""vrs SM' „IeP,rokk-„f Demi-Saisons Ulsters W-vïï ra si bonthuis j. j. h. koopman 10 HELDERSCHE COURANT VAN ZATER0A0J4JlpTQBËBJ-- Het Rijksdagproces. De veenbrand bij Emmen. WESTSTRAAT 14 Het adres voor mooie Bontkrag7r, üroote keuze Stoffen voor mantels naar maat. Ook verkrijgbaar per meter Omzetbelasting. bezig was met het aftappen van teer, Zes millioen schapen omgekomen. Prima qualiteiten - Lage prijzen Herman Nypels' Kleedingmagazijnen DEN HELDER vernamen, dat zij in Holland en in Indië voor communisten werden aangezien, besloot de meerderheid der muiters zich weer onder de officieren te stellen en den commandant aan boord toe te laten. Hiertegen verzette zich K., die de Zeven Provinciën bestuurde. Door dit verzet is men op het plan om zich weer onder de officieren te stellen teruggekomen. Gedurende de vaart toonde de oproerige bemanning eerbied voor de vlag. Toen het eskader in zicht kwam en de eisch gesteld werd, de witte vlag te hijschen, werd dit niet serieus opgenomen en ge zegd: Ze doen toch niets. Het is bang-1 makery. Er zyn immers officieren aan boord. Nadat de bom bijna 50 dooden en ge wonden had gemaakt, sprongen de officieren dreigend met de revolver In de hand te voorschijn, waarop korporaal B. met ongewilde ironie zeide: Het is nu niet meer noodig. Voorts is gebleken, dat luitenants ter zee der derde klasse A. N. de V. v. St. en R. van E. een paar malen onder col lega's het denkbeeld opperden een over val op de muiters te doen. Anderen vonden dit nutteloos. Toch deden de muiters niet erg bloed dorstig. Toen een jong matroos met een geladen geweer zat te spelen en door een verkeerde beweging het schot afging, ontstond onder de muiters een volslagen paniek. Gedurende de reis ging het onder de officieren zeer gemoedelijk toe. De officier van den marine-stoomvaartdienst der 2e klasse H. C. B. zat voortdurend te bridgen. Op een dag dat het schip langs Sumatra voer namen de muiters den voorraad ge- j weren en munitie op, waarbij bleek dat er een paar geweren ontbraken. De mui ters zeiden, dat de officieren die wel zouden hebben genomen, waarna bij hen visitatie werd gehouden. Enkele officieren hadden hiertegen bezwaren, maar anderen zeiden: „Laat ze maar." KAMER VAN KOOPHANDEL EN FABRIEKEN. I Openbare vergadering, Woensdag 18 October 19S3, des namiddags ten 14 ure in het Stadhuis te Alkmaar. Van de agenda vermelden wij: 1. Opening. Notulen d.d. 5 Juli 1933. 2. Ingekomen stukken, waaronder: Afschrift van een adres der K. v. K. te Leiden aan het bestuurder gemeenten in haar district, inzake uitvoering van werken door een partic. aannemer onder werk verechafflngsvoorw aarden. Ondanks dat het objfet zich niet in de eerste plaats voor werkverschaffing leende acht het Gemeentebestuur de proef geslaagd. Het deed de Kamer zeer veel genoegen dit te mogen vernemen en zij vroeg enfl verkreeg de toestemming om het Rapport van het Gemeentebestuur publiek te maken. De Kamer spreekt de hoop uit, dat ook Uw bestuur bij voorkomende ge- leg"nhedeu zal vasthouden aan het zoo gezonde principe dat al wat door parti culieren, zij het onder toezicht van de overheid, kan worden gedaan, niet aan het particuliere bedrijfsleven uit handen zal worden genomen. Tegelijk hiermede komt in behandeling een schrijven van de K. v. K. te Nijmegen, w aarin wordt gewezen op het onwensche- ljjke om havenwerken te doen uitvoeren door do Nederl. Heide-Maatschappij, en, in het algemeen, van de concentratie van vele werken in handen van één particu liere maatschappij en waarin wordt ver zocht te bevorderen, dat de