ij z J. J. H. KOOPMAN UURWERKEN, GEUS- ZILVERWERKEN J.v.d. WITTE, Keizersir.103 DERDE BLAD HELDERSCHE COURANT VAN ZATERDAG 9 SEPTEMBER 1933. Stadsnieuws. Visschenj. 10 tot 45 KORTING MÉÉR DAN 50 0 o GEDAALD ZIJN Da gemeentelijke boekhouding van Den Helder. De strafzaak D. C. A. de Zwart voor hst Amsterdamsche Gerechtshof. koopt U thans goedkooper bij: NIEUWE STOFFEN en BONTWERKEN voor hst A.S. SEIZOEN MANTELS naar maat met rijke PREDEKBEtJRTEN Op- en ondergang wan Zou- en IVïean en tijd van hoogwater (Texel). Zomertijd. Maan Sept. op: oud.: Z 10 21.15 14.12 M 11 21.54 15.18 D 12 22.44 16.13 W 13 23.48 16.56 11 14 0.59 17.20 V 15 1.00 17.50 Z 16 2.15 18.06 Zon opoud 6.24 19.27 6.25 19.25 6.26 19.22 6.28 19.20 6.29 19.17 6.31 19.15 6.33 19.13 Hoogwater sm. nam. 1.00 1.05 1.23 2.07 3.10 4.39 6.11 7.26 UITSLAG VERLOTING PADVINDERS, AFD. HELDER „DE JUTTERS". Ile navolgende nummers en prijzen zijn nog steeds niet afgehaald: SSS! Wij geven op onze goederen geen 1.44 2.35 3.51' 5.23 J 6.48 7.53 1 2L w 2 ••—f -*-» in? -*— U O O 03 z2 -3 i* o Dit kan alleen op prijzen van eenige jaren geleden. Wij hebben onze prijzen regelmatig aangepast aan de gangbare fabrieksprijzen, welke momenteel reeds 1* Licht op voor alle voertuigen: Zaterdag 9 Sept. 2(1.00! Zondag 10 19 57 Maandag 11 19.55 ONZE FOTO-PRIJSVRAAG. Wij moeten nog eenmaal terugkomen op onze foto-prijsvraag, doordat wij ver zuimd hebben den prijs van de firma Al- bert Heijn toe te kennen. Welnu, we zijn deze week opnieuw gaan puzzelen en het resultaat daarvan is dat prijswinnaar van de door deze firma uitgeloofde blik Enny biscuits is geworden: de heer A. A. Cor- nte.'ie, Basstraat 70. met den volgenden slagzin: „Iedere huisvrouw verdient bij Albert Heijn". De heer C'ornielje kan dus zijn prijs af halen en wij nemen nu in ernst afscheid van onze puzzelaars. De dames Gorter, Emmastraat, hoek van Galenstraat, die ook een prijs beschikbaar hadden ge steld en waarover men reeds op ons kan toor was gekomen, hebben zich alsnog teruggetrokken. 7 985 8 967 11 849 12 930 16 868 17 862 26 167 29 573 30 845 33 869 44 580 46 971 48 672 52 901 53 631 55 503 57 201 58 837 Voor het toelatingsexamen voor de Hoogere Burgerschool is alsnog ge slaagd Klara Elte, leerling der Comenius- school. Bij het laatstgehouden examen te Den Haag, slaagde voor het Mach.diploma A de heer J. M. Hittenhausen. APOTHEKEN. Van hedenavond 10 uur tot Maandag morgen is alleen geopend de apotheek vair FI. J. Rootlieb, Binnenhaven. Van Maandag 11 September tot 18 Sep tember wordt avond- en Zondagdienst waargenomen door de firma Smeets Snel, Weststraat. ccr den Raad van State. De afdee^ing voor cie geschillen van be stuur van den Raad van State behandelde een beroep van de gemeente Den Helder tegen een besluit van Gedeput. Staten van Noord-Holland, waarbij goedkeuring ont houden is aan een raadsbesluit dier ge meente, houdende vaststelling van een ver ordening op het beheer der bedrijven van de gemeente. Deze verordening houdt o. m, in, dat de Centrale Kas der bedrijven onder leiding komt te staan van den ge meente-ontvanger. Gedeput. Staten zijn van meening, dat dit een optreden is door den gemeente-ontvanger als Kassier der gemeente, hetgeen de Gemeentewet ver biedt. Namens de gemeente Den Helder trad voor den Raad van State op de heer Kamman, die het standpunt van Ged. Staten uitvoerig bestreed en daarbij mede betoogde, dat, wanneer het bezwaar van Gedeput. Staten zou opgaan, drie voordee- len voor de gemeente zouden komen te vervallen, le. de mogelijkheid van fraude tot een minimum te beperken; 2e. dat de gemeente steeds