Fritsje heeft een idee. Snelheid is geen heksen-toer. Een posizsgeüverzameSing in scherven. De jonge koopman. Beste jongens en meisjes! Bat lijkt al heel lang geleden, dat Ik jullie voor het laatst schreef. In werkelijkheid is het maar twee maan den, twee zomermaanden, twee zonne maanden, twee maanden die voor jullie de prettigste zijn van heel het jaar, want daarin valt de „groote vacantie", de tijd van jool en pret en uitgelaten heid, dat je niet behoeft te denken aan lastige sommen en moeilijke dictee's en aan strafregels als je niet goed op let of als je pretjes maakt. Nu heb je heerlijk kunnen doen wat je wilde en het weer was zoo mooi en zoo zonnig, dat je bijna geen enkelen dag huls arrest hebt gehad. Ik stel me voor, dat jullie er allemaal bruingebrand, als dikkekoek, uitziet, en dat je oogen als heldere lichtjes geworden zijn. En nu gaan we weer wekelijks met elkaar praten, raadsels oplossen, brief jes schrijven, boeken winnen. Maar nu is er wat mals. Deze week begin ik weey en volgende week ben ik met vacantie. Dan ga ik een weekje genie ten. Ik hoop dat ik net zulk fijn weer tref als jullie. En nu heeft de andere meneer op kantoor, die ook een vriend van kinderen is en jullie briefjes al eens m,eer heeft beantwoord, me be loofd, dat hij volgende week wel een praatje met jullie wil maken en het boek voor jullie verloten. Dus dat komt alles in orde. De raadsels vinden jullie op de an dere pagina. Aan den slag dus, denk er om dat een goed begin het halve werk is en ji dus niet moet wachten met meedoen tot er een paar weken verstreken zijn. Misschien win je vol gende week het boek wel. Kindervriend. Fritsje is anders een aardige, nette Jongen, maar hjj heeft één zwak: en dat is jam! Helaas kunnen moeder en vader hem in die liefhebberij niet vol gen en kunnen zij schijnbaar niet be grijpen, hoe een jongen als Fritsje ge kweld kan worden c'oor ziin verlangen naar.jam! Twee jampotten bewaart moeder in de provisiekast, maar de zoete inhoud daarvan zit zorgvuldig achter slot! Want als er eens gasten komen, dan Fritsje is daarover niets tevreden. Maar de gelegenheid biedt zich al spoedig! Fritsje zal met vader naar de stad gaan. Vader moet een bezoek af leggen en heeft fonkelnieuwe schoe nen aan. Maar d? schoenen knellen hem danig! Na vijftig passen gaat va der steunend op een mijlpaaltje langs den weg zitten en schopt zijn schoe nen uit„Frits," zegt hij en geeft hem de schoenen in de hand. „loop eens vlug naar huis en haal mijn oude stiefeltjes van boven!" Fritsje loopt wat hij loopen kan! „Wat is er aan het handje?" vraagt moeder verwonderd, „waarom kom je terug?" Fritsje houdt de beide schoe nen op zijn rug en zegt: „Ik ik vader zegt, dat ik de beide jampotten mag Ieegeten!" „Je bent toch niet..?" zegt moeder ontzet, „de jampotten? En dan nog wel allebei?".„Ja, heusch, mam mie.-' zegt Fritsje, „als je het niet ge looft, hoor dan maar!" Hij maakt een venster open en roept luid tegen va der: „Vader, één of allebei?" „Allebei natuurlijk, ezel!" schreeuwt de vader knorrig terug. „Zie je nu wel, moes?" zegt Fritsje triomfantelijk. Hoe het verder geloopen is, weet ik niet meer, maar de jampotten staan nog in de provisiekast en Fritsje trekt al sinds een paar dagen een pijnlijk gezicht als hji gaat zitten. Een boer schreef een chèque uit en Nelis. de knecht, moest ceze gaan innen. Na een uur kwam Nelis terug en zei tot z'n baas: „Baas, waar kan ik óók zoo'n boek koopen?".... Een geldstuk wordt op een plat Dord gelegd en daarop wordt een beetje water gegoten het bord mag na tuurlijk niet overloopen! Dan kijk je met een ernstig gezicht in den toe schouwerskring rond en vraagt wie van de aanwezigen met de onbekleede hand het geldstuk kan wegnemen, zon der de vingers nat te maken. Iedereen zal het hoofd schudden en beweren dat het volslagen onmogelijk is!.... Nu neem je met hetzelfde ernstige gezicht een plat schijfje kurk, boort twee lucifers daarin en steekt die aan, terwijl je vlug een gereedgehouden glas er over heen stulpt. Hierin ligt de truc dit overstulpen van het glas moet heel snel plaats hebben en di rect na het aansteken van de lucifers gebeuren Het glas wordt zoover oni- laaggedrukt, dat de rand juist den wa terspiegel raakt en kijk: het water stijgt omhoog.... in het glas! Nu wordt het geldstuk vrij van het daar- bovenstaande water en is het geen kunst meer, het voorzichtig met de vingernagels op te tillen en weg te nemen, zonder die nat te maken. Hans en Henk liepen geheel ver zonken in hun gesprek de straat uit. Ieder had een kan melk in de hand en Hans deelde Henk zijn grootsche plan nen mee. Zij kwamen van de boerderij, waar moeder iederen dag de melk liet halen voor hun avondboterham. En omdat de koe juist zoo'n mooi kalfje had gekregen gaf de boerin Hans een diier staat op den hals va'n het andere erbij! ...,en als moeder voor deze melk nu een dubbeltje geeft, heb ik juist genoeg voor een kanarievogel", zegt hij. Want Hans heeft al een kanarie