Ga*ss I HELDERSCHE COURANT VAN RON DER PAO 12 (iCTOBTET KONIJN's warme Croquets Van links en rechts Onze uitvoer van bloembollen naar Zwitserland. De moord op den Schiedamschen Singel Een brandstichter te Delft. Omzetbelasting *r' 4r*^} "*vv;' *%f\ SIUKb ICom, I-, XV/ VOOR IJ WERELDBON EN SPEELKAARTEN ECK;'(?AKiE 7 COpD W l N t QO NI'W'VOBK' U.S.A ONZE HANDEL MET lUISLAND. Belangrijke toename. Volgens de „Berliner ltörsen Courier" heeft Sowjet-Rusland in de eerste negen maanden van 1933 voor 11.25 millioen goederen in Nederland besteld tegen 3.4 millioen in den overeenkomstigen tijd van het vorige jaar. Rusland bestelde o.a. voor 2 millioen rubber en 4.5 mil lioen tin. Voorts bestelde Rusland In Ne derland haringen, spek, varkens, lompen, sleepboten, werktuigen, thee, cacao, enz. De bevrachtingen van Nederlandsche sclieepsruimte met Russische goederen stegen van 233.000 ton in de eerste acht maanden van 1932 tot 578.000 ton in de eerste acht maanden van het loopende jaar. Behandeling van de /.aak tegen den chauffeur F. W. uit Maastricht, die In een pand aan den Schiedam schen Singel /.ijn 20-jarige vrouw heeft doodgeschoten. In deu morgen van Woensdag 10 Aug. j.L, even vóór negenen, kwam een chauf feur, de 24-jarige F. W. uit Maastricht, het politiebureau aan de Witte de With- straat alhier binnenloopen en vertelde den dieustdoenden inspecteur in hoogst opgewonden toestand, zoo juist zijn jonge vrouw in een pand aan den Schiedam schen Singel, waar zij in pension was, te hebben doodgeschoten. Er werd onmiddellijk een onderzoek in gesteld en inderdaad vond men in de ach terkamer, op de tweede verdieping van het pand 93b aan den Schiedamschen Singel, een jonge vrouw dood op haar bed liggen. Het lyk had een schotwond aan den linker slaap. De man, die zeer onder den indruk van het gebeurde was, vertelde, dat hy zijn pistool den avond te voren had geladen; later vond hij het toen wel wat gevaarlijk, met een geladen revolver naar zijn vrouw van wie hij sedert vier weken gescheiden leefde te gaan en daarom had hij den houder uit het wapen genomen. Een patroon zat ech ter al in den loop en hij wist niet, hoe hij die er uit moest krijgen. Met het pistool, waarin dus één kogel zat en den houder is hy den volgenden dag naar zyn vrouw gegaan. Met deze was hy in 1930 ge trouwd; zy was toen nog geen achttien jaar en zooals vaker- het geval is geweest met jonge huwelijken, raakte de harmo nie vry spoedig verstoord en het onver mijdelijke volgde. Zy gingen uit elkaar; de vrouw verliet haar man en tweejarig zoontje en ging uit Maastricht, waar W. zich als chauffeur had gevestigd, weer te rug naar Rotterdam, waar zij onder een anderen naam haar intrek nam In een pension aan den Schiedamschen Singel. Haar man bemerkte reeds spoedig, dat hy toch niet zonder haar kon en hij reisde haar na vier weken achterna en zocht net zoo lang, dat hy haar adres had gevon den. Tot tweemaal toe in de week vóór haar dood, zocht hij haar op en drong er op aan, dat zy terug zou komen, evenwel zonder resultaat. Op den avond voor den moord kwam hy opnieuw hy het pension, maar zyn vrouw was er toen niet. Hy heeft toen ongeveer drie uur buiten op haar loopen wachten, zonder haar echter weer te zien. Den volgenden morgen, om streeks half negen, kwam hij terug en ging direct naar baar kamer. Zy lag nog