s 'Werf wilt Uzenï ^»*itaxi noodigi TWEEDE BLAD HELDERSCHE COURANT VAN DINSDAG 12 SEPTEMBER 1933. Stadsnieuws. Een pak!!! v» uw b«rt Fotohandel Jac. de Boer, Wordt lid van" Vreemdelingcn- omdat het verkeer is Landsbelang, Streekbelang, Stadsbelang en e= UW BELANG Licht op voor alle voertuigen: Dinsdag 12 Sept19.52 uur. Woensdag 13 19.50 DE TEMPERATUUR VAN HET ZEEWATER. Opgave van de temperatuur van het zeewater, des morgens gemeten in het Marsdiep Mededee ing van de Heldersche Zweru vereen iging Maandagavond 17 gr. C. Dins agniorgen 17 gr. <J. 9 Sept. slaagde te Amsterdam voor het politieiüplonia óeze plaatsgenoot N. Dekkers. Geslaagde was leerling van den auj.-inspeoteur van politie J. Schippers. AFSCHEID Ds. R. C. W. J. HOEK. Op Zondag 10 September j.1. nam Ds. ït. U. W. J. Hoek afscheid van de Evan gelisatie Palmstraat. De samenkomst der gemeente werd geopend met het zingen van Gez. 220:1 en 2. De geloofsbelijdenis werd staande aangehoord. Voorgelezen werd Handel. 20:16—38. Na het gebed wees de voorganger op het opbouwend werk, dat in 4 jaren en 4 maanden kon worden verricht. Dank werd gebracht van den zegen, die God op het werk had wil len schenken. Rij de dankbaarheid echter plaatst zich ook de weemoed. De Fran- sche dichtregel is van toepassing: «Af scheed is een weinig sterven*. «Laat even wel de weemoed worden teruggedrongen, omdat het niet gaat om aaidsche banden, die er zijn gelegd tusschen de gemeente en een predikant, maar om de band, die er gelegd werd tusschen den Heiligen God en zondige menschenkinderen door middel van hot Evangelie der genade in Christus Jt De al' c i 'Stekst was Hand. 20:32 «En nu (uoeüeis, ik beveel U Gode en den woorde Zijner genade. Die machtig is U op te bouwen en U een erfdeel te geven onder al de geheiligden.« Na bet zingen van Ps. 89:1, 3 en 7 werd deze tekst nader uitgewerkt. De apostel Pan lus is op zijn 3de zen dingsreis en ontbreekt te Milete de ou derlingen van de gemeente van Efeze. Alsdan neemt Paulus van hen afscheid en wijst op de zware wol ven, die de kudde van Jezus Christus kunnen aantasten. Omdat er de gevaren zulten zijn, ver trouwt de apostel de gemeente aan God en den woorde Zijner genade toe. Ook de gemeente van Jezus Christus staat in dezen tijd aan dezelfde gevaren bloot Zoo is er het gevaar, dat de grondslag der der gemeente zou worden verlaten. Deze grondslag is Jezus Christus en Die ge kruisigd. Ook zijn er de gevaarlijke wol ven van verdeeldheid eh versnippering. De maatschappelijke nood kan menschen van Jezus Christus aftrekken. Lichtzin nigheid en wereldliefde kunnen de kudde aan het dwalen brengen. Door Zondags ontheiliging kan de kracht der gemeente worden ondermijnd. De toestand der ge meente is niet hopeloos, omdat Christus Jezus voor de Zijnen waakt. Christus toch heeft gesproken: «Mij is gegeven alle macht in hemel en op aarde.* Daar om zij bij het afscheid ook deze gemeente aan Christus opgedragen Na liet zingen van Gez. 50:3 en 4 volgden de toespraken tot de gemeente, vereenigingsbesturen, catechisanten en Evangelisatie-bestuur. Slotzang was Gez. 96, waarna de heer Harms namens de gemeente den predikant en zijn vrouw dank bracht voor den arbeid alhier. Toe gezongen werd de zegenbede uit Ps. 121. Met een enkel woord werd door Ds. Hoek hierop geantwoord. Na afloop van den dienst was er de gelegenheid om den vertrekkenden Voor ganger en zijn vrouw de hand te druk ken, van welke gelegenheid velen ge bruik maakten. EVANGELISATIE-AVOND CHR. MILITAIR TEHUIS. Wjj herinneren nog even aan de Evan gelisatie-avond morgen (Woensdag) in liet Chr. Militair Tehuis, aan den