DE BRUG f'eWiikke Middeitstandsbsnk NIEUWSBLAD VOOR OEN HELDER, KOEGRAS, TEXEL, WIERINGEN EN ANNA PAULOWNA BuitenSandsch overzicht. rr.e3-;«„ No. 7345 eerste blad donderdag 26 october 1933 v d b,sf 40 cvbke k8-' mee' 10 ct' b« ™n,«b.üc <2 1 Iet Fransche kabinet ten val gebracht. - 1 Iitler spreekt naar het hart van het volk. feuilleton si KONINGSTRAAT 7 De vee-vernietiging in Denemarken. ïï55n^*rtl ParH-viMe ondoor; waadbaar geworden. Nesta. die li trekking aanvaard had en, zooals coinei Voor gelardeerde lever? KONIJN! SCHE COURANT Abonnement per 3 maanden bij vooruitbet.: Heldersche Courant f 1.50; voor Koegras, Anna Paulowna, Breezand, Wieringen en Texel f 1.65binnen land f 2.- Nederl. Oost- en W'est-Indië per zeepost f 2,10, idem per mail en overige landen f 3.20. Losse nos. 4ct.fr.p.p. Cct. Zondagsblad reap 0.50 f 0.70, f 0.70,f 1.Modeblad resp. f 1.20, 1.50, f 1.50, f 1.70. Verschijnt Dinsdag-, Donderdag- en Zaterdagmiddag. Redacteur: 1'. C. DE BOEK. Uitgave N.V. Drukkerij v/h C. DE BOER Ju. Bureau: Koningstraat 78 - Telefoon: 50 en 412 Post-Girorekening No. 16066. ADVERTENTIËN: tekst) ïnhhelfalj^d)' IngeZ" meded- <kolombreedte als redaction. tekst) dubbele prys. Kleine advertentiën (gevraagd, te koop te huur) Bureau v. d. blad en met br. onder no. 10 ct. p. adv. extra) Bewijsno. 4 ct. Het Fransche kabinet ten val gebracht. Maandagnacht is het kabinet-Daladier ten val gebracht door verwerping van het artikel inzake de ambtenaarssalarissen, zooals wij in ons vorig nummer nog juist konden melden. Met 329 tegen 241 stemmen is de regeering verslagen, dus met de niet geringe meerderheid van 89 stemmen. De angst voor de kiezers heeft voor de zooveelste maal de doorslag gegeven, oorzaakt. dat Europa er wederom een crisis bij heeft gekregen. En de „Nw. Rott. Crt." schrijft o.a.: De Fransche Kamer is een lastig rij dier dat zich slechts aan zeer weinige ruiters en dan nog bij uitzonderlijke ge legenheden in hoogsten nood onderwerpt. Poincaré behoorde indertijd tot die zeer weinigen. Zijn naam komt ons vanzelf in de herinnering, om een zekere gelijkenis, die de gebeurtenissen nu vertoonen met hetgeen er in der zomer van 1926 is ge beurd. 'Ioen 1 rede het parlementaire ÏÏVan de K f 'Us gevaar op voor den fik was toen reeds in onstuimige bew, 'dg naar beneden en dreigde op ten gegeven oogenblik zelfs in het niet te verdwijnen, tot onberekenbare ramp voor het land. Desniettemin ging het traditioneele partijgenianoeuvreer ver der. besef dat op het oogenblik niet alleen de uiterste nood van het land ter behande ling staat, maar dat al wat er nu gebeurt ook beoordeeld moet worden naar de mate waarin het ten goede kan komen of afbreuk kan doen aan het aanzien van parlement en parlementarisme. Over de al of niet spoedige oplossing van de crisis loopen de meeningen nogal uiteen, zoodat we in dit opzicht maar schrijlt liet „Handelsblad' en heeft ver- rustig op de komende gebeurtenissen oorzaakt rtat F.nrona pp uoitavAin aa» miu.. Nu is de toestand weer vol van finan cieel gevaar. Wel staat de franc vast op een heel breed fundament van goud, maar als Frankrijk er niet in slaagt het geweldige tekort op zijn begrooting weg te werken, zie de toestand voor den franc er tocli onheilspellend uit. Want zoo sterk als middelen en crediet van de nationale bank van Frankrijk zijn, zoo zwak staan de financiën en het crediet van den staat. Zód ongelukkig is het daarmede gesteld dat aan leenen vrijwel niet meer te den ken valt. Op grond van daardoor afge dwongen inflatie kan de gHdbehoefte DALADlEli. van den staat dus een gevaar worden voor de vastheid van het nationale betaal middel. Daladier heeft er met alle ernst op gewezen en hij is een van de niet overtalrjjke Fransche politici in wier ernst algemeen vertrouwen heerscht. liet heeft echter niet mogen baten. Het oude spel van voor de speciale belangen v an zjjn kiezers op te komen, ervoor te zoi- gen dat zij tevreden zijn doordat zooveel mogelijk van de lasten op zwakker ver tegenwoordigden afgeschoven wor heeft nog niet moeten wijken voor het zullen wachten. Hitier spreekt naar het hart van het volk. Tienduizenden hebben Dinsdag avond geluisterd naar de groote rede voering van Hitier, die hij heeft uitge sproken in het Sportpalast. Uren van te- Naar het Engelsch van E. CHARLES VIVIAN. (Nadruk verboden.) „De hemel verhoede dat ooit ren zal!" riep ze onthutst. „Hy heeft van deze gronden gemaakt, wat ze nu zyn. Als hy er niet was .geweest, zou alles rondom nog wildernis zijn- „Daar hebt u het!" bracht Collier in het midden. „U ziet de zaak met de oogen van zijn generatie. Maar noc noch zijn tegenstand kunnen de y van de klok tegenhouden. Wat