HELDERSCHE COURANT VAN DINSDAG 5 SEPTEMBER 1033. De nieuwe salariskorting voor het rijkspersoneel. Na de vernieling van den Lutine-kegel. Boerderijen afgebrand. Een Auto met 8 menschen overreden. Een cycloon over Cuba. Van links en rechts en te 1/ Misdaad en techniek. De misdaad van Violette Nozière. r£k cf( o - progJr as m m& Weer een moord in Britsch-lndië. KONIJN S warme Cr0nuets. z,.ln beide voorgangers door den kogei J|i ITir smaken 's zomers en 's winters even fijn! die bovendien des avonds van 10 tot ll1/* uur, eveneens voor de A.V.R.O., een overzicht zal geven van den inhoud dei- dien avond verschenen Millioenen-Nota. Het christelijk overheidsperso neel wil ernstig naar overeen stemming met de regeering streven. Donderdag is het permanent comité van christelijke orgtiaisaties van personeel in publieken dienst te 's-Gravenhage in ver gadering bijeen gekomen ter bespreking van de voorstellen der regeering inzake een korting op de salarissen van het rijks personeel. De vergadering was algemeen van oor deel, dat" een zoo diep ingrijpende ver laging als de regeering voorstelt, gelet op de omstandigheid, dat de salarieering van het rijkspersoneel niet te hoog is, niet te verdedigen is. Aangezien de toestand van 's rijks financiën der regeering tot het nemen van maatregelen noopt, was de vergadering van oordeel, dat ernstig moet worden gepoogd in de centrale commissie voor georganiseerd overleg met de regee ring tot overeenstemming te komen over het door het rijkspersoneel te brengen offer. Ten aanzien van ce extra-korting op de salarissen der ongehuwden sprak de ver gadering zich uit tegen het voorstel der regeering. Daarbij werd o. m. de vraag ge steld of er maatregelen dienen te worden getroffen inzake de bezoldiging der onder wijskrachten bij de kloosterscholen, te meer omdat betreffende de salarieering van de in communiteit levende ambtena ren een precedent bestaat, nameliik de bezoldiging der inwonende verplegenden in de rijksverplegingsinrichtingen, welke langer is dan die der uitwonenden. Blijkens ingewonnen inlichtingen mist het gerucht, dat ambtenaren, wier dienst tijd en leeftijd tezamen 90 jaar vormen voor ontslag in aanmerking zullen komen allen grond, al bestaat er bii de regeering het voornemen om door ontslag van oudere ambtenaren de werkloosheid onder de jeugdige arbeidskrachten te bestrijden. Ten slotte werd besloten een bespreking met geestverwante Tweede Kamerfracties aan te vragen inzake het door de regeering ingediende wetsontwerp tot wijziging van de artikelen 125 en 126 van de Ambtena renwet. De vergadering sprak haar ern stig leedwezen uit. dat de regeering be trekkelijk dit wetsontwerp geen overleg pleegde met de centrale commissie voor georganiseerd overleg. Binnenland. Door dc kracht van water en zand vernield. Men schrijft aan de N. Rott. Crt.: Nu het ruim een week geleden is, dat liet bericht de wereld ingestuurd werd van een waarschijnlijken aanslag op den hollen afgeknotten kegel, dit lijkt mij de juiste omschrijving van de ingenieuze constructie, welke door den heer Beckers is uitgedacht en samengesteld om het Lutine-goud boven te brengen, moet het voor velen, en speciaal voor hen, die hun gedachten over deze bergingspoging qua staaltje van techniek, hebben laten gaan, wetenswaardig zijn om de oorzaak van de mislukking te kennen. Voorop gesteld moet worden, dat het bericht van den „dynamiet-aanslag" vol komen te goeder trouw werd gegeven. Het is inderdaad als een onmogelijkheid beschouwd, dat de kegel, die den eenen dag geheel in tact was en rechtstandig wind en zee getrotseerd had, den volgen den