'Utat wilt 11 Uzzn 1 cfaan m im.% TWEEDE BLAD Collecte voor het plaatselijk Crisis-comité. HELDERSCHE COURANT VAN DINSDAO 10 OCTOBRP 1933. Een storm!!!van enth?U8'- Hoe Meed, Volharding en Zelfopoffering, Stadsnieuws. haar 25-jarig bestaan vierde PASSAGE- REISBUREAU de Vereeniging van de Blauwe Zeeridders, Attentie! 2 2 7 7 7 3 EN KONINGSTRAAT 76 De berechting van de muiterij op „De Zeven Provinciën". Met een enkel woord hebben wij reeds meegedeeld, dat het plaatselijk crisis comité, tenemde verbetering ,n haar ledig geraakte kas te krijgen, van plan is een inzameling op groote schaal te houden onder de bevolking en bij voorbaat een beroep doet op de mildheid en vrijgevig heid van ieder. a Het is thans de tijd daarvan eens iets meer te vertellen. Hoewel de kas al ge- ruimen tijd leeg is. heeft het Crisis-comité de laatste maanden geen beroep gedaan op het Heldersche publiek. Daarvoor wa ren meer dan één reden: we hadden een buitengewonen zomer en hoewel ook toen er stadgenooten waren, die een regel matige ondersteuning noodig hadden, naakten de vacanties, waardoor voort durend vele gezinnen uitstedig waren, en het feit. dat men geheele dagen aan het trand doorbracht, het wel moeilijk aan 'eld te komen. De uitkeeringen behou- -'ns een enkele natuurlijk, die onmogelijk on worden gestaakt werden dan ook 'opgezet. Nu evenwel de winterperiode weer voor le deur staat, wordt de zaak anders: de ortere dagen brengen wederom meerder orgen ten aanzien van het stoffelijk be- taan mede en dringender dan voorheen omen de aanvragen om steun. En nog- ïaals gezegd: om het noodige te kunnen oen. heeft het crisis-comité dringend een •rsterking van inkomsten noodig. Besloten is dus tot het houden eener ijote collecte; Deze zal worden gehouden o morgen en overmogen en daarvoor een origineele methode uitgekozen, 'en heeft namelijk onze plaatselijke mu- •kcorpsen. alsmede de mondorgelclubs in de Speeltuinvereniging bereid gevon- n daarbij medewerking te verleenen. Deze medewerking heeft op de volgen- '.3 manier plaats: De hierbedoelde muziekcorpsen houden de verschillende wijken der stad een mdgang. Hierbij zal op dé straathoeken 'ilgestaan en een nummer gespeeld wor- 'en. terwijl onder het spelen dames en •eeren met de collectebussen rond zullen jaan. Ie" teerd zaf A StationsPlei«- Gecol- den Kin 1 T bdde zi>den van den Kanaalweg, de Hoofdgracht, de Bui- Zu dT\ u; AnkerPark- Binnenhaven. (R *U u Stra3t e" het Tuindorp (Brakke veld weg en Boerhaavestraat met de daarachter liggende straten tot den Middenweg daaronder begrepen). De Oranje Harmoniekapel tenslotte die eveneens te half acht vanaf het Stations plein vertrekt zal het gedeelte nemen tus schen Parallelweg. Ruyghweg. Bassin- gracht, Spoorgracht. Keizerstraat en Ver engde Spoorstraat. Behalve in de Keizer straat. wordt ook in al de hier als qrens genoemde straten gecollecteerd. Zooals gezegd, de muziekcorpsen en de beide speeltuingroepen zullen niet tijdens iet marcheeren spelen, maar voor het ge ven van een nummer muziek zich aan den hoek van een of andere straat opstellen. Ondertusschen zullen tal van jongens en meisjes zich met het in ontvangst nemen van giften belasten, welke door het Hel dersche publiek zullen worden gedepo neerd in de collectebusjes. En, natuurlijk, met gulle hand! Deze collectanten bestaan uit leden van de navolgende