VAN WILLIGEN HELDERSCHE COURANT VAN DINSDAG 5 SEPTEMBER 1933. Het 35-jarig regeeringsjubileum van Koningin Wilheimina. De moord te Numansdorp. De moord t8 Nulh. De moordaanslag in het Haagsche Bosch. UiTNOODIGSNG NIEUWE AMERIKAANSCHE BRAADPAN DONDERDAG a.s. Moord en zelfmoord. 463e STAATSLOTERIJ /Vlarineberichten. daarom te begrijpen, dat er groote versla genheid heerscht in de rijen van hen, aan wie door deze beslaglegging hun brood winning is ontnomen. Er worden dan ook ernstige moeilijkheden verwacht. Él ftCMCNCB Binnenland. 16 jaar gevangenisstraf ge- eiseht. Gisterenmorgen heeft in hooger beroep terechtgestaan de varensgezel L.. die op 19 Mei j.1. door de Dordtsche rechtbank ter zake van diefstal met inklimming in vereeniging en afpersing tot 10 jaar is ver oordeeld. Van den moord op den land bouwer J. de Reus, die hem tevens ten laste was gelegd, werd hij vrijgesproken. Na hernieuwde behandeling van de zaak, heeft de advocaat-generaal vernie- tiging van het vonnis in eersten aanleg gevorderd en veroordeeling van verdachte tot 16 jaar gevangenisstraf geëischt. Tegen den dader 15 jaar ge- eischt. Voor de rechtbank te Maastricht heeft gisteren terecht gestaan J. J„ geboren te Vucht (B). oud 40 jaar, wonende te Houthem, thans gedetineerd, terzake, dat hij op 25 Juni te Nuth opzettelijk van het leven heeft beroofd Jacob Hubert Wevers. Hij heeft uit een met scherpe patronen ge laden revolver geschoten, waardoor We vers is geraakt, en heeft hem met een mes of scherp voorwerp gestoken of geslagen. Het O. M. heeft verdachte moord subs. doodslag, subs. zware mishandeling, den dood tengevolge hebbende, ten laste ge legd. Verder is verdachte gedagvaard, ter zake dat hij op 25 Juni te Nuth Maria Martha Moonen met een mes of scherp voorwerp verwondingen heeft toegebracht, waarvan er twee doodelijk waren. In deze zaak heeft het O.M. ten laste gelegd moord subs. doodslag subs. zware mishandeling den dood tengevolge heb bend. Nog heeft verdachte terecht gestaan terzake van brandstichting. 15 getuigen worden in deze zaak gehoord, onder welke de deskundigen dr. Levy, arts te Maas tricht, dr. Janssen, arts te Venray en de heer Van Waegeningh, directeur v. d. Warenkeuringsdienst, te Maastricht. Als verdediger treedt op mr. W. Korn. Het O. M. heeft gelet op het karakter van verdachte niet de zwaarste straf ge ëischt. Het vroeg ter zake van moord op Wevers, van doodslag op diens vrouw en van opzettelijke brandstichting 15 jaar ge vangenisstraf. MAN GEBOOD BIJ VECHTPARTIJ TE OSS. Zondagnacht is in de St. Willebrordus- straat te Oss bij een ernstige vechtpartij zekere Van Lieshout zoodanig met een mes bewerkt, dat hij aan de gevolgen is overleden. Omwonenden vonden den ziel- togenden man op den weg en droegen hem in het café Netten. Een ontboden ge neesheer constateerde zware verwondin gen en messteken nabij het hart. Eenige minuten later overleed de man. Zijn lijk is naar het St. Annaziekenhuis overge bracht. Van Lieshout was gehuwd en vader van vier kinderen. Een ander zwaar gewond. Omstreeks 12 uur 's nachts is in een ander gedeelte van Oss op den Berghem- schenweg tijder.s een familie-ruzie de 40- jarige J. Kooien met een voorwerp zoo danig geslagen, dat hij zware verwondin gen achter het oor opliep. In bewusteloo- zen toestand is hij naar het ziekenhuis ge bracht. Zijn toestand is zorgelijk. De Hooge Raad heeft het cassatieberoep van C. v. T. behandeld, die zoowel door de Haagsche rechtbank als in hooger be roep door het Gerechtshof te 's Hage is veroordeeld tot 5 jaren gevangenisstraf met terbeschikking-stelling van de regee ring wegens poging tot moord, gepleegd op een meisje in het Haagsche Bosch door middel van een scheermes. Mr. K. P. v. Westen uit Amsterdam lichtte