Wol-aanbieding NIEUWSBLAD VOOR DEN HELDER, KOEGRAS, TEXEL, WIERINGEN EN ANNA PAULOWNA BusterBÊastelsch overzicht. TAXI NOODIG? No. 7323 EERSTE BLAD Een toespiaak van Ilitler op den Nat. soc. partijdag Neuienberg. - Het proces van de brandstichting in den Duitschen Rijksdag. - Italiaansch-Russisch vriendschaps- en non-agressie-verdrae. De Vereenigöe partij van Ierland tot stand gekomen. DIAMANT - GOUD - ZILVER - HORLOGERIE en UURWERKEN KOMT - Z3ET - OVERTÖSGT U Fa. «J. F. BEEMSTEKBOER,' De uitkeering uit het gemeente fonds. Het Koninklijk bezoek aan Amsterdam. Casha-wol Koord-wol Mantel-wol Zephir-wol Fransche IJswOl Pullover-wol Zeer fijne Puilover-wol Extra 3 kleurige Pullover-wol Sokken-wol 35 ct. Moderne Pullover-wol FEUILLETON „Omdat jij mijn geluk bent". DINSDAG 5 SEPTEMBER 1933 61ste JAARGANG Abonnement per 3 maanden by vooruitbet.: Keldersche Courant f 1.50- voor oegras.JLnna Paulowna, Breezand, Wieringen en Texel f 1.65bi'nnen- - 1 tderl. Oost- en West-lndië per zeepost f 2.10, idem per mail en overige landen f 3.20 Losse nos. 4ct.fr.p.p. Cct. Zondagsb'ad lesp O.aO f Q.iQ, f 0..0,f 1._. Modeblad resp. f 1.20, fl.50, fl.50, fl.70. Verschijnt Dinsdag-, Donderdag- en Zaterdagmiddag. Redacteur: P. C. DE BOER. Uitgave N.V. Drukkerij v h C. DE BOER Jr. Bureau: Koningstraat 78 Telefoon: 50 en 412 Post-Girorekening No. 16066. ADVERTENTIËN: 20 ct. per regel (galjard). Ingez. meded. (kolombreedte als redaction. tekstl dubbele prijs. Kleine advertentiën (gevraagd, te koop, te huur) van 1 t,m. 3 regels 40 ct., elke regel meei 10 ct bij vooruitbetaling (adres Bureau v. d. blad en met br. onder no. 10 ct. p. adv. extra) Bewysno. 4 ct. De nat.-soc. partijdag te Neurenberg, die tienduizenden Nazi's naai deze stad heeft getrokken, begon Zaterdagochtend om vijf uur reeds niet talrijke optochten. Tegen tien uur waren ongeveer 180.00O personen in Neurenberg aangekomen en op een feestterrein, waar tienduizenden bij elkaar waren, heeft Hitier een toe spraak gehouden, waarin hij o.m. zeide: „Velen van u zien terug op een jaren- langen strijd. Het resultaat van ezen strijd zien wjj thans voor ons. De natio naal-socialistische partij is de staat ge- worden.Uw leiders zijiude heden voor de geschiedenis verantwoordelijke leiders van het Duitsche Rijk Hiermede vei- krijgt de partij, eens de oppositie, thans tot taak de Duitsche menschen op te voe den tot burgers van een nieuwen staat. Gij, mijn districtsbestuurders, zijt voor God en onze geschiedenis ervoor verant woordelijk, dat door de politieke opvoe ding van de Duitsche menschen tot een volk,tot een idee, tot een wilsuiting, nooit weer een November 1918 in de Duit sche geschiedenis mogelijk wordt. Gedu rende vijftien jaar heeft ons volk gele genheid gehad aan den lijve te voelen, welke zegen de oneenigheid brengt." Hitier noemde het hakenkruis het symbool van de eenheid van het Duitsche volk en verklaarde dat zij, die zich nog niet bij de nationaal-socialistische ge dachte hebben aangesloten, daarvoor ge wonnen moeten worden. Het kostbaarste op deze wereld 19 het eigen volk en Hit- Ier riep zijn hoorders op den strijd voort te zetten, deze nooit te moede te worden en nooit te vertwijfelen. De nieuwe or ganisatie van het Duitsche volk kent alleen autoriteit, discipline, verantwoor delijkheid en ondergeschiktheid. Deze aard van onze organisatie beteekent dat niemand er aan hoeft te denken, ons te vervangen. Wij hebben de sleutels, die voor alle toekomst den vijanden van ons volk de deur zal versperren. Hitier