Nederlandsche aannemers in het sociaal en economisch belang van ons land en op de wijze als in Katwijk met succes is geschied, in de werkverschafflngsw erken worden inge schakeld. Adres van het Comité van Actie tegen den verkoop van tabaksfabrikaten beneden banderolle-prijs, gericht aan de Kamers van Koophandel in Nederland. Adres der K. v. K. te Tiel met bege leidend schrijven, gericht aan den Minister van Economische Zaken, betreffende het niet kennen van de K's v. K. in de voor bereiding en uitvoering van de crisis maatregelen ten behoeve van den land bouw. Antwoord van den Minister van Eco nomische Zaken op het adres onzer Kamer inzake het betalingsverkeer met Duitsch- land. In dit antwoord zegt de Minister: dat het hem voorhands onmogelijk voorkomt ten gunste van hen, die geen algemeene deviezenvergunning bezitten en wier belangen in het huidige Duitsche deviezenrecht eenigszins zijn tenachter- gesteld met eenige kans op succes te intervenieeren. Dit neemt echter niet weg dat deze kwestie de voortdurende aandacht der Regeering heeft en dat Harer Maje- steits Gezant te Berlijn werkzaam blijft om in deze positie verbetering te brengen. Dankbetuiging van H M. de Koningin voor de telegrafische geluk wenschen, die aan H.M. de Koningin werden gezonden ter gelegenheid van haar 35-jarig regee- ringsjubileum. Adres der Kamers van Koophandel in het Zuiden van ons land, gericht aan den Raad van Ministers, waarin de bezorgd heid wordt uitgesproken over den nood toestand in hare districten en de beraad slagingen worden gerapporteerd over de middelen, die de ernstige gevaren die het bedrijfsleven bedreigen, nog zullen kunnen afwenden. In bedoeld schrijven wordt gezegd, dat de toestand van handel en industrie dermate is achteruitgegaan, dat zoo niet onmiddellijk op de meest kracht dadige wijze wordt opgetreden de ineenstorting van het Nederlandsche be- drijfsleven een feit zal worden. De lange duur der crisis heeft de reserves uitgeput en in tal van voorheen bloeiende ondernemingen zoodanige ver liezen doen ontstaan, dat vele inderdaad den ondergang nabij zijn. Daarnaast ondermijnt, dag aan dag de werkloosheid het geestelijk evenwicht van duizenden valide arbeidskrachten, waardoor zü steeds meer aan arbeids geschiktheid inboeten, om bij noglange- ren duur der werkeloosheid in volkomen ongeschiktheid te vervallen en een blijven de zorg en ernstig gevaar op te leveren voor den Staat. Met de aantasting van ons volksvermogen gaat die van de zedelijke volkskracht hand aan hand. Beiden roepen met denzelfden aandrang om beveiliging tegen nog verder gaande verwoesting. In bedoeld schrijven worden verschillende maatregelen aangegeven. Verslag omtrent het laatstgehouden congres van den Kon. Ned. Middenstands bond, uit te brengen door den heerOhr. H. Th. Schmalz, voorzitter afd. Klein bedrijf. Mededeeling van den voorzitter der onderwijscommissie betreffende den cur sus voor winkelpersoneel. Uitbreiding van de arbeidssfeer van de coöperatieve groothandelsvereeniging »De Handelskamer«. (Toelichting van den voorzitter). De toepassing der Omzetbelasting om de wijze van het verhaal dezer nieuwe belastinggelden op de afnemers. (Toelichting van den voorzitter). Regeeringsbemoeiing inzake het ver voer langs den openbaren weg. (Toelichting van den voorzitter). Uitgegane stukken waaronder: schrjjven aan den Spoorwegraad, waarin de wenschen en bezwaren der Kamer zijn vervat ten opzichte van de dienst regeling der Ned. Spoorwegen. Rondvraag en sluiting. Reconstructie dagbrand. van den Rijks proces zich afwikkelt buiten hem