Wol-aanbieding Buitenlandsch overzicht. AUTO NOODIG NIEUWSBLAD VOOR DEN HELDER, KOEGRAS, TEXEL, WIERINGEN EN ANNA PAULOWNA Een onaangenaam avontuur China en Japan. No. 7334 EERSTE BLAD ZATERDAG 30 SEPTEMBER 1933 61ste JAARGANG Hoe staat het niet het ontwapeningsvraagstuk - Een rede \an (Joebbels over verschillende vraagstukken van beteekenis. FEUILLETON Radiorede van minister Oud. Het collectief contract in het bouwbedrijf. buitengewone Casha-wol Koord-wol 49 ct. Mantel-wol Zephir-wol Fransche BJswOl Pullover-wol Zeer fijne Pullover-wol Extra 3 kleurige Pullover-wol Sokken-wol Moderne Pullover-wol COURANT Abonnement per 3 maanden by vooruitbet.: Heldersche Courant f 1.50; voor Koegras, Anna Paulowna, Breezand, Wieringenen Texel f 1.65; binnen land f 2.-NederL Oost- en West-Indië per zeepost f 2.10, idem per mail en overige landen f 3.20. Losse nos. 4ct.fr.p.p.6ct. Zondagsblad resp. 0.50 f 0.70, 0.70,f 1.—. Modeblad resp. f 1.20, f 1.60, f 1.50, 1.70. Verschijnt Dinsdag-, Donderdag- en Zaterdagmiddag. Redacteur: P. C. DE BOER. Uitgave N.V. Drukkerij v/h C. DE BOER Jr. Bureau: Koningstraat 78 Telefoon: 50 en 412 Fost-Girorekening No. 16066. Hoe staat het met het ontwapenings vraagstuk? Het „ontwapeningsvraagstuk" we hebben het hier al eerder gezegd, is nog altijd een van de voornaamste vraag stukken van onzen tijd. In nauw verband daarmee staat immers ook het economi sche vraagstuk. Een oplossing van het eerstgenoemde toch beteekent tevens een grooten stap in de oplossing van het eco nomische vraagstuk. Voor beide is in de eerste plaats noodig herstel van vertrou wen en een daadwerkelijke stap in de j richting van ontwapening beteekent be- langrijke versterking van het onderling vertrouwen. Het is daarom van zoo tot daden, dat men eindigt met getheore-1 groote beteekenis dat men nu eens komt tiseer, waarvan de wereld beu is en dat men de zaken nu eens practiseh aanpakt. We weten wel dat dit alles zoo eenvoudig niet is, maar van de omstandigheden het eischen, we kunnen maar niet blind j voorthollen naar den afgrond. Daarom i de vraag: Hoe staat het nu eigenlijk met het ontwapeningsvraagstuk? In de „Nw. Rott. Crt." vinden we een beschouwing over de voorloopige bespre kingen te Parijs, waarover we al een en ander hebben meegedeeld. Aan deze be sprekingen heeft Duitschland niet deel genomen zooals men weet. Op enkele punten hebben deze besprekingen toena dering gebracht zegt het blad maar ze hebben stellig niet geleid tot vaste af spraken tusschen Frankrijk. Engeland, Italië en de Ver. Staten. Duitschland staat dus thans te Genève, bij het onder- handsche overleg, .niet tegenover een gemeenschappelijk front van de anderen, wier meeningen trouwens op menig on derdeel nog sterk niteenloopen. Het blad schrijft dan verder o.m.: Positief valt er van te zeggen dat de deelnemers het in beginsel eens zijn ge worden over het Fransche voorstel tot in stelling van een controle, die automatisch en periodiek den stand der bewapening in de onderscheiden landen zal toetsen, zoodat geen klacht omtrent overtredingen noodig is om de controle in werking te stellen. Eerst na verloop van een bepaal- ADVERTENTIËN: 20 ct. per regel (galjard). Ingez. meded. (kolombreedte als redaction. dubbele prijs. Kleine advertentiën (gevraagd, te koop, te huur) van 1 t/m. 3 regels 40 ct., elke regel meex 10 ct. bij vooruitbetaling (adres Bureau v. d. blad en met br. onder no. 10 ct. p. adv. extra) Bewysno. 