DERDE BLAD HELDERSCHE COURANT VAN ZATERDAG 2 SEPTEMBER 1933. Opgewekte viering van den verjaardag van H. M. de Koningin. Duizenden feestgangers waren den heelen dag bij de feestelijkheden. Ken zonnige dag. PREDIKBEURTEN KONIJN's GELARDEERDE LEVER Wij vervolgen hier ons verslag over de viering van oen verjaardag van H. M. de Koningin, opgenomen in het nummer van Donderdag. Het waterfeest aan de Binnen haven. Een spel van zon en golven. Begunstigd door stralend weer en een jolige .uitgelatenheid is dit waterfestnn een eclatant succes geworden. Voor negenen reeds togen velen naai de Achter-Buitenhaven en Binnenhaven, om getuige te kunnen zijn van de kano en baliewedstrijden, oni te zwijgen van de andere attracties. Op de jachthaven zagen wij natuurlijk allereerst die gezichten, welke men bij dergelijke gelegenheden reeds gewoon is te zien. Daar was de heer Jaarsma, de heer Langerak, de heer Koolhaas en na tuurlijk de heer C Bot De jachthaven zag er fleurig uit met haar gepavoiseerde zeilsloepen en motor booten en de reeds voor 's avonds ver sierde gondels. Van de autoriteiten, die gekomen wa ren, noemen wij den burgemeester en den heer Joh. Bakker. De parade. Een schouwspel, dat zich elk jaar in de groote belangstelling van de Helder- sche burgerij mag verheugen, is de pa rade, die ook dit jaar op het Westplein gehouden werd. Was de belangstelling vorige jaren reeds groot, we gelooven ze ker, dat zij dezen keer alle vorige over troffen heeft. monstreerde het publiek hoe het moeeliik De marinetroepen stonden weer in is met een cano eenige malen om te sfaai, icarré °Pgestf>Id' terwijl de staart werd en toch nog kalmpjes er in te bliiven gevorird «ïoor een compagnie van het Uven Regiment Kust-Artillerie. Op het ge- toch zitten. Hierna volgde het balspel, en om dit goed te kunnen volgen, zijn we aan boord gegaan van de „Stern", de keurige ino- deelte tegenover de Westerkerk hadden zich de officieren van land- en zeemacht opgesteld, vooraan stonden de Burge- torboot van den'heer Ven meiuffronwvlmeester> de Wethouders de Boer TU» t„;„. ejuttiouw) gmjtS) benevens de Gemeentesecretaris, en van Triet. „De Voorzitter spreekt". Te kwart over negenen opende de heer Koolhaas de wedstrijden met een speechje, waarin hij den deelnemers nog enkele wenken gaf en voorts de hoop uitsprak, flat deze dag voor allen een zeer prettige noch t zijn. Tot slot stelde hij voor een driewerf noezee uit te brengen op H. M. de Ko ningin, aan welk verzoek natuurlijk grif voldaan werd. Er werd nu een aanvang gemaakt met .iet eerste nummer hetwelk bestond uit nelheidsweds? rijden voor cano's. „Vliegende start Als men zelf aan eanoën doet weet men wat het zeggen wil met zoo'n rank schommelschuitje snel te varen. Om dan de baan in een min of meer rechte lijn af te leggen valt niet mee. Natuurlijk werden de respectievelijke favorieten luide aangemoedigd door rienden en vriendinnen, die zich of op de Jachthaven, of aan de Binnenhaven opgesteld hadden. Om de stemming zoo mogelijk nog te verhoogen arriveerde de „muziek-wagen" van de firma Van Baaren, die een kos- teiijken vooraad gramofoonplaten uitge zocht had en afdraaide. Na deze wedstrijden, waarvan men de uitslagen gespecificeerd, hieronder kan vinden, kwam het glansnummer van het programma aan de beurt, en wel een tour- nooi van menschen, welke gezeten waren iu tobben (ja, u leest het goed, tobben) en die opdracht hadden elkander er uit te gooien. De „Stern" voer naar de finish zoodat de heer Kamman; Na de officieren