AM SI rE R DAM SC H E L BRIEVEN MARINE-BRIEVEN UIT INDIË. - F De Koningin in de stad. Deze week was in de eerste plaats de week van het traditioneele Koninklijke bezoek. Het Paleis op den Dam is voor enkele dagen weer eens uit zijn schijn dood gewekt. In plaats van een min of nieer terzijde van het moderne leven staande oudheidkundige curiositeit, waarlangs heen de stadgenooten dage lijks loopen en rijden zonder er ook maar eenige aandacht aan te wijden en die alleen maar voor de vreemdelingen in de touring-cars interesse schijnt te hebben. inplaats van een oude rela tie die men zooveel mogelijk negeert, is van Oampen's bouwwerk deze week. nu de Oranje-standaard aan den koepel wappert, de ramen open staan en de wacht betrokken is, plotseling weer het centrale, bewoonde huis geworden, waar het leven niet meer langs gaat. maar waar het. als om het natuurlijk middelpunt, omheen cirkelt. Dat myn diagnose, gesteld naar aan leiding van c'en Koninginnedag van dit jaar, waarbij ik opmerkte, dat de doordachte Oranje-gezindheid ditmaal aanmerkelijk grooter was onder het hoofdstedelijk publiek dan in lange jaren het geval bleek, een juiste was, wordt wel bewezen door het feit, dat er dit keer, ter gelegenheid van dit „be zoek" veel meer gevlagd wordt en veel meer Oranje wordt gedragen dan anders.... Ook wordtd.it bewezen door de zeer bijzonderiijke programpunten, c'ie dezen keer aan ce orde zijn, als de bloemenhulde bij aankomst (de z.g. Burgerzaal lag opgetast met een groot aantal kleurrijke en geurige welkomst gaven van financieel machtige licha men en personen zoowel als van kleine luijden) en de huldiging in het Stadion op Zaterdagmiddag, waarvoor, naar de kaartverkoop te oordee'en. buitenge woon groote belangstelling bestaat. Achter de coulissen der ewt- houders-crisls. Nu de publieke aandacht voor het grootste deel uitgaat naar het Paleis, blijft er voor wat er op het oog-mblik op en in verband met het Prinsenhof gaande is, niet veel aandacht over. Overigens geschiedt „wat er gaande" is in onze gemeentelijke politiek. in de eerste plaats inzake de wethouders- cris's. op het oogenbük voor het grootste deel nog achter de coulissen. Slechts even is juist dezer dagen het gordijn op ge van, voor enkele oogenblikken, met de publicatie van het schrijven, dat de S.D.A.P.-sche Raadsfractie aan de V. D. en R. K. fracties zond, benevens het daarop ge volgde- antwoord van de laatste. De rood© Raadsfractie deelt in bedoeld schrijven mee, dat. door toedoen van de verklaring van wethouder Kropman ir. ce Raadsvergadering van 6 Juli i.l. (waarbij te kennen werd gegeven, dat- de meerderheid van B. en W. zouden aftreden als de loonsvoordracht ver werpen werd), de bestaande overeen komst met de vrijzinnig-democraten en de Katholieken „verbroken" werd de overeenkomst n.1., behelzende, dat de drie genoemde fracties zich op een (democratisch) program voor de eerst volgende zittingsperiode verbinden. De S.D.A.P.-fractie is nu van oordeel, dat „als consequentie van deze verbreking der overeenkomst, de leden van het college van B. en W„ aangewezen door de verbonden fracties, dienen af te tre den. Hun éigen wethouders ziin dan ook maar al vast begonnen met hun mandaat ter beschikking te stellen. De R.K. fractie heeft daarop, in een thans ook gepubliceerd schrijven o.m. geantwoord;, dat zii „heeft kennis ge nomen van dé feitelijke handeling der door Uw fractie aangewezen wethou ders" en dat de .rechtvaardiging" In het S.D.A.P.-sche schrijven van die handeling gegeven, naar het oordeel der katholieke fractie „heter geslaagd zou kunnen worden geacht, wanneer zii bedoeld was als voorwendsel voor het sociaal-democratische standpunt ten deze, dan als verdediging daarvan. Men kan hierbij terzijde opmerken, dat dit „oordeel" niet alleen het oordeel is van de Katholieken en van andere „burgerlijke" partijen, maar dat, naar wij uit de beste bron met zeker heid weten, deze opvatting ook in den boezem der federatie Amsterdam van de S.D.A.P., tij-lens de gedelegeerden vergadering, cie over aftreden of aan blijven der wethouders moest beslis sen, tot uiting kwam. Er waren ook onder