Grooten Reorganisatie UITVERKOOP VJat uzilt 1( btz&nï TWEEDE BLAD Stadsnieuws. HELDERSCHE COURANT VAN DONDERDAG 7 SEPTEMBER 1933. 15 KEIZERSTRAAT 15 REALISEERT U zich wat dit zeggen wil NOG kunt U voor weinig geld bezitter zijn van een waardevol sieraad Ook voor U zijn er nog vele koopjes in GRIJPT UW KANS en laat U deze niet ontglippen Juwelier J. F. BEEMSTERBOER 15 Keizerstraat 15 Met Hr. Ms. Johan Maurits van Nassau naar Curagao. MIJMERING. Een kerkdienst aan boord van Hr. Ms. Joh. Maurits van Nassau. Licht op voor allo voertuigen: Donderdag 7 Sept. 20.04 uur Vrijdag 8 20.02 DE TEMPERATUUR VAN HET ZEEWATER. Opgave van de temperatuur van het zeewater, des morgens gemeten in het Marsdiep Mededee ing van de Heidersche Zwem vereen iging. Woensdagmiddag 18 gr. C. Donderdagmorgen 17.5 gr. C. Bij liet te Batavia gehouden examen voor 2e stuurman, slaagde onze stadge noot, de heer H. I. Burger. POSTERIJEN, TELEGRAFIE EN TELEFONIE. Bij K.B. is, ing. 16 Augustus, aan den referendaris der P.T.T. J. A. Jonker, be last met de functie van directeur van het P.T.T.-kantoor te Den Helder, eervol ont slag verleend. Bij beschikking van den directeur-ge neraal der P.T.T. is, met ingang van 1 Oetober, aangewezen als beheerder van het bijpost-, telegraaf- en telefoonkantoor te Aerdenhout de commies bij den P.T.T.- dienst W. J. Mets te Den Helder. ZOMERCONCERT HARMONIEKAPEL „WINNURST". (Directeur H. B. Schenkels.) Programma van het vijfde en laatste zomerconcert in het Julianapark, op Vrij dag 8 September, des avonds van 8 u. 30 tot 10 uur. 1. ,,E1 Capitan". Marsch J. P. Sousa 2. Ouverture König Mydas Rch. Eilenberg 3. The Loveleye May. Waltzer Max Rentzsch 4. a. Ungarische Tanze No. 5 Joh. Brahms b. Ungarische Tanze No. 6 Joh. Brahms 5- Suite Oriëntale Fr. Popy 1. Divertissement. 2. Rêverie. 3. Danse. 4. Patrouille. 6. Ballet Egyptien A. Luigini 7. Marsch Potpourri W. Ciere r'flR. ORANJEVEREENIGING. Feestelijke vergadering. Ter gelegenheid van het 35-jarig regee- ringsjubiieum onzer Vorstin had deGhr. Oranje-Vereeniging gisterenavond een openbare feestelijke vergadering ge houden in de Gereformeerde Kerk, welke goed bezocht was. Medewerking werd verleend door de zang vereen. «Halleluja» (directeur de heer Joh. F. Asma) en den heer Feike Asma, orgelist der Hoogland- sche Kerk te Leiden. De bijeenkomst werd geopend met psalmgezang, waarna de heer J. de Jong, voorzitter der Oranje-Vereeniging een kort welkomstwoord uitsprak. Vice-admi- raal Brutel de la Rivière met zijn adjudant en overste van Raopard woonden de bij eenkomst bii Spr. wees er op, dat het vertrouwen, dat bij de kroning voor 35 jaar werd uitgesproken, niet door de koningin is beschaamd geworden en Zij steeds met het volk heeft meegeleefd in lief en leed. Wij hebben een tijd achter ons, waarin tronen wankelden, maar de troon van onze koningin staat onwankelbaar vast. De machtigste vorst van Europa geniet thans zelfs de bescherming van diezelfde Vorstin van dit kleine land. Spr. herin nerde ook aan de Novemberdagen van 1918. A.s. Zaterdag zal ons volk nogmaals de gelegenheid hebben van zijn liefde jegens de Koningin blijk te geven. Gemeenschappelijk werd daarna ge, zongen «Komt allen ons verbonden». Een afwisselend programma, bestaande uit zang en orgelspel, werd vervolgens af gewerkt. Allereerst kwam de zangver- eeniging «Halleluja» met een tweetal nummers, uit Valerius' «Gedenckclanck» het fraaie «Wilt heden nu treden», ge