VLOER Wol-aanbieding anWILLIGEN NIEUWSBLAD VOOR den HELDER, KOEGRAS, TEXEL, WIERINGEN EN ANNA PAULOWNA Buiienlandsch overzicht. cent Een onaangenaam avontuur No. 7338 61ste JAARGANG ht" VÜOT T'gelijkheid. - Amerika onttt apeningsvraagstuk. - Hen Balkan-Locarno. W£STSTRAAT O'Duffy gemolesteerd. AUTO NOODIG? BEL OP TEL. 533 33 GARAGE MANSHANDEN BEOS Crisisheffing op suiker. Maatregelen tegen excessieve uitingen. buitengewone Casha-wol Koord-wol üanteS-wol Zephir-wol Fransche IJswQI Pullover-wol Zeer fijne Pullover-wol Extra 3 kleurige Pullover-wol Sokken-wol Moderne Pullover-wol FEUILLETON 13) u üËL COURANT hnwiiit «\a<A o Verschijnt Dinsdag-, Donderdag. en Zaterdagmiddag. Redacteur: P. C. DE BOER. Uitgave N.V. Drukkerij v/h C. DE BOER Ja. Bureau: Koningstraat 78 - Telefoon: 150 en 412 Post-Girorekening No. 16066. De Duitsche eischen voor rechtsgelijk heid hebben de Fransche staatslieden al heel wat slapelooze nachten bezorgd Men voelt er natuurlijk wel de billijkheid van. doch durft er de consequenties niet vaii aan. En Duitschland blijft er met groote halsstarrigheid aan vast houden en als jnen straks niet tot overeenstemming komtwelnu, dan zal Duitschland waar- schynlyk zeggen: jullie kunnen het me doen, maar ik zal me die bewapening veroorloven, die me voor m'n verdedf- ging noodzakelijk voorkomt. Over de Duitsche eischen meldt Wolff-berieht o.m. het volgende: ij staan er op, zoo zegt von Neurath dat reeds m de eerste periode der te slui ten conventie Duitschland in overeen- Ht< mining met de ons toegestane rechts gelijkheid die wapens worden toegestaan die het voor zijn veiligheid noodig heeft en die de anderen niet willen afschaffen De omvang van dezen eisch hangt er alleen maar van af in welken omvang de (Maar-bewapende staten bereid zijn reeds thans bindende verplichtingen aan le el'nstig''wHden.rWai>e'11"8 l"lers' De Amerikaansche regeering zou lml een ernstige zaak achten als een land van De politieke crisis In Spanje. een Kuninii At hniftl Zo<ju van Albanië, heelt uit hoofde van de flnancieele moei lijkheden, waarin zijn land verkeert, drie maanden afstand qetiaan van zijn apanaqe als staatshoofd. gaan inzake de ontwapening ten aanzien tan hun oorlogsmateriaal. „Als men Duitschland, zooals het En- gelsche plan wil, een leger van 200.000 man toestaat, spreekt het vanzelf dat dit leger qualitatief een andere bewapening verkrijgt dan op het oogenblik het geval ls. In dit verband is het volkomen natuur lijk dat ons buiten het verdrag van Ver- «ailles om die wapensoorten worden toe- f;estaan. die de anderen op grond van een iiternationale conventie niet willen af schaffen. Onze eisch is zoo bescheiden en gematigd, dat daarover in het geheel geen discussie mogelijk is. De beslissing over de vraag of de ontwapeningsconfe rentie verder kan werken en of er een oi.twapeningsconventie tot stand komt, ligt thans bij de zwaarbewapende staten. In de kringen der Duitsche delegatie ziet men dp komende beraadslagingen met de grootste kalmte tegemoet. Het Amerikaansche standpunt over het ontwapeningsvraagstuk. In voorname regeeringskringen te Washington zou men, naar Reuter meldt, het bericht uit Gciiève, dat Duitschland het recht tot sche antwoord op Sir John Simon's vraag aan Von Neurath, dat Engeland in zeker opzicht gegarandeerd heeft, dat Frank rijk spoedig zijn leger-effectief zal ver minderen. Het „Petit Journal" schrijft:: „Indien de Duitsche regeering in Genève pro beert Londen van Parijs te scheiden door eenvoudig het oorspronkelijke voorstel van MacDonald als uitgangspunt der ko mende conventie te nemen, dan zou de toekomst der conferentie ernstig gecom promitteerd zijn. ADVERTENTIËN: teksD Subhelfl '"f' kolombreedte als redaction. lanl Lm 5 L gS4n i Ïh üdVertentiën <g«™agd, te koop, te huur) B a d S ;v r„Cg meei 10 Ct- bij vooruitbetaling (adres Bureau v.d.bladen met br. onder no. 10 ct. p. adv. extra) Bewijsno. 