Woi-aanbiediiig NIEUWSBLAD VOOR DEN HELDER, KOEGRAS, TEXEL, WIERINGEN EN ANNA PAULOWNA Buitenlandsch overzicht. DE MILLIOENEN-NOTA VAN 1934. No. 7330 EERSTE BLAD DONDERDAG 21 SEPTEMBER 1933 61ste JAARGANG te P ;irijs. - De voor-ontwapeningsconferentie ic ranjb. conflict tusschcn Duitschland en Oostenrijk, nationaal-socialisme in Oostenrijk. Het liet Hen tekort van ruim 190 millioen. Nieuwe belastin gen tot een totaal van ruim 106 millioen. Besparing van uitgaven tot ruim 84 millioen De revolutie op Cuba. buitengewone Casha-wol 33 ct 49 ct. E¥8antel-woI Zephir-woi Frarasclie IJswOl PuSSover-woi Zeer fijne Pullover-wol Extra 3 kleurige PulSover-wo! Sokken-wol Moderne Pul lover-wol FEUILLETON Een onaangenaam avontuur J midden van het rumoer en den chso.». aanvankelijk niets onderscheiden. Voor zijn oogen zweefden dameskleeren voor hij de heeren met sigaretten tusschen de lippen. Gedurende één oogenblik kreeg hij een visioen van een helblauwe dames sjaal, die hem langs den neus streek. Achter deze dame kwam in geweldige op winding en vroolijkheid een student in de medicijnen met wild fladderende ha ren, die hem in het voorbijgaan een flinken duw gaf. Verder zag hij vluchtig de voorbijvliegende gestalte van een ge weldig langen officier van het een of andere regiment. Een ander die evenals de overigen hossend en springend vooi hijging riep met verwonderlijk hooge piepstem: ..Die beste Pseldonimow!" On der Twan Tljitsj' voeten was iets kleverigs blijkbaar was de vloer met was geboem' T11 de. overigens niet zeer kleine kam" waren ongeveer dertig gasten bijeen. COURANT Abonnement per S maanden bij vooruitbet.: Heldersche Couranl f 1.60; voor oegras, Anna Paulowna, Breezand, Wiel ingen en Texel f 1.66; binnen- and L Nederl. Oost- en West-Indië per zeepost f 2.10, idem per mail en overige landen f 8.20 Losse nos. 4et.fr.p.p. 6ct. Zondagsblad resp. 0.50 f 0.70, f 0.70,f 1Modeblad resp. f 1.20, f 1.50, f 1.50, f 1.70 Verschijnt Dinsdag-, Donderdag- en Zaterdagmiddag. Redacteur: P. C. DE BOER. Uitgave N.V. Drukkerij v h C. DE BOER Ja. Bureau: Koningstraat 78 Telefoon: 50 en 412 Post-Girorekening No. 16060. ADV ERTENT1ËN ^0 ct. ju l u gel (galjard). lngez. meded. (kolombreedte als redaction. teksO dubbele prijs. Kleine advertentiën (gevraagd, te koop, te buur) van 1 t/m. 3 regels 40 ct., elke regel meei 10 ct. bij vooruitbetaling (adres Bureau v. d. blad en met br. onder no. 10 ct. p. adv. extra) Bewjjsno. 4 ct. 1)« besprekingen te Parijs, die als vóórbesprekingen voor de ontwapenings conferentie kunnen worden beschouwd en waarover we in het nummer van Dins dag reeds schreven, vragen opnieuw onzu aandacht Deze besprekingen zullen waarschijnlijk van langen duur zijn en niet eindigen voor den aanvang van de ontwapeningsconferentie, d.i. 15 October. Optimistisch zijn de vertegenwoordigers te Parijs nu juist niet over den tegen- woordigen toestand en zelfs Henderson, de voorzitter van de ontwapeningsconfe rentie, voegde zich bij de pessimisten en legde er den nadruk op, dat de toestand sedert de laatste zitting der ontwape ningsconferentie veel me r gespannen ls geworden. Er moet dus een oplossing worden gevonden. Maar hoe??? Daarvoor worden op het oogenblik Jan ook deze voorbesprekingen te Parijs gehouden, om den weg te effenen voor de ontwape ningsconferentie. Met voldoening maken de Parijsehe bladen gewag van den eersten dag der besprekingen over de ontwapening tus schen de Engelsehe en Fransehe verte genwoordigers. Zij zien perspectieven van toenadering tusschen het Engelsehe en het