volgd door een Feestlied van Leo Mens. Vooral het, eerstgenoemde werd rhyth- misch zoowel als harmonisch goed en zuiver gezongen. Zeer mooi was de toc cata en fuga door den heer Asma ver volgens op het kerkorgel ten gehoore gebracht. Onmiddellijk daarna zong wederom het koor een tweetal composities van Wm. van Bruggen, «Wilhelmina van Nassaue»: eenvoudig, bekoorlijk wijsje, zuiver ten gehoore gebracht, en »Holland«, waarop dezelfde kwalificaties van toepas sing zijn. We kregen nu achtereenvolgens een drietal korte orgelcomposities van Oésar Franck, L. Vierne en A. Guilmant, twee lieperen van P. Hartog, waarna ds. F. Tollenaar den met oranjedoek getooiden kansel betrad tot het uitspreken zijner rede. Spr. herinnerde aan de grootsclie hul diging, welke de vorstin in Amsterdam bereid wordt en waarbij een christelijke oranje-vereeniging natuurlijk niet mag achterblijven. Misschien zullen nuchtere geesten zeg gen als iemand 35 jaar achtereen zijn plicht gedaan heeft, is dat toch niet zoo n buitengewoon feit, dat het speciaal moet worden herdacht? Spr. merkt evenwel op, dat zooiets toch niet zoo vaak voorkomt en we weten dat voor iets dergelijks de hulp van den almachtige onontbeerlijk is. Wij mogen als christenen dan ook niet zonder meer dit laten passeerenwij heb- hen een wijle stil te staan en na te gaan God's wegen. Want God heeft met allen in de historie zijn bedoeling en wij vragen steeds naar het waarom en het bo Spr. wijst op de geschiedenis van Esther en Mordechai. Een eenvoudig Joodsch meisj werd door God tot koningin uit ver koren om daarmede het Joodse, e volk te redden, door den machtigen minister Haman vervolgd ten bloede toe. Toen be kend werd dat het Joodsche volk zou worden uitgeroeid was er weening en droefenis onder hen. Een man was er, die niet berustte: Mordechai begreep intuïtief dat God met Esther een bedoeling had. Maar koningin Lsthei durfde niet bij den koning het! lot der Joden bepleiten. Zij heeft nu te kiezen tusschen twee kwaden: de gang naar den koning kan haar het leven kosten, maar a.s zij het niet doet, is haar volk zeker ten ondergang gedoemd. En Mor dechai legt Esther verschillende gewetens vragen voor. Een paar opmerkelijke dingen zijn hier op te merken dat Esther van eenvoudig Joodsch meisje koningin werd en juist in dezen tijd dat het volk in nood ver keerde. God regelt het wereldbestuur tot in de kleinste bizonderheden. Het blijkt verder uit de geschiedenis, dat God hier dit meisje riep om haar volk te redden. Spr. brengt deze gedachte over op ons regeeringsjubileum. 35 jaar geleden werd aan het hoofd onzer regeeiing een meisje geplaatst als Koningin. Waarom geen krachtige man werd gevraagd. God heeft het zoo gewild en er een speciale bedoeling mee gehad. Als men een objectief oordeel zou vellen zal het blijken dat juist in deze moeilijke tijden een vrouw van meer beteekenis voor ons is dan een man. Een man zou wellicht niet dat bereikt hebben, wat onze koningin bereikte. Zij is een hoogstaande vrouw, die zich haar geloof niet schaamt en toen zij trouw zwoer aan de grondwet, ontroerde dat ons volk. Wellicht ware dan ook ondereen manne lijke regeering onze geschiedenis anders geweest. Onze Koningin is in de stormen der 1 historie staande gebleven, ons land is in 'den wereldoorlog gespaard, derevolutie- I golf, die opkwam, spaarde ons land. Esther wist zoo goed op het politieke schaakbord te spelen, dat Haman het spel verloor; en