eenige cassatiemiddelen toe,waarbij hij o.m. betoogde, dat de verklaringen der getuigen en deskundigen niets inhouden, waaruit iets anders wettiglijk zou zijn af te leiden, dan dat verdachte zware mis handeling heeft gepleegd. De conclusie van het O.M. werd bepaald op 11 dezer. AUTOBUS TE WATER GEREDEN. Aile passagiers gered. Zondagavond omstreeks half acht is, door een defect aan de stuurinrichting, een autobus nr. 7, bestuurd door C. Boen der, uit Rotterdam, van de T.O.D., op den Ringdijk, nabfj Buitenzorg, in de Ring vaart gereden. De bus had een matige snelheid, waar- tan het te danken is, dat zij bij het van den wal afrijden niet is omgeslagen. In de bus zaten 5 dames en 3 heeren, die echter geen van alle eenige verwonding opliepen. Daar de vaart op de plaats van het ongeval niet diep is, kwamen de pas sagiers slechts met de beenen in het water te zitten. Zij konden vrij spoedig uit hun minder prettige positie worden verlost. De^ chauffeur, die aan de linkerzijde der dus zat, is door een raampje naar buiten geklauterd en heeft door het water badende de wal bereikt. Des nachts is de bus door een takel wagen van de firma Pieters, uit Rotter- dam, gelicht. Er bleek niets beschadigd. STROOBItAND. Te Exloërmond is een groote partij pakstroo in brand geraakt en verloren ge gaan. Het verbrande stroo. in totaal 40 a j 50.000 K.G.. behoorde toe aan zes boeren. Verzekering dekt de schade. De b rand is vermoedelijk ontstaan doordat kinderen aldaar met lucifers hebben gespeeld. VALSCHE RIJWIELPLAATJES. Te Zaandam heeft de politie in een kosthuis matrijzen gevonden voor het ver vaardigen van valsche rijwielplaatjes. Ook werden eenige valsche rijwielplaatjes ge vonden, zoowel van 19321933 als van 1933—1934. De vermoedelijke dader W. V., een Rotterdammer, die de laatste jaren te Zaandam woonde, is voortvluchtig. EEN GOEDE VANGST. Zondag heeft de heer H. Lindeboom, terwijl hij aan het visschen was. uit de IJssel te Olst opgehaald een zakporte- feuille inhoudende een bedrag van f 755 aan bankpapier. DE KINDERVERLAMMING TE VLAARDINGEN. Te Vlaardingen doen zich thans zeven gevallen van kinderverlamming voor. Twee Vlaardingsche kinderen, die te Arn hem logeeren, zijn ook door deze ziekte aangetast. VERDRONKEN. Te Beusichem nabij Culemborg is Zon dagmiddag bij het baden in de Lek de 16-jarige J. van Maurik, uit Zoelmond verdronken. Het lijk is opgehaald. Zondagmiddag is aan het stille strand te Zandvoort het lijk aangespoeld van een tot nu toe onbekend gebleven persoon. AUTO TEGEN EEN BOOM GEREDEN. Een passagier gedood. Aan de Belgischs grens bij Venlo is Zondagavond een personenauto door het springen van een band tegen een boom gereden. Een van de passagiers, zekere J. L., uit Vierssen is daarbij op slag gedood. Twee der passagiers werden zwaar gewond. De chauffeur bleef on gedeerd. De auto is totaal vernield. STOOMCAROUSSEL AFGEBRAND. tot het bijwonen der demonstratie met de 's middags 2 30 uur bij Kegeeringsaanvaarding en Inhuldiging. Het Oorlogsschip voor President Kruger. De woelige Novemberdagen van 1918. Een beschouwing van Minister Marehant. Te Winsum. Op de kermis te Winsum (Gr.) is Zater dagnacht na het sluitingsuur van de kermis brand ontstaan in de stooin- caroussel van heer Sipkema, die door zijn zoon wordt geëxploiteerd, omdat de eige naar zelf met een andere caroussel elders staat. De inrichting brandde geheel af. Verzekering dekt de schade. Men ver moedt, dat een der bezoekers een bran dende sigaret of sigaar achteloos in de resten van serpentines en confetti heeft geworpen. VERDUISTERING VAN CANTINE- GELDEN. Door luitenant van de mariniers. Het hoog militair gerechtshof heeft uitspraak gedaan in de zaak tegen den lsten luitenant der mariniers