VAN WILLIGEN HELDERSCHE COURANT VAN DINSDAG 10 OCTOBER Rij. Een opzienbarende uitvinding van de Rijkstelegraaf te Kootwijk. Uit de pers. ioprog5ra>.mm& KONIJN's GELARDEERDE LEVER de inkrimping van den rundveestapel: De wijziging in de steunregeling De muiterij op de „Zeven Provinciën". \an links en rechts verdronken. ken amkrikaanschf ALAIN GliRBALT. smaakt 's zomers en 's winters even fijn 1 Zwolle uitgedrukt hebt, stel ik voor te be palen, dat geen teekenen van goed- of afkeuring mogen worden gegeven en dat ook demonstratieve uitroepen niet zullen worden geduld. Voorts zou ik, om elke ordeverstoring zooveel mogelijk te voorkomen, willen zien overeengekomen, dat in de vergade ring geen uniform of opzichtige onder scheidingsteekenen mogen worden ge dragen. Ik neem aan, dat het bestuur van de ardeeling uwer beweging te Amsterdam bereid zou zijn metiiet bestuur van de Federatie der s.d.a.p. een rechtvaardige regeling voor de verdeeling der toegangs- kaarten overeen te komen. Ook schijnt het mij voor die beide be-, sturen gemakkelijk een regeling voor liet presidium der vergadering te treffen. Wat de spreektijden betreft, stel ik u| voor, dat ieder onzer eerst een uur en daarna nog twintig minuten zal spre ken. Ongeveer een week tevoren kan door loting worden uitgemaakt, wie onzer het eerst het woord zal verkrijgen. Een ofiicieele mededeellng van de Nederlandsche varkenscen trale. WRIGLEY'S KAUWGOM IN DE MOND IS LEKKER EN GEZONDI Zaterdag is een ofiicieele mededeeliug van de Nederlandsche Varkenscentrale verschenen met betrekking tot de inkrim ping van den rundveestapel en m.n. ook van de verwerking van het daardoor ter beschikking komende vleeseh. Van de verdeeling van versch vleeseh aan minvermogenden is om technische en administratieve redenen afgezien, in over eenstemming met de adviezen van de meeste organisaties van belanghebbenden bij de vleeschdistributie en die van de or ganisaties der consumenten. Ook het stel sol-Kuyter (verwerking van het vleeseh tot worst en gebak' *s niet entvanke yk gebleken. Besloten ;s daarom ever te gaan tot ver duurzaming van het beschikbaar komen de vleeseh tot vleeseh in blik, dat volgens een bonnenstelsel onder de minvermogen den zal worden verdeeld. DE VERBOUWDE M-BOOTEN. De eerste vaart proef. deze maand Zooals men weet heeft de Stoomvaart Mjj. „Nederland" drie vrachtbooten, wel ker namen met een M beginnen: de „Ma- noeran", de „Mapia" en de „Madoera" stoombooten van ruim 9000 ton, die ge- ruimen tijd opgelegd waren geweest doen verbouwen bü de Ned. Dok Mjj. De schepen worden versneld en de stoom machines worden vervangen door moto ren van „Werkspoor". Het werk schiet thans snel op. De eerste der drie, de „Manoeran" zal in het midden dezer maand proefvaren, de beide anderen tel kens een maand later. EENHEID IN I)E POSITIE DER AMBTENAREN. Request aan de Tweede Kamer van Rijksambtenaren. De Bond van Ambtenaren by Departe menten van Algemeen Bestuur en hooge college's van Staat te 's-Gravenhage heeft een adres gezonden aan de Tweede Kamer waarin de onbillijkheid van crisiskorting in verhouding tot de salarieering bjj Pro vincie en Gemeente wordt betoogd, en aan welk adres een bijlage is toegevoegd waarin de wanverhouding in de salariee ring «en de achterstelling van het Rijks personeel in vergelijkende cjjfertabellen wordt aangetoond. l)e minister heeft aan het corr, bureau verklaard, dat aan andere gemeenten dan de vier groote, ondanks een desbetreffend ver zoek, geen uitstel van de wijzi ging In de steunregeling kan worden verleend. In verband met het verzoek, door ette lijke gemeenten, andere dan de vier groote gemeenten, aan het departement van so ciale zaken gedaan om eenzelfde uitstel van inwerkingtreding van de nieuwe he palingen der steunregeling toe te staan, als aan de vier groote gemeenten is ver leend, heeft het corr.