HELDERSCHE COURANT VAN DINSDAO 12 SEPTEMBER 1933. Luchtvaart. r&dfio - pr ogJr m Het regeeringsjubileum van de Koningin. an links en rechts socialisme on communisme, ligt als een axioma aan alle Neurenbergsche redevoe ringen ten grondslag. Wie dit axioma aan vaardt, behoeft niet te redeneeren, want hij is het al eens. Wie het niet voetstoots aanvaardt, vooral niet voor andere volken, bij welke de communistische beweging ge heel of vrijwel zoneter beteekenis is ge bleven, zal eveneens niet redeneeren, wamt dat heeft tegen vooropgestelde axioma's geen zin. Nationaal huldebetoon. Groote drukte en geestdrift te Amsterdam. J)e laatste dag van het Koninklijk be zoek aan Amsterdam was bestemd voor het brengen van een grootsche hulde aan Koningin Wilhelinina ter gelegenheid van haar 35-jarig regeeringsjubileum door het overgroote gedeelte van de bevolking van Nederland. Reeds in den loop van den morgen heerschte in de stad een buitengewone drukte. Op dezen feestdag hadden alle scholen vrijaf, en veel kantoren en zaken hebben vroeger gesloten dan op Zaterdag gebruikelijk is. Ook de beurs had vacantie. De groote drukte begon tegen het mid daguur met het opstellen van de groepen deelnemers aan het défilé. Hiermede gin gen eenige uren heen. Vooïal de provin ciale groepen waren van een bekoorlijke levendigheid en aantrekkelijkheid, doordat vrijwel alle nationale kleederdrachten, ook uniformen van Brabantsche en Limburg- sclie schuttersgilden, er kleur aan gaven. Zoo bood. het optrekken naar het Stadion voor de ontelbare Amsterdammers, die niet zoo gelukkig waren, dat zij de huldiging daar konden bijwonen, een mooi schouw spel, waarmede zii zich ten minste eenigs- zins schadeloos konden stellen. Vertrek naar het Stadion. Groote en officieelc belangstel ling. Des middags om 2 uur is de Koninklijke familie in een a la dauniont bespannen calèche met groot gevolg in hofrijtuigen van het paleis op den Dam vertrokken. Zeer groot was het aantal hoogwaardig- lieidsbekleeders. dat de huldebetooging bij woonde. De vakken onder de Koninklijke loge waren gevuld met de, naar titel en rang voornaamste personen van den lande. Als inzet van de nationale huldebetoo- ging klonk uit duizend geschoolde kelen van het door Theo van der Bijl geleide zangkoor het Kroningslied van 1898 over het veld: „Weest begroet met jubeltonen". Rede ds. van Hoogenhuyze. waarna Ds. A. G. H. van Hoogenhuyze voorzitter van de commissie van advies, H. M. toesprak. Een eenig, partijloos juichend volk, zoo zeide hu. heeft zich heden in het Amster- damsche Stadion vereenigd om aan Uwe Majesteit een nationale hulde te brengen, daartoe gedreven enkel en alleen dood de innige liefde voor Uwe Majesteit, die er leeft in de harten van Neêrlands volk. En nu is dit liet bijzondere van deze huldiging, dat die is voorbereid en uitgevoerd door Neêrlands jongeren, die nu nog staande in den bloei der jeugd, straks de plaatsen zullen innemen, door de ouderen ledig ge laten, en die heden aan Uwe Majesteit en aan heel het Koninklijk Huis willen too- nen, dat er een jong Nederland is, dat on verzwakt en ondubbelzinnig zich schaart om Uwer Majesteits troon. Antwoord van de Koningin. Aan het antwoord van de Koningin ont kenen wjj het navolgende: Als Ik op dit tijdperk terugzie, dan is het met een hart vol dankbaarheid voor al het schoone en goede, dat Ik van Mijn Volk heb mogen ondervinden, dan word Ik steeds opnieuw getroffen door de be wijzen van verknochtheid en den steun Mij, niet het minst in moeilijke en zorg volle dagen ten deel gevallen en welke Ik thans, in deze ure, andermaal op ondubbel zinnige wijze ondervind. Pogen Mijn plicht te vervullen tegen over het Vaderland is Mii in donkere tij den meer dan ooit een voorrecht en bron van