Katiaal- weg. Zooals wij in ons nummer van Za terdag reeds meedeelden en uit een ad vertentie bleek, zal daar, 0111 8 uur, ds. v. Petegem, van Hilversum, spreken. MET DE N.R.V. NAAR DEN HAAG EN HET WESTLAND. Wij vestigen de aandacht op de adver tentie van de afd. Den Helder der Ned. Reisvereeniging, betreffende een auto tocht op 19 Sept. naar Den Haag en het Westland. AANRIJDING OP DEN RIJKSSTRAATWEG. Zondagmorgen omstreeks half elf wilde op den rijksstraatweg de heer D. den weg oversteken, toen liii door een passeerende motorfiets gegrepen werd. Met een ern stige hoofdwonde werd hü door de zieken auto van het vliegkamp naar het hospitaal gebracht. (Uitvoeriger onder Julianadorp). HONDEN-DRAMA. Zaterdagavond werd op den Brakkeveld- weg een hond op zoodanige wijze overre den, dat het geheele achterlijf werd ver pletterd. Een tweetal personen, die het dier wilden heipen, werden door het van pijn radelooze dier ernstig gebeten, waarna de hulp van den politieagent werd ingeroe. Ontwikkelen en afdrukken «W £L POTOAsmKELEM Keizerstraat 75. pen, welke met een paar welgemikte re-1 vol verschoten een eind aan het lijden van •het arme dier maakte. BALLONWEDSTRIJD TE O DOORN (DR.) Zondagmiddag vond iemand nabij liet vliegkamp De Kooy een ballon, die in bovengenoemde plaats was opgelaten. WEER EEN SLACHTOFFER VAN DE GEVAARLIJKE HELLING. Wü hebben eenigen tijd geleden mel ding gemaakt van een wielrijder, die de helling bij de Langestraat was afgereden en daarbij zoodanige vaart had gekregen, dat hü door een ruit van het wooidiuis van den heer Maas terechtkwam. Zater dagmiddag is we^r een wielriider het slachtoffer van deze helling geworden; ditmaal kwarn hij niet terecht in de woon kamer van den heer Maas die trouwens ijzeren staven voor zijn ruiten heeft laten maken maar hü stipte op de scherpe helling èn pantalon èn rüwiel, 0111 niet te spreken van de handen, werden daarbü beschadigd. DANSINSTITUUT POLAK. Wij vestigen de aandacht op de in het nummer van heden ingesloten circulaire van het bekende Dansinstituut Polak in de Koningstraat, dat zün lessen weer heeft aangevangen. DE MOLENSTRAAT IN FEESTKLEED. „Hoe is 't mogelijk, dat er niets van in de Heldersche krant stond", zei de heer Makelaar, de voorzitter van het feest- oomité van de boomen-Molenstraat, „en we hadden het zoo praohtjg versierd met Koninginnedag maar op 9 September doen we 't dunnetjes, wat zeg ik, dun netjes, nee dik, heel dik doen we 't over, want met Oranjefeesten zetten we altijd ons, beste beentje voor. En 't was ook dik voor elkaar, want opnieuw hadden de buurtbewoners botje bij botje gedaan en er was zooveel geld bü elkaar, dat ze heel wat lampions had- cen kunnen koopen en die nu tusschen het green der hoornen ais tallooze veel kleurige lichten straalden, ja er was zelfs zooveel geld bü elkaar gekomen, dat een groot pierement gehuurd had kunnen wor den. dat allemaal bekende wijsjes speelde. Zaterdagavond half twaalf was alles nog in volle feestvreugde. Een kleine jeugdige kapelmeester, nau welijks 13 jaar oud. was op een paar aard- appelkisten geklauterd en leidde daar als een kleine Mengelberg een knapenkoor, dat net als Indianen of Turken op de straatsteenen zat en zong en brulde, het pierement begeleidende mat „Vergeet mij niet", dat 't een lust was. Even verder dansten andere jongens en meisjes op de muziek van het pierement de nieuwste walsen en steps op de straatsteenen. Tot laat'in den nacht duurde de feestvreugde in de Molenstraat. ONDERHOUD HELDERSCHE ZEEWERING. Begin October wordt door den Rijks waterstaat aanbesteed het herstellen van stormschade aan het Noorder- en het Kyk- duinslioofd vóór de Heldersche zee wering onder Huisduinen. De raming voor dit werk bedraagt 39.000.