Fransehe standpunt, doch ontvein zen zich niet de moeilijkheden, die nog overwonnen moeten worden. Bjj de Franseh-Engelsche besprekingen zijn, volgens de Echo de Paris vier pun ten naar voren gekomen, waarbij slechts In één geval tegenstellingen bestaan: 1. In de kwestie van den duur van den contróle-tijd en de hierop volgende ont wapening staat men aan Engelsehe zijde in tegenstelling met Frankrijk op het standpunt, dat Frankrijk zich reeds tot een zekere ontwapening moet verplichten «n deze ook moet doorvoeren, wanneer Duitschland de in de verdragen vervatte ontwapcningsclausule nakomt: 2. De contróle zelf zal volgens den Fransehen eisch periodiek zijn, ter wip MacDonald een dergelijk systeem onver een igbaar zou achten met de Engelsehe wenrdighoid. Tn deze kwestie bestaat, vol gens Pertinax, in znovefre mogelijkheid tot overeenstemming, dat men aan Fran sehe zijde In zekere omstandigheden be reid is de automatische contróle slechts uit te breiden tot het -asteland van Kiirooa; 3. In de kwestie der sancties zou tus schen Frankrijk en Engeland een niet te overbruggen tegenstelling bestaan, aan gezien de Engelsehe regeering zich hier mede in geen geval wil accoord verkla ren; 4. H^t vierde nunt tenslotte be'-eft schendingen van bet Verdrag van Ver- snilles door Duitschland. De Fransehe rcreerine beeft den garante" van bet Pact van Locarno eenigen tijd geleden mededeel in f gedaan betreffende derge- liiko schendingen tn de gedemilitariseer de Piiniand7one. zonder dat hierop ant woord werd ontvangen. Maandag, a'dus de Echo de Paris, hepft D°ladier er derhalve on geweien, dat Frankriik van meening is. dat Engeland en Italië het recht verliezen om fp nro- tpstpprpn, wannepr ^rankrill- het vroeg of 'aaf noodig 7011 achten in de^e gedemt- litpfr|fcpppde zopp cnnc''es toe te nasspn. Het conflict tusschen Duitschland pn Oostenrijk heeft nog niet veel van zijn scherpte verloren, al maakt de pers er zich in de laatste weken niet zoo druk over. Ten gunste van de nat.-soe. vrij- lieidstrijders in Oostenrijk heeft de N.S. D.A.P. deze week te Berlijn een groote betooging georganiseerd, in het Sport paleis. Habicht, de landsinspecteur voor Oostenrijk, die berucht is 0111 zijn sensa- tioneele redevoeringen, heeft daarbij een redevoering gehouden, waaraan het vol gende is ontleend: De thans beginnende groote betoogin gen der N.S.D.A.P. moeten het Duitsche volk klaarheid brengen over de betrek kingen tusschen Oostenrijk en Duitsch land en den broeders in Oostenrijk too- nen, dat zij niet voor een verloren zaak vechten. Bovendien zullen deze betoogin gen de wereld toonen, dat de tijd voorbij is, waarin Europeesche politiek gemaakt kon w orden met een speculatie op de on macht van Duitschland. Het thema Oos tenrijk zal men niet meer tot rust laten komen, voor dit volk van zes millioen menschen het primitieve recht der zelf beschikking is geworden. In den wereld oorlog en in de vredesverdragen is alles er op ingesteld het rijk en Duitschland in zijn totaliteit in stukken te breken. Vervolgens wees Habieht op den wil tot aaneensluiting der beide volkeren na den oorlog, welke wil ondanks vele pro clamaties van zelfbestemmingsrecht dei- volkeren door Frankrijk gedwarsboomd is. Oostenrijk heeft door zijn leenings- politiek de zwaarste verplichtingen voor vele geslachten op zich moeten nemen. Scherp keerde Habicht zich tegen de on derdrukking der nat. soe. beweging in Oostenrijk, die daar nooit zoo sterk is geweest als in den tijd van haar verbod. Wanneer een breed front tegen de heerschappij van