De openêngszitting in de ridderzaal Julianadorp. Anna Pauluwna. Wieringen. Wieringerwaard zsz^- 6 HEÏ .DERSCHE ronPAlMT VAN DONDERDAG 21 SEPTEMBER W33. Breezan d. WAAROM stookt Gij, Nederlander, kolen uit het buitenland? STOOKT Uw eigen staatsmijnkolen: dat pleit voor gezond verstand! KRUIJFF - Alle Staatsmljnpiokten 't Zand. VoTK ,?alf 7 r "Wdaw&wJS ijsden vergadering holl mij van landbouw. j Schaden. rukslandbouwwinterscrool tf. schagen bliksem ingeslagen. Waarom lubben Heldersche stafmuzikanten klavers op hun jas? Overvolle treinen en stations. De „Heldersche Courant" in de Ridderzaal. Kamerleden-sabels. Waarom minister Oud 't wel zal klaren aan „'t laatje". Een ernstige troonrede en een gewijd oogen- bük. Een matroos-chauffeur een novum in Den Haeg. Over de groene weilanden en de vel den met kool, waardoor de Heldersche trein voortjakkerde, was 't geducht heiïg. Een dikke nevel was neergedaald en menig Oranje-betooger keek met een be nauwd gezicht naar de vaalgrijze lucht. De Heldersche treinen waren afgela den-vol. Je zal zien, vandaag iaat de Oranje-zon ons in den steek, en de heele boel valt in 't water zuchtte een pessimist. Maar 'n oude man niet een zwaren Oranje-strik op de lapel van zijn zwarte lakensche jas zei: Wat geelt 't nou, of de zon achter de wolken zit, die schijnt tochen als je in je hart zon hebt, dan geeft dampig weer niksIn je hart mot altijd een vroolijk moppie speulen of 't regent of de zon schijnt. In de achterste afdeeling van den Oranje-trein zit de Heldersche stafmu ziek. Naast, en boven hen staan en liggen de blaas-instrumenten, waarop zij altijd moppies spelenvroolijke en droevige, klassieke en populaire. 't Is gek, maar een muzikant schijnt 't spelen niet te kunnen laten, want heel dicht en genoeglijk zitten ze vier aan vier te kaarten. Een groote trombone met zwart leer overtrokken vormt een pracht speeltafel. Er liggen 4 heeel koperen cen ten en een aantal kaarten als een stil leven. Ik kijk de muzikanten eens aan, tjon- ges wat een mooie uniform, wat een reuze epauletten hebben ze op hun jas. Wat beteekent dat figuur toch, op de epauletten van de Nederlandsche muzi kanten, vraag ik, die gedraaide krullen met verwondering bekijkend. Dat is het teeken van een klaverblad, dat hebben alle Nederlandsche militaire muzikanten, licht een der vroolijke mop pies blazers in. Goed, maar waarom hebben juist muzi kanten klavers op hun jas, wat heeft een klaver nu met muziek te maken? Weet ik veel, zei de muzikant, je vraagt zoo'n boel, en ijverig begonnen ze door te kaarten. Schoppe troefhei jij harte vrouw? Kom op met je klaver, die troef ik over. In eene begrijp ik nu 't embleem van de klaver op de uniform van muzikanten. 't Zijn meesters in muziek spelen. Kla verjassen wat ze nu doen is ook spelen. Klaverjassen zit musici in 't bloed, daar om hebben ze een klaver op hun jas. De kleinere zijwegen waren door politie scherp afgezet, maar de perskaart voor de „Heldersche Courant" maakte direct den weg vrij. De politie was uiterst be hulpzaam. Ontegenzeggelijk had ze een zware taak, maar onder leiding van den hoofdcommissaris, den heer v. 