zeide tenslotte dat de nationaal- socialistische beweging een jonge bewe ging is, dat de strijd moet w""den voort gezet omdat deze niet in veertien jaar beëindigd kan zijn. WILL1AM WOODIN, Minister van Financiën van Amerika. Het proces over den brand in den Rijksdag, dat over eenige weken te wachten staat, zal de aandacht van de heele wereld vragen. Reeos nu heeft men er in juridische kringen de grootste belangstelling voor. Voor het aanzien van Duitschland in de wereld zoo schrijft de Nw. Rott. voor dat deel van het nationaal socialisme in het bizonder, is het te hopen, dat het proces op zoodanige wijze wordt gevoerd, J dat het rechtbewustzijn van de wereld wordt bevredigd. Of daarbij de toedracht van de ge beurtenissen zoo zegt het blad aio i aan den brand vooraf zijn gegaan volle dig aan het licht zal komen is nog niet zoozeer van belang als wc. dat geen on- schuldigen worden veroordeeld. Als men redenen heeft om zekere feiten, die poli tieke tegenstanders als vaststaande aan- nemen, te verdoezelen of te verduiste- ren, is men daartoe bij machte. Als ech- ter de schuld van de beklaagden, die men naast Van der Lubbe heeft gesteld, niet kan worden aangetoond, in het te hopen, dat zulks in het vonnis ruiterlijk worde erkend. Het zal voor het nationaal-socia- lisme beter zijn, dat achteraf het motiel, dat voor de scherpe vervolging van de 1 communisten is aangevoerd, zal blaken een voorwendsel te zijn geweest, dan dat de wereld, al ware het ook maar ten on rechte, in de meening zou blijven, dat men onschuldigen heeft laten bloeden om achteraf een verontschuldiging te formee- ren voor daden, waartoe men geen recht- vaardiging heeft gehad. 1 De leden, die meenen van het proces over den brand in den Rijksdag een pro- j ces tegen bet nationaai-socialisme te kun nen maken en die dreigen, als hun eischen niet worden ingewilligd, buiten de Duit sche grenzen een neven-proces te zullen 1 voeren, mogen bedenken, dac zij hiermee den schijn op zich zullen laden evenzeer partijdig te zijn in nol''iel. opzicht als zij verwachten dat de Duitsche rechter par tijdig moet zijn. a De sluiting van een ItaliaanschRus sisch vriendschaps- en non-agressie-vcr- drag is Zaterdagmiddag in het Palazzo Venezia te Rome onderteekend. Wij vin den in Ce ..Nw. Rott. Crt." den inhoud' van het verdrag, dien wij hier laten vol gen: Het verdrag bevat een voorwoord en 7 artikelen. In het voorwoord wordt ge zegd, dat hte verdrag ten doel heeft, den algemeenen vrede te dienen en de we- derzijdsehe betrekkingen tusschen de beide landen te versterken, alsmede het zich onthouden van inmenging in de bin- nenlandsch-politieke aangelegenheden. Art. 1 bepaalt, dat geen der teekenende staten met een derde mogendheid verdra gen mag sluiten, waaruit voor de andere partij nadeel zou kunnen voortvloeien. Art. 2 bevat de non-agressieverplich ting en de verplichting tot neutraliteit In het geval, dat de andere partij met een derde mogendheid in conflict raakt. Art. 3 sluit de wederzijdsrhe oeconomi- sche bloccade uit. Art. 4 bevat de verplichting, met andere landen geen oeconomïsche of politieke verdragen te sluiten waaruit voor de an dere partij oeconomische nadeelen zouden kunnen voortvloeien. Een andre para graaf vergunt beiden partijen, met andere staten overeenkomsten op oeconomisch gebied te sluiten, zoowel als op politiek gebied, wanneer dat den algemeenen vrede ten goede komt. Het verdrag is gel dig voor 5 jaar. Daarna kan het worden opgezegd met een termijn van een jaar. DE ENGELSCH-AMERIKAANSCHE