4 ct I)e president van de Volkenbondsver gadering Mowinckel (Noorwegen). den termijn naar verluidt vier jaar zal dan de eigenlijke ontwapening be ginnen, waarvan de omvang evenwel reeds in de conventie, welke naar men hoopt de uitkomst zal zijn van de straks te her vatten ontwapeningsconferentie, zal wor den vastgelegd. Frankrijk moei hier y het voorbehoud hebben gemaakt, dat t Vertelling van F. M. DOSTOJEWSKL Iwan lljstj wierp hem een strengen '«Dring je toch niet zoo op." fluisterde Pseldonimow hem toe. «Och wat, ik neem toch deel aan de cpnversatie. Zou je tenslotte ru meer zeggen mogen wat je zou w fluisterde liii terug, maar bleef nochtan swiigen en verliet, innerlijk woei e kamer. t],. HM ging linea recta naar dat aanloKKe- Kike achterkamertje, waar voor de aan bal deelnemende heeren reeds van het Kin van het feest af op een kiem, met een Jaroslawer shawl bedekt tafeltje, al verleidelijke dingen klaarstom en, soorten brandewijn, haring, broodjes mei eaviaar en een flescli zeer sterke sner.\ van binnenlandsohen oorsprong. Hu juist bezig zyn booze bui weg te sP°«.ie" met een slok brandewijn, toen plotseling de student in de piedicijnen met het ver ward© haar naar binnen kwam. Hu wa^ de beste danser op dit feest en vooral i den cancan een meester. Met begeenghei Ri'eep hij naar de flesoh. «„„„„ni" «Ze beginnen direct weer met dan *eide hy haastig en op dringenden o ,G» nu™*. ir vol «on solo dansen in naasug en op uiuigv-' «Ga mee kijken: ik zal een soto met de beenen omhoog, en na het av •ton riskeer ik den visschendaüs* conventie slechts in werking treedt als na vier jaar controle geen inbreuken op de conventie zijn vastgesteld. De overeenstemming omtrent deze pun ten lijkt echter meer dan zij is. Er zjjn namelijk meeningsverscliillen aan den dag getreden zoowel over de organisatie en het mechanisme der controle als over de kwestie der sancties tegen overtredin gen van de conventie. Het is bijvoorbeeld voor Frankrijk van groot belang hoe de samenstelling van de controlecommissie uitvalt, die een onderzoek zal hebben in te stellen naar de bewapening van Duitschland. Van niet minder beteekenis is het punt van uitgang van het toezicht. Frankrijk, zich beroepend op de onaan tastbaarheid van het verdrag van Versail- les, houdt aan deszelfs militaire bepalin gen over de grenzen van Duitschland's weerbaarheid vast, terwijl Engeland den feitelijken stand van zaken ten tijde van het sluiten der conventie als norm wil aannemen. Aan dit verschil van standpunt ligt de zoowel te Parijs als te Londen ge koesterde overtuiging ten grondslag dat de Duitsche weermacht in organisatie en uitrusting niet meer strookt met de bepa lingen van Versailles en al lang de daar gestelde perken te buiten gaat. Van de controle verwacht Frankrijk nu blootleg ging van dezen veronderstelden misstand, terwijl Engeland dien maar door de vin gers wil zien, omdat het anders einde- looze verwikkelingen en een volslagen mislukking van het streven naar ontwa pening ducht. Dergelijke overwegingen maken Engeland ook afkeerig van sanc ties tegen overtredingen, waaraan Frank rijk daarentegen groote waarde hecht. Indien dit korte résumé van het Parij- sehe overleg in hoofdzaak juist is zegt het blad valt weliswaar niet te ontken nen dat daarbij een en ander is bereikt, maar evenmin dat er nog heel wat passen en meten zal noodig zijn om tot een een stemmig oordeel over de uitvoering van de beraamde controle te komen. Een belangrijke rede van Goebbels. De Duitsche delegatie heeft Donderdag morgen de Volkenbondsjournalisten bij een geroepen om een redevoering van minister Goebbels te