't Sant, ging alles op rolletjes. Voor de Ridderzaal stonden allemaal deftige heeren met zwarte jassen, gouden banden en witte dassen. Om door een ringetje te halen, en al die heeren be ijverden zich de genoodigden de juiste deur en de juiste plaats te wijzen. Ik zag er zeker erg salonffihig uit (wat me lang niet altijd gebeurt), want ik kreeg warempel eerste rang. De Helder sche krant zat met zijn neus vooraan, vlak naast een bekend buitenlandsch correspondent. toen beqreep ik paf- waarom eibe stafmuzikant als insiqne op zijn ias een qroote qouden klaver draaqtze zijn venvoede klaverjassers. Uit den trein gestapt was ik in Den Haag gauw genoeg, maar welgeteld, deed ik er 14 minuten over, voor ik op 't sta tionsplein stond. De perrons, de trappen en de stationsgangen waren zoo overvuld, roet betoogers, dat de menschen met een slakkengangetje slechts centimeter voor centimeter vooruit kwamen. En of nu uit duizenden enthousiaste kelen gezongen werd: in naam van Oranje, doe open de poort! De controle deed haar plicht en nie mand kwam zonder kaartje door de poort van het station. Ongeduldig werd echter ook niemand, Er was een allergenoegelijkste stemming, en gezongen dat er werd, gezongen, alle maal echt Nederlandsche liedjes. Neder land was ontwaakt. De hoeveelheid menschen die luide zingend het station uitgeperst werden dat is het juiste woord, vulden nu de straten van Den Haag en op het anders niet overdreven drukke stationsemplace ment was het een heele toer op de w egen naar de binnenstad te komen. Overal langs den weg Oranje verkoopers, luide roe pend: „Oranje Nationaal, die 't niet draagt is een stuk schandaal", 5 cent een lintje asjeblief, een dubbeltje neem ik ok an. Den Haag biedt een feestelijken aan blik. Vooral de binnenstad is dicht be- vlagd. De enorme invasie heeft uitgebreide orde maatregelen noodzakelijk gemaakt. De bananen- en peren- en druivenven- Iers langs den weg maken goede zaken want vele reizigers waren reeds voor dag en dauw op het pad gegaan en een gezonde maag vraagt in een vreemde stad,, ais je feestelijk gestemd bent, gau wer om wat lekkers dan als je in je ge vone doen bent. In de „Astoria bar" zat de Stafmuziek en verorberde daar tallooze warme cro- quetten, eenige dozijnen porties met huzaren salade en stapels ballen gehakt. Ik daeht, dat de Stafmuziek alleen maar kon blazen, maar als je die in de kost hebt, ben je nog niet gelukkig, maar ze hadden gelijk. Blazen niet een leege maag is ook lang niet alles. De perskaart die ik vorige week met hardloopen tussehen de verschrikte dui ven op het Binnenhof bemachtigd heb, is toch maar alles. Tegen twaalf uur waren de straten om het Binnenhof zoo vol, dat er geen kans meer was, langs de hoofdroute, de Rid derzaal te bereiken. Kaar de verqaderzaaJ. Een fijne boel is 't in die Ridderzaal. Daar ligt voor een dikke duit karpetten op den grond, en over die karpetten luopen de Kamerleden en Ministers en hooge militairen alsook leden v. d. Raad van State en van het corps diplomatique in de meest kleurige en uiteenloopende uni formen. Je kan direct den militair her kennen. De militair voelt zich senang in zijn uniform, hij voelt er zich in, als een alikruuk in zijn huisje, maar, och, och, als je die burgerleden van de Eerste en Tweede Kamer in hun uniform ziet fla- neeren, dan, als je eenig gevoel voor hu mor hebt, kan je een glimlach niet be dwingen. Ze doen net, of beter, ze probeeren ge zichten te trekken, of ze zoo'n uniform heel gewoon vinden, maar juist daardoor maken ze een reuze-linkschen indruk. Wij, die in Den Helder dagelijks uni formen met gratie zien dragen, wij zien direct dat het zoo'n Kamerlid niks afgaat. Die lange sabel bungelt zoo angstig aan zijn zijde en je ziet 'm ieder oogenblTk er benauwd naar kijken. Bij iedere stap dreigt hij er over te struikelen en met zijn goud gegalonneerde beenen, een salto mortale over het dure Ridderzaalkarpet te maken. Ik haal een leelyke neus, ik heb een strop! Mijn oud-eollega van de „Heldersche Courant", de heer Charles v. d. Bilt, lid van de Tweede Kamer, heeft me die be zorgd. Ik had vast gedacht, dat ook hij een def tige uniform zou dragen met