—. RIJKSPOSTSPAARBANK. Opgave betreffende het postkantoor Den Helder en zijn bijkantoor over de maand Augustus 1933. Aan bovengenoemde kantoren werd, in den loop der maand, op spaarbank boekjes ingelegd f 105.531.90 en terug betaald f 94.827.78 derhalve meer inge legd dan terugbetaald f 10 704.12. Het aan tal nieuw uitgegeven spaarbankboekjes bedroeg 56. GOEDKOOPE TREIN NAAR AMSTERDAM EN DEN HAAG. Blijkens de advertentie in het nummer van heden, zal op den dag van de ope ning der Staten-Generaal, Dinsdag 19 Sept., een goedkoope trein rijden van Den Helder naar Amsterdam, Den Haag en Rotterdam. CIRCUS AMANDA ROBERTI. Van Donderdag af geeft op een terrein aan de Bassingracht aliiier het circus Amanda Roberti voorstellingen. Hier- omtrentschrjjft een der provinciale bladen uit de plaatsen, waar het circus zyn voor stellingen heeft gegeven, o.a. Een keurtroep artisten en een collectie prachtige paarden hebben we daar aan het werk gezien en zij deden ons verbaasd staan over de toeren, de een nog mooier dan de ander, die verricht zün. Mevr. Amanda, de beste perforce amazone presteerde staaltjes van schitterende rij kunst, was zij niet op het galoppeerende paard aan het hoogspringen en sprong zy ook niet door een brandenden hoepel Dit drong de bewondering van elk af! Was hooge scboolriiden van den Kauka- sischen schimmelhengstdoor Roberti Jr. niet een prachtig staaltje van dresuur. De landelijke scène te paard, lente, zomer, herfst en winter, hoe mooi werd deze voorgesteld. De vrijheidsdressuur van „Roland', en ook het rapporteeren van „Massilla", die zelfs een speld terug vond, wekte groote bewondering af, evenals de walspaarden „Reingold" en „Strotsch" Imet het slangenpaardje „Gratchen". Het vernuftige rekenpaardje „Bubi" onder dressuur van mevr. Amanda, kon zelfs I op de klok zien en vertelde ons precies hoe laat het was. Alles op te sommen is haast onmogelijk, men moet het gezien hebben om zich over de dressuur te ver- 1 bazen. Naast deze paardendressuur zagen we 2 Allis Kühler-Bross aan het werk op hun drievoudig rek; vliegende menschen, zonder weerga 1 De gezusters Lenz, de onovertroffen kunstwielrüdsters, die zoo- i veel wonderen op het rijwiel volbrachten, j dat de tent meermalen daverde van het J applaus. «Bombo* gaf uitnemende staaltjes van snelteekenen, gewoon keurig. De India- j ial het xijn wanneer Uw jongen, onze School- o Sportkousen draagt. (JAAP SNOR, bij breit ze zelf best) Iste klas reparatie-inrichting. Zuidstraat 19 (Let op den gelen winkel. clubgebouw over aan de afdeeling met de beste wenschen voor haar verderen bloei. Het vormt een prachtigen inzet voor het eerste lustrum, dat wij binnen enkele maanden hopen te vieren. uen voltigeur Parsoni wekte sensatie door de wijze, waarop hij zich door het snel galoppeerende paard de manege uit liet sleuren. Ook de goochelaar wekte met zyn toeren groote bewondering; iemand uit het publiek was ten hoogste verbaasd, toen deze zoo plotseling zijn horloge miste, dat de goochelaar hem even later overhandigde. Het slotnummer was een krachtprestatie van Hans Siegfried, den Canadeeschen Hercules, die twee auto's, die vol gas gaven, geen duimbreed van hun plaats liet wijken. Over zyn groote kracht heeft men zich reeds verwonderd, doch dit staaltje lijkt iets onmogelijks, doch is waar. Hoe hy dit klaar speelt moet men zien om bet te gelooven Tal van grap pige en geestige clowns en Augusten wisselen het rijke programma af en maken het geheel tot een schitterend amusement. Voor