4 ct. S/Hinje's president, Alcala Zamora. heteekenis voornemens zou zijn zich te herwapenen ondanks de algemeene op vatting der andere landen voor ontwape ning. Men is van oordeel, dat het verdrag van 1921, dat een formeel einde maakte aan de vijandelijkheden tusschen beide landen, den Ver. Staten ruimschoots het recht geeft vertoogen dienaangaande tot Duitschland te richten. Nog interessanter is het om te weten hoe de Parijsche pers reageert op de Duitsche eischen. De Parysche ochtend bladen van Zaterdag w ijden er uitvoerige beschouwingen aan. De Petit Parisien" schrijft te kunnen voorspellen, dat de Engelsche regeering zich in elk geval zal uitspreken tegen de goedkeuring van prototypen en vestigt verder de aandacht op de verklaringen van Balduin op het congres der Conser vatieve Party te Birmingham. De ..Echo de Paris" acht het onverstan dig. Duitschland concessies te doen, w aar door het zijn bewapening zou kunnen Een Balkan—Locarno. De „Petit Parisien" wijst met voldoening op de hui dige diplomatieke activiteit tusschen arschau, Angora, Moskou, Boekarest, Sofia en Belgrado. Men ziet over het al gemeen een toenaderingsstreven, dat tot uiting komt in een reeks regionale ver dragen. Het doel van Tituleseu's reis naar Tur kije is niet slechts de onderteekening der vriendschapsverdragen met Turkije, doch de medewerking en de definitieve uitwer king van het Zwarte Zee-pact, dat Roe menië, Turkije en Sowjet-Rusland zal om vatten en welks tot stand koming voor het einde van deze maand kan worden verwacht. Onder verwijzing naar de ver der te verwachten onderteekening van een non-agressie- en vriendschapsverdrag tusschen Turkije en Zuidslavië prijst het blad deze toenaderingspolitiek, waarvoor Frankrijk altijd het goede voorbeeld heeft gegeven. Het „Journal", dat naar aanleiding van de reizen van Titulescu en van koning Alexander van Zuidslavië eveneens qpn artikel aan de Balkan-kwestie wijdt, is van meening, dat binnenkort een Balkan -Locarno" verwacht kan worden, dat Turkije, Griekenland, Zuidslavië, Roe menië en Bulgarije zal omvatten. Slechts de afwachtende houding van Bulgarije kan nog tot uitstel leiden. Paul Boncour, Titulescu en koning Alexander doen ech ter al het mogelijke om voor koning Boris van Bulgarije een beslissing gemakkelijk te maken. DE ERKENNING VAN DE SOWJET- UNIE DOOR DE VER. STATEN. Opnieuw op het WHte Huls In overweging. Naar Reuter uit Washington meldt, is de kwestie van de erkenning van de Sowjet-Unie opnieuw bij Roosevelt aan de orde. De raadslieden van den presi dent hebben zijn aandacht gevestigd op de jongste onderhandelingen over een crediet tusschen Frankrijk en de Sowjet- Unie, welke misschien een bruikbare for mule kunnen opleveren voor een middel- NICOLA TITULESCU, Roemeensch minister van Rjiiten- landsche Zaken. uitbreiden, wat op verzet bij de openbare meening der geheele wereld zou stuiten. Het „Journal" concludeert uit het Duit- pe? ei yke regeling van zekere aanspraken tegenover Rusland door de betaling van premies op geleend geld of contracten, welke premies clan aan de oude schuld- etschers ten goede zouden komen. OVER DE OPVOLGING VAN VON HINDENBURG. Prins