-bureau den minister van sociale zaken, den heer Slotemaker de Bruine, verzocht, zijn standpunt teu deze te willen mededeelen. De minister heeft geantwoord, geen aan leiding te kunnen vinden om aan het ver zoek van genoemde gemeenten te* voldoen. Bij het nemen van deze beslissing heeft de minister zich laten leiden door twee overwegingen. De eerste dezer overwegingen is, dat het uitstel alleen kan worden toegestaan aan de vier groote gemeenten, aangezien zich alleen voor dezen technische kwesties voordoen, waarvan de oplossing eenigen tijd vergt. In deze groote gemeenten name lijk kan men niet onmiddellijk alle kaarten nagaan om uit te maken, of de desbetref fende personen enkel of dubbel uitgetrok ken zijn, waardoor een administratieve moeilijkheid ontstaat, welke eenig uitstel rechtvaardigt. Deze moeilijkheid echter doet zich in de andere dan de vier groote gemeenten niet voor, omdat daar de dub- bel-uitgetrokkenen reeds lang in dezelfde positie verkeeren, als waarin zü nu in de vier groote gemeenten worden gebracht. De tweede overweging, waardoor de mi nister zich bij de bepaling van zyn stand punt heeft laten leiden, is, dat de moeilijk heid, welke volgens de andere dan de vier groote gemeenten voor haar ontstaat, doordat voortaan de verdiensten van de vrouw tot een bepaald bedrag van den steun moet worden afgetrokken, niet kar. bestaan, daar de vraag, of de vrouw in een bepaalde week verdiend heeft, reeds tot dusver per week is moeten worden beslist. Jï. Rott. Crt."). jfet Intern, omrnepvraagstuk ln nieuwe banen. Ijjkheid aangewezen, die als een fel licht in een diepe duisternis valt. Reeds geruimen tijd heeft het radio laboratorium der rijkstelegraaf aan het onderwerp: telefonie met een zijband, uit anderen hoofde gewerkt, Sedert Mei van dit jaar werkt een der ultrakorte golfzenders te Kootwijk in vol bedrijf met Tndië volgens het systeem met een zijband. Dit is een technische prestatie van de allereerste grootte. Ner gens ter wereld wordt dit nog op die golf lengte gedaan. De zoo gunstige practijk opgedaan met dit systeem was aanleiding om het ook toe té passen op de lange omroepgolf. Hiermede heeft de rijkstelegraaf een bij drage tot de oplossing van het omroep vraagstuk geleverd, dat zonder weerga is. Voor liet forum van de internationale gedelegeerden heeft zij 's middags gede monstreerd welke mogelijkheden die ge weldige perspectieven openen en het netelige vraagstuk der golflengte-verdee ling plotseling een geheel ander aanzien geven. Voor Nederland beteekent dit naar ons gevoelen een hecht fundament voor het behoud van onze lange golf. Het P.T.T.