vereenigin- gen: Gymnastiek- en Excercitie-vereeni- ging ..Pro Patria Gymnastiekvereeniging ..O.K.K. alle groepen der Heldersche padvinders en padvindsters. de Heldersche Continent Trotters. De Wandelsport ver eeniging ..De Jutter" zal de fakkels dra gen. welke den stoet zullen voorafgaan. Aan deze laatste groep hebben wij nog de speciale boodschap van het Crisis-comité, dat zij moeten zorgen beide avonden te half acht bij den afmarsch op het Sta tionsplein te zijn met de benoodigde fak kels. Deze laatste kunnen worden gehaald aan de Werf poort op zoodanig uur, dat de dames en heeren tijdig bij den afmarsch aanwezig kunnen zijn. We hebben het dus allen goed begre pen. nietwaar? De kas van het Crisis comité heeft dringend versterking noodig. Daarvoor zullen nu Woensdag en Don derdag collecte-avonden worden georga niseerd. waarvoor wij aller medewerking i inroepen. Ieder, van wat rang of stand De Speeltu.nvereeniging. groep I. ver- ook. heeft wel iets te missen voor dit doel. rekt des avonds half zeven vanaf het Het aldus bijeengebrachte geld blijft in de lubgebouw in den Ouden Helder en col- stad: het komt uitsluitend ten goede aan zeteert in dit stadgedeelte (alle straten mede-inwoners. Inwoners van Den Helder! Hier ligt thans een eere-taak voor u! Want collec tes als deze worden op het oogenblik over het geheele land gehouden en het is nu zaak. dat Den Helder ten opzichte van andere gemeenten geen slecht figuur maakt. Laat men dus zich rekenschap er van geven, dat het hier betreft den nood van stadgenooten. waarbij er verscheide nen zijn. die uitsluitend op deze ondersteu ning zijn aangewezen en thans in angst en kommer den winter tegemoetgaan. Helpt hen met uw gift. waarvoor ze zich het noodigste kunnen aanschaffen! ,en, K,0,K' uf opgetrokken) is de heer S. Krljnen. Aannemer is de firma Labout, het schilderwerk werd verzorgd door de firma Schooneveld, terwijl de electrische en sanitaire aanleg het werk is van de firma de Jong, Zuidstraat. i asme vaat op hw °n'Vu ,?lk0t'aCI> ziet' CJaap Snor, hij breit ze zelf best |e klas rep.-inrichting voor alle soorten wollen kleeding, kousen en sokken (ook de allerfijnste). Voor nicuwwerk zijn wij no. 1. Zuidstraat 19. (Let op den gelen winkel). zn westen van den Singel. Dijkstraat in begrepen De tweede groep vertrekt des avonds half zeven vanaf het clubgebouw Brakke- veldweg en collecteert in dat gedeelte, lig gende tusschen Polderweg (vanaf Vak- chool), Kerkgracht. Singel (linkerkant). Timorpark. Javastraat (tot Vakschool). Harmoniekapel ..Winnubst". vertrekt te half acht vanaf Stationsplein en collec teert in 't stadsgedeelte, liggende tusschen Prins Hendriklaan. Loodsgracht. Molen gracht. Westgracht. Keizerstraat. Stedelijk Muziekcorps vertrekt eveneens Licht op voor allo voertuigen: 1 ui.sdag 9 Oct. Woensdag 10 17.50 uur. 17.48 LEZING OVER POLEN. I Vrijdag a.s. hoopt in het Evangelisatie gebouw in de Palmstraat een bekend I Poolsch predikant, ds. Götze uit War- schau, te spreken over: „Het werk Gods in Polen". Ds. Götze is op een rondreis door Ne derland en spreekt in tal van steden in ons land over den toestand in Polen, waar- bjj hij een groot gehoor trekt. Voor eenige jaren terug heeft ds. Göt- ze ook in onze stad gesproken. Die hem Onze stadgenoot, de lieer B. A.joen geoord hebben weten welk een Jaring, slaagde te Arnhem voor het