dag, terwijl het weer rustig was ge bleven, als een kaartenhuis in e'k»ar bleek gezakt te zijn. Nog een andere opinie werd ten beste gegeven, n.1. die van een aanvarfng, maar deze meening bleek evenmin als die van den dvnamiet-aanslag bestand te zijn tegen de argumenten, welke tot de ccncb'sie coIeH hebben, dat Becker's to ren door de kracht van water en zand is vernield. EEN NIJLPAARDJE GFBOREN. Thans zes nijlpaarden. Art is heeft van zijn Hippopotamus-paar „Mtoto" en „Bibi" het vijfde jong geboren zien worden. Weer een blijde gebeurtenis voor ons Koninklijk Zoölogisch Genoot schap, dat op het gebied van nijlpaarden- fokken alle dierentuinen ter wereld heeft overtroffen, al laat dan ook het nijlpaar dengebouw in Artis, hoe geschikt overi gens als dierenverblijf, in aesthetisch op zicht en als gelegenheid voor het publiek om de dieren te bezien, nog zoo veel te wenschen over. De gelukkige moeder „Bibi", nu 16 jaar oud, is zelf ook in Artis geboren als één der 15 jongen van groot moeder „Betsy". thans 37 jaar in Artis en weduwe van wijlen den Nijl-vorst „Cyrus". Voordien leefden in Artis dan nog het beroemde paar „Herman" en „Betsy", in 1860 voor de kapitale som van 12.690 door het genootschap aangekocht en dat in den loop der jaren 14 jongen ter wereld bracht, waarvan er toenmaals maar drio in leven bleven, d'ie voor groote be dragen verkocht korden worden. Het pasgeboren jong maakt het uit stekend. BIJ HET BADEN IN ZEE VERDRONKEN. De heer Banning uit Honselersdijk begaf zich by het zwemmen nabij Ter- heyde aan Zee te ver in zee en werd door de strooming meegesleurd. De man moest zijn «pogingen om den kant te be reiken opgeven en is jammerlijk verdron ken. Vrijdag is zijn liik nabij 's-Grave- zande aangespoeld. Jonge vrouw gewon». Zaterdagochtend tegen ze3 uur is door onbekende oorzaak te boerderij van den heer H. Nijhof te Noordbarge, gemeente Emmen afgebrand. Daarbij heeft zich een ernstig ongeluk voorgedaan. De pl.m. 20- jarige docüter des huizes mej. Hilligje Nijhof, poogde eenige varkens uit de brandende schuur te bevrijden, toen plotseling het dak instortte. De kleeren 1 van liet meisje geraakten daarbij in brand en hoewel zij uit de vuurzee wist te komen en omstanders haar verbrandende kleeren afrukten, heeft zij zware brandwonden op- geloopen. Zij werd ter plaatse door dr. van Zanten uit Kunnen behandeld. Er was geen direct levensgevaar aanwezig. De boerderij is tot den grond toe afge brand. De vafkens, acht in getal, kwa men in het vuur om, evenals een paar kalveren, terwijl van den inboedel zoo goed als niets gered kon worden en de hooi- en korenoogst mede verloren ging. Juist eenige dagen geleden had de eige naar van de hoeve de Verzekeringssom aanzienlijk verlaagd, in verband met de terugloopende prijzen, zoodat het ver brande thans niet hoog verzekerd was. Vrijdagnacht is brand uitgebroken in de boerderij van den landbouwer W. Thiessen te Siebengewald. De boerderij met schuur en stalling brandden tot den grond toe af. Zeven varkens en een geit kwamen in de vlammen om. De oorzaak van den brand is onbekend; verzekering dekt de schade. Vrijdagavond is brand uitgebroken in de boerderij van den landbouwer Stevens te Sambeek. Schuur en stalling brandden tot den grond toe af. De brandweer slaag de erin het woonhuis te behouden. Ver zekering dekt te schade. De oorzaak is onbekend. EEN GOEDE JACHT. De Friesche hardrijder Th. Klompma ker, te Oudehasker tevens een goed j jager schoot in een rietveld te Tijnje in een paar uur tyds 80 watersnippen. Met liet eerste schot vielen er reeds 24. GEHEIME DISTILLEERDERIJEN ONTDEKT. Bij