ook wij hebben nu een zwakke vrouw, die ons lot in handen heeft. Het is waar: ook door een man is ons land meermalen geredspr. herin nert aan Prins Willem I, aan Prins Willem III in 1672, het groote rampjaar. Toen in 1898 Wilhelmina aan de regee ring kwam, was het een kalme tijd, maar reeds pakten zich de wolken te zamen. Haar weg ging waarlijk niet op rozen Toen zij den eed afgelegd had, viel zij haar moeder schreiend om den hals, als had zij een voorgevoel van wat haar als koningin te wachten stond. Zij is gerijpt tot een ware landsmoeder tot wie het Nederlandsche volk in eerbied opziet en wij zijn er dankbaar voor, dat wij, wat de opperste regeering betreft, niet onder worpen zijn aan de wisselingen der politiek. Als de rijksarchieven eens geopend j zouden worden, zou misschien blijken,! dat ons land door de Koningin inder daad huiten den oorlog werd gehouden. Ook de revolutiegolf werd door haar gekeerd. In alle landen is de revolutie gedachten doorgedrongen, ook hier. Maar dit is 't eigenaardigezoodra ons volk merkt, dat de troon in gevaar komt, wordt onze vorstin omringd door haar volk en verdedigd. Hadden wij een koning gehad, dan ware dit misschien anders geloopen, maar aanranding van onze Koningin ver draagt ons volk niet. Daarom zullen wij, het calvinistische volk, altijd opkomen voor onze Koningin zoolang wij ademen. Oranje en Nederland zijn eeuwenlang door vaste banden verbonden en zij be- hooren bij elkaar. Esther was voor Israël een Gave Gods. Zoo zie ik ook het Oranjehuis. Wij zijn gelukkig met deze vorstin, waarmede wy ons één voelen en wij biddende Almachtige, dat Hij onze vorstin nog vele jaren moge sparen I Met voortzetting van orgel en zang werd na deze rede het programma verder afgewerkt. DE BRAND AAN DEN RIJKSWEG. De collecte aan haar doei beantwoord. De collecte voor het gezin C. J. de Rid- der, die bij den brand aan den Rijksweg alhier zijn geheelen niet verzekerden in- j boedel verloor, heeft in totaal opgebracht 752.761/, (zegge zeven honderd twee en vijftig gulden zes en zeventig en een halven cent), zoodat de geleden schade (pl.m. 800.—) vrijwel gedekt is. Ook werd nog een bijdrage in natura gegeven. Voor den ruimen steun wordt door be- trokkenene hartelijk dank gezegd. NATIONAAL HULDIGINGSDEFILE STADION 9 SEPTEMBER 1933. Rectificatie. In 't nummer van 5 September staat vermeld: „De plaatsbewijzen zijn reeds ontvangen en kunnen dus aan het Stadion in ontvangst worden genomen." Dit moet zijn aan het Station Den Helder. Verder wordt bekend gemaakt, dat de trein van 10.58 (vertrek Den Helder) aan gewezen is voor de deelnemers van het Défilé. Deze trein wordt als extra trein van Alkmaar doorgevoerd naar Amsterdam C.S. Aankomst 12.18. De deelnemers behoeven dus niet over te stappen. Het Comité van Amsterdam ontvangt de deelnemers aan het Station en zorgt voor de indeeling. De terugkeer is als volgt geregeld: Extra trein, vertrek Amsterdam 19.11 (dus 7.11 n.m.) Aankomst Den Helder 20.49 (dus 8.49 n.m.) Op de terugreis be hoeft dus ook niet te worden overge stapt. De deelnemersbewijzen (inch feestpro gramma en blijvende herinnering) zijn nog niet ontvangen. Deze kunnen echter elk oogenblik aankomen. Nogmaals wordt herinnerd aan het gra tis vervoer van vaandels, vlaggen, enz. in den bagagewagen. Het Comité. VERPLAATSING EXPEDITIE KANTOOR „ESONA". In verband met de verbreeding van de Binnenhaven zal steiger- en expeditiege bouw van ESONA met