volg- wy hier een goed oog konden houden op den onderofficieren, ook weer van land de gedragingen der balspel-spelers. De bedoeling van dit nummer was den hal, een enorm ding, van zoo ongeveer driekwart nieter middellijn, met de punt van een motorboot door een „doel" te werken. Maar dat is gemakkelijker ge zegd dan gedaan. Want u begrijpt na tuurlijk, dat het minste windzuchtje oor zaak is van een beduidende uit-de-koers- raking van den bal. Gelijk spel." Maar jawel, mijnheer! Praat u me niet van d'r uit gooien, vertelt u me eerst eens eventjes, hoe kom ik er in. Het was koddig, de pogingen te zien die sommigen deden ont in de balie te komen. Steeds weer kantelden de on handige dingen, en steeds weet' verdwe- nou de dames en heeren onder de wate ren der Binnenhaven. Maar eindelijk ge raakte men toch gewend aan de lende tobben en gewapend met een stryd- knots, welke aan den onderkant niet een zware prop zeegras verzwaard was, g gen de strijders elkaar te lyf. Het is te komiek om zoo maar inde -erste verte te hopen een eenigszins rede 1 ijke beschrijving van dit nummer te kunnen geven. Dat moet u Seziei\ heb ben. Tobben vlogen tegen elkaar en ver '1 wenen zacht geluidloos m de diepte, '"mannin® meesiet pene e Weer anderen poogden yoorint te ko men door met hun handen te peddelen en •"en hun pogingen beloond met e •Hiaat van niets dan in het rond[tollen. 'Veer anderen kwamen heelemaa "ooruit en bleven als vastgeroest op Maar met wat moeite vielen de deel- "emers elkaar toch tenslotte aan en "fzonderlijke gevechten waren soms kort maar bloedig Aan de Binnenhaven stonden de jon gens welhaast tot bun enkels in bet water om toch maar getuige te kunnen zyn van deze roemnichte feiten. Onderwiil arriveerde de beer Bauhuis ook ten tooneele met zijn super-can deze uitdrukking gepermitteerd?) en ne en zeemacht. Op het paradeterrein merkten we ver der een groot contingent dames en hee ren genoodigden op. En wat te zeggen van de groote menschenmenigte rondom het paradeterrein? Zooals gezegd, de be langstelling was zeer groot. Rijen dik stonden de toeschouwers opgepakt, uit ramen en daken hingen en zaten de om wonenden om de ..militaire operaties" gade te slaan. Een lekker zonnetje ontbrak niet en gaf nog meer luister aan het feestterrein. Tal van kleurige toiletjes der dames zorgden voor een vroolijken aanblik, het goud en zilver der unifor men blonk in het zonlicht. We misten dit jaar de escadrilles land- en watervlieg tuigen. Alles was in afwachting van de komst van Z.E. den Vice-Admiraal, die te vijf over elf het paradeterrein betrad. Hij werd begroet met de eerste strofen van het Wilhelmus, welke door de dui zenden aanwezigen eerbiedig aange hoord werden. Dan het commando van den comman dant der parade, den kapitein-luitenant ter zee G. J. Verwijnen: In orde van in spectie, en de Vice-Admiraal, vergezeld van de by zijn staf behoorende officieren, den oudsten aanwezigen zee-officier en den Commandant van het Reg. Kust-Ar tillerie, Overste Ridder van Rappard, be- De kinderzang bij het monument „Voor hen die vielen „Een fxil speelt met een boot!" Haast was de eerste prijs nog toege kend aan een deelnemer, die eigenlijk niet in aanmerking mocht komen, en wel aan het Vliegkampbootje, dat tegen wil en dank den kogel een 9tukje mee nam. Coen Bot, die met zijn „Jarui" een enorme Kaag-ervaring heeft, bracht het er het beste af, en stuurde den bal zon der al te veel afwijkingen door de doel palen. Maar het lijkt ons, dat de neus van dit vaartuig ook