dl- geestdriftig en bezielend spreker deze predikant is. Wij verwijzen verder naar de adverten ploma calculator in de typografie. JUBILEUM. tie in het Advertentieblad van morgen en de Heldersche Courant van Donderdag. WINKELNIEUWS. De Toneelvereeniging „Excelsior", di recteur W. J. Sanders, gedenkt op Zater dag 14 October a.s. haar 10-jarig bestaan, In ('asino. I De firma M. S. de Jong is bij onze Een tiental jaren heeft deze tooneel- lezeressen welbekend: als een der oudste vereeniging aan hare donateurs twee en betrouwbaarste adressen op het gebied taal per jaar een uitvoering gegeven en van damesmode. Na haar vertrek uit de hoopt dit nog meerdere jaren te doen. Keizerstraat heeft zij haar zaak in de O111 iedereen, ook zij die een schrab' Koningstraat gedreven maar al spoedig beurs hebben, een recht gezelligen avond L>]eek dat pand te klein. Besloten werd e kunnen geven, heeft deze vereeniging een radicale uitbreiding, waarbij het Ie donatie zeer laag gesteld n.I. 60 ct. per pan(j ernaast geheel werd gesloopt en persoon of f L— per paar met recht op opnieuw werd opgetrokken, uvee uitvoeringen per jaar. j Gisterenmiddag is deze nieuwe en toch Deze maal heeft „Excelsior" op haar ou(lo Heldersche zaak gevestigd in de jubiletimavond het bekende tooneelstuk Koningstraat 110. 55 (het tijdelijke pand .111 Jan Fahricius „Onder één dak" ge- n0- 53 j8 nu verlaten) onder groote belang- ,<>zen. stelling van het damespubliek heropend. Voor verdere bizonderheden verwijzen 1 pe winkel is nagenoeg de helft grooter ij naar de in dit blad voorkomende ad- geworden en vooral de uitstekende ver- rtentie lichting, zoowel van voorzijde als achter zijde, zal de bezoekster opvallen. Alles is uiterst eenvoudig gehouden, maar zeer smaakvol; een aantal lichtpunten zorgen, nu we weer de korte dagen hebben ge kregen, voor overvloedige verlichting, hetgeen vooral des avonds een imposant gezicht oplevert. Speciaal van de etalages is in het bizonder werk gemaakt; hier heeft mevrouw de Jong, geholpen door haar zoon, laten zien wat goede smaak in dit opzicht vermag. Een zijraam maakt het mogelijk ook de etalage van dien kant te bewonderen. De firma de Jong, onzo lezeressen EVANGELISATIE-AVOND. Met verwijzing naar de in dit nummer oorkomende advertentie, herinneren wy ian den Evangelisatie-samenkomst in het lir. Militair Tehuis, Kanaalweg. heden- ivond 8 uur, waar ds. Veldkamp, V ry- vaugelisch predikant te Leeuwarden, spreekt. ALGEMEENE BEGRAFENIS-ONDERNEMING. w# jr*»jsriK ;£j«rt»uï^wïd™J.'n o? ss^z ll Casino veranderd in een Ridderzaal. Hoog bezoek van burge meester en viee-admiraal. Hartelijke toespraken. Een waren huis cadeau! Straperlo In Den Helder, maar 't mocht! 's Nachts <»m drie uur gaat Yvel Dlawnurg met de Gorrel onder zijn arm naar huis. 'i".('\iirenieene Begrafe- nouveautés, welke zij aan baar clientèle ten dienste van de Algemeene »e,voorlegt, met zorg uitgezocht; vooral in nis-Vereeniging alhier, van ae e v vlekvrij velvet is een groote van begraven werd een druk gebr g Lrieering voorhanden. De firma bezit maakt, hetgeen voor den derge"-! daarvan de alleen verkoop voor Den Helder, den aanleiding ®JJffJJ01pd"patrio.1 Dan noemen wijde handschoenen-collectie, lyken wagen aan te schaffen 1 ,ie j en verder geven wij in overweging een een Dodge-wagen, waarsan de 1 te'kijkje in het nieuwe pand te gaan nemen, is vervaardigd door delifir.maéat' „.