HELDERSCHE COURANT VAN DONDERDAG 7 SEPTEMBER 1933. De Scheemeer in feeststemming. 1» Moordaanslag in de raads*^5»! *e duiden ölJeliersSelaog" f' fj§§ Hst koninklijk bezoek aan Amsterdam. De bezuinigingen te Zaandam en de S.D A P. De nieuwe salariskorting van het rijkspersoneel. De moord te Woerden. De moord in de Scheveningsche Boschjes. Wordt lid van" omdat het Vreemdelingen verkeer is Landsbelang, Streekbelang, Stadsbelang en UW BELANG ,„nnïe.hep*"°8 M «-• -•« - Tn den vroegen morgen, toen de zon al uitbundig scheen en een schoonen herfst dag voorspelde, hebben we onze motorfiets aangetrapt om met den teekenaar naar Stompetoren te gaan en mee te vieren het feest van het driehonderjarig bestaan van den Polder „De Schermeer". In alle opzichten beloofde het een feest dag te worden. Zilverglanzend lag het ka naal tussehen groene boorden, zon-over- goten waren de malsche weiden en rustig graasden de koeien. Naar het uiterlijk is er niets van de crisis in onze Polders te bespeuren. Het ziet er alles even frisch en even rustig uit als in de gouden jaren. De crisis wordt alleen binnen de vier mu ren van de boerenbehuizing gevoeld en geleden. Van Den Helder naar Alkmaar is een ^ogenblik langs den prachtig geasphal- teerden weg. En van Alkmaar naar de Scheemeer ,'s een zucht. Zóó staan we voor de poort bij de Noorder vaart, die ons een „Welkom" toeroept. Recht getrokken, tot den horizon, loopt Je Noordervaart, als een zilver-glanzend lint, door het Polder landschap, dat hier van groote bekoring Is. In tegenstelling met het Polderland schap, dat vvjj in den kop van onze provin cie kennen, staan alle boerderijen rondom in de boomen en overaLzijn er nog de wen telende molenwieken, die het polderland schap zoo'n ganseh eigen karakter geven. Men vindt hier nog tal van molens met wentelende molenwieken. De vlaggen uit. Stompetoren, waar het feest wordt ge vierd, was in feesttooi. Overal wapperden de vlaggen en tal van woningen van het kleine, vriendelijke dorpje, waren met groen en guirlandes versierd en waar men ook liep op dezen feestdag zag men de meiskes en vrouwen in historischen dracht, in kleedingstukken die men slechts kent van oude schilderijen, 't Was een en al bekoring daar in dat- feestelijke dorp. Des morgens in de vroegte hadden de klokken geluid en met blije klanken rond- geroepen, over de wijde velden, dat er vreugde was en dat men voor enkele da gen de zorgen wilde vergeten om te den ken aan het machtig grootsche werk, dat door de voorvaderen tot stand was ge bracht. Toen waren de dorpsbewoners naar de kerk getogen, om in stille wijding dit feest te beginnen en Hem te danken, aan Wiens zegen de resultaten van allen arbeid te danken zijn. Om half elf was de openstelling van het feestterrein en lang voor dien tijd kwa men van heinde en ver de menschen aan gewandeld en vulden het terrein en de tribune, waarvoor straks de offieieele ope ning zou plaats hebben. Het woord van den heer Spaan. De voorzitter van het Hoofdcomité, de heer P. Spaan, sprak een welkomstwoord, aan het slot waarvan hü zeide: Ons polderbestuur meende aanvankelijk, met het oog op de tijdsomstandigheden, dat voor feestelijkheden geen gelden ge voteerd mochten worden. Wii begrepen dit, doch stelden ons op het standpunt, dat die tijdsomstandigheden niet rechtvaardi gen om het derde eeuwfeest onopgemerkt voorbij te laten gaan. De crisis wordt er niet zwaarder of lichter door en het groot sche werk onzer vaderen maakte het voor ons o. i. tot plicht het derde eeuwfeest te vieren. Gelukkig werd dit tenslotte ook door het polderbestuur ingezien en ver kregen wü ook den krachtigen steun van dit lichaam. Wü mogen Gods water niet over Gods akker laten loopen. doch moe ten ook in deze moeilijke tijden onze energie toonen. De dijkgraaf aan het woord. Hierna sprak de