de roode gedelegeerden zélf en kelen, die hier van „voorwendsel" ge waagden en van oordeel waren, dat deze geheele manoeuvre van het aftre den der roode wethouders nergens anders om begonnen w as (ten om tegen de komende Raadsverkiezingen in een gunstige positie (die der.... oppositie namelijk!) te staan.... En daar moest men, zeiden zii. dan ook eigeniijk maar openlijk voor uit komen! We zullen ons overigens maar niet in dit politieke wespennest steken, dat, naar men ziet, er van binnen ingewikkelder uitziet, dan men op het eerste gezicht zou ge- looven, en maar in het midden laten aan welke zijde de waarheid ligt.... Uit het Katholieke schrijven valt ten slotte nog op te maken, dat de R.K. fractie er van haar kant niet aan denkt ook haar wethouder een aftreden te adviseeren. Integendeel, zii heeft wet houder Kropman uitdrukkelijk ver zocht aan te blijven, juist omdat zii het door de S.D.A.P. gelegde verband tus schen aftreien-als-wethouder en zieh- sr huldig-rekenen-aan-contractbreuk ten ecnemale ontkent. Het nieuwe tooneelseizoen. Laat ons verder de coulissen op het Prinsenhof maar coulissen laten en daar terugkeeren als het gordijn, met den aanvang der_ Raadsvergaderingen in het nieuwe seizoen, voorgoed ge haald wordt. Dat zal binnenkort ge schieden en men zal dan ook weder om wethouder Polak achter de groene tafel op het tooneel zien zitten. Ook hi.1 is demissionair en zal spoedig van de bestuurlijke planken verdwijnen, maar hij heeft aan ziin ziek zijn, vele weken was hii met „ziekteverlof", toch geen reden willen ontleenen nu ook de laatste Raadsvergaderingen on der het oude college van B. en W. te missen. Hii wil bliikbaar, deze week hervatte hii zijn werkzaamheden ten stadhuize, in het harnas als bestuur- "der sterven. en dit strekt hem tot eer De échte tooneel gordijnen gaan in deze dagen verder ook weer omhoog; het nieuwe tooneelseizoen zet in en de vele nieuwe gezelschappen komen zich, naast, degenen, die. het vorige seizoen overleefden, aan het publiek voorste len. Onze Stadsschouwburg zal ook dit jaar geen „vaste bespeler" herbergen, inaar past, zou men kunnen zeggen, ook dezen keer nog 't „verdeel en heersch"- systeem toe. Het winterseizoen telt voor onzen gemeen tel ii ken schouwburg 39 week-ends. Van die 39 week-ends. Vrijdag, Zaterdag en Zondag, spelen Saalborn, het Groot Nederlandsen (van Johan de Meester en Paul Huf), het Nieuwe Schouwtoonel en Het Masker elk drie, de Wagnervereeniging twee, zocdat er 25 resten voor het Amster- damsch Tooneel (van Van Dalsum De- fresne), dat dus het leeuwendeel krijgt en dit inderdaad ook verdient! Maandag wordt de dag van de buitenlanosche ge zelschappen van den Kunstkring voor Allen, van de Fritz Hirsch operette, de dansavonden en enkele volksvoorstel lingen van de Italiaansche Opera. De Dinsdagen zijn verdeeld tusschen het Rotterdamsch Hofstadtooneel en de Fritz Hirsch Operette. De Woensdagen zijn gelijk verdeeld tusschen de vier gezelschappen, die de week-ends spelen en van de Donderdagen ziin er zestien voor c'e Italiaansche Opera.... Voor onze schouwburgbezoekers wordt een en ander een ware puzzle; zii zullen, wegens deze ingewikkelde regeling, in de komende maanden wat het Leidscbe plein betreft nog dikwiils min of meer in het duister rond tastenFiguur lijk gesproken dan altijd! Letterlijk ge sproken zal daarentegen onze hoofd schouwburg dit seizoen juist in het licht komen te baden. Met een groot aantal schijnwerpers zal men 's avonds de kast op het Leidsche Plein een wat feestelijker aanzien geven. En dit mocht dan ook wel eens. Nu dé omliggende café- en hotelgebouwen den laatsten tijd voortdurend meer zijn gaan „illu- mineeren", stak de schouwburg, een gang waarheen door het publiek, wil het goed ziin, toch als een min of meer feestelijke gebeurtenis moet gevoeld worden, daar wel heel somber tegen af. Opening Merwede-brug. Een feestelijk gebeuren zal men bin nen enkele dagen waarschijnlijk ook kunnen meemaken op den Muider- straatweg aan den overgang bij het Merwedekanaal. Op 15 September a.s. hoopt men n.1. de nieuwe vaste brug in gebruik te kunnen nemen en dat feit is