sabel aan de zijde. Maar helaas, of liever, gelukkig Charles v. d. Bilt is de eenvoudige mau gebleven, die hij ook in de Vosstraat in Den Helder was. Onopvallend, in eenvou dig zwart gekleurd costuum, staat hij tus sehen zijn collega'sen of hij nu al of niet een uniform in de Ridderzaal draagt, doet er weinig toe. Hoofdzaak is, dat hij de landsbelangen eerlijk en trouw zal die nen als oprecht Nederlander. Uniform was immers door alle eeuwen heen be stemd voor militairen... Er zijn hier uni formen genoeg. Kijk, daar staat minister Slotemaker de Bruine in gesprek met het vrouwelijk Kamerlid Frida Katz. Het ver schil tussehen de uniform van een Kamer lid en een minister zit 'm in de broek. De ministers en oud-ministers dragen witte broeken; een Kamerlid laten ze blauw-blauw met een blauwe broek door de Kamer wandelen. Toch is het wel typisch hier, vanaf mijn persplaats al die bekende karakteristieke koppen bijeen te zien. Oud-gouverneur-generaal Fock, mr. Aalberse en oud-gouverneur-generaal De Graaf staan in een geanimeerd gesprek. De zaal vult zich hoe langer hoe meer. De leden van de rekenkamer en de Raad van State komen binnen, daarachter de ministers. Direct is er spanning. Iedereen in de zaal en op de tribune kijken naar den man, die als minister-president de zware taak op zich heeft genomen Nederland door de branding heen te voeren. Colijn! Buiten op het Binnenhof heeft luid ap plaus geklaterd toen Colijn voorbijging. Colijn! Hij heeft geen benijdenswaardige taak. Minister te zijn, als alles regelmatig en ordelijk verloopt, minister te zijn, als er welvaart en geld en overvloed is, dan is minister-zijn een begeerlijk iets, maar nu alles op de wereld in elkaar getrapt ligt, nu alle handel en welvaart kapot ge slagen is. nu minister te zijn is een zaak van moed... Vlak achter Colijn een andere minister met een jeugdig, vroolijk uiterlijk. In eenen denk ik terug, jaren geleden. In het spoorbosschie in Den Helder, daar, b'b ik dalzelfde vroolijke gezicht gezien. I j stond op een stoel met den rug tegen het huis van dr. Grunwald en hield daar een verkiezingsrede, een gewiekste rede, een rede, die insloeg, die hem in Den Helder populair maakte, die hem als af gevaardigde voor Den Helder naar de Tweede Kamer bracht Mr. Oud door Den Helder aan de Kamer geleverd... een knappe, heldere kop, nu in de moeilijkste jaren die Neder land heeft gekend, aan het „laatje". 't Geeft moed al wat uit Den Helder komt, is frisch, ruikt naar zeelucht, naar wier, daar is niets dufs of dompigs aan. Minister Oud zal het met de financiën wel klaren... dat komt voor zijn pet... Vlak in de huurt van minister Oud, zie je oud-minister Kan. met een leuk ge zicht. Wat een glad glimmend voorhoofd heeft die oud-minister. Ik wed, dat als hij aan het klaverjassen is, zijn tegen- partner, de kaarten, die hij in handen heeft, op zijn spiegelgladde voorhoofd weerkaatst ziet, dat hij zich zoo in de kaart laat kijken. Hoewel ,dit moet er kend, Z.Exe. tijdens zijn ambtsperiode, zich nooit in de kaart heeft laten kijken, daar hij voor dag en dauw bij de hand was. Hij keek wel de luie werkers in de kaart! In den rechterhoek zitten de hooge militairen en merk ik ook op onzen admi raal, Z.Exe. Brutel de la Rivière. Plots een klop met den voorzitters hamer. Van buiten, op het Binnenhof, klinkt hoefgetrappelgejuich zet de Heldersche stafmuziek het „Wilhelmus" indat geestdriftig en luide door de massa, op het Binnenhof saamgostroomd, wordt meegezongen. Een doodsehe stilte valt nu in de oude Ridderzaal. Allen verheffen zich van hun zetel. Het is, alsof je in een kerk bent, waarin ge wijde, plechtige dienst wordt