C. L. M. J., die door den krijgsraad te Willemsoord was veroordeeld tot 3 maanden gevange nisstraf met ontslag uit den dienst, doch zonder ontzegging, ter zake van ver duistering van cantinegeld op Aruba (Curatjao). De verdediger van bekl. had aangevoerd, dat de cantinegeiden aan bekl. als beheerder toehoorden. De sententie van het hof luidde: ver nietiging van het vonnis van den krijgs daad, met gedeeltelijke vrijspraak en I vermindering van de hoofdstraf tot zes weken gevangenisstraf. BRANDJE TE DORDRECHT. Dienstbode loopt vrij ernstige brandwonden op. Gisterenmorgen omstreeks half elf is brand ontstaan in de keuken van een pand aan den Krommendijk te Dordrecht. De 48-jarige dienstbode, die in de keuken aan het strijken was geweest, vond bij haar terugkomst den boel in brand staan. Zij wilde om erger te voorkomen een op den schoorsteenmantel staande fleschje terpentijn daar vandaan halen, doch kreeg hierbij dit vocht over haar klee- ren, waardoor zij zelf in brand geraakte. Gillend ging zij de straat op, waar haai de brandende kleeren van het lijf wer den getrokken en de vlammen gedoofd. Zij werd in het huis binnengedragen, waar de brandweer inmiddels het vuur had gedoofd en werd daar door een arts verbonden. Met vrij ernstige brandwon den aan het bovenlichaam is zij naar het ziekenhuis vervoerd. Liefdesdrama. Naar de Nieuwe Koerier verneemt be gaf zich eenige dagen geleden de 17-jarige dochter van den heer P. uit Maasbracht op reis met een ongeveer 30-jarige com mies H. uit Houten bjj Utrecht. H., die vroeger in de buurt gestationneerd is ge weest, hadbetrekkingen aangeknoopt met het meisje, waartegen de ouders bezwaren .hadden. H., die eenige dagen geleden 'met verlof was, is naar Zuid-Limburg 'vertrokken en was te Maasbracht aange- i komen. Vrijwillig schijnt bet meisje met hem op reis te zijn gegaan naar België. Hun fietsen hadden zg aan het station te Roermond afgegeven. Zondag kwam uit Angieur bij Luik het bericht, dat beide personen daar dood zijn gevonden. Het vermoeden bestaat, dat H. het meisje gedood heeft endaarna de hand aan zich zelf heeft geslagen. Buitenland. AUTO-ONGELUK. Ztven dooden. Bij een spoorwegovergang te Quincey in de nabijheid van Dijon was Zondag een particuliere auto, waarin waren ge zeten de eigenaar van den wagen, zijn vrouw, hun vier kinderen en een twaalf jarig meisje, tot voor de gesloten spoor- boomen gereden. De baanwachter opende op verzoek van den eigenaar van den wagen de boomen nog even om hem ge legenheid te geven te passeeren. Op het zelfde oogenblik naderde in volle vaart de sneltrein Parijs-Marseille en sleepte den auto mede tot in het volgende station en drukte haar daar vast tusschen de locomotief en den rand van het perron. Alle inzittenden van den auto werden ge dood. VIJF BOODEN BIJ EEN BRAND IN EEN BOERDERIJ. Op een boerderij in de nabijheid van Cadia brak een brand uit, die zoo snel om zich heen greep, dat van de acht in het huis aanwezige personen s echts drie ge red kónden worden. De ovt rigen vonden den dood in de vlammen. DE UITBREIDING DER AMERIKAANSCHE VLOOT. De minister van Marine, Swanson, heeft thans de opdrachten tot het bouwen van een grooten kruiser, acht torpedojagers van elk 1800 ton, 6 torpedojagers van elk 1500 ton en 2 duikbooten onderteekend. Het door Roosevelt goedgekeurde bouw- program, tot een totaal bedrag van 238 millioen dollar wordt hiermee voorloopig beëindigd. Swanson verklaarde, dat hij hoopte, dat de nieuwe orders het begin zouden zijn van een uitbreiding der Ameril aansche oorlogsvloot tot de grens, die door het Londensche Vlootverdrag werd toegestaan, zoodat de Vereenigde Staten een marine zouden krijgen, die door niemand overtroffen zou kunnen worden. MINISTER GEORGES LEYGUES. Op 