Philip van Hessen De diplomatieke medewerker van de Daily Telegraph weet mede te deelen, dat de kwestie van de opvolging van Von Hin denburg als president van het Duitsche ryk in den laatsten tijd in verband met den hoogen leeftijd van den rijkspresi- dent onderwerp van bespreking in lei dende Duitsche kringen heeft uitgemaakt. Sommige hieraan deelnemende personen waren van meening, dat het rijkspresi- dentschap in handen diende te komen van een der nationaal-socialistische lei ders, liefst van Hitier zelf, doch deze scheen weinig geneigd deze functie te aanvaarden. Als een der candidaten, die in het algemeen een goede kans schijnt te maken, wordt o.a. Prins Philip van Hessen genoemd. Licht aan he4 hoofd gewond. Reuter meldt dat toen generaal O'Duffy, de leider der Iersche fascisten, zich te Tralee in het graafschap Kerry naar een vergadering begaf, hü en zijn metgezellen door een volksmenigte wwerden aangeval len. Er ontstond een algemeene vecht partij, waarbij de deelnemers zich bedien den van steenen en knuppels. Een afdee- ling soldaten moest uit Cork ontboden worden om de orde te herstellen. O'Duffy werd licht aan het hoofd gewond door een knuppel. Zijn auto in brand gestoken. De ernstige onlusten te Tralee in het Iersche graafschap Kerry, waarby de voorzitter der United Ireland Party gene raal O'Duffy aan het hoofd werd gewond, duurden tot ongeveer middernacht voort en pas nadat aanzienlijke politieverster- king en een afdeeling soldaten ter assis tentie waren verschenen kon de rust wor den hersteld. De menigte trachtte voortdurend net ge bouw, waarin de United Ireland Party ver gaderde, te bestormen en de politie, die dit trachtte te beletten, werd gebombar deerd met een hagel van steenen. Ondanks alle inspanning slaagde zij er slechts een enkelen keer in de menigte uit elkaar te slaan, doch spoedig kwam men weer in dichte drommen opzetten. De auto van generaal O'Duffy werd in brand gestoken en brandde volkomen uit. Te ongeveer 9 uur arriveerden uit Cork twee vrachtauto's met soldaten, die even eens ontvangen werden met een hagel van steenen en met uitroepen als „generaal O'Duffy, de verrader", en „wij willen ge neraal O'Duffy dood of levend". De mili tairen wierpen traangasbonimen, losten eenige salvo's en zuiverden de straten met de bajonet op het geweer. Een optocht van het Iersche republi- keinscbe leger werd uit elkaar geslagen. In totaal werden 25 personen gewond. Generaal O'Duffy, die naar ziin zeggen door eenige hamerslagen bloedend aan het hoofd gewond was, moest onder escorte van een afdeeling soldaten de stad ver laten. Bonds Garage A. N. W. B. NATIONAAL CRISIS-COMITE. Gift van de Koningin. De Koningin heeft een gift van 5000 geschonken ten bate van het Nationaal Crisis-Comité. NATIONAAL CRISIS-COMITE. Een denkbeeld voor de inzamel- week. Een deelnemer aan de radio-prijsvraag van 3 October j.1. schrijft aan het Natio naal Crisis-Comité liet volgende: „Door mij is machtiging verleend aan den postcbèque- en girodienst, mijn da- gelyksche girorekening tot op guldens af te ronden en het daardoor verkregen be drag over te schrijven op rekening van liet Nationaal Crisis-Comité no. 186000. Voorbeeld: Bedraagt het saldo op een bepaalden dag 87.65, dan is hiervan 65 c. bestemd voor uw comité en zoo vervolgens eiken dag. Wanneer dit door meer per sonen, b.v, tot 1 Mei 3934 eens werd ge daan, dan geloof ik, dat een belangrijk be drag zou binnenkomen". Het N.C.C. kan deze gedachte .volkomen onderschrijven en vertrouwt, dat door meer girorekeninghouders