STABILISATIE-ONTWERPEN. MONTAGU NORMAN, President van de Bank van Engeland. FORD EN HET CODE-STELSEL. Volgens een bericht uit Washington heeft Henry Ford besloten, de onderhan delingen met de regeering af te breken en een eigen code voor zijn 40.000 arbei ders en empioyé's op te stellen. In de door hem voorgestelde code wordt gewag ge maakt van aandeel in de winst en loons- verhoogingen van 15 tot 20 pet., een ver hooging, die geen zijner concurrenten kan geven. Het bericht wordt bevestigd door een hooggeplaatst functionaris der Ford fabrieken te Detroit. Trouwen, Toeren of Visiterijden, p CQO Aannemers van Begrafenissen. Del Op 3'JU ES GARAGE MANSHANDEN K Onder leiding van O'Duffy; Cosgrave leider in de Dail. In den Ierschen Vrijstaat, aldus Reu ter, is Zaterdag een politieke sensatie verwekt door de mededeeling, dat de drie voornaamste oppositie-partijen zich zul len aaneensluiten tot een Vereenigde party van Ierland onder leiding van D'Duffy. De keuze van O'Duffy ver wekte groote verrassing, want men ver wachtte, dat de Cosgrave als leider ge kozen zou worden. Cosgrave is echter met Me Dermot en Dillon vice-president geworden. Hij zal de leider van de nieu we party in de Dail zijn. Het besluit tot fusie moet door de af zonderlijke party conventies geratificeerd worden. HENDERSON WEER LID VAN HET ENGELSCHE LAGERHUIS. Henderson, die bij de algemeene ver kiezingen, twee jaar geleden, zijn zetel te Manchester verloren had, is Zaterdag ge kozen in het district Clay Cross in Der- bysliire, waar de arbeidersafgevaardigde C. Duncan overleden was. Zelfs in den vloedgolf van 1931 was dit nog een der weinige vaste districten van de arbeiders gebleven, omdat er hoofdzakelijk mijn werkers wonen en Duncan had een meer derheid van 9000 stemmen. Zaterdag zijn op Henderson uitge bracht, 21.931 stemmen, óp Moree, natio nalist. 6993 en op Pollitt. communist. 3434, zoodat Henderson met 15.638 relatieve meerderheid gekozen is. Pollitt, die min- I der dan 121/* procent van het aantal uit- gebrachte stemmen verkreeg, verliest zyn waarborgsom van 150 pond. onze Reorganisatie Uitverkoop voor iedereen groote voordeelen brengt, U koopt immers ver beneden de waarde Zegt het U niet genoeg, dat de kijkers voor onze étalages zich als 't ware verdringen Onze voorraad omvat nog talrijke interessante koopjes in Kocht U ooit een echt zilveren Toiletgarnituur 4-dlg. voort 21 Nog enkele GERO-ZILVER theeserviezen met blad (niet meer in de ofï. pr c. voork.) voor f 39 COMPLEET Juwelier 15 KEIZERSTRAAT 15 ONS VERMAARD Z'LVERPLEET Tafellepel en vork f 1.95 Dessertlepel en vork f 1.85 Toch reeds vermindering in het belastingjaar 1934— 35. Het Ned. (JorrespondentieDureau meldt: Op 16 Augustus hebben wy uit be trouwbare bron gemeld, dat het in het voornemen der regeering ligt te bevorde ren. dat bjj de indiening van de ryksbe- grooting voor 1934 een wetsontwerp zal worden aanhangig gemaakt, strekkende om een geleidelyken overgang te bewerk- j stelligen van de hooge uiikeeringen wel- j ke aan de gemeenten in de loopende vyf- j jarige periode uit het gemeentefonds toe- j komen naar de lagere uitkeeringen, 1 waarop de Gemeenten in de volgende vijf-1 jarige periode, welke in 1936 aanvangt, aanspraak zullen hebben. De uitkeerin-1 gen over het jaar 1934/1935 zouden van dezen maatregel reeds den invloed on- dervinden, terwijl de uitkeering na 1935 dan minder scherp zullen vallen dan an ders het geval zou zijn geweest. In het Handelsblad van Vrijdag is nu bericht, dat de voornemens