gehouden. Door de kleine raampjes heel hoog aan den muur, werpt de middagzon haar stra len op den koningstroon, onder den troon hemel. De leden vfin de hofhouding, voor afgegaan door den hofmaarschalk, komen binnen. Bij de grafelijke zaal staat een eerewacht opgesteld, bestaande uit een afdeeling van de mariniers met vaandel en het Heldersche marine-muziekcorps, onder kapelmeester Leistikow. Chef van het corps mariniers is kolonel J. Oele. Alvorens de zaal binnen te treden wordt de Koningin begroet door de offi cieren der Zeemacht van Haar Militaire Huis, de adjudanten in b. d. Vice-admi- raals b. d. Zegers, Rjjser, Rambonnet, te Broeke Hoekstra, .Schorer, schout-bij nacht jhr. v. Mühlem en den adjudant in gewone dienst, de kapt.-Iuit. (er zee N. A. Rost v. Tonningen. De stilte in de Ridderzaal wordt plot seling verbroken. Met luider stem roept de hofmaarschalk, terwijl hij met zijn staf pp den grond stampt: De Koningin! Het Hoofd van den Nederlandschcn Staat betreedt de oude Ridderzaal. Hoog opgericht gaat Zij door de rijen der afgevaardigden fier en statig schrijdt de Koningin, gevolgd door Prins en Prinses, naar den troon, waar ZÜ plaats neemt. Rechts van Haar neemt Prins Hendrik, links de Kroonprinses, plaats. Dan met heldere, luide stem spreekt de Koningin in de vereenigde zitting van de Staten-Generaal de troon rede ui.t Het was een lange rede, vol ernst, die van Nederland plichten vraagt. Plichten, die wij moeten nakomen, wil Holland Holland blijven. Het was half twee toen de Koningin Haar toespraak beëindigde. Met hetzelfde ceremonieel, als bij aankomst, werd H.M. uitgeleide gedaan, terwijl de leden van het corps diplomatique zich bij de mid delste poort van het Binnenhof hadden opgesteld. Daverend toegejuicht, verlieten de vor stelijke personen de Ridderzaal. Op het Binnenhof bleef het nog lang erg druk en had de stafmuziek en de mariniers erg veel bekijks. Kijk, wat leuk zag, zei een ddTtig Haegsch bakvisehje, wat leuk. zag. daer gaet een auto met een matroos als chauf feur! Wat raer. zag. Verwonderd staarde het bakvisehje de auto na. Een matroos ais chauffeur! Dat hadden ze nog nooit gezien een matroos hoort toch op e ui oorlogsschip. Maar de matroos verstond het vak best, want handig manoeuvreerde hij de wagen van viee-admiraal Brutel de la Rivière, die uit de Ridderzaal was gekomen, door de enthousiaste menigte. In Den Haag heeft Dinsdag het hart van Nederland luide geklopt. Tn de Residentie heeft Nederland dui delijk gedemonstreerd dat het Nederland wil blijven, het land van vrijheid en oud- Hollandsehe degelijkheid. Moge de regeering er in slagen het schip van Staat veilig door de branding te loodsen. 1.10 0.76 Uitslag van de gehouden droge bloem bollenveiling op Dinsdag 19 September te Breezand. Enkele vroege tulpen. Brillont Star *0—ïl Dubbele vroege tulpen Theeroos 'L "4 Enkele late tulpen. Inglesc. Yellow D a r w i n tulpen Will Copland 10 Rew. Ewbank Pr. Elisabeth Adolf v. d. Heyden 1» Farnc. Sanders Pride of Haarlem Bartigon 11-12 10 11-12 11-12 11-12 10-11 11-12 10 10-11 f 0.76 f 0.50 0.65 0.50 0.G5 0.65 0.65 0.50 0.65 0.50 0.50 ONGELUKKIGE VAL. Toen eenige kinderen' aan de Blauwe Keet aan het spelen waren, had een doch tertje van J. L. het ongeluk te vallen en haar linkerarm op twee plaatsen te bre ken. Ter verpleging is zij in de Burger- afdeeling van het Marine-Hospitaal opge nomen. AUTO-BOTSING. Woensdagmiddag kwamen een vracht en een luxe auto aan het begin van den Schoolweg met elkander in botsing. De vrachtauto welke van den Rijksweg naar Julianadorp moest, en behoorlijk richting had aangegeven, had den voorrang, maar de luxe auto wilde