hooren. We doen hier en daar maar een greep uit deze on- getwijfeld belangrijke redevoering. Goebbels begon met het uitspreken van het leedwezen en de teleurstelling van het Duitsche volk, dat het ontstaan van een nationaal-socialistisehen staat en de terugwerking daarvan op den oecono- mischen en politieken vorm van het Duit sche volkswezen in de wereld niet be grepen zijn, en zelfs veroordeeld worden. Het Duitsche volk begrijpt, dat dit niet slechts geschiedt uit gebrek aan goeden wil. Het vraagstuk van het nationaal-so- cialisme is zoo nieuw, en de practische verwezenlijking daarvan in Duitschland zoo geheel zonder eenig precedent, dat men er zich grondig in moet verdiepen om het te kunnen begrijpen en welwil lend te kunnen beoordeelen. Het nationaal socialisme tracht met geheel nieuwe methoden het lot van een land te vormen en binnen het eigen land zelf een drage lijke oplossing voor de zware crisis te 'vinden. Goebbels wilde daarom beproeven 'althans een begrip van hetgeen in Duitschland geschied is voor dit inter nationaal forum der Geneefsche journa listen te wekken. Na betoogd te hebben dat ook in past precies bij een bruiloft. Het_ is om zoo te zeggen een vriendschappelijke be leefdheid voor Pseldonimow.. v\ at een knap wyfje is toch die Kleopatra Semjonowna; daar kun je alles mee on dernemen wat je maar wilt." „Hij is een reactionair," antwoordde «e journalist op somberen toon en dronk zjjn glas uit. „Wie is een reactionair? „Nou hij! Die kerel, waar ze al dien fruitrommel voor neergezet hebben. Een reactionair, zeg ik je." „Wat klets je toch!" mompelde de stm dent en verliet de kamer weer, daar hy den inzet der quadrille hoorde. Alleen achtergebleven, schonk de jour nalist zich nog een glas in om zich moed in te drinken en zich nog beter bewust te worden, dat hij een vrij man was. Hy dronk het leeg en at een stukje. Maar nooit had de werkelijke staatsraad Iwan Iljitsj zich een woedender vijand en wraakzuchtiger tegenstander op den hals gehaald dan deze, door hem zoo kleinee- rend behandelden medewerker van het nolitiek-satvriek weekblad, en dat wel voornamelijk na het genot der twee g a- zen brandewijn. En die arme Iwan Iljitsj had er geen flauw besef van. Ook van een andere omstandigheid had hij geen idee, een omstandigheid, die den grootsten invloed zou hebben op dé verdere onderlinge verstandhouding tusschen de gasten en zijne excellentie. n» éóék was deze. Hij had weliswaar nlnusibele zelfs met allerlei details ersiei„prrpvpn oo de bruiloft van verschynning g g werkelijkheid had zyn on( pvênwe' niemand bevre- Ïg5/mi de schroomvalligheid der gasten Duitschland naar den wil van het volk geregeerd wordt, zette Goebbels uiteen waarom de regeering de meeningsvryheid en oppositie van andersziende personen niet heeft kunnen dulden. I)e regeering kwam aan het bewind op een oogenblik, waarop de werkloosheid haar hoogtepunt had bereikt, en het bolsjewisme dreigend voor de deur stond, en de heftige tegenstellingen tusschen de verschillende partijen het Duitsche volk reeds uit elkaar gerukt hadden en ieder gevoel van nationale saamhoorig- heid hadden vernietigd. De nationaal- socialistisehe regeering moest onder deze omstandigheden eerst al het mogelijke doen om de gevoelens van vertwijfeling door een nieuw, vertrouwend optimisme te vervangen en in den loop van dit ver nieuwingsproces moest zij alles uitscha kelen dat om redenen van partijpolitiek dit streven vijandelijk gezind was. In ver gelijking met het grootsche werk van den Duitschen wederopbouw, waardoor