OoswolAt. De belastingambtenaren en de rijks politie van Leek en Oostwold hebben Za terdagochtend een volledige geheim» distilleerderij ontdekt in de woning van den arbeider H. K. wonende bij de Pof- fert onder Oostwold. Het toestel is naar het gemeentehuis te Leek vervoerd. Een hoeveelheid nog niet geheel bewerkt ge distilleerd is eveneens in beslag genomen. Procesverbaal is opgemaakt. Te Amerongen. Ambtenaren van de directe belastingen, gemeente en rijkspolitie te Amerongen hebben Vrijdagmiddag in een schuur, staande op het erf van een boerenhofstedo aldaar, een volledige geheime distilleer- inrichting ontdekt en in beslag genomen. Het onderzoek heeft uitgewezen, dat ge noemde inrichting sedert eenige weken in de omgeving was geplaatst. Tegen den j bfewoner zal proces-verbaal worden op- j gemaakt. DOOR ELECTRISCHEN STROOM GEWOND. Zaterdag is de electricien T. H. O. te Schindel, die werkzaamheden verrichtte in een paal van de bovengrondsche leiding in aanraking gekomen met den electri- schen stroom. De man werd uit den paal geworpen. Hij bleef bewusteloos liggen. Een dokter slaagde er in de levensgees ten op te wekken. O. had verscheidene brandwonden opgeloopen. De heer De Lange, uitvoerder van het werk wilde rut het ongeluk, dat zijn knecht was over komen, de werkzaamheden voortzetten. Hij werd eveneens door den electrischen stroom getroffen en liep eveneens brand wonden op. De toestand van de beide getroffenen is naar omstandigheden gunstig. BRUGGEWACHTER BEKNELD OP I>E KONINGSBRUG TE ROTTERDAM Toen Zaterdagavond twee bruggewach- ters de Koningsbrug te Rotterdam wilden opendraaien is hun 38-jarige collega C. v. de M. van het landingshoofd op 't beweeg bare gedeelte gesprongen. Hij is daarbij bekneld geraakt tusschen de leuning van de draaibrug en die van het landings hoofd. Op zyn hulpgeroep hebben de beide bruggewachters de brug weer terug gedraaid. V. d. M. is met zware inwendige kneuzingen in liet ziekenhuis aan den Coolsingel opgenomen. Buitenland. op van liet weerzien tusschen de moorde nares en de zieke oude vrouw. Voor de in structie heeft deze ontmoeting, die slechts een oogenblik heeft geduurd, niets opge leverd. „Het zon onmenscheüjk zijn .ge weest", zoo heeft de rechter van instructie tegen journalisten gezegd, „de ontmoeting tusschen beide vrouwen langer te doen duren." Aan het ziekbed van haar moeder schijnt de moordenares haar zelfbeheer- éching geheel te hebben verloren. Nauwe lijks had de moeder haar dochter gezien, of zij voegde deze toe: „Maak je van kant, Violette, maak je van kant." Hartstochte lijk om vergeving smeekend, wierp Vio lette zich op de knieën voor liet bed van de moeder. Maar deze zeide nog slechts: „Ik zal je vergiffenis schenken na het vonnis, wanneer je dood bent." Hierop j maakte de rechter van instructie een eind i aan de confrontatie: Violette werd weg-| gevoerd, terwijl verpleegsters haar zorgen aan de moeder wijdden. De justitie tracht de vraag te beant woorden of Violette Nozière haar misdaad alleen heeft gepleegd,. Er ziin n.1. aanwij zingen. die dit doen betwiifelen. Ook heeft Violette erkend zelf een brief te hebben geschreven, dien zii met „dr. Deeou heeft onderteekend; de bewoordingen echter, waarin deze brief is vervat, zijn zoodanig, dat de vraag opkomt of iemand van de ge ringe ontwikkeling van Violette zoo kan schrijven. Reuter meldde Vrijdag uit Miami, dat een cycloon Cuba naderde met een snel heid van 60 mijl per uur. In Havanna was men in allerijl bezig de huizen te verster ken. Het noodweer zou de Noordkust van Cuba reeds bereikt hebben, waar de be woners naar het binnenland gevlucht