dijkgraaf, de heer C. Kramer Gliinis, een herdenkingswoord, waarin hü herdacht de oude regenten, de mannen niet durf en ondernemingszin, door wie dit werk werd ondernomen, waar van thans de vruchten worden geplukt. En wij herdenken tevens zoo zeide spr. de mannen, cis dit werk hebben uitge voerd, die hun vernuft hebben ingespan nen om het bijna onmogelijke te bereiken. Drie eeuwen zün voorbijgegaan sedert die grootsche onderneming tot een goed einde werd gebracht, drie eeuwen, die tij den van velerlei soort gekend hebben. Daaronder waren perioden van armoede, b.v. in de 18e eeuw tengevolge van een matelooze sterfte onder bet vee door de I alom woedende veepest, waardoor de las ten zoo hoog klommen, dat zij de land pachten evenaarden. Daarnaast heeft de Schermeer evenzeer haar vette jaren door gemaakt, die verblijdende tijden van weelde van het product, waarin uitste kende prijzen, opleving en grooten voor spoed brachten. Door gunst of ongunst van tijden heen heeft de Schermeer niettemin inmiddels steeds een naam vermogen op te houden, wij kunnen dit met trots verklaren; steeds heeft de Schermeer door die drie eeuwen mede onder de eersten kunnen gelden in de reeks van polders in het Hol- :an Ische land. Het polderbestuur van de Schermeer meende aanvankelijk dit jubileum welis waar niet geheel ongemerkt voorbij te mog-'n laten gan, maar het toch niet zoo zeer tot een viering te mogen laten komen zoo zeide spr. Toen evenwel de drang van de zijde van de inwoners zoo groot s geworden, dat vrijwel algemeen een her denking gewenscht werd geacht, toen heeft ons bestuur gemeend, dat het gepast was wanneer ook van zijn zijde Pinnen deze beperking werd deelgenomen! Wij zijn zoo zeide spr. tenslotte in talrijke opzichten verder gekomen, en wij zullen daarmee in het oog den moed vinden om ook in de toekomst weer nieu wen -voorspoed te verwerven, als het moet te veroveren. Feestrede prof. Ir. W. Scher- merhorn Wzn. Prof. Sehermerhorn hield daarna een prachtige herdenkingsrede, waarin liü er op wees, dat de sombere tijd van heden zelf dringt om de plaats te herdenken, waar men thans staat. Zou het zoo zeide spr. niet kunnen zijn, dat wü ondanks ailes, toch nog reden hadden om te ver trouwen in het heden en te gelooven in de toekomst? Zou het niet zoo kunnen zijn, aat wij ondanks alles wat zwart is en som ber, toch het leven beminnen en den bo dem liefhebben, welke ons van dag tot dag voedt. Geeft de ernst onzer tü'den aan een her denking als deze niet bijna een heiliging, die ons weldadig aandoet; klinkt in dit verlangen niet „en toch", dat in staat kan zijn de wereld te overwinnen? Een plan, als de droogmaking van de Schermeer met de hulpmiddelen van dien tijd doet denken aan de schgnbare roeke loosheid van den Oost-Indië-vaarder uit die dagen. In hun wereldreizen en landaan winningen van onze voorouders zag spr. voorheelden van geloof in eigen mogelijk heden en eigen kracht. In ons volk leeft nog veel van deze oude trotsche onderne mingsgeest; velen zün nog bezield door het mooie woord: werk en bid. Onze tijd vraagt ook nog om menschen, die den scheppenden constructieven arbeid willen verrichten. Spr. staat dan uitvoerig stil bü het beeld van de menschelüke samenleving in den polder van heden, dat weinig gemeen heeft met dat van jaren geleden. Een der belang rijkste geschillen is gelegen in het ver overen van een Zelfstandige positie door den boerenstand als zoodanig. Spr. wijst op de wenschelg'kheid van het behouden van het eigen karakter van het boerenvolk. Mocht dit verloren gaan zoo zeide spr. dan had hij niet veel hoop meer voor ons volk. Spr. wenschte ten plattelande eenheid uit het bewustzün van eigenwaarde, van eigen kracht, maar ook van eigen roeping, van eigen zaak in ons volk. Bij de dragers van dit feest voelde spr. ook iets van