wel geschikt is om dergelijke fabelachtige ballen door twee Shell-vlaggetjes te duwen.... De wateren der Binnenhaven boden in- tusschen een vreemden aanblik. Daar waren dames aan het peddelen in cano's met snorren en manskieeren aan, en even verder was iemand van het man nelijke ras bezig in vrouwskleeren water te fietsen. Zoo ziet u, de heele boel stond op z'n kop. Maar een stemming dat er was! Tot slot een regelmatigheidswedstrijd voor motorbooten. De baan van de Jachthaven tot aan het einde van Onrust moest drie maal door de deelnemers gemaakt worden, en wel met een motor, waaraan na de start niet meer gekomen mocht worden. Aan gezien men dit onmogelijk kon controlee ren werd hier op de sportiviteit van de deelnemers vertrouwd. Onze boot, de „Stern", was nummero laatst en zoodoende moesten wij een hall uur „op stoom" blijven liggen. Maar ook voor ons kwam de beurt eh met een on-aangeraakten motor hebben we eerlijk de course volbracht. Met dat al was het evenwel reeds half een geworden en de belangstelling aan merkelijk geluwd. De prijsuitreiking was de finale van het waterfeest, dat zoo schitterend ge- slaagd is, en waarvan wij hopen, dat een j Stafmüziek Voor stemmige muziek. Te volgend jaar weer een herhaling zal ge- rviim half twaalf was de inspectie afge geven worden. loopen, waarna voor de voor het Raad- Rest ons tenslotte nog een hartelijke j huis opgestelde officieren gedefileerd dank voor den heer en mej. van Triet, j werd. Om twaalf uur behoorde de parade die zoo vriendelijk waren een plaatsje op tot het verleden. hun boot voor ons te reserveéren, en dieDe politie had hierna alle moeite om hun uiterste best gedaan hebben om te het verkeer in de goede richtingen te zorjen dat wij een uitstekende visie op- leiden, maar onze politiemannen, onder leiding van den wnd. commissaris, den heer K. Helder, slaagden er volkomen in. De troepen marcheerden onder vroo- lijke muziek naar boord terug, de com- marcheerde de groep 0111 kwart vóór twee, voorafgegaan en gevolgd door honder den menschen, langs Weststraat en Hoofdgracht, naar het Havenplein, onder begeleiding van het „Stedelijk Muziek korps" en van „Winnubst". En wat een menschen waren daar. Eenige duizenden. Ze stonden dicht op eengepakt en het was een fleurig gezicht zoo van de haven neer te zien op al die „Oranje-kindertjes". Er waren er, die haddden zich in een oranjè-jurk gesto ken en die droegen een oranje-baret en allemaal hadden ze oranje-vlaggetjes, zoo dat het geheel een levendigen aanblik bood. De heer Joh. F. Asma die zich nog met jeugdig enthousiasma aan zijn taak in de zangwereld geeft, had de leiding van den kinderzang op zich genomen en het zal Muziekkorps, onder leiding van den heer Joh. F. Pala. Het Juiianapark was gehuld in een oran.je-Iichtgloed, in het midden waarvan de uniformpetten en de instrumenten voor een aardig effect zorgden. Ook hier weer een concentratie van veel publiek. Het concert viel zeer in den smaak, wat wel af te leiden was uit het dankbaar applaus, dat 11a ieder nummer gebracht werd. Het pro gramma was goed samengesteld en telde natuurlijk het „Volkslied", het „Wien Neêrlandsch bloed", benevens verschil lende andere vaderlandsche liederen onder zyn nummers. De Gondelvaart. De vice-admiraal inspecteert de troepen gon-zijn inspectie. Middelerwijl zorgde de het geheel hadden. Tot volgend jaar, water-sporters! De uitslagen van de diverse wedstrij den luiden als volgt: prins weer op. Pauze. En toen kon dan de feestvierende 111e- Cano-wedstrijden: le groep: P. Bot; 2e pagnie van het R.K.A. zocht Fort Erf- groep: Bosscherding; 3e groep: Arie Grendel. In de finale, welke deze drie maakten, werd P. Bot winnaar en verkreeg aldus de verguld zilveren medaille van de W. Vereeniging. Tournooi met balies, le. Martha Jaar sma: 2e. Arie Grendel; 3e. Bot; 4e. Bos scherding; 5e. Vorrer. In de finale won Martha Jaarsma en werd bezitster van de zilveren vereeni- gingsmedaille. Het balspel voor motorbooten, le prijs Coen Bot (zilveren medaille van de Kon. Mar. Jachtclub); 2c oriis Bregman (bron zen vereenigingsmedaiile). Regelmatigheidswedstrijden voor mo Was het Japansch. was 't Venetiaansch of Hawaiiaansch? Waar leek dit sprook jesachtige schouwspel toch wel op? Dat weten we niet precies, maar wèl weten we, dat we slechts enthousiast kun nen ziin, en ook maar alleen enthousiaste menschen gesproken hebben over de Hel- dersche Gondelvaart. De start op de Bin nenhaven trok reeds veel belangstelling, velen hingen over de leuning van de brug by het Ankerpark 0111 het spelevaren van onzichtbare menschen in fantastisch ver lichte bootjes van allerlei soort en vorm gade te slaan. Öp een begeleidend vaartuig, eveneens oranje geënsceneerd, vergezelde de Oranje Harmoniekapel de gondelvaar- ders op hun wonderlijken tocht door Hel ders grachten en kanalen. Het weer was, zooals het in Hawaii bii zulke gelegenhe den moet zijn, geen windje, geen koude. Langzaam trok de optocht te water door de stad, bewonderende menschen trokken langs beide oevers mee. Het was waarlijk één van de „topics of the da.v". Zooals geannonceerd, waren er prijzen beschikbaar gesteld voor de fraaiste bootjes. Een ieder zal voor zichzelf ook wel eens evende indeeling gemaakt heb ben en wij zijn er van overtuigd, dat het overgroote deel den eersten prijs aan „Onder het licht van Lange Jaap" (de titel is een door ons zeer gewaardeerd plagiaat uit de Heldersche Courant!) zal toegedaeht hebben. En zij die die veronderstelling met ons gemaakt hebben, hebben het by het rechte eind, want de jury heeft dit origineele idee var. den heer C. Bot met hem zeker heel wat uurtjes inspanning den hoogsten prijs bekroond. Maar er wa- gekost hebben, voordat hij met zijn pu- ren nóg enkele geslaagde gondels by. Zoo pillen voor het voetlicht kon komen, noemen we die van den heer Jaarsma, Maar de heer Asma had succes. Wat aar- welke liet meest het type van de origineele dig klonken die kinderstemmen, eerst gondel nabij kwam, terwijl bovendien dé wat zwak, wat schuchter misschien, en bevaarders ervan de echte gondelbeweging ZONDAG 3 SEPTEMBER 1933 DEN HELDER Ned. Herv. Gem. (Nw. Kerk, Weststraat) Geen dienst Ned. Herv. Gem. (Westerkerk. Westplein) 's Morgens 10.30 uur, Ds. Tinholt, van Valkoog. Geref. Kerk (Juiianapark). 's Morgens 10 uur, Ds. Joh. Meynen 's Avonds 5.30 uur, Ds. Tollenaar Kerkdienst (Chr. MiL Tehuis. Kanaalweg) 's Morgens 10 uur, Ds. Tollenaar 's Avonds 5.30 uur, Ds. Joh. Meynen Oud Geref. Kerk (Hoogstraat). 's Morgéns 10 u. en 's avonds 5.30 u., de heer N. van der Kraats Chr. Geref. Kerk (Steengracht). 's Morgens 10 uur en 's middags 5 uur Leesdienst. Herst. Evang. Luth. Gem. (Weezenstr.) 's Morgens 10.30 u., Ds. P. H. Borgers Liturgische godsdienstoefening Onderw.: „Op iederen weg Christus" Van Maandag 4 tot Zaterdag 9 Sept., Alledagkerk des middags van 45 in de Luth. kerk. Doopsgez, Gem. 's Morgens 10 uur, Ds. P. J. Smidts Evangelisatie (Palmstraat). 's Morgens 10 uur, Ds. R.C.W. J. Hoek Evangelisatiegebouw, Vijzelstraat; Bijeenkomst 's avonds 8 uur. Verschillende sprekers. Leger des Heils. 