IN DE SCHADUW WATERTOREN Hevige SNIJW0ND SN DEN VINGER KLOOSTERBALSEM 'Wat wiWU Uzcnl HELDERSCHE COURANT VAN ZATERDAG 2 SEPTEMBER 1933. VAN DEN BLOEDT VERSCHRIKKELIJK Duitschland wapent zich. roosevelt en de schulden van de europeesche staten. plaats Voor de mannen. de ontvluchte gouwleider. 2 2 de bezittingen van den spaanschen adel. Oost-!nd?ë. Ernstig vliegongeluk op Java. HENRI BOREL OVERLEDEN. l)e rijdende soos. Wat een populaire treinreiziger uit zijn matrozentijd vertelde. De bridgeclub. Ontroerend tafereeltje. lederen morgen om half acht zie Je ze naar het Heldersche station optrekken toet leger der reizigersvoor den trein van 7.38. Die na half acht in de stations vestibule komen, zijn meer beroepsreizi gers, de menschen van den weg, die ge woon zijn tusschen de wielen te zitten. De dagjesmenschen, zij die eens of twee maal per jaar op reis gaan, zijn er al veel eerderstaan reeds in zenuwachtige haast om zeven uur voor 't kaartiesioket. Vanuit mijn coupéraampje sla ik ze gade. In bonte mengeling loopen zij wir war dooreen. De beroepsreizigers kalm en rustig met elkaar op het perron 'n praatje makend', de dagjes-menschen, nerveus én haastig een plaatsje zoekend. Een reiziger, die koffers sjouwt, grooter dan hijzelf, is bii velen erg in trek. De populaire heeft ook een speciale coupé, die in den loop der jaren zoo'n beetje voor hem gereserveerd lijkt, 't Is eigenlijk geen coupé, maar meer een rijdende soos. Speurend loopen de leden van die soos langs de wagens, kijkend of ze dc popu laire kunnen ontdekken. Zien ze hem, dan is er evenveel vreugde in hun hart als in dat van Columbus, toen hij Amerika ont dekte, want de populaire is werkelijk en vogue en hij verdient het ook, want hjj is een gezellig causeur, al zijn de andere reizigers het in politiek opzicht biina altijd totaal met hem oneens. Op alle stations komen de vrienden de populaire verwelkomen, en 't zijn heuseh niet de eerste de beste. Meestal ziin het heele deftige burge meesters en wethouders, die deze reiziger onder ziin auditorium heeft. Tot zelfs in Zaandam is ziin populariteit doorgedron gen, want haastig komt daar een vooraan staand vrijzinnig-democratisch raadslid zijn opwachting maken. De populaire is een cosmopoliet. drukt zich uit in alle talen. Hii streeft Morde- chai, die naar men beweerde zeventig talen kende, naar de kroon. Met een aartsvaderlijke piip in den mond zit hij in de coupé, zich hullend in groote rookwolken. Soms is hii geheel on zichtbaar, alleen zijn stem is hoorbaar, klinkt als de stem van Demosthenes. De populaire behandelt alles. Staathuishoud kunde, Parlementarisme, Fascisme, Ge meenteraad. Met Mussolini en MacDonald is hii heel intiem, ook met Marchant. Wanneer zijn hoorders hem interrumpee- ren, wordt hii ais een stiigerend veulen, dan verheft hii zich, schimt uit den rook van zijn piip te voorsc-hiin. dan staat hü voor zijn trein-auditorium als een advo caat in de rechtszaaldan rust hii niet voor hij den man, die het waagde hem te interrumpeeren, afgemaakt heeft, dat hij den populaire smeekt om den laatsten ge nadeslag.... Duizenden heeft hii in den coupé afgemaakt. zwaar betoogend en heftig van gesticulatie staat hij recht overeind en davert zün stem.en toch. in al die jaren, dat ik met hem reisde, heb ik hem ieeren kennen als een eerlijke broodvechter, die hard en met wilskracht werkt.... stoer en veel.... iemand met een kleine gestalte, maar groot van ziel, al ben ik het lang niet altijd met hem eens. In