die onzekerheid van dien schroom, die in de beste oogenblikken van ons leven kan omslaan in een gehei ligde hoop; in een Goddelük vewachten; moge het gegeven zün, dat. iets van deze krachten van het menschelü'k leven, van levenswil en geheiligd vertrouwen, dit feest mogen verlichten en mogen zü zooals het door de eeuwen waren, ook in de toe komst blijven, de hechte peilers, waarop de boerenstand1, in ons volk rust. Moge het bondige „Werk en Bid" omgezet in de taal van ieders ziel, de leuze zijn, die ook in de komende jaren den boerenstand maken zal tot een der sterkste fundamenten van onze nationale welvaart en van ons Hollandsch volkskarakter. De Commissaris van de Koningin in de Provincie Noord-Holland' sprak nog een kort woord waarna hü de tentoonstelling voor geopend verklaarde. De tentoonstelling is reeds een bezoek aan Stompetoren waard. Vooral de land- en tuinbouwtent is op kunstzinnige wijze ingericht. Hier zijn alle producten van den polder ten toongesteld Op een groot, hellend vlak heeft de kunstenaar van verschillende zaden het wapen van de Schermeer ge maakt, zooals dit op een oude kaart voor kwam. Dit wapen is geflankeerd door producten van land- en tuinbouw uit den Polder en dat alles is op smaakvolle en kunstzinnige wijze gemaakt evenals de <amjjUg.s^p Een middeleeuwsch tooneeltje uit de Vrijstersmarkt. plattegrond van den polder. Er is voorts een historische afdee'ing, een handelstent, een floralia en huisvlijttentoonstelling en diverse kermisvermakelijkheden, waarvan het lawaai gisterenmiddag al tot de tri bune doordrong. De clou van den dag. was de opvoering van een oud-Holland- sche boerenbruiloft, zooals die ongeveer 70 a 80 jaar geleden op het platteland ge houden werd. Wat een prachtige kleur rijke tooneeltjes gaf deze boerenbrui loft en wat was er een ongekunstelde feestvreugde bii de tientallen van feest- genooten, die in historische kleedü aan den feestddsoh aanzaten. Met oude prach tige Hollandsche sjeezen kwamen ze langs de polderwegen naar het feestterrein. Geestige speechen werden gehouden in het Westfriesch, aardige liedekens gezon gen en leuke boerendansen uitgevoerd. In één woord, het was een kijkspel waarvan Een eerepoort riep den bezoekers als t ware een welkom toe. Grootsche bloemenhulde. De hoofdstad vertoonde Dinsdagmiddag een meer dan gewone drukte: reeds om streeks half drie drie uren ruim vóór de aankomst van het Koninküjk Gezin bewoog zich een stroom van menschen door de Leidsche- en Utrechtsche straten naar het stadscentrum, naar Dam en Centraal Station, in afwachting van den blijden intocht. De meesten waren ge tooid met oranje en zü die het nog niet waren ontmoetten overal op hun weg de verkoopers van strikjes en knoopjes, die goede zaken maakten. Op den Dam stonden te drie uur al eenige honderden op de trottoirranden; zij waren vroeg gekomen, om zeker te zqn van een goede plaats; zij keken naar de groeiende drukte op het plein, naar het baldakijn, dat weer, als gebruikelük, voor het Paleis was opgesteld. Aan de zijde van den N.Z. Voorburg wal werden steeds meer bloemen binnen gedragen; het aantal stukken was om 5 uur gestegen tot 1880! Deze spontane bloemenhulde uit alle kringen der burgerij, zoo schrijft de corr. der N.Rott. Crt., is geworden tot zulk een massabetooging van liefde en aanhanke lijkheid aan de Koningin, dat zij waarüjk ontroerend mag heeten. De lakeien, die aan tafeltjes in de vestibule gezeten, de namen noteerden, hadden handen vol werk. Telktens weer reden ook de auto's van de bloemenniagazgnen voor den ach teringang op den N.Z. Voorburgwal aan, en de verkoopers, die zich daar op de kleine steentjes geposteerd hadden, maak te ngoede zaken. De beneden-gangen van het Paleis vulden zich en de bloemen- stroom steeg de trappen van de groote burgerzaal op. Hier waren ter