om. Na tuurlijk zal men hem straks alles vertel len, wat er gebeurd is en wat de getuigen gezegd hebben, doch hij zal door zijn snelle en ironische vragen geen invloed hebben kunnen uitoefenen op den gang van het verhoor. Elk uur, dat Dimitrof in de zaal ver liest, is onherstelbaar, want er is geen hoogere instantie. De Senaat moet wel zeer boos zijn. dat hij Dimitrof voor zijn opgewondenheid en onkunde op het ge bied van procesvoering aldus straft. Van der Lubbe zit erbij, terwijl de wachtmeester gehoord wordt, doch toont niet de minste belangstelling. Hij ziet er vandaag zóó slecht uit, dat men zich ern stig bezorgd moet maken. Hij zit met de borst op de knieën gebogen en het hoofd hangt lager dan de knieën. Een photo in het Avondblad van den tocht naar het gebouw doet zien hoe v. d. Lubbe hier. volkomen voorovergebogen, zijn weg gaat. terwijl door de uitzonderingsbepaling b. v. het mengen van thee, klaren en bottelen de leveringen van Wij hebben medegedeeld, dat de Don derdag zou worden bestemd voor een onderzoek naar de vraag of getuigen één dan wel twee personen hebben gezien achter de vensters van het brandende Rjjksdaggebouw. Daartoe is een volledige reconstructie van het drama in scène gezet, waarbij de verdachten, behalve Dimitrof, tegen woordig waren. Torgler, Van der Lubbe en de beide Bulgaren loopen geboeid tusschen de Schupo's in. Alleen als zij voorbij de fotografen komen, hoort men een politie officier zeggen: „Laat hen even los onder het fotografeeren". Van der Lubbe wordt meer gedragen dan dat hij loopt. Hij is zonder hoofd deksel, doch men heeft hem een lange dikke jas aangetrokken met een astrakan- kraag. Hij is even bleek en miserabel als altijd en nu hij terug komt op het uitgangspunt van zijn tocht, is hij de minst geïnteresseerde van allen. De eenige sensatie van dezen avond is het binnen stijgen van het venster door een Schupo met een brandfakkel. Daarna gaat een beambte in de benedenvertrek ken met een brandenden fakkel rond, men ziet den schijn van het licht achter het melkglas en kan nu begrijpen hoe een getuige zonder bedenken van een fakkeldrager heeft gesproken, ook al was geen gestalte zichtbaar, en hoe de politie op dien schijn heeft gevuurd. Het resultaat van de gerechtelijke plaats opneming is, naar Wolff verneemt, dat getuige Taler zich waarschijnlijk vergist heeft, toen bij veronderstelde, dat twee personen door het raam naar binnen waren geklommen. Getuige verklaarde nadrukkelijk, dat hli niet tegelijkertijd twee personen op het baleon had gezien, hetgeen men tot dusver had verondersteld. Ook op de zitting van Vrijdag is Dimi trof nog niet toegelaten, zijn advocaat heeft een aantal namen van getuige a décharge, die Dimitrof wil opgeroepen zien en waardoor zal worden vastgesteld, dat in de praktijk reeds tweemaal zijn persoon met een ander verwisseld werd. Ook de andere Bulgaren hebben verschil lende getuigen opgeroepen; er zijn er bij uit Moskou. Het staat reeds vast, dat niet al deze getuigen zullen worden ge dagvaard: de procureur-generaal vindt het blijkbaar te erg. Dan worden weer verschillende getui gen gehoord, o.a. brigadier van politie, die zeer zeker en positief antwoordt en een zeer gunstigen indruk maakt als ge tuige. Brandmateriaal of lappen etc heeft hij niet gezien, ook geen afzetting van S.S.- of S.A.