cosgrave in de min derheid brachten, is De Valera in den Ierschen Vrijstaat aan het bewind geko men, beladen met den niet geringen last van zijn politiek verleden. Een ernstige moeilijkheid was vooral het bestaan van het republikeinsche leger, dat hem in den strijd tegen Cosgrave trouw ter zijde had gestaan en tegen de verdrukking (de re geering had naar men zich zal herinneren deze illegale hulptroepen verboden) was ingegroeid. Qfschoon De Valera na zijn ambtsaanvaarding te kennen had gegeven dat „er in Ierland maar één leger kan be staan", te weten het leger van den staat, heeft hij toch zijn praetorianen niet dur ven verloochenen. Zelfs heeft hij het ver bod ingetrokken, zoodat sedert dien het republikeinsche leger zich een wettige or ganisatie kan achten. Kort daarop, in Maart van het vorige jaar, heeft de orga nisatie ter viering van haar officieele er- De Valera is nu begonnen met een streng onderzoek naar wapenen, die de nationale gardisten in groote hoeveelheid moeten bezitten. Hun leiders ontkennen zulks, maar in de laatste vergadering van de Dail, verleden week Woensdag, heeft Ruttledge, de minister van justitie, een rapport voorgelezen, dat O'Duffy, toen nog hoofd van de Iersche politie, in Sep tember van het vorige jaar aan de regee ring had uitgebracht. In dat rapport staat dat „de Army Comrades' Association een zwaargewapende organisatie is en uiterst gevaarlijk voor den staat." Deze onthul ling was ongetwijfeld sensationeel; de ge noemde Associatie toch is identiek met de Nationale Garde, welken naam zij heeft aangenomen toen O'Duffy na zijn ontslag als hoofd der politie haar leider was ge worden. Voor De Valera was het rapport een politiek fortuintje want hij kon daar mee, met O'Duffy zelf als kroongetuige, zijn streng optreden rechtvaardigen. Niettemin blijft de toestand onprettig voor hem. Geen wonder zegt het blad dat bij een zoo verwarden toestand, de wrensche- lijkheid van een beroep op het volk, door middel van algemeene verkiezingen voor de Dail, wordt geopperd. Of De Valera dezen weg om klaarheid te scheppen in slaat zal, naai- het zich laat aanzien, voor al afhangen van de houding, die de parle mentaire groep, op wier steun hij is aan gewezen, aanneemt. LEON BLUM, de leider van de Fransche socialisten, vindt een onaangename zeester. („L'écho de Paris"). Gevuldmet spijs f 0.60. CUBA VERLANGT UITLEVERING VAN MACHADO. De nieuwe regeering van Cuba heeft een vervolging ingesteld tegen ex-presi dent Machado en zijn ministers wegens doodslag, corruptie en wanbeheer der staatsfinanciën. Hoewel Machado oor spronkelijk ook door de nieuwe Cubaan- sche regeering als politieke vluchteling werd beschouwd, meent men echter op grond van de tegen hem ingediende aan klacht zijn uitlevering te kunnen eischen. Machado, die te Nassau op de Bahama- eilanden in Britsch West-Indië vertoeft, was voornemens naar New-York te gaan, hoewel hij volgens andere berichten via de Bermuda-eilanden naar Engeland h^d willen gaan, waar een deel van zijn par ticulier vermogen belegd is of gedepo- nerd bij Engelsche banken. Indien Cuba echter zijn uitlevering eischt, bestaat de kans, dat hij in verband met de vriend schappelijke betrekkingen tusschen de nieuwe regeering-Cespedes en de Ameri kaansche regeering de Ver. Staten zal mijden. NOBELPRIJZEN VAN DIT JAAR. Iets kleiner dan in 1932. Volgens een mededeeling van de Nobel- stichting zullen de Nobelprijswinnaars van dit jaar 1421 kr. minder krijgen dan die van verleden jaar. Elke prijs zal dit jaar 170.331 kr. (ongeveer 