HELDERSCHE COURANT VAN D1NSDAO 12 SEPTEMBER 1933. Wieringerwaard. Schagen. Texel. Vermindering van de kosten van de weermacht in Nederland en Nederlandsch-lndië. Kooper de heer J. Krommerdam door veer 11 op. De lammeren die thans aan met f 4. afte mijnen, totaal f 1.040 de markt komen, zijn meest van minder goede kwaltieit, de prijzen zijn dan ook Tezamen groot pl.m. 14.16.40 H.A. Niet aangeboden 2 83.50 Rest 11.32.90 H.A. Heeft in totaal opgebracht f 12.885.—. Burgerlijke Stand van Wlerlngerwaard over de maand Augustus. GEBOREN: Simon, z. v. A. Borst, en G. Grin; Dieuwertje, d. v. Boezerooij en D. Tiel, Cornelis, d. v. H. v. d. Brink en I worden verhandeld voor 6 tot 8 per laag, ongeveer van 2.504.per stuk. Aangevoerd werden ruim 50 rammen, evenals altijd gaan deze meest in ruil handel van de hand; de prijs liep van 12—30.—. Rundvee was er weinig, een kalfkoe bracht ongeveer 115 op; het slachtvee dat was aangevoerd was licht daarvoor werd pl.m. 125.per stuk betaald. Nuehteren kalveren doen gemiddeld 5.50 per stuk. Aan de markt werden geen varkens aangevoerd; op de boerderijen wordt be taald 16l/2 tot 17 cent per pond. Biggen G. J. Oudejans. ONDERTROUWD: IJ. v. d. Wal en M. Mereboer. LOOP DER BEVOLKING. over de maand Augustus. Vertrokken: J. Schenk, naar Bussum: J. Wiersma en gezin, naar Barsingerhorn; J. C. Krap n. Schagerbrug; W. v. Maurik, naar Mid- denmeer; Tj. v. Houten, naar Heiloo; Mulder, geb. Bakker, naar St. Maarten. Ingekomen: A. A. Smit, van Anna Paulowna; J. C. Hofsté, van Opmeer; W. Uiterdijk, van Schagen; A. Smits, van Schagen; H. Uiterdijk en gezin van Schagen; Dirkje Keppel, van Alkmaar; Maartje Mereboer, van Oudesluis, gem. Zijpe. Bouwvergunning is verleend aan den heer H. Delver, voor het bouwen van een pakhuis annex garage. stuk. De wolprijs bedraagt 55 cent per kg; de handel daarin loopt ten einde. Met den eierenprijs gaat het nu weder een weinig den goeden kant uit. Bij vorige week w as een stijging te constateerön van pl.m. 25 cent per 100 stuks. De midden- prijs (eieren van 60 kg gemengd) bedroeg heden 3.85 tot 3.95 per 100 stuks. 3 u d e s c b 11 d. Sedert de laatste opgaaf zijn verzonden: maar de regeering oordeelt, dat in totaal een bedrag van 25 a 30 millioen op de ge zamenlijke uitgaven voor de weermacht, volgens de ramingen voor 1933. behoort te worden bespaard, met dien verstande, dat de druk der defensie-uitgaven op de In dische begrooting met ten minste 15 mil lioen behoort te worden verlicht terwijl ook. het eindcijfer der Staatsbegrooting met ten minste 12 millioen moet worden verlaagd. Een en ander buiten verminde ringen, voortvloeiende uit algenieene maatregelen op het gebied van salarissen en pensioenen. gesproken is over gemeentebestuurders, waarmede spr. gedurende een reeks van jaren in het waarachtig belang van Am sterdam heeft samengewerkt, en waar het beleid van een deel van het dagelykseh be stuur der hoofdstad is gedisqualificeerd op een wijze, welke spr. niet aangenaam was te hooren. Aldus de burgemeester. Tenslotte sprak nog generaal Snijders. In Indië heeft men radiografisch de rede van Hare Majesteit woordelijk kun nen volgen, en blijkens een bericht van den commandant van Hr. Ms. visscherij- kruiser „Nautilus" eveneens door een twintigtal Nederlandsche visechers op zee. Ingang 8 Oct. a s. wordt de tram- dienst Schagen—Warmenhuizen opge heven. OVERGEPLAATST. De heer N. Leijen, schaalknecht bij de Ned. Spoorwegen alhier, wordt overge plaatst naar Alkmaar. GEMEENTERAAD SCHAGEN. Vergadering van den Raad der gem. Schagen op Vrijdag 15 Sept. 1933, des namiddags 7.15 uur. Punten van behandeling; 1. Mededeeling van den voorzitter. 