-mannen. Tijdens het verhoor zit Van der Lubbe zoo ineengezakt, dat zijn hoofd tusschen zijn knieën rust. Getuige Pöschel (eveneens briga dier), zijn verklaringen voortzettende: Ter wijl ik terugliep, heb ik mijn revolver ge trokken. Bij de deur van de gang liep ik tegen Van der Lubbe op. die blijkbaar van links naar rechts wilde loopen. Toen hij mij ontdekte, schrok hij en liep een pas achteruit. Ik riep: Handen omhoog. Van der Lubbe heeft direct aan dit bevel vol daan. Ik doorzocht zijn zakken en vond slechts een gewoon zakmes en een porte- monnaie, bovendien nam ik den pas uit zijn zak. De president: Heeft hij daarbij iejs gezegd? Pöschel: Neen. ik heb hem ook niets gevraagd, alleen gefouilleerd. Hij bood geen weerstand. Hij had slechts een broek aan en verder niets, ook geen hemd. Hij was geheel bezweet en nat. De haren hin gen verward in zijn gezicht. Toen ik hem wegbracht en naar het posthuis in den Brandenburger Tor bracht, trok hij een onverscshillig gezicht. Ook de nachtportier van het Rijksdag gebouw wordt uitvoerig gehoord. Over Torglers aanwezigheid verklaarde hij: Ik heb niets opvallends bemerkt. Het komt dikwijls voor. dat afgevaardigden na 8 uur het gebouw verlaten, ook wan neer er geen zitting is. Of de heer Torg ler een tasch bij zich had, weet ik niet, omdat ik er niet op heb gelet. Johan Luger, de hier al meermalen ge citeerde journalist maakt omtrent Dimi trof de volgende treffend-juiste opmer king: Dimitrof is vanmorgen niet verschenen hij schijnt murw gemaakt te moeten worden in de afzondering en ik kan mij voorstellen, hoe hij daar machteloos en woedend in zijn cel op en neerloopt, ter wijl de uren aan hem voorbijgaan en zijn Er komt, aldus lezen wjj in het ochtend blad, thans wat meer teekening in het proces; de feiten komen thans wat con creter voor den dag. Torgler's verklaring betreffende het uur en de wijze waarop hij den Rijksdag op den dag van den brand verliet, is volkomen bevestigd. Van der Lubbe zakt hoe langer hoe meer in elkaar; er komen oogenblikken, dat verschillende journalisten naar voren snellen daar zy vreezen, dat hij geheel in elkaar zakt. De hoofdinspecteur van het Rijksdag gebouw Soranowicz vertelt uitvoerig hoe de zaak zich heeft toegedragen. Getuige vertelt vervolgens wat hij in de gang rond de gi oote zaal heeft gezien. In een fauteuil was een brandende fakkel gestoken, die ik met den voet heb weg geduwd. Ongeveer onder den luchter heb ik Van der Lubbe ontmoet, die bijna ge lijktijdig door den agent werd gearre steerd. Ik heb hem toegeschreeuwd, waarom hij dat had gedaan, waarop Vafi der Lubbe slechts zeideProtest, protest- De procureur-generaalU zou gezegd hebben, dat er beneden nog meer daders waren. Hebt u iets gezien? Getuige: Ik heb gezegd, dal niet één man dat gedaan kan hebben en dat er minstens zes of acht geweest moeten zijn. Dat was echter slechts een vermoeden. Gezien heb ik niets. Volgens mijn eigen overtuiging kon in dien korten tijd niet één man dieu brand stichten. liet mengt van wfin er buiten blijven Belast zijn voorts goederen. Wat onder goederen wordt ver staan. Hieromtrent werd in de wet vastgelegd, dat voor de heffing van de omzetbelasting onder goederen worden verstaan: koop waren en andere goederen, die uit hun aard als roerende goederen worden aan gemerkt, De wetgever wenschte de hef fing niet uit te strekken tot vergoedingen, welke worden genoten voor diensten en andere prestatiën. Voorwerp van heffing zijn voorts alleen liohteliike roerende za ken; Honoraria, auteursrechten e. d. vallen buiten deze wet. De aandacht zij er op ge vestigd, dat de levering als grondslag voor belastingheffing werd genomen. Voor goe deren, die in oommissie of in consignatie worden gegeven, vangt de belastingplich tigheid eerst aan op het tijdstip, waarop vaststaat, dat de