7 uur v.m.( Bidstond 10 uur v.m. Heiligings-Samenkomst 3.30 uur n.m. Openlucht-Samenkomst in het Plantsoen. 8 uur n.m. Verlossings-Samenkomst Oud-Katholieke Kerk (Langestraat 78). 'sMorgens 10 uur, kerkdienst Past. Th. Moleman Hersteld Apostolische Zending Gemeente (Oorspronkelijke Stichting door Wijlen Apostel SchwartsV Sluisdijkstraat hoek Schagenstraat 's Morgens 10.30 uur, dienst Kerk van Jezus Christus. (Van de Heiligen der laatste dagen). Jansendwarsstraat 8. 'sMorgens 9.30 en 's avonds 5 uur Samenkomsten. HUISDUINEN Ned. Herv. Gemeente. Geen dienst wat overstemd door de muziek, maar al spoedig krachtiger, helderde, zuiverder. Er werd met groote aandacht geluisterd. Na den zang van de kinderen speelden de beide muziekkorpsen koraalmuziek (Psalm 42), waarna door een tweetal meisjes, Mary v. Gessel en Beo v. Rap pard een krans aan den voet van liet mo nument werd gelegd. In devote houding hieven de meisjes staan. Een kanonschot donderde vanuit den tuin van het Paleis, ter aankondiging van de minuut stilte. Het stemmenrumoer verstomde en ln mgte een oogenblik naar huis gaan om s^jije gedachten verzonken stonden daar te pauzeeren en den inwendigen niensch duizenden menschen, de belletjes aan te versterken. Want het volgend pro- ^en schellenboom van het .Stedelijk" rin kelden zacht, een kind huilde en riep om moeder. Toen daverde een tweede kanon schot en rumoerden de menschen weer. Voorbij, voorbij. Nog zongen de kinderen het „Wilhel- Oni kwart over één had de opstellingmus", waarna de heer Asma by den ad- van de 700 deelnemende kinderen plaatsmiraal en burgemeester ontboden werd, op 's Rijkswerf. De vaders en moeders en die hem complimenteerden en toen mar- gramma-nummer zou eerst 0111 twee uur afgewerkt worden, dat bestond uit de Aubade bij liet monument „Voor hen die vielen." broertjes en zusjes waren meegekomen naar de Weststraat en er was voor ons torbooten. C. Bot le prijs; Jaarsma 2e pr. bijna geen doorkomen aan, zoo druk was Baliewedstrijden. le. Kruiff; 2e. Lange-J het. Deze heele dag kenmerkte zich trou- rak; 3e Trap. wens door groote drukte en een opge- De hoofdprijs verkreeg Map Kruiff,wekte feestelijke stemming. Daar werkte zijnde een zilveren beker, geschonken het weer niet weinig aan mee en de vlag- door het Oranje-Comité. Igen en blije kinderen. Keurig op tijd Overzicht van het parade-terrein. eheerde de optocht, onder opgewekte marschmuziek. via Hoofdgracht. West- straat. Keizerstraat, Pr. Hendriklaan, Ka naalweg en Westplein naar het Raadhuis. Ook hier was het comité weer voltallig present. En wat een menschen. Van het Westplein tot de Postbrug stond er zoo wel langs den Kanaalweg als langs de Loodsgracht oen dichte haag belangstel lenden. Het werd hier een herhaling van wat er op het Havenplein was geschied, wat betreft den kinderzang, alleen wer den andere vaderlandsche liederen ten gehoore gebracht, 't Was alles wat fri voler, wat blijer en we kregen er een fijnen kleppermarsch by. Hoe pittig klonk dat en wat was de dirigent zelf vol leven en bezieling. Hulde, meneer Asma. Veel rust werd den feestvierders niet gegund, want van het Raadhuis konden ze zich meteen weer begeven naar het feesterrein aan den Bolweg, waar een groot variétéprogramma werd vertoond. Vooraf speelde de „Oranje-1 Harmonie-kapel" het „Wien Nêerlandsch Bloed", dat staande door de aanwezigen werd aangehoord en toen werd met de 1 afwerking van het programma begonnen, I een