een dergelijke opdracht zal worden gegeven. WORDT HET N. J. V. OPGENOMEN IN DE GROEP-MUSSERT De voorzitter van het Nationaal Jonge ren-Verbond heeft Zondag ter vergadering te Zwolle medegedeeld, dat er onderhande lingen met de Nationaal-Socialistische Be weging worden gevoerd, die tot resultaat kunnen hebben, dat het N.J.V. de jeugd organisatie wordt van de N.S.B. („Hbl."). LANDDAG VAN N. S. B. TE UTRECHT. Zesduizend ten bijeen. nationaal-socfalis- Met negen extra-treinen en taliooze autobussen zijn Zaterdag eenige duizenden leden van de Nationaal Socialistische Be weging (N.S.B.) naar Utrecht gekomen voor het bijwonen van den tweeden land dag. Waren er op den eersten landdag on geveer 600 betoogers, thans is hun aantal vertienvoudigd en bedroeg dus 6000. Alle standen en leeftijden waren verte genwoordigd, maar de jongeren zijn over- heerschend. 4 a 5 c. per pond duurder. In suikerkringen verwacht men een crisisheffing op suiker van 6.75 a 8.12Vt per kg; de suiker zal daardoor wederom 4 a 5 c. per pond duurder wor den. Wetsontwerp spoedig te ver wachten. Men herinnert zich dat minister van Schaik bij de behandeling van het uni formverbod in de Kamer heeft aangekon digd maatregelen te overwegen tegen excessieve uitingen. Naar de Maasbode verneemt, is het ontwerp tegen zulke citingen, welke be- EK 150 gram, rose. zalm, groen, bleu, wit Ct. 100 gram, korenblduw, bleu, groen geel, rose, wil, zalm, terra, rood, beige, bruin, licht-blauw Ct. zeer mooi, in 12 fijne kleuren, 100 gram Ct. in 20 kleuren, 50 gram Ct. in 10 kleuren, 50 gram ct. Extra koopje, fijne kleuren, 100 gram ^9 ct. moderne kleuren, 100 gram Ct. zeer fijn, 100 gram Ct. gemellecrd, in 10 kleuren. 7'' lood S Ct. zeer sterk, 100 gram Ct. leedigingen bevatten tegen personen ol groepen op openbare vergaderingen ge daan, spoedig te verwachten. OPENBAAR DEBAT TUSSCHEN IR. ALRARDA EN IR. MUSSERT. Een uitdaging van Ir. Abarda. Ir. Albarda noodigt in een open brief, opgenomen in het Volk, den leider der N. S. B„ ir. Mussert, uit tot een openbaar debat. Ik stel mij voor, aldus de heer Albarda, dat dit zou kunnen worden gehouden in een van onze groote steden en ik meen, dat Amsterdam daarvoor in de eerste plaats in aanmerking zou komen. Omdat ik een evengroot tegenstander ben van „een claque aan de eene en een claque ana de andere zijde" als gij u te Vertelling van F. M. DOSTOJEWSKI. ..En ik houd tech zoo van jelui allemaal Ja. ik houd van Por.Porfiri.En 'k verneder me-door zoo te spreken... Gp dit oogenblik vloog hem een groote massa speeksel uit den mond. die een duidelyk zichtbare plek op het tafellaken vormde. Pseldonimow snelde haastig toe '»ni het met zijn servet af te vegen. Du laatste ongelukje gaf den president den genadeslag. „Mijneheeren, dat is te veel!" riep hy l'l jjinkklare vertwijfeling. „Maar het was toch maar een dronken jongen 1" poogde Pseldonimow opnieuw neni toe te fluisteren. „Porfiri! Ik zie, dat jelui allen...ja Ik wil zeggen, ik hoop.... .ia. 'k PI.S' van jelui mij te zeggen in welk opzo u Ik niy vernederd heb." Het huilen stond Iwan Ujitsj nader i <i het larhen. „Exrellentie! Alstublieft!".... „Porfiri, ik richt me tot jouAeg nou eens, als ik hierheen ben gekomen.. Ja., ja, naar jouw bruiloft, dan moet tjo'nby toch een bedoeling hebben gehad. Ik wilde jelui geestelijk omhoogheffen.. Ik wilde, dat jelui zouden begrijpen.. fcht mij tot allen, hier tegenwoordig: heD Iji mij in uw oogen zeer vernederd o Biet?" Stilte des grafs. Maar dat was juist liet erge die doodelyke stilte