de voorstellingen verwijzen wij naar de advertentie en wy wijzen speciaal op den bon- voor de verlaagde prijzen van de kindervoorstelling van Zaterdag middag. Tot Dinsdag is het circus in onze gemeente. SPEELTUINVEREENGING AFDEELNG CENTRUM. Feestelijke opening clubgebouw. „Den Helder, 9 September 1933. Be schikking. Ih naam van Jaap en de Korte. TabéGelezen het artikel van 't Wet boek van Waardeering en waarin is om schreven het geven en uitreiken van een blyk van hulde aan diegenen welke daar voor in aanmerking komen, besluiten, ingevolge artikel 1038 en in volle overeen stemming met hunne innerlijke gevoelens, dat op Zaterdag den 9en September 1933, des namiddags ten 7.30 uur zal worden uitgereikt aan den heer B. van Vliet een fruitschaal mét inhoud, als blijk van hun ne waardeering voor den velen steun en arbeid, dewelke door hem werd gegeven en geheel belangloos verricht, voor en tijdens den opbouw van liet Clubhuis in de afdeeling Centrum. Hiermede willen zij tevens uiting geven aan hun wensch dat liy nog vele jaren zijn krachten zai mogen geven voor het speeltuinwerk. Gedaan en goedgevonden den 9en Sep tember 1933. Jaap. De Korte". Een document als dit geeft, meer dan een kolonilang artikel van schrijver dezes, de stemming weer, welke Zaterdagavond •in het nieuwe clubgebouwtje aan de Hoogstraat heerschte .'t Was voor soiu- mige kindervrienden en voor onze ofi'ici- eele personen, een drukke dag, deze Za terdag. Te drie uur was er de plechtig heid in den schoolwerktuin geweest aan den Brakkeveidweg, waaromtrent men el ders het verslag leest, te zeven uur van dienzelfden dag vond in het clubgebouw aan de Hoogstraat de feestelijke opening daarvan plaats. Wy zyn evenwel, in ons enthousiasme om u daarvan te vertellen, wat op de zaak vooruitgefoopen, want de plechtigheid van het overhandigen dezer fruitmand aan den heer van Vliet was nog niet aan de beurt. Eerst ging er nog heel veel aai vooraf. Het hijschen der vlag. Na het uitspreken dezer rede begaven alle aanwezigen zich naar buiten, waar de plechtigheid van het hijschen der ver-' eenigingsvlag plaats had waarna door de1 s'eun voor 4 *9rk. Op de opnchtings- mondortrelclub een concert in nntima for- vergadering 111 ..Irene heeft spr. gezegd, dat men ce zaak niet mocht forceeren. Vanzelf moet dit groeien, en is het ge- heeft bü de vervaardiging der pakjes en den kleermaker, die de broekjes voor de S jongens heeft gemaakt. Nogmaals komt de heer Lücker aan het woord om er op te wüzen, dat de heer Van Vliet dezer dagen zün 30-jarige echt- vereeniging herdenkt en wenscht hem daarmede namens de vereeniging van harte geluk. En de heer Boogaard komt nogmaals een beroep doen op ieders Buitenlandsch Overzicht Pa9- Feuilleton Radio-programma 2 Van links en rechts «2 Prof. Einstein vlucht naar Enge land - 7 groeid: het speeltuinwerk is ons in de ach ter ons liggende jaren tot een behoefte geworden. Wü kunnen er niet meer bui ten. En tot hen, die hier niet aanwezig zijn, zegt spr.: steunt ons werk. steunt ons bestuur! De afdeelingsvoorzitter, de heer R e u s. I had voor alle sprekers een harte'ük woord EN NOG WAT. mondorgelclub een concert in optima fox- ma gegeven werd. En het mooiste was, dat deze mondorgelclub werd aangevoeld door een kapelmeester, die niet alleen zelf dapper meeblies, maar die zelf een van de jongens was, die met verschillende meisjes deze club vormden. Keurig netjes met enthousiasme en in de maat, werden marsehen en fanfares ten beste gegeven en even later, toen de jeugdige kapel meester gemetamorphoseerd was in een, eèrwaardigen grijsaard, die sprekend vutl danken tenslotte