Cijfers van heinde en verre.. TOB NOOIT HOEKJE spi»daHl den Amsterdammer stevig in geboren. niet met een slag uitroeien. ,Ma«r men kan dr in alle geval voor zorgen, dat de baten van die neiging niet meer dan noodig is in de zakken van particuliere ondernemers en winst- piakers verdwijnen. Laat men die be staande neiging, liever zooveel mogelijk uitbuiten voor goede sociale doeleinden. Waarom b.v. niet meer uitbreiding te geven aan de Staatsloterij, waarvan de baten onze Riiksbegrooting ten goede komen, een stedelijke loterij te orga- niseeren teneinde de tegenvallers, die het Rijk ons als gemeente den laatste» tijd bereiden wil, te compenseeren, of het voorbeeld te volgen van de Jood- sche Invalide en een groot kansspel -op touw te zetten teneinde daaruit het lot der financieel onmachtige ouden van dagen, maar nu niet alleen van Jood- sche. maar van alle gezindten, te ver lichten?Tets wat oorspronkelijk in vele opzichten een kwaad mag heeten, de gnk-lust, zou men daarmede in iets goeds kunnen verkeeren I)ei tweede zcsdaagsche. Sport, behendigheid of., gokken?.. Ook ten aanzien van Zesdaagsche wie lerwedstrijden laat zich deze vraag stel len! We zullen nu maar verder niet over het juiste antwoord gaan debatteeren en eenvoudig weg constateeren. dat we onze tweede Zesdaagsche thans weer vlak voor den boeg hebben. De voorbe reidingen voor cit voor velen opwin dende gebeuren, dat wederom in het R.A.I.-gebouw zal plaats hebben, zijn al weer in vollen gang en in het be kende hotel Schiller op 't Rembrandts- plein. waar de organisator voorloopig zijn tenten heeft opgeslagen, wemelt het ree-s van renners, die nog op een contract hopen. verzorgers en aller lei soort commissarissen die zich aan bieden. leveranciers en pachters van buffetten, die zaken willen doen en tallooze anderen, die niet zoozeer een sportief, dan wel een financieel graantje willen meepikken van deze komende publieke vermakelijkheid, die van 17 tot 23 November a.s. zal plaats hebben. De lnformator. Men zou. om nu maar te blijven bij het onderwerp van het uitbuiten ten goede van de onuitroeibare gok- neiging, er ook nog over kunnen denken, naast de aiitomaten. waaruit wij tegenwoordig aT niet alleen sigaret ten. maar in de avonduren na sluitings tijd ook croquetjes, gebakken visch, heele huzaren» aadjes en wat dies meer zii te voorschijn kunnen tooveren. automaten te gaan plaatsen waaruit ..briefjes" voor loterijen met sociale doeleinden, gehaald kunnen worden. Voorloopig moeten we het evenwel nog maar doen met een ander nieuwig- heidje op automaten-gebied, dat weldra op den Dam in actie zal komen. In zeker opzicht zou men dat nieuwig- heidje een automatischen politie-agent kunnen noemen, die nu niet. zooals de automatische politie-agenten (de licht-signalpn namelijk) op het Leid de plein het verkeer regelt, maar *'d! u den weg wüst.... Daar op den Dam komt een kosteloos te gebruiken automatisch inlichtingen bureau, dat kortweg „lnformator" heeten zal. Door dezen lnformator, die niet meer plaats inneemt dan "n gewone reclamezuil, zijn 180 zaken- en andere adressen goed geordend geregistreerd. Stelt men den lnformator door het in drukken van bepaalde knoppen een vraag. dan komt uit de gleuf een kleine ttapsule te voorschijn, die de gestelde vraag met achttien raadgevingen be antwoordt. Op niet minder dan 180 ver schillende vragen zal men een ant woord kunnen hekomen! Ook wüst heze automatische politieman u den naar het stadhuis, de politie bureaus, de gezantschappen, consula ten. bezienswaardigheden, theaters, bioscopen, enz. ••Amsterdamsche brieven" met