twee millioen Duitsehers weer arbeid gekre gen hebben en een gansch volk uit ver twijfeling verheven is en tot nieuw ge loof in de toekomst is bezield, is het zon der groote beteekenis. dat enkele weini gen hun meening niet meer geheel vrij tot uitdrukking kunnen brengen in den vorm van negatieve critiek. Met groote belangstelling luisterde men naar de verklaring van Goebbels over het optreden van de nationaal-socialistisclie regeering tegenover de Joden. Goebbels verklaarde zich bewust te zjjn dat een der meest verbreide verwij ten tegen de nationaal-socialistische re geering is, dat de behandeling van het Jodenvraagstuk in strijd is met de wetten der menscheliikheid. Goebbels gaf toe, dat in het verloop der nationaal-socialis tische revolutie somtijds onbevoegde ele menten zich aan de Joden vergrepen heb- ben. Deze incidenten kunnen slechts bij zaak zijn. Bij de beoordeeling van het op treden van de regeering zelf vergete men niet, dat de Joden voorheen in Duitsch land een beslissenden invloed op het ge- heele geestelijke leven gehad hebben; dat zij de pers. literatuur, bioscopen en theaters onbeperkt in handen hadden; dat in groote steden, als Berlijn 75 pet. dei- juristen en artsen Joden waren; dat zij de beurs, het parlement en de partijen onder hun toezicht hadden. Tegenweer was daardoor spontaan en onvermijdelijk. Welk ander volk zou op den duur dezen onmatigen Joodsohen invloed in het openbaar leven hebben geduld? De Duit sche regeering heeft door middel van wetgevende maatregelen het Joden vraagstuk onder handen genomen. Dit was de humane en logische methode Tenslotte bestreed Goebbels de gruwel- campagne van Joodsehe uitgewekenen, waarna hij nog de internationale politiek van het Duitsche nationaal-socialisme be sprak. Het is niet waar, zoo zeide hij, dat de Duitsche regeering het nationaal-socialis me tot een uitvoerartikel wil maken. Het is natief en kortzichtig te gelooven, dat Duitschland het politieke stelsel van an dere volken zal ondermijnen of in ge vaar brengen. Afgezien van de geschied kundige ervaringen, die hier tegen spreken, heeft Duitschland zooveel bin- nenlandsche eigen zorgen, dat het niet ook nog buiten zijn grenzen een soort van mystieke wereldzending op zich kan nemen. Het jonge Duitschland heeft eerbied voor ieder ander volk en wenscht slechts dat de wereld dezelfde mate van eerbied voor Duitschland betoont, inplaats van het jonge Duitschland te verachten, dat geen offers schuw t om zyn huishouden weer in orde te brengen. Wat de vrees van het buitenland be treft, dat Duitschland naar revanche of oorlog zou streven, verzekert Goebbels dat het goed zou zijn wanneer die woor den geheel en al uit de conversatie tus schen de volkeren zouden verdwijnen. Bij een volgenden oorlog zouden de o\ erwinnaars zoo goed als de overwon nenen uitsluitend verliezen. I)c Ohineesche troepen ontrui men de gedemilitariseerde zone. Het Japansche ministerie van oorlog deelt mede, dat de gedemilitariseerde zone in China door ongeregelde troepen onder aanvoering van generaal Fang Tsjeng-woe en Tsji Hoesang-tsjang is ontruimd. De troepen van generaal Fang door Japansche vliegtuigen ge bombardeerd. Het telegraafagentschap Sjimboen Rengo deelt mede, dat Woensdag Japan- jsche bombardementsvliegtuigen de troe- i pen van generaal Fang Sjen-woe op on geveer 41 km van Peking met bommen hebben bestrooid. De Chineesche troepen hebben de Japansche vliegtuigen bescho ten. DE WERKLOOSHEID IN DE VER. STATEN. Op 1 September 11 millioen. Volgens de Amerikaansche