werd. nadat de laat- geleek op een welbekende figuur uit de spreker het woord had gevoei de .speeltuinwereld, werd het nog veelj hyeenkomst gesloten mooier: we kregen toen een complete can- AFRIKAANTJES, KNOLBIETEN tate, die werd uitgevoerd met een refrein zooiets als „ha, die speeltuin!" aan het slot van elk couplet. En jongens en meisjes, (Be het Thee en biscuits. Wethouder erg druk hadden, de Boer aan het woord. j Een meisje van een jaar of tien had ons Toen we weer naar binnen gingen, den we9 gewezen. Ik moest het hoekie kwamen daar de meisjes aan niet de thee om. zei ze. Daarna moest ik weer het en de biscuits, die grif van de hand gin-1 hoekie om en dan links (of rechts, dat gen, en weldra dampte het mannelijk déél weet ik niet meer) af. En dan kwam ik er. er flink op los. En toen nam weldra wet-| Hier schudt de ernstige lezer zijn houder de Boer het woord 0111 namenshoofd. Hoe kan het bestaan, dat de ver- I «e— den burgemeester zyn gelukwenschen uit siaqgever, een man wiens eenmaal zwarte lijk aanwezig te kunnen zyn, zoo zeide Courant grijs zijn geworden die, door hy. Namens de gemeente wenscht spr. hier j zbn 'angjarig verblijf hier in deze jutter- een woord van waardeering te spreken stad, hier natuurlijk als kind in huis voor wat tot stand is gekomen. Eenige is hoe kan het gebeuren, dat zoo jaren geleden is men hier niet het speel-1 weg vraagt. Moest die man zich niet de Het regeeringsjubileum van H. M. de Koningin2 en 7 Bezuinigingen op de begrooting van Defensie. Installatie eener regeeringscommissie7 Dr. Dollfuss en de nieuwe Oos- tenrijksche politiek«7 Feestelijke opening van het club gebouw der afdeeling Centrum van de Sp^eltuinvereeeniging «5 j Alkmaar's burgemeester waar schijnlijk Kamerlid 7 Rechtbank te Alkmaar Omtrek-nieuws6 Marktberichten 8 Marineberil hten 3 Sportnieuws - 8 Trouwen, Toeren of Visiterijden, p C99 Aannemers *an Begrafenissen. Del Op U-JO ■B GARAGE MANSHANDEN H tuinwerk begonnen; het Tuindorp was oogen uit het hoofd schamen, moest hij liet eerst, die den stoot gat en thans is niet in zijn schulp kruipen over zooiets?... ,het over de geheele gemeente verspreid De ernstj ,ezer js aan het doorslaan. Spr. wyst op de spreuk, die aan den wand 1 ij j 1 We zullen hem eens, komende van den is opgehangen: o- -jj j r> Hier tracht men het kind te geven, Jin9e'. midden in de Rozenstraat aan zijn Wat vreugde brengt in 't kinderleven, lot overlaten met de boodschap: zie, dat waarmede zoo mooi het speeltuinwerk is je langs den kortst mogelijken weg de geteekend. De school is een instelling, die sckool aan den Brakkeveidweg vindt en door het kind hu wel niet als een straf- eens kijken hoe hij daarop reageert. Mo- instituut wordt beschouwd, maar die liet gelijk houdt hij ook wel een klein meisje toch in ieder geval gevoelt als een ver- aan om den te vraqen püchting. En niet ieder kind heeft thuis, Enfin hoe h u b natuurlijk, datgene wat het noodig heeft voor zyn y, ontwikkeling. Vandaar dat spr. het altyd d.at lk Stomen ben waar ik wezen wilde. :Zoon zegen heeft gevonden, dat er ande- a 9'n9 n'et zo° ^ee' °j Want een- ren zyn, die het kind datgene geven wil- maal het hoekje om. trof ik daarniet len wat het ontbreekt. j de school aan den Brakkeveidweg. maar De Voorzitter heeft in zijn openings- een bloemenkoopman en een. juffrouw. woord reeds gewezen op de gevaren, die De juffrouw beweerde geen bloemen noo- het kind op straat bedreigen. Inderdaad, Hig te hebben en aangezien ze zelf veel de straat is niet meer het terrein van vroe- had van een dahL;a. u weet wel ger toen de kinderen er veilig konden vgn die heelg