2. Ingekomen stukken en adressen, waaronder: Ged. Staten, goedkeuring voorschot aan de woningbouwvereen. »Goed Wonen». Ged. Staten, goedkeuring begrooting, dienst 1933. Ged. Staten, goedkeuring suppletoire begrooting, dienst 1933. C. van Nieuwkoop c.s., verzoek om bijdrage vervoer schoolkinderen. Adres van het bestuurderafdeeling Schagen van den Ned. bond van koffiehuis-, restauranthouders en slijters, houdende verzoek om ge lijkstelling van hunne localiteiten ten aanzien van de heffing der personeele belasting met winkels, logementen of gemeubeld verhuur de perceelen of perceelsgedeelten. 3. Voorstel tot wijziging van de ver ordening op de heffing van keur- loonen. 4. Aanbieding begrooling dienst 1934. LOOP DER BEVOLKING. Over de maand Augustus. Vertrokken: C. v. d. Dorpel en gezin, naar Winkel Kolhorn; D. W. Schilstra. n. Baarderadeel Weidum; T. Sieuwertsen en gezin, n. St. Maarten; O. J. Strobbe, n. Winkel; G. J. Boerlage, n. Heilo; J. Snel en gezin, n. Zaandam; J. Snel, n. Zijpe; G. Baas, n. Wormer; E. M. M. Zwart, n. Driebergen-Rijsenburg; A. E. Schager en gezin, n. Den Helder; P. van Wakeren. n. Genemuiden; J. N. Reith, n. H oorn; P Schoen, naar Leeuwardera- deel; M. Drukker en gezin, n. Waalwijk; S. v. d. Wal. n. Winkel: Wed. J. Koele- meij (Klerk J.), naar Zuidscharwoude. Ingekomen: J. L. H. Jansen, van Am sterdam; A. v. d. Meer, van Schoorl; A. C. Groen, van Oterleek; A. B. de Boer, van Akersloot; J. F. Wolf, van Noord- scharwoude; G. Bruin, van Zijpe; G. T. Zijdewind, van Harenkarspel; L. E. Ren- ders, van Zijpe; B. Godschalk, van Wie- ringen; J. v. Dijk en gezin, van Zwolle; N. A. Bellis, van Barsingerhorn; J. van Kooten, van Zijpe; L. Sijnesael, van Win kel; B. A. Jimmink, van Alkmaar; C. A. Beke, van Heiloo; G. H. Meijer, van Den Helder; G. Brian en gezin, van Winkel; T. Wijn jaReidsma en gezin, van Zijpe. Burgerlijke Stand van Texel van 911 September. 1245 schapen, 283 lammeren, 19 varkens,, hel kostenvraagstuk zal dus zij het 2 koeien, 7 kalveren. iniet alleen daarin ook gezocht moe ten worden in een gewijzigde personeels voorziening. De voorzitter van de commissie, de minister van staat A. W. F. Idenburg, beantwoordde 's ministers rede. Hij zeide o.a. De taak, die der commissie door de opdracht toevertrouwd wordt, is zwaar. Het minst zwaar lijkt mij de herziening van de regeling van het aandeel van het Rijk in Europa en van. Indië in de kosten der maritieme weermiddelen. Zwaarder dan dit tweede punt is het in de eerste plaats genoemde gedeelte van de taak der commissie; het ontwerpen van een organisatie der weermacht, die met handhaving van haar doelstelling, leiden kan tot de genoemde aanzienlijke besparingen. De uitgaven voor hetberoepspersoneel zijn bij onze weermacht naar evenredig heid te hoog en bezuiniging kan alleen worden verwacht door inkrimping van dat kader. Het zware van do aan de commissie opgedragen taak ligt, als ik wel zie, nog minder in den eisch om eene tot belang rijke bezuinigingen voerende organisatie van de weermacht te ontwerpen, dan wel aan de daaraan verbonden voorwaarde; met handhaving van hare tegenwoordige doelstelling. De taak der commissie zal dus zijn om een organisatie en personeelvoorziening te ontwerpen, die de gewenschte bezuini ging brengt op een wijze, die de weer macht zoo goed als mogelijk blijkt voor de taak die zij moet kunnen vervullen, geschikt laat. Het vermoeden ligt voor de hand, dat tot het bereiken van een zoo belangrijke bezuiniging, nadeelen zullen moeten wor den aanvaard, die door daaraan tegemoet komende middelen als verlenging van den eersten diensttijd van dienstplichtigen, niet geheel kunnen worden ondervangen en daaruit kan worden verklaard, dat, naar ik meen, de commissie zich niet met enthousiasme aan het werk