- bedrijf heeft zich tot pionier opgeworpen Het heeft met Kootwijk bewezen, dat een staatszender in vertrouwde handen is, En kort daarop wijst de rijkstelegraaf den weg om uit het internationale om- roepprobleem te geraken. Wel ruim schoots is o.i. bewezen, dat het zendge deelte van den omroep in geen betere handen dan die van het rijk kan zijn. Ken woord van warme hulde brengen wij hier gaarne aan het staatsbedrijf der P.T.T. en in het bijzonder aan zijn eminente ambtenaren dr. ir. N. Koomans en zijn staf. Vragen die zich opdringen. Wij lezen in de „N. R. Ct.": Zoo kort voor de berechting van de muiterij op de »Zeven Provinciën* mogen wij vanzelfsprekend de ons gemelde bij zonderheden over aanleiding en voorbe reiding niet tot uitgangspunt voor een nadere beschouwing nopens de schuld vraag, waartoe het gemelde licht kon verleiden. Nu de zaak voor den rechter is, moet zelfs de schijn van invloed te willen oefenen, worden vermeden. Wel willen wij enkele vragen stellen, die zich opdringen naar aanleiding van letgeen het „Bat. Nieuwsblad" ln den vorm van een relaas, dat licht laat vallen op de tot dusver liggende in het duister eerste ontwikkeling van de trieste ge- leurtenis, heeft kunnen meedeelen: le. Was de commandant der zeemacht, hoofd van het departement dar Marine in Ned.-Indië, van de gemelde feiten onkundig, toen hij in den Volksraad zijn mededeelingen over den gang van zaken deed en toen hij, eenige maanden later, n antwoord op de critiek inzake de Marinebegrooting, andermaal in den Volksraad als regeeringsgemachtigde tiet woord voerde? 2e. Is er sedert de ervaring, zoowel te Soerabaja als op de Noordkust van Sumatra opgedaan met de uitwerking van de tegenstrijdige en verwarrende berichtgeving Inzake de Salariskortiug (.ordre, contre' ordre, désordre), thans een zoodanig overleg tusschen dedepar- tementen van Defensie en Koloniën, wel ker bemoeienis met de Marine in Indié elkaar op verschillende punten ontmoet, verzekerd, dat feiten als de hieromtrent gemelde bijzonderheden, zich niet meer zullen kunnen herhalen 3e. Zijn er maatregelen getroffen, waardoor gewaarborgd wordt dat mede deelingen, die aan kwade elementen aan boord gereede aanleiding kunnen ver schaffen tot het wekken van stemming onder de bemanning, niet meer plomp verloten op een publicatiebord worden aangeslagen, doch op taktvolle wijze en behoorlijk toegelicht, ter kennis van de betrokkenen worden gebracht? 4e. Zijn er maatregelen getroffen waardoor de état-major van een oorlogs schip weet niet alleen wat er aan boord onder de bemanning omgaat, maar ook welke vergaderingen voor passagierende schepelingen worden gehouden Zeker zouden nog meer vragen te stel len zijn, doch wij wenschen ons te be palen tot deze vier, waarvan er drie over onderwerpen gaan van organisatorischen aard, die niet enkel incidenteele, maar blijvende beteekenis hebben. De kluizenaar van de zee. De eenzame Fransche zeiler Alain Ger- Binnenland. I)E MOORD IN DEN GROOTEN IJPOLDER TE AMSTERDAM. De vermoedelijke dader aan gehouden. De politie te Amsterdam heeft een 30- jarigen man aangehouden, in wien zij den vermoedelijkeu dader van den moord in den Grooten IJpolder, gepleegd in den nacht van 27 Sept. j.1. op G. Verhoeven, meent te zien. Het is een recidivist, die in den Grooten IJpolder bekend is, daar meermalen ge werkt heeft en ook den vermoorde kende. Zijn voornaam is echter niet Ariedit is, gelijk men weet, vau groot belang, om dat Verhoeven een oogenblik voor het schot op hem gelost is, dien naam ge noemd heeft. Wij vernemen nader, dat de politie ook na de verhooren, waaraan zij den aan gehoudene heeft oncferworpen, nog slechts weinig houvast heeft. rj> het dan genoeg om hem nog niet vrij