goederen inderdaad zijn verkocht. doch dat telken jare de >n wemiOKnw als daaraar gevraagd wenscht is om over te leggen wordt. Binnenland. Naar het schijnt definitief staan gekomen. tot ONDER AFGLIJDEND HOUT GERAAKT EN GEDOOD. Door den storm vergleed Woensdag tt Hoenderloo, gemeente Apeldoorn waardoor het E. d-i een )arij hoogen stapel hout kind van den heer E. Aartsen. werd ge. troffen. Het kind is aan de gevolgen over- leden. Eigen gebruik. In het stelsel van eenmalige heffing heeft de belasating het karakter van een algemeene verbruiksbelasting, hetgeen meebrengt, dat de fabrikanten (zie boven omtrent wat onder fabrikant wordt ver staan) ook belasting moeten betalen van de goederen, welke zij uit eigen verbruiks-1 .,aataail voorraad betrekken, zulks in overeenstem- Ijn^heV gebied, waar nog zoo kort geléden met het gevolg, dat het meisje Donder- ming met de regeling, dat in het algemeen i 111 alle leveringen van fabrikanten recht streeks aan particulieren in de belasting Weer en wind zijn de bestrijders van I den hardnekkigen veenbrand bjj Emmen- I erfscheidenvee» niet ongunstig geweest. Daaraan is het vooral te danken, dat de vlammen als demonen te keer gingen vernietigend wat hun in den weg kwam, thans schijnbaar een normale toestand worden betrokken. Art. 3 bepaalt dan ook,1 hersteIj8. Schijnbaar, want alles is nog Een overzicht van de voornaamste bepa lingen van het thans bij de Eerste Kamer ingediend wetsontwerp. II. Na de verandering van het stelsfi ble ken er blijkens het verslag nog diverse Kamerleden te zün, die het betreurden dat de Minister niet tot het stelstl van fing bü den consument had kunnen b sluiten. De Minister was evenwel niet te overtuigen. Elk stelsel heeft zijn eigen aardige bezwaren, aldus ongeveer de Mi nister, en dus moet gezocht worden naar een stelsel, hetwelk de minste nadelen biedt, hetgeen het geval is met het stelsel van heffing bü de bron. Een zeer aan zienlijk deel van hen toch, (Be zich met verkoop aan den consument bezig houden, heeft geen behoorlüke administratie; men denke aan venters, marktkooplieden, klei ne winkeliers e.d. Een heffing bü ver koop aan den consument is dus bü ge breke van behoorlüke gegevens moeilük. terwyl een veel grootere contróle noodig zal zijn dan bü heffing bij de bron. Aan het wetsontwerp, zooals het nu luidt, ligt dus het beginsel ten grondslag, dat van elk goed slechts éénmaal belasting wordt, geheven en wel bü de eerste levering na haar ontstaan. Waarvan de betasting geheven wordt. Onder den naam van omzetbelasting, al dus artikel 2 van Let ontwerp, wordt een belasting geheven, waaraan onderworpen zijn de leveringen hier te lande door fabri katen van in het vrije verkeer zijnde goederen, krachtens overeenkomst van koop cn verkoop. Met levering krachtens overeenkomst van koop en verkoop wordt gt'jjkgesteld iedere overdracht ingevolge een andere overjw.konist, indien de eigen dom van de zaak aan den verkrüger over gaat; de verkrijger wordt in dit geval met den kooper gelükgesteld. Huurkoop wordt met gewonen koop gelükgesteld. Eenvoudigheidshalve zün dadelük eeni ge begrippen in de wet vastgelegd. Zoo is het van groot belang te weten, wie de wet als fabrikant be schouwt. Art. 1 bepaalt hieromtrent, dat de wet onder fabrikant verstaat dengene, die hier te lande goederen teelt, voortbrengt, ver vaardigt, bereidt of bewerkt of een of meer handelingen in zijn beroep doet ver richten; als bewerken wordt niet be schouwd het verpakken, sorteeren of be handelen van goederen, waardoor de aard van die goederen niet verandert. Aan het