72.000) bedra gen. De kleine vermindering van den prijs is ontstaan doordat de beleggingen van de Nobelstichting minder rente heb ben opgebracht. Anderzijds is het prijzen- fonds (uit welks rente de prijzen worden uitgekeerd) met rond 167.000 kr. tot 31.709.034 kr. gestegen. DE KONINGIN TE WOUBRUGGE. De Koningin heeft dezer dagen, ver gezeld van Prinses Juliana en klein ge volg een bezoek gebracht aan Hoogmade, welke plaats ressorteert onder de ge meente Woubrugge. De Koningin heeft daar een poos geschilderd en bracht de boerderij van den landbouwer Van der Meer op het doek. Daarna onderhield zij zich eenige oogenblikken met genoemden landbouwer. De prinses was inmiddels doorgereden naar het dorp, waar zij een roeibootje huurde en een roeitocht ondernam op de Wijde Aa en de Does. De Prinses nam zelf de riemen ter hand. De bewoners in de omgeving bleken met het bezoek zeer vereerd en toen de hooge bezoekers het plaatsje verlieten, werden zij luide toegejuicht. Op verschil lende plaatsen langs den weg werd het Wlihelmus gezongen. DE NEDERLANDSCHE HULPVERLEENING AAN JOODSCHE VLUCHTELINGEN. Zeer gewaardeerd. De „American Hebrew and JeAvish Tri bune", het te New-York verschijnende be kende Joodsche weekblad, van den 28en Juni j.1., publiceert een artikel, waarin de ontvangst in Nederland der uit Duitsch- land gevluchte Joden wordt beschreven. Nadat de arbeid der diverse hulpver- leenende Comité's uitvoerig is beschre ven, richt de correspondent zich tot alle Joden met de volgende aansporing: „De meest effectieve hulp, welke de Joden over de geheele wereld aan het Vluchtelingencomité kunnen bewijzen, is het inlichtingen verschaffen omtrent de plaatsen, welke in uw land of stad vacant zijn. Reeds eerder heh ik vermeld, dat zich onder de vluchtelingen goed go- schoolde handwerkslieden van verschil lend beroep, intellectueele arbeiders, on derwijzers, artsen, kantoorbedienden, taalkundigen enz. bevinden. Een speciale emigratie-afdeeling van het comité houdt zich met deze zaken bezig, en dank zij buitenlandsche medewerking, is deze er reeds in geslaagd, voor vele uitgeweke nen in het buitenland een plaatsing te vinden. Deze afdeeling heeft uw hulp het meest noodig en gij kunt haar op de beste wijze bijstaan door plaatselijke comité's op te richten, die zich bezig houden met het vinden van arbeid voor de vhictelin- gen in Holland. En ten slotte zoo gaat het blad voort gedenk Holland! Dit kleine land, en eveneens Frankrijk, hebben zeer rid derlijk gehandeld, door de eerste en prac- tisch gesproken ook de eenige staten te zyn, welke hun deuren voor de vluchte lingen hebben opengesteld, daardoor blijk gevende van een grootmoedigheid en humaniteit, waardig aan de beste tradi ties in de geschiedenis van deze twee landen. En laat de Joden over de geheele wereld hun dankbaarheid aan Holland toonen, door hun zakenrelaties met dit land te ontwikkelen. Iedere Hollandsche consul zal u gaarne vertellen, wat u in Holland kunt koopen. Brengt uw vacantie in dit land door en ziet zijn wonderlijk interessante oude steden; koopt Holland sche goederen; reist met Hollandsche passagiersbooten, indien u daartoe de ge legenheid openstaat. De vriendelijkheid en sympathie, welke ons door de Hollanders is bew-ezen, mag door geen enkelen Jood, waar ter wereld i hij zich ook bevindt, ooit worden ver geten!" i Dagens Nyheter vernam Donderdag uit Oslo: Te Tromsoe zijn vandaag geruchten in omloop, dat visschers, die van het Beren eiland zijn aangekomen, deelen van Amundsen's vliegtuig, Latham, in