een minderheid opstaat, bestaan er slechts twee mogelijkheden, n.1. een revolutionnaire oplosing van de politieke machtsproblemen of een revolu tionnaire oplossing, w aarbij men niet kan garandeeren. wat er het gevolg van zal zjjn voor hen. die thans de macht uit oefenen. De wil Hitier ook in Oostenrijk aan Je overwinning te helpen is ongebro ken. De wereld heeft geen recht in nezen strijd in te grijpen, aangezien het conflic- i ten tusschen Duitschers betreft. De tegen standers van den wil tot Anschluss zon den beide landen niet verhinderen kun nen zich te vereenigen. Een Europeesche politiek, aldus besloot Habicht. die zich zou willen gronden op het aandoen van geweld aan het Duitsche volk kan nooit bestendig zijn. Het nationaal-socialisme In Oostenrijk. E11 hoe staat het nu met het nationaal- socialisme in Oostenrijk? zoo mag men vragen. Hoe reageert mer daar op de redevoeringen en propaganda in Duitsch land. Het volgende bericht dat wij in de „Nw. Rott. Ort." lezen, is ten opzichte daarvan leerzaam. Men leze maar. Onder voorzi'terschap van Starhemberg is te Innsbruck een bijeenkomst van de landsleiders der Oostenrijksche burger wacht gehouden. Zij hebben een verkla ring gepubliceerd, die een nieuwen, scher- pen aanval op den plattelandersbond en het nationaal-staendische Front bevat en een definitieve uiteenzetting voor de eerst volgende dagen aankondigt Gezegd wordt o.m., dat de burgerwacht Heimatsehutz) onwrikbaar vasthoudt aar de reeds van oudsher door hem vertegenwoordigde ge dachte van een corporatxven staat vol gens fascistische principes. De Oosten rijksche Heimatsehutz heeft bondskanse lier Dolll'uss gevolgd in de overtuiging, dat bij inderdaad voornemens is dezen weg krachtig te volgen. Ook van zijn kant hecht de „Heimatsehutz" 'groote waarde aan een ondubbelzinnige vaststelling van den regeeringskoers. De bondsleider zal reeds in de eerstvolgendt dagen een be zoek brengen aan den bondskanselier en aldus de verklaring er bestaat geen twijfel, dat de bondskanselier metterdaad de denkbeelden van den viee-kanselier zal weerleggen. Een politiek, gelijk Winkler te Graz ontwikkeld beeft, zal de „Heimat sehutz" steeds met de rne iste beslistheid bestrijden. De bondsleidei zal het resul taat zijner besprekingen den 27en Septem ber aan de landsleiders mededeelen, die dan definitief hun standpunt zullen bepa len. DE VER. STATEN EN I)E VLOOT-QU AESTIE. Een stap van Engeland? De secretaris van Staat, Huil, heeft een j dementi gegeven van het bericht volgens hetwelk Engeland door tusschenkomst van Norman Davis aan de Amerikaansche regeering zou hebben voorgesteld, de uit voering van het Amerikaansche vlootbouw- program uit te stellen tot na de ontwape ningsconferentie. Huil heeft echter niet ontkend; dat Engeland de regeering der i Vereenigde Staten zekere voorstellen heeft gedaan betreffende een vermindering van het vlootbouwprogram. Deze voorstellen zijn tot dusverre nog niet in bijzonder heden bekend. In Amerikaansche marine-kringen wordt nog verteld, dat er in cle Amer. vlootplan- nen geen wijziging of vertraging wordt overwogen. De antl-Amerikaansche agitatie. Reuter meldt uit Havana, dat de antl- Amerikaansche agitatie op het eiland Cuba. en vooral in de hoofdstad en aan de zuidkust toeneemt. Te Manzanillo z'ijn weer twee suikerplantages verwoest die aan Amerikanen toebehoorden, en een al- gemeene staking is er afgekondigd. Te Puerto del Sol zijn alle Amerikanen uit den omtrek bijeen gekomen, omdat ze zich verspreid niet meer veilig gevoelen. Een aantal Spaansche