75-jarigen leeftijd is Zaterdag Georges Leygues overleden de Franschi minister van marine, die dit ambt in tal van kabinetten bekleed heeft. DE ORKAAN OP CUBA. Totaal 30 dcoden en 100 ge wonden. Nadere berichten uit Londen melden nog, dat het noodweer in totaal dertig dooden en honderd gewonden heeft ge ëischt. Tientallen huizen zijn ingestort. Vier met levensmiddelen geladen schepen, die elk met 1 5 tot 20 koppen bemand wa ren, worden als vermist opgegeven. In de stad Matanzas werden 4 personen ge dood en 20 gewond. FRANKRIJK IS STERK GENOEG OM WEERSTAND TE BIEDEN AAN GEWELD. Paul-Boncour over de buiten- landsche politiek. In Bretagne heeft Paul-Boncour, de Fransche minister van buitenlandsche za ken, een rede gehouden, waarin hij het vredeswerk van Briand herdacht, het ver band tusschen Locarno en het Viermo- gendhedenpact schetste en verklaarde dat Frankrijk, dat een v redespolitiek volgt, nochtans sterk genoeg is om weerstand te bieden aan geweld. PARTIJDAG NEURENBERG GEËINDIGD. Zondagmiddag is de Partijdag te Neu renberg met een uitvoerige rede van Hitier over het rassenvraagstuk gesloten. Des morgens heeft Hitier de S.A. en S.S.-lieden toegesproken. DE NATIONALE HULDIGING VAN DE KONINGIN. Het stadion te Amsterdam uit verkocht. Het Comité voor de huldiging van de Koningin Zaterdag in het Stadion te Amsterdam deelt mede, dat voor het bij wonen van deze huldiging geen plaatsen meer te verkrijgen zijn. Alles is uitverkocht Vrijaf voor rijksambtenaren. De regeering heeft besloten, dat aan de rijksambtenaren, die de huldiging van de Koningin op 0 dezer te Amsterdam wenschen bij te wonen voor zoover de dienst zulks toelaat, verlof kan worden verleend. Nadat H. M. Koningin Wilheimina op 31 Aug. 1898 Haar 18-jarigen leeftijd be reikt had, werd Zü op 6 September 1898 in de Nieuwe Kerk te Amsterdam tot Ko ningin gekroond. Het Nederlandsche volk zal 9 Sept. a.s. Haar 35-jarig regeeringsjubileum her denken. Naar aanleiding van deze heuge lijke feesten hebben wfi een fotopagina nissen uit het leven van onze Vorstin op genomen. Den 31sten Augustus 1898 werd door H. M. de Koningin de volgende procla matie tot Haar volk gericht! „Op dezen voor U en Mii gewiclitigen dag, gevoel Ik Mü gedwongen eenige woorden tot U te richten. Allereerst een woord van warme dankbaarheid! Sedert Miin vroegste jeugdhebt Gü Mii omgeven met Uw Liefde. Uit alle dëelen van het Koninkrijk, uit alle kringen der Maat schappij, van ouden en jongen, ontving Ik steeds de treffende blijken van gehecht heid. Nadat Mijn beminde Vader Mii was ontvallen, werd al Uw aanhankelijkheid aan Mijn Stamhuis op Mij overgebracht. Thans, nu Ik gereed sta de schoone, doch zware taak, waartoe Ik geroepen ben, te aanvaarden, gevoel Ik Mij als gedragen door Uw trouw. Ontvang Mijnen dank! Hetgeen Ik tot dusver mocht ondervinden, liet onuit- wischbare indrukken bii Mii na. Het ;s Mii een waarborg voor de toekomst. Miin innig geliefde Moeder, aan wie Ik onuitsprekelijk veel verschuldigd ben, gaf Mij het voorbeeld van een edele en ver hevene opvatting der plichten, die nu op Mii rusten. Ik stel Mij tot levensdoel dat voorbeeld na te volgen, te regeeren, zooals van een Vorstin uit het Huis van Oranje wordt verwacht. Aan de Grondwet getrouw, wensch Ik den eerbied voor den Neder- landschen naam en de Nederlandsche vlag te bevestigen. Ik wensch bü het Opperbe stuur over de Bezittingen en Koloniën in Oost en West rechtvaardigheid te betrach ten, en naar Mijn vermogen bü te dragen tot verhooging van Uw geesteiük en stof felijk welzijn. Ik hoop en verwacht, dat Uw aller steun, in welken ambte'ijken of maatsehap- pelijken werkkring binnen of buiten het Koninkrijk Gfi zfit geplaatst, Mii daarbij nooit ontbreken zal. Op God