een overzicht, van het gebeuren in de afge lopen hoofdstedelijke week. verstrekt 'e nog niet. Maar misschien komt dat "ok nog,... Tot zoolang zult u het met 'kze brieven moeten doen.... Na een inbraak in een Londensche v"la werd een badpak vermist. Naar *'?rluidt zullen alle Kanaalzwemmers, oio in Frankrijk aan land komen, aan pon streng verhoor worden onderwor pen! Profesor Wightman meldde aan de geleerde wereld, dat hij den schakel "sschen planten- en dierenwereld 'hans had gevonden. Waarschyn- 'Uk bedoelde hü de paprikaschnitzei, dlf hü dien dag in zün club had ge iten Da76eDc7a8Kc56ka n °D e 5+°e n 8 B®y®rsd®rfer is 1 Dal- Na Kc6: volgt heeft als oplossing Pdf> Er drenst dan Ph7+' ProbIeem van Fraenkei Pe4+; en Le4, Td2f. g Pb7f' AardlS z«n d« varianten Td4:, P. Weyl. D. Schachblhtter 1916. Wit begint en geeft Wit: Kc2, Dg6, Pd3 Hierbü een partü uit het tournooi te Rubinstein Nimzowitseh 1. d4 Pf6 2. Pf3 b6 Na c4 speelt N. e6 en na Pc3 dan Lb4. 3. g3 co 4. Lg2 Lb7 6. dc6bcö De vraag is of dit onverdeeld gunstig is voor wit. Wel lijkt de open d lün aardig. 6. e4 g6 7. b3 Lg7 8. Lb2 0-0 Nu is de heele boel gefianchetteerd. 9. 0-0 1 Pc6 Ook d6 en Pd7 wordt hier gespeeld. 10. Pc3 a5 De zwarte tegenkans. 11. Dd2 d6 12. Pel Dd7 Ook Pdó zou kunnen. 13. Pc2 Pb4 14. Pe3 Lg2 Wit wil d6 veroveren. 16. Kg2Db7f 16. f3 Lh6 Na Kgl zou Pe4, Pe4:, De4: volgen met de dreiging a3. mat in drie zetten, en f5. Zwart: Ke4. Mariënbad in 1925 gespeeld. 17. Pcdl a4 Door Lh6 bereikt zwart nu hetzelfde. Na Lf6:, ef6:, Dd6volgt ab3:. 18. ba4Tfe8 Belet Lf6:. Wit doet het echter toefe 19. 20. Lf6 Kf2 efG: f5 Wit wilde na Td6 f4 spelen. Nu dreigt Lg7. 21. Dd6Le7 22. Tbl L"d4 Er dreigt nu Pd3f. 23. Kg2 Le3 24. Pe3: Te3: 26. Dc6Te2 :f 26. Tf2 Tf2: 27. Df2Ta4 De7 behoeft nog niet! 28. a3 Ta3 29. De2 Ta8 30. c5 Da6 Heft den druk op de b lün op. 31. Da6Pa6 32' Tal Pc7 33. Ta8+ Pa8 opgegeven. Dr. P. FEENSTRA KUIPER. Ongeveer een negende deel van de totale bevolking der wereld spreekt Engelsch. namelük ongeveer 220 mil- lioen menschen. Narcissen worden in groote hoeveel heden gekweekt en tegenwoordig kent men daarin 6000 beroemde variëteiten. In vele industrieën van Frankrijk worden thans familie-ondersteuningen betaald. De arbeidgevers moeten daar toe bepaalde sommen in een fonds storten, waaruit de arbeiders, al naar de grootte van hun gezin, steunbedra gen ontvangen. Voor een kind wordt ongeveer 4.5 gulden betaald, terwyl de vader van vier kinderen 30 gulden per maand ontvangt! In de Duitsche meubel-industrie zün ongeveer 20—25,000 menschen te werk gesteld. Wat is er met jou aan het handje? Daar zitten nu die twee vrouwen thuis en geen van beiden weet, wat zi,i Wees blij, die twee bü mü thuis weten precies wat zii willen!... Op de beroemde groenten- en fruit markt te Londen, Covent Garden, u orden jaarlyks ongeveer 750,000 ton landbouwproducten omgezet! De Malaria plaagt jaarlijks ongeveer 40 millioen menschen, waardoor meer dan zeshonderd millioen gulden kost.cn wordt veroorzaakt. In Warschau zat dezer dagen in een restaurant een man te eten, die, toen hü zyn rekening moest betalen, daar toe onmachtig bleek. Om den kellner schadeloos te stellen, schonk hü hem een lot uit de loterij. Den volgenden dag, toen de trekking plaats vond, bleek, dat op het lot 50.000 gulden was gevallen! DORST Lust. BL Dokter: „Klaagt u veel over dorst?" Patiënt: „Nee, dokter, daar ver heug ik me altijd over." PERSOONLIJKHEIDS-METER. Bent u voortvarend of ver legen? Zelfkennis is een moeilijk punt. Het is niet zoo gemakkelijk, om zelf te we ten oï men b.v. al of niet zelfvertrou wen heeft. Voor degenen, die graag een juister inzicht in hun eigen per- soonlykheid zouden hebben, laten wy een aantel omstandigheden volgen, waarin u zoudt kunnen verkeeren. Maakt een lijst van twee kolommen; als het antwoord op een u hier gestelde vraag bevestigend luidt, merkt dan dg rechtsche kolom met een kruisje. Boven deze kolom staat n.1. het op schrift: positief. De andere kolom is negatief, en wordt met een kruisje ge merkt, telkens wanneer het antwoord op een vraag ontkennend luidt. 