djkk ;oQa]s hebben .spelen. En uwe vereeniging brengt de i - a 1711 kan was dat heelemaal niet verwon- kindereu nu byeen op een plaats waai zy veilig kunnen spelen, een werk, dat derhjk. Zehs kan ik me voorstellen, dat 1 niet genoeg kan worden gewaardeerd. Spr. iemand gezegde juffrouw voor een ver heeft hooren vertellen, dat alle afdeelin- geet-mij-niet heeft gehouden, zoo vergeet- zoo'11 zegen heetf gevonden, dat er ande- mij-niet-achtig zag ze er uit. en meisjes leden tellen: bewijs, dat hetIn de school aan den Brakkeveidweg. speeltuinwerk hier is ingeburgerd en dat Waar we dan tenslotte, na vele omzwer- wel de groote waarde van liet werk de- vjngen terecht kwamen, vonden we een - monstreert. Namens de gemeenten brengt jo]i boe, Ta, van on en meisjes spr. de wanne gelukwenschen over aan 0 ben er reeds eenige genoemd, de afrikaan- tjes nemen een bijzondere plaats in het midden van het terrein in. U moet nog weten, dat men, voor den aanleg en het ontwerpen van dezen school-werktuin, de medewerking heeft ingeroepen van den heer Groen, den tuinman der marine Deze heeft die medewerking gaarne en met liefde gegeven. Zet er nu vooral eens bij. dat de heer Groen het volkomen be langeloos doet, zoo vroeg men ons. Be halve een smaakvol tuinterrein. dat onder deze deskundige leiding verkregen werd, heeft de heer Groen het terrein geheel omringd met boom- en heesterbeplanting. Men begrijpt de bedoeling: den kinderen wordt aldus liefde tot de natuur aange bracht. maar zij leeren tevens straks de verschillende heestersoorten kennen. Want een Heldersche jongen kent nu eenmaal wel het verschil tusschen een makreel en een schelvisch, maar of hij ook kent het onderscheid, dat bestaat tusschen een sering en een appelboom, is een open vraag. En als ze 't nu maar een beetje I doen willen daar. is er over een jaar of vijf een pracht van een tuin ontstaan. Welkom van dón voorzitter. De Voorzitter der afdeeiing, de heer Reus, heette te zeven uur den talrijken aanwezigen, onder welke wij opmerkten de wethouders, verschillende raadsleden, leden van het Centraal bestuur, van den Raad van Toezicht en nog velen meer, welkom. Een dergelyk enthousiasme had den wy, zegt spr., niet verwacht. Deze dag, waarop dit clublokaal wordt geopend, waardoor de afdeeling Centrum thans ook in het bezit is van een eigen gebouw, is een vreugdevolle en wij kunnen alleen maar hopen, dat in de toekomst liet ge bouw te klein zal blijken te zyn. Spr. her denkt dankbaar de groote medewerking van de dames bij den propagandatocht en de medewerking van de afdeeling Oude Helder. Een zware taak wacht ons in dit nieuwe gebouw, maar wy blijven arbei den. Ik zou iederen inwoner willen toe roepen: steunt ons speeltuinwerk! Al het werk, dat wy doen, geschiedt belangeloos en ten bate van het kind, en juist in dit rayon (Centrum) is het zoo noodig. Vele gevaren bedreigen het kind hier in de drukke straten. Spr. dankt den heer Roomeyer voor zyn medewerking eh steun, die hij van het begin af verleende; als blyk van waardeering biedt spr. hem namens de afdeeling een kistje sigaren en mevrouw Roomeyer bloemen aan. Spr. dankt ook het Centraal bestuur; om nog meerderen te bedanken voor wat zy deden, is onbegonnen werk, omdat die medewerking van alle zyden kwam. Spr. roept dan ook de clementie van de aan wezigen daarvoor in, dat hij, uit vrees iemand te vergeten, maar liever in het geheel geen namen noemt. Met één uit zondering evenwel: een speciaal dank woord aan den heer van Vliet, die dag in dag uit klaar stond ons by te staan. Ver der noemt spr. nog de medewerking van de dames en heeren voor den