ÜhpI-Behalve deze speciale artikelen, is bij de waarvan de carossene »r de firma Lambo te I I Pijnakker, is van liet aHcrlaatste model; J*ong ó0k verkrijgbaar een ont- zn is uitsluitend ten dienste van boven genoemde Begrafenis-onderneming, zoo wel voor begrafenissen hier als buiten de stad. Alles is uiterst sober gehouden zwart met zilver; verstelbare metaten pennen zorgen er voor, dat de kist niet kan verschuiven, terwijl voor bloemen enz. op zeer praktische wijze een ruimte is uitgespaard. Het geheel maakt een keurigen druk. i n- vïekkingsmiddel »Extane«. Dit middel is absoluut onschadelijk voor kleur- en waschechte stoffen en bovendien is het, in tegenstelling met benzine, absoluut ongevaarlijk. De firma de Jong baart van dit middel den alleen-verkoop voor Den "Tenslotte moeten wy nog mcdedeelen, dat do architect van dezen nieuwbouw (want het perceot Is geheel nieuw van Zaterdagavond was „Casino" werkelijk veranderd in de Ridderzaal, 't Wemelde van Ridders. Overal zag je ze glunder lachend, met sigaren die niets kostten in bun hoofd en met neutjes, die ook niets kostten in hun hand. Ze dachten er niét aan, om vanavond ook maar één vlet op den dijk te draaien, of een stokkend stuk- kie net te boeten. Ze waren vanavond alle maal meneer 't was Ridderdag en duizenden medaljes op blauwe jassen rin kelden een vroolyke wüs. Heel wat kopzorg hadden de bestuurs leden va:: „Moed, Volharding, Zelfouef- fering" gehad, voor ze '1 zoo voor eikaai hadden gekregen, v. Dok, de voorzitter, Roetman, penningmeester, Veeristra, secretaris en Jongman en Geleistecn. de commissarissen, hadden gewerkt als paar den en ze hadden 't geklaard! Met behulp van de feestcommissie, onder leiding van de heeren L. Co'tof en A. Jongmans, met de comitéleden Veen stra, Janus Kuiper, Koen Bot (aannemer) en Nebbeling, is het een avond geworden, die klonk als een klok. Tegen 't tooneel aan was een wonderlijk warenhuis opgericht keurig netjes ge ëtaleerd, stonden daar groote taarten, ont zagwekkend van vorm en begeerlijk van aanblik ook stonden er stapels kisten sigaren en bussen zalm en öireotoirs; ook schilderijen, waarbij natuurlijk zeegezich ten van Jaarsma niet ontbraken en vlak daarbij potten met zure haring, rollade, reepen kwatta, kaas, kindermeel, worst, theepotten, theekast en een spiksplinter nieuwe fiets. Kiik, zei de Gorrel. zie jii die liarin- gen zonder kop in dat flessie, die heb ik vorige jaar uit zee gepikt. As ik soms eres katterig wor vanavond, een mensch kan niet weten, ik heb 5 vrije consump ties, dan graai ik 'm d'r uit. Een zuur harinkie man, aas alles, je bint weer zoo frisch; das alles. Maar dat zuur liarinkie was lang niet alles, want alles wat winkeliers in Den Helder te koop hebben, was daar ge ëtaleerd, was geheel gratis cadeau gege ven aan de Blauwe Ridders, om 't te ver loten. Een reuze werk was 't geweest. Kijk, dat was fijn, zeiden de Blauwe Zeeridders, toen Burgemeester Driessen, die iedere gelegenheid aangrijpt, om de Heldersche Redders te toonen. dat hij,met hen meeleeft, de groote zaal binnen kwam en tusschen de mannen van moed ging zitten. Maar niet alleen het Hoofd van de Ge meente, maar ook de Vlootvoogd, vice- admiraal Brutel de la Rivière. had in een allerhartelijkst gesteld schrijven, aan het bestuur van de ridders laten weten, dat