Dien. D(K)I) GEVALLEN. De 17-jarige bakkersleerling B. Kool haas te Winschoten, demonstreerde Vrij dagavond voor zijn vriend eenige acroba tische toeren op de fiets. Toen hij met zijn voeten op het zadel stond is hij gevallen. J Hij kwam op het trottoir terecht. Hij werd met een hersenschudding naar het zieken huis gebracht waar hij 's nachts aan de gevolgen la overleden. haÜTt, bijgenaamd „De kluizenaar vanje zee" is in de kleine boot. die zijn naam draagt, uit Taboga in Panama vertrokken om zün tweede reis rondom de wereld V0HH 'is 'voornemens door te varen naar deje" eeu w "niet tot een oplossing komen. "ü.^nTtonden. een afstand van 0p den dag van de opening der Tweede 10 O c t o b e r. De eenige medebur gers, die voorloopig geen last zullen krjj. gen van de werkloosheid, zyn onze rech ters. Zij hebben dat te danken aan de wet, regelende het verbod van uniformen en politieke emblemen. De vraag wat een uniform is, zal in de Markiezen-eilanden, een «000 kilometer, tenzij gebrek aan water een andere tegenslag hem nooczaakt de Galapos-eilanden aan te doen. Hii heeft meer dan een maand te ra- boga vertoefd en arriveerde daar in Augus tus uit Martinique. ERY BOS DOOR I)E NECC-FILM GEËNGAGEERD. De Hollandsche fllmactrlce Ery Bos, die den laatsten tijd in Duitschland meer en meer op den voorgrond is getreden, o.a. in de films „Unmögliche Liebe waar zij partnerin was van Asta Nielsen, „Das Lied vom Glüek" met Herbert Ernst Groh en „Roman einer Nacht" met Liane Han is door de Neeo-film geëngageerd om een hoofdrol te vertolken in het filmwerk ..De Omweg" van Adam Haag. Ery Bos, hoewel in eBrljjn werkzaam, is een dochter van den bekenden Holland- schen pianist Coenraad Bos. MUITERIJ IN EEN GEVANGENIS TE BUENOS AIRES. Drie dooden, zeven gekwetsten. Zaterdag is te Buenos Aires in een ge vangenis een muiterij uitgebroken. Ge vangenen maakten zich meester van wa penen en vielen aan op de bewakers. Dezen maakten van hun wapens gebruik en doodden drie gevangenen. Van de be wakers zyn er zeven gewond. De rust werd pas hersteld nadat een afdeeling infanterie was ontboden en er met traangas werd gewerkt. Onder de dooden zijn twee voormalige leden van de beruchte bende van Digio- vantii. VULKAAN IN WERKING. De vulkaan Laear, gelegen op 400 km van Antofagasta, die als gedoofd werd Kamer zagen wy in Den Haag een acht tal 1«- tot 17-jarige jongelui „aan rotten van twee" met dreunenden pas, langs trekken, alleen gekleed in een peau de pëche-rijbroek. een grijs colbert, en een „Bezem" i" den zak. Dit uniform, dat voor de wet geen uniform was, liet om den drommel geen twijfel over aan de uniforme wereldbeschouwing van de dragers. Wij kunnen ons duizend varia ties van dit genre indenken. Bijvoor beeld een zwart hemd over den arm of over den schouder, of gedragen als das, of als ceintuur. En onze beklagenswaar- dige edelachtharen zullen van iedere af zonderlijke verkleedpartij hebben uit te maken, of zij uitdrukking geef aan poli tieke gevoelens. In Den Zin Der Wet. Met de politieke emblemen is het nog veel moeilijker. Deze mogen niet opzich tig zyn. Maar wat is opzichtig? Vraag aan eenige echtgenooten wier vrouwen zich goed kleeden en zich goed opmaken, of zich niet goed kleeden en zich niet goed opmaken, wat opzichtig is en ii mlt van niemand hetzelfde antwoord krijgen, (leen wonder! Opzichtigheid is een kwea- tie van persoonlijke appreciatie. Neen