zeker wel een feesteliike „opening" waard! Het Departement van Water staat, dat dén weggebruikers deze goe de gave in den schoot heeft geworpen, I is echter zélf niet van plan óe een of j andere feestelijke plechtigheid aan het openstellen te verbinden. Een aantal Gooische forensen doet thans moeite een onzer „groote organisaties op toe ristengebied" (en dat zal dus wel öf de A.N.W.B., èf de K.N.A.C. zün) tot het op otuw zetten en het regisseeren van een inwijdings-demonstratie te bewegen. Barometer „Iets" vooruit Eindigen wij ditmaal met het vermel den van nog een verheugend feit, ditmaal niet in verband staande met onze verbindingen te land. maar met onze verbindngen te water. Ik doel hier op het feit, dat volgens de laatste cijfers thans in onze haven nog zijn opgc.egd 33 schepen. tegen 63 in September van het vorige jaar. Dat is .dijs een teruggang van bijna de helft. Waar de haven in zekeren zin als barometer kan gelden voor den toestand van het eco nomisch bestel in de hoofdstad. jpag men hieruit concludeeren. dat die toe stand althans iets vooruit is gegaan. En dat is in deze tijden al veel! Beste Jonker Jan. „Divisie A is afgelost" en er was geen bijzonders, zoo kan ik deze ver licht zeewacht mooi gebruiken om mijn wekelijkschen brief aan jou te typen, want morgen komen we in Makassar aan en ligt om zoo te zeggen de „Snel- dienst" klaar om te vertrekken, zoodat onze facteur nog maar net de zaak aan boord kan bezorgen. We liggen na een aldoor oefenende oversteek van Soem- bawa naar Celebes ten anker in de buurt van Tana keke en hadden te kampen met vrij veel ombak (deining). Als je dan op een jager zit en je ziet zoo 's nachts die clvisie on.erzce- booten voorbij ploeteren, waarschijn lijk nog met dichte luiken, dan ben ik, ondanks de ontberingstoelage, die jij maandelijks aan moeder de vrouw tei hand kunt stellen, toch maar blij niet bij dezen dienst geplaatst te zijn en gun ik je dat buitenkansje van harte. Vooral als je daarbij in aanmerking neemt, hoe goed of wij het hier aan boord hebben. Ik schreef je meen ik al, dat wegens een noodige reparatie op het M.E. van Hr. Ms. „Piet Hein", er overgepakt moest worden op de „Kortenaer", welke laatste jager een der eerste leveranties van Burgerhout wras en die met zijn betimmering in longroom en hutten er belangrijk mooier uit ziet als bijvoorbeeld de ijzeren wanden van „Banckert" en „Van Nes", én waar het zich laat aan zien, dat we vóorloopig nog wel niet in ernst gevéchtskiaar zullen behoe ven te maken, zal er zoolang ook wel geen sprake zijn van wegbreken van deze zoo gezéllig staande lambrisee ring, waar jullie dan waarschijnlijk even afgunstig naar kijken als wij naar de ontberingspegulynen der on- derzeebootmenschen. Dezer dagen kre gen we van de werf terug een zwaar verschroom de granaat van 12 cm scherpe excercitie, welk „dingetje", om met onzen thans gepensionneerden majoor-konstabel Voordenberg van het Instituut te spreken, „doodgemoede reerd aan was komen sukkelen en op de schijf was komen te liggen". Zulks vond plaats tijdens de vorige gevechts schietoefeningen van de „Piet Hein" op een afstand van een zeven duizend meter. Als merkwaardigheid en als herinnering aan dezen zoo kundigen onderofficier, hebben we het betrok ken object thans als sieraad aan boord. In een van mijn vorige brieven schreel ik, dat de overste Mackay de parade van 2 Augustus zou conimandeeren. Dit is onjuist geweest, want onze vroe gere eerste officier van het Instituut, de overste van de Mariniers Dorren was Parade-commandant. Alhoewel, waar wij Koningin-Moeders verjaar dag in zee waren, wij dit voor Soera- baja nieuw gebeuren niet zelf konden meemaken, zoo heeft de voorparade op de Krokodilsche burgerij reeds indruk gemaakt en viel vooral het mooie mar- cheeren van het „korps" op. Een tele gram uit Holland meldde ons hoe of onze „soldaten" tijdens de vierdaag- sche afstandmarschen tegen hun hoo- nende burgers van den wal zijn ten strijde getrokken, hetgeen hier met adheasie-betuigingen werd begroet. Op de begrooting hier heeft de Ma rine nog meer moeten bezuinigen, neen, men kan er onze autoriteiten