bewerken wordt dus nog al een ruime beteekenis gehecht. Zoodra door een behandeling de aard van het goed iets verandert, is bii levering daarvan omzet belasting verschuldigd. Werkzaamheden als het branden van koffie vallen er onder, dat met levering krachtens koop en ver koop wordt gelijkgesteld het beschikken door fabrikanten voor eigen gebruik voor zichzelf en voor hun gezinnen over goe deren uit hun bedrijfsvoorraad.... Bedrag der belasting. De belasting bedraagt vier procent van den verkooppüs der goederen. Er is ech-1 ter een aantal artikelen, opgenomen in uitgerekend 900 1000 stobben bagger- een aan de wet toegevoegde tabel A, waar- turf, een paar duizeud kubieke meter van een omzetbelasting van tien procent fabrieksturf, eenige honderd-duizenden wordt geheven. Dit hoogere percentage is stukken persturf, een eu ander ter waarde geenszins weer gewoon. Er stijgt nog op vele plekken rook naar boven, verradend, dat In de zwartgeblakerde veenkorst zich de vijand nog ophoudt en, alles behalve verslagen, gereed is om opnieuw meester van het slagveld te worden al de omstan digheden hem maar eenigszins tegemoet komen. Uit is de strijd tusschen vuur en brandweer nog niet. Ten naastel>!j is DOOR EEN Al'TO OVERREDEN EN GEDOOD. Te Zaandam is Donderdag een zesjarig meisjes van een woonwagenbewoner onder een vrachtauto gekomen en overreden dagnacht aan haar verwondingen is over- leden. ook verschuldigd, indien aan de daarmee van f 35.ÖOU 45.000. Daarbij komt danhij met een knipmes belaste goederen ceelen of onderdeden -m '- - - VERDRONKEN. De landbouwer Zweers. is Donderdag- middag te Vrouwenhoek in het kanaal ge raakt en verdronken. JEUG DIG E MESSEN STEK ER8. Gisteravond hebben in de Schouten straat te Rotterdam twee broertje, de 13- jarige A. B. en de 15-jarige P. B.. ruzie gekregen over een kleinigheid, waarbij A. B. zich zoo kwaad heelt gemaakt, dat P. B. in den buik het verlies van vier woningen, een groote heeft gestoken. P. is in het ziekenhuis aan ontbreken, of indien zy worden afgeleverd 1 machineloods, een schuur, een kippenhok jen Berawea opgenomen A B is aanae in niet afgewerkte.! staat. Goederen in ge- met kippon en andere kleinigheden, zoo- 9 9 opflcnonKn- aan9«" demonteerden staat worden voorts met de directe schade de f 50.000 aan-i goederen in niet-gedemonteerden staat merkelijk zal overschrijden. Voor in gelükgesteld. Het behoeft geen betoog, dat door deze aanvulling de mogelükheid om de hoogere belasting te ontgaan, grooten- deels werd voorkomen. Belialve een tabel A is aan de wet nog een tabël B toegevoegd, welke een opsom niet 1 meer dan een f 10.000 f 16.000 zal deze schade door verzekering gedekt zyn. De rest is verlies voor menschen, die het veelal niet ljjden kunnen, want het brand- gebied is juist het gebied van de kleine verveners, die in de meeste gevallen roet EEN TREIN IN DE GOLVEN. Tijdens den storm langs de Sleewwljk-HcMrlnsrhe kust. De zware Noordwester storm, die Woens- t J 11 I .v» .V..V.Ü, ww ^v.ui.vu »«v. 1 1/r £«aicouuiu«rnt( I.iiuuii,uir IM'IIN- iheel v«, geld des zomers turf maken om dag langs de Slee.wljk-Holstei.ische west- geheel van omzetbelasting is vrijgesteld. Aan het slot van dit overzicht zullen wij deze tabellen nader opnemen. Uiteraard rü'st aanstonds de vraag: die dan 's winters te verkoopen. Zy zijn, kust gewoed heeft, heeft v.