bijvoorbeeld zwarte hemden. Die zyn in Nederland opzichtig. Maar in Italië zyn juist witte hemden opzichtig. Om dichter bij huis te blijven: een oranjeknoop op Koninginnedag was tot een jaar geleden leelyk op weg opzichtig te worden; nu is juist de afwezigheid van zoo'n knoop aardig op weg opzichtig te worden. De arme rechter zal er zijn hoofd over mo gen breken, wat opzichtig is In Den Zin Der Wet. Hoe breed en hoe lang de vlaggetjes mogen zijn, hoe dik de letters, hoe diep het rood en het bruin, hoe fel do tekst, hoe groot het insigne. De uit spraken van den eenen rechter zullen in hotsing komen met die van den anderen, zo zullen tegen elkaar worden uitge speeld, ze zullen eikaars uitspraken op heffen, en het Weekblad van het Recht beschouwd, is plotseling ln werking ge-j*a| jn extra edities moeten verschijnen treden. De bevolking in den omtrek ver-nn; de daverende polemieken te verwer- keert in een paniek. Velen bereiden kt»n. voor op de vlucht Uit den krater komen voortdurend groote rook- en aschwolken. De fabrieksarbeider J. van Wjjck Is Vrijdagavond, toen hy van zijn werk te Sas van Gent per rijwiel naar zijn worir-g te Hoek terugkeerde, nabij Driekwart in het kanaal gereden. Twintig minuten later is zijn lijk opgehaald. De man laat een vrouw en drie kinderen achter. Rn tot overmaat van ramp heeft men nog de lastposten, die niet geduldig kun nen wachten totdat ze geverbaliseerd worden, maar „proefprocessen" uitlok ken: zooala het Groningsche raadslid, dat zich onlangs te middernacht bij eo» poli tiebureau aanmeldde, met het verzoek hem te bekeuren, omdat hij een vlaggetje met drie pijlen op z|jn auto had. In plaats van te zeggen: „Ga nou rustig slapen goede man", zei de bereidwillige politie- majoor: „Goed, rijd u dan maar even heen en weer. dan zal ik u op den bon slingeren", of woorden van die strekking. En nu Is het heele apparaat van de Gro ningsche Justitie in werking gezet om uit te knobbelen of de drie pijlen door den beugel kunnen. Worden ze verboden, dan is hetzelfde te probeeren mej 4 pijlen, of Een Hitler-jongen uit Stultgart-vVan-mR.l 2'> nf m,,t 'n PÖ1 en boog ONTVOERDERS TOT LEVENSLANG VEROORDEELD. Naar Reuter uit Oklahomn meldt, zijn vier lieden van wie een "rouw, die den petroieummagnaat Urschcl ontvoerd had den, veroordeeld tot levenslange gevange nisstraf. EIN8TEIN NAAR AMERIKA. Eliistein is Zaterdag van Londen naar Southampton vertrokken om zich aldaar naar de "ereen. Staten in te schepen. DE WRAAK VOOR VAN DER LUBBE. va hecht fundament voor be houd van onze lange golf. Wij lezen in de „Nw. Rott. Crt.": Gelijk bekend, is de internationale radio-conferentie welke dit jaar te Luzern gehouden werd feitelijk op een misluk king uitgeloopen. Nederland en nog eenige andere naties hebben geweigerd de overeenkomst te teekenen. Men zal zich in dit verband herinneren, dat de golflengte van 1875 meter geruild zou moeten worden voor die van 1195 nieter, een ruil dien wij indertijd uitvoerig be sproken en ontoelaatbaar hebben geacht. De steeds toenemende internationale moeilijkheden op radio-omroep-gebied en de ontevredenheid over het verloop van de conferentie van Luzern hebben de Union Internationale de Radiodiffusion (U. I. R.) indertijd doen besluiten te Am sterdam in October een vergadering te beleggen. Deze vergadering is Woensdag j.1. begonnen. Zaterdag hebben ongeveer dertig techni sche experts van