weerszijden lange, met damast bedekte, tafels opge richt, waarop en waarlangs de tuinbaas van 't Loo de manden en ruikers schikte. Het was als een groote bloemententoon stelling, eene nieuwe lente in de oude historische zaal! Aan het Centraalstation. Precies op rijd reed de trein binnen. Terwgl de hooge gasten den trein ver lieten, dreunden van het IJ de eerste der vijf en dertig saluutschoten, op Hr. Ms. „Heemskerck" gelost. Ter begroeting waren aanwezig burge rmester dr. W. de Vlugt, de Commissaris dér Koningin in Noord-Holland, jhr. mr. dr. A. Röell, vice-admiraal C. J. E. do Brutel de la Rivière, commandant der Marine te Willemsoord, kapitein ter zee Van Reede, onder-commandant der Ma rine hier ter stede, generaal-majoor H. G. Winkelman, commandant der ~4e mili taire afdeeling te Amersfoort, majoor Boswyk, garnizoenscommandant, allen in groot tenue en vergezeld van hunne ad judanten; de kamerheer der Koningin jhr. mr. W. F. Röell, de opperstalmeester R. F. C. baron Bentinck; namens de di rectie der Ned. Spoorwegen ir. E. C. W. van D;jk; de stationschef de heer Haak, de hoofdcommissaris van politie de heer H. J. Versteeg. In de Koninklgke wachtkamer boden de jonge dames Louise M. A. Boissevain en Martha Boelen bloemen aan aan Ko ningin en Prinses. Op het Stationsplein, waar een gewel dige menschenmenigte wachtte, begaf het vorstelgk gezin zich in het gereed staande open gala-rijtuig. Het eere escorte, gevormd uit politie-troepen onder bevel van den eersten luitenant J. P. Beken, salueerde met den sabel, stelde zich daarna voor en achter het rüluig op, dat zich naar den Dam begaf over het de toeschouwers buitengewoon genoten. De tribune was voor de opvoering uitver kocht. Tijdens de bruiloft werd een Noord-Hol- landsche Vrijstersmarkt uit 1696 opge voerd, een spel van den humor, waarmee onze voorouders zich amuseerden en waar mee hun nazaten zich gisteren ook best geamuseerd hebben. En als U dat nu nog wilt zien dan moet U vanavond zorgen om 8 uur op het feest terrein te zijn, terwijl ook morgenavond om 8 uur nog een opvoering van de boe renbruiloft plaats heeft. Het feestprogramma vermeldt trouwens tal van feestelijkheden, die het bijwonen meer dan waard zün. Om 10 uur 's mor gens wordt het feestterrein geopend. Een sluitingsuur is er niet vermeld. Vandaag en morgen (Vrijdag) is er dus voortzetting van het feest van de herdenking van. het derce eeuwfeest. Wie het mee wil maken haaste zich. Damrak, waar duizenden schoolkinde ren langs den weg met vlaggen stonden! te zwaaien. De schepen op het IJ waren j gepavoiseerd en al die vlaggen maakten, in den stralenden namiddag, een feeste- Igken indruk. Op den Dam. 1 Te vgf uur al, een uur nog voor het I Koninklijk Gezin kon worden verwacht,1 stroomde de Dam vol met belangstellen den, die van alle stadsdeelen naar het centrale punt trokken. Druk, bont en levendig was het; leven- j dig vooral door de duizenden schoolkin- deren zg vormden een lange dubbele j haag van het Stationsplein af over het Damrak tot voor het Paleis, langs den ge- 'heelen intochtweg. Ordelgk, zeer ordelgk ging het opstellen der kinderen, zooals trouwens overal de orde voortreffelük1 Was. j Saeeds voller wordt de Dam, de geheele groote middenstoep is met een dichte i menigte gevuld. Plotseling dreunt het eerste schot van j Hr. Ms. „Jacob van Heemskerck", het pantserschip, dat onder bevel van kapi- j tein Ter Poorten, met Hr. Ms. „Banckert" j i en de „O 12", „O 13 en „O 14" bü den Westerdoksdük ligt. Het eerste schot: teeken, dat het Ko- j ninklijk Gezin in de hoofdstad is aange- j i komen. De heer Vincent zet op het caril lon het „Wilhelmus" in, de burgerij op j den Dam zingt mee, padvindsters bren- gen het saluut, weeskinderen op de eerste j djen juichen. Nu de gala-caléche, met twee vurige paarden: het Koninklgk