hem zit copie, razend veel copie.... Hii kan vertellen zooais geen ander, want hü heeft de heele wereld bereisd, Ik ben vroeger bü de marine geweest hè, mot je weten, jk diende op de „Valk", was daar gewoon matroos. Komt op zeke ren dag de Koningin in Den Helder en zou op de „Valk" logeeren. Uit Den Haag wordt het overlijden gemeld van Henri Borel, den schrijver en journalist die ruim dertig jaar ge leden naam maakte en veel sympathie verwierf, met zijn roman „Het Jongetje waarin op zeer subtiele wijze het ont wakend liefdeleven in een nog zeer jeugdig hart en de bittereontgoochelingdiedaarop I niemand bii de marine, dat zijn zeelui V0,St wordt geanalyseerd. Henri Borel eet je onder wien ik r,o« gediend heb9 i werd door dit boek biJ een vrÜ ruime Onder Houwing, de ouwe Burgemeester schare lezers populair al voelden zich een reuze kolonel, we hebben later nog ook ve'en door het onmiskenbare senti- menigmaal zitten boomen met elkaar menteele en weekelijke in zijn verbaal- Voor je uitstekende contró'e had 1e trant en in z^n psychologische uitwei- best een lintje mogen hebben, zeg ik, prjj- diD.Ben afgestooten zend, tegen den populaire. "77 lintje, och man, schei uit met je e,ik dce me dienst, daar was ik aityd precies op, niemand had op mijn dienst wat aan te nierken. Heftig begint bü nu te disputeeren over pro en contra van het dragen van lintjes. Niet voor de trein Alkmaar binnengedon- derd is staakt hij zijn lintjesbetoog. Debat was niet mogeiük. In een ander deel van den trein zit Poel niet zün eeuwig groen hoedje, met een veertje, te kaarten. In Schagen wordt oome Joseph met een hoeraatje in hun coupé gehaald. Oome Joseph is ook een persman. In deze coupé wordt, in tegenstelling met die van de populaire, weinig politiek behandeld. Men kaart er, tout court, Je schudt niet goed. Poel, zegt oome Joseph, maar Poel kü'kt verachtelijk den Chicagonees, zooals Jan Mallet de Scha- genbewoners noemt, aan. Schudt jü dan, zegt Poelen geeft de kaarten aan oome Joseph, die dan als een razende de kaarten dooreengooit. Daar, zegt Joseph. Schoppenboer, voor jou Poel. Ik mot harte hebben, zegt Poel.... Hou jü je boer en je schoppewü zün stadsmensehen, dat is goed voor Schager boertjes as jü. Hier heb jij van mijn Schoppenvrouw. Oome Joseph lurkt aan z'n sigaareind je. Schoppevrouw wil ik niet, zegt hü; mü'n vrouw schopt me genoeg. Och man, of je wil of niet, je bent doodgekaart, je hebt 50 punt, je bent zoo dood als de spijker van een doodkist. Henri Jean Fran?ois Borel werd 23 November 1869 te Dordrecht geboren, zoon van generaal G. F. W. Borel wiens agressief w erk „Onze vestiging in Atjeh" een scherpe critiek op het beleid van generaal Van Swieten eens veel op zien had gebaard. Een zekere agressivi teit is ook den zoon eigen geweest, het geen uit velezünercritieken enpolemieken ten duidelykste aan het licht kwam. Borel studeerde te Leiden Chineesch, ging in 1894 als tolk naar China, vertoefde ge- ruimen tyd in Indië en wijdde zich sinds 1916 uitsluitend aan literatuur en jour nalistiek. Hy was kunst-redacteur aan „Het Vaderland''. (Hbl.) DE VERJAARDAG VAN H m. DE KONINGIN. In heel het lar.d met opge wektheid gevierd. De verjaardag van H. M. de Koningin is over het geheele land met groote opge wektheid gevierd. Dat blijkt wel uit de talrijke perscommuniqué's, die uit zeer vele plaatsen aan de groote bladen werden doorgegeven. „De kranten staan er vol van", hoorden wij in den huiskring zeg gen, en het is inderdaad zoo. Wü