1. Een winkelbediende geeft zich veel moeite om u verschillende artike len te toonen, maar u ziet in dat u toch geen keus kunt maken. Kunt u gemak- kelyk weggaan, zonder iets gekocht te hebben? 2. Het komt u ter oore, dat een van uw kennissen praatjes over u rond strooit die in uw nadeel zyn. Heeft u den durf, naar dien kennis toe te gaan en ronduit te vragen of hetgeen u ge hoord heeft, juist is en wat zoo'n ge drag te beteekenen heeft? 3. U bent druk aan het werk, maar heeft verzuimd, belet te geven. Daar door staat er onverwachts een kennis voor u, die gaat zitten op de manier van iemand, die van plan is een uurtje te blyven. Durft u ronduit zeggen: „Het spyt my, ik moet nu noodzakelyk werken, kom liever een anderen keer terug". 4. Wanneer men u een prima restaurant een te hooge rekening voor legt, reclameert u dan? 5. Als u in de queue staat om plaat sen te nemen voor een theater- of an dere voorstelling, en iemand tracht ten onrechte vóór u aan de beurt te komen, herneemt u dan uw plaats met de op merking dat u er het eerst wsa? 6. Stelt dat u al lang verlangd heeft een bepaald boek te lezen. Nu komt u by oppervlakkige kennissen, en ziet daar dat boek op tafel liggen. Durft u het ter lezing vragen? 7. U is met een kennis uitgeweest, elk voor eigen rekening, maar doordat het met wisselen beter uitkwam, heëft u voor beiden betaald. Er gaat eenigen tyd overheen, en de bewuste kennis schy'nt het te vergeten. Durft u hem eraan herinneren en het geld terugvra gen? 8. U werkt al jaren by dezelfde fir ma of op hetzelfde kantoor en u weet dat u tenvolle recht heeft op salarisver- hooging (in geen malaise periode). Durft u naar de Directie gaan en hier bescheiden en beslist over spreken. 9. Een goede kennis zou u een groo- ten dienst kunnen bewijzen, die hem echter wel eenige moeite zal kosten. U heeft zich in een ander opzicht voor die kennis weieens moeite getroost. Durft u erheen en om dien dienst vra gen? 10. In gezelschap wordt een belang rijk onderwerp besproken. Uw mee ning staat lynrecht tegenover die van de meerderheid. Durft u uw opinie uit te spreken en deze te verdedigen? Dit zyn allemaal voorbeelden van vragen, waarop een mensch met durf en zelfvertrouwen volmondig „ja" moest kunnen antwoorden. En toch zullen er maar weinig menschen zijn die, als ze eerlijk zyn, op alle 10 de vragen zonder een oogenblik te aarze len, volmondig „ja" zullen zeggen. Wij hebben allemaa'1 ons zwakke punt. dat meestal een verkeerde ge woonte is. ontstaan uit iakschheid oi valsche schaamte. Hierin is echter best verandering te maken. Wy zullen de laatsten zyn om aan te manen tot een twistzieke levenshou ding of onverdraagzaamheid. Maar wel is het een goed principe, om onver schillig tegenover wie of onder welke omstandigheden, resoluut voor uw goed recht op te komen. Hoe meer u zich di/ aanwent, hoe minder u het zult be hoeven te doen. Want men zal u gaan kennen als iemand, die niet met zich laat spelen. Komt zelf voor uw rechten op, een ander doet het niet voor u! Dr. JOS. DE COCK.

Heldersche Courant | 1933 | | pagina 21