Gezin. Daverend is het gejuich, minuten lang; de schooljeugd zet het „Wilhelmus" in,1 duizenden stemmen er mee in. De Koningin groet en wuift, nieuw ge juich, de Prinses lacht blijde, Prins Hen drik groet. De erewacht der mariniers, opgesteld j voor het Paleis, onder bevel van kapitein W. Schuiling, presenteert het geweer, het eere-escorte, in kranige galop, stelt zich I tegenover het Paleis op, geschitter van sabels, bevelen i Inmiddels is het gala-rijtuig voor het baldakgn géreden, de vorstelüke perso nen gaan het Paleis binnen. Nauwelgks een minuut later het is nu precies zes uur verschijnen de Ko ningin, de Prinses en de Prins met bur gemeester De Vlugt op het balkon. De tamboers van de eerewacht roffel den, over den Dam klinkt opnieuw het „Wilhelmus", gezongen door duizenden. „Oranje boven" klinkt, weer gezang. De Koningin trekt zich terug in het Pa leis, maar nog duurt het gejubel voort; achter de vensters wuift H.M. nog twee malen en dan is de hulde op den Dam voorbij. Langzaam loopt de Dam leeg, maar nog bl;jven er eenige honderden als „wacht", zooals altgd, wanneer de Koningin in de stad is. Op het IJ is de „Jacob van Heems kerck" verlicht en werpt zoeklichten uit in de nationale kleuren. In het Paleis onderhoudt de Koningin zich met dr. De Vlugt over het wel en wee der hoofdstad. Bezoek aan het Rijksmuseum. Woensdagmiddag werd per auto een rij toer gemaakt en o.a. een bezoek gebracht aan het Rijksmuseum. Bij de behandeling van de bezuinigings voorstellen van B. en W. in den ge meenteraad hebben met de burgerlijke, raadsleden ook vier soc.-dem. leden. o.w. de beide wethouders Prins en Kelder, voor voor deze voorstellen gestemd, niettegen staande de partijvergadering van de plaat selijke afdeeling van de S.D.A.P. met groote meerderheid van stemmen zich te gen deze voorstellen had verklaard, en had uitgesproken, dat deze niet behoor den te worden aangenomen. Als gevolg hiervan heeft gisteravond in het gebouw Ons Huis wederom een ver gadering plaats gehad van de leden van de afdeeling Zaandam van de S.D.A.P., waar 't onorganisatorisch optreden van de vier raadsleden het onderwerp van bespre king was. Het bestuur van de afdeeling had het voorstel gedaan aan bedoelde vier raadsleden te verzoeken hun mandaat ter beschikking van de partij te stellen. De vergadering, die zeer druk bezocht j was, en o.m. werd bijgewoond door dr. I F. M. Wibaut uit Amsterdam, heeft het bestuursvoorstel met 201 tegen 123 stem-j men aangenomen. Van de vier soc.-dem. raadsleden, wien de zaak betrof, waren alleen de heeren Verbeek en Visser aanwezig. De beide wethouders, de heeren Prins en Kelder, lieten verstek gaan. Besprekingen in georganiseerd «verleg personeel landmacht. Officieren en onderofficieren ver werpen verdergaande korting. De commissie A en B (officieren en onderofficieren) voor georganiseerd over leg personeel landmacht, ter bespreking van het aan de regeering uit te brengen advies inzake de door haar kenbaar ge maakte voornemens tot het opleggen van een derde crisiskorting op de salarissen van het rijkspersoneel, thans van 6 pet. Het hoofdbestuur van de Nationale Christen Onderofflcierenvereeuiging had bericht gezonden, dat dit bestuur het in het tegenwoordige stadium beter oor deelde, aan deze vergadering niet deel te nemen. De vergadering betreurde het in hooge mate, dat de regeering een dergelüken maatregel redelgk noemt; het georgani seerd overleg kon het niet redelijk vin den, dat het bestaande verschil in sala- rieering tussehen rijksambtenaren eener- zgds en provincie- en gemeente-ambte naren anderzgds wederom zou worden vergroot ten nadeele van het rijksperso neel, voordat de commissie-Schouten haar rapport had uitgebracht. Zij achtte het evenmin billijk, dat het rijkspersoneel, dat bovendien zijn deel krijgt in de vorige