blijdschap, daar Ik Mii gedragen weet door Uwe trouw en medeleven. De nationale gedachte bindt ons weer allen tezamen. Wij willen ons zelf zijn en blijven Wij willen voortbouwen op de grond slagen door onze Vaderen gelegd, ons be wust van onze roeping tegenover onszelf en in het groote gezin der volkeren. Wij willen putten uit de schatten ons door een groot voorgeslacht nagelaten, overtuigd daarin ten allen tijde overvloe dig te vinden hetgeen wjj behoeven om met taaie volliardimg en zich steeds weer vernieuwende kracht te streven naar de aanpassing bij gewijzigde wereldomstan digheden, welke onder Gods zegen ons weer een gelukkige toekomst brengen kan. Ik bid God om wijsheid en sterkte om nu in den tijd, die vóór ons ligt, vastbera den daarin voor te gaan. Mij thans in het bijzonder richtend tot de Jongeren wensoh Ik tot hen liet woord van oprechte waardeering te spreken voor den ijver en de voortvarendheid, welke zij hebben aan den dag gelegd bij de voorbe reiding van deze voor Mjj onvergetelijke ure en voor hun trouw en toewijding aan Mii en Mijn Huis. De aankomst van de Koninklij ke familie in liet Stadion. Over de ontzaglijke geestdrift, dóe heerschte bij aankomst van de Koninklijke familie in het Stadion, zijn de bladen niet uitgepraat. Zoo schrijft de correspondent van de „N. Rott. Crt.": De aankomst van de Koninklijke familie leverde een buitengewoon plechtig en in drukwekkend moment. Over de 80.000 menschen in het Stadion was een volko men stilte gelegd, toen de drie politie-rui- ters, die den stoet openden, door de Ma rathon-poort het terrein opreden. En hoe angstvallig heeft het publiek gevolg ge geven aan het verzoek, zijn geestdrift te bedwingen totdat de Koninklijke familie zou hebben plaats genomen in Haar loge, teneinde het schichtig worden van de paarden te voorkomen! En toch ging er een golf van geestdrift over alle rangen, toen de Koningin, de Prins en de Prinses in de met vier paarden bespannen statie karos, voorafgegaan door een voorrijier, liet terrein opreed. Alleen, men hoorde er niets van, men zag het slechts; men zag het aan liet wuiveu van de tienduizenden oranjevlaggetjes, waarvan alle bezoekers voorzien waren. Diep moeten de Koningin en de Prins door deze stille, plechtige ovatie getroffen zijn geweest. En welke herinneringen moet het bü de Koningin gewekt hebben, toen zij tussclien een in dubbele haag op gestelde eerewacht naar Haar loge schreed; een eerewacht, samengesteld uit dezelfde personen, die in 1898 als cadet en adel borst een eerewacht hebben gevormd toen zij van het Paleis op den Dam te voet naar de Nieuwe Kerk ging voor de plechtigheid der inhuldiging. Do KoninginMoeder, die, zooals men weet, slecht ter been is, heeft dezen in tocht natuurlijk niet meegemaakt, toen zij in de Koninklijke loge plaatsnam, werd ook zii in de ovatie van het publiek be trokken. De toespraken. Toen de storm van geestdriftige ovaties zich eindelijk gelegd had, ontstond er een diepe stilte, en nam Ds. van Hoogenhuyze voor den microfoon plaats. Duidelijk, woord voor woord, was hii door het gan- sclie Stadion te verstaan; en alle tiendui zenden aanwezigen stemden juichend in met zijn slotwoorden: Leve de Koningin. Een diepe ontroering ging door het pu bliek, toen de klankrijke stem der vorstin door de geluidsversterkers over 't geheele Stadion gedragen werd, terwijl men wist, dat liaar heele volk in Nederland zoowel als in de Overzeesohe gewesten naar haar woorden luisterde, waarin zii zoo sterk liaar persoon 1 ijklieid en haar saamhoorig- heid met haar volk heeft uitgesproken. Bij het uitspreken van de eerste woor den van haar rede hoorde men even liaar stem trillen van een ontroering, welke zij echter onmiddellijk wist te beheerschen; opmerkelijk was hoe zii iedere