na een zoo posi lieve vraag. „Als ze nu toch maar losko men!" dacht Zijne Excellentie. Maar de gasten wisselden slechts blikken met el kander. Akim Petrowitsj zat meer dood dan levend op zijn stoel, en Pseldonimow, die van angst geen woord uitbrengen kon, herhaalde maar steeds bij zichzelf dezelfde, hem reeds lang kwellende vraag: „Hce zal ik dat alles morgen moeten boeten Plotseling wendde de medewerker van den „Yuurbrand", die reeds flink be schonken was. maar lot nu toe in wre\ebg zwijgen op zijn stoel had gezeten, zich regelrecht tot Iwan Iljitsj en antwoordde hem met fonkelende oogen als 't ware uit naam van het gansohe gezelschap: Ja" riep hii met luider stem, „ja. hebt u vernederd, ja. u bent een reaction- nair.. een re-ac-tio-nair!" Jongmensch. bedenk wat je daar zegt! Weet .je wel met wien je spreekt, hè! riep Iwan Iljitsj woedend, terwijl hii van zy.i plaats op sprong. Ik spreek zoo met u. En in de tweede Maats ben ik voor u .niet een jong- mensch U is hierheen gekomen om ge wichtig te doen en uit zucht naar popula- rl^PseMonimow, wat is dat?" riep Iwana Pseldonimow, wat is dat?" riep Iwan "en"paal''bieef staan en absoluut niet wist wat hö beginnen moest. Ook de gasten ii, „«mi dergelijk moeilyk parket, waren m een i)(, j^nste- den en riepen: „Bravo. bra\ In niet te remmen woede ging de mede werker verder: „Ja, u is hierheen gekomen, om u op uw populariteit te beroemen! U heelt hier de algemeene vroolykheid verstoord. U hebt champagne gedronken zonder te be denken, dat deze drank voor een beambte met tien roebel in de maand veel te duur is, en ik vermoed, dat u tot dat soort van chefs behoort, wien het om de jonge vrou wen van hun ondergeschikten te doen is! Erger nog, ik ben overtuigd, dat u het in stituut van het brandewynmonopolie ver dedigt. Ja, ja, ja!" „Pseldonimow, Pseldonimow!" riep Iwan Iljitsj en strekte beide handen naar hem uit. Ieder woord van den medewerker was een dolkstoot in Iwan Iljitsj' hart. „Dadelijk, excellentie, wind u zich niet op, alstublieftriep Pseldonimow ener giek. Hii sprong op den medewerker toe, pakte hem bij den kraag en trok hem achter de tafel uit. Men zou den zwakken Pseldonimow; zooveel lichaamskracht niet hebben toegeschreven, maar de medewer ker was erg dronken en Pseldonimow ge heel nuchter. Hy gaf hem daarna een paar porren in den rug en werkte hem zoo de deur uit. „Schurken zijn jelui allemaal!" riep de medewerker, „jelui komen morgen alle maal in den „Vuurbrand" aan den schand paal!" Allen sprongen van hun plaatsen op. „Excellentie, excellentie!" riepen Psel donimow, zijn moeder en eenige gasten, terwijl zii zich rondom den president schaarden, „Excellentie, wind u niet op! „Neen. neen!" riep de president. „Ik hen le gronde gericht.... ik ben hiei ge komen.... ik wilde eigenlijk mijn zegen- wensoh over allen uitspreken. En dat is nu de dank, dat is de dank!" Als bewusteloos viel hij op ziin stoel terug, legde beide armen op tafel, en zijn hoofd op de armen, precies in de schaal met de pudding. De algemeene opwinding was onbeschrijfelijk. Na een oogenblikje stond hii weer op, blijkbaar met de bedoeling heen te gaan; hij wankelde, struikelde over een stoel poot, viel languit op den vloer, waar hy rochelend liggen bleef Het gaat vaak aldus met menschen, die niet gewend ziin te drinken en dat een enkele maal eens doen. Tot den laatsten slok, het laatste oogenblik, behouden zij het bewustzijn, en plotseling vallen zij neer als een blok. Iwan Iljitsj lag op den grond en had .die bewustzijn verloren. Pseldonimow