volstaan GEMEENTEBEGROOTING VAN UTRECHT. Op de gemeentebegrooting van Utrecht is een tekort van f 1.460.000 geraamd, dat B. en W. hebben gedekt door bezuiniging, sa.arisverlaging. verhooging van de be staande en invoering van nieuwe belas tingen. PLANNEN VOOR NIEUWE VLIEGVELDEN. Bij Noord w ijk en Deventer. Men meldt uit Leiden aan de „N. Rott. Crt.": Naar wü vernemen, bestaan er vanwege de gemeente Noordwük plannen om een vliegveld aan te leggen in de duinen tus schen de gemeenten Katwük en Noord wük. Er gaan stemmen op, die de verwe zenlijking van die plannen zouden betreu ren, omdat daardoor aan de schoonheid van het duinlandschap geweld zou worden aangedaan. Een groot gedeelte zou moeten worden geëgaliseerd, terwül een nog groo ter gedeelte niet zou kunnen worden be bouwd. Verband met KLGOSTERBALSEM geneest de wond in 24 uut ,Als moeder van een groot gezin, had ik het ongeluk mij bij 't brood snijden een flinke jaap in den wijsvinger te geven. Het bloedde verschrikkelijk. Een van mijn kinderen bracht dadelijk den Kloosterbalsem, die in mijn huisgezin met kinderen telkens van pas komt. Na een doekje met dezen geneeskrach- tigen balsem op mijn vinger te hebben gedaan, hield het bloeden dadelijk op en de hevige wond was tot mijn ver bazing in 24 uur geheel geheeld en totaal genezen." R D ,e Gr fl |f ED'C OftlOINEEl TER INZAOE „Geen goud zoo goed" Onovertroffen bij brand- en snij wonden Ook ongeëvenaard als wrijfmiddel bij Rheumatiek, spit en pijnlijke spieren Overal per pot v. 20 gr. f 0.60 en 50 gr. f 1. DE NAT.-SOC. PARTIJDAG TE NEURENBERG. De tweede dag van den rijkspartüdag der N.S.D.A.P. te Neurenberg bracht gisteren een nieuwen ongekenden toe vloed van party'genooten,S.A., S.S.,Stalen Helm en Hitlerjeugd. Duizenden bewogen zich door de straten. Voortdurend kwanten extra-treinen binnen en de belangstelling was geconcentreerd op het centraal station, om de bruine scharen te ontvangen. Voor het station was een S.A. muziekcorps opgesteld om de gasten te begroeten. In met'deze sobere vermelding, omdat het 1!^L Dit ziin de gewone reizigers, die 's mor gens uit Den Helder vertrekkenhun reizen in den trein is gewoon., een alle- daagsch gebeuren. Maar soms, als ik voor mijn coupéraampje sta, in de schaduw van den Watertoren, dan zie ik fel levensge heimen. ....In het kussen, dat voor het bed van de Koningin bestemd was, vond ik een scherperecht opstaande stopnaaldik was destijds matroos op de „T alk Nou na tuur Hik., alles most reuze-piek- fyn in de puntjes ziinAfijn, ik nioet de kussens voor het bed waarin de Konin gin zou slapen, overtrekken met schoon linnen, ik pak die kussens en trek er een schoone sloop over. In eene denk ik: at heb ik nou te graze?" Ik pak dat kussen Op en schrik me eige een aap, man! Zit er binnen in de kapok of veeren. ik weet niet meer wat er voor vulsel in zat. een groote. zware, fijn-puntige stopnaald, die recht overeind sting. Ik trek met moeile de stopnaald er uit, een kanjer van een stopnaald, man, zoo'n scherpe punt. om te rillen. Ik kijk of er in de andere kussen ook onraad is, maar dat was voor elkaar. Ik ga weg. De boel was nou fii n voor zn Pet. Maar ais ik 't niet gezien had., tjonge, dan had het er lceliik uitgezien. De Ko ningin heb 't nooit geweten, wat ik in orde gemaakt heb. Nou mot ie niet den ken, dat het kwaadwilligheid was. die pen. vast niet! Een of andere stoffel had bü het vullen van dat kussen en bij het di lit- maken die pen vergeten. Nee, zoo laag is Kijk. daar