precies weet hoeveel geld zij ter beschikking heeft en op rente kan uitzetten; 3e. dat op personeelsuitgaven bespaard wordt. De Kroon zal later beslissen. EVANGELISATIE-AVOND IN HET CHU. MILITAIR TEHUIS. Ds. v. Petegem van Hilversum. De bekende Vrij-Evangelische predi kant, ds. v. Petegem, van Hilversum, spreekt Woensdagavond 8 uur in het Chr. Militair Tehuis, aan den Kanaal weg. Ds. v. Petegem is bij vele radio-bezit ters een zeer gewaardeerd spreker en velen zullen zeker Woensdagavond naar het Militair Tehuis gaan om dezen pre dikant nu niet van verre, maar van dicht bij te liooren. Men zie ook de advosrentie in dit num mer. N.V. ZEEBAD HUISDUINEN. Belangrijke verlaging der prijzen. Nu het badseizoen weder tot het verle den behoort en we langzamerhand, den winter weer tegemoet gaan, heeft de maat schappij Zeebad een belangrijke tariefs verlaging ingevoerd van haar consumptie artikelen. Deze gaat reeds lieden. Zater dag. in. Men raadplege voor de prijzen de advertentie in het nummer van heden. GEVONDEN VOORWERPEN. Terug te bekomen aan het Hoofdbu reau van Politie afdeeling Administratie, van 912 uur en van 26 uur n.m.: een rijwielbelastingnierk in etui: een bruin damesmanteltje en een damestaseh (ledig). Ontwikkelen en afdrukken «^1 f) M «I FOTOtenmEN f Fotohandel Jac. de Foer, Keizerstraat 75. 35 678 36 751 38 166 39 11 40 300 Prijzen kunnen alsnog afgehaald wor den bij den hopman S. Metzelaar, Bree- i straat 74, vanaf 11 t ni 15 Sept., 's avonds van 8 tot 9 uur. Prijzen, welke na 15 Sept. niet zijn af gehaald vervallen aan de Vereen iging. NUTSSPAARBANK TE DEN HELDER. Opgave uitsluitend betreffende de Nuts- spaarbank te Den Helder, Polderweg 1, over de maand Augustus 1933. Op spaarbankboekjes werd in den loop der maand ingelegd 225.628.15 en terug betaald 183.785.79. Derhalve meer ingelegd dan terugbetaald 41.842.36. Het aan inleggers verschuldigd kapitaal bij den aanvang yan dit jaar 2.434.859.62 steeg daarmede tot 2.557.174.72. Het aantal in den loop van Augustus nieuw uitgegeven boekjes bedraagt 88. Het aantal in omloop zijnde boekjes bij den aanvang van dit jaar 6811 steeg hiermede, tot 7234. Onder de in Aug. uitgereikte 88 nieuwe boekjes zijn inbegrepen 9 boekjes voor jonggeborenen (op deze boekjes plaatst j de spaarbank een eersten inleg van 1.-. j De lediging in den loop der maand Aug. j van spaarbusjes leverde een bedrag op van 2714.59 aan kleine besparingen. In het tijdvak 1 Jan.31 Aug. werd totaal in de busjes 26.958.65 gespaard. Het aantal in omloop zijnde spaarbus jes bedraagt thans 1676. VERFILMING VAN „DE JANTJES". Binnenkort zal, naai- wii in het „Handels blad" lezen, een aanvang worden gemaakt met de verfilming van Boubers bekende successtuk „De Jantjes". Het Heldersche j publiek kent dit stuk van verschillende opvoeringen, cie er hier ter stede van ziin gegeven en zal zich zeker wel interessee ren voor de rolprent, die er van wordt ge maakt. Te meer omdat hiervoor ten deele ook opnamen worden gemaakt aan boord van Nederlandsche oorlogsbodems. De Minister van Defensie gaf hiervoor zijn toestemming en wellicht hebben wii nog wel eens gelegenheid er op terug te ko men. Van de medewerkenden noemen wii Willy Gastello, Jan van Ees, Johan Kaart Jr„ Beppie de Vries, Fientje de la Mar, Marie van Westerhoven, Oor Hermus, Joan Remmelts, Sylvain Pooms, Henriette Davics, Aaf Bouber, Rika Hopper, enz. De film wordt in twee teksten opgenomen, j n.