hun net hebben gekregen. De Fransche consul te Tromsoe heeft zich met de visschers in verbinding gesteld, die naar hun woon plaatsen zijn teruggekeerd. Men zal een onderzoek naar de juistheid van het ver haal instellen. De visschers moeten ver scheidene deelen van het vliegtuig zoover boven water hebben gekregen, dat zij sterk den indruk kregen deelen van een verongelukt vliegtuig te hebben opge haald. Een ander vliegtuig als dat van Amundsen is, voor zoover men weet, nabij het Beren-eiland niet verongelukt. Amundsen is destijds ter hulpverleening aan de bemanning van het luchtschip van Nobile opgestegen. Het zAvaar beladen vliegtuig is onderAveg echter vergaan. Naar verluidt, aldus een bericht uit Washington, heeft president Roosevelt ter gelegenheid van het bezoek van het eskader van Balbo de meening uitgespro ken, dat de Amerikaansche luchtvloot het bezoek der Italiaansche vliegers behoor de te beantwoorden. In marinekringen wordt medegedeeld, dat de ryeuwste soort Amerikaansche ma rinevliegtuigen voor dit doel het meest geschikt zouden zijn. EEN NIEUW GROOT PASSAGIERS VLIEGTUIG. Toeste Ivoor 20 passagiers. Naar de Times meldt, heeft de welge slaagde vlucht van de Imperial Airways naar Australië met een toestel van het Atlantype de bouAvers van dit tijype, de firma Armstrong Whitworth, doen be sluiten tot den bouw van een verbeterd Atlantype. Dit wordt een toestel voor 20 passagiers, vracht en post met vier Arm- strong-Siddeley motoren van 400 P.K., dat een maximum-snelheid moet krijgen van meer dan 260 km per uur en een kruissnelh.eid van 215 km. Een dergelijk toestel zou in anderhalf uur van Londen naar Parijs kunnen vliegen. per el. Verkrijgbaar bij: Let op naam op den zelfkant Vraagt onze Stalen-collectie Binnenland. INBREKER GEVAT. Na een inbraak in een huis te Amsterdam. Donderdagmiddag kwam de bewoonster van een perceel in de Jacob van Lennep- straat thuis, trof in haar woning een on bekenden man aan, die aanstonds, toen h(j zich ontdekt zag, de vlucht nam. De vrouw liep hem luid roepend achterna, samen met een buurman en eenige voor bijgangers. In de Kinkerstraat slaagden zij er in, den indringer te pakken, doch de man verzette zich hevig. Twee marechaussee die toevallig voor bijkwamen, hebben hem gearresteerd en naar het politieposthuis in de Borger- straat gebracht, vanwaar hij later naar het bureau Overtoom is getransporteerd. Daar herkende men den arrestant als een beruchten inbreker. Bij fouilleering vond men een geldtrommeltje op hem, afkom stig uit het perceel in de Jacob van Len- nepstraat. Het trommeltje bevatte slechts een zeer klein bedrag aan geld. De man is op het bureau Overtoom opgeslote n Een Heldersche roman door .WILLIARIS. 27) De bootsman schrikte, toen hij het groote bedrag zag, dat Avas binnengeko men. „Menschen-kinderen, wat moeten we voor al dat geld koopenl Wie weet ei wat goeds?" Verschillende dingen werden genoemd; als bijvoorbeeld een hangklok, een bed, een kleerenkast en dergelijke dingen. Een grappenmaker stelde voor om hem een wekker en een paar korte Hokjes te geven. Maar de bootsman schudde het hooid. Neen jongens, ik ben al vaak bij hem op bezoek geweest, maar die dingen die jullie daar opnoemen heeft hij allemaal a.. Hij heeft ook maar een klein huisje, dus kan je daar geen onnoodige dingen in zetten. Het beste zou wezen, iets goeds te koo- {en, waar hij lang plezier van kan heb- en. Toen opperde iemand het denkbeeld om Jets te koopen voor de wasscherij, die hii fan plan was te gaan beginnen. „BraAro,w