gedachte, waaraan haar woorden zoo rijk waren, door het leggen van een zuiveren klem toon tot volte recht bracht. Toen zij aan het eind van haar rede gekomen was, bleef het een oogenblik doodstil onder de tien duizenden; maar één oogenblik slechts. Toen ging een oorverdoovend gejubel door het overvolle Stadion, hetwelk zijn bekro ning vond in het gezamenlijk gezongen Wilhelmus. Het défilé. Aan het défilé, dat hierop plaats had, namen 45.000 menschen deel; het duurde tot des avonds half negen (van circa half drie af!). „Een weergaloos staal van or ganisatie der massa, ais Amsterdam zelden aanschouwd heeft", noemt de correspon dent het, en meent, met een enkel woord den algemeenen indruk samenvattend, ge rust te kunnen zeggen, dat Amsterdam nog nooit tevoren een zoo overweldigende, zoo indrukwekkende manifestatie heeft I aanschouwd Terug naar het Paleis. De terugtocht naar liet Paleis werd weer een ware triomftochi door Amsterdam, gedurende welken de geestdrift der ontel bare menschenniassa's meegolfde als de baren van een felbewogen zee. Op den Dam was het zoo vol als het er wellicht nooit geweest is. Toen het rijtuig van de Koningin, den Prins en de Prinses het Damplein opzwenkte, brak een orkaan van toejuichingen los, welke de Koningin, staande in het rijtuig, toen dit voor den ingang van het Paleis stilstond, naar alle kanten wuivend beantwoordde. Als uit één mond zongen de duizenden de vorstelijke familie het Wilhelmus toe. De Koningin, de Prins en de Prinses bleven buiten tot dat de laatste tonen van ons volkslied weerklonken had?en. Het vertrek naar den Ruigenhoek. Te kwart voor elf zijn de Koningin en Prinses Juliana zonder ceremonieel door de Mozes Aaronstraat en langs de Rozen gracht, naar den Ruigehoek vertrokken. De menscbenmenigte, die haar op den Dam zulk een overweldigende ovatie ge bracht had. was blijven wachten, om haar nog eens ten afscheid met groote geest drift toe te juichen. Prins Hendrik is te Amsterdam ge bleven. VERLOVING VAN PRINSES JULIANA? en of deze evenals bii de andere bonden van liet lidmaatschap der organisatie zou den worden geroyeerd. Aangezien een verklaring als bedoeld den minister nog steeds niet heeft be reikt, heeft deze het bestuur van de fede ratie doen weten niet langer te kunnen wachten en daarom te hebben besloten tot den bovengenoemden maatregel over te gaan. De stopzetting van de steunverle ning zal worden voortgezet totdat de fede ratie de door den minister gewenschte verklaring zal hebben afgelegd. Naar het bureau voorts verneemt, onderzoekt de minister nog voor welke andere organisatie in verband niet deze materie de steunregeling zal dienen te worden ingetrokken. UNIVERSITEITEN IN VERZET. Tegen het wetsontwerp-Marchant. Het we t son tyer p - M a rel ia nt tot wering van buitenlandsche studenten heeft, naar „Het Volk" verneemt, in universitaire kringen groote verontwaardiging gewekt. Onder de professoren aan de universi teiten bereidt men een adres voor, dat aan de Staten-Generaal zal worden gezonden; van Amsterdam, Leiden en Utrecht is ons bekend, dat de zaak daar met kracht is aangepakt. Men wil zich op liet standpunt stellen, dat beperkende bepalingen in en kele speciale gevallen, in verband met ge brek aan plaatsruimte, noodzakelijk kun nen zijn, doch dat de algemeene bevoegd heid tot wering van buitenlandsche stu deerenden, die de minister vraagt, als strijdig met de hoogste belangen der we tenschap moet worden afgewezen. HULDIGING W. H. VLIEGEN. De heer W. H. Vliegen is Zaterdag ter gelegenheid van zijn 50-jarig lidmaat schap van de sociaal-deniocraitsche be weging op hartelijke wijze gehuldigd. In het Volksgebouw aan de Prinse- graoht te Den Haag werd een drukbe zochte reoeptde gehouden. Op het podium prijkten tallooze