È Nederlancsch en Duitseh, in Den Hel der, IJmuiden en Niimegen (koloniale kazerne) en natuurlijk Amsterdam in en buiten de studio. In November hoopt men gereed te ziin. WINKELNIEUWS. Maandag a.s. opent de melkslijter W. A. Jacobs Jzn., in de Jan in 't Veltstraat een zaak in alle soorten melkproducten. |Daar hij in dit stadsgedeelte vrijwel de eenige zaak is die dergelijke producten verkoopt, zal zii wel levensvatbaarheid hebben. I Men zie ook de advertentie van den heer Jacobs in dit nummer. De zaak opnieuw verdaagd. Nu tot 31 October a.s. Donderdagochtend j.1. diende weder om de strafzaak de Zwart, welke op 13 Juni tot op dezen datum werd uitgesteld, voor het Amsterdamsche Hof, dat onder presidium van Mr. Joh. Jolles wederom op dezelfde wijze was samengesteld. Ook dezen keer moest, toen bleek dat ver schillende getuigen, onder wie de boek houder G. W. Groothof, niet waren ver schenen, de verdere berechting van deze zaak weer worden verschoven naar een later tijdstip, hetwelk tenslotte door den President bepaald werd op 31 October a.s., 's morgens ten 10 uur. Voor dien werden echter, nadat ver dachte de Zwart op een desbetreffende vraag van den President, geantwoord had, dat hij bij zijn op 13 Juni ook reeds in genomen standpunt het ontkennen van een door hem gepleegde verduistering van kasgelden bleef, de eenige twee wèl aanwezige getuigen gehoord, n.1. de heer Engelgeer, Rijksaccountant te Haar lem, die een rapport aan de Rechtbank te Alkmaar uitbracht over de gevoerde boekhouding van den Bond van Korporaals en Minder Marinepersoneel en de ser geant-schrijver van de K. N. M., Haak, destijds correspondent van den Bond te Soerabaia en penningmeester van de af deeling Ned.-lndië. De ondervraging van den Rijksaccoun tant door den President levert niet veel nieuwe bijzonderheden meer op. Pres. Jolles komt, na telkens korte uit weidingen over bijkomende punten, waar over hij ook verd. om toelichting vraagt, steeds weer terug op de balans 1928, die door verd. eigenhandig geschreven werd en door deze zelf, punt voor punt, schrif telijk werd toegelicht. Op die balans komt een bedrag van f 23.000 als «saldo kas< voor, terwijl in werkelijkheid f 133 in contanten aanwezig was. Evenals bij de vorige zitting dringt de Pres. bij verd. herhaaldelijk op allerlei manieren op een antwoord op de vraag, hoe dit komt, aan en ook nu verklaart verd. steeds, dat hij bij het opmaken van die balans, hetwelk door hem geschied is in een voor hem zeer drukken tijd, waarin hij overwerkt was, alleen maar afging op de cijfers in de boeken, waarbij hy eenvoudig,zonder den stand van het Giro- en Banksaldo te controleeren, de uitgavencijfers van de inkomstencijfers aftrok. Ook het feit, dat indertijd, toen de Bond nog geen rechtspersoonlijkheid had, de giro-rekening, evenals de Bank-reke- ning, op naam gesteld stonden van ver dachte, komt opnieuw ter sprake. Het excuus van „geen rechtspersoon lijkheid" voor dit „op eigen naam" stellen gaat, zegt de Pres., niet op. U had die rekeningen, zegt hij tot verdachte, dan maar op naam moeten stellen van een of anderen korporaal, of eenvoudigweg van „Q. Q." Een oogenblik komt thans, ook ditmaal, het boven zijn financieelen stand leven van verd. ter sprake. Als verd. hier opmerkt, dat zijn buiten echtelijke relaties, die de Pres. hem voor houdt, hem niet veel gekost hebben, waarschuwt mr. Jolles hem met de woor den: „Moeten wij nu hier dat rapport over uw privé-leven heelemaal gaan voor lezen Verdachte bekent, dat hij van zijn ver diensten, die maximaal een kleine f 5000 bedroegen, niet meer dan f 500 voor zijn privé-uitgaven overhield. Daarvan, zegt de Pres., waren die buitenechtelijke rela ties, waarvan nu eenmaal een ieder weet, dat zij geld kosten, niet te financieren De