riep de bootsman op zijn voor hoofd wijzende; „daar gaat een lampje bij me aan. Hij vertelde me laatst dat hij een glansmachine noodig had." Ik denk dat we zoo'n ding wel kunnen krijgen voor dat geld. Vinden jullie dat allemaal goed jon gens?" Het plan vond algemeene instemming. De bootsman ging met Hans Berg en nog een matroos, die benoemd waren voor de inkoop-commissie, een glansmachine koopen en hij maakte de bepaling er bij, dat de machine den 18en Augustus 's mid dags, bij den Kluif aan huis bezorgd moest worden. Eenige dagen daarvoor was er op het publicatiebord een iijst aangeplakt van menschen die voor het verlof op 19 Augus tus, zouden worden overgeplaatst. Dat waren de menschen die ontslag uit den dienst namen of om andere redenen niet naar de tropen konden. Hans en de Kluif stonden ook op de lijst. Zij werden geplaatst bij den onderzee dienst. De Kluif had vier dagen verlof ge vraagd om te trouwen. Zijn verlof ging in 0 pden 18en des avonds. Na zijn verlof moest hij zich mel den op de Kazerne voor den Onderzee dienst. Maar voor bootsman Touw was het misschien wel de belangrijkste dag van allen. Het was namelijk de laatste dag, dat hjj bij de marine zou zijn. Zijn tijd zat er op en hij ging den dienst met pensioen verlaten. Nu had hij besloten om 's avonds voor dat hij weg zou gaan een korte toespraak te houden en dan afscheid te nemen van de jongens. Hem Avas ook verzocht aan den Kluif het geschenk voor zijn huwelijk aan te bieden. Even voor theewater klonk voor de laatste maal het snerpende geluid van het bekende bootsmansfluitje door het tusschendek. „Komen jullie allemaal eens even hier staan jongens. Ik heb jullie wat te zeg gen." Het was voor hem niet noodig op eenige verhevenheid te gaan staan, want hij stak boven allen uit. Zijn toespraak blonk niet uit door woordenkeus of redenaarstalent, maar de ruwe goedhartigheid, die ieder een van hem kende, had hem sympathiek gemaakt, zoodat allen graag luisterden den naar Avat hij te zeggen had. „Zooals jullie weten," begon hij, „ben ik vandaag hier voor 't laatst en ga ik morgen den dienst met pensioen verlaten. Jullie weten wel, dat ik nog iemand ben uit den zeiltjjd en dat ik een hekel heb aan die ijzeren bakbeesten, die ze tegen- xvoordig schepen noemen. Ik ben met de laatste reis van de „Nau tilus" meegeAveest en daarna heb ik eeni ge jaren op de werf in Hellevoesluis ge- diend. Ik Avas er blij om want ik hoefde I toen niet op zoo'n modern schip te varen. Het laastste jaar voor mijn pensioen namen ze mij nog even te pakken. Ik Averd overgeplaatst naar den IJzeren Hertog. Toen ik hier aan boord kAvam, nu zoo- j Avat een jaar geleden, dacht ik dat ik het niet zou uithouden. Nu wil ik jullie eer- j lijk bekennen, dat het me hard is meege- I vallen. Dat heb ik in de eerste plaats aan I jullie te danken. De omgang met elkaar, I de goede samenwerking vmn jullie alle maal, enfin, al die dingen, die daar nog bij komen, hebben gemaakt, dat ik hier echt prettig gediend heb. Ik denk, dat er het meest gelukkige ge zin ook wel eens strubbeling is; dus hier in zoo'n groot gezin, met allemaal flinke kerels onder elkaar, kwam er ook wel eens iets van dien aard voor. Voorals als een zeker lid der beman ning weer eens een van zijn boevenstre ken uithaalde. De Kluif hield zich van den domme en de bootsman vervolgde Aveer. Vroeger heb ik met een stuurman ge varen, die beweerde dat de drie schoon ste dingen op aarde zijn: Een man te paard. Een zoogende vrouw en een schip I met volle zeilen. Wat dat eerste