en Engelsehe onder danen heeft zich op dezelfde wijze ver- eenigd. Thans is verschenen tic z.g. Millioenen- nota. I11 zijn nota betreffende den stand van 's lands financiën zet minister Oud uiteen, dat het nadeel ig saldo op den gewonen dienst bij handhaving van den bestaanden belastingdruk ruim 190 millioen zal be uragen. Ter dekking van dit tekort wor den, behalve de door de Tweede Kamer reeds aanvaarde omzetbelasting, wat de middelen betreft, voorgesteld de heffing van een couponbelasting, de heffing van een l>elasting op het vermogen in de doode hand. de heffing van een crisisinkomsten- bolasting, verhooging van den tabaksac cijns en heffing van een accüns op ge- Dr. H. COL1JN. M inister-president. zou kunnen geschieden in den vorm van een verhooging van de bestaande korting met 5 pet. van het salaris voor alle ambte naren en een verhoogde korting voor de ongehuwde ambtenaren in dezen zin, dat de 'hans toegepaste vermindering van 3 ten honderd na den 25-jarigen leeftijd met 1 pet. per jaar wordt verhoogd tot 10 pet. van 32-jarigen en ouderen. In gezinsver band levende eenige kostwinners zullen daarbij met gehuwden worden gelijkge- stele. Van deze tijdelijke korting is een bate voor het Rijksbudget van 15.750.000 te verwachten. De minister schrijft, zich er volkomen van bewust te zijn, dat zijn maatregelen zware offers van ons volk zullen vorderen. De regeering heeft er met den meesten ernst naar gestreefd de lasten naar rede lijkheid over alle groepen te verdeelen. Wat de nieuwe verlaging van de belooning van het personeel in Rijksdienst betreft, vertrouwt zij, dat dit personeel, wanneer het kennis zal hebben genomen van den uiterst moeilijken toestand waarin 's Rijks financiën verkeeren, tot de erkenning zal kunnen komen, dat het offer niet in on redelijke verhouding staat tot hetgeen van de natie in haar geheel wordt gevraagd en dat het ook niet uit het oog zal verlie zen. hoeveel hü, die in Overheidsdienst is, in deze onzekere tijden voor heeft bjj de velen, die als ondernemer of arbeider in het particuliere bedriif werkzaam zijn. Geheel nieuwe toestanden. terng naar lager levensstandaard. Het groote probleem, waarvoor wij ons zien gesteld, is, dat de oeconomische om standigheden ons dwingen tot aanpassing aan geheel gewijzigde toestanden. De re geering is er van overtuigd, dat het nood zakelijk is, dat de waarde van onze munt eenheid wordt whatiTTprdhaving 150 gram, rosé. zalm, groen, bleu, wit Koopd-wol 100 gram, korenblauw, bleu, groen geel, rose, wit, zalm, terra, rood, beige, bruin, licht-blauw zeer mooi, in 12 fijne kleuren, 100 gram Ct. in 20 kleuren, 50 gram Ct. in 10 kleuren, 50 gram Ct. Extra koopje, fijne kleuren, 100 gram Ct. moderne kleuren, 100 gram 44 Ct. OUD-OVERSTE IJSSEL DE SCHEPPER BIJ AUTO-ONGELUK GEWOND. brande koffie. Verder een wijziging van het tarief der inkomstenbelasting. Dit zai aites bijeen ruim 106 millioen opbrengen. Wat de uitgaven aangaat, zullen in hel bijzonder die van Onderwijs, Defensie en Waterstaat zeer belangrijke wijzigingen ondergaan, en voorts zullen bijzondere maatregelen moeten worden getroffen met betrekking tot de uitgaven en lasten van het Gemeentefonds en de salarisrege ling voor het Rijkspersoneel. De bezuini gingsmaatregelen beloopen een totaal be drag van ruim 84 millioen. Nieuwe salarlsregeling voor de ambtenaren. In afwachting daarvan een nieuwe tijdelijke korting. Dé regeering acht het noodzakelijk, dat een geheel nieuwe salarisregeling wordt vastgesteld, waarbij dan tevens fouten in het huidige stelsel kunnen