staan vrouwen en kinderen op 't Heldersche perron. En ais ik uit mijn coupéraampje kijk, dan zie ik groot zielsverdriet op het gelaat van die mannen en vrouwen.... Zielsver driet. dat zich niet laat wegwerken door oogenschijnlijke Inch van: „Houdt ie maar goed.". Als de trein door de zwarte onaandoen lijke locomotief langzaam over het perron begint te rollen, dan zie ik, hoe de oogen van die vrouwen lolknippen van tranen., geen tranen veroorzaakt door lichamelijke pijn. ook niet om materiaal verlies. Dan sla ik ze gade. met een brok in de keelmet diepe ontroering, en toch, dan juicht het in mü'n ziel, want. om dien ver- trekkenden trein zweven gedachten vol liefde en toewijding. Liefde.. Toewijding, die alleen bestaat tusschen hen, die met elkaar in het leven samengaanLiefde tusschen man en vrouw., tusschen moeders en kinderen.. Een afscheid voor vele en lange jaren. Alles is zoo onzeker.zal de grü'ze moe der haar zoon. de jonge vrouw haar man weer terugzien? Toch heb ik vanuit mü'n coupéraampje heilige liefde om een trein vol menschen zien waren, die elkaar niet in het leven nabestonden. Dat was den na-oorlogschen tijd. Het Heldersche perron stond toen ook vol mannen en vrouwen en in den trein zaten kinderen. Er was geen hand tus schen die menschen op 't perron en die kinderen in den trein. Het waren kinderen, door de Heldersche menschen liefdevol opgenomen in hun huis, in hun gezin. Zii waren van ver, heel ver gekomen, uit landen waar haat. woede, hartstocht, dierlijkheid en verderf den mensclieUiken geest vergiftigd hadden, waar de oorlogs- geesel had gewaaid. Zii kwamen uit lan den. waar de honger rondspookte. .Tijdelijk waren zii onttrokken geweest aan gruwzame ellende, waren weggegaan van vader en moeder, hadden in Den Hel der menschen gevonden, die hen niet al leen gekleed en gevoed, maar zich met hun geheele ziel aan deze kinderen ge hecht hadden. Gezegend Nederland.... Heilig vader land. dat altijd asyl verleent aan een ver jaagde, bedrukte. waar nog altiid de geest van den Grooten Zwijger waart. En uit miin coupéraampje staarde ik neer op de mannen en vrouwen, die deze, anders toch een herhaling zou worden van hetgeen op pag. 9 vermeld is over de feest viering in onze stad. Te Brussel. Donderdagnamiddag had in het Hol land Huis op plechtige wijze de viering plaats van den verjaardag van H. M. Ko ningin Wilhelmina. De groote zaal van het Holland Huis, met draperijen afgezet, bood een stemmigen aanblik. Op het ver hoog was het borstbeeld geplaatst van de Koningin, midden bloemen en palmen, ter wijl ook een orkest hierop had plaats ge nomen. Velen hadden den oproep van den raad van beheer van het Holland Huis beantwoord, zoodat de zaal met verschei dene honderden te Brussel verblijvende landgenooten was gevuld. Het was een bijeenkomst, die uitstekend geslaagd is en die aantoont, dat saam- hoorigheidsgevoel voor de te Brussel ver blijvende Nederlanders geen ijdel begrip is. Voor de organisatie ervan heeft de raad van beheer van het Holland Huis alle eer. BOYCOT VAN DUITSCHE GOEDEREN. De regeering keurt het af, doch kan er niets aan doen. Op vragen van den heer Lovink: 1. Is het der regeering bekend, dat hier te lande reeds sedert eenigen tijd propaganda wordt gemaakt voor een boy cot van Duitsche goederen? 2. Zoo ja, vindt de regeering dan vrij heid om eenige inlichting te geven over haar standpunt met betrekking tot zulke propaganda? he.ft de minister van buitenlandsche za ken geantwoord: 1. Het antwoord op deze vraag luidt bevestigend. 