daar nog voor langs en werd dus aangereden en tamelijk be schadigd. Geen persoonlijke ongelukken. De auto wordt wel weer gerepareerd en de oorzaak onderzocht. VOETBAL VAN J.L. ZONDAG. GZ iZAP i 9i, GZ 2Slootdorp i 34 Door de fa. Offringa, Hart Co. te Hoorn zal in de R.K. kerk alhier een centrale verwarmingsinstallatie worden ingericht. De geheele inrichting zal vol gens het allernieuwste systeem worden opgesteld, n.1. geheel vol-automatisch, ge stookt met huisbrand olie HOLL. MIJ .VAN LANDBOUW. Op de, in „Veerbuvg" gehouden verga dering van de afd. van de H. M. v. L. heette de voorzitter, ce heer C. Rezelman Dz., in het bijzonder eenige gasten wel kom, die aanwezig waren in verband met te houden besprekingen over de Aard- ap pel w et. Onder de ingekomen stukken was er een van het hoofdbestuur met de vraag een bijdrage te willen verleenen als men prijs stelde ook voortaan een stenografisch verslag van de algemeene vergadering te ontvangen. De meerderheid van de verga dering vond een uittreksel voldoende, en kelen zelfs achtten het verkieselijk boven een woordelijk verslag. Er werd dan ook geen bijdrage beschikbaar gesteld. Naar aanleiding van een verslag van de Mij., maakte de secr., de lieer N. Raap, de opmerking (en deze is ook op de „vragen- 'ijst" gezet), dat voor 't eerst, sinds 25 jaar, in onze gemeente geen landbouwcursus is gehouden en wel doordat er geen bevoegde onderwijzer beschikbaar was. Het is moei lijk er een uit de omgeving te krijgen, omdat de vergoeding voor verplaatsings kosten sterk verminderd is en geen leer kracht meer dan 1 Vi cuisus mag leiden. Het minimum aantal leerlingen is boven- 'd'en op 15 gesteld. Het bestuur zal toch pogingen in het werk snTen om weer een cursus te krijgen in den a.s. winter. De penningm.. de heer G. C. van Balen Blanken, lichtte een ingekomen rapport toe. handelend over de mogelijkheid van beperking van de koëteelt. De tuinbouw in hel bijzonder maakt een heel slechten tijd door. Men overweegt of een-ge verbe tering is te krijgen door. naast beperking in de koolstreek, een verbod uit te vaardi gen voor koolteelt builen die streek. Voorz. meende, dat men met het rapport accoord kon gaan. De heer V. Kaan wees er op, dat ve'en in de koolstreek er op aan gewezen zijn daarbuiten hun product te verbouwen. Een beperking met 70% achtte hji te groot en lui geloofde niet. dat men die personen een «dienst bewees met de beperking van de teelt. De heer Komen vroeg: Wat moeten we er dan voor in de plaats verbouwen? En de heer Waiboer wilde aandringen op verlof tot verbouw vap een ander gewas als eonij ensatie. waarbij men in aanmerking d enr'e te ne men. dat de grond hier minder geschikt is voor haver, erwten en hooien dan in andere kleistreken. De heer Geerligs vond het moeilijk, zoo niet onmogelijk 11a te gaan hoeveel kool er in '31 verbouwd is. (De 70 zou berekend worden van het gemiddelde over 1031 en 1032). De voorz. daeht. dat het toch wel kon. al was het moeilijk, en een gemid delde over twee jaar te nemen is zeker bil- 'ijker, dan slechts naar de teelt van één jaar het kwantum vast te stellen. Het bestuur zal het rapport, dat pas was ingekomen, nog eens grondig be-studeeren en de bezwaren kenbaar maken aan het hoofdbestuur. Van den beschrijvingsbrief werd behan deld de punten: verkiezing voorzitter en verkiezing andere bestuursleden. I)e afd. Hoorn wil statutenwijziging en den probeeren den tegenwoord.igen voor zitter voor die functie te behouden. De afd. bier gelooft niet, dat het gelukken zal, maar de afgevaardigde krijgt opdracht zich vóór het streven van Hoorn te verklaren en als men daarmee g. en succes bereikt, den