geen verwijt van maken, dat er niet het uiterste gedaan wordt om aan dé eischen, in den Volksraad gedaan, te gemoet te komen. Overigens is het hier in de pers een voortdurend kankeren op gevonden staaltjes van weinig bezuinigingsbeleid bij de over heid, waarbij men zich niet ontziet min of meer duidelijk personen te noe men en de zaak aan de kaak te stellen. Het is inderdaad een feit. dat er in het civiele leven hier nog harder klappen vallen als in de ambtenaarswereld, maar vraag ook niet hoeveel meer daar in boemperiodes werd verdiend, ter wijl wij bij de Jan Kaas steeds ge speend bleven van tantièmes, werden bij den handel en cultures vele duizen den als zoodanig gebruikt. Ik voor mij vind dat voortdurend aan de .vaak stellen van menschen, Europeanen, hooggeplaatste personen dikwijls, op deze min of meer snierende duidelijke wijze hier te lande in de pers, hoogst hinderlijk en fnuikend voor ons pres tige en voor het gezag. Wij behooren, en zeker het gezagsapparaat niet. hier te lande niet aan den publieken schandpaal gezet te worden, daar smult de in dezen tijd toch al nationa- lisitsch aangelegde inlander van en zulks ondermiint het gezag. Zoo er clan al misstanden mogen zijn geconsta- teerd, zoo wüze men discreet den be trokkene er op, dan wel diens supe rieur, maar hier in Indië moet coute que coute ons prestige gehandhaafd blijven. Aangaande Nieuw-Guinea, het land dat den laatsten tijd in het brandpunt der publieke belangstelling staat, las ik dezer dagen twee zeer merkwaar dige berichten: ten eerste, dat er in Holland een officieele waarschuwing heeft geklonken tegen immigratie daar naar toe, terwijl men hier vol enthou siasme steeds meer menschen daar naar toe laat trekken, en ten tweede, dat blijkbaar als gevolg van de belang stelling in dit eiland de rechter te Manukwari om rechtsprekende assis tentie heeft verzocht, aangezien Z.W. E.G. het werk niet meer afkon. Ik wei ger echter de gevolgtrekking te ma ken, dat de komst van veel kolonisten de oorzaak is van de toenemende druk te van hoogergenoemde autoriteit. Er ziin tegenwoordig Vele Europe anen, die, als ze per spoor moeten reizen, zulks in de eerste klas harde banken doen. De niet in Indië bekend zijnde lezer zal dit niets bijzondefs vinden, in Holland is dit algemeen het geval, maar hier te lande was het tot voor korten tijd zeker geen ge woonte. De treindirectie houdt, door het zooveel mogelijk in een komparti- ment samenbrengen van Europeanen daar reeds rekening mede, thans gaat men, evenals zulks op de groote internationale treinen in Europa het geval is, over tot hét verhuren van zitkussens. Een en ander wel het bewijs, dat er met het derde klas rei zen van menschen, die vroeger in eer ste of tweede klas zaten, rekening wordt gehouden. We hebben in Soerabaja bezoek ge had van de hier op tournee zijnd© voordrachtartiste Charlotte Kohier, welke declamatrice hier heel erg in d© mode is geraakt, welk laatste feit haar waarschijnlijk geen windeieren zal leggen. In de courant werd de aandacht gevestigd op het feit, dat tegelijk met deze artiste een andere redenaar op het tournee was hier in de Oost, ƒ.1. een hervormd predikant, die, hoewel zeer verdienstelijk werk verrichtende, nu uit den aard der zaak minder „en vogue" was. Nu. hier hebben we fti onze b\i uitstek bloemrijke marinetaai maar één antwoord op: „Wat ©en weer!" Het publiek en zeker het In dische publiek, vindt het uit den aard der zaak belangrijk plezieriger om naar een podium te kijken met Char lotte er op, dan naar den katheder van onzen dominee op te staren. Beste Jan, het is al bijna weer anker op, ik beloof je, ik zal in Makassar eens den wal opgaan en kijken of ik je in mijn volgend schrijven niet eens wat meer van deze stad kan vertellen, maar als kontraprestatie verwacht iTt van jou, dat je weer eens een wande ling door Nieuwediep en het oude Helder gaat maken, want naar ik hoor de van een pas uitgekomen roergan ger op een mijner vele hondewachten is er weer een bende nieuws uit de Jutterij te vermelden. Seiamat tl'»>er (de H.W. zit er bijna op). Je vriendje, HENK.

Heldersche Courant | 1933 | | pagina 17