zet. HET REGEERINGSJUBILEUM VAN DE KONINGIN. Persoonlijk woord van dank. Door Koningin Wilhelmina is onder staand dankwoord gericht tot allen, die aan de huldiging hebben deelgenomen. Het is Mij een behoefte nogmaals uiting te geven aan Mijn diepgevoelden dank jegens allen, die Zaterdag uit alle deelen de9 lands in het Stadion te Amsterdam Stelt de regeering de onvermijdelijke hoort"'nochtans zóóV<te'geschiedent dat j ALKMAAR'S BURGEMEESTER IN DE ter dege rekening worde gehouden met de taak die de weermacht moet kunnen vervullen. Er zal gezocht moeten worden naar een andere wijze van samenstelling en naar andere methoden van personeel voorziening, waar de kosten dier voor ziening thans een hoogte bereikten, die, onder de niet te vermijden verdere be zuinigingen, de bruikbaarheid van het geheel in gevaar brengen. Terugbrenging van bet bezoldigings- peil tot dat van het verleden kan niet meer verwacht worden. De oplossing van Een staatscommissie ingesteld. De minister van koloniën en de minister van defensie hebben le. ingesteld een commissie met de opdracht: a. een organisatie te ontwerpen van de weermacht in Nederland en in Neder landsch-lndië, welke met handhaving van haar tegenwoordige doelstelling leiden kan tot aanzienlijke besparingen zoowel op de rijksbegrooting als op die van Nederlandsch-lndië; b. een nieuwe regeling te ontwerpen voor de administratieve verdceling der kosten van de maritieme weermiddelen tusschen de begrootingen van Nederland en van Nederlandsch-lndië. 2e. in die commissie benoemd tot lid en voorzitter den minister van staat A. W. F. Idenburg, oud-gouverneur-gene raal van Nederlandsch-lndië; lid en secretaris den oud-kolonel van den generalen staf van het leger in Nederlandsch-lndië A. J. C. Jonquière; leden: P. J. M. Cikot, luitenant ter zee le klasse; H. A. Cramer, oud-luitenant- generaal, commandant van het leger in Nederlandsch-lndië; G. van Ginkel, hoofd van de 6e afdeeling van het departement van koloniën; J. Hardeman, hoofd van de 2e afdeeling van het departement van koloniën; C. E. I. Helfrich, kapitein luitenant ter zee; I.H.Reijnders,kolonel der infanterieC. Ringeling, administra teur bij het departement van defensie J. C. Roelofsen, bezuinigingsinspecteur bij het departement van financiën D. van Voorst Evekink, kapitein van den gene ralen staf. 3e. bepaald dat: de commissie zich zal kunnen laten voorlichten door alle landsdienaren, die zij daartoe wenscht op te roepen en hetzij in haar geheel, hetzij in sub commissies ook buiten 's-Gravenhage onderzoekingen zal kunnen instellen en besprekingen voeren de uit deze beschikking voortvloeiende uitgaven voor de helft zullen komen ten laste van het VIHste hoofdstuk der rijks begrooting en voor de wederhelft ten laste van het Xlde hoofdstuk van die begrooting. Minister Colijn heeft deze commissie Maandagmorgen in een der lokalen van zijn departement geïnstalleerd. Uit zijn rede teekenen wij het volgende aan De financieele toestand zoowel van het rijk in Europa, als van Nederl.-Indië, maakt het noodzakelijk bij de verschillende takken van staatsdienst tot inperking der uitgaven over te gaan. Hoewel in dit opzicht, met name in Nederl.