bloemstukken, den jubi laris uit alle deelen des lands toegezonden, en aan een lange tafel terzijde in de zaal zetelde de gansche familie Vliegen met haar jubileerenden echtgenoot, vader en grootvader. De heer J. Oudegeest, voorzitter van de S.D.A.P., sprak namens het partijbe stuur den gouden mede-voorganger in de meest waardeerende bewoordingen toe en bood een fraai schrijfbureau als hulde blijk aan. Nadat de secretaris der partij, de heer Woudenberg, voorlezing had gedaan van de voornaamste ingekomen telegrafische en schriftelijke gelukwensohen uit bin nen- en buitenland, spraken achtereen volgens ir. J. W. Aibarda, namens de beide Kamerfracties, Kupers namens het N.V.V.. Pieters uit Maastricht. J. E. Stokvis namens de Haagsche federatie (die een bureaulamp offreerde), de Miran da uit naam van de Amsterdamsche fede ratie, W. Drees voor de Haagsche raads fractie, van der Veen namens de Arbei derspers. Buurman voor den Bond van Overheidspersoneel, Paris uit Maastricht namens oude Limburgsohe vrienden en volgelingen onder aanbieding van een fraai geïllustreerd en speciaal voor den jubilaris samengesteld heriimeringsalbum betreffende Zuid-Limburg de Jong uit Den Haag, dr. F. M. Wibaut. die herin nerde aan den tijd, nu bijna 50 jaren ge leden, dat Vliegen en hij vrienden werden, en aan hun samenwerking in gemeente raad en partijbestuur, met den liartgron- digen wensoh, dat de lieer Vliegen nog lang de kracht moge bezitten om te blij ven werken voor de socialistische be weging; Jan de Roode, die 36 jaren ge leden Vliegen's eerste leerling in de jour nalistiek werd en die hem een van onze beste journalisten noemde; v. d. Wal, een boekwerk aanbiedend namens de typogra fen, en nog enkele andere partijgenooten. De heer Vliegen dankte in hartelijke woorden, herdacht gevallen kameraden, zeide bezig te zijn aan bet schrijven van herinneringen uit zijn typografisehen tijd, zegde den heer de Miranda een spreek avond voor de Amsterdamsohe federatie toe en gaf uiting aan zijn overtuiging, dat ondanks perioden van tegenslag, het socialisme eens zal zegevieren over de i menschbeid. Ik verlang aldus eindigde de jubilaris niets liever dan nog een langen tijd voor de sociaal-democratie te mogen blijven werken en strijden. De zaal zong hem daarna de Internatio nale toe. Des avonds werd een straat-demonstra tie gehouden, waarbij duizenden partijge nooten in een stoet van het Newtonplein trokken naar de woning van den lieer Vliegen in de Anemoonstraat, waar men hem een enthousiaste hulde bereidde. De heer J. E. Stokvis heeft een toespraak ge houden, die de jubilaris heeft beantwoord. MINISTER OOT DOOR DE LUCHT NAAR RUSLAND. Maandag ondernam Pierre Cot, de mi nister voor luchtvaart, met twaalf ver tegenwoordigers van de Franscbe lucht vaart in vier vliegtuigen den tocht naar Moskou. De Joseph le Brix, liet toestel, waarmee Codos en Rossi onlangs het wereld-record lange afstand hebben be- i haald, is een van de vliegtuigen. De tocht moet geen politieke bedoeling hebben, i maar het spreekt vanzelf, dat er aan dit bezoek van minister Cot en de vertegen woordigers van de Fransehe luchtvaart beteekenis wordt gehecht in verbanj met de onderteekening van het Fransch-Rus- sische non-agressie-pact; met Herriot's reis door Rusland en met het binrenkort te verwachten Fransch-Russische han delsverdrag. OPWINDEND AVONTUUR VAN EEN VLIEGER EN ZIJN WAARNEMER. De Politica meldt uit Mostar, dat aldaar naar aanleiding van den vliegwedstrijd om den beker van koning Alexander een op windende gebeurtenis heeft afgespeeld. Boven Mostar verscheen n.1. een vlieg tuig, dat in strijd met de bepalingen van den wedstrijd waanzinnige acrobatische toeren verrichtte. Daarna landde het toe stel. Toen bleek, dat er geen vlieger