vertrouwende en met de bede, dat Hii Mii sterke, aanvaard Ik de regee- ring. WILHELM IN A. Gedaan te 's-Gravenhage, op heden den 31 sten Augustus 1898." De eigenlijke inhuldiging vond eerst eenige dagen later, den 6en September 1898 in de Nieuwe Kerk te Amsterdam plaats. Daar legde de ionge Koningin een eed van trouw aan het volk van Neder land af: „Ik zweer aan het Nederlandsche Volk, dat Ik de Grondwet steeds zal onderhou den en handhaven. Ik zweer, dat k de onafhankelijkheid en het grondgebied des Rfiks met al mijn vermogen zal verdedigen en bewaren. Jat ik de algemeene en bijzondere vrijheid en de rechten van al mijn onderdanen zal be schermen en tot instandhouding en bevor dering van de algemeene welvaart alle middelen zal aanwenden, welke de wetten te mijner beschikking stellen, zooals een goed Koning schuldig is te doen. Zoo waar lijk helre mü God Almachtig!" Viif-en-dertig jaren nu is het geleden, dat de Koningin de regeering aanvaardde, dat Zij dezen eed aflegde en Zü heeft zich gedurende dien tijd gekweten van Haar taak op een wijze, die boven allen lof is verheven Wie onbevangen de feiten be ziet, zal moeten erkennen, dat ons consti tutioneel recht door onze Koningin stand vastig „onderhouden en gehandhaafd" is, zooals voor 35 jaren door Haar aan het Nederlandsche volk werd bezworen. Een overzicht, zelfs een zéér beknopt overzicht te geven van deze 35 regeerir.gs- jaren zou ons véél te ver voeren. Slechts zü hier hij een paar historische momenten een oogenblik stil gestaan. Het begin der regeering van Koningin Wilheimina viel samen met den oorlog in Zuid-Afrika. Engeland bevocht de Boeren republieken en de oude president van Transvaal, Paul Kruger, was genoodzaakt te wyken en zich op een stuk Portugeesch grondgebied aan de kust in veiligheid te stellen. Toen zond de Koningin een Neder- landsch oorlogsschip, de „Gelderland", naar Zuid-Afrika, dat den ouden president aan boord nam en hem naar Nederland bracht. Een golf van ontroering ging door de geheele wereld om dit nobele gebaar en algemeen werd deze edele geste van de jonge vorstin van het kleine landje ge prezen. Haar verloving. Haar huwelijk. Haar ernstige ziekte en de buitengewone geest drift. waarmee het volk Haar alom be groette, toen Zii voor het eerst wee ruit- reed, Haar moederschap, dat Zii in 1909 deelachtig werd, gaan wü stilzwijgend voorbij, om nog enkel te herinneren aan de woelige Novemberdagen van 1918. In aansluiting op de Duitsche omwentelng van 9 November, dreigde ook hier te lande een revolutionaire beweging te ontstaan Den llen November hield Mr. Troel.-tra, dé leider der soc.-democratische Kamer fractie, te Rotterdam een geruchtmakende rede, waarin hii o. m. betoogde, dat nu be slist moest worden of ook niet in Neder land de hoogste macht moest gelegd wor den in de handen van arbeiders- en soida- tenraden, waaraan de bourgeoisie zich te onderwerpen zou hebben. Den volgenden dag sprak Mr. Troelstra in denzelfden geest in de Tweede Kamer. „Onze nood zakelijkheid en onze onmisbaarheid geven ons het recht naar de macht te griiner.", verklaarde hij. De regeering vaardigde een door alle ministers onderteekend ma nifest uit. waarin zii een beroep deed op het gezond verstand der bevolking om het wettig gekozen gezag te steunen: Over eenkomsten met de reallieerde mogend- l heden over groote, aan de Nederlandsche regeering te leveren voorraden, zouden bü ernstige onlusten hier te lande, krachte loos worden. Het manifest miste zyn uit- wreking niet. Met uitzondering van Am sterdam, wara bloedige botsingen plaats vonden, bleef alom de rust gehandhaafd Alle z.g. burgerlijke partijen sloten zicb aaneen om de oonstitueele rechten en vrij heden te beveiligen. Den 18en November had op het