der regee ring in zooverre zouden zijn gewijzigd, dat voor hêt belastingjaar 1934 aan deze uitkeeringen nog niet zou worden ge- j tornd, zoodat eerst de gemeentebegroo- ting van 1935 invloed van de verminde- j ring van bedoelde bron van inkomsten zou ondervinden. Naar aanleiding van dit bericht heb ben wij te bevoegder olaatse inlichtingen ingewonnen Wij hebhen daarbij verno men, dat het oorspronkelijke bericht nog in het voornemen der Rpgeering ligt. Wij vernemen voorts, dat de voorbereiding van het aangekondigde wetsontwerp in het stadium verkeert, dat de adviezen van den Raad van State en van de riiks- eo-mmissie van advies voor r,e pemeeHe- finahciën dezer dagen het betrokken de partement hebben bereikt. Het programma. Voor het bezoek dat de Koninklyke Familie deze week aan Amsterdam zal brengen is het navolgende programma vastgesteld: Dinsdag: Aankomst aan het Centraal station (uit richting Apeldoorn). Eere escorte. Woensdag:- Audiëntie ten Paleize. Ry- toer (met auto's) en bezoek aan het Rijks museum. Donderdag: Audiëntie ten Paleize. Ry- toer (met auto's) en bezoek aan de Kweek school Leger des Heils te Amstelveen. Vrijdag: Audiëntie ten Paleize. Bloe mencorso door Aalsmeerders, vanwege de Vereeniging ter Bevordering van Amster dams belangen en van het Vreemdelingen Verkeer 't Koggeschip, over den Dam Rijtoer (met auto's) en bezoek aan het Stedelijk Museum. Zaterdag: Rijtoer (met rijtuigen, be spannen a la daumont), naar het Stadion. Huldebetooging, bestaande in; vaandel- defilé. dansen en zinnebeeldige voorstel- buitengewone 150 gram, rosé, zalm, groen, bieu, wit Ct. 100 gram, korenblau s, bleu, groen geel, rose, wit, zalm, terra, rood, beige, bruin, lieht-blauw a© ct. zeer mooi, in 12 fijne kleuren, 100 gram Ct. in 20 kleuren, 50 gram Ct. in 10 kleuren, 50 gram Ct. Extra koopje, fyne kleuren, 100 gram ct. moderne kleuren, 100 gram 44 ct. zeer fyn, 100 gram 5© ct. gemelleéi'd, in 10 kleuren, 70 lood zeer sterk, 100 gram 5© Ct ling van de 35-jarige regeering van de Koningin, in het Stadion. Terugrit van het Stadion naar het Kon. Paleis op ge lijke wijze als heenrit. Vertrek van het Paleis met auto's naar Den Haag. De tijdstippen van een en ander zullen nader bekend worden gemaakt. DE OPENING VAN DE ZITTING VAN DE STATEN-GENERAAL.' Een ooggetuige-verslag zal door de A.V.R.O. worden uit gezonden. Evenals de laatste twee jaren zal de A.V.R.O. ook ditmaal op 19 September a.s. een verslag uitzenden van de. plech tigheid der opening van de zitting der Staten-Generaal. Het verslag wordt ook thans uitgebracht door den heer D. Hans, Een Heldersehe roman door WILLIARIS. 44) Nelly snikte luid en Hans keek met tranen in de oogen naai- het rustige ge laat der oude voruw, waar reeds de ma jesteit des dood: zijn schaduwen over spreidde. Tr „Ween niet. lieve kinderen.an- uit den hemel.... zal ik neerzien.... op jullie geluk Hebt.... elkaar altijd lief. Een wyle bleef het stil. Nelly dacht dat zy al was ingeslapen. Maar nog eenmaal sloeg ze de oogen op Vaarwel.... myn geliefden..." klonk het nu bijna onhoorbaar. Weer rustte zy even. „O God, maak hengelukkig!" Een diepe zucht volgde en.... Neilys moeder was heengegaan naar het rijk van licht en vrede. De lieve oogen vielen dicht en de En gel des doods drukte zyn stempel op hare trekken. „Amen," sprak Hans zacht. Nelly snikte niet meer. Haar tranen vloeiden rykelyk, doch het scheen haar smart niet te kunnen verlichten. Hans vouwde de handen der oude vrouw samen op haar borst en zoo, met een verheven