verdediger, mr. Buiskool, stelt den accountant eveneens eenige vragen. Deze betrekken zich voornamelijk op het feit, dat er, met het oog op het afsluiten van een boekjaar, soms in de boekhouding wel eens gelden als „ingekomen" geboekt werden, die eigenlijk nog „onderweg" waren en nog niet ontvangen. De accoun tant geeft toe, dat dit ook bij andere administraties wel eens geschiedt; maar dat betreft hier altijd kleine postjes, waar tegenover bovendien steeds een uitgave van hetzelfde bedrag geboekt werd, zoo dat dit nooit het groote kastekort kan verklaren. Uit de ondervraging van getuige Haak komt vast te staan, dat hij vanuit Incfle de gelden van zijn afdeeling steeds per postwissel aan den Bond overmaakte en dan een quitantie ontving, onderteekend door Groothoff en niet door verdachte, alhoewel, deze laatste zelf verklaard heeft, dat zijn taak was de kas te beheeren. Verd. merkt op, dat de mogelijkheiij niet is uitgesloten, dat Groothoff quitau- ties afgaf, zonder dat er geld was binnen». gekomeneen opmerking, die de P zonderling vindt. Voortzetting getuigenverhoor en ver dere behandeling, zooals gemeld, op 31 Oct. a.s. Er is weerbelangstelling voor delevende garnalenvisscherij. Dat klinkt wat vreemd, maar ingewijden weten, dat eigenlijk be doeld wordt de verhandeling van garnalen in levenden staat naar Amsterdam, waar altijd belangstelling voor dit artikel is geweest. De vangsten van garnalen vallen thans nogal mee, maar de financieele uitkomsten laten wel te wensclien over. Er stagneert schijnbaar iets in den reëelen afzet van deze schaaldieren in de hoofdstad en er schijnt geen vlotte medewerking te zijn bij hen door wiens handen deze afzet moet geschieden. Men zoekt wel naar een mogelijkheid tot oplossing van deze moeilijkheid, maar is daar blijkbaar nog niet in kunnen slagen. Dat is jammer èn voor den visscher èn voor den handel beide. De overige visscherij levert ook niet het resultaat op, dat verwacht mocht wor den, omdat op zichzelf de vangsten niet tegenvallen. Er is daardoor groote moei lijkheid in het bedrijf en men ziet nog geen mogelijkheid uit dezen neerslag te geraken. BIJNA VERDRONKEN. Vrijdagmiddag te omstreeks half zes reed een auto op de Kerkgracht, in de richting van het Westplein. Achter dezen auto reden een twaalf jarig meisje en een heer. Bij het passeeren van de Van Galenstraat remde de auto, waardoor genoemde personen plotseling moesten stoppen en hierdoor een aan rijding ontstond, gevolg, dat het meisje de Kerkgracht in reed. Daar de heer niet zwemmen kon, waagde hij het niet te water te gaan en reddingspogingen in het werk te stellen. Gelukkig arriveerde er juist een sergeant van de Marine op het terrein, die zich Oameskleedermaker, Bontwerker bericht de ontvangst van de bontgarnoering tegen lage prijzen SPECIAAL AOtfES v. MOOI BONTWERK WESTSTRAAT 14 oogenblikkelijk uitkleedde en te water sprong. Deze wist het meisje, dat reeds in het midden van de gracht dreef, te grijpen en op het droge te brengen. Begrijpelijkerwijze bevond zich een massa publiek ter plaatse, dat een en ander gadesloeg. Door den auto werd het meisje, dat zeer van streek was en vrij veel water binnen had gekregen, naar huis gebracht. COXTINGENTEERING VAN MANUFACTUREN EN TEXTIELGOEDEREN. Bij de Kamer van Koophandel en Fa brieken voor Holland s Noorderkwartier. Oudegracht 182, Alkmaar, zijn formulie ren verkrijgbaar voor het aanvragen van invoerverguningen voor de met ingang van 1 September j.1. verlengde contingen- teering van onderkleeding. geverfde, be drukte en bontgeweven katoenen manu facturen. en tafel- en servetgoed. Tevens worden