-Indië, reeds veel gedaan is,blijft het uitgavenpeil in beide gebiedsdeelen nog te hoog en moet dit verder worden teruggebracht tot een bedrag waarvan verwacht mag worden, dat het op den duur uit de sterk verlaagde inkomsten kan worden bestreden, zonder dat, door over matige en soms bepaald schadelijke be lastingheffing, de volkswelvaart zou wor den benadeeld. Noopt de toestand dei-Indische financiën tot een onafwijsbare vermindering der defensie-uitgaven, is zonder zoodanige vermindering herstel van het financieel evenwicht zelfs volstrekt uitgesloten te achten, ook de toestand der Nederlandsche financiën is van dien aard, dat de defensie uitgaven voor het rijk in Europa aan ver mindering onderworpen moeten worden. Wegens het verband, dat door de uit gaven voor de zeemacht gelegd wordt tusschen het Nederlandsche budget en dat van Indië, heeft de regeering het dienstig geoordeeld de defensie-uitgaven voor Nederland en Indië tegelijk in beschou wing te doen nemen Immers oefent de samenstelling der marine in Indië niet alleen invloed uit TWEEDE KAMER. De bladen melden, dat ir. J. Koster ivegens gezondheidsredenen zijn ontslag heeft genomen als lid van de Eerste Kamer. Zijn opvolger op de candidatenlijst is mr. H. J. Knottenbelt, lid van de Tweede Kamer, die naar wordt aangenomen naar de Eerste Kamer zal overgaan en op zijn beurt als lid van de Tweede Kamer zal worden opgevolgd door mr. W C-. Wen- delaar, zijn opvolger op «de lijst in den kieskring Rotterdam en toekomstig voor zitter van het hoofdbestuur der Liberale Staatspartij de Vrijheidsbond in de plaats van mr. D. Fock. Het ligt namelijk in de bedoeling om in de algemeene vergadering van de liberale partij, die op 14 0ctober te Utrecht zal worden gehouden, de opvolging van mr. Fock, die reeds eenigen tijd geleden op grond van zijn leeftijd zijn voornemen om af te treden heeft te kennen gegeven, aan de Orde te stellen. Door de benoeming van mr. Wendelaar zou dan de partij voorzitter weer, als weleer, zitting heb ben in de Tweede Kamer, hetgeen sedert de dagen van mr. Dresselhuys niet het geval is geweest. Het moet dan in de SLUITING DER KAMERS. Op Zaterdag 16 September. De tegenwoordige zitting van den Sta- ten-Generaal zal worden gesloten op Za terdag 16 September a.s. des namiddags drie uur. Bij K.B. is de minister van Binnenland- sche Zaken gemachtigd zich op dit tijd stip naar de vergadering der Staten-Gene- raal te begeven, ten einde in een vereenig- de vergadering der beide Kamers de zit ting in naam der Koningin te sluiten. Bij K.B. is benoemd tot voorzitter van de Eerste Kamer der Staten-Generaal ge durende de zitting, die zal aanvangen op den derden Dinsdag in September 1933 de heer mr. W. L. baron de Vos van Steen- wijk, lid van die Kamer. MARINEPARADE IN INDIË. Op den verjaardag der Ko ningin-Moeder. Op den ochtend van den verjaardag der Koningin-Moeder is te Soerabaja gevierd wat de Indische Post, met herinnering aan wat voorafging, karakteriseert als een verzoeningsfeest tusschen de burgerij van Soerabaja en de marine. Daar is niet bij gesproken. Daar hebben geen champagne- kurken bij geknald. Dat is streng in den vorm in zijn werk gegaan. Dien ochtend kon Soerabaja trotsch zijn op de marine troepen, zooals ze daar stram en toch levend, zwijgend en toch welsprekend, in martiale houding, op de plaats rust, maar tevens in gespannen aandacht wachtend bedoeling van mr. Wendelaar liggen om |0p de bevelen van de sectie-, de compag- als burgemeester af te treden, daar hij j nies-, de parade-commandant, opgesteld dit ambt onvereenigbaar acht met de rol,stonden. die hij geroepen zou zijn in een politieke j We konden trotsch zijn vervolgt het j partij te spelen. Soerabajasche weekblad want dit was Geboren te Amsterdam in 1882 als zoon van den in beurskringen bekenden heer W. G. Wendelaar, voorzitter van de Ver- eeniging voor den Effectenhandel, ves tigde hij zich na zijn promotie als advo caat en procureur in Den Haag. In de oorlogsjaren is hij verbonden geweest aan het departement van oorlog, waartoe zijn reserve ritmeesterschap der huzaren de parade-discipline, zooals ze bij den Nederlander past. Er kon slechts één oordeel zijn over deze marineparade. Het blad eindigt: Wij hebben dit schouwspel lang