betreft, dat w^eet ik niet, daar heb ik geen ver stand van. Maar die tAvee laatste dingen kan ik over oordeelen en dat vind in inderdaad mooi." Daar mengde de Kluif zich erin. „Bootsman, ik geloof dat u dramatisch begint te worden. Maar ik wou maar zeg gen dat, wat dat tweede betreft, daar kunt u ook niet over oordeelen, Avant 11 av vrouw- geeft het kind toch de flesch?" Een buitenstaander zou dit gezegde misschien dAvaas of wreed in de ooren hebben geklonken, maar deze jongens kenden elkaar en den bootsman, en het smakelijk gelach, ook van den bootsman zelf, bewees, dat de opmerking, hoe on deugend ook, door hen naar Avaarde ge schat werd. Maar de bootsman was niet uit het veld geslagen! „Je spreekt weer voor je beurt Kluif. ■Te bent net als de vos, die nooit zijn stre ken verliest. Maar om daar nog even op door te gaan. Ik vind dat allebei werkelijk mooi. Alleen hadden ze er nog iets bij moe ten noemen en dat is: kameraadschap. Dat is volgens mijn meening ook wel een van de mooiste dingen, die bestaan. En vooral hier aan boord heb ik dat in zeer ruime mate mogen ondervinden. Ik dank jullie dan ook allen heel har telijk jongens en ik wensch jullie verder een prettigen diensttijd bij de marine. Maar nu heb ik nog een appeltje te schillen met ons aller vriend, den Kluif." De Kluif, die niet wist wat er komen zou, maakte aanstalten om de vlucht te nemen. „Houdt hem jongens!" werd er geroe pen. Hij werd gegrepen en tot vlak voor den bootsman gebracht. „Kjjk eens hier Kluif," begon deze. ,„Wij hebben allemaal, zoo we reilen en zeilen, genoten van je vriendschap en van je streken. Al maakte je het soms wel wat al te bont, wij hebben toch altijd braaf om je gelachen, kerel! Nu hebben we onder elkaar gelapt en besloten om, nu we morgen allemaal uit mekaar spatten en jullie misschien nooit meer zoo'n goed ploegje bij mekaar krjj- i gen, jou een cadeau te geven voor je I trouwen Iedereen heeft het zijne bijgedragen en daar hebben we. omdat we w isten dat je graag zoo'n ding wou hebben een glansmachine voor gekocht. Mij is opgedragen om jou uit aller naam geluk te wenschen in je huwelijk en urn je de machine te overhandigen. De bootsman reikte hem een enveloppe over, waarin de kwitantie was. Nu was de Kluif, misschien wel voor 't eerst in zijn leven, als met stomheid geslagen. Hij draaide de enveloppe om en om en wist niet wat te zeggen. Op zooiets had hij heelemaal niet ge rekend. De bootsman gaf hem een klapje op den schouder. „Kjjk jongens, die heeft nu altijd den grootsten bek gehad en nu staat hij ali een verlegen schoolmeisje. Neen Kluif, sta nu maar niet met dat ding te draaien. Denk je soms, dat hoi machien daar in zit?" Nu scheen de Kluif zijn spraak weer terug gekregen te hebben. Zijn stem klonk anders dan gewoonlijk, maar hij sprong op een bank om het g» heel te overzien en zei met eenigsziiu heesche stem: „Bootsman en jullie allemaal jongen* ik ben jullie erg dankbaar voor dit g» schenk. Het spijt me dat ik te arm ben anders zou ik Jullie allemaal uitnoodigeo Dat kan nu niet, maar ik zeg Je. dat dé geschhenk me altijd zal herinneren aa* jullie vriendschap. Ik wensch Jullie hef beste verder Hjj moest weg. Hli was diep getroffe^ door dit voorval en hfj voelde geen woorf meer te kunnen uitbrengen. Even later ging hij. en nu voor he4 laatst, den valreep af van den IJzeren Hertog. Hjj had moeite zijn ontroering te ver bergen en al maar door moest hij slikken om dien brok uit zijn keel weg te krijgen. (Wordt vervolgd).

Heldersche Courant | 1933 | | pagina 1