Z.E. zeer gaarne dezen avond zou willen bijwonen en zoo geschiedde het, dat even later onze hoogste marine-autoriteit, ver gezeld van zijn adjudant, den heer Rey- nierse, ook de Ridderzaal betrad en tus- schen de Blauwe Zeeridders plaats nam. Nog andere autoriteiten, onze oommis- saris van politie, de heer v. d. Hoeven, en de heer Helder, inspecteur van politie, gaven door hun aanwezigheid blijk, dat de Blauwe Zeeridders ook hun groote be langstelling hebben, natuurlijk In gun st igen zin! De heer v. Dok, de voorzitter, die met den heer Roetman, den penningmeester, een halvenmensohenleeftyd de vereeni ging heeft gediend, opende de vergadering. Rode v. d. heer v. Dok Als voorzitter der vereeniging „Moed, Volharding, Zelfopoffering", heet ik U allen hartelijk welkom. In liet bijzonder den WelEd. Heer Burgemeester Dries sen, als beschermheer der vereeniging en als hoofd der gemeente. Zijne Excellentie den vice-admiraal Brutel de la Rivière, den Weied. Heer Burgemeester Breebaart van Callantsoog, Plaatselijk Bestuur der N.Z.H.R.. H.R.F. Verder besturen van verschillende vereen igingen, hier tegen woordig. Ook de auto-eigenaars, die ons den 6den Juli, in 't bijzonder onzen ouden makkers, zoo'n aangenamen dag hebben bezorgd en niet te vergeten de Blauwe Zeeridders van Texel, Callantsoog en Den Helder, met hun familie. Dames en hoeren. Het is thans 25 jaar geleden, dat hier in Den Helder werd, op gericht de ver. M.V.Z., waarvan het hoofd bestuur gevestigd was te Utrecht. De ver eeniging werd opgericht met slechts 6 leden en als voorzitter werd gekozen onze groote menschen redder Dorus Rijkers. Slechts enkele maanden heeft Dorus Rij kers geregeerd, omdat hij gaarne zag, dat jonge krachten de leiding overnamen, daar hii al op leeftijd begon te geraken. Van deze oprichting zfin ook nog tegen woordig de oud-schippers J. Bijl en J. Kuiper en de heer La Lau, toen ter tijd secretaris der Ver., waaraan de Ver. uit die dagen vee! te danken heeft, daarvoor onzen dank. Veel. zeer veel heeft het be stuur in die dagen medegemaakt om staande te blijven, vooral in de oorlogs jaren en daarna, daar vele vereenigingen zich niet meer staande konden houden en ook weinig of niets meer boorden van het Hoofdbestuur. Wii achtten dit een gevaar voor onze oud-redders, die niet vergeten mochten worden en waar in die dagen nog niets voor gedaan werd. Toen werd besloten op zichzelf te gaan, waarop de Ver. in 1923 de Kon. goedkeuring heeft gekregen. Van toen af iieeft het bestuur met ver dubbelden ijver gewerkt voor onze oude redders en gelukkig zijn wij nu al zoover gekomen, dat velon van hen (al zijn het helaas nog niet allen) steun genieten. Het bestuur is dan ook vast besloten op dezen ingeslagen weg niet kracht voort te gaan, opdat allen straks op hun ouden dag daar van mogen profiteeren. Ik spreek den wensch uit, dat u allen lang met genoegen op dezen avond kunt terugzien. Verder deel ik u mede, dat na de offi- cieele opening door niy de leiding in han den van de feestcommissie gesteld wordt, waarvan als voorzitter fungeert de heer L. Coltof, die zeer zeker voor deze moei lijke taak berekend zal zijn. (Daverend applaus). Re»d« van den van Den Heldor. burgemeester Wanneer de heer Van Dok onder dave rend applaus zijn rede beëindigd heeft, betreedt de Edelachtbare Heer Driessen, burgemeester van Den Helder, het