worden wegge nomen. Daar het niet mogelijk is die vast stelling zoo tijdig te doen geschieden, dat zij vóór 1 Januari 1935 in werking zou kunnen treden, is het onontkoombaar voor den duur van het jaar 1934 nogmaals een tijdelijke korting op te leggen. Aanvanke lijk is de regeering van oordeel, dat dat Bandoeng. Bij een auto-botsing, welke Zondagmorgen te Tjikoedapateuh1 plaats vond, is de oud-luitenant-kolonel der infanterie IJssel de Schepper zwaar gewond. Hjj werd naar het hospitaal Tjimahi overgebracht. Zijn toestand is onzeker. DE MOORI) IN EEN BATAVIASCH HOTEL. Batavia. De moordenaar van mevr. B. verklaarde, dat hem, vanaf het 1110-1 ment dat hjj het mes gegrepen had, alles J% RJTfQ ASHODiG duister werd. Naar aanleiding van zijn htm verwarde antwoorden is hij in observatie j BEL OP TEL. 533 gesteld. Dinsdagmiddag had de begra- raEffia GARAGE MANSHANDEN fenis van het slachtoffer plaats. I Bonds Garage A. N. W. B. zeer fijn, 100 gram Ct. gemcHeerd, in 10 kleuren, 70 lood Ct. zeer sterk, 100 rvani «se ct. Mr. P. J. OUD, Minister van Financiën. van den gouden standaard maakt het ech ter aan den anderen kant dwingend nood zakelijk, dat wij ons instellen op een lager niveau. Werkgelegenheid. De plicht van de overheid om het hare te doen ten bate van hen. die gebukt gaan onder den druk, dien de werkloosheid ver oorzaakt, wordt door de regeering ten volle erkend. Zij geeft er zich daarbij reken schap van, dat de beste oplossing, u.-c a... dit vraagstuk kan worden gegeven is hei verschaffen van werkgelegenheid in het normale bedrijfsleven. Haar politiek zal er daarom vooral op gericht zün, dat nÏÏrmale bedrijfsleven weder in beweging te bren gen. Daarnaast zal zü zelf door het onder nemen van openbare werken, de werkge legenheid moeten trachten te vergrooten. Om dit doei te kunnen bereiken, zal een beroep op de kapitaalmarkt moeten wor den gedaan. Dit beroep zal alleen kans van slagen hebben, indien een volkomen vertrouwen bestaat van regeering en volksvertegenwoordiging om een gezonden financieelen toestand te herstellen en te handhaven. Daarom is het volstrekt nood zakelijk, dat het evenwicht in onze staats financiën in den ko"4st moge'ijksn tii'1 wordt bereikt Vertelling van F. M. DOSTOJEWSKI. „Natuurlijk zal ik als heer met hen omgaan als waren zü mijns gelijken en ik zal ook geen aanspraak maken op bi- zondere behandeling.... Maar geestelijk, ligt de zaak toch wel een beetje anders: zij zullen mijn daad begrijpen en weten te waafdeeren, mijn handelwijze zal bij hen edele gevoelens wakker roepen.... „Nou ja, een half uurtje zal ik daar dan zoowat doorbrengen.... 't kan ook een uur zijn Maar het spreekt vanzelf, dat ik voor het eigenlijke souper wegga. Zij zul len er natuurlijk extra werk van gemaakt hebben en mij wel met alle geweld willen houden, maar ik zal toch alleen maar een glas wjjri met hen drinken en mijn ge.uk- wtiisch uitspreken. Voor het avondeten zal ik bedanken. Ik zal zeggen, dat ik nog bureauwerk te doen heb. En als zij hooren o|i welke wijze ik dat woord „bureauwerk" zal uitspreken, zulen zij allen dadelijk eerbiedige, ernstige gezichten zetten. Op die manier kan ik er hen op discrete wijze aan herinneren, dat er tusschen ons on derscheid bestaat in rang en stand. Een onderscheid zoo groot als tusschen hemel tn aarde. —Ik zal het ze niet laten merken natuur lik, maar ze moeten er zich toch van be wust zijndat is absolut noodig, zelfs olt moreel oogpunt, men kan zeggen wat men wil. Overigens zal ik natuurlijk weei direct vriendelijk zijn en lachen, misschien