2. De regeering wenscht zich in ant woord op de tweede vraag te bepalen tot de veraklaring, dat zij een boycoot als be doeld afkeurt, omdat daardoor zoowel oeconomische belangen vfln Nederland als de goede betrekking tot een bevriende natie zouden kunnen worden geschaad. Rechtstreeksche maatregelen tegen boy cot van vreemde goederen liggen echter buiten het vermogen der regeering. BOLLEN VEILING „WEST-FRIESLAND". Te Bovenkarspel is Woensdag dc der tiende groote veiling gehouden van lever bare bloembollen. De aanvoer bedroeg on geveer 12 millioen stuks, die in 2588 num mers werden geveild. Er waren betrekke- I lijk weinig kooplieden aanwezig, en de vraag was zeer gering. Na afloop van de veiling bleek, dat slechts 20 van den aanvoer was verkocht. De rest was opge houden, of op het op het wijzerbord doorge- hun geheel vreemde kinderen, uitgeleide j draaid. dedenen toen de locomotief zacht j Narcisbollen werden in het geheel niet voortrolde, zag ik een ondeelbaar _cogen-verkocht; van hyacinten slechts enkele blik. den mensch. zooals hii werkelijk is.. partijen. Van de groote tulpenbollen no- zag jk, dat menschen elkaar niet haten.. Wrden wij voor de nummerHs 12 en daar. was ik bliide mensch te zjjn.. want toen T begreep ik. dat alleen de wreede struggle e Igende pr>)zen. Mr. van der for life de menschenharten van eikaar £joe l n Albino f 2.05, Mon v afwendtdat grenzen, ras, godsdienst Tresor f 2.70. Peach Blossom (vrijwel de schaamd aangegeven. Het Duitsche grond- gekomenen, meest met een eigen muziek corps voorop, de stad in. Op het stations plein waren het Grand Hotel, hoofd kwartier van de partijleiding en het Wurttemberger Hof, zetel van de pers, fel verlicht. In groote lichtletters stond tegenover het station het „Heil Hitier" geschreven. De bijeenkomst van gisterenmorgen. Te elf uur is Hitier gisterenmorgen in de feestelük versierde groote hal ontvan gen. Er waren 30.000 toeschouwers. 60 vendels met hun vaandels kwamen achter eenvolgens binnen, waarop het uit 140 man bestaande nationale orkest na een paar fanfare-stooten, de Ouverture Meister- singer en het Oud-Nederlandsche dank gebed speelt. Voorzitter Hess leest dan de namen der gevallen nat.-socialisten voor. De familie leden zitten dicht by de redenaarstribune, o.a. de moeder en zuster van Horst Wessel. Een bebloed vaandel brengt half stok den groet aan de dooden. Minister Wagner leest dan het appèl van Hitier voor, dat de partij haar begin selen nooit moge verzaken. Daarna hield dr. Walter Grosz een rede over «politiek en rassenvraagstuk*, waar- by hij o.a. betoogde dat Duitschland nooit de omwenteling van dit voorjaar had kunnen beleven indien de Joden nog zulk een machtige positie in politiek en cultuur leven zouden hebben blyven innemen. Het Duitsche volk, gezuiverd van vi-eemde invloeden, kan nu eerst zyn historische taak vervullen. DE BRAND IN DEN DUITSCHEN RIJKSDAG. Een Duitsche verklaring naar aanleiding van de publicatie der enquête-commissie. Naar aanleiding van de publicaties dei- enquêtecommissie inzake den brand in het Rü'ksdaggebouvv wordt, aldus V.D., van Duitsche zyde medegedeeld: Bekl. v. d. Lubbe heeft een volledig onder zochte bekentenis over de daad zelf en over zün beweegredenen afgelegd. Het is ook bekend, uit welk milieu v. d. Lubbe komt. Het is dus gerechtvaardigd, op grond van dergelyke bewyzen een aan klacht in te dienen, in een proces de daad volledig op te helderen en den dader te