tooneel, waarop het geheele bestuur en de feest commissie met feestgeziebt zitten en spreekt daar spontaan en hartelijk de man nen van „Moed" toe. Burgemeester W. F. G. L. Driessen. Volgens mijn meening, aldus de Burge meester, is er op het oogenblik meer dan ooit voor mü reden uw jubileerendé Ver eeniging bü deze gelegenheid te compli menteeren. Een woord van hulde, van hartelijk geluk met dezen dag wil ik spre ken on U van harte gelukwenschen. Moge uwe Vereeniging, welke do woor den „Moed. Volharding en Zelfopoffering" in haar vaandel voert, woorden, welke het symbool zyn van dappere daden, van het redden der In nood verkeerende schip breukelingen, nog heel veel jaren bestaan, en de sympathie van de Heldersche bevol king blijven behouden. (Daverend ap plaus). Rede van den Vioe-Adiniraal. Na den burgemeester betreedt Z. E. Vice-Admiraal Brutel de la Rivière het tooneel om ook van zijn groote sympathie voor het werk van de Zeeridders te ge tuigen. Vice-Admiraal Brutel de la Bivière. Met heel veel genoegen, aldus Z. E., bob ik gehoor gegeven aan de uitnoodiging van het bestuur om hier aanwezig te zyn en grijp ik dë gelegenheid gaarne aan, een woord te spreken uit naam van de Marine. Immers, uit den aard der zaak voelt zich de Marine nauw verwant aan uwe mensch- iievende Vereeniging. Wii hebben heide de overeenkomst, dat wij de glorie op het water zoeken on de zee tot bruid hebben verkozen. In den loop der jaren hebben de man nen uwer Vereeniging het groote voor beeld gegeven van het inzetten van eigen leven en het uitoefenen van naastenliefde, om het leven te redden van ongelukkige schipbreukelingen op zee. Hulde aan uwe Vereeniging! (Daverend applaus). Na den Vico-Admiraai, veranderde de verslaggever van de Heldersche Courant in een pas benoemd1 eerelid en hield op net tooneel. temidden der mannen, over wien hü zooveel heeft geschreven, een speech. liven wit ik nog hcrinn'ren Aan een S.O.S.-bericht, oor een dag of wat geleden, Tot de burgerij gericht. 't Was een oproep nota bene Voor het Crisiscomité: „Komt u Woensdagavond kijken, Helpt u weer een handje mee? „Want wij komen morgenavond Met trompet- en hoorngeschal Op uw mildheid een beroep doen, Opdat ieder geven zal." Nogmaals willen wij 11 vragen: Stadgenooten helpt ons mee, Om de bussen vol te maken Voor het Crisiscomité! de V. Daar het echter een beetje onbescheiden is, je eigen speech in de krant te schrijven, sla ik de rede van den verslaggever van dien avond over en vertel lievfr, dat er een voetballer op het tooneel kwam, echter niet om liet bestuur van „Moed" als voet ballen te behandelen en ze een f linken Lagendaal-trap te geven, o neen, hij trapte heeiemaal niet, laag in daal, maar verhief ze hemelhoog. De lieer T h s s e n, voorzitter van H.R.C., zeide, dat hij, als voorzitter van die voetbalclub, het een hoogst aangename taak vond het bestuur te complimentee- ren. Wij trachten de jeugd sportief te ont wikkelen en de ouderen een leuken mid dag te verschaffen, „Moed, Volharding" om den levensavond der ouden te veraan genamen. Oude redders kunnen bloemen niet eten, anders hadden ze die gehad, hierbii over handig ik u dus een enveloppe. Liefst hadden we hem vol gedaan met bank papier, maar zooveel kon het niet lijden, tot onzen spijt. Wanneer „M„ V. en Z." een beroep op onze Vereeniging wil doen, te allen tijd