-le arbeiders nu alles kwyt en tragisch :s in hel bij- jn levensgevaar gebracht. Ken trein inet zonder het geval van de arbeider S. dearbeiders, die over een dijk reed, kon Vues, die voor een f 2500 turf bezat. Hjj J niet verder komen en bleef slaan, (iol ven Wat verstaat de wet onder ver koopprijs. nu de te betalen belasting een percentage -•* dezen prüs is. De wet zelf bevat het f n', ord. Art 7-van het ontwerp bepaalt, burgemeester jL. .lieronder wordt verstaan de zuivere' prüs, die den kooper in rekening wordt gebracht verhoogd met de kosten, die de kooper aan den verkooper voldoet echter awióer kosten van verpakking, voorzoover deze tegen den in rekening gebrachten prüs wordt teruggekomen. Voorzoover in den verkoopprijs kosten van vracht en/of assurantie zijn begrepen, kunnen deze voor de berekening van de belasting in heeft nu niets meer, maar bovendien is zyn huis verbrand en zyn inboedeltje verloren gegaan. Wie hier iets mocht willen vergoeden zou behalve het gezin van man, vrouw en acht kinderen, ook' Bouma van Emmen, giro nummer 75221 gelukkig kunnen rossen. BRAND IN 1)E GASFABRIEK TE ALKMAAR. Gisterenmorgen omstreeks 9 uur is door onbekende oorzaak brand ontstaan in de ammoniakfabriek van de gemeen- telyke gasfabriek te Alkmaar. sloegen voortdurend over den trein, die heen en w eer slingerde. Tijdens den storm was het niet mogelijk de arbeiders te hulp te komen. Door hel water werd ook het vuur in de locomotief gebluscht, zoodat deze later niet verder kon. Met veel moeite gelukte het eenige z*nre locomo tieven over de diep onder water slaande rails naar den bedreigden trein te zenden en dezen naar het vasteland terug te brengen. Te Dagebuell is een motorzeil- schip door den storm over de steenen beschoeiing over den dük geslagen. Men- 9chenlevens zijn niet te betreoron. Het gebouw, waarin een der employés mindering worden gebracht. 1 In den verkoopprijs wordt de omzetbe- st®n(' direct in lichtelaaie. De brandweer lasting niet begrepen. i('er gasfabriek kon het gebouw niet be- Bü levering anders dan tengevolge van houden, zoodat dit geheel uitbrandde, een onder normale omstandigheden geslo-e Alkmaarsche brandweer, die met groot ten overeenkomst van koop en verkoop, treedt in de plaats van den verkoopprys het bedrag in geld. dat de goederen bij verkoop onder normale omstandigheden zouden opbrengen, voorzooveel noodig verhoogd met de kosten, die de kooper aan den verkooper moet voldoen. materiaal was uitgerukt kon zich slechts tot nablussching bepalen, ondervindt geen stagnatie. Het Wie moet de belasting betalen. De belasting is verschuldigd door den fabrikant, die de goederen levert TUSSCHEN EEN PERS BEKLEMD GERAAKT. Werkman gedood. j Donderdagmiddag omstreeks vjjf uur was de 24-jarige werkman J. P. aan de kalkfabriek van de N.V. van Djjk Co te Dordrecht werkzaam, aan een tegel- Afwenteling op den kooper. pers. Vermoedelijk wilde hy wat specie uit de pers verwijderen In de gevallen, waarin de fabrikant ver plicht is aan den kooper een factuur uit te reiken, is hü tevens verplicht de belas ting in rekening te brengen aan den koo per. Deze laatste is verplicht de belasting tegelük met den koopprüs, of bü betaling in gedeelten uiterlijk tegelük met het laatste gedeelte aan den fabrikant te vol doen. Deze verplichtingen gelden evenwel alleen in die gevallen, waarin de fabrikant volgens de wet verplicht is een factuur uit te reiken, n.1. bü levering van fabri kant aan een anderen fabrikant, aan een groothandelaar of aan een kleinhandelaar. Bii levering van een fabrikant aan parti culieren bestaat deze verplichting niet, b.v. niet bü levering van bakker of slager aan consument. Is m.a.w. de omzetbelasting betaald bü den verkoop door den fabrikant aan een - ®n tegen de voorschriften in, boog hij daarby