veroordeelen. Dat zal geschie den met v. d. Lubbe en zün medebe schuldigden. Al het andere, dat in zake de brandstichting in het Ryksdaggebouw in het buitenland wordt gezegd, kan slechts dan voor behandeling in Duitsch land in aanmerking komen, wanneer de beweerde feiten voor het gerecht zoo geloofwaardig worden gemaakt, dat het van die feiten gebruik kan maken als materiaal voor de verdere behandeling der zaak in iuridischen zin. Cijfers en feiten. Aan een ai-tikel van ir. J. W. Albai-da in „Het Volk" is het volgende ontleend: „Om de buitenlandsche politiek van het Derde Ryk te leeren kennen, behoeft men slechts het voorlaatste hoofdstuk te lezen van den bübel der nationaal-socia- listen, Hitler's boek „Mein Kanxpf". Daar worden de doeleinden duidelyk en onbe slechts oogensohiinlük scheiden Dat ook zag ik Watertoren. eenige tulp. die nog opliep) f 2.85, Oranje gebied moet worden verruimd, ten koste in de schaduw van den Nassau f 2.30, Carara f 3.15. 'van Rusland en de randstaten. Om dit Van de darwinsoorten noteerden wij doeI te kunnen bereiken, moet eerst Zelden hebben enkele cyfers zulk een indruk gemaakt als die aangaande den invoer van yzer en koper in Duitschland in het eerste halfjaar van 1933Het is van algemeene bekendheid, dat de totale Duitsche invoer verminderd is. In het eerste half jaar van 1933 was hü 13 percent minder dan in dat van 1932. Tegelyker- tijd is de invoer van üzer en koper reus achtig toegenomen. Deze bedroeg: In het geheele jaar 1932: 171 597.100 K.G.; in het eerste halfjaar 1933: 266.020.500 K.G. De invoer in de eerste 6 maanden van 1933 was dus meer dan anderhalf maal zoo veel als die in het geheele jaar 1932. Het maandelijksch gemiddelde(44.336.700 K.G.) was meer dan het drievoud van dat van 1932 (14.599.900 K.G.). Ook de invoer van yzerertsen vertoont een groote vermeerdering. In het geheele jaar 1932 gemiddeld 287.634.000 K.G. per maand, bedroeg hü in de eerste 6 maan den van 1933 gemiddeld 352.266.000 K.G. Niet minder aandacht verdienen de cü'fers betreffende het koper. Sedert het begin van Mei is de invoer van koper plotseling sterk gestegen. Het gemiddel de van de eerste 3 maanden van 1933 was nog 12.730,000 K.G. Dat van de maanden Mei en Juni is 19.895.808 K.G. Hoe is deze plotselinge en reusachtige toeneming van den invoer van üzer> Ü'zerertsen en koper te verklaren Is in de machine-nüverheid plotseling de con junctuur verbeterd Daar is geen sprake van. Volgens de opgaye van de vereeni- ging der Duitsche machinefabrieken was de productie in het eerste halfjaar van 1933 13 percent geringer dan in het over eenkomstige tydperk van 1933. Ook kun nen die reusachtige hoeveelheden metaal niet gebruikt zyn voor wegenaanleg. Er is geen andere verklaring mogeiük, dan dat Duitschland op groote schaal wapens vervaai-digtl Die verklaring vindt steun in andere gegevens. De bekende firma Krupp te Essen heeft in de afgeloopen maanden van 1933 reeds meer dan 10 millioen voor de verbetering en uitbreiding harer fa- brieksinstallaties bestemd. Krupp heeft in de laatste vier maanden 50.000 nieuwe arbeiders aangenomen. In verscheidene afdeelingen wordt met twee ploegen ge werkt. Ook in andere y'zerwex-ken in het Roergebied is het druk. Het Roergebied wemalt van gewapende S.A.