de U. I. R. een bezoek aan Kootwijk gebracht, daartoe uitgenoo digd door het hoofdbestuur van P.T.T. Het gezelschap werd op den tocht van Amsterdam vergezeld door den hoofdin genieur-directeur der telefonie, ir. H. J. Boetje, den hoofdingenieur der telegra fie ir. C. H. de Vos en den ingenieur der telegrafie ir. E. F. J. Völter. Te Kootwijk hebben dr. ir. N. Koomans directeur van het laboratorium der rijks telegraaf alsmede de ingenieursVerton en Ennen het gezelschap ontvangen en rond geleid. Het doel van deze excursie was dit internationale gezelschap technische ex perts een kijkje te doen nemen van de inrichting en in het bijzonder een demon stratie te geven van den grooten zender van de 1875 meter golf, welke voor deze gelegenheid als zender met een zijband was ingericht. Wat beteekent een zender met ene zij band voor den omroep? Heel in het kort, ontdaan van alle technische franje het volgende: de mogelijkheid muziek van hetere kwaliteit uit te zenden of bij be houd van de huidige kwaliteit meer sta tions op de beschikbare golfbanden te kunnen plaatsen. Wü zullan dit ïiwxUA' 'Jj ds radio-conferentie te Praag werd indertijd de onderlinge afstand van de zendsta tions teruggebracht van 10 op 9 kilo perioden. Dit beteekent dus een verrui ming van werkmogelijkheid. Een eenvou dige rekensom leert, hoe groot het aantal beschikbare plaatsen op een golfband is, Daartoe behoeft men de breedte van dier| band uitgedrukt in kilo-perioden slecht.; te deelen door den onderlingen afstam van twee zenders. Hoe grooter die onder linge afstand hoe minder beschikbare plaatsen waarbij de kwaliteit beter wordt naarmate de onderlinge afstand grooter wordt. Naarmate die onderlinge afstand klei ner wordt, vallen er echter ook meer hooge toonen weg zoodat het gemakke lijk te begrypen valt waarom men met die inkrimping van de afstanden aan be paalde grenzen is gebonden. By de ge wone omroep-telefonie hebben wij een draaggolf met twee zybanden aan weers zijden daarvan. Deze zybanden samen mogen maximaal 9 kilo-perioden breed zijn. Zij zijn echter symmetrisch zoodat men iets dubbels dus iets overbodigs heeft. Dit overbodige maakt nu, dat een zender feitelijk meer plaats inneemt dan hij strikt behoeft. By een zender met een zijband is dat overbodige dus weg, zoodat er meer ruimte overblijft. Die ruimte kan op tweeërlei manier worden gebruikt: of om de enkele bandbreedte te vergrooten waardoor dus de muziek aan kwaliteit wint of om meer stations te bergen in de bestaande omroepbanden. Aan de hand van hetgeen de jongste omroepconferen- ties te zien hebben gegeven zal deze laat ste mogelijkheid het meest op prijs wor den gesteld. Men was verstrikt geraakt in de eischen van de verschillende naties betreffende het aantal zendstations voor elk. Moeder natuur heeft met methodische juistheid en onverbiddelijkheid grenzen gesteld, indien bepaalde normen aangenomen worden. Totdusver was het onmogelijk om het aantal beschikbare plaatsen grooter te maken aangezien de hierboven genoem de kwaliteit op haar beurt een grens stel de. En ziet, hier heeft als bij tooverslag do rijkstelegraaf etui onbekende moge- WOENSDAG II OCTOBER. Hilversum, 296 M. VARA-uitzending. 8.00 Gramofoonpl. 10.00 Morgenwijding VPRO. 10.15 Uitz. voor Arb. in de Continu'oedr. VARA-Kleinorkest o.l.v. H. de Groot, mevr, A. Blanken-van Kuyk (causerie). 12.00 De Flierefluiters o.l.v. J. v. d. Horst en gramofoonpl. 