utidrukking op het gelaat, geleek zij een heilige in gemeenschap "iet- God. Haar leven eindigde in een gebed voo» haar kinderen, die zy zoozeer bemind had. Hy tilde Nelly op, die op den vloer was gegleden en met een arm haar ondersteu nend, keken zy beiden een langen tijd naar de geliefde doode, die zoo weinig geluk in haar leven had gekend. ,,Kyk, liefste, hoe mooi is ze nu. Zij ligt zoo vredig alsof ze slaapt. Een glimlach speelt om haar mond, die mond, die nu voor altijd gesloten is. Troosten wjj ons, dat zij nu in den he mel is en dat wij haar daar zullen ont moeten." Hy-boog zich over de oude vrouw en drukte een kus op haar voorhoofd. „Lieve moeder slaap zacht." Ook Nelly kuste haar en spreidde een doek over het lieve gezicht. Het was de laatste liefdedienst, dien zij haar moeder kon bewyzen. Hans bracht haar naar haar eigen ka mer, die er naast lag. „Kom kindje," drong hij aan, „je bent moe. Je moet nu probeeren wat te slapen. Ik zal vanacht hier in huis blyven. Morgenochtend vraag ik dan dadelyk een paar dagen verlof om alles te rege len voor de begrafenis. Ga jy nu eerst een poosje liggen. Maak je maar nergens over bezorgd; ik zal alles doen, wat er ge daan moet worden." Zy liet zich gewillig in haar kamer du wen en hij sloot de deur achter haar. Beneden in de huiskamer ghig hy zit ten 0111 te wachten tot de dag zou aanbre ken. Hij peinsde over het zware verlies, dat zij beiden hadden geleden, want ook voor hem was ze een moeder geweest. Zoo hield hij dien nacht de wacht over de beide slapende vrouwen. Hy waakte over de levende en de doode. Op Zaterdagmorgen werd Nelly's moe der begraven. Truus, die by al haar werk toch altyd nog wel gelegenheid wist te vinden 0111 anderen te helpen, was haar behulpzaam by de vele drukte, die een begrafenis nu eenmaal met zich brengt. By de teraardebestelling van haar va der was Nelly niet meegegaan naar het kerkhof, maar nu stond ze erop om haar moeder op haar laatsten tocht te begelei den. Zij zat met Hans in het eerste volg- rijtuig. De zon begon opeens zoo helder te schijnen, dat de oogen, die daar niet aan gewend warén, pyn deden van het helle, verblindende wit, dat rondom hen in de velden lag uitgespreid in reine, smette- looze pracht. De onvermoeide zon deed weer eens een poging om de grauwe gevaarten, die zwaar van sneeuw zich op haar weg drongen, uit haar baan te verjaren en het scheen, dat zij ditmaal wel succes zou hebben. Langzaam rolde de stoet over den weg van Huisduinen, naar het stille kerkhof. Een graf was gegraven naast dat waar haar nianal sinds eenige maanden lag. Toen de kist was neergelaten, hield de aanwezige dominee een korte lijkrede, j waarin hij wees op de vergankelykheid van dit aardsche leven. Hii verzocht de aanwezigen niet hem een psalm te zingen. En boven de geopende groeve klonken door de stille lucht de diep ontroerende woorden: „Gelijk het gras is ons kortstondig I teven". Het was Nelly niet mogelyk een enkel woord uit te brengen. Zij plukte snikkend aan haar zakdoek en liet liaar tranen den vrijen loop. De zon ging weer schuil achter de grijze lucht, als kon zij het leed dat op dat schoone vrouwengelaat te lezen stond, niet langer aanzien. Terwijl Hans in een korte toespraak de aanwezigen bedankte, vielen de eerste sneeuwvlokken. Scherp stak het donzige wit af op het zwart van de kist. Langzaam verliet de stoet het kerkhof en sneller daalden de vlokken op de don kere kleeding der menschen. Nelly keek nog eens om, als wilde zij de plaats, waar haar moedertje lag, goed