-mannen, die streng toezicht uitoefenen op de geheele bevolking. Niemand krijgt verlof naar het buitenland te gaan. De burgemeester van Essen heeft allen ambtenaren en beamb ten der gemeente verboden de grens te overschrijden. Duitschland wapent zich!" Instructies voor Nor man Da vis. Uit Londen wordt aan de „Matin" ge meld, dat president Roosevelt nieuwe in structies zou gegeven hebben aan Norman Davis, die zich onderweg bevindt naar Europa. Volgens deze instructies zou Roosevelt afzien van ziin cudt theorie, dat er geen sprake kan zijn van vermindering der oor logsschulden van Europa, zonder een pa rallel loopende vermindering der bewape ning. Vrouwelijke ambtenaren in Bulgarije moeten plaats maken voor werklocze mannelijke ge zinshoofden. Naar Reuter uit Sofia meldt, heeft Bo- jadsjef. de Bulgaarsche minister van op voeding, aangekondigd, dat alle vrouwe lijke geëmplo.yeex den van zijn ministerie per 1 October a.s. ontslagen zullen worden. ITun plaatsen zullen worden ingenomen door werklooze mannelijke ondei-wijzers, die een huisgezin te onderhouden hebben. Met ingang van denzelfden datum zullen alle onderwzeressen bii de staatsscholen door mannelijke leeraars worden ver vangen. Naar Reuter uit Rome meldt, worden Buitenlandsch Overzicht Feuilleton Radio-programma Van links en rechts De viering van den verjaardag van H. M. de Koningin in onze I stad en in Indië De ontvluchte Nazi-gouwleider is op Italiaansch gebied aangeko- men Te Mariënbad (Tsj.-Slowakije) is Woensdagavond prof. Lessing vermoord Op het eiland Urk zijn eenige ge vallen van typhus voorgekomen Groote belangstelling voor het na tionale huldigingsdefilé op 9 Sep tember Bij een ernstig vliegongeluk op Java zijn twee officieren gedood. Een Duitsche verklaring over den brand in het Duitsche Rijksdag gebouw Duitschland wapent zich. Cij fers en' feiten, die niet te weer spreken zijn De slaapziekte te St. Louis heeft reeds 52 menschenlevens geëischt. Omtrek-nieuws Marktberichten Marineberichten pag. 1 2 9 en 1 J 5 6 11 11 11 Sportnieuws11 bracht. De schotwond aan zyn voet ia een zuivere vleeschwond en heeft het been niet geraakt. Een formeel verzoek om uitle vering van de Oostenirijksche re geering. De Oostenryksclie i-egeering heeft een formeel verzoek gericht tot de Italiaan- sche regeering om uitlevering van Hofer, den uit de gevangenis te Innsbruck be- v-ryden Nazi-leider en van de personen, die hem bevryd hebben. Ofschoon da Italiaansche regeering nog niet officieel op dit verzoek geantwoord heeft, ver luidt uit bevoegde kringen te Rome, dat zy het van de hand zal wijzen, omdat zjj Hofer c.s. als politieke misdadigers he schouwt. De minister van landbouw heeft, naar Reuter uit Madrid meldt, een uit veer tien leden bestaande commissie benoemd, wier taak het is in den loop van de vol gende week in eenige provincies van Spanje bezit te nemen van de bezittingen van den gewezen Spaanschen adel. «iuiuivu. v mi ul. uui wuiauuucii nuieeraen wi V i n - i u j voor bartigon f 0.90—1.06 bleu aunable I'.rf!"kr,lk worden neerges'agen. Een poli- Hoier, de uit de gevangenis bevryde rrr j •:j„ 3 tick nnn I nQfutnaQLaAAiQiiQticp.nA onna'lpinpi' mt Wonderlijke wy-e wereld, waarin schen elkaar hebben. doodslaan en elkaar men- def- PROFITEERT NOG HEDEN van onze LAGE ZOWiERPRIJZEN U weet toch wel, dat onze Anthraciet electrisch gezeefd en automatisch wordt afgemeten? ZEGT U DIT NIETS. 90 ct., sundew 90 ct„ Clara Butt 90 ct, Frans Hals 90 ct., The Sultan 90 ct„ F. Sanders 90 ct.. Copland 90 ct. a f 1.05, Feu Brillant 90 ct.. alles per 100 stuks. DE EOTERPRIJC. Fa. BOOIJ Zn., Mo'enstraat Telef. 235 en 479. 