2.00 Zenderverzorging. 2.15 De Notenkrakers o.l.v. D. Wins. 3.00 Voor de kinderen. 5..V0 A'damsch Salonorkest o.l.v. D. Kiekens. 6.00 Orgelspel J. Jong. 6.20 Vervolg orkestconcert. 7.oo« Causerie Drs. S. Kleerekooper. 7.20 Concert m.m.v. „De Chansonniers", C. Steyn (accordeon) en J. Jong (piano). 8.00 Herhaling SOS-berichten. 8.02 VARA-Philh. Orkest o.l.v. Prof. J. Ehr lich, m.m.v. Joseph Smith (tenor). 8.45 Vaz Dias en VARA-varla. 9.00 Vervolg orkestconcert. 9.45 „Snorder", spel van G. Pilger. M.m.v. het VARA-tooneel o.l.v. W.'v. Cappellen. 10.15 Vervolg orkesteoncert. 11.0512.00 Gramofoonmuzick. Huizen, 1875 M. NCRV-programma. 8.00 Schriftlezing en meditatie. 8.15 Gramofoonpl. 8.15 Gramofoonpl. 10.30 Morgendienst o.l.v. Ds. H. v. d. F.iskamp. 11.00 Zang door J. Meyer (bariton) m.m.v. H. van Bi;nen (piano). 12.15 Gramoio.jnpl 12.30 Kwintetconcert o.l.v. P. v. d. Hurk en gramofoonpl. 2.30 Voor jonge postzegelverzamsi.iars. 3.00 Voor de huisvrouw. 3.30 Concert. J. Deggeler (viool, H. Franken (viool en viola), Lous Goossens (cello) en T. Brandes (-harmonium) en gramofoonpl. 5.00 Kinderuurtje. 6.00 Causerie. 6.30 Afgestaan. 7.15 Ned. Chr. Persbureau. 7.30 Mr. P. Dicleman: Geloofszekerheid en zielevreugde. 8.00 Gramofoonpl. 8.15 Concert door de Arnhemsche Orkestver- een o.l.v. J. Spaanderman, m.m.v. mevr. H. van Bremcn (sopraan) 9.00 Causerie over Werkloozensteun. 10.00 Vaz Dias. 10.1011.30 Gramofoonmuzick. DONDERDAG .2 OCTOBER. Hilversum, 2yt M. AVRO-programma. 8,00' Gramofoonpl. tot 215. 10.00 Morgenwijding. 10.15 Gramofoonpl. 10.30 Concert. Mej. Solange Cats (piano) en R Krol (cello). 11.00 Declamatie M. Meunier-Nagtegaal. 11.30 Conceit. 12.00 Omroeporkest o.l.v. Gerharz en gramo foonpl. tot 2.15. 2.30 Vervolg concert Omroeporkest. 3.00 Knipcursus mevr. I. de Leeuw-van Rees. 3.45 Gramofoonpl. 5.00 Voor groote kinderen. 5.30 Concert door de Octophonikers. 6.30 Sportpraatje H. Hollander. 7.00 Vervolg concert. 7.30 Engelsche les Fred Fry. 8.00 Vaz Dias. 8.05 Gramofoonpl. 8.15 Uit de Doelenzaal te R'dam. Concert door de Kon. Chr. Oratoriumveren. „Excelsior' o.l.v. B. Diamant, m.m.v. het Rott. Philh. Genootschap, Maatje Offers (alt), S. Booth- Haas (sopraan). Wagner-programma. 9.15 Gramofoonpl. 9.30 Uit het Concertgebouw te A'dam: Con certgebouworkest o.l.v. Dr. W. Mengelberg. 10.15 Gramofoonpl. 10.30 Concert door de Octophonikers. 11.00 Vaz Dias. 11.10- 1200 Gramofooonpl. Huizen, 1875 M. 8.009.15 en 10.00 Gramofoonpl. 10.15 Morgendienst o.l.v. Ds. G. W. van Deth. 10.45 en 11.0 Gramofoonpl 11.30 Lezing. 12.15 Orkestconcert en gramofoonpl. 2.00 Cursus fraaie handwerken. 3.00 Gramofoonpl. 4.00 Bijbellezing door Ds. G. Veneina, m.m.v. mej. C. de Jager (zang) en F. Reymerink (orgel). 5.00 Handenarbeid voor dc jeugd. 5.30 Gramofoonpl. 7.30 Weekoverzicht C. A. Crayé. 8.00 Zendingsvoordrachten door Z.Ex. A. W. F. Idenburg en Dr. J. H. Bavinck en gra-^ inofoonpl. 