te bed. Toen zy opnieuw weigerde met hem mee te gaan, haalde hy zijn revolver voor den dag. De vrouw, dit ziende, wilde uit het bed springen, maar het schot ging al af en zij viel terug, half op het bed, half op den grond. Dinsdag heeft verdachte zich nu wegens moord voor de rechtbank te verantwoor den gehad. De uitvoering van de nieuwe contingenteeringsbcpallngen. Dezer dagen zijn de bepalingen betref fende de uitvoering van de.nieuwe con- tingenteering van den invoer in bloem bollen in Zwitserland, welke getroffen z'yn ter bescherming van de binnenland- sche tuinderijen en den tot nu toe ge- voerden regelmatigen handel, vastgesteld. Het contingent bedraagt tot nader order 100 pet. van den invoer in het jaar 1931. De Zwitsersche autoriteiten zijn van mee ning hiermede een voor Nederland niet ongunstig basisjaar gekozen te hebben, daar de invoer uit N«»derlnnd sinds 1929 verdubbeld is. De inv. bedroeg: „oeveelli. centenaar jaar =100 kg 1913901 1929 2288 193 13909 1932 4376 Om tegemoet te komen aan de wen- schen van de Nederlandsche exporteurs, die tot dusver aan particulieren geleverd hebben, zijn de volgende overgangsbepa lingen vastgesteld. Voor den invoer met levering aan particulieren is een hoe veelheid van 300 centenaar toegestaan. Honderd centenaar bloembollen, die reeds e Bazel waren aangekomen, zyn op grond an deze bepaling vrijgegeven. Over de iverige 200 centenaar kan de Nederland- iche organisatie van exporteurs van iloembollen beschikken. De Zwitsersche autoriteiten verklaren met nadruk, dat zij gaarne bereid zyn een grooter contingent toe te staan, wan neer de Zwitsersch-Nederlandsche han delsbalans dit mogelijk maakt. Hij was van plan, den „ge- heelen Rotterdamse hen weg" In brand te steken. Maandagnacht omstreeks half één werd de politie-brandweer te Delft ge alarmeerd voor een uitslaanden brand op den Rotterdainschen weg nabij de lijmfa- briek. Bij aankomst bleek een groote hooiberg van den landbouwer Klapwijk in lichte-laaie te staan. De windrichting was gunstig, zoodat de omliggende gebouwen geen onmiddellijk gevaar liepen. De poli tie was het vuur vrij spoedig meester. Terwijl zy bezig was met het nablus- schingswerk, deelden eenige personen den commissaris van politie, den heer P. v. d .Zee, mede, dat een onguur persoon zich had uitgelaten dat hy den geheelen Rotterdninschen weg in brand zou steken. De commissaris begaf zich daarop met zyn auto op weg en zag weldra, dat ook verderop de lucht rood werd gekleurd. Hij stopt? aan de lymfabriek en dirigeerde direct de groote spuit naar den nieuwen brand, die bleek te zyn uitgebroken op het erf van de weduwe v. d. Berg. Daar liepen de nabij staande schuren en de woning ernstig gevaar. De commissaris vervolgde met den inspecteur der recher che van Oerlemans zijn weg en naby het erf van den landbouwer Duindam, zagen zy een man, die aan het opgegeven signa lement beantwoordde. De man werd aan gehouden en bekende beide branden te hebben aangestoken en voornemens te zyn geweest, alle woningne langs dien weg in brand te steken. Hy stelde den commissaris een doosje lucifers ter hand, waarmede hy de branden had gesticht. Hy zeide daarop, dat hy niet zoo gek was als Van der Lubbe. De man, de 26-jarige P. L., is achter slot en grendel gezet. Een overzicht van de voornaamste bepalingen van het thans bij de