Federatie van den Arbeid waren er op 1 September in de Ver. Staten nog 11 millioen werk- loozeri, waarbij rekening is gehouden met een vermindering van 800.000 in Augustus. Wij moeten ons leven op lager peil instellen. De minister van financiën, nir. P. J. Oud, heeft Donderdagavond een radio rede gehouden over den algemeenen fi- nancieelen toestand des lands en de voor uitzichten voor de naaste toekomst. Aan het slot van zijn causerie zeide de minister: hun rechtvaardiging dan ook alleen in hun absolute noodzakelijkheid. Wij be vinden ons in een van die tijdsgewrich ten in de geschiedenis der menschheid, waarin zich veranderingen voltrekken van een geweldigen omvang. Iedere cri sisperiode is een stadium in een groei proces. De crisis is het ziekteverschijnsel in de maatschappelijke ontwikkeling. Nooit keeren na een crisis de toestanden weer, zooals ze voor de crisis waren. Naar mate de crisis breeder om zich heengrjjpt en grooter diepte heeft, zul len de veranderingen van verder strek kende beteekenis zijn. De komende nieuwe toestanden maken aanpassing noodzakelijk. Het aanpassingsproces is te moeilijker en te pijnlijker naarmate de veranderingen grooter zijn. Al weet nie mand hoe zich de zaken precies zullen ontwikkelen, dit staat wel vast, voor ieder die de dingen wil zien zooals ze werkelijk zijn, dat wy ons moeten gaan instellen op een leven, dat ligt op een lager peil dan wij tot dusver zijn gewend. Het zal ons niet baten voor dit feit de oogen te sluiten. Doen wy dit wel en gaan wij voort, zonder ons iets aan te trekken van de teekenen des tijds dan zullen de ge volgen voor ons allen des te erger zijn. Geen groep uit ons volk kan zich ont trekken aan de noodzakelijkheid om harerzijds het vereischte offer te bren gen. Het is de plicht van de regeering er daarbij oprecht naar te streven, dat niet van den een iets wordt gevraagd, dat onredelijk is tegenover wat anderen moe ten brengen. Wij hebben in dezen tijd aan één ding voor alles behoefte, dat wij allen tezamen de handen ineen slaan om ons volk. heen te loodsen door den ge vaarlijken tijd, waarin wij leven. In het kabinet hebben zich mannen van de meest uiteenloopende richting vereenigd, om zonder iets van eigen overtuiging of beginsel prijs te geven, te zamen dezen arbeid te verrichten. Het kabinet zal zijn taak alleen kunnen vervullen, indien het zich gedragen zal weten door het bewust zijn, dat ons volk beseft, dat het zoo een maal moet en niet anders kan. Wie zich goed rekenschap geeft van den bestaan- den toestand zal zich matigen in zijn cri tiek. Hij zal begrijpen dat de omstandig heden van het tegenwoordige nu eenmaal niet gedoogen, dat harde maatregelen achterwege worden gelaten. Hij zal ook begrijpen, dat de stuurmanskunst in onze dagen moeilijker is dan ooit, en dat pro testeeren gemakkelijker is dan een bete ren weg te wijzen. Wanneer het zoo algemeen wordt in gezien, dan behoeven wij in Nederland niet te wanhopen. Dan zal ons volk de kracht hebben om ook dezen tijd te door staan en dan zullen wij straks, wanneer wij weer zullen zijn aangeland op een vasten bodem, al moge deze dan lager liggen dan voorheen, onzen arbeid tot verhooging van het welvaartspeil weer kunnen hervatten. Overeenstemming bereikt. Zooals bekend hebben de onderhande lingen inzake het collectief contract voor het bouwbedrijf niet tot resultaten geleid, maar aangezien het verschil wat het loon betrof, nog uiterst gering was, namelijk een cent per uur, hebben de hoofdbestu ren van den patroonsbond voor het bouwbedrijf in Nederland en de Ned. R.