propaganda tocht. Op dit oogenblik heeft ons deze tocht al een aanwinst bezorgd van ruim 100 leden. Het Centraal bestuur aan het woord. Deze mededeeling werd met een hoera begroet. Hierna nam de lieer Lucker, al- I gemeen Voorzitter der vereeniging, liet woord, 0111 namens het centraal bestuur I een woord te spreken van gelukwensch. Toen de afdeeling Centrum 17 September 1932 werd opgericht in het gebouw Irene, [bleek al spoedig haar levensvatbaarheid, zoodat weldra kon worden geadviseerd 'over te gaan tot liet huren der voormalige stallen van Van Gend en Loos, waarin we thans het clubgebouw hebben verkregen. Het afdeelingsbestuur toog aan den ar beid, bijgestaan door den eigenaar, den Roomeyer en spr. brengt voor die activi teit gaarne hulde aan dat bestuur. Vol enthouiasme heeft hét zijn taak op zich genomen en het vertrouwen, door het centraal bestuur in dat werk gesteld, werd niét beschaamd. Gaarne draagt spr. dan ook het nieuwe alle afdeelingen, in liet bizonder aan de afdeeling Centrum. w"!deMijken en gelukwenschen. waren aan 't tuinieren, dat het een lieve lust was om te zien. Twee meisjes sleep ten een reuzengieter met water naar hun tuintje, dat ze in een kraan van de water leiding hadden afgetapt. Weliswaar kreeg ju ane kanten stioomen nu de ge u de steenen stoep een aanzienlijk deel van 1 wenschen aan. Namens een aantal leden i van de afdeeling biedt een der dames aan a jIie wa, eiden X(30i e P an ie- het bestuur een klok aan voor het gebouw; f^md was (om maar met te spreken, want namens de afdeeling Tuindorp komt de "e': 1S t°ch zaterdagmiddag, van natte heer VanDonk met woorden van waar- kuiten, en zoo meer). maar zoo nauw deering en gelukwensch. We hebben ge- nemen we 't niet. De chrysanten, die er zien hoe van niets iets geworden is en we stonden, deden het goed, de kooltjes vuur hopen, dat de afdeeling moge groeien en gloeiden alsja, als echte kooltjes bloeien, desnoods ten koste van de an- vuur alleen de boerenkool had erg veel dere afdeelingen, op welke onbaatzuchtige bezoek gehad van rupsen. ..Dat wordt woorden een luid applaus volgde. beter, als de rupsen straks weg zijn", was De heer S e r a 110 ieliciteert voor de at- t j. jdeelingsbestuurders; de heer Van der Jet oordeel van de optimisten, die er om- Vaart als lid van de Commissie van heen stonden. Toezicht en advies. Spr. wijst er op hoe Het bezoek, door ons gebraent aan deze moeilyk het in den beginne was tot een- school, geschiedde op verzoek van de beid te komen; er bestond verschil van Vereeniging voor School-Werktuinen, inzichten waardeering omtrent elkanders hetzelfde lichaam, dat hier ter plaatse 1 werk, maar toen het speeltuinwerk meer ree(js een paar malen boomplantdagen 1 en meer uitgroeide, kwam de behoefte aan heeft georganiseerd voor de jeugd. Zij I samenwerking. W e hebben ervaien, a beeft van de gemeente in bruikleen ge- voor den verderen uitbouw van het werk kreqen dit terrein, achter de school aan ééh centrale vereeniging noodig was en wy kunnen nu constateeren, dat er tusschen ,den Brakkeveidweg gelegen op voor- 1 de verschillende afdeelingen die innige waarde, dat de kinderen, die deze schooi samenwerking werd verkregen, welke noo- bezoeken, de voorkeur hebben bij het uit- dig is voor een vruchtbare samenwerking.1 geven van tuintjes. Het terrein is door Met groote voldoening mag worden ge- werkloozen keurig omgespit, de vereeni- constateerd, dat het speeltuinwerk niet g;ng heeft het noodige tuingereedschap alleen brengt groote vreugde bij allen die zaden bezorgd, en daarop zijn de er aan medewerken, maar ook het jongens en meisjes, die er zich