belanghebbenden er op opmerkzaam gemaakt, dat thans ook ge- contingenteerd zijn gebleekte en onge bleekte katoenen manufacturen, waarvoor tevens aanvraagformulieren verkrijgbaar zijn gesteld. motoren groeit aan tot een rollender donder, alsof het vuur ons achter de vodden zit, snellen wij pijlsnel over het grasveld en een ondeelbaar oogenblik later verlaten de wielen den grond en verheft zich de trotsche adelaar zege vierend in de lucht, en de reis is in optima forma begonnen. Onze gezagvoerder (de piloot met den lachende jongenskop, de lezeres moet nu maar uitzoeken wie dat is, want ik zeg N'ed. Herv. Gem. (V esterkerk. Westplein) het lekker niet) sleurt ons naar de Zaan-1 Van Maandag 11 tot Zaterdag 16 Sept., streek om vervolgens over Hoorn, Meden- j Alledagkerk des avonds van blik en Wieringen de Kooy te bereiken, 78 uur. alwaar wij te ongeveer 11 uur 30 aan G f Kerk (Ju,ianapark). den grond stryken. Over belangstelling hadden wij niet te klagen, want van uit de lucht gezien was de graskant schilder- ZONDAG 10 SEPTEMBER 1933 DEN HELDER Ned. Herv. Gem. (Nw. Kerk. Weststraat) 's Morgens 10.30 uur, Ds. F. W. J. v.d. Poel. achtig gestoffeerd door de veelkleurige 's Morgens 10 uur, Ds. Tollenaar Voorbereiding Heilig Avondmaal, 's Avonds 5.30 uur, Ds. Joh. Meynen diverse zomertoiletjes. Naar ik hoor is Kerkdienst (Chr. Mil. Tehuis. Kanaalweg) het voor velen een teleurstelling geweest dat de luchtzwervers niet allen gelijk binnenkwamen. De oorzaak hiervan was, ongelijke motorkrachten. Thans zal wellicht deze of gene zeggen: wat hebt ge onderweg al zoo gezien dan kan ik het antwoord in drie woorden samenvatten: en wel: „wonderbaarlijke schoone panorama's", en nu kan de lezer het gelooven of niet, doch alleen van uit de lucht komt de volle schoonheid der aarde tot haar recht. Langzamerhand worden aanstalten ge maakt om de reis te vervolgen. Een voor een daveren onze vogels de lucht in, in de richting Texel. In een blaas zitten wij boven het Marsdiep en het behoort al tot het grijze verleden dat de landvlieger zich nimmer boven het water en de watervlieger zich nimmer boven het land zou wagen. Wat waar is, moet echter waar blijven, en eerlijk bekend gevoel ik mij niet recht op mijn gemak, iets wat men als de grootst mogelijke onzin kan kwali- fleeeren. Onze leider heeft dit zeker ge merkt, want hij maakt met de hand een een sussend geruststellende beweging, die zooveel wil zeggen als: „blijf maar gerust hoor, onze trouwe motoreu zullen ons niet in den steek laten". Zijn hand beweging werkt suggereerend op mij in, en het gevoel van onrust ontvliedt mij. Nu gaat het aan één ruk door over Texel, Vlieland, Terschelling, Ameland, Dokkum en Groningen tot Eelde, alwaar geland wordt. Per autobus worden wij naar de 's Morgens 10 uur, Ds. Joh. Meynen Voorbereiding Heilig Avondmaal, 's Avonds 5.30 uur, Ds. Tollenaar Oud Geref. Kerk (Hoogstraat). 's Morgens 10 u. en 's avonds 5.30 u., de heer N. van der Kraats Chr. Geref. Kerk (Stcengracht). 's Morgens 10 uur en 's middags 5 uur Ds. H. Woudstra van Woerden. fierst. Evang. Luth. Gem. (Weezenstr.) 's Morgens 10.30 uur, Ds. G. Mostert van Harlingen. Donderdag 14 September 's avonds 8 uur, Deutscher Verein. Doopsgez. Gein. Geen dienst Evangelisatie (Palmstraat). 's Morgens 10 uur, Ds.R.C.W. J. Hoek Afscheids-preek. Evangelisatiegebouw, Vijzelstraat: Bijeenkomst 's avonds 8 uur. Verschillende sprekers. Leger des Hells. 7 uur v.m., Bidstond 10 uur v.m. Heiligings-Samenkomst 3.30 uur n.m.Openlucht-Samenkomst in het Plantsoen. 