ont beerd. Misschien is dat goede tactiek. Misschien waardeerden we het daarom des te hooger. Maar het is zoo goed dat hem den weg had geëffend. Den 6dcn j we van tijd tot tijd iets zien van onze November 1919 werd hij benoemd tot marine, van ons leger. Het legt een band burgemeester van Alkmaar. Bij zijn 12'/2- jarig ambtsfeest werd hij door de bur gerij van alle standen en partijen harte- tusschen de burgerij en marine en leger, welke op geen betere manier hecht te maken is dan daardoor. Voor overdrijving lijk gehuldigd en hem werd toen een 0p dat gebied behoeven we bij den Neder- op het Indische budget, maar ze doet dit' GEBOREN: Aaltje, d. v. Alders Robijn evenzeer op het Nederlandsche. Een wijzi en van Jetske Wilhelmina Bakker. j ging in de samenstelling der vloot in Indië j of in hare personeelvoorziening brengt dadelijk gevolgen mee voor de maritieme MARKTOVERZICHT. uitgaven in Nederland. Uitbreiding van materieel en personeel der vloot in Indië Ondanks het feit, dat op de boerderijen '®idt 9°)5 t0.* hoogere kosten in Nederland. In de afgeloopen week, heel wat oude ^rmindenng in Indië heeft hetzelfde schapen zijn opgekocht, was ook de e, hier te lande. Dit is een gevolg van marktaanvoer van wolvee zeer belangrijk; omstandigheid, dat de Staatsmarine gelukkig is de prijs juist in dezen tijd een voirnt en zal moeten blijven iets beter. De veehouders moeten nu overvoimen, te meer nu Indië ontheven zal het algemeen wel verkoopen omdat ten- dienen te worden van een deel der kosten W j~l /V V\ 1 rt Ml tin H A F A Vk A 1 gevolge van de droogte het voedsel sterk begint te verminderen .De prijzen die op monumentale lantaren aangeboden De heer Wendelaar toonde zich in en buiten den raad een vlot spreker en han dig debater. Sinds de jongste verkiezin gen is hij lid van de Prov. Staten van Noord-Holland. In den raad stelde hij zich steeds boven de partijen, hoewel zelve overtuigd liberaal, eri de kunst vond altijd een warm vriend in hem. („N. R. Ct."). zijn samengestroomd om Mij blijk te verstevigd. Maar er zal zeker nog geven van hunne liefde en aanhankelyk- „ppnimpn tHH landschen volksaard nooit bang te zijn. DE MUITERIJ OP DE „ZEVEN PROVINCIËN". De comandant naar bet Hoog Militair Gerechtshof verwezen. Naar de N. Rott. Crt. verneemt is de kapitein-luitenant ter zee P. Eikenboom, destijds commandant van Hr. Ms. Zeven Provinciën, in verband met de aan boord van dien bodem voorgevallen muiterij en de vermeestering van dat schip door de muiters, door den commandant der zee macht in Ned -Indië naar het Hoog Mili tair Gerechtshof te 's-Gravenhage ver wezen Overste Eikenboom is op 30 Aug. j.1. met het motorschip Dempo van Tand- jong-Priok naar Nederland vertrokken. HR. MS. „VAN NES". Op 10 September te 17 uur bevond Hr. Ms. torpedobootjager „Van Nes', op de Er werd schoonschip gehouden, aan&ui8r®?8 naai", Nederland zich 480 mijl wantoestanden een einde gemaakt en het I 8 P 1S 1 DE MARINE EN ONS VOLK. Het Handelsblad schrijft: Onze marine maakt een moeilijken tijd door. De gebeurtenissen op de vloot in Indië hebben een blaam geworpen op de schoone traditie van onze zeemacht en vele marine-officieren, onderofficieren en schepelingen hehben zich dit persoonlijk zeer sterk aangetrokken. Zij begrepen ook, dat de marine hiermede een goed stuk van de sympathie van het Nederlandsche volk had verspeeld voor de maritieme defensie. Het is uiteraard niet op een millioen na held en die dezen dag tot een onvergete- lijken feestdag voor Mij hebben gemaakt. WILHELMINA. De feestmaaltijd na het huldi gingsdéfilé. Ten besluite van de nationale huldiging gaf het Nationaal Hulöigingscomité Zater dagavond' een diner in Hotel de FEurope, waaraan aanzaten Prins