wel erg uitbundig lachen, en op die ma nier zullen ze dan weer een beetje dap perder worden.... Nog eenmaal zal ik een aardigheidje tegen de jonge vrouw zeggen.nou ja, op deze manier, dat ik bijvoorbeeld er op zinspelen zal met negen maanden terug te zullen komen om peet te zijn, hè, hè! Tegen dien tijd zal het wel zoover zijn, want dat soort menschen is vruchtbaar als de konijnen. „Nou ja, allemaal zullen ze naturlijk lachen, en de jonge vrouw zal een kleur krijgen. Dan zal ik haar een hartelijken zoen op het voorhoofd drukken, haar mijn zegen geven.... en morgen zal in do kanselarij mijn edelmoedige daad bekend zijn. Morgen word ik weer streng en pijn lijk nauwgezet, onverbiddelijk zelfs; maar allemaal zullen ze dan weten wat ik voor een man ben. Ze zullen mijn innerlijk we zen kennen, mijn ware ik. „Ja," zullen ze zeggen, hy is als chef streng, maar als mensch is hij je reinste engel! Op die manier zal ik een overwin ning hebben behaald door een enkele, simpeledaad heb ik ze voor me gewon nen, een daad, die hen in 't geheel niet in de gedachte komt. Van nu af zullen zij de mijnen zijn; ik hun vader zij mijn kinde ren.... Nou, Stepan Nikiforowitsj, waar blijf je nou? Kom nou eens voor den dag en doe me zooiets eens nal „En begrijp je ook niet, Stepan Niki forowitsj, dat Pseldonimow aan zijn kin deren zal vertellen, dat de directeur zelf op zijn bruiloft is geweest en mede heeft, gedronken? En deze kinderen zullen het weer als iets heiligs aan hun kinderen vertellen en die weer aan de hunne. Zi.i zuren vertellen, dat de drager van een hoog ambt, een staatsman van groote be- teekenis (want dat zal ik dan intusschen geworden zijn) eenmaal de familie de eer heeft aangedaan, enzoovoorts. Ik zal aldus dezen ondergeschikte geestelijk omhoog heffen, hem om zoo te zeggen aan zich zelf teruggeven. Hij krijgt immers slechts tien roebel in de maand! „Als ik dat nu zoo'n keer of vijf of tien, of misschien nog vaker, heb her haald zal ik rnü daardoor een algemeene populariteit nebben verworven. Mijn beeltenis zal in elk hart gegrift zijn. en de duivel mag weten, wat daaruit zich allemaal later nog zal ontwikkelen, uit die populariteit!". In dezen geest waren de overpeinzin gen van Iwan Tljitsj. Wat kan een mensen dikwijls niet los en vast aaneen fanta- seeren en hoeveel te meer nog als hij niet meer heelemaal nuchter is. Alles wat wij hierboven neergeschreven hebben, woel de hem in den tijd van ongeveer een halve minuut door het hoofd, en onder normale omstandigheden was het hem voldoende geweest om aldus in gedachten den ouden Stepan Nikiforowitsj te schan de te maken. Hoe verstandig ware het van hem geweest, als hij met deze plian- fasieën genoegen genomen had, rustig naar huis was gegaan en was gaan sla- oen! Maar zijn ongeluk was, dat hii zich in een ongewonden Wstand bevond. Alsof het oozpfteliik gebeurde, stelde zijn overprikkelde fantasie hem op dit oogenblik de zelfgenoegzame gezichten "nor van Stepan Nikiforowitsj en Semjon Twaniivitsj. ..Wij zetten het niet door!" zei Stepan "ikiforowitsi met een hautain lachje. ..Ui. hi. hit" klonk weer het onsvmna- Ihiek gegrinnik van Semjon Iwanowitsj. „Dat zullen we dan toch eens zien of we het niet doorzetten!" zei Iwan Iljitsj j j op vastbesloten toon, en een gloed steeg 1 hem daarbij in het gezicht. Hü verliet het trottoir en ging niet vas- j ten tred dwars de straat over naar de j woning van zijn ondergeschikte, den re-, gistrator Pseldominow. V. Zijn noodlot dreef hem voort. Driest trad hij door het openstaande poortje naast