Malieveld te 's-Gravenhage een grootsche betooging plaats ter eere van de Koningin, wleke door soortge'üke volksuitingen in andere plaatsen werd ge volgd. Den 20sten November vaardigde de Konnigin daarop een proclamatie uit, waarvan het slot luidde: „Het is ons vast voornemen, voorgenomen hervorm n gen door te zetten en aan te vullen met de snelhed, die past bij den polsslag van dezen tijd. Reactie zij uitgesloten. Wij moeten vooruit." Met grooten luister heeft het Neder landsche volk in 1923. nu tien jaar ge leden. Haar 25-jarig ambtsjubileum ge vierd .eH twas in die dagen, dat mr. LI. P. Marehant, de tegenwoordige Minister van Onderwijs, een artikel schreef: „Kroon en Politiek", waarin hü over de Koningin o-a. het volgende zeide, dat oko heden nog ten volle van toepassing is: „Aan de eischen, die een volk zijnen souverein mag stellen, voldoet Koningin Wilheimina zonder voorbehoud. Wie ter behandeling van staatszaken met Haar in aanraking ziin geweest, weten, dat de noodige kennis en intelligentie Haar eigen is. Zij weten ook, dat Zii Hare, voor een gewoon sterveling niet benijdbare taak met ijver en toewijding vervult. Dit is geen leven, waarin Zij zoekt wat Haar persoonlijk aangenaam is. Het leven van een Prinses, die wordt voorbereid voor haar taak, van een Koningin straks, van een Konnklüke echtgenoote en moeder, is waarachtg voor geen gewoon sterveling benijdenswaard. De bewiizen van gehecht heid en dankbaarheid eener groote massa moeten veel leed en veel ontzegging ver goeden. Het is een leven van plichtsver vulling, van den ochtend tot den nacht. De voorstelling, alsof hier een bestaan zou worden geleid van niets doen, van genot zoeken in weelde, kan zich slechts vast zetten by onwetenden, en het strekt hun, die beter weten, niet tot eer. dat zii deze voorstelling laten beklijven. De Koningin Ljeeft, bii al Hare echt vrouwelijke en moederlijke eigenschap pen, het sterke karakter, noodig voor een regent. Wie van de persoonlijkheid der Koningin meer weet dan de buitenstaan der, gevoelt eerbied voor Hare treffende waarheidsliefde. Een adviseur, die mocht wagen, Haar een onzuivere voorstelling van zaken te geven dit kwam voor of dei niet de geheele waarheid zegt en niets dan de waarheid dit kwam ook voor heeft afgedaan voor goed. Vorsten hebben veelal de fout begaan, dat Zü slechts wilden hooren wat aange naam was om te hooren. Zii hebben (laar- door dikwijls om zichzelf een sfeer ge schapen van onwaarheid en vleierij. Staat en volk aldus aan de grootste gevaren blootgesteld, rien weg gebaand voor intrige en kuiperij. Onze Koningin wil ailes hooren, Zü wil alles weten, ook al is het onaangenaam om te hooren en te weten. Zii zal iaat men het tegenspreken! een overtuigd republikein te woord staan, als Haar taak medebrengt met hem van gedachten te wisselen, op denzelfden toon als. met den geestdriftisgten Oranjeklant, cii laat slechts ééne overweging gelden: hoe dien ik het best miin land en mijn volk? Met deze opvatting van de Koninklijke j taak wordt het volk ten beste geleid. Het volk gevoelt dit intuïtief. Wie smalend spreekt van de „Oranjelol" vergeet, dat achter den lust tot feestvieren bii deze gelegenhedi, bii den een meer dan bii den ander beredeneerd en op weten berusten de, het gevoel leeft, dat men het jubileum viert van Eene, die in liefde voor het volk en in toewijding aan het vaderland staat op de eerste plaats. Er ligt in deze „Oranjelol" meer waarheid dan in de, op zoovele valsehe gronden berustende actie daartegen. Koningin Wilheimina heeft in de jaren van Hare regeering de overtuiging in het j volk vaster doen wortel schieten, dat voor Nederland vooralsnog de constitueele mo narchie de beste staatsvorm is. dien het kan wenschen." W (Ongecorrigeerd). IS STRAPERLO GEOORLOOFD. Zondag tegen middernacht heeft de po litie een bezoek gehracht aan de Straperlo- zaal in het Kurhaus te Scheveningen, ten einde de situatie op te nemen in verband met een binnenkort te verwachten rech terlijke beslissing, inzake de vraag of Stra- perlo en soortgelijke spelen behendigheids- of hazardspelen moeten worden genoemd. HET TARIEFBESTAND. De Nederlandsche regeering zegt het op. De Nederlandsche regeering heeft het tariefbestand, gesloten in verband met de oeconomische en monetaire conferentie, opgezegd. GEEN BLOEMBOLLEN LIEFHEBBERS. Voor de Vrijdagmorgen gehouden bloenibollenveiling van de Langendijker Groenten Centrale was zeer weinig be langstelling. Kooplieden waren er bijna niet, terwijl ook maar een klein aantal kweekers tegenwoordig was. De aanvoer van bollen was ook weer minder. Men kon niet aan het millioen toe komen. Wat er echter is verkocht, beteekent niet veel. Van de 300 nummers werden er ruim t.er- tig door de kooplui afgenomen. De rest kon de vastgestelde minimumprijzen niet opbrengen. Deze partyen zullen, in ver band met de te treffen regeeringsmaat- regelen. in de gebouwen der veiling wor den opgeslagen, totdat dezj maatregelen worden uitgevoerd. (Niet officieel) 4de klasse, 1ste lijst Trekking Tan Maandag 4 September 1933 Hooge prijzen f 5000.— 6487. f 1500— 19224 f 10C0.— 5670 18098. f 400 8177 12411. f 200.— 7637 19228. f 100.— 1005 5590 16177 16724 17550 18099 18803 Prijzen van 65. 20 105 177 207 233 261 281 340 410 416 426 454 458 500 528 565 578 602 618 643 675 692 696 809 810 843 856 881 887 891 895 902 944 956 975 1021 1035 1075 1077 1079 1084 1105 1138 1162 1197 1215 1256 1258 1263 1370 1433 1446 1447 1579 1616 1663 1826 1852 1884 1894 1912 1915 1946 1960 1973 2067 208 1 2090 2096 2113 2114 2142 2144 2147 2154 2155 2224 2276 2291 2296 2344 2348 2418 2458 2536 2540 2552 2585 2593 2609 2612 2644 2665 2690 2731 2789 2819 2875 2938 2974 3030 3041 3043 3076 3083 3106 3123 3134 3190 3194 3202 3237 3253 3293 3328 3366 3498 3508 3511 3515 3527 3542 3572 3586 3626 3656 3689 3720 3737 3786 3789 3794 3807 3809 3812 3983 4,151 4233 4236 4290 4305 4330 4352 4362 4371 4405 4446 4463 4471 4491 4524 4538 4553 4601 4645 4737 4751 4759 4772 4865 4866 4884 4904 4956 4963 4979 5016 5024 5036 5049 5125 5143 5161 5214 5286 5295 5404 5405 5426 5449 5465 5479 5491 5524 5566 5587 5589 5593 5612 5634 5645 5656 5675 5777 5872 5917 5921 5968 5972 6022 6067 6080 6102 6111 6115 6139 6180 6190 6205 6254 6258 6294 6304 6329 6348 6382 6410 6435 6441 6492 6510 6521 6543 6564 6601 6614 6671 6715 6767 6801 6867 6959 7013 7019 7085 7095 7096 7114 7120 7158 7184 7194 7255 7307 7347 7359 7472 7497 7507 7572 7586 7606 7636 7714 7724 7740 7747 7762 7767 7770 7796 7825 7861 7865 7886 7973 7999 8062 8079 8127 8129 8215 8217 8242 8246 8270 8283 8304 8331 8401 8473 8502 8507 8530 8589 8598 8622 8647 8656 8705 8732 8769 8773 8786 8965 9013 9024 9026 9064 9134 9149 9155 9211 9235 9275 9290 9325 9359 9417 9432 9451 9473 9476 9494 9525 9592 9303 9628 9644 9685 9722 9760 9770 9775 9809 9862 9996 10012 10019 10089 10097 10098 10108 10128 10201 10224 10237 10264 10319 10321 10399 10400 10431 10437 10441 10482 10533 10577 10621 10635 10657 10704 10727 10761 10786 10799 10810 10848 10860 10864 10900 10924 10980 11051 11058 11068 11133 11176 11216 11223 11229 11274 11298 11329 11339 11341 11363 11413 11421 11452 11471 11515 11523 11530 11566 11604 11608 11618 11627 11628 11638 11639 11646 11671 11694 11698 11715 11756 11764 11774 11801 11884 11896 11945 11947 11963 12006 12060 12070 12113 12114 12129 12138 12153 12154 12194 12244 12266 12285 12324 12412 12429 12438 12445 12471 12478 125CO 12512 12525 12526 12606 12611 12640 12688 