Hendrik, de com missaris der Koningin in Noord-Holland, jhr. mr. dr. A. Röell, de burgemeester van Amsterdam, dr. W. de Vlugt, verschillende leden van het eere-comité en een aantal genood igden. Doordat de huldiging in het Stadion zoo laat was geëindigd, werd het 's avonds kwart voor elf eer deze maaltijd kon aan vangen. De tafel werd geleid door den voorzitter der commissie van advies van het Nationaal Huldigingscomité, ds. A. G. H van Hoogenhuyze, die bü den aanvang van den maaltijd alle gasten welkom heette, in het bijzonder Prins Hendrik en een dronk instelde op de Koningin. 3 iidens dezen maaltijd hebben enkele sprekers het woord gevoerd De rede van 'is A G. H. van Hoogenhuyze gaf aan- leioing tot een tweetal incidenten. Zijn woorden: „Het heeft Nederland goed ge daan Oranje in zijn midden te hebben en het zal onze Koningin hebben goed gedaan te midden van haar juichend volk te vc- keeren. En dat het hier in Amsterdam heeft kunnen plaats* hebben, verheugt spr. uitermate. Amsterdam had wat goed te maken, had den smaad uit te wisschen een paar jaar geleden de Koningin aangedaan. Dat moet uit zijn, heeft Amsterdam van 1933 gezegd. Wij moeten toonen, dat Am sterdam niet rood is, al werkt hier ook openlijk en ondergronds allerlei revolutio naire propaganda. Dat moet uit zijn nu en voor goed, gaven zoowel den commissaris der Koningin, jhr. mr. dr. A. Röell als den Amsterdamsehen burgemeester, den heer dr. W. de Vlugt, woorden van protest in den mond. Eerstgenoemde was door de rede een „beetie verbijsterd". Want 't ware toch min„er aangenaam geweest, wanneer de Amsterdamsche wethouders.die ook aan tafel genoodig waren, daar bij hadden ge zet m. Aldus jhr. Röell. En burgemeester De "Vlugt merkte op over s heeren Van Hoogenhuyze's tafel rede met zeer enthousiast, te zijn. Men zegt wel eens: „hoe dichter bij de Kroon, hoe minder partyman", maar vanavond heeft ds. \an Hoogenhuyze dat partijman-zijn de markt weden betaald liepen van 6 tot precies aan te geven hoe hoog het bedrag niet weten t„ ze,ParUiman-zyn f 9; een enkele beste party bracht onge-der bezuiniging ingesteld moet worden, snr 's imsitiA v, - r V *n, wordt ömi.s positie nu nier aan tafel, waar zool geruimen tijd heengaan al vorens de wrange herinnering aan Februari 1933 zal zijn verzwakt. Zij, die weten of begrijpen kunnen welk een schok het drama op de vloot voor het overgroote deel van onze marine is geweest, zullen buitengewoon dankbaar zijn geweest voor de bijzonder hartelijke ontvangst, die de marine Zaterdag in het Amsterdamsche Stadion te beurt is ge vallen. Het applaus van de 30.000 aan wezigen en de wijze w aarop Hare Majes teit hen groette, zal voor de stille werkers op onze vloot een teeken zijn geweest, dat zij nog steeds een zeer bijzondere plaats innemen in het hart van ons volk. Zelden was er een sterker contaet tus schen ons volk en de marine als gedu rende de triomftocht door het Stadion. Het is jammer, dat er zoo weinig ge legenheid is voor het Nederlandsche volk om zijn marine nader te leeren kennen. Sedert een paar jaar worden in Enge land „Navy weeks" gehouden; de vloot staat dan (tegen entrée) voor bezichtiging open, het materieel wordt gedemonstreerd en vele duizenden Engelschen komen van heinde en verre om met de hen zoo dierbare zeemacht kennis te maken. De opbrengst van de toegangskaarten wordt dan bestemd voor verschillende liefdadige marine-instellingen. Zou het niet mogelijk en wenschelijk zijn, iets dergelijks ook in Nederland te organiseeren, zij het dan ook op veel bescheidener schaal? Slechts zelden wor den onze oorlogsschepen toegankelijk gesteld voor het publiek en tijdens het jongste bezoek van Hr. Ms. „Jacob van Heemskerck" Hr. Ms. „Banckert", de