zijn wij bereid! (Daverend applaus). Na den heer Thyssen kwam de heer B r u n, voorzitter van het „Stedelijk Muziekkorps", Deze sprak ook hartelijke woorden en memoreerde, dat zoo menig maal by jubilea van leden der Vereeni ging, het „Stedelijk" zyn medewerking verleend had. Tot slot kwam de heer Bruiiu ook al met klinkende munt in een enveloppe, wat dankbaar werd aanvaard en door de Ridders in de zaal met applaus werd beloond. De voorz. van „Excelsior" besloot de ry sprekers met allerhartelijkste woor den en het aanbieden van een bloemen mand, welke zeer dankbaar werd aanvaard. Nadat de voorzitter van „Moed", de heer Van D o k, in welgekozen woorden de rii sprekers bedankt had, was hiermede het officieele gedeelte geëindigd en hebben we smakelijk gelachen om het allerleukste tooneelstukje, uitgevoerd door de Tooneel- vereeniging „Excelsior", die behalve de prachtige bloemenmand ook een blijspel ten tooneele bracht. „Lots huisvrouw (Het fijnste tafelzout)". Dit blijspel, in twee bedrijven, werkte danig op de lachspieren van alle aanwezi gen en d'e spelenden verdienden dan ook allen lof voor hun voortreffelijk spel. Joost, de knecht, was een praohttype en had de lachers op zijn hand. Een beroeps speler zou hem niet verbeteren. Zy'n grol len en grappen deden soms denken, dat Buziau tusschen de Ridders stond, maar met hem hulde aan alle spelers! De heeren DhonJ en Borking hebben ook na de pauze groot succes gehad met hun optreden. De heer Borking deed ieder verbaasd staan door de komische muzieknummers, die hü gaf, en zyn beursberichten van Vaz Dias deden een lachsalvo opgaan. Hier volgen beursberichten: Rubbers, 15 cent de el, Kwatta 4 voor een duppie, aardiappelen 1 cent een mud. Hier volgt een S.O.S.: Alastrum op het Tuindorp, 2 kinderen aangetast, vader en moeder naar liet Weeshuis, enz. Toen deed weer Dhont een duit in het zakje. De clou van den avond was zeker de verloting van het warenhuis. Stapels loten waren er verkocht en de heer L. Colt-of, geassisteerd door een lief klein meisje, een kleindochter van den voorziztter Van Dok, en den heer Borking, hebben op reu zemanier gewerkt, verkocht, zaken gedaan. Een oogenblik was er spanning, toen een schilderij van de Gorrel verloot zou worden. De beleende „Gorrel" wordt ver loot, de groote, dappere, oolyke, brutale „Gorrel", riep de afslagermaar, neen, we zullen 'm niet verloten. Hier is aan wezig de verslaggever van Heldersche Courant, Yvel Dlawnurg, die zoovee! ver halen in de Jutterkrant over de Gorrel heeft geschreven. We zullen de Gorrel niet verloten, maar als de Ridders het goedvinden, 'in als hulde aan Yvel Dlaw nurg cadeau geven. Vinden ju! ie 't goed? En ze vonden het goed en zoo gebeurde liet, dat de ver slaggever, Yvel Dlawnurg, in 't holst van den nacht, met de Gorrei onder zijn arm thuis kwam. Maar dat moet gezegd: ik heb geen hallevie last van 'm gehad. Hy vroeg niet eens om een neutje.... FRAUDE De vorige maand is in het Huis van Bewaring te Alkmaar ingesloten een ser geant-hofmeester van de Kon. Marine, wegens het plegen van onregelmatig heden. De man had enkele leveranciers hier ter stede hoogere declaraties in laten dienen dan zy aan goederen geleverd hadden. Het hierdoor te veel ontvangene werd dan door den betrokken winkelier met den hofmeester gedeeld. Voor hoe veel het rijk op deze wijze benadeeld is, is