ingang van Maan dag 11 September a.s. tijdelijk verplaatst worden naar het gebouw op het Molen- plein, terwijl vanaf dien datum ook ae 1 booten aldaar zullen aanleggen. Het tele- j foonnummer blijft 45. V oor bijzondeihe- don zie men de advertentie. De laatste dagen van den in het pand Diamant - GOUD - ZILVER - HORLOGERIE en KLOKKEN en brengt nog heden een bezoek aan ZILVERPLEET Soeplepel f 7.50, Sauslepel f 3.65, Groentelepel 3.65, Aardappellepel f 3.65, Tafellepel en vork f 1.95, Dessertlepel en vork f 1.85 zeilen, van den rookpluim wapperend aan 1 den horizon, van het gedans der ojs andige golven aan de kim, van den gloed, die zon en maan tooveren op het zeevlak, van de warrelende zilverketsingen tegen de kabbelgolfjes. Want de zee is altijd anders, zij leeft, zy beweegt, zij deint, zij raast, zij zucht, zij fluistert, zij pronkt enzij grauwt. En al d!e variaties roepen een stemming de voor ch'jn en gezegend het o< r I, dat aan zijn boord heeft de omzooming van te zee. ROBINSON. OPENBARE LEESZAAL EX pag 1 - 1 Buitenlandsch Overzicht Feuilleton Radto-progtamnia*.2 Van links en rechts 2 De beperking van het vereeni- gtngsrecht der rijksambtenaren 2 MUZIEKSCHOOL „DE TOONKUNST". Directeur Toon de Hoogh. Het vorige seizoen heeft muziekschool „De Toonkunst" de inwoners van onze stad in de gelegenheid gesteld alhier les te nemen in de Rhythmische-Dalcroze- beweging. De heer De Hoogh engageerde voor deze lessen mejuffrouw Cilia Biegel, gediplomeerd leerares vanwege het Neder landsche Dalcroze Instituut. De animo was voor deze lessen ontstellend groot; ruim honderd leerlingen namen aan deze lessen deel! Bij genoegzame deelname zullen deze lessen per 1 Oetober weer aanvangen. Voor verdere inlichtingen verwijzen we naar de advertentie voor komende in ons blad van heden. De bekende bas-bariton-zanger Dick Weiman uit Amsterdam, die eveneens aan de muziekschool is verbonden, geeft solo zanglessen. In Oetober zal muziekschool „De Toon kunst" hare eerste uitvoering geven, waar bij de leerlingen in den solo-zang een operette van Jac. Offenbach zullen op voeren, met begeleiding van klein orkest. Dit laatste is iets nieuws voor Den Helder en zal zeker de volle aandacht hebben van alle zangers en zangeressen van Den Helder. Binnenkort wordt hierover nader bericht gegeven. SPEELTUIN VEREENIG ING „DEN HELDER". Zaterdag 9 Sept. zal de speeltuinver- eeniging haar 4e clubhuis openen in de afd. Centrum, Hoogstraat 38. De opening zal met eenige feestelijkheid plaats vin den om 7 uur n.m. en is dan alleen toe- gangkelijk voor genoodigden. Voor be langstellenden zal het gebouw te bezich tigen zijn op Zondag 10 Sept., van 6—8 uur n.m., en op Maandag 11 Sept., van 6—9 uur n.m. Op Zaterdag 9 Sept. zal een optocht gehouden worden door de gemeente met de kinderen, met vaandels en banieren en mondorgelmuziek. De afmarsch heeft plaats van uit de Breestraat om 1.30 uur n.m. DE LILLIPUTTERS. Af scheids voorstellingen tegen goedkoope prijzen. Hedenmiddag te half 5 en vanavond te 8.15 worden in Casino de laatste 2 opvoeringen der Dwergen-Revue gegeven. Hun optreden alhier heeft een groot suc ces gehad en was ongetwijfeld de moeite waard, te gaan zien. Zeer velen hebben van deze alleraar digste voorstellingen genoten, zoowel groot als klein. Om nu ook nog de smal lere beursbezitters in de gelegenheid te stellen deze Dwergen-Revue te gaan zien, plaatsen wij in dit nummer een Bon, welke een zeer groote