onderzeebooten O. 13, 0.14 en 0.15 aan Amsterdam, waren de 4 laatstgenoemde schepen het moderne materieel zelfs nauwelijks zichtbaar achter de loodsen op den Holland-Amerika lijn steiger, zoodat het meerendee! der Am sterdammers nauwelijks geweten heeft dat die schepen hier waren. Ongetwijfeld is ook in Nederland mo gelijk wat in Engeland een succes blijkt. Men kan natuurlijk niet drommen men- schen tegelijk in onderzeebooten toelaten, maar bij een goede regeling en tegen betaling van een matig entrée, dat ten goede komt aan liefdadige instellingen hjkt een dergelijk plan zeer wel uit voerbaar. De sympathie voor onze zeemacht is nog niet verminderd; dat heeft men Saterdag kunnen merken. Maar zij moet levendig worden gehou den en versterkt. BRAND AAN BOORD VAN DE „KRAKATAU". Soerabaja, 11 Sept. (Aneta). Plotseling is brand uitgebroken in het ketelruim van den aan de Oedjoeng-kade liggende mijnenlegger „Krakatau". De munitie bergplaats werd bij wijze van voorzorg onder water gezet. De oorzaak van dezen brand is gelegen in een lekkende olie brander, waardoor tijdens het proefdraaien de olie op de gloeiende stookplaats ont vlamde. De vlammen werden door middel van schuimblusschers binnen enkele mi nuten gedoofd. De „Krakatau" is ver volgens zonder vertraging voor den vast- gestelden proeftocht vertrokken. NOG ALTIJD RUSSISCHE KRIJGSGEVANGENEN. Reuter meldt uit Belgrado: Een boerenvrouw teDonja Lendava in Zuidslavië heeft dezer dagen een brief ontvangen van haar echtgenoot, Stevan Zemljak, die als krijgsgevangene uit den oorlog nog steedfs in Siberië vertoeft. Deze man werd in 1915 aan het Rus sische front als vermist opgegeven en daar men ook later niets meeer van hem hoorde werd hij in 1919 als gesneuveld opgege ven. In den brief aan zijn vrouw schrijft hij in de veronderstelling, dat de oorlog nog steeds aan den gang is, dat een aantal Kroaten, Hongaren en Oostenrijkers met hem als krijgsgevangenen in de loodmijnen van Siberië werken. Al deze mannen, die sedert 1917 van de buitenwereld zijn afgesloten, gelooven dat de oorlog nog steeds voortwoedt. Zemljak schrijft verder, dat zijn gezond heid slecht is en hij klaagt bitter over de vreeselijke levensomstandigheden voor de krijgsgevangenen. Hij verlangt naar het einde van den oor log, opdat hij en zijn kameraden naar huis kunnen terugkeeren. De brief was afkomstig uit Omsk in Si berië, en hij was bezorgd door een gevan- gene, die er in geslaagd was uit de lood- i mijnen te ontsnappen. PROFESSOR EINSTEIN IN ALLERIJL NAAR ENGELAND VERTROKKEN. De correspondent te Brussel van de «N. Rott. Crt.« meldt: Het is, trots de geruchten, die omtrent zün aanstaande vertrek de ronde deden, toch nog vrijwel onverwacht, dat PJ'oL Einstein Zaterdagavond, in alle stilte, naar Londen is vertrokken, denzelfden dag, dat de Engelsche journalist Patnck Murphey hem in Den Haan een bezoek bracht en vermoedelijk, in opdracht van gemeenschappelijke Britsche vrienden, den Duitschen geleerde voorstelde den zelfden avond nog over Oostende en Dover de reis naar Engeland te onder nemen. Mevrouw Einstein stelde zich telefo nisch in verbinding met een beproefd vriend van haar man, kapitein Oliver Locker Lampson, lid van het Britsche parlement, bij wien de Einsteins reeds tijdens een vorig verblijf in Engeland eenige weken doorbrachten. Enkele uren later vertrok Einstein in gezeifechap van Patrick Murphey naar Oostende, waar beiden scheep gingen aan boord van een der gewone booten van den geregelden dienst Oostende—Dover. Tijdens de reis zou Einstein hebben verklaard Ik ben een fatalist. Moest ik morgen bij het ontwaken vernemen, dat ik zal worden doodgeschoten, dan zou ik daar tegen toch niets kunnen doen. De