wa ren. De telegraaf- en telefoonverbindingen waren beschadigd. Het Britsche vrachtschip „Josephine Gray" is in den storm geraakt en seint om hulp; er zijn 28 man aan boord. Nader wordt gemeld: Nadat de Noord kust geteisterd was, is de cycloon over Havanna losgebarsten. De daken vlogen van de huizen en de deuren werden weg gerukt. Berichten van de kustplaatsen maken melding van enorme schade. - «I I Het s.s. „Mauretania", met een groot j aantal toeristen aan boord, dat op weg was naar Havanna, heeft zijn koers gewijzigd, om den storm te ontgaan. Gevallen van plundering. Reuter meldt nader uit Havanna: De geweldige cycloon, die Cuba heeft geteisterd, heeft ook in de hoofdstad zeer groote stoffelijke 9chade aangericht. Omtrent het aantal slachtoffers wordt gemeld, dat te Santa Clara zes personen werden gedood, terwijl te Havanna zestien inwoners min of meer ernstig gewoad wer den. In de stad en vooral in het havenge bied zijn talrijke gevallen van plundering voorgekomen. In de straten patrouilleeren thans militairen, die bevel hebben gekre gen, plunderaars terstond neer te schieten. De vloedgolf, die op den cycloon volgde, heeft een der hoofdverkeerswegen van Havanna onder water gezet. Het spoor wegverkeer moest worden stopgezet, daar men vreest dat de dijken onderspoeld zijn. De provincie Matanzas heeft zwaar ge- ledien. De stad Jucaro is geheel over stroomd. Te Santa Clara werden zes men schen gedood en een groot aantal gewond doordat een depot van de spoorwegen in stortte en een groot aantal menschen on der de puinhoopen bedolven werden. El- al teruggezonden omdat zii de zaak niet flink genoeg aanpakten. Verscheidene Londensche gemeenten hadden de zaak al eigener beweging aan gepakt, zooals bijvoorbeeld Bermondsey, dat heele blokken krotwoningen heeft af gebroken en vervangen door flats niet luchtige kaniers, badkamers, behoorlijke keukens, enz. Bermondsey is een wijk van havenwerkers. De ervaring daar opgedaan 4 September. Niets troostend als te oonstateeren datSp^LrVer" die door de wereld op de hanrW. op de banden w orde,, gearagen. desondanks nog me.We 7 eigenschappen bezitten. "e'Uki Aldus is blijkbaar de gedachtengaru» M den Nederlandschen Hollyuood-acttMu-pn hëèft'geïe'èrd. dat de vrees van sommigen, land Varna, die in een interview dat de bewoners, die uit krotwoningen Greta Garbo bet volgende beeft verklaag kwamen, de moderne huizen ni »t behoor- „Eén klein voorval maakte grooten druk In een scène est een n ner binnenkomen met een elaschamnaot, De man was zenuwachtig, viel, en d liik zouden kunnen bewonen ongegrond- was. volkomen ders werd .een aantal schepen op bet strand geworpen. De schepen hadden het op zee zwaar te verduren. Zelfs de „Mau retania" van de Cunard Line moest bij Kaap San Antonio bijdraaien en kon pas nadat de storm eenigszins bedaard was, zijn koers hervatten. Volgens nadere berichten uit Havanna zijn in de hoofdstad zelf 75 personen tij dens de cycloon zoodanig gewond, dat zij in het ziekenhuis behandeld moesten wor den. De zee heeft langs de geheele kust groote schade aangericht en van vele hui zen heeft de storm de daken afgerukt. Ook de de lichtleidingen zijn voor een groot deel vernield, zoodat Havanna ge heel in duisternis was gehuld. Te Cienfuegos vernielde de cycloon het haven-etablissement van de Pan-Amarican Air Lines. De storm bereikte op sommige ooger.blikken een snelheid van 115 mijl per uur. Acht dooden. 