8 uur n.m. Verlossings-Samenkotnst Bijzondere samenkomst in verband met den Moederdag, geleid door Majoor J. C. Bakker, van Amsterdam. VAN EEN TWEEDAAGSCHEN VLIEGTOCHT MET DE K.L.M. Een enthousiast verslag van onzen ouden vriend Hagenaar. Onze oude vriend en hoogvlieger Hage naar (en vooral, lezer, dit begrip „hoog vlieger" niet in de figuurlijke en min of meer ongunstige beteekenis van het woord te nemen, want Hagenaar is de eenvoud in persoon, maar hij is een enthousiast vlieg-propagandist en dus een „hoog vlieger" in den letterlijken zin des woords), onze oude vriend Hagenaar alzoo zendt ons het liiervolgende verslag van den tweedaagschen vliegtocht, die op 25 en 26 Augustus gehouden is en waaraan hij als passagier heeft deelgenomen. Gaarne geven wij hem het woord: zou er een er mede-reizigers geweest zijn, die meer genoten heeft dan onze inzender, die steeds weer elke gelegenheid, die hem geboden wordt, met beide handen aan grijpt en telkens weer gegrepen wordt door de grootschheid en schoonheid van het panorama, dat zich onder hem ont rolt en voor wien zoo'n tocht een puur en intens genot is? Hier volge dan, zooals het ons toege zonden werd, zijn relaas. Ik ben zoo vrij, zoo schrijft hij ons, U een verslagje over de tweedaagsche rondvlucht aan te bieden, hopende dat van hetzelve eenige propagandistische kracht zal uitgaan, want het is door mij reeds tot in den treure gezegd dat het gros nog steeds alleen gevaren in de hoogere regionen ziet, en dat is (Ik her haal dit nogmaals) een grove fout. Wel aan dan, daar gaat ie. In den morgen van 25 Augustus zat ik op Schiphol den inwendigen mensch te verzorgen, want voor een luchtreis verdient het aanbeveling de maag solied te verankeren. „Dag Hagenaar!" klonk plotseling een innemende stem, hoe gaat het er mee?" Ik keek den spreker ver bluft aan. „Ik ben mijnheer Plesmanl", en nu kan de lezer zeker wel op zijn vingers natellen, dat er tusschen ons een hartelijke begroeting volgde, want meer malen heb ik den wensch gekoesterd de K.L.M.-stuwkracht te ontmoeten. Maar... was die amicaal optredende figuur, die daar voor mij stond, nu werkelijk de tot ver buiten de landspalen beroemde man? Van des heeren Plesman's tijd was uit den aard der zaak elke minuut bezet. Ik raakte echter nog heel even met. hem aan het praten en stelde hem de vraag: „Had u er indertijd eenig idee van, dat liet door u bescheiden opgezet bedrijf in 14 jaar een dergelijke uitbreiding zou hebben aangenomen?" en stomverbaasd kreeg ik te hooren„Och, kijk u eens hier. Wij staan nog aan 't begin, de eind paal is nog niet in 't zicht. We moeten echter zorgen de zaak niet te forceereu en de techniek heeft ons, en wij de techniek zoo'n handje geholpen, en zoo zijn we elkander wederzijdsch dank ver schuldigd". Geroep„Mijnheer Plestnan! Men heeft u noodig!" Mijnheer Plesman af, en ik?.... paf. „Wij staan nog aan 't be gin", klonk mij steeds in de ooren, terwijl de wereldvluchten met de regelmatigheid van een zandlooper in vollen gang zijn. Ik vermoed echter, dat het nimmer rustende brein al weer nieuwe plannen aan het uitwerken is. Het moment dat wij de kisten zouden bestijgen, brak weldra aan, de stemming bij de passagiers was in één woord af. „Stilte s.v.p.I" werd er geroepen, „de heer Plesman verzoekt het woord". Een korte speech werd afgestoken, waardoor de goede geest nog verder werd geperfec tioneerd. Daarna kwam er een staaldroge humoristische (een heele mond vol) heer aan het woord, waarop handgeklap en applaus. Dan volgt het commando „Instap pen Dair.es en Heeren" en dat dit onder- geteekende niet ten tweede male gezegd behoefde te worden, behoeft zeker geen betoog. De motoren worden