zaken gaan heel slecht in mijn land. Men vraagt zich af, hoe Hitier erin geslaagd is tot zijn huidige machtspositie te komen. Hij moet iets in zich hebben, dat de massa aantrekt, maar wat? Intelligent is hij niet. En dan is daar ook nog dit vreese lijke iets, in deze dagen Jood te zijn. Ik veronderstel, dat ons Joden voorloopig niets anders te doen staat dan te wach ten. Ik geloof ook, dat Duitschland in den ,oop van den volgenden zomer niet meer in handen zal zijn van hen, die thans het bewind voeren. Het nieuwe gezag zou evenwel wel even slecht voor de Joden kunnen zijn. Ik vrees, dat de Joden er zich bij zullen moeten neer leggen een nationaliteit te blijven, maar geen land te hebben. Er blijft den Joden niets anders over dan zich te organi seeren en elkaar onderling bij te staan. Prof. Einstein verliet zijn hut niet vóór het schip de haven van Dover binnen liep. Zondag bevond hij zich te Londen ten huize van Oliver Locker Lampson. Het is de bedoeling, dat mevr. Einstein deze week nog op haar beurt uit Den Haan naar Engeland vertrekt. Het verblijf van professor Einstein te Londen zal slechts van korten duur zijn, daar hij zijn intrek gaat nemen op een buitengoed, waarvan de naam zorgvuldig geheim wordt gehouden. NIEUWE STAATSVORM IN OOSTENRIJK. Op de renbaan te VVeenen heeft het Vaderlandsche front ter gelegenheid van den katholiekendag een betooging ge houden, waar bondskanselier Dollfuss naar het W. B. meldt, een rede gehouden. Hij zeide daarin o.a.: Al voeren wij thans strijd tegen het marxisme, tegen een zoogenaamde ar beidersbeweging en ook tegen het bruine socialisme, dat ook arbeidersbeweging heet, toch moet ik verklaren: nimmer zullen wy den arbeiders hun leven en hun fundamenteele rechten ontnemen, want een rechtvaardige en christelijke staat moet juist den aanspraken der ar beiders recht doen, en dat willen wij. Velen begrijpen niet, waarom wij in den strijd, die ons op zoo onaangename manier door een partij over de grens wordt opgedrongen, daartegen niet scher per reageeren. Ik kan slechts zeggen: Wij zijn ons bewust, en wy moeten dit zijn, dat wij Duitschers zijn, ook al be grijpen onze Duitsche broeders ons thans, opzettelijk of onopzettelijk, verkeerd. Wij hebben ons steeds alleen verdedigd en nimmer aangevallen. Ik heb steeds weer gewezen op de bereidwilligheid om samen te werken, maar ik kan hieraan niets meer toevoegen. Al is Oostenrijk een klein en arin land, het heeft toch recht op eer. Wij willen ons gemeenschappelijk voor Oostenrijk als ons vaderland in het vaderlandsche front verklaren. Ik hoop, dat binnen zeer korten tijd besluiten zullen worden genomen, ten gevolge waarvan alles, wat onder de re geering staat, gemeenschappelijk in de groote patriottische beweging zal samen werken. WERELDCOMITÉ RIJKSDAGBRAND. A.s. Donderdag eerste zitting te Londen van de juridische com missie. Donderdag 14 September zal te Lon den de juridische commissie, welke deel uitmaakt van het Wereldcomité inzake den rijksdagbrand bijeengekomen. Sir Stafford Cripps, advocaat-generaal onder de Labour-regeering, zal de ope ningsrede houden. Leden van de juridische commissie zijn de Fransche advocaat en Moro Giafferi, dr. Branting. lid van het Zweedsche par lement en zoon van den oud-premier, itti, Italiaansch oud-premier, Huber, vice-president van den Zwitserschen Na- tionalen Raad, en dr. Bakker-Nort, lid van onze Tweede Kamer. Eveneens zal de voorzitter van het We reld-comité Lord Marley de zittingen bij wonen. Lord Marley, wiens familienaam Aman is, was onder-minister van oorlog in het tweede labour-kanibet van MacDonald (1930-1931). In 1931 werd hij als Icrd Marley in den adelstand verheven.

Heldersche Courant | 1933 | | pagina 7