in het toestel zat. Uit het toestel kwam alleen, half bew usteloos, de waarnemer, luitenant Panitsj, te voorschijn. Toen deze weer eenigermate hersteld was, vertelde hij, dat de vlieger uit de machine was geslingerd, toén zjj Mostar naderden. Ondanks het feit. dat Panitsj nog nooit een vliegtuig had bestuurd, klom hii naar den stuur stoel, doch door zijn onhandige stuur- Met een Engelschen hertog. Te Londen loopt het hardnekkige ge rucht, dat spoedig de verloving zal worden bekend gemaakt van prinses Juliana met den derden zoon van den Engelschen ko ning, den hertog van Glocester. Bevestiging van dit bericht was onmo gelijk te verkrijgen. („Het Volk"). DE STEUN AAN BOUWVAK ARBEIDERS. Wordt voor leden van de lande lijke federatie stopgezet. Naar bet Ned. correspondentiebureau voor dagbladen in Den Haag verneemt, heeft de minister van sociale zaken beslo ten de steunverleening aan de werklooze leden van de landelijke federatie van bouwvakarbeiders in Nederland met in gang van den lOden dezer voor het ge heele land stop te zetten. De oorzaak hiervan is gelegen in het volgende: Den 21 Augustus j.l verzocht genoem de minister het bestuur van do federatie hem de verzekering te geven, dat zijn organisatie, evenals de andere landelijke vakbonden accoord gaat met de nieuwe verlaagde regeling van de loonen en tarie ven in het stukadoorsbedrijf te Amster dam. Voorts verzocht de minister hem te wil len mededèelen, welke maatregelen het bestuur had getroffen ten aanzien van de leden zijner organisatie, die niet bereid bleken de nieuwe regeling te aanvaarden WOENSDAG 13 SEPTEMBER. Hilversum, 1875 M. VARA-uitzending. 8.00 Gramofoonpl. 9.00 Orgelspel J. Jong. 9.30 Gramofoonpl. 10.00 Morgenwijding VPRO. 10.15 Voor Arb. in de Continubedr.: VARA- Kleinorkest o.l.v. H. de Groot en J. Lemaire (declamatie). 12.00 De Flierefluiters o.l.v. Ray Rorest. 12.30 Orgelspel C. Steyn. 12.45 Vervolg orkestconcert. I.45 De Notenkrakers o.l.v. D. Wins. 3.00 Voor de kinderen. 5.30 A'damsche Orkestvereen. o.l.v. F. v. Die penbeek. 6.00 Declamatie Hetty Beek. 6.15 Vervolg orkestconcert. 6.45 Causerie vanwege h¥t N.V.V. 7.00 Vervolg orkestconcert. 7.25 Concert door C. Steyn (accordeon) en J. Jong (piano). 7.40 Vervolg orkestconcert. 8.00 Herh.SOS-berichten. 8.02 Vaz Dias en VARA-Varia. 8.15 De Flierefluiters o.l.v. Ray Forest, m.ni.v. Gaby Ehrhardt (zang). 8.45 Cabaretliedjes door kwartet. 9.00 VARA-orkest o.l.v. Fendler. 9-45 Vervolg cabaretzang. 10.10 Vervolg orkestconcert. II.00 „De dame kiest een paarfsnoer", spel m.m.v. het VARA-Tooneel o.l.v. W. v. Cap- pellcn. 11.15 De Notenkrakers o.l.v. D. Wins. Huizen, 296 m. NCR V-uitzending. 8.00 Schriftlezing en meditatie. 8.159-30 Gramofoonpl. 10.30 Morgendienst o.l.v. Ds. P. Boes. 11.00 Piano-duetten door T. Brugman—Stel- lemaker en H. Brugman. 12.15 Gramofoonpl. 12.302.00 Kwintetconcert o.l.v. P. v. d. Hurk. 2.30 Voor postzegelverzamelaars. 3.00 Concert. A. de VinkVerschoor (sopraan) B. Glastra van Loon (sopraan), L. Oostdaru fluit) en A. Schellevis (piano). 5.00 Kinderuur. 6.00 P. J. Kolyn: Regeeringstrouw. 6.30 Afgestaan. 7.15 Ncd. Chr. Persbureau. 7.30 Gramofoonpl. 8.00 Diibbelmanncnkwartet „F.uterpc" o 1 v A. Bak. 9.00 Causerie door Ir. J. Kooijmans. v 9.30 Amsterd. Salon-orkest o.l.v. D. H. Ph. Kiekens. 110011.30 Gramofoonpl.. Ca. 10.00 Vaz Dias. DONDERDAG 14 SEPTEMBER. Hilversum, 1875 M. AVRO-uitzending. 8.00 Gramofoonpl. 10.00 Morgenwijding. 10.15 Gramofoonpl. 10.30 Piano-recital door A. Erich. u.oo Voordracht door W. Hunsche. 11.30 Zang door Martha Rolloos. 12.00 Omroeporkest o.l.v. N. Gerharz m.m.v. M. Riener (sopraan) en Gramofoonpl. 2.15 Kamermuziek door het Haydn-kwartet. 2.45 Gramofoonpl. 3.J53-45 Vervolg kamermuziek. 4.00 Voor zieken en ouden-van-dagen. 