reductie geeft op den gewonen entreeprijs, zoowel voor de middag- als de avondvoorstelling. Op vertoon v. dezer Bon heeft men tegen een zeer geringen entreeprijs toegang tot de afschoidsvoorstellingen. De Directie der Liliputters maakt het publiek er op attent, dat deze beide voorstellingen geheel het zelfde zullen zijn als de vorige. Zoowel vanmiddag als vanavond wordt de vol ledige Revue vertoond. Dan is het een openbaring als een tafereel zich ontplooit zooals men dat zoo dikwijls kan hebben aan onzen zeekant. Dan fluistert alles van rust en onwil lekeurig wordt men in deze sfeer betrok ken; er ontspant zich iets en geleidelijk aan vervloeit de onrust in het oneindige geheel van de rust. Het is alles zoo wijd en zoo klaar. De puurheid rondom doordrenkt je en onbe wust laat je je glijden in dit wijdsche en rustig-stemmingsvolle. Is het wonder, dat velen hun gang richten naar den zeedijk als er innerlijk de branding is, die het gemoedsleven be stookt en belaagt? Men gaat er als naar den tempel om opgenomen te worden in de sfeer van onbaatzuchtigheid en wijding. Het onein dige omstrengelt je en in de scheppings- pracht waar wordt geboden om niet en waar de drift van het leven is ontdaan van de wrangheid van den bestaansstrijd, voel je je één worden in de kosmos en valt weg de zorg en de kommernis. Er zijn er, die nauwelijks verder komen dan den dijk. Ze kunnen daar uren toeven, mediteerend misschien dan wel onbewust zich laten glijden in de armen van de serene ïust. We missen, zegt men, de grootschheid van het woud, maar men zou ook kunnen aanvoeren dat men elders mist de grootsch heid van de zee. Het woud daarentegen beperkt den ge zichtskring, terwijl de zee drijft tot het schouwen in de oneindigheid. I11 beide gevallen voelt men zich klein tjes in het groote geheel, maar de zee verbreedt onzen horizon. Die eenmaal zijn hart Heeft verpand aan de zee zal een leegte in zich voelen ais hij niet dagelijks meer kan schouwen naar de eindelooze gevarieerdheid, die de Zee steeds biedt en als hij niet kan luisteren naar het gefluister van het aan- vloedende water of naar het brute geklots van de golven, die beukend slaan tegen den dijk. Hij zal missen de stoffeering van de BIBLIOTHEEK. Gedurende de maand Augustus werd de Leeszaal bezocht door 1150 mannelijke! en 76 vrouwelijke bezoekers, totaal 1226 personen. Uitgeleend werden 688 studiewerken. 1723 romans en 1719 kinderboeken, totaal 4130 banden. Aangeschaft werden de volgende wer ken: Adresboek van Den Helder; Bach: De kleine kroniek; Baum: Leven zonder ge heimen; Drost: De pestilentie te Katwijk: Eges: Skunks: Gilbert: Het boek der zee- roovers; Hergesheimer: Tampico; Gallas Herckenrath: Fransch woordenboek: Hooft: Bloemlezing; Kazantzaki: Toda- Raba; Kollontay: De man-kameraad; de Merode: Het kostbare bloed: Reitsma: Droom en vuur: de Ridder: Jonge gelui den; Roland Holst: Herman Gorter; Se- tubal: Johan Maurits van Nassau: Spieren burg: Het heilige graal, Floris ende Blancafloer. Ten geschenke ontvangen: Anema: Volkenbond en Christelijk be ginsel; de Bruyn: Geesten en goden in Oud-Oldenzaal: Casimir van Maanen: De Volkenbond en de school: Harmsen: Dienstweigeren? Hornung: Raffles: Hy- mans: Waarom photokopieren? Inden: Onze taak: Kretzer: Der Mann ohne Ge- wissen-.OppenheimGeldkoningen; Occzy: The bronze eagle; Saint-Pierre: Paul et Virginie; de Voogd e.a.: Jeugd en natio nalisme: Zola: Fécondité. Berichten en