het bovenlichaam tusschen twee deeien van de pers. Een in de buurt bezig zynde baas hoorde plotseling een knal en be merkte, dat P. in de pers bekneld zat. Hy heeft hem bevrijd, maar P. bleek reeds bewusteloos en een zware hoofd wond te hebben opgeloopen. De directeur van den geneeskundigen dienst heeft slechts den dood kunnen constateeren tengevolge van verbrijzeling van de her senpan. Buitenland. BOTSING TE JERUZALEM. Door de droogte In Zuid-Afrika. De Daily Telegraph meldt, dat tot dus ver zea millioen schapen ten offer zijn ge- bedrijf vallen aan de droogte, die in uitgestrekte gebieden van Zuid-Afrika heerscht. In I sommige streken ia sedert drie jaar geen regen gevallen. Sommige districten van den voormaligen Oranje Vrijstaat. Trans vaal en Limpopo, zyn gedeeltelijk uitge droogd. In het district Heilbron dreigt 75 pet. der boerenbevolking geheel te ver armen en is gedwongen haar bezittingen te verlaten omdat er geen water meer ia. I cngevolge van de sterfte onder de scha pen zal de wol-productie ten minste 90.000 balen minder zyn dan het vorige jaar. wederom in renenuiK Drongen aoor de in het verdere distributieproces ingeschake!- den op; een groothandelaar behoeft 1e door hem betaalde omzetbelasting niet weer door den grossier te doen betalen. (Wordt vervolgd). Tien gewonden. cen bots'nfl tuss( hen politie en deel- Itwee Britsche politie-agenten gewond. DE ONBEWAAKTE OVERWEG. Zes dooden. Op een onbewaakten overweg bii Iln- quera in de provincie Santander is een auto met zes passagiers door een trein gegrepen. Alles zes kwamen om het leven OVERVAL OP PARIJSCHE BANK. In het centrum van Parüs is Dnndór dagmiddag een brutale overval gepleegd op den kassier van een bank, toen deze zich voor een oogenblik ophield in een benedenvertrek van del.ank 30-jarig man Jblónm °"-8e,efr J. D., Den Helder. Er zullen over eenigen tijd in ons blad eenige artikelen worden opgenomen, waarin op de gebrui kelijke wijze aan de hand van voorbeelden SralkTuemj.Td.erd"a!!3» ™lvé? EEN NIEUWE GELDWINNING. Onze krankzinnige wereld. Te Kansas City is een wedstrijd uitge schreven w aarvoor een prü» van 2000 dol lar is uitgeloofd. Het is een wedstrijd oor paren en het geld wordt uitbetaald aan het paartje, dat in badcostniim het langst blijft zitten op een groot blok Ijs. GUS W1NKLER DE BANDIET. Zijn z.ueht naar opschik. Een van de eigenaardigheden van Gus inkler, den bandiet te Chicago, die dezer dagen vermoord werd. was zyn zucht naar opschik en zyn verslaafdheid aan het dragen van lyfsieraden. Hü bezat (oor 25.000 aan juweelen en zyn vrouw heeft beslist, dat deze sieraden met ,.Gus n'ee zullen worden begraven. „Gussie" zoo zeide zü „heeft geleefd als een \orst en hij zal ook als een vorst worden begraven". Het is zeker een merkwaardig besluit van de weduwe, want, indien het wordt uitgevoerd, zal later natuurlijk nog wel eens of meermalen een poging worden gedaan 0111 de kist (die van zilver ls en ,10.000 heeft gekost) op te graven en van zyn inhoud aan diamanten te berooven. DE RAMP VAN DE ANNOULA. van de schipbreukelingen V«f gered. Wij hebben dezer dagen melding ge' maakt van het vergaan van het Grieksche vrachtschip Annoula. van welk vaartuig vnjwel de geheele bemanning vermist vver Slechts enkele waren gered. Thans „'"f^er bericht binnen ovér deze ramp- et blijkt dat nog vijf schipbreukelingen zijn opgepikt, n.1. door de opvarenden van het Italiaansche s.s. Montrello "I morden echter nog 26 menschen van e nnoula vermist. Men moet wel aan nemen, dat zij verdronken zijn.

Heldersche Courant | 1933 | | pagina 14