4.30 Gramofoonpl. 5.00 Radio-tooneel voor de kinderen. 5.40 Omroeporkest o.l.v. N. Treep. 6.30 Sportpraatje H. Hollander. 7.00 Vervolg concert. 7.30 Causerie W. Beukema. 8.00 Vaz Dias. 8.05 Mevr. KetelaarVan Gogh: „De a.s. Zonnestraal-Collecte". 8.15 Uit het Geb. voor K. en W. Den Haag: Concertgebouw-orkest o.l.v. A. v. Raaltr m.m.v. W. Noske (viool). In de pauze: De indiscrete microfoon, hoorspel van G. Lorenz. Regie: Kommer Kleyn. 10.15 Gramofoonpl. 10.3012.00 Kovacs Lajos en zijn orkest. In de pauze van 11.00—11.10 Vaz Dias. Huizen, 296 M. 8.00—9.15 KRO. 10.00 NCRVl 11.002.00 KRO. Hierna NCRV. 8.00-9-15 en 10.00 Gramofoonpl.. 10.1S Morgendien t o.l.v. Dr. J. v. d. Woude. 10.45 Gramofoonpl. n.30 Godsd.halfuur. 12.15 Orkestconcert en Gramofoonpl. 2.00 Handwerkcursus. 3.003.30 Huish. Raadgevingen. 400 Bijbellezing door Ds. H. J. Hak m.m.v. zang en orgel. 5.00 Cursus handenarbeid v. d. jeugd. 5.30 Zang door Henr. v. d. Kamp (alt) m.m.v. mevr. J Ottenvan Warmelo (piano). 6.45 Knipcursus^ 7.15 Gramofoonpl. 7 30 Jotirn. Weekoverzicht door C. A. Crayé. 8.00 NCRV.-strijkorkest o.l.v. P. v. d. Hurk m.m.v. L. Blaauw (orgel). Ca. 9.009*30 Ir. B ter Brugge: Her ge loof der moderne Arbeiders. Ca. 10.00 Vaz Dias. 10.30—11.30 Gramofoonpl. pogingen tuimelde lui met ziin machine door de lucht, hetgeen den indruk wekte van dolzinnige waagstukken. Ten slotte slaagde lui er door een gelukkig toeval 10 het toestel behouden te doen landen. Het onderzoek, dat onmiddellijk naar oen \ei- dwenen vlieger werd ingesteld, bracht ten slotte nog aan het licht, dat ook deze er goed was afgekomen. De omgegespte parachute was bii ziin val automatisch opengegaan, zoodat lui veilig en wel op aarde daalde. DE MOLLISONS WEER NAAR AMERIKA. Mollison en zijn vrouw, die twee maan den geleden bii hun poging om het wereld- afstand-reoord te verbeteren, in Amerika zoo ongelukkig terecht kwamen, ziin weer van Soutliainpton naar Canada vertrok ken. Het door Lord Wakefield geschon ken nieuwe vliegtuig, de Seafarer II, is Vrijdag uit Liverpool verscheept. Als het mooie weer aanhoudt, hoopt Mollison nog omstreeks 13 September te kunnen op stijgen. Binnenland. GEEN KATJE OM ZONDER HANDSCHOENEN AAN TE PAKKEN. Het Centraal Station te Amsterdam werd Zaterdagmorgen in rep en roer ge bracht, doordat een jonge vrouw liaar ge wezen verloofde met een scheerines(!) te Hit' ging. De oorzaak van dit gewelddadig optre den zou gezocht moeten worden ra een wraamneming uit jalouzie, aangezien de vrouw niet hebben kon, dat de man, in ge zelschap van een andere vrouw, naar Bazel zou gaan. De man kreeg een diepe snü- wonde over den linkerwang en bü de af werende beweging, die hü maakte, een snywonde aan de rechterhand. In de consternatie, die na dezen aanval ontstond, wist de daderes te ontkomen, doch haar naam en adres zün bekend. BRAND IN EEN HOUTRUST- TRIBUNE. Zondagmiddag om kwart over vier is tijdens den jubileumwedstrijd van H.B.S. tegen een Haagsch elftal op Houtrust brand ontstaan in den rechtervleugel van de Houtrusttribunes, welke geheel door het vuur verwoest werd. Een oogenblik heeft groot gevaar bestaan voor de villa's langs de Houtrustlaan, maar door kracht dadig optreden der Haagsche brandweer heeft men het vuur weten te bep3rken. Een ontzaglijke menigte, welke stellig in de tienduizenden liep, is getuige ge weest van dezen ongewonen brand, die één der meest populaire sportvelden in ons land heeft bedreigd. VERKEERSONGEVAL OP DEN HAAR LEMMER WEG. Zaterdagavond heeft op den Haarlem merweg te Amsterdam een ingewikkeld verkeersongeval plaats gehad, waarbij vijf personen gekwetst werden en drie voer tuigen werden beschadigd. Een motorrijder, die in de zü'span een dame vervoerde, wilde twee groote wa gens vóór komen. Hü