-K. bond van bouwpatroons zich beraden en 150 gram, rose, zalm, groen, bleu, wil CL 100 gram, korenblauw, bleu, groen geel, rose, wit, zalm, terra, rood, beige, bruin, licht-blauw zeer mooi, in 12 fijne kleuren, 100 gram Ct. in 20 kleuren, 50 gram Ct. in 10 kleuren, 50 gram 24 ct. Extra koopje, fijne kleuren, 100 gram Ct. moderne kleuren, 100 gram 44 ct. zeer fijn, 100 gram Ct. gemelleerd, in 10 kleuren, 70 lood ct. zeer sterk, 100 gram Ct. Minister OUD. De aangekondigde maatregelen zijn bijna zonder uitzondering, van den meest onaangenamen aard. Zij vinden bleef dan ook bestaan. Totdat het beeld zich plotseling als met tooverslag had veranderd; allen waren weer op hun ge mak gekomen, de lust om zich verder te aniuseeren was teruggekeerd, ze wilden weer lachen, schertsen, dansen, heelemaal alsof de ongenoode gast zich niet in hun midden bevond. De oorzaak dezer vei andering was een gerucht, dat zich, nie mand wist hoe, plotseling had verspreid: de een fluisterde het den ander toe. dat hun voorname gast een beetje...nou ja, aangeschoten scheen te zijn. Uiterlijk leek het weliswaar alsof een dergelijke uitspraak op laster leek, maar langzamer hand ging men er toch toe over ziehzelt in deze te excuseeren, en nu meende men ook op eenmaal alles te begrijpen. Ja, zelfs begon men zich nu buitengewoon ongedwongen en ongegeneerd te gedra gen. En juist nu begon de quadrille, de laatste voor het souper, en waarvoor de student in de medicijnen zoo haastig de kamer uitgeloopen was. Iwan Iljistj wilde zich juist opnieuw tot de jonge vrouw wenden en ditniaa een pgoing wagen met een schertsend woord haar een beetje „los" te maken toen plotseling de lange officier op haai toekwam en galant voor haar boog. Da delijk stond zij van de sofa op en alde met hem weg om aan de quadrille deel te nemen. De officier had het niej ®e"® noodig gevonden zich by Iwan Iljitsj verontschuldigen, en ook de jonge vrouw had bij het weggaan den president heele maal niet aangeziey, '"tegendeel, ha duidelijk laten merken bly te zyn van hem bevrijd te worden. „Natuurlijk heeft zy in den grond der zaak daartoe het recht", dacht Iwan Iljitsj by zichzelf, „maar van beleefdheid of zoo hebben deze lieden blijkbaar geen idee". Hij wendde zich nu tot Pseldonimow. „Zeg.... geneer je niet, waarde vriend! Misschien hebben ze je ergens noodig, misschien moet .je iets doen, hier of daar helpen, of zoo iets.... Derangeer je niet voor mij!" In gedachten voegde hij er by: „Die ke rel blijft daar maar voor me staan alsof hij me bewaken moet!" Pseldonimow met zijd langen hals en de strak op hem gerichte oogen was hem meer en meer onverdragelijk geworden. In één woord gezegd, het ging lang niet zooals het had moeten gaan, op geen stukken na, maar nog altijd wilde Iwan Iljitsj het zichzelf niet bekennen. IX. De quadrille was begonnen. „Kan ik u dienen, excellentie? vroeg Akim Petrowitsj, die eerbiedig de flesch in de hand had en gereed stond het gla. van zijne excellentie te vullen. „Ia..ke.weetwerkelyk niet oft Maar reeds schonk Akim Petrowitsj niet een gezicht, dat van voldoening straalde, de champagne in. Hierna vulde hij, min of meer heimelijk en verstolen, zijn eigen glas, terwijl hy zich kromde en draaide. Alleen was het zijne een vin gerbreed lager gevuld. Dit '"V, meer eerbied dan wanneer hy en zyn geest kwelde met het zoeken naai een geschikt onderwerp voor een ge sprek. leek hij precies een vrouw Waarfin 's helmelsnaara, zou hy het BEL OP TEL. 533 GARAGE MANSHANDEN Bouds Garage