door de regeering aangekondigde maat- ragelen, ook nog weer in zü'n salarieering wordt getroffen. Resumeerende besloot de vergadering, de regeering te adviseeren, met ingang van 1 Januari 1934 niet tot verdere ver hooging van het kortingspercentage op de salarissen der rgksambtenaren over te gaan. Binnenland. De bedrijfsleider bekend. De bedrijfsleider B., die in verband met den moord op jhr. van I., den directeur van de Woerdensche dakpannenlabriek, is gearresteerd, heeft een bekentenis afgelegd. Het schynt dat deze man, een Duitscher, die geruimen tyd in den oorlog is geweest en eenige jaren in een Fransch interneeriDgskamp heeft doorgebracht, in overspannen toestand verkeerde. Hij is Maandagnacht door een raam jhr. van I's woning binnengeklommen om een bezoek te brengen aan de dienstbode, met wie hü blykbaar relaties bad. Het meisje was er echter niet en de man is toen terecht gekomen in de kamer van den directeur, die hem met een zoet lyntje naar buiten heeft gebracht. Daar hebben beiden nog eenigen rijd staan praten, totdat de heer van I. B. buiten bet bek heeft gezet. De bedrijfsleider heeft toen in drift een revolver getrokken en jbr. van I. met drie schoten, waarvan twee door het hoofd gingen en een door de hartstreek, gedood. De revolver is daarna in het water gegooid. B., die veel berouw toonde, is naar Utrecht overgebracht. Hij heeft verklaard, dat de heer van I. hem onderhouden had over zün particuliere gedragingen en hem op het verkeerde daarvan gewpzen heeft, waarbü zulke beleedigende woorden zgn gevallen, dat de Duitscher cigenlgk niet meer wist wat hg deed. Da man stond in de fabriek goed aan geschreven en zgn betrekkingen met den directeur lieten weinig Ie wenschen. BRAND IN HELMOND. Gistermiddag is door onbekende oor zaak brand uitgebroken in een electro- technisch installafiehnreau te Helmond. ZAKKENROLLERIJ. Zakkenrollers hebben op de halfweke- lgksche markt te Breda kans gezien hun slag te slaan. Vier dames deden aangifte van vermissing van haar beurs met in houd na een bezoek aan de markt. Bedra gen van drie tot zeven gulden per beurs zün den zakkenrollers in handen geval len. INBRAAK TE UDEN. Onbekend gebleven personen hebben zich toegang verschaft tot de r.k. u.l.o. school te Uden. Er zgn een aantal natuur kundige instrumenten gestolen, welke een waarde vertegenwoordigen van onge veer 200. Van de daders heeft men geen spoor ontdekt. Het Haagsche gerechtshof heeft giste ren arrest gewezen in de zaak tegen den 25-jarigen kleermaker N. J. R., die door de rechtbank wegens doodslag, gepleegd in de Scheveningsche Boschjes, in d«i nacht van 7 op 8 Januari j.L op mej. B. uit de Vleerstraat, tot 6 jaar gevangenis straf was veroordeeld. Het Hof bevestig de het vonnis. Een viervoudige moordaanslag heeft Dinsdagavond direct na afloop van de ge meenteradsvergadering het plaatsje Mui den in rep en roer gebracht. Op de tribune zat tg'dens de raadsverga dering de strandfotograaf I. J. Ibelings, een man, die herhaaldelijk grieven geuit heeft tegen het gemeentebestuur en tegen tal van personen in zün omgeving. De burgemeester zou met „misdadige, vreese- lüke middelen" tegen hem zijn opgetre den, enz. Er werd aan al die publicaties van Ibe- lings niet al te veel aandacht geschonken en niemand was dan ook verdacht op de dramatische ontknooping. Ibelings zat rustig op de raadstribune van Muiden en de debatten in den raad (o. a. inzake de strandquaestie, verband houdende met de zgn. volksverwildering) hadden eveneens een kalm verloop, ter wijl er niets aan de orde kwam, dat tegen Ibelings gericht was. Om half tien, was de vergadering ten einde en de raadszaal en tribunes liepen leeg. Toen Ibelings naar den tribune-uit gang ging, haalde hij plotseling een revol ver groot kaliber te voorschijn en begon te schieten. Allereerst