12701 12727 12728 12740 12812 12813 12850 12832 12917 12922 12946 12950 13015 13019 13020 13024 13131 13162 13273 13320 13322 13347 13367 13398 13429 13463 13486 13504 13569 13647 .3665 13705 13773 13774 13779 13804 13935 14024 14039 14055 14059 14060 14064 14111 14208 14217 14236 14255 14312 14372 14385 14404 14406 14470 .4501 14515 14540 14548 14557 14586 14673 14711 .4717 14745 14755 14767 14786 14789 14792 14862 .4865 14874 14932 14946 14999 15008 15039 15068 5133 15143 15288 15314 15370 15383 15385 15405 5414 15452 15482 15500 15538 15544 15553 15587 .5643 15653 15680 15693 15721 15725 15729 15732 5737 15762 15781 15798 15825 15843 15886 15898 5921 15980 16007 16043 16048 16052 16081 16135 6209 16239 16299 16311 16319 16349 16439 16501 6524 16537 16556 16559 16586 16625 16637 16698 '6699 16717 16734 16750 16774 16784 16818 16321 6835 16866 16878 16895 16901 16908 16916 16991 :7022 17081 17094 17095 17144 17150 17155 17176 .7243 17244 17292 17305 17357 17392 17434 17446 .7505 17558 17572 17620 17622 17703 17713 17719 .7753 17808 17828 17887 17898 17903 17960 17964 L8034 18046 18050 18051 18056 18121 18132 18141 .8193 18224 18240 18283 18295 18319 18325 18402 18403 18417 18432 18463 18465 18466 18495 18513 8520 18530 18539 18599 18617 18675 18688 18735 .8748 18753 18758 18763 18792 18796 18814 18835 18852 18862 18867 18868 18929 18936 18953 18979 3980 18995 18996 18998 19051 19069 19093 19115 .1148 19167 12204 19231 19235 19237 19348 19352 9356 19373 19430 19435 19443 19463 19489 19492 9510 19516 19530 19539 19546 19667 19693 19744 -9805 19826 19832 19861 19945 19958 20013 20024 0081 20141 20185 20215 20286 20312 20326 20350 0405 20415 20419 20425 20449 20550 20556 20604 0642 20652 2C725 20732 20746 20811 20319 20827 ^385 20902 20909 20931 20953 20993 De gemaakte prijzen waren ongeveer alle gelijk aan den minimumprijs. Door dat de aanvoeren beginnen te verminde ren, zal de volgende veiling eerst ovei 14 dagen worden gehouden. HR. MS. „VAN NES". Hr. Ms. torpedoboot jager Van Nes, on der bevel van kap.-luit. ter zee «J. C. A. Scholte, is 2 dezer van Paramaribo naar Trinidad vertrokken. Orthodox-Herv. catechesaties. De Vice-Admiraal, Commandant der Marine te Willemsoord, brengt ter kennis, dat wegens a.s. vertrek van Ds. Hoek de Orthodox-Her vormde catechesaties vanaf den I5en Septem ber a.s. voorloop g gehouden zullen worden door den godsdienstonderwijzer, den heer R. Frank. De Vice-Admiraal, Commandant der Marine te Willemsoord, bepaalt: dat de nieuwbenoemde officieren der zee macht op 20 September a.s. ten 14 uur zullen worden beëedigd; dat de beëediging zal plaats hebben onder het houden van een groote parade, bij gunstig weer op het Sportpark in het Ankerpark. bij ongunstig weer in de Atjehloods; dat de parade gecomandeerd zal worden door den kap.-luit. ter zee G. J. Verwijnen, aan wien de ie luit. der mariniers L. Lange- veld als adjudant wordt toegevoegd; dat aan de parade zullen deelnemen: een compagnie Adelborsten van het Ko ninklijk Instituut voor de Marine. een compagnie van Hr. Ms. Gelderland, een compagnie van de Kazerne voor den Onderzeedienst en vliegkamp De Kooij, een compagnie van Hr. Ms. Schorpioen, de zeemiliciens ongewapend, enz. De Vice-Admiraal, Commandant der Marine te Willemsoord, bepaalt: dat aan alle liefhebbers onder de militairen der zeemacht, die dit verzoeken, (uitgezon derd militieplichtigen. thans in de Marine kazerne te Willemsoord) gelegenheid kan worden gegeven om in uniform deel te nemen aan het Huldigings-Dcfilé ter eere van Hr. Ms. de Koningin op Zaterdagmiddag 9 Sep tember a.s. 21/, uur, in het Olympisch Stadion le Amsterdam, voor zoover de belangen van den dienst zulks toestaan.

Heldersche Courant | 1933 | | pagina 7