vogel, maar dat is een vrouwtje en het wil maar niet zingen. Nu wil hij een mannetje erbij koopen. Dan krijgt hq eieren en gaan ze misschien zingen, denkt hij. „De kleine kanarietjes /er- koop ik dan aan een vogelhandel en dan spaar ik op die manier drie gul den bij elkaar voor mijn postzegelver zameling"Zoo legt Hans zijn plan nen aan Henk uit. Maar Henk ant woordt: „Zoo! En ik dacht, dat je voor den inhoud van je spaarpot iets voor je moeders verjaardag wilde koopen?" „Hmmm, ja, dat heb ik. geloof ik, w el eens gezegd. Maar ik wou zoo graag een mooie postzegelalbum.,.. Moeder weet wel, dat ik die zoo graag heb, En ik heb al zoo veel postzegels tegen oude schoolboeken ingeruild en met knikkeren heb ik er ook een heele- boel gewonnen!" „Ja, omdat je valsch speelt! Je moest je schamen, Hans! Daar komt Frits aan. Nu kan je weer zaken met hem doen!?" Hans keek op en liep toen naar Frits toe. Maar o-wee! Frits, die hard kwam aanrennen botste tegen hem op en de melkkan viel uit zijn hand en viel op de steenen aan., scher ven! En de goede melk liep in de goot. Het hielp Hans niet, dat hij huilde. en het hielp Henk niet, dat hij Frl>» aframmelde, omdat hij zijn kle;non- broertje gestooten had en het hielp niet, dat Grata, Truusje en Willy Hansje kwamen troosten en beklagen de postzegelverzameling was.foetsie! Maar toen Henk Hans troostend bij den arm nam en mee naar huis nam, kon hij zich ondanks zijn medelijden niet weerhouden te zeggen: „Zie je wel, knaapje laat het je een leer zijn met Je gesjacher en denk niet in de eer ste plaats aan jezelf!" (Nadruk verboden). Hier zien jullie een prentje van een jongen, die al vroeg mee helpt thuis om wat te verdienen. Het is een aar dig prentje om te kleuren en je kunt het zoo mooi maken als je maar zelf wilt! Maak b.v. den boom bruin, den grond groen, de daken rood en de huizen geel, de tafel zwart, het reclamebord laat je wit, de kan groen en de blouse van den jongen blauw. Zijn broek en schoe nen kunnen bruin worden en zijn kou sen grijs (wit met zwart). Je kunt na tuurlijk ook andere kleuren kiezen. En nu maar vlug aan net werk! Als het je goed lukt, kan je er een lijstje omheen plakken en het in je kamertje ophangen. DE PLEEGVADER DEK BEVERS MET ZIJN 30» KINDEREN. De „houthakkers" onder de dieren. l)e schuwe dieren door het foto-apparaat verschalkt door DR. G. SCHENKOF. Stekb.v is een klein dorp in midden- Duitschïand, gelegen in Anhalt. Een dorp als duizend andere dorpen. Maar alleen bekend in de wetenschappelijke wereld van Europa, omdat daar Behr woont, die men den besten kenner der bevers van gansch de wereld heet. Vandaar zijn bijnaam: De Pleegvader der Bevers. Ken moeilijk kunststukje van tem ming bij een bever. Daar de bever zeer schuw is, heeft men een onuitputtelijk f/eduld nodig. den bever aan menschen te laten qewennen. Hoewel de heer Behr reeds 76 jaar oud is, ziet men hem dien leeftijd niet aan. Overdag treft men hem weinig thuis, want dan is hij gewoonlijk te vinden in een klein bosch, dat geheel in den oorspronkelijken toestand is ge laten, een zoogenaamd natuur-reser- vaat, gelegen aan beide oevers der Elbe. Reeds veertig lange jaren bestu deert hij daar de gewoonte der bevers. Dik en lui. Ken uitstekend gesipcgae fotografische opname van een middag slaapje van den bever. Hij kent daar iedere beverfamilie, ja zelfs iederen bever afzonderlijk. Hij is in Duitschland de algemeen erkende beverspecialiteit. Bevers zijn nu eenmaal zeer schuwe dieren. En hoewel de menschen sinds vele jaren geen jacht meer op de bevers maken, dulden de bevers geen men? schen in hun nabijheid. Om de dieren te beschermen, heeft men aan onbe voegden het betreden van het voor de bevers gereserveerde gebied verboden op een boete van 150 Mark. De bevers blijven overdag meest verborgen in hun zelf gebouwde hutten en verlaten die alleen des nachts. Toch is het den heer Behr gelukt foto's te nemen van de bevers, die bezig zijn stukken hout aan te sleepen voor het bouwen van hun hutten of voor het oprichten van éen stuwdam in 't water. Daartoe spande hij midden op een pad, dat door een bever-familie aangelegd was ter bereiking van de plaats, waar zij de boomen doorknaagden, twee dunne draden. Deze twee draden ston den in verbinding met de camera en met een bliksemlicht-toestel. Kwam de bever des nachts met een stuk hout in zijn bek langs dat pad, dan moest het stuk hout de draden aanraken en deden verder bliksemlicht en camera hun plicht. De fotografische opname was daarmede schitterend gelukt. Want het geheele dubbele toestel werkte volko men automatisch, in werking gesteld door den bever zelf Eens zoover met de eerste opname geslaagd zijnde, was het voor den heer Behr niet moeilijk verdere nachtelijke opnamen te maken. Het maken van opnamen overdag is nog veel en veel moeilijker. Om dat te bereiken, heeft de heer Behr een appa raat samengesteld om uit de verte foto's te kunnen maken. Met dit toestel,

Heldersche Courant | 1933 | | pagina 18