mededeelingen (over 1932) van het Ned. Museum voor onderwijs en opvoeding. Bezuiniging op den keuringsdienst voor waren. Jaarverslag der Centr. commissie voor bezuiniging 193233). Idem over' 1932 van het Bureau voor rechtskundige hulp aan on- en minver mogenden. Verslag van den Dienst der Arbeids bemiddeling enz., te Den Helder, ged. het jaar 1932. Idem (verkort), over 1932 der Nat. Le vensverzekeringsbank. Idem. van de Ned. Zuid-Afrikaansche Vereen, over 1932. Idem betreffende de werking enz. van de Schepenwet en de scheepvaartinspectie ged. 1932. Verslagen van het Kon. Ned. Meteoro logisch instituut over 1932. 1 Waarom boycot? De teelt van de haring en ansjo vis in de Waddenzee is mislukt2 De Zeppelindienst op Z.-Ame rika zal in den herfst van het volgend jaar beginnen7 Het Koninklijk bezoek aan de hoofdstad7 Een schietpartij in het gemeente huis te Muiden. Eenige gewon den 7 In een Belgische kolenmijn zijn tweë ingenieurs doodgeschoten 7 Vijf leiders van de Russische luchtvaart omgekomen „5 De viering van het derde eeuw feest van de Schermer ..7 Bij een ernstig spoorweg-ongeluk te Birmingham (staat New York) zijn 14 menschen gedood en 20 gewond8 De nieuwe revolutie op Cuba heeft een sterk communistisch ka rakter ..8 De moord te Woerden. De be drijfsleider heeft bekend 00 f Omtrek Marktberichten i 8 Marineberichten 8 Sportnieuws8 Het was weer schoon daar op den dijk, onzen zeeboulevard. Het water lag vlak als een spiegel. Hier en daar een enkel rimpeltje, dat het lichte nazomerbriesje daarop zuchtte als wilde het nog wat uitpuffen van den warmen dag. Een blank zeiltje stond kaarsrecht op den waterspiegel en schaduwde in het diepe blauw Een lichte motorroffel galmde tot aan den dijk en deelde mede, dat het vaartuigje gestuwd werd naar den Tex-elschen wal, die hoog opdoemde boven het zeevlak uit. Het was zóó helder, dat de roodbepande daken der huizen op het Gouden Boltje duidelijk waarneembaar waren. Het wit van den strandzoom en het grauw van den duingroei waar tegenaan ketste.het helle zonlicht, dat reeds de diepere kleur van den wegstervenden dag toonde, gaf een blijde verve aan het eilandaspect. Zwemmers plasten nog rond in het j water en dreven wiegend op de zachte deining of maakten hun crawl-slag en hun kopjeduikelende capriolen. De wolkcontouren, die stegen uit boven den horizon tooiden zich met het geel j en goud van de zonnescheuten en vorm den feeërieke gobelins aan het firmament. Alles ademde serene rust. Geheel de j avondstemming was doortrokken van de sfeer, die voert naar stille overpeinzing. Hoe schoon is de natuur en hoe intens kan men daarvan de wijding ondergaan Het kan soms zoo onrustig zijn van binnen, dat men niet weet hoe daar uit te komen. III. Ofschoon er buiten boord niets te be leven valt, heeft men toch niet over ver- weling te klagen. Daarvoor zorgen die werkzaamheden, die ook op een varend schip den noodigen tijd en kracht ver- eischen. Een ieek zou kunnen denken, dat als de boel eenmaal draait en men zijn richting heeft bepaald, alles van zelf gaat en aan de machines kan worden overge laten, zoodat men zou kunnen gaan slapen, om na twaalf dagen, als men weer in de nabijheid van land gekomen was, wakker te worden. Doch zoo eenvoudig is het niet. Integendeel, al zullen de werkzaamheden op een varend schip meer geregeld zijn, toch vereischen zij de volle waakzaamheid' en inspanning van de gansche bemanning. Het schip heeft tot in de