Eerste Kamer ingediet' wetsontwerp. De belangstelling, waarin het hangende wetsontwerp omtrent <ie heffing van een omzetbelasting zich in een lande mag ver heugen. deed ons er toe besluiten reeds thans, nu dit ontwerp de Tweede Kamer gepasseerd is en er wellicht geen al te in grijpende wijzigingen door de Eerste Ka mer meer in zullen worden aangebracht, een overzicht van deze voor ons land ge heel nieuwe heffing in dit blad op te nemen. Buitenlandsch voorbeeld Door de invoering van een omzetbelas ting volgt de regeering het voorbeeld van het buitenland, waar men reeds lang e«n dergelijke belasting kent. In de budgetten van b.v. Duitschland, Frankryk en België l>ekleeit de opbrengst van de omzetbelas ting een belangrijke plaats. De „Umsatz- steuer" brengt meer dan 600 millioen op, idem de Fransohe heffing, terwijl in Bel gië ruim 100 millioen uit de „Taxe de transmission" wordt gehaald. De beginse len, waarnaar de belasting in deze landen wordt geheven, loopt evenwel zeer uiteen. Een omzetbelasting beoogt naar haar strekking het verbuik door den consument te belasten; het is een heffing van de bruto-opbrengst. Men bedoelt er mee te bereiken, dat de belasting niet zal worden tjedrai/en door dennene, die haar betaalt, doch dat zij uiteindelijk zal drukken op den verbruiker, alzoo afwenteling van Masting met als eindresultaat een algemeene ver bruiksbelasting. In Duitsohland nu zijn niet alleen aan de belasting onderworpen alle leveringen van goederen en het ont nemen van goederen aan het bedrijf, maar ook de opbrengsten van in een zelfstandig beroep verrichte diensten, de opbrengstem van vrije beroepen, enz. In Frankryk dooit men vrijwel evenzoo. maar laat mon de vrye beroepen en de landbouw, benevens het eigen verbruik, vrij. In België daaren tegen gaat men niet zoover. Daar beperkt 'e heffing zich tot de omzetten van goe deren. Het is evenwel niet alleen in cie grondslagen van heffing dat er.versohil bestaat, ook in de wijze van heffen bestaat geen overeenkomst. Volgens het Duitsche en Fransohe systeem wordt de belasting geheven over het totaal van de waarde, dis een belastingplichtige, blijkens zijn boek houding, over een zeker tüdvak (maand, kwartaal, jaar) wegens aan belasting onder worpen omzetten heeft ontvangen. Na af loop van zoo'n tijdvak is de belastingplich tige verplicht een aangifte in te dienen, waarna een aanslag wordt opgelegd. In België daarentegen wordt de wegens iedere transactie verschuldigde belasting afzonderlijk geheven en wel door de op- plakkking van een plakzegel ter waarde van het verschuldigde bedrag op de fac tuur. Nog een derde stelsel huldigt Oos tenrijk, waar men niet elke overdracht van goederen belast, maar voor het geheele nroductie- en distributieproces, dat een goed doorloopt, een bepaalden overgang aanduidt, waarbij omzetbelasting verschul digd is. Stelsel van het oorspronkelijk ontwerp. Het stelsel dat oorspronkelijk voor het Neoerlatidsch? wetsontwerp gekozen werd, cwam hierop neer, dat bij eiken overgang an een product in andere iianden één pro- or,t der waarde aan den fiscus verjcliul- digd zou zijn. De levering aan particulie ren was evenwel vrijgesteld. VRIJDAG 13 OCTOBER. Hilversum, 396 M. 8.00 VARA, 12.00 AVRO, 4.00 VARA. 8.00 VPRO, 11.0012.00 VARA. 8.00 Gramofoonpl. 10.00 Morgenwijding VPRO. 10.15 Gramofoonpl. 