200 gewonden. VOGELVRIJ VERKLAARDE KOOVER GEDOOD. De laaste der Montenegrijnsche ban dieten. de beruchte desperado Shphiro Milatsjitsj, is bij een gevecht met de poli tie gedood. Thans is Montenegro geheel gezuiverd van vogelvrij verklaarde ban dieten. In 1929 werd Milatsjitsj, na verschei dene roofovervallen en een moord te heb ben gepleegd, buiten de wet geplaatst. De politie heeft hem vijfmaal kunnen arrestee ren. doch telkens wist de bandiet te ont snappen. In October 1929 heeft hij. slechts door twee kameraden vergezeld, de stad Pod- goritza geplunderd, terwijl hij bij een an dere gelegenheid twee auto's, waarin rijke kooplieden zaten, aangehouden en van hun bezittingen heeft beroofd, om vervol gens de politie van deze misdaad in ken nis te stellen. Toen de politie hem dezer dagen na een verwoed gevecht arresteerde, slaagde Milatsjitsj er ondanks het feit dat zijn arm versplinterd was in te ontvluchten en over de Albaansche grens te ontkomen. In Albanië zat de politie hem evenwel zoozeer op de hielen, dat hij naar Joego slavië uitweek, waar hij bij een gevecht met de politie gedood werd. BEKENTENIS NA 14 JAAR. Uit Camaguey op Cuba wordt gemeld, dat tengevolge van den cycloon van Vrij dag 8 menschen gedood zyn en 200 ge wond. In de stad Saguala Grande zijn driehonderd huizen verwoest. Ook op de Balkan-eilanden heeft de storm groote schade aangericht. Er zou- gemeld en een bekentenis afgelegd den 5 menschen gedood zijn en 10 ge wond. De stad Vassan is niet door den cylcloon bezocht. name was bedorven. Het bleek" dat hit oude Deénsche acteur was: een van ri» ee.u gestrana'en van Hollywood.. Greti r-.i ging zelf(!) naar hem toe, troostte hem 11op zyn gemak- wist hem volkomen stellen. De kranten moesten toch werkelijk y.in, aangrijpende incidenten niet afdruk' VVÜ hebben er, thuis, urenlang over ëiti huilen. uen Maar nu het toch gebeurd i8, mo„pn hier wel een paar analoge gevallen «7, den verteld. "r" Mariene Dictrich liep onlangs. 'n kindi omver, terwijl zij over haar creatie in „Song of Songs" liep te droomen. Zii het kindje weer op de been en zei- iiA je je bezeerd, hartje?" Het Rockefëller Institute heeft haar toen als uiting va,, hulde een chèque van 50.000 dollai stuurd, waarop Mariene de fijne gesu heeft gehad, het moedertje van het kind ie aan te bieden, het jurkje van het snoes!» te laten stoompjes. Van den Eranschen tooneelschriiver Molière wordt het volgende verteld- Mo lière was altijd erg begaan inet het lot van misdeelden. Op een dag kwam er een man aan ziin deur, die om een aalmoes smeekte. Het gevoellooze dienstmeisje wilde den stakker meed oogenloos afsche pen. maar Molière, die juist overdadig had ontbeten, kon deze gedachte, niet verdragen, ging zelf naar de voor deur en sprak: „Arme man, hoe zijt gij in eenen zoo desolaten toestand geraakt?" De bedelaar vertelde, hoe hij, als wel gesteld beursmakelaar, smadelijk was misleid door een snooden compagnon, die hem een onbetrouwbaren tip had gege ven; hij had. hierop bouwende, een ETï WONINGVEBETERING IN ENGELAND. Een mooi plan van Liverpool. De huisvesting.scommissie van den ge meenteraad van Liverpool heeft een plan aangenomen tot opruiming van krot woningen. waarvan de kosten op 7.400.000 pond sterling worden geraamd. Het plan bthvat de opruiming van 12.742 huizen en den bouw van 15.692 nieuwe, die tezamen 40.600 mensohen moeten kunnen herber gen. De huizenbouw, die over verscheidene jaren verdeeld wordt, zal alleen al aan 1600 man werk versohaffen. Het plan zal ter goedkeuring worden ingediend bii den Ainister van volksgezondheid, die alleen plaatseliiken overheden indertijd heeft ver zocht voor het eind van September vijf- jaarsplarinen voor woningverbetering in te dienen. Er ziin reeds verscheidene plannen bij het ministerie in enderzoek en enkele