trof hij den heer Veth, een exploitant van strandten ten te Muiderberg. die eveneens op de tri bune had gezeten als belangstellende in de besprekingen over de strandquaestie. De heer Veth kon, hoewel getroffen, nog naar buiten loopen en het huis van den dokter bereiken, waar hem de eerste hulp werd verleend. Onmiddellijk na het eerste schot draaide Ibelings, die reeds op den drempel van de tribune stond, zich om en richtte zijn wa pen op burgemeester J. L. de Raadt, die door een kogel getroffen werd en daarna op den eersten wethouder Hottentot, die eveneens geraakt werd. Beiden stortten zwaar gewond neer. Opnieuw loste de moordenaar een schot, nu op den heer De Beus, ook al een ten ten-exploitant uit Muiderberg en bezoeker van de publiek tribune. Ook deze werd getroffen en viel peer. Dit geheele vreeselijke drama speelde zich in enkele seconden af en in den eer sten schrik hadden de omstanders nog niet de gelegenheid gevonden Ibelings te grü- pen. Maar na het vierde schot greep het publiek den dader, die toen eenige stevige slagen opliep en feitelük nog door de toe geschoten boden ontzet moest worden. Hü werd voorloopig in de bodenkamer vastge houden. waar weldra de politie verscheen om hem te arresteeren. Hij bleek nog in het bezit te zün van een tweeden geladen revolver. De moordenaar is op last van het inmid dels gewaarschuwde parket tegen midder nacht naar A o.. i\.\iit en de revolvers zün in beslag genomen. Voor alle vier gewonden bleek, nadat de eerste geneeskundige hulp verleer^ was. overbrenging naar ziekenhu:z<Si noodzakelijk. In Muioen verspreidde het nieuws van den schier ongelooflijken moordaanslag zich met razende snelheid en op tal van plaatsen, in 't bijzonder vóór het raadhuis, liep de bevolking ontzet te hoop om het geval te bespreken. Tot diep in den naclJt duurde er de consternatie voort. Nader wordt nog omtrent dezen moord aanslag gemeld, dat er, zooals begrijpe- lgk is, na het eerste schot in de raadzaal een hevige paniek ontstond. Ibelings be dacht zich geen oogenblik, maar richtte na in de zaal teruggekeerd te zgn, zün revolver op de Beus, die, evenals Veth koopman is en zgn bedrijf uitoefent aan het strand te Muiderberg. De Beus werti zwaar in de zgde getroffen en zakte ineen. Onmiddellijk daarop loste Ibelings op nieuw een paar schoten; deze troffen burgemeester De Raadt, die in de linker- zgde onder het hart werd geraakt en wethouder Hottentot, die, naast hem ge zeten, een schot in den buik kreeg. Na het laatste schot werd de dader door het publiek er bevonden zich ca. twintig toehoorders in de zaal tegen den grond geslagen en naar dpn uiter sten linkerhoek gesleept Te midden van de wildste tooneelen, die zich in de raadszaal afspeelden, werd Ibelings naar buiten gebracht en over geleverd aan de inmiddels toegeschoten veldwachters. De toestand der gewonden is ernstig, die van den 44-jarigen de Beus zelfs hopeloos, tengevolge van het groote bloed verlies, door een zware inwendige ver bloeding. Volgens verklaring van enkele bezoekers der publieke tribune was Ibe- belings, de dader, een querulant, die altgd en met iedereen ruzie had. Hij was architect te Tiel van een wo- ningbouwvereeniging vóór hij zich in 1923 te Muiderberg als photograaf vestigde, waar hij van het eerste oogenblik af al kwestie had. Hij is na zijn viervoudigen aanslag uiterst rustig en zegt uit zelfver dediging te hebben gehandeld. Het was een journalist, die hem het eerst in be dwang hield, op zijn hulpgeroep kwamen anderen toeloopen en werd de dader op den vloer in bedwang gehouden. Hij is later overbracht naar het huis van bewa ring te Amsterdam. In de eerste plaats j zullen psychiaters aangewezen worden om een onderzoek in te stellen naar Ibelings' geestelijken toestand. Het parket kent den

Heldersche Courant | 1933 | | pagina 7