uitnemend „kermis-programma", waarin acrobatische toeren vertoond wer- 1 den, die kracht en behendigheid demon- I ■'dröerden. Het publiek gendot en toonde zijn instemming door geestdriftig ap- piaus. Het concert in het Juiianapark. Dit muzikale g-i ^>eite van den Oranje dag werd vau half aclit tot negen uur zeer verdienstelijk verzorgd door het Stedelijk weergaven. Mej. Koorn had ook een aardige boot, terwijl de bloementuin van den heer Baas overdag fraaier was dan bii de electrisohe verlichting. Hel bootje gaf 's avonds niet dien indruk, die men er wel van verwacht had. Zoodoende kwam de heer Baas ook niet in aanmerking voor een hoogeren Prijs. Van de cano's moeten die van den heer Trap, „de Oranjeboom", geënsceneerd door Mej. A. Dijkshoorn, en die van den heer Bakker, „Bos' Jodenkoeken", genoemd worden. De deelnemers, wier namen wij hier noemden, hebben allen een prijs gewon nen. De prijsuitreiking zal nader bekend worden gemaakt. Vermelden we nog, dat de Jury het niet gemakkelijk had bii het noteeren van de namen der prijswinnaars, daar de heeren in '11 volkomen duisternis moesten werken. In het bootenhuis in de Jachthaven be staat immers r;og niet eens een behoor lijke verlichting! Maar de jury verrichtte niettemin haar werk met opgewektheid en was vooral goed te spreken over den vooruitgang, die de gondelvaart de laatste jaren ondergaan heeft. Het besluit van den feestdag. was in het programma aangekondigd met een „schitterend vuurwerk" aan de Bui- smaakt 's zomers en 's winters even fijn! ter hoogte van der. steiger van de Texel- sche boot. Het was een grootsch besluit. Baby's hadden er 's middags uren voor moeten slapen om het mee te kunnen ma ken en kinderen hadden Woensdagnacht er uren niet van kunnen slapen, omdat het vooruitzicht vau het lichtfeest den slaap verre hield. Naar ruwe schatting hebben tienduizend menschen het vuurwerk bijgewoond. Een enorme menigte bewoog zich, ver voor den aanvang, langs Hoofdgracht en Dijk naar de Buitenhaven. De stad lag als uit gestorven. Op tijd, zooals alles op tijd ging dezen dag, werd met de ontsteking begonnen. Vuurpijlen schoten door de lucht en spat ten sissend uiteen Bommen knalden, lichtkogels werden afgeschoten, sterren draaiden en wentelden en vuurwaterval- len stroomden over den steenendam. Vuurwerk moet men zien. Een beschrij ving ervan te geven is niet doenlijk, om dat er het leven en de kleur aan ontbreekt. Maar het was mooi en ieder had er een prachtig gezicht op, omdat het niet te dichtbij ontstoken werd. Toch hebben we in vorige jaren wel fraaier vuurwerk gezien. Er was niet dat felle, levendige, dat juist een vuurfeest zijn bekoring geeft. Men wist ons te ver tellen, dat dat waarschijnlijk kwam, omdat het vuurwerk een weinig vochtig was ge worden. Maar niettegenstaande dat hebben de menschen genoten en gingen ze om half twaalf voldaan naar huis, voldaan over dezen feestdag, die het comité goed in elkaar gezet heeft, en die met groote opgewektheid is gevierd. Tenslotte hier ook nog een woord van hulde aan ons politie-corps, dat dezen dag een zeer drukken dag heeft gehad, maar zich, onder leiding van zijn chef, den waarn. comm. van politie, den heer Hel der, uitstekend van zijn taak heeft ge kweten. Er is geen enkele dissonant ge hoord. Over het brandje, dat tijdens het vuur werk op het fort Harssens is ontstaan, tenhaven, op den 9teenen dam, ongeveer vindt men hieronder een verslag. De kranslegging aan den voet van het monument.

Heldersche Courant | 1933 | | pagina 9