zijn In Tannhausen bij Wuestegiersdorf werd in Februari 1919 de lompenhande laar Hannig dood in zyn bed gevonden. SDecuiati„ liip hem nW aiw~ Th.n, heelt te „.der elch M .peUti. T è'5„ S^had K hem bovendien had genoodzaakt, de beurs, waar hij zijn gelukkigste jaren had doorgebracht, voorgoed vaarwel te zeggen en een zwervend leven te beginnen. Molière wischte zich de oogen af, gaf den man een frank en zeide: „Prenez ceci et revenez ciiaque année." (Neem dit en keer ieder .jaar terug). De bedelaar kuste den zoom van Molière's broek en ging zijns weegs. En tenslotte is er de roerende geschie denis van onzen betreurden acteur Louis Bouwmeester, die. toen hij eens in een lieeten zomer in een huisje op Terschel ling zat, aldus werd aangesproken door em klein jongetje: ..Meneer, mag ik een glas water van u?" Bouwmeester, dien men zich nog zoo goed herinnert uit zijn Shylock-creatie, zeide neittemin dit historische woord: „Zeker. Door den sneltrein Parijs Marseille. De sneltrein ParijsMarseille, die een vaart van 90 km had, heeft Zaterdag bq Quincey op een overweg een auto met 8 personen overreden, welke bestuurder het stopteeken niet gezien had. De wa gen werd eenige honderden meters mee gesleurd. Alle acht inzittenden werden gedood. Confrontatie met haar moeder. Vrijdag is Violette Nozière, die haar ouders vergif heeft toegediend om hen van het leven te berooven, geconfronteerd met haar moeder, die, hoewel tengevolge van de arsenic-vergiftiging nog zwaar ziek liggend in een hospitaal, er het leven j heeft afgebracht. De vader is, zooals men weet, gestorven. De confrontatie tusschen moeder en dochter heeft niets opgeleverd en de Parijsche bladen, die, gelijk steeds bii geruchtmakende misdaden, letterlijk alles weten te vertellen uit de. instructie van deze zaak, hangen navrante verhalen WOENSDAG 6 SEPTEMBER. Hilversum, 1875 M. V AR A-Uitzending. 8.00 Gramofooaplaten. 10.00 Morgenwijding VPRO. 10.15 Voor Arb. i. d. Continubedr.: „De Noten krakers o.l.v. D. Wins. VARA-Tooneel o.l.v. W. van Cappellen. A. Bouwmeester (decla matie) en Gramofoonplaten. 12.00 VARA-kleinorkest o.l.v. H. de Groot. 2.00 Concert door de „Flierefluiters" o.l.v. Ray Forest. 3.00 Voor de kinderen. 5.30 Orgelspel C. Steyn. 6.00 Eddy Walis en zijn ensemble. 6.30 Declamatie A. Bouwmeester. 6.40 Vervolg Eddy Walis. 7.00 Causerie Jan Oudegeest. 7.15 Vervolg Eddy Walis. 7.45 Zang door Leo Fuld. 8.00 Causerie G. Gritnm. 8.08 Vaz Dias. 8.15 Uit het Geb. voor K. en W. te Den Haag: Ter gelegenheid van het lustrum van de Fed. Den Haag: VARA-orkest o.l.v. H. de Groot, m.m.v. Marie Vos (Coloratuursopraan). 9.15 Gaspar Lajos en zijn Hongaarsche Zigeuner orkest. 10.00 Vervolg uitz. uit Den Haag: „De Fliere fluiters" o.l.v. Ray Forest, m.m.v. E. Busch (zang). 11.0012.00 Concert door Gaspar Lajos en zijn Hongaarsche Zigeunerkapel. Huizen, 296 M. NCRV-Uitzending. 8.00 Schriftlezing en meditatie. 8.159.30 Gramofoonplaten. 10.30 Morgendienst o.i.v. Ds. J. W. Esselink. 11.00 Gramofoonplaten. 12.30 Cello-recital L. van Maanen. Aan den vleu gel J. Rosekrans. 1.15 Gramofoonplaten. 1.30 Zaltbommei's Kinderkoor o.l.v. Wernicke. M.m.v. P. Jakma (piano). 3.00 Chr. Lectuur. 3.30 Trio v. d. Horst irt.m.v. C. v. Ravenzwaay Mollemkamp (zang). 5.00 Kinderuur. 6.00 Causerie door C. v. d. Heuvel. 6.30 Afgestaan. 7.15 Ned. Chr. Persbureau. 7.30 Gramofoonplaten. 8.00 Herdenkingsavond in de Nieuwe Kerk, Am sterdam, ter gelegenheid van het 35-jarig Re- geeringsjubileum van H. M. de Koningin. 10.00 Vaz Dias. 10.1011.30 Gramofoonplaten, DONDERDAG 7 SEPTEMBER. Hilversum, 1875 M. AVRO-Uitzending. 8.00 Gramofoonplaten. 