candidaat K. Kuiper te steunen. De heer V. Kaan stelde vooraf nog voor den heer H. Koster candidaat te stellen. De heer Raap wees er echter op, dat zóó kort voor de algemeene vergadering, nu het onmogelijk was die candidetuur bij de af- deelingeu aan te bevelen, succes uitge- s'oten was en men Jus den heer Koster met een dergelijke candidaatsteliing geen dienst bewees terwijl de heer Van Balen Blanken betwijfelde of hii die zou aan vaarden. Voor de verkiezing var. een gewoon lid van het hoofdbestuur kreeg de afgevaar digde, waartoe de heer C. Rezelman be noemd werd (plaatsvervanger de heer N'. Raap) vrij mandaat. De heer Rezelman hield daarop een in leiding over de aardappelsteunwet. Veel meende hij er niet over te behoeven te zeggen. Z'n toehoorders hadden, ais be langhebbenden, er natuurlijk al veel over gehoord en gelezen. Na het doel en de wer king in hoofdtrekken uiteengezet (e heb ben, werd de gelegenheid gegeven van ge dachten te wisselen en vragen te stellen. Vooral de gasten, eenige aardappelhande laren, maakten daar gebruik van. Opgemerkt werd 0. dat de eisch, dat de consumptieaardappel niet langer dan 8 cm mag zijn. een zware eisch is. Het is niet onmogelijk, dat er een tekort blijkt te zijn van aardappelen, die aan de gestelde eischen voldoen. Er zün streken waar men van bepaalde soorten (Bevelanders) de helft van de aardappelen moet afzonderen, naar zij niet aan de eischen voldoen. In het belang van boer, zoowel als han del achtte men het noodig. dat zoo spoedig mogelijk een üist van ei kende handelaren wordt samengesteld. De scharrelaars drukken de prijzen omlaag. De handelaars kunnen 10 dagen crediet krijgen (risico voor de telers). Dit geldt ook voor den teler, die zelf als handelaar optreedt. De vastgestelde minimumprijzen zijn be doeld voor de minste kwaliteit. Aan het eind van de besprekingen wet de voorzitter er nog eens met f' dat het in het belang van allen is, mede te werken aan een goede uitvoering va' de wet en fraude tegen te gaan, door over- tredingen aan de organisatie bekend te '"lUi de rondvraag drong (k(heer an Balen er bij den afgevaardigde ter aige- meene vergadering op aan, te hoe het met de gerst regeling staat. De-M heffing op de aardappelen achtte nu ie laag. Die moest 2 zijn. dan bestaat er pas kans, dat men ook voor de overige aard appelen iets zal ontvangen. Voorz. gelooft, dat de heffing van f 1 ook maar voor maand geldt. Op een vraag van den neer Geerligs antwoordde voorzitter, dat hii wel beperking van de aardappelteelt verwacht, maar er is nog niets van bekend. Men zag gevaar in beperking voor een product als de aardappel, waarvan de oogst door ziek te enz. erg kan tegenvallen, zoodat men onverwachts voor een tekort van dit volks- voedsel zou kunnen komen te staan. De afgevaardigde kreeg opdracht aan te dringen op het spoedig bekend maken, of er plannen tot beperking bestaan en hoe men zich die voorstelt. Volgde sluiting. (Ilppolytushoef. POL1ITE. Verloren: Een bruine hcerenporte- monnaie, inhoudende eenig geld en een rijwielbelastingmerk. Inlichtingen bij den Gemeentebode te Hippolytushoef. HET WITTE KRUIS". Naar wij vernemen houdt onze afdee ling van ..Het V/itte Kruis op Donder dag a.s.. des avonds 8 uur in t café van den heer S. Veerdig te H.hoef haar alge meene vergadering. De agenda vermeldt: Opening, notulen, benoeming 3 leden tot het nazien rekening penningmeester, be spreking beschrijvingsbrief alg. vergade ring. benoeming 2 afgevaardigden en 2 plaatsvervangers naar de algem. vergade ring. eenz. NIEUWBOUW. Men deelt ons mede. dat voor reke ning van den heer M, Kat aan den Koningsweg een nieuw burgerwoonhuis