passeerde deze, doch toen hü büna voor was, werd hii ver moedelijk verblind door de lampen van een tegenkomer, een verhuurauto. De beide voertuigen kwamen met elkaar in botsing. Van de motorcombinatie werd de zijspan vermorzeld, de personenauto werd aan de voorzijde totaal in elkaar gedrukt. Vüf personen werden gewond. WHERRY OVERVAREN. In de Koningshaven te Rotterdam. In de Koningshaven te Rotterdam hoeft Zondag een ernstige aanvaring plaats ge had tusschen een vierriems-wherry waar in drie dames en twee heeren zaten, en een motorboot. De motorboot voer met zulk een groote kracht tegen de wherry op, dat het ranke vaartuig totaal wend vernield, terwijl de inzittenden te water geraakten. Gelukkig werden alle drenke lingen gered. Buitenland. MIJNONGELUK IN OPPER -SILEZIË. In Opper-Silezië heeft een ernstig mijn ongeluk plaats gehad. In een mijn te Jan of zün door bet losraken van gesteente zes mijnwerkers bedolven. Van twee hun ner zijn de lijken geborgen, een derde werd zwaar gewond, terwijl de drie overi gen slechts lichte verwondingen opliepen In de Mogrzijjef-schacht is het lijk vaii mijnwerker geborgen. De vier andere arbeiders, die hier bedolven liggen, geven geen toeken van leven meer, zoodat men aanneemt, dat zü eveneens zün omge komen. DUITSCHE AUTO MET S.A. MANNEN VERONGELUKT. Een vrachtauto, waarin 45 S.A.-mannen uit Bochum waren gezeten, is op den steden Solingerstraatweg bü Kohlscheid van den weg afgereden en in een diepen greppel terechtgekomen. Negen personen 28 «We SE DRIE COUREURS GEDOOD BIJ AUTO-RACES. Drie coureurs van groote reputatie ompcImU rach,toffl'r van ontzettende r rlJ 'V eplaats vonden bü de auto- Jil r l cooten Priis van Monza: de Italianen Campari en Eorzacchini en de hranschman graaf Czaykowski veron- fsn'. •ien' t.°e" ziJ met een vaart van ruim 180 kilometer over <ie baan raasden Cam pari werd, toen zün wagen uit de bocht vloog, op slag gedood; Borzacchini over- 12 September. Allerleuk-^ is dat van die sigarettenfabriek o dag den wedetrijdlial uit een vliw i /'°n* werpen boven het terrein van Spaffiu,1!® moeten weliswaar aannemen dat 1 t de zilveren bal is, die als eeii knm.et,nlet luchtruim zal doorklieven, maar 'let en (sigarettenfabrieken werken wi 'ede' vaker met „zilveren kogels" w,ls echter smijten ze deze niet toch zal ook het richten van hpi i m®ar projectiel alle aandacht vestigen e" men mag een voetbal nu al honrW.Wailt de regels der ballistiek hebben m,r, 'maal op het kritieke oogenblik blijkt hen monster soms wonderlijk „hardteersr-i,»ren ziin, en dat kan in twee beteekeuisJn -te lijke gevolgen hebben. Men zou zich kunnen voorstellen ,1 de ondernemende Sigarettenfabriek M dag met den volgenden brief van J, bekenden getroffene werd verrast- °n" „Mijne Heeren, Zondag den wedstrijd op het Sna terrein bijgewoond hebbende, heb it a eer U mede te deelen, dat Uw reclaniP opvallende, neen, op neervallende p doel getroffen heeft! Nu was ik wel deze match toegegaan met het doel doei r te zien, maar dit doel heeft injj luk getroffen en daar pas ik voor De Vo,' bal. uit Uw vliegmachine losgelaten )1P,f, namelijk mijn neus verpletterd en een fragment van mijn bovenlip medetrek men. Daar een en ander mü van het onver gelükelijke genot heeft beroofd voortaan Uwe onovertroffen sigaretten tusschen mijn lippen te klemmen of ongestoord het verrukkelijke aroma van Uw fabrikia mijn thans verwoeste reukzenuwen te'la ten prikkelen, zal ik mii genoodzaakt zien een actie tot schadeloosstelling tegen uw firma in te stellen. Daar niemand het «e uot van liet rooken Uwer signetten od hooger waarde zal taxeeren dan gyzelveu. zult gü een zoenoffer van honderdduizend gulden stellig niet te hoog achten. Het woord zoenoffer zal U overigens doen be grijpen, dat de