kleinste bijzon derheden zijn dagelijksche onderhoud noo- dig, want als hiermee maar even de hand gelicht werd, zou het weldra ontoonbaar constateeren, dat men bezig is elkaar een beetje goedsmoeds voor den gek te houden of moppen door te geven, die men zelf pas gehoord heeft. De een heeft een boek be machtigd en is bezig zijn weetgierigheid te bevredigen; een ander heeft een nuttig werk ter hand genomen, dat al zoo lang op hem ligt te wachten, maar waartoe hij niet eerder heeft kunnen komen, omdat hem de gelegenheid ontbrak; een derde zit met de pen in zijn handen over het papier gebogen, opdat hy klaar zal zijn, als over eenige dagen de mail gesloten wordt, maar zijn starende, verteederde blikken, waarmee hy in de verte tuurt, doen vermoeden, dat hij met zijn gedach ten niet geheel en al bij zijn schrijfwerk is, maar vooruitloopt op den weg, die straks zijn brief zal gaan. Zoo gaan dus de dagen in rustig en ge regeld tempo voorbij. Ook wordt het leerzame niet vergeten. Op dezen grooten stap van de Azuren worden en verwoestende slijtage veroor zaken. Nog veel minder mag het dagelijk sche onderhoud van de bemanning zelf verwaarloosd worden en groot zijn de zor gen, die hieraan besteed moeten worden. Wat een werk is er noodig om de voeding, wassching, kleeding en ligging van alle opvarenden in orde te doen ztin. Als men dan daarbij nog bedenkt, dat doorloopend een derde gedeelte de wacht heeft, ook des nachts, dan begrijpt men wel, dat er wel iets anders te doen is. dan languit op het dek te gaan liggen luieren. De vrije lijd, die overblijft, wordt op verschillende ma nier doorgebracht. Hier zit een groepje rondom de gramofoon, luisterend naar de niet altijd welluidende klanken van alt in strument; daar zijn weer enkelen bii el kaar en uit het gelach, dat telkens uit hun midden opstijgtvalt met zekerheid te naar Trinidad, zijn allen, die maar gemist konden worden, een paar keeren op den bak verzameld, om naar een lezing te luis teren. De vlootpredikant heeft, behalve de Zondagsche preek, ook nog gesproken over den persoon van Johan Maurits van Nassau, naar wien ons schip genoemd is. Hierby kwam duidelijk naar voren, dat deze graaf van Nassau, die maar al te on bekend is bii ons volk. zeer zeker waard is, meer herdacht te worden, zoowel 0111 zyn buitengewone hoedanigheden, als 0111 zyn verdiensten jegens ons vaderland. De Commandant heeft gesproken over Suri name en ons veel belangrijke dingen ver teld over de geschiedenis en de tegenwoor dige omstandigheden van dat land. Donderdag 20 Juli kregen we voor het eerst weer land te zien en al zal de vreug de wei niet zoo groot geweest zijn als ic- i dertijd toen de mannen van Columbus nut doel bereikten, toch vonden wy het pret tig weer eens wat anders te zien. dan lucht en water. Het was het eiland Barbados, dat wy passeerden. Het is het eerste eiland dat men tegenkomt als men naar West- Indië gaat. Het is tamelijk groot, zoodat het in geenen deele te overzien is, ook is het vruchtbaar en verbouwt veel sukier. I Na eenige uren was ook dit weer uit net gezicht verdwenen en voeren wy verder, I koers zettende naar Trinidad. Den volgen- den dag echter kwamen wy weer ander land tegen. Reeds vanuit de verte zagen wij donkere plekken in den horizon, uier en daar door openingen onderbroken. Het waren de steile, rotsachtige eiland jes, in de omgeving van Trinidad. waar- 1 door de Atlantische Oceaan van de Caribi sche Zee gescheiden