10.45 Concert. J. Tuyten (zang) en C. Steyn (piano). 11.00 1'. J. Kers Jr.Onze keuken. 11.30 Vervolg zang en piano. 11.45 Orgelspel J. Jong. 12.00 Concert door de Octophonikers en gra mofoonpl. 2.15 Gramofoonpl. 2.30 Drs. P. Dykema: Opvoedkunde en ziel kunde. 3.00 Gramofoonpl. 4.00 Gramofoonpl. 4.50 Voor de kinderen. 5.30 A'damsche Orkestver. o.l.v. F. v. Diepen beek. 6.00 Gramofoonpl. 615 Vervolg concert. 6.40 Causerie over het fascisme. 7.00 Vervolg concert. 7.30 Causerie over den VAR A-Knipcursus door mevr. A. Blanken-van Kuyk. 7.40 Vervolg concert. 8.00 Causerie Dr. W. Banning. 8.30 Concert m.m.v. N. v. d. Stad (cello) en Henr. Bosmans (piano). 900 Causerie door mej. Dr. N. A. Bruining. 9-30 Vervolg concert. 10.00 Vrijz. Godsd. Persbureau. 10.05 Vaz Dias. 10.15 Causerie Ds. E. D. Spelberg. 10.45 Gramofoonpl. 11.00 Orgelspel C. Steyn. 11.3012.00 Gramofoonpl. Huizen, 1875 M. Algemeen programma, verzorgd door de NCRV. 8.00 Schriftlezing en meditatie. 8.159-30 Gramofoonpl. 10.30 Morgenwijding o.l.v. Ds. J. G. Meynen. 11.00 Concert door het Ensemble v. d. Horst. 13.15 Gramofoonpl. 12.30 Ensemble v. d. Horst. 1.15 Piano-recital J. Rooth. 2.30 Chr. lectuur. 300 Orgelspel mej. H. M. v. d. Vlies. 4.00 Concert. A. Hermes (alt), G. Beths (viool) en P. Halsema (piano). 6.00 Gramofoonpl. 6.30 Tuinbouwpraatje. 7,15 Ned. Chr, Persbureau. 7.30 Literaire causerie. 8.00 Het Versterkte NC'RV-Kleinorkest o.l.v. P. v. d. Hurk en M. Weill m.m.v. B. Heme- rik (cello). I11 de pauze: Declamatie, ca. 10.00 Vaz Dias. u ii.00n.30 Gramofoonmuzicfc ZATERDAG 14 OCTOBER ONGELUK MET DOODELIJKEN AFLOOP. Dinsdagmiddag is aan de Waalhaven te Rotterdam de 10-jarige A. Valk, gewoond hebbend aan boord van het Rijnschip Karl Paul, onder een auto geraakt. Het ventje is op slag gedood. Het 1 ijk je is naar het ziekenhuis aan den Coolsingel vervoerd. Hilversum, 2yt M. VARA-uitzending. 8.00 Gramofoonpl. 10.00 Morgenwijding VPRO. 10.15 Voor Arb. in de Continubedr.: De No tenkrakers o.l.v. D. Wins, J. Lemaire (de clamatie en gramofoonpl. 12.00 VARA-Kleinorkest o.l.v. H. de Groot. 2.00 Zenderverzorging. 2.15 Gramofoonpl. 2.50 Causerie L. J. Klein. 3.10 Orgelspel C. Steyn. 3.30 R'damsch Philh. Orest o.l.v. E. Flipae. 4.30 Causerie over de biljardwcdstrijden, 1933 —1934- 4.50 Vervolg orkestconcert. S.30 I.iteriire causerie A. M. de Jong. 5.50 De Flierefluiters o.l.v. J. v. d. Horst. 6.15 VARA-Kindcnkoor „De Krekeltjes" o.l.v. Leida Hulscher. 6.25 Vervolg orkestconcert. 6.45 Vervolg kinderkoorconcert. 7.00 Loe Cohen's Muziekdoos. 7.30 Causerie mevr. A. Blanken-v. Kuyk. 7.40 Vervolg concert. 7.58 Herh. SOS-Ber. 8.00 Causerie G. Bernard. 8.10 Vaz Dias. 8.15 VARA-orkest o.l.v. H. de Groot. 9.00 5e deel van „De zee roept", spel van Busch-Be versluis. 9.40 Vervolg orkestconcert. 10.10 Zang door G. Petit. Aan den vleugel D. Wins. 10.30 VARA-Varia. 10.35 Gramofoonpl. 10.50 Vervolg orkestconcert. 11.15 Gramofoonpl. Huizen, 1875 M. KRO-Programma. 8.009-15 en 10.00 Gramofoonpl. 11.30 Causerie. 12.15—1-45 Qctetconcert en gramofoonpl 2.00 Voor de jeugd. 2.30 Kinderuurtje. 4.00 Orkestconcert. 4.30 Cursus. 5.007.00 Orkestconcert. 5.15 en 6.20 Lezingen. 7.15 Lezing. 7.35 Gramofoonpl, 7.50 Causerie. 8.00 Gevar. programma. 11.0012.00 Gramofoonmuziek. smaken 's zomert en winters even fUn

Heldersche Courant | 1933 | | pagina 2