voelde in zijn haren en bleef bewegingloos in die houding staan. De gasten maakten zich gereed haastig heeyte gaan en be spraken, ieder op zijn wijze, ijverig bet voorgevallene. Het was ongeveer drie uur in den morgen. XI. De hoofdzaak was deze, dat Ps'oldoni- niöw er zeer veel slechter aan toe was can uit bet tot dusver verhaalde valt af te lei den. Afgezien nog van de oogenblikke- lyke, uiterst onverkwikkelijke, situatie, waarin lijj gekomen was. En terwijl Iwan Iljitsj op den vloer ligt en Pseldonimow naast hem staat en zich in vertwijfeling de haren uit het hoofd rukt. willen wy het verloop onzer geschiedenis onderbreken en eenige verklarende woorden speciaal over Porfiri Petrowitsj Pseldonómow zeggen. Een maand geleden zag liet er finantieel zeer slecht voor hem uit. Hii kwam uit de provincie, waar zijn vader de een of an dere betrekking had bekleed, van .'ets be schuldigd was geworden en tijdens het voor-onderzoek was gestorven. Nadat Psel donimow in Petersburg een vol jaar lang in uiterst kommervolle omstandigheden had geleefd, kreeg hij eindelijk (vijf maan den voor zijn huwelijk) deze betrekking met tien roebels salaris en leefde daardoor lichamelijk en geestelijk weer een beetje op. Spoedig evenwel drukte hem de macht der omstandigheden opnieuw. Hij en zijn moeder, die na den dood van haar man de provincie had verlaten en naar haar zoon in Petersburg was gegaan, stonden een zaam en alleen op de wereld. In den winter leden moeder en zoon bei den koude en hielden zii zich in het leven met voedingsmiddelen van zeer twijfelach tig gehalte. Dikwijls ging Pseldonimow met de waterkruik naar de Fontanka (zij arm van de Newa), om water te halen en daar tevens ziin dorst te lessohen Toen hij ziin betrekking gekregen had, richtte hij zich met ziin moeder in de een of andere erbarmelijke, kleine woning zeer armoedig in. Zii ging uit wasschcn, en vier maanden lang leefde hii slechts van het allernoodzakelijkste, teneinde zich een paar schoenen en een goedkoope overjas te kunnen aanschaffen. En de vele krenkingen, die lui op zyn bureau te verdragen had! Daar kwam bij voorbeeld een zijner chefs met de vraag hoe lang liet wel geleden was, dat hii een bad had genomen. Men fluisterde van hem, dat onder ziin uniformkraag zich gansohe nesten ongedierte bevonden. Maar Pseldonimow had een vasthou dend, taai karakter. Hii was uiterlijk een stil mensch, zyn scholing was gering, en hy nam dan ook weinig deel aan gesprek ken. Of hii gedachten bezat, plannen en systemen ontwierp, van groote dingen droomde, valt niet met zekerheid te zeg gen. Dit was niet zeer waarschijnlijk; maar wel bestond bij hem 'n instinctieve, krach tige, en onbewuste wil om zich uit zijn onzekere positie omhoog te werken tot een wat breeder levensplan. Hij bezat de hard nekkigheid der mieren: verstoort men hun nest, zii beginnen dadelijk opnieuw: ver nielt men het ten tweeden male, zij van gen ook dan weer van voren at aan, en zoo vervolgens, zonder ooit inoede te wor den. Zoo ook was liii bezeten met den vas ten wil een eigen huis te bouwen en zich een huiselijk leven te scheppen. Men kon het ziin voorhoofd aanzien, dat men te doen had met iemand, die zichzelf een weg wil banen, een tehuis wil veroveren en ook misschien nog iets zal kunnen be sparen. Hii bezat niemand op de wereld, die hem liefhad, behalve ziin moeder; deze echter hield grenzenloos van hem. Zy was een energieke, arbeidzame, onvermoeide vrouw, tevens een goede vrouw. (Wordt vervolgd).

Heldersche Courant | 1933 | | pagina 1