wordt. Tusschen deze I eilandjes bevinden zich nieuwe doorgan gen, als poorten, waardoor men de anJ-re 1 zee binnentreedt. Dit zijn de wereldbe- roemde Boca's, die by het doorvaren een I schouwspel opleveren om nooit te v.erge- 1 ten. De hellingen, die aan weerskanten steil uit zee oprijzen, zyn begroeid met allerlei tropische hoornen en planten. Hier en daar zijn mooie landhuizen gebouwd, waar de bewoners in deze schitterende natuur nieuwe krachten kunnen verzame len. Geen wonder dat dit oord. door de Enge'schen. die het betalen kunnen, vaak uitgekozen wordt om den eersten tijd van hun huwelijk door te brengen, want ais men het in zulk een omgeving nog niet goed niet elkaar kan vinden, dan mag de stap, dien men gedaan heeft, wel als een wanhoopsdaad beschouwd worden. Hier in de buurt bevindt zich ook het eilandje To- bago, waar meer dan honderd jaar geleden een misdadiger, die de doodstraf verdiend had. aan wal gezet werd en verder maar moest zien, hoe hij in die onbewoonde streek terecht kwam. Hfi heeft »r zich doorheen geslagen, maar na 6 jaren kwam hij als een grijsaard weer in de bewoonoe wereld terug, uitgeput van de doorgestane eilende. Hij vertelde - zyn wederwaardig heden aan mijnheer Defoe. die er zyn stof aan ^ontleende voor het bekende hoek: Robinson Crusoe. Het boek is dus als het ware daar geboren, Boca beteekent bek of mui en zy zyn genoemd naar verschil lende dieren. Zoo heeft men o. a de Leeuwenmuil, de Drakenmuil, enz. Wy vormen het wel een lieetje afschrikwek kend om zoo maar door den muil van een leeuw of een draak te varen en daarom kozen we maar de Boca de Mona, d. w. z. Apenmuil. Dit leek ons niet zoo gevaarlijk en kwam bovendien meer met onzen stand overeen. Daar we door de voorspoedige reis iets te vroeg waren en pas den volgenden dag verwacht werden, gingen we een weinig terzijde voor anker liggen. We lagen daar net geschikt om eens lekker uit te rusten. Een kalm zeetje, een koel windje, een mooie natuur, zoodat het een genot was om aan dek te zitten. We hebben daar des avonds de zon zien ondergaan in do zee achter de Boca's zoo mooi. dat zelfs de ruwste zeeman het niet alleen opge merkt had, maar er van onder den indruk was. Zulk een verscheidenheid van kleu ren, zoo harmonisch saamgevoegd. zou men voor onmogelijk achten, als men het niet zelf voor oogen gezien had. Zaterdag 22 Juli stoomden we reeds bij tijds op naar Trinidad, waar we eenige da gen zouden blijven. Trinidad is een groot en rijk eiland, waar van alles wordt aan getroffen. Het verbouwt veel cacao en koffie, terwijl ook andere tropische vruch ten in groote hoeveelheid worden aange troffen. Ook brengt het olie voort. Be kend is het asfalt-meer. waar dit product in groote brokken wordt afgegraven en verzonden. Nergens ter wereld schijnt het asphalt in zulk een bruikbaren staat aan de aardoppervlakte te komen. Men graaft het af en na eenigen tijd is de kuil. die ontstaan is, weer geheel en al biigezakt. Men schijnt daar een onuitputtelykeu voorraad te hebben. Zeer de moeite waard om te gaan zien is ook de beroemde bota nische tuin. die in groote uitgestrektheid gelegen is om het huis van den gouver neur. Verder dient genoemd te worden de nederzetting van de plantage-arbeiders Tegen de hoofdstad van Trinidad. Port ot Spain aan, hebben de Britsch-Ind'iërs, Chi- neezen. en Indianen hun eigen gemeen schappen gevormd, waar ze de gewoonten

Heldersche Courant | 1933 | | pagina 5