10.00 Morgenwijding. 10.15 Gramofoonplaten. J0.30 Ensemble Rentmeester, fn de pauze: Cau serie P. J. Schenk. 12.15 Omroeporkest o.l.v. N. Treep en Gramo foonplaten. 2.15 Kamermuziek door het Hofstad-strijkkwartet. 2.45 Voordracht Rob. Gaerards. 3.15 Vervolg Kamermuziek. 4.00 Voor zieken en ouden-van-dagen. 4.30 Gramofoonplaten. 5.00 Voor de kinderen. 5.40 Orgelconcert Pierre Palla m.m.v. H. Viskil (tenor). 6.30 Sportpraatje H. Hollander. 7.00 Vervolg concert. 7.30 Causerie door Dr. C. H. Sluiter. 8.00 Vaz Diaz. 8.05 Gevarieerd programma m.m.v. het Omroep orkest o.l.v. N. Treep, Kovacs Lajos en zijn orkest en Radio-tooneei o.l.v. Kom".er Kleyn. 11.00 Vaz Dias. 11.1012.00 Gramofoonmuziek. Huizen, 296 M. 8.00—9.15 KRO. 10.00 NCRV. 11.00 KRO. 2.00—11.30 NCRV. 8.009.15 en 10.00 Gramofoonplaten. 10.15 Morgendienst o.l.v. Ds. C. J. Hoekendijk. 10.45 Gramofoonplaten. 11.3012.00 Godsd. halfuur. 12.15 Orkestconcert en Gramofoonplaten. 2.00 Handwerkcursus. 3.003.30 Gramofoonplaten. 4.00 Bijbellezing door Dr. A. H. Edelkoort m.m.v. zang en orgel. 5.00 Cursus handenarbeid voor de jeugd. 5.30 Piano-recital G. Hengeveld en Gramofoonpl. 6.30 Causerie J. Schipper. 6.45 Knipcursus. 7.15 Ned. Chr. Persbureau. 7.30 Journ. Weekoverzicht door C. A. Crayé. 8.00 Ned. Kamer-orkest o.l.v. Otto Glastra van Loon m.m.v. F. Zepparoni (viool) en C. v. d. Beek (cello). 9.00 Causerie door Dr. J. A. Nederbragt. 9.30 Vervolg concert, ca. 10.00 Vaz Dias. 10.3011.30 Gramofoonmuziek. De moderne misdadiger in de Ver. Staten is een man, die terdege rekening houdt met de moderne vorderingen der techniek. Daartoe dient dan ook gerekend te worden de oorlogstactiek, zooals die zich op land en ter zee heeft ontwikkeld. Men oordeele zelfTe St. Paul, de groote graan-stad aan het Michigan-meer, heb ben vijf bandieten een paar bankloopers beroofd van 30.000 dollar, die deze mannen bij zich hadden voor zaken waar dien dag de loonen moesten worden uitbetaald. Toen politie-agenten trachtten, den dief stal te beletten en de roovers te arrestee ren, schoten de dieven twee agenten dood en namen de vlucht onder bedekking van een.... rookscherm. De aanranding vond plaats op klaar lichten dag op een der groote openbare pleinen en op een oogenblik, dat er honderden menschen in de onmiddellijke nabijheid waren. Het is voor zoover men kan na gaan de eerste maal, dat bandieten zich bij hun ontsnapping bedienen van een rookscherm. Zoo'n „scherm" wordt, naar men weet, in den zeeoorlog toege past door schepen, die onzichtbaar willen zijn voor de kanonniers van den vqand of die zich door de vlucht in een onbe kende richting aan vervolging willen ont trekken. Over het gebeurde wordt nog nader gemeld Twee postloopers moesten 30.000 dollar overbrengen. Den bandieten was dit feit bekend, want toen de beide loopers de stoep van het postkautoor afkwamen, ge volgd door twee postbewakers, terwijl aan beide zijden van den hoofdingang twee politie-agenten op post stonden, kwam plotseling een groepje mannen, die uit twee voor de deur staande auto's waren gekomen, op hen af. Een der beide agen ten zag, dat een man een handmachine geweer op hem richtte. Op hetzelfde oogenblik zag ook de andere politie-agent dit en aangezien hij dacht slechts met één bandiet te doen te hebben, loste hij een schot op den man, die viel. Van verschillende kanten openden toen echter andere bandieten het vuur op de beide politiemannen, de beide post bewakers en de twee loopers, die de portefeuille met geld lieten vallen en het postkantoor in vluchtten. Met een tweede machinegeweer sproeiden de bandieten een waren kogelregen om