oe koetspoort en verachtelijk stiet hij met zijn voet een klein ruwharig straatmormeltje ter zij, dat, meer naai den schijn dan in ernst zijn plicht als waakhond vervulde en hem luid keffend naar de beenen vloog. Langs een houten trap kwam hij zoo aan de huisdeur, die aan de zijde van de binnenplaats voor zien was van een uitbouw. Hij steeg de drie treden op en bevond zich toen in een onaanzienlijk, klein portaal. Wel brand- J de ergens in een hoek een stompje kaars of een olielampje, maai' dit kon niet ver hinderen, dat Iwan Iljitsj, die gummi overschoenen aanhad, met zijn linkervoet terecht kwam in een schot ,1 met vleesch- gelei, die daar was neergezet om at te koelen. Hij bukte, zag nieuwsgierig op den vloer rond, en bemerkte, dat nog twee dergelijke schotels met een geleiachtige massa, en ook nog twee vormen met blancmarger daar waren neergezet. Oven de vernielde schotel met gelei geraakte, hij eenigszins in verlegenheid, en gedu- j rende een enkel oogenblik kwam de ge dachte in hem op of het maar niet heter ware weer stilletjes heen te gaan? Maar 1 dat vond hij toch niet in overeenstem ming met zijn waardigheid. Hij bedacht, dat niemand het gezien had en dat men zeker niet hem ervan zou verdenken. Vlug veegde hij zijn schoen af, teneinde alle^sporen te doen verdwijnen, zocht in het donker naar den knop der met vilt be- kleede deur, opende haar en kwam toen in een buitengewoon klein voorkamertje. De eene helft hiervan was letterlijk vol gestopt met mantels, overjassen, pelleri- nes, vrouwenmutsen, sjaals en over schoenen. In het andere gedeelte hadden de musici een plaatsje gezocht: daar za ten twee violisten, een fluitist, een con trabassist, in totaal vier man, die natuur lijk zoo van de straat af waren geënga geerd. Zij zaten op een ongeverfd hou ten tafeltje, bij één enkel kaarslicht, en speelden uit al hun macht het laatste ge deelte van een quadrille. Door de open staande deur kon men in de mooie kamer de dansenden zien, temidden van stof, tabakswalm en kachel rook. De vroolijkheid was ten top gestegen; men hoorde gelach, luid geroep en het gegichel van de dames. De heeren stamp ten als een eskadron paarden. Maar ho ven dit lawaai uit klonken de comman do's van den dansmeester, een klaarblij kelijk zeer ongegeneerd heer, die zelfs zijn vest losgeknoopt had: „Les cavaliers én avant, ehaine des dames, balancez! PÏ17 Iwan Iljitsj, die trots alles een zekere zenuwachtigheid niet geheel bedwingen kon deed zijn pels uit, alsmede zijn over schoenen en trad met de muts in de hand de. kamer in. Thans was het niet de tijd meer om nog over de zaak te denken. Het eerste oogenblik merkte niemand hem op; allen waren te zeer verdiept in het slot van den dans. Iwan Iljitsj stond een beetje beduusd te kijken; hij kon te- Een minuut later was de auadriile p> eindigd, en toen gebeurde bijna precie hetgeen Iwan Iljitsj zich in gedachte' voor den geest had gehaald toen hij no. op het trottoir over de zaak nada'cln Door de groep der gasten, die nog niet tot adem hadden kunnen komen en zich het zweet van het gelaat veegden, ging een gemompel, een fluisterend geruisen van mond tot mond Alle oogen. alle ge zichten wendden zich snel naar den bin nengekomen gast. Daarop begonnen allen een weinig achteruit te gaan. terug te wijken. Diegenen, (lie hem nog niet had den opgemerkt, werden door de anderen aan hun kleeren getrokken en opmerk zaam op hem gemaakt. Dan zagen zij om en weken on hun beurt evenals de ande ren een eindje terng. (Wordt vervolgd.1

Heldersche Courant | 1933 | | pagina 1