9.50 Vaz Dias. 10.00 A. J. Drewcs: Wat ze van ons krijgen (causerie voor de ouders). J0.3011.30 Gramofoonmuziek. Dp beste manier nm dergelijke dingen te behandelen ia nog altijd die van den klassieken kantonrechter le Amsterdam, die uit moest maken of het strafbaar was. een automobilist te waarschuwen voor een z.g. .autoval". Ook bij dat proefproces had iemand opzettelijk een automobilist gewaarschuwd, dat zijn snel heid werd opgenomen om uit le maken of dit een overtreding Inhield. Ziehier de uitspraak van den Amsterdamschen Salomo: „De bedoeling van den verdach te is niet geweest, de politie te belemme ren In de uitoefening van haar functie, maar een rechterlijke beslissing uit te lokken. Dit fs niet strafbaar Met dat al zullen de rechters de eerste jaren hun handen vol hebben. Moeders, laat uw zoon rechter worden! gen is Zaterdag door iemand van achteren aangevallen, die hem onder den uitroep: „Dat 1» de wraak voor Van der Lubbe". zoo'n stomp in de nierstreek g8f, dat hij bewusteloos ineenzakte. INBREKER DOODGESCHOTEN. Te Essen zag een hoofdagent van poli tie, dat een jongmensch de ruit van een juwelierswinkel insloeg en een greep deed in de étalage. Toen de agent hem aan trachtte te houden, slingerde de dief hem eenige horloges naar zyn hoofd en sloeg op de vlucht De agent gebood hem halt en vuurde twee waarschuwingsschoten af Toen de man niet stilhield, schoot de agent hem dood. SNELHEIDSRECORD VAN FRANSCHE TORPEDOBOOT. Uit Toulon wordt gemeld, dat de Fran sche torpedoboot „Cassard" een wereld- snel heidsrecoré voor torpedobooten op haar naam bracht, door een dezer dagen, op de thuisreis van de Oriënt naar Tou lon, geruimen tijd te loopen met een snel heid van 42 knoopen per uur. ERNSTIG AUTO-ONGELUK VOOR HET BUCKINGHAM PALEIS. Twee dooden, drie zwaar ge wonden. Zaterdagmorgen is een ernstig auto ongeluk geschied vlak voor het Bucking- ham paleis. Er stonden tegen 11 u., zooals gewoonlijk, een menigte menschen op de trottoirs vlak voor het paleis om naar het aflossen van de wacht te kijken. Van Con- stitution Hill kwam een particuliere auto inet vry groote vaart aanrijden. I)e chauf feur nam zijn draai te kort, reed tegen een lantaarnpaal op en vandaar, met vol komen verlies van de macht over zijn stuur, het trottoir op waar de menschen stonden. Alle, stoot welts.,,, ..V™ DE VERLEG ENSTE AMERIKAAN. Of de verstandigste? De verlegenste Amerikaan, zoo vinden wy 111 een Kngelsch blad Liudbergh ge noemd, omdat zyn vrouw en hy zich zoo veel mogelijk aan openbaar huldebetoon onttrekken. Dat is al dadelyk begonnen 1 l 1aan'comfd Southampton. Lind- ergh hezouht de fabriek van Vickersop e luchthaven en buiten stond een dichte menigte, maar de Amerikaan zei daar niet egeu te kunnen en ontsnapte door een achterdeurtje, s Nachts logeerde het echt- paarop Botleigh Grange, een hotel halver- ege L ortsmouth en Southampton, waar e verzocht zijn incognito te bewaren. 1 geschiedde. Een logeergast herkende indbergh, doch de anderen praatten hem 8 het hoofd, 's Ochtends vroeg ver- okken de Lindberghs. Zij hadden een cgiiiig dat hen naar Londen zou bren gen en een luxe-suite in een der eerste noiels aldaar afgeslagen-en vertrokken ('pn Wp«?naarSalisbury op, waar- "jnluk met Cardiff als bestemming, meent zen maar het was zoo vol, dat de auto een groep van 12 personen omver reed, van welke er 2 op slag gedood en 3 ernstig gewond werden. De 7 anderen kregen sny- en vleeseh wonden. De auto is totaal vernield en de chauffeur in hechtenis genomen. leins PÖSTDIEFSTAL OPGEHELDERD. Naar Reuter uit Chicago meldt de politie den brutalen diefstal 'an' ding aangeteekende poststukken 1 Ie staten werkte en in zes steden vestigd. Tot dusver is ai 1, gR' van 150.000 dollar van hun E "n spoort. Te Chicago z«n v?er te n»Pge* vyf, te New York 3 mïïnen TIGER KACHELS

Heldersche Courant | 1933 | | pagina 2