deformatie van miin boven lip ook in andere opzichten een pijnlijke handicap voor mü beteekent, waarin ik hier kieschlieidslialve niet nader treden zal." uS Reclame moet inslaan, dit is boven twijfel; maar wanneer zü op de open tri bune van een voetbalveld inslaat, kan zn weieens al te „treffend" zün. De beste biljarters kunnen u bevesti gen. dat het „effect" van een bal niet altijd vooruit is vast te stellen. Duizend siga retten. één voor één uit het vliegtuig ge worpen, zouden vermoedelijk een aange namer effect hebben en bovendien in veel grootere mate een reclame ziin. die „trekt". Op dit idee is geen patent genomen. De betrokken firma weet dus wat haar te doen staat. Beter ten halve gekeerd dan ten heele geraakt. leed in het ziekenhuis aan zün verwondin gen, en graaf Czaykowski kwam in de vlammen om toen zün wagen over den kop sloeg en in brand vloog. De Italiaan Castellxario werd zwaar- gewond in het ziekenhuis opgenomen. NATUURGETROUWE FILMOPNAME, Het streng nationaal-socialistische week blad ..Funk-Woche", dat in Duitschland verschijnt (een filmblad, waarin de nieuw ste snufjes worden vermeld), heeft een schoon verhaal over de opname van een film „Horst Wessel". waaraan men thans bezig is. en die aanleiding gaf tot opge wonden tooneelen. Men oordeele: Zeshonderd personen, daaronder tachtig vrouwen, en twee politie-commando's; de anderen waren allemaal vrijwillige jonge en oude strijders van de S.A.. waarvan er hier echter maar zestien zichzelf mochten voorstellen, alle anderen moesten de rollen van communisten spelen. Het ging allemaal zoo mooi bü de repetities! Negen prachtige stoelen van kurk stonden klaar en dertig bierglazen van het allerbeste prima celluloid. Die zouden om zoo te zeg gen volgens vast plan worden opgeofferd en 11a den zaalslag het slagveld als spaan ders en scherven bedekken. Maar de regisseur wikt en beschikt, ja, beschikken deed hii al gauw niet meer. Tijdens de eerste minuten van de °l),ie" ming ging alles nog goed, hoewel de harts tochtelijkheid van de vrijwillige S.A.-figu rant en al te denken had kunnen geven. Maar toen de communistische ophitsings rede tegen de leiders haar provoceeren hoogtepunt bereikte, toen de eerste int® rupties. veel heftiger dan bii de repeüttfoj inzetten, toen de politieagenten met nu gelukkig verboden gumnusto - ken volgens bet plan tusschen de u18*'., drongentoen was het plotseling met alles, wat plan en repetities ge hadden. Het werd onvoorzien en tegen elk 1 nemen 1111 plotseling ernst! De P°'' agenten, die getrouw aan hun rol lieerscht en vermanend tusschen de nigte drongen, ze werden plotseling gepakt, neergetrapt, wild mishandeld. glazen (helaas eciite) suisden do"' lucht, van de tribunes vlogen heele len, hout barstte krakend, stoelpooten den in krachtige vuisten gezwaaid- honderd menschen sloegen brul'e elkaar in, hysterisch gilden de kreie ontstelde vrouwen: lichamelijk ,}.or. vernielde costuums. 12 dito armb» loges, 14 brillen en 1 gebit. Dit 8 .„3. gert de assurantie te vergoeden. schen is de opname vriiwel geslaag DE TUNNELFEESTEN TE ANTWERPEN. Heel Antwerpen is versierd "iet gen, wimpels, groen en bloemen, tegenheid van de officieele op?11 tunnels onder de Schelde, vyeike ^j,,. plaats had. Zaterdagochtend heel pe„ nenlandsclie en buitenlandsche 1 jiet bezoek aan de tunnels sebracm. ^0 programma der feesten was ook t van schoolkinderen door de ^atei" Vele belangstellenden zün ree va" dagochtend, uit verschillende sti 0»" het land, te Antwerpen aangek' der de vreemde personahteite ))eVjn- openingsfeesten zullen biiwo"11 va" den zich ook nog de hP0fdin^(> n,3 ging' de Holland-tunnel te New-ïork, ,UI1Iiei stad en ir. Parklap, die de beke te Detroit heeft gebouwd.

Heldersche Courant | 1933 | | pagina 2