voor aan- om aan het kind te Beven wat des^kmds ,dd er wafen vee, f !iefheb. lis en spr. drukt voorts als zyn meenim» uit, dat het groote belang van dit werk,15"5 dan er tuint>es besch.kbaar sterk zal worden hevorderd als de leden 1 krachtig aaneengeschaard elkander steu nen. De heer De B i e, voorzitter van de afdeeling Oude Helder, herinnert aan de aanvankelyke teleurstelling ten opzichte van het verkrijgen van een tuin. Geluk kig heeft de afdeeling thans een clubhuis verkregen, en wy zullen hopen, dat hierin een flinke kern zal worden gekweekt. Mevr. De Graaf spreekt als opricht ster van de vereeniging. Toen wü vier jaar geleden c'e vereeniging oprichtten, zoo zegt zii, hadden wü allerminst kunnen denken, dat zü zoodanig zou uitgroeien I a's het geval is geweest in een paar jaar, en spr. drukt haar groote vreugde uit, dat uit dezen jiaardenstal een clublokaal is nieren: een enorme vos prachtige knol- ontstaan, dat er zijn mag. bieten. De heer De Haan feliciteert namens de afdeeling Vischmarkt; en de heer V a n j aan den gang gegaan. 75 kinderen kon- Vliet. aan wien de hierboven afgedrukte den op deze wijze in het bezit komen van publicatie is uitgevaardigd, dankt voor de een ejgen tuintje, dat zij geheel alleen bewijzen van sympathie en brengt op zün moqen behandelen en waarvan zij straks beurt dank aan de juffrouw, die geholpen de producten aan moeder mogen afdra- De resultaten van vier maanden tui- Een jeugdig tuinier aan het werk. Behalve liefde voor bloemen en planten, leeren de jeugdige tuinieren ook handen arbeid. Want ze moeten alles zelf onder houden: schoffelen, wieden, gras snijden, enz. Straks zal de tijd komen, dat geen Heldersche jongen meer denkt over ver nielen van bloemen in de plantsoenen. Ieder inwoner van de gemeente, die sympathiseert met het doel der vereeni ging en dat steunen wil, kan lid worden voor slechts 50 cent per jaar; kinderen betalen gedurende het zomerseizoen 5 cent per week. Zij krijgen, zooals gezegd is. daarvoor de beschikking op de geheele productie van hun tuintje. De plechtige „opening" zoo zouden we het kunn'en noemen van dezen school-werktuin geschiedde Zaterdagmid dag in tegenwoordigheid van het College van Burgemeester en Wethouders (alle drie wethouders waren tegenwoordig, de Burgemeester was door uitstedigheid ver hinderd). Het bestuur bestaat,uit de hee ren P. H. L. Maas, directeur van den dienst der plantsoenen, voorzitter: Luns hof, hoofd der school in het Tuindorp en van Doorne, onderwijzer aldaar, lest, hoofd van de school voor het Bijz. Lager Onderw. en Trap. oud-lid van den Raad. Behalve den steun inzake het van de ge meente gehuurde school-terrein. ontvangt de vereeniging geen subsidie van de ge meente. zoodat zij geheel op eigen krach ten is aangewezen. Laten velen dit prach tige werk dus steunen! Het enthousiasme ervoor, zoowel van de ouderen als van de jeugd zelve, is enorm en dit alleen reeds zou dien steun wettigen. gen. Denk u eens in welk een ontzag wekkende heerlijkheid het is eigen ge kweekte boerenkool (zonder rupsen) te mogen eten! Eet je in normale omstandig heden daarvan al onfatsoenlijk, in deze buitengewone omstandigheden is voor de PROFITEERT NOG HEDEN van onze LAGE ZOMERPRIJZEN U weet toch wel, dat onze Anthraclet eiectrisch gezeefd en automatisch wordtverzadigingszucht. die deze jeugdige tuin- afgemeten ZEGT U DIT NIETS, ders bezitten, eenvoudig in de Nederland- Fa. BOOIJ Zn.f Mo'enstraat 136. sche noch in welke andere taal ook een Telef. 235 on 479. I uitdrukking te vinden. I Dan: de bloetnen. die er zijn! Wij heb- JJ

Heldersche Courant | 1933 | | pagina 9