136. bereiding tijd te winnen. De voorbereiding tot den oorlog is reeds in vollen gang. Half Duitschland I loopt in uniform, wordt afgericht met militaire oefeningen, houdt parades en De' Crisis-Zuivel-Centrale maakt be-1 manoeuvres. Vele tientallen vliegvelden kenj, dat voor de week van 3 tot en met worden aangelegd, honderden vliegers 9 September de prijs van het crisis-boter- w orden opgeleid. De uitvoering van stra- merk is vastgesteld op 1 per kg en die tegische w egenplannen wordt ter hand van de vervoervergunning voor buiten-genomen. De wapenindustrie heeft reus- landsche boter op 1.10 per kg. 'achtige opdrachten gekregen. van vreedzame verdragen moet nationaal-socialistische gouwleider uit slechts worden gevoerd, om voorde voor-Tirol, die over de Italiaansche grens ge- bereiding tot den oorlog den noodigen vlucht is, en zyn metgezellen in Italië beschouwd en behandeld als politieke vluchtelingen. Men is niet voornemens hen over de grens te zetten. Zy moeten zich alleen verplichten zich van elke propaganda te onthouden. Ook zal men i hun verzoeken de grensstreek te verlaten. Zfj zün ten allen tyde vry het Italiaansche grondgebied te verlaten. Naar Vaz Dias nader meldt, is Hofer naar het ziekenhuis te Bolzauo overge- Twee officieren gedood. Batavia, 31 Aug. (Aneta.) Een van de parade op het Waterlooplein, welke werd gehouden ter gelegenheid van den ver jaardag van H. M. de Koningin, terugkee- rend vliegtuig kwam bij een noodlanding in het meer Tjiboeroej. nabij Padalarang. terecht. De kapitein der infanterie a la s. Dr. Ir. C. P. M. M. Bogaerts en de luite nant der infanterie J. C. Pols werden ge dood. Van het toestel werd de romp afgerukt. Batavia, 31 Aug. (Aneta.) Omtrent het vliegongeluk wordt nader gemeld, dat vanauit de andere Fokkervliegtuigen werd waargenomen, dat het toestel van kapitein Bogaert plotseling in het meer van Tji boeroej dook, waaruit een vleugel bleef opsteken. Toen later een hulpbrigade, welke der waarts was vertrokken, ter plaatse was aangekomen, werden beide officieren niet in het toestel aangetroffen, weshalve on middellijk een aanvang gemaakt werd met dreggen.Dit had tot dusver geen resul taat. De oorzaak van het ongeval is onbe grijpelijk. De toestand van het vliegtuig is redde loos. De officier van gezondheid der tweede klasse bij den vliegdienst, C. Ouwehand, verplegers en hulppersoneel zijn allen ter plaatse. De lijken geborgen. Bandoeng, 1 Sept. (Aneta.) De lijken van de bij het vliegongeluk om het leven gekomen kapitein Bogaerts en luitenant Pols zijn gisteren na elf uur dreggen ge borgen, nadat het wrak van het vliegtuig naar den kant was getrokken. Het lijk van luitenant Pols was zwaar verminkt. Beide officieren zijn blijkbaar op het moment, dat het vliegtuig op het water terecht kwam, onmiddellijk gedood. Het wrak van het vliegtuig is nog niet geborgen. Deskundige kringen kunnen geen enkele oorzaak van het ongeval vermoeden. Het vliegtu'g vloog een keer over het meer en gleed plotseling opzy. Het dook nage noeg geheel onder. De andere vleugel is losgeraakt en naar tien wal gedreven. Het toestel is volkomen vernield. De heer Bogaerts was een bekend tech nisch leider, wiens wetenschappelyk werk sterk de aandacht trok. Luitenant Pols was eerst kort geleden van buitenlandsch verlof teruggekeei'd. Zyn verlof had hy besteed aan studie van de luchtfoto-techniek in verband met zün benoeming tot hoofd van den foto dienst der Luehtvaart-afdeeling. De lyken z'yn, nadat de pogingen daar toe zeven uur hadden geduurd, geborgen.

Heldersche Courant | 1933 | | pagina 5