in het geheugen prenten. Daar lagen nu de beide eclitgenooten, vredig slapend. De man, die het leven van zyn vrouw had verbitterd en haar nimmer het geluk had geschonken, waar zij recht op had, was nu niet meer bij machte haar eenig leed te berokkenen. Nu sliepen zij stil naast elkander, man en vrouw. Geruischloos daalde de sneeuw, het verséh gedolven graf met een wit kleed bedekkend. Nadat 's avonds alle gasten vertrokken waren, bleven Nelly en Hans alleen achter. Hy trok haar op zijn knie. „Kom eens even by me zitten, kindje en luister eens. Ik heb met Truus en de Kluif afge sproken, dat jy by heil gaat inwonen. De Kluif heeft op zolder een kamertje ge timmerd, daar kan je zoolang slapen. Of wil je misschien liever hier alleen blij ven Zij schudde het hoofd. „Goed, dan breng ik je straks bij hen. De volgende week zal ik er dadelyk op uit gaan, 0111 de meubelen, die je wilt houden, te laten opbergen. Als we dan in Maart liaar 'Rotterdam gaan, nemen wij ze mee. Het is vandaag de vijftiende en de vier- en-twintigste ga ik met verlof tot den derden Januari. Je weet, dat ze in Rot terdam verwachten, dat je meekomt. Een beetje verandering zal je afleiding geven. Vind je dat alles goed?" „Ja Hans. En na het verlof ga ik bij Truus helpen, 't geeft niet wat, maar ik moet werk hebben, anders tob ik den heelen dag door. O Hans, jongen, snikte zij plotseling weer, wat zal het nu leeg voor me zi1n, nu ik moeder niet meer heb om voor te zorgen." Hy hielp haar heur mantel aantrekken en trachtte liaar zoo goed mogelijk te troosten. De enkele, eenvoudige sieraden, dm haar moeder gedragen had, zocht zij bij elkaar om deze mee te nemen en te be waren als dierbare herinneringen. Met een langen laatsten blik nam zy afscheid van het huis en terwijl hij haar bemoedigend toesprak, leidde Hans zyn schreiend meisje naar haar nieuwe wo ning. De winter was streng geweest, maar had niet lang geheerscht. Al vroeg kwam de lente en joeg hem terug naar de noordpool. De vroege lente kwpm met nieuw, krachtig leven. Overal baande het zich esn weg naar buiten, 0111 Jaar naar wel- gevalen te kunnen bloeien. Het lachende leven lokte. Nelly was het meegevallen in Rotter dam. Zy had er veel nieuwe indrukken opgedaan, die haar geest bezig hielden en haar veel afleiding bezorgaen. Alleen des avonds, als ze in bed lag, overmande haar de droefheid sonis en dan schreide zij zich in slaap. Eenmaal terug in Den Helder, ging ze hard aan het werk. Zij deed haar best en was een goede hulp voor Truus, die in blijde verwachting verkeerde. Liet zij soms een enkele maal het hoofd hangen, om zich over te geven aan haar smart, dan was de Kluif meestal bij de hand. om haar wat op te vroolyken.. Hij bracht haar onder het oog. dat het ver keerd was, zoo aan haar droefheid toe te geven. „Kiik eens hier Nelly,' begon hy dan. „Je maakt jezelf overstuur. Je moeder zag jou immers zoo graag gelukkig! Zij zou zeker niet willen dat je maar steeds 0111 liaar blijft huilen. En denk eens aan. Over een paar we ken gaan jullie hier vandaan, naar Rot terdam. Je gaat daar een nieuw leven tegemoet en dan moet je sterk zijn. En Truus rekent vast op jou hoor. Jij moet haar helpen en na de beval ling een paar dagen liet huishouden waarnemen. Je kunt nog een heeleboel van miin vrouw leeren. want die w>et haar weetje wel. hé Truusje." nlaagde hij zijn vrouw. Soms maakte hy dwazt granpen en rustfe hij niet eerder dan dat hij weer een lachje op liaar lippen zag. (Wordt vervolgd).

Heldersche Courant | 1933 | | pagina 1