zich heen en het mag een wonder heeten, dat slechts de beide agenten getroffen werden. Een hunner, Pavlick, werd op slag gedood, terwijl de tweede, Yeamen, vrij ernstig aan het hoofd gewond werd. Hij slaagde er nog in, een der bandie ten neer te schieten, die echter door zijn kameraden in een der beide auto's werd geholpen. Nadat zij zich van de porte- Hopelijk hebben deze herinneringen den lezer niet te sterk aangegrepen. PROFITEERT NOG HEDEN van onze LAGE ZOMERPRIJZEN U weet tocli wel, dat onze Anthraciet electrisch gezeefd en automatisch wordt afgemeten? ZEGT U DIT N1E1S. Fa. BOOIJ Zn., Molenstraat 136. Telef. 235 en 479. S De oud geworden is, bestuurde zijn district pas VI* jaar. Nader wordt gemeld: De vermoorde magistraat Birch stopte met zijn auto aan den ingang yan een voetbalveld, toen hij werd getroffen aoo geli.jkti.idig afgevuurde kogels van jeugdige Bengaansche terroristen, voorste werd onmiddellijk door een po litie-agent neergeschoten, ie tweede wet zwaar gewond en de derde is gevangc genomen. De heer Birch was op s dood. DE BRAND IN HET DUITSCHE RIJKSDAGGEBOUW. De kwestie met mr, I. Pauwels. Wij hebben, zoo schrijft de N. een brief ontvangen, onderteeken door J. M. v. d. Lubbe, den btr0^®Lche den van brandstichting in het I Rjjksdagebouw beschuldigden w. Lubbe. __ij H«t In dezen brief wordt ons gemeld,o het bericht in de pers, als zou Pauwels door de familie zijn p.0p om de verdediging van M. v. d. Luo» zich te nemen, onjuist is feuille met geld hadden meester gemaakt, sta®U" ?;lirl1pi. van' de oointnu- gingen de bandieten er met groote snel- Holland die zi('b a« heid van door, een rookgordijn achter zich verspreidend, waardoor vervolging niet mogelijk was, en luide signalen gevend met een krachtige sirene, waar door de voertuigen stopten en hun een vrijen doortocht lieten. Door een Bengalees. De heer B. Birch, districts-inspecteui en hoofd der belastingen in de district Midnapure in Bengalen, is Zaterdag door een jeugdig Bengalees doodgeschoten toen hij zijn woning veriiet. De moorde- zegging hebben afgedwongen öai,u hun partij-politieke bedoeh''^ majccn en van zijn broer ondergeschikt 7^ pa- hem als provocateur van de Pc I M. tionaal-socialisten voor te be naar trachtte zelfmoord te plegen op het-i heer J. M. v. d. Lubbe beeft zegging zelfde oogenblik dat hy reeds door een sloten op grond daarvan zyn paliwels pontie-airent neerycschnlpn w»rH uk 1 van {je verdediging aan tnr. 'j ;an ppp uisi is. „..rpre Voorts staat in dezen brief, d ,u. Vries, partybes nistische party Holland, die ()eeft deurwaarder van mi'. F. j'1.,- j ubbe on- tzuc n pgc d. Lubbe voorgesteld, de familie van der sVln- der voorwendsel van onbaatzu pau- pathie met M. v. d. Lubbe. en. wels als verdediger beeft opg« verj-jaar1 De lieer J. M. v. o. e ja dezen brief, dat by ver(jpo verder in vertier in ueieii formatie by liet comité voor 1 jjUbbo orintr on pphflhilitfltlP V311 M» vtl nii- ging en rehabilitatie van M. .'tefl on- hem gebleken is, dat de 1corn.™' zHn i°e" der valsche voorwendsels _h - - aan daad politie-agent neergeschoten werd. Hy was onmiddellijk dood. De vermoorde stond bekend als een voortreffelijk amb tenaar die niet geschroomd had het ambt VHMI Ihl'o uMrmn Pvnnimf» te aanvaarden, ofschoon hy wist dat ook van fanatieke Bengaleezen getroffen endaarvan kennis gegeven aan gedood waren. Birch, die slechts 38 jaar wels. i ae verdeuiguiK e van in te trekken en de aanwtl z.g.n. verdediger over te laten a< v. d. Lubbe-eomité. l)iik<;n. De heer ,T. v. d. Lubbe he'briet een bijgevoegd afschrift irin f. Pa'

Heldersche Courant | 1933 | | pagina 2