zal worden gebouwd. Deze bouw is op gedragen aan den timmerman Br. Kat Jr. ONDERHAND8CHE YERKOOPIN'G. Naar w jj vernemen heeft de lieer R. Kat te Westerland uit de hand gekocht een burgerwoonhuis van den heer L. Kui per, staande aan opii Gesterweg. Bij oiiderhandsche aanbesteding is gis terenavond de bouw van een burgerwo ning op een daartoe aangekocht perceel bouwgrond van mej. de wed. J. Dekker aan den Kogerweg te Hippolytushoef ge gund aan de aannemers Gehr. Boerse te Hippolytushoef. TOEWIJZING DIENSTPLICHTIG EN De dienstplichtigen der lichting 1934 zyn toegewezen aan de korpsen. J. Bais, Zeemacht, Den Helde», le ploeg tijdvak van inlijving 22 Febr.-3 Maart 1934 J. Bakker, C. v&n Dgk, J. Koorn, D. Kuiper, D. Lont. G. Omis, J. Takes en M. B. II. M. Zijlmans zijn toegewezen aan het 21e Regiment Infanterie te Anu-rs foort, Ie ploeg, tijdvak van inlijving 16— 25 Juni 19.54. Aan hetzelfde regiment werd toegewezen C. Dovis, tijdvak van inlij ving 16-25 Febr. 1934. M. lootsen J.St. Diependaal, eveneens aan het 21e Regiment Infanterie le Amers- fooit voor de 2e ploeg, tijdvak van in lyvmg 1-10 October 1933. J. Brouwer en J. Iedema, Zeemacht te Den Helder, 1ste ploeg, 22 Febr.-3 Maart 1934; D. Eikelboom, 3de Halfregiment van het He Uegt. Huzaren, garnizoen Den Haag, 1ste ploeg 1-10 Januari 1934; A. H. Hoekstra, Regiment Wielrijders, garnizoen 's Hertogenbosch, le ploeg. 16—25 Maart 1934; J. Hooiveld, Scliool- compagnie Korps I. Pontonniers, garni zoen Dordrecht. 1e ploeg, 16-25 Febr. 15I.54 C. Lelij, le Gompie. Hospitaal Soldaten (Ziekenverpleger) garnizoen Utrecht 3de ploeg, 1—10 October 1934; N. Metselaar, le Schoolconipie. Regi ment Kust-Artillerie, garnizoen Den il i' o- ploeg 16-25 October 1934; B. J. Suis, 1ste Bataljon, Regiment Genietroepen, garnizoen Utrecht, 1ste ploeg. 16-25 Febr. 1934; l)e dienstplichtige Zijlmans voornoemd 's aangewezen voor de opleiding tot onderofficier. Den Oever. BEROEPEN. De m .V^Hd'daat-hulpprediker bn het hriste'ijk tehuis Zuiderzeewerken p Robbers heeft een beroep ontvangen bii de Gereformeerde gemeente te Z.Jidland verontSii/Tr;eïz0emndi^d70,n Pe" stukken, „J. tweemaTv™inSfc wji DOOR den bliksem getroffen. .Bij het korte, doch hevige onweer dat hier gisteren woedde, werd een schuur stierkalf v» b,*w™ preien, terwijl een werd J°nker ,lowlfieslagen Deze vergadering werd gehouden Maandag 18 September, ten buize 'jf den heer v. d. Woude, v#" Medegedeeld wordt, dat aan de welke den cursus Eerste Hulp bjjo,, 1 lukken hebben gevolgd, per lid een g,,i den is terugbetaald. De uitslagen van Proefvelden zijn alle leden als druk werk j toegezonden. II **1 Ingekomen Ni„kkt.n 1. Een voorstel van de Gewestelijk# Tarweorganisatie aan het Hoofdbestu«! tot beperking van tuinbouwgewassen i„ het bizonder van kool, vooral in het 'ko mende jaar 1934. De lieer Visser stelt voor dat hel j, stuur, met de koolbouwers uit onze yf deeling, dit punt nader bespreken. Aldus besloten. Ook wordt besloten de vaardigden op de Algemeene Vergade. ring a.s. Woensdag zich te laten in||,.|," ten omtrent dit punt. 2. Circulaire van het Hoofdbestuur omtrent de bezwaren uitgesproken op de jongste vergadering van 24 Mei betref, rende de vee-inkrimping. De voort.licht uitvoerig toe, de zoogenaamde Fransche Pot, en de onbillijk lieden die hieruit voortvloeien. Nadat nog behandeld zijn eenige ingekomen stukken van minder belang, volgt verkiezing van drie he- stuursleden. Aftredend en niet herkiesbaar zjjn de heeren l>. Rad -maker, d. Kaan en K Schagen. Gekozen weiüeii de heeren P, Visser Az„ A. Rezelman, V. de Wil, welke hunne benoeming aannemeu. Punt 6 van de agenda luidt: Rekenh.» en verantwoording van den penning meester, welke door de commissie, de heeren J- Vel en K. Koster, is nagezien, en laatstgenoemde brengt rapport uit dat alles in uitstekende condities is bevonden. Ontvangsten bedragen f 448.50, uitgaven f 376.80. batig saldo f 71.70. Puilt 7. Rekening en vernniwooiding van penningmeester der aankoopcereeni- ging is als volgt: ontvangsten 1133.96, uitgaven f 1042.44 batig saldo f 91 46. Door den Voorz. wordt hiervoor een woord van dank gebracht aan den pen ningmeester, voor liet uitstekend beheer. Punt 8. Bespreking eventueel te houden lezingen. In verband niet dit punt wordt door den Voorz. een schrijven toeg-lieht van den Nationale Boerenbond. Het bestuur stelt voor zoodanigeu spre ker eens ie laten komen, aldus besloten. Punt 9. Verslag afgevaardigen; de heer l>. Kaun doet verslag van de ge houden vergadering Hollands Noorder kwartier. waarvoor d» woord van dank zcgi- Punt 10. BehuuuitiuH iku ui 11 l>t schrijvingbrief voor de 106c algemeene vergadering. In verband met bi t af 1 reden van den voorzitter van het Hoofdbestuur wordt door de afd. Wieringerwuard be sloten om de candidatuur H. K. Koster, en bij eventueele herstemming wanneer. Koster kansloos is, de candidatuur P. Stapel, door de afgevaardigden te laten steunen. Voor de verkiezing van een bestuurslid afdeeling Noord-Holland, af tredend de heer Joh. Blauboer, zul wor den gesteund de candl''n'uiir A. de liaan Wyde Wormer. Bij de rondvraag woidi duur den heer V'. de Wit gevraagd, hoe het staat met het zaaien Tan tarwe; spr. zou er graag op aandringen den h'- •••«•--rhntiw hmnen- der te maken. Omtrent den vroon* tan tarwe zet de heer Visser uileen dat er weer een derde mag worden verbouwd. De bietenverbouw /al door den aigevaar digde op de algemeene vergadering ter sprake worden gebracht (allen voor). De heer I'. Visser Az. doet de mede- dceling, dat er driemaal per week zitting zal worden gehouden n.1. Dinsdag. Don derdag en Zaterdag tot het afgeven van vervoerbewijzen van aardappelen en ook andere inlichtingen kunnen worden ver strekt. Het uur is gesteld van half tien lol half elf bü den heer H. v. d. Woude. Hierna volgt sluiting, waarin de voOr- 'itter allen een woord van dank re-' e« r de aangenam- bninrrl-iniTfii Bij het op 19 September j.1. gehouden toelatingsexamen voor de eerste klasse slaagden: S. C. Bakker, Oosterland. Wie- ringen; Pden Engelsen. Wicringermcer- polder: K. Frans. St. Maarten: R. J. D. Hartkamp. Alkmaar; D. Kater. Wierin- gerwaard: J. Kooger. Den Helder: D- Otzcn. Lutjewinkel; A. J. Smit. Den Helder; N. Vos. Amsterdam. De lessen vangen aan op Woensdag 27 September 1933. AANBESTEDING. 33 oensdag 20 September '33 w erd in het cafe „Het oude Slot" te Schagen aanbe- c'e wederopbouw van de verbran de boerderij van mevr. Wed. P. Hammes te Schagen, staande aan den Bonkelcrs- <Ulk. Architect de heer ('hr. Dekker te Schagen. Ingeschreven werd door n. Molenaar. Koedijk voor 9996.—, Jb. de Graaf Moerbeek voor 8988.-'. C. Blaatiboer en li'- v,,d- Hoven. Srhagen voor 8960. tipriaan, I-aber en 3Yardv>naar. Schagen roor 8448.Gebrs. Veter. Schager- brug voor 8293.—, P de Geus. St Maarten voor 8167. P. Doorn. St Maartensbrug voor 7940. K. Krevff G'idesluis voor 7319.—. Gunning aangebonden. Gisterenmiddag tijdens een kort maar hpvig onweder sloeg de bliksem in boerderij van den heer C. Gootjes. 1,1 Ijallewal. Schagen. Boerderij en schut'1 randden tot den grond af. Bewoner1- schade afWezig' 3'erzekering dekt <,p I ijdens het onweder van gisteren (33 oensdag) sloeg, van den heer J. Groe- dood 'eu*eweg te Schagen, een paar<

Heldersche Courant | 1933 | | pagina 10