nog niet te zeggen. In verband met deze zaak is tegen een tweetal winkeliers proces-verbaal opge maakt. CORRESPON DENTIE. J. N. K. Uw stukje kan wel worden op- Igeiiomen, maar wij moeten Uw naam ''n adres weten. Wilt U ons die opgeven, dan zullen wii het in het eerstvolgend nummer plaatsen onder dë door U opge geven initialen, Buitenlandsch Overzicht Feuilleton Radio-programma Van links en rechts Door crisisheffing op suiker zal de suiker waarschijnlijk 4 a 5 ct. per pond duurder worden Door een belangrijke technische vinding van de Rijkstelegraaf te Kootwijk, zal het internationale omroepvraagstuk in nieuwe banen worden geleid Een officieele mededeeling van de Ned. Varkenscentrale over de inkrimping van den rundveestapel. Bij een ernstig auto-ongeluk voor het Buckingham-paleis zijn Zater dagmorgen twee menschen ge dood en drie ernstig gewond Een prins als opvolger van von Hindenburg Generaal O'Duffy gearresteerd en licht gewond De Koningin heeft een gift van f 5.000.geschonken aan het N.C.C De behandeling van de muiterij aan boord van ..De Zeven Pro vinciën'' vangt 31 October aan Drama te Haelen (L.). Een man gedood. Zijn broer ernstig ge wond De vermoedelijke dader van den Imoord in den grooten IJ polder te Amsterdam aangehouden De viering .van Alkmaars ontzet. De werkloosheid in Duitschland onder de vier millioen Een scherpe Russische nota aan Japan in verband met den Mant- sjoerijschen spoorweg Bij een ontploffing op een Engel- sche duikboot zijn twee menschen gedood en 19 gewond De moderne en R.-K. bouwarbei ders hebben het nieuwe contract verworpen Gisteravond heeft een zeldzame sterrenregen plaats gehad. Het verschijnsel van 1843 en 1863 waarschijnlijk overtroffen Omtrek-nteuws Marktberichten Marineberichten Sportnieuws pag I t 2 I M l I 7 2 VBO» 7 6 8 8 8 Dinsdag 10 October. Ds. Veldkamp van Leeuwarden, Milit, Tehuis Kanaalweg 8 uur. Demonstratie PersilNed. Ver. v. Huis-' vrouwen. Casino. Lezing met lichtbeelden Ver. v. Volks* onderwijs, Musis 8 uur. Woensdag 11 October. Openbare vergadering Communistischs partij, Casino 8 uur. Fancy-fair ten bate Chr. School, School gebouw Kortevliet, van 3II uur. Lezing Spiritisme", Bovenzaal v. Weelde Koningsplein, 8 uur. Donderdag 12 October. Fancy-fair ten bate Chr. School, School gebouw Kortevliet, van 311 uur. Openbare vergadering de Vrijdenkersver, „De Dageraad"Casino 8 uur. Vrijdag 13 October. Ds. Götze, uit Warschau (Polen), Evang, gebouw, Palmstraat 8 u. 15. Vangt 31 October aan, Aneta meldt uit Batavia: De behandeling van de muiterij aan boord van »De Zeven Provinciën' door den Zeekrijgsraad te Soerabaja vangt 31 October a.s. aan. Alsdan zullen terecht staan 19 Inlandsche hoofdmuiters. De berechting wordt geheel beheerscht door artikel 119 van het Militair Wet boek van Strafrecht, waarin feitelijke in subordinatie door twee of meer vereenig- de militairen als muiterij strafbaar wordt verklaard. Voorts zullen artikel 132 (het nalaten van het waarschuwen van de Overheid), artikel 144 (opzettelijk nalaten om een samenspanning of militair oproer aan to geven bij de overheid) en artikel 129 (omtrent het verlaten van den post) hier bij een rol spelen. Vermoedelyk zal de berechting groeps gewijs plaatsvinden, waarbij telkens een hoofdman met zijn handlangers achtereen volgens worden berecht.

Heldersche Courant | 1933 | | pagina 5