aangezet en even later brullen zij als grimmige dui vels om beweging in de kolossen te krij gen. Er komt beweging, het geloei den restauratie vervoerd alwaar de gemeente ons een lunch aanbiedt, waarbij het hoofd Oud-Katholieke Kerk (Langestraat 78). der gemeente ook aanwezig was, en ons van harte welkom heette. De stemming in de zaal was weder in de perfectie, dewelke nog verhoogd dooreen vroolijke jonge dame, die steeds boven al het stem mengeroezemoes uitkakelde, en alle zetten van de heeren direct pareerde met een gevat antwoord, waarvan als gevolg de heele zaal soms daverde van den lach. Edoch, de tijd snelde voort, en wn moesten ons gereed maken voor de laatste etappe van den eersten dag. Doel Twente. Na het afscheid nemen (alweder onder geweldige belangstelling) doen de motorije weldra hun dreunende basstem hooren 'sMorgens 10 uur, kerkdienst Past. Th. Moleman Hersteld Apostolische Zending Gemeente (Oorspronkelijke Stichting door Wijlen Apostel Scliwarts) Sluisdijkstraat hoek Schagenstraat 's Morgens 10.30 uur, dienst. Kerk van Jezus Christus. (Van de Heiligen der laatste dagen). Jansendwarsstraat 8. 'sMorgens 9.30 en 's avonds Duur Samenkomsten. HUISDUINEN 's Morgens 9 uur, de Heer Van Veen, van Amsterdam. en zitten wij weer in het oneindige heelal. Ned. Herv. Gemeente, Assen, Meppel, Zwolle en Deventer schui ven successievelijk onder ons door en weldra strijken wij op het grastapijt van Twente neer en hiermede werd de dag - - 'eZe?pat'S'r/dubï SoJ°f- V«*. Breda, Bergen op Z„„,„ e„ béree^chnmhtd.r eels w rdcn ond'ï-12"11"^'^1'111'''1''"11- l!o,e" 2ee„a»cl,- gebracllt in li^et hotel Zaynenberg. Na ^^teT^roïerlLbéfK.nifTol Z kfmSurnaar gen„en,"i Vrfl en frank aan alle aardach, hotel brengen, alwaar wij vry naebtlogies beslommeringen onttrokken! In diepen en ontbiit hadden afgrond beneden ons zware wolken, lang- In den morgen van 26 Augustus was ^aam voortdrijvende, soms belicht en soms ik al tijdig uit de veeren en |ing na het beschaduwd. Dan weder een opening ontbijt met nog eenigen onder den rook waardoor men m miniatuur de eilanden- van het hotel een luchtje scheppen. Wat groep ziet. In deze situatie, mynheei de weersgesteldheid betrof, was het nu redacteur, dacht ik aan de woorden van juist niet wat men ideaal vliegweer noemt. fkere» «chrijver welke luiden: «Vorst Tamelijk dichte aschgrauwe nevel en laag- der vorsten, by het aanschouwen uwer hangende bewolking. Moeder natuur gewe'dtge «eiken «ordt de sterif mg schijnt niet geneigd te zijn ons hare mede-imeJS stomheid geslagen!» Zeer waar werking te verleenen en dientengevolge j'?" poos "a emotievolle oogti - t L a! Hiclciti'n vran xrortrnlr fiftn UfinL'ü. i DJlKlvC wordt het tijdstip van vertrek, aan vanke-«t lyk gesteld zijnde op 8u30. op 9u30 bepaald. 2en geboortegrond van Michieltje Van Een weinigje klaart het op en even later .ar S'og bet naar Haamstede, alw.nr wordt er besloten te starten. Ik merk dat °"k 110g een Paai' machines met plezier- het den heer Plesman spijt, want zyn j vliegers. van den grond gingen en van leus is: «De passagiers moeten niet alleen ^aai Z1J" we "®e,1 beel gezellig n, ar vliegen om te vliegen, doch zij moeten aalhaven gefladderd, alwaar ik onzen ook genieten en daarvoor is helder zichteenigen mynheer Bauman en Weber met noodiffc Z1^n zoon aantrof. Na ongeveer 20 minu- Even voor het opstijgen komt onze ten ^egen wij op om af te marcheeren gezagvoerder mij berichten, dat ik voor naar Bchiphol. Dit ging over den Haag, een zette onze vogel zijn pootjes op de étappe Twente—Eindhoven in de „Leeuwerik" gedetacheerd wordt. (Een sympathiek