A. N. W. B. over hebben? Maar hij moest nochtans zy'ne excelentie bezighouden, het was eenvoudig plicht, daar hij nu eenmaal de eer had hem gezelschap te mogen houden. Gelukkig kon nu de champagne als reddingsmiddel dienst doen. En werkelijk was het ook zijne excel lentie aangenaam, dat de bureauchef in schonk, niet om de champagne zelf, die lauw was en afschuwelijk smaakte, maar om een andere reden van zielkundigen „De oude jongen wil zelf graag drin ken," aldus was Iwan Iljitsj' gedachten- gang, „maar zoolang ik het niet doe, durft hij niet. Nou, ik zal hem niet in den weg staan. En bovendien is het toch al te dwaas, als we achter een flesch zitten en niet drinken." Dus nam hij een slok. Een genot was het inderdaad allesbehalve voor hem maar in ieder geval was het toch betei dan dat doelloos zitten. Eigenlijk kwam ik" (hy sprak met tuschenpoozen en legde op eigenaardige wijze op sommige letergrepen den klem toon) eigenlijk kwam ik heel toevallig hier terecht, en mischien zullen de 'ncn- schen wel denken, dat.het.nou ja, voor mij niet past in zulk gezelschap te Akim Petrowitsj zweeg en hoorde toe met een uitdrukking van schuchtere nieuwsgierigheid op zijn gelaat. Maar ik hoop toch, dat u begrypen zult waarom ik hier ben. Zeker niet om den'wijn; ik ben hier niet gekomen om een glas wijn te drinken. Ha, ha, ha. Akim Petrowitsj was juist van plan als echo van zijne excellentie eveneens te lachen, maar (hoe kwam het eigenlyk?) slaagde er niet in, en wist ook ditmaal besloten alsnog over het verschil heen te stappen en het aanbod van de arbeiders bonden te aanvaarden. Behoudens goed keuring van de resp. ledenvergaderingen zal voortaan het uurloon worden als volgt: geschoolden hoofdklasse 70 cent, klas! 65 cent, klas II 60 cent, klas lila 55 cent klas III 53 cent, klas IV 47 cent, klas V 43 cent; Geoefenden resp.: 65, 60, 52, 46, 44, 37 en 34. Ongeschoolden: klas II 45, lila 38, III 36, IV 32 en V 30. DE KWESTIE-DUYS IN DE S.D.A.P. Een voorstel tot royement in getrokken. De afdeeling Den Haag 6 van de S. D. A. P. heeft Woensdagavond vergaderd ter behandeling van de aangelegenheid helaas niets troostvols tot Iwan Iljitsj te Zeflgkben hier. eigenlijk gekomen met de bedoeling bemoedigend en bezielend te werken, eigenlijk om de menscheii op merkzaam te maken op een ideaal levens doel, eigenlijk".... stotterde Iwan Biitsj. De stompzinnige houding van Akim Petrowitsj maakte hem nijdig, maar toen hij zag dat die arme Akim Petrowitsj zelf de oogen naar den grond had gesla «en, verstomde Iwan Iljitsj Het leek wel, dat Akim Petrowitsj zich schuldbewust ")e president werd er een beetje ver legen van en haastte zich een nieuwen slok wijn te nemen. Toer. Akim Petro witsj dit bemerkte, greep hij, als ware hierin de eenige redding gelegen, de flesch en schonk opnieuw in. „Jij schijnt niet te lijden aan overmaat van snuggere invallen", dacht Iwan Il jitsj en hij wierp den armen Akim Pe trowitsj een strengen blik toe. Deze voel de dat zijn chef hem streng aanzag, het geen tot gevolg had, dat hij besloot tot een algeheel zwijgen en de oogen zelf in 't gt heel niet meer opsloeg. Twee minuten lang zaten de beide man nen aldus tegenover elkander. Voor Akim Petrowitsj twee pijnlijke minuten. Een paar woorden over dezen bureau- chef. Zijn karakter was zachtzinnig als van een kip. Hij was een beambte ran h. t oude slag, opgegroeid in slaafsche onder geschiktheid en daarin oud geworden, goedhartig en met veel gezond verstand. (WorJt vervolgd.)

Heldersche Courant | 1933 | | pagina 1