gebaar van den heer Plesman). Verbazend, wat een zwevende luxe salon met stoelen, die ons als het wareuitnoo- digen om een uiltje te knappen, iets wat echter in de lucht zonde zou zijn. Onder enorme belangstelling daveren wij weder de lucht in onder de bewolking, doch even op stap zijnde duiken wij in laag- hangenden nevel en dies kruipt onze gezagvoerder boven de bewolking. (Dat kruipen is piloten-bargoensch). Ik zal hier trachten weer te geven wat men krijgt te aanschouwen. Het geheel lijkt een onafzienbaar poolgebied, waarin een optisch bedrog doorspekt met ver schillende lichteffecten ons het volgende doet zien: Gotische gebouwen, voorwereld lijke monsterdieren, heuvelruggen, dalen, bergen, gletschers. rotsen, spelonken, ra vijnen, grotten, vooroverhellende zware sneeuwkoppen, en zoo nu en dan een diepe trechter tot aan de aarde reikende, waar onze vogel als een dartel renpaard over heen springt. Welk een zielsemotie, men heeft oogen te kort! Plotseling, als bij tooverslag, eindigt het poolgebied en zien wij weer de aarde, schilderachtig gestof feerd door steden, dorpen, kanalen, wei landen, waarop de rustig grazende her kauwende melkproducenten, bouwland, alwaar men mensch en paard ijverig ziet arbeiden, een ijverig toerende trein, dien wij met gemak oploopen, enz. Achtereen volgens passeeren wij Zutphen, Arnhem, Nijmegen, Venlo, Helmond, 'alles afge wisseld door heerlijke panorama's) en strijken ten slotte in Eindhoven aan den grond. De eerste étappe van 26 Augustus is ten einde. Te dezer plaatse is men reuze enthou siast oor de luchtvaart, en vliegveld en alles wat er bij behoort is dan ook in de perfectie. Zooals reeds gezegd: de stem ming was perfect en dan bemerkt niemand kers en dro dat de tijd onisnelt. Het uur van vertrek gisten h f 1.- brak aan, er werd ingestapt, en een mo- f 1.75 en f3.- mentje later zaten wij weer in de lucht per doos. Let met volle teugen to genieten. Doel Vlis- vooral on den singen. Overvlogen werden 's-Hertogen- juisten naaitu alwaar mij stuurboord uit het Vredes paleis werd aangewezen, en even later werd ook de vuurtoren gezien. Met dezen aan stuurboord draaiden wij af en voeren parallel met het strand tot Zandvoort. Vervolgens ging het 90 graden stuur boord uit en op Haarlem af, om een poos RHEUMATISCHE PIJNEN. De lijder kent maar al te goed de el lende, welke veroorzaakt wordt door rheu- matische pijnen in de ledematen, lende nen, heupen of gewrichten, doch gewoon lijk is hem de werkelyke oorzaak van deze pijnen niet bekend. Het is juist, dat een verblijf in een vochtige omgeving, gevatte koude, tocht, enz. dikwijls rheu- matische pijnen teweeg brengen, maar de werkelijke oorzaak schuilt in het urine zuur, dat zich tengevolge van trage wer king van bepaalde organen in uw lichaam kon afzetten. Het bloed, dat niet meer goed gezuiverd wordt, voert dit urine zuur op zijn omloop door het lichaam me de en dit kan zich afzetten in de gewrich ten of holle gedeelten van het lichaam. En de scherpe kanten dezer urine-afzet- tingen veroorzaken de ellendige pijnen, die gij voelt, als gy u beweegt, bukt of inspant. Foster's Rugpijn-Nieren-Pillen worden sinds de dertig jaren, waarin Holland ze leerde kminen en waardeeren, door per sonen uit uw eigen omgeving aanbevelen tegen dergelijke verschijnselen. Zij ver schaffen goed gezuiverd, levengevend bloed. Zij zorgen, dal alle onzuiverheden, die zooveel narigheden veroorzaken e.n leiden kunnen tot allerlei zeer onge- wenschte verwikkelingen, dagelijks uit het lioi>o«ju worden verwijderd. Verkrijgbaar hij apotlie-

Heldersche Courant | 1933 | | pagina 9