ik voorste' ligt in den naturlyken loop der dingt „Maar dat zal hij niet meer beleven, zei ze stroef. „Menschelykerwys gesproken, neen. Bes te meer reden om u niet tege Onvermijdelijke te verzetten. Om u waarheid te zeggen, ik begrijp u niet. „Ik houd van hem en voel met hem mee. U dreef een wig in het beste deel van zijn land om uw dijk te leggen en u kunt verste verte niet beseffen wat zijn lun voor hem beteekent. IIij heeft zijn leven eraan gegeven, hy heeft het in harden, elndeloos-geduidigen arbeid van woesten grond tot vruchtharen bodem gemaakt en toen.... kwam dat!" Ten tweeden male wees ze naar de brug en haar band beschreef een boog, die Rijkskanselier Adolf Hitier. voren was het enorme gebouw reeds tot de laatste plaats bezet en toen de leider om ongeveer acht uur het spreekge stoelte besteeg ging er een minuten lang applaus op. Aan de toespraak, die hij daar gehouden heeft en die een soort in leiding vormt tot de verkiezingscampag ne, ontleenen wij het volgende. Over het besluit betreffende het uittreden van Duitschland uit den Volkenbond, zeide Hitier: „Een gewichtig besluit ligt achter ons. Wie dat besluit goed waardeeren willen, moeten eerst een blik op het verleden werpen om het voor de toekomst te be grijpen. Wjj hebben zooveel uit ge schiedenis geleerd dat alleen die volken blijven bestaan, die waarde hechten aan de verdediging van hun eer. Toen wij in 1918 op het woord van Wilson vertrouw den en de wapens neerlegden, was onze eer onaangetast. Wat wij toen gedaan hebben, is een groot ongeluk geworden. De nood is zoo groot geworden dat mil joenen niet meer te eten hadden. Het is geen vrede, maar een opgelegde dwang; 440 artikelen moesten wjj te Ver- sailles onderteekenen en daaronder de leugen van de oorlogsschuld. In 1870 hebben wij een stuk gronds teruggeno men, dat oorspronkelijk Duitsch was ge weest; wij hebben den vijand een scha deloostelling laten betalen die hij in 3 jaren kon voldoen, maar ons werden in 1918 voorwaarden opgelegd, waarvan iedereen wist dat ze onvervulbaar waren. Het onverstand heeft zich tenslotte evenzeer gewroken op den overwinnaar als de overwonnenen. Door Hitier werd ter illustratie een en tevens de massieve spoordijken omvatte, die erheen voerden. „U", verduidelijkte ze op bitteren toon, „noemt die ophooging een bruggenhoofd; hij noemt het een wond.» „Zeker", gaf hy toe, „ik kan my in zyn gevoelens verplaatsen. Maar waarom u..' „Terwille van hem", viel ze den inge nieur in de rede. „Wat voor verschil hau het voor u gemaakt om een brug een halve mijl meer stroomafwaarts te leggen of zuidelijker, naa9t de oude? Waarom moest u hem juist het beste deel van zijn land afnemen?" „Dat heb ik hem indertijd, uitgelegd verklaarde Collier vriendelijk. „Op ieder ander punt Jangs de oevers, zouden de kosten van het omhoog-brengen van de lijn te hoog zijn geworden. Alleen door lier de bruggenhoofden te bouwen, was een loonende exploitatie van het nieuwste traject mogelijk. Ik moet ook met oe he- langen van de maatschappij rekening houden.' Ze beantwoordde zijn uiteenzetting niet een schamper lachje. „U weet uw eigen zaak goed te bepleiten!" spotte ze. „De zaak van de brug", verbeterde hy, „ni'et mijn eigen zaak." Dat komt immers op hetzelfde neei. Wat voor ziel schuilt in dergelijke din gen?" viel ze plompverloren uit. „Een man. een mensch. zou een middel hebben weten te vinden om mijn vader het land laten behouden, waarvoor hii «n even- ang gezwoegd heeft. Zoo'n dood, yzeren X als die brug van u kan •evenmin &.hebbc,. mot verüe. als WwotoE kei politiek voorbeeld aangehaald. Tusschen Polen en Duitschland is een Corridor gelegd. Er ware een andere mo gelijkheid open gebleven. Beide volkeren zijn er nu eenmaal, zij moeten niet en naast elkaar leven. Waarom gooide men dan een twistappel tusschen hen? Om den haat te vereeuwigen en den waren vrede onmogelijk te maken in de toekomst, want steeds zou een „vraagstuk" tusschen hen blijven staan. Dan zeide men, dat Duitschland eerst moest ontwapenen om den vrede te verze keren. Wij hebben ontwapend en de keren. Wij hebben ontwapend en de an dere wereld had ons voorbeeld kunnen en matige wijze verhinderd ware geworden. Waarom hebt gij dan niet ontwapend, gij democraten, gij pacifisten in alle landen? Duitschland was toch niet langer gevaar lijk! Deze vrede kon slechts door miljioenen- tegers beveiligd blijven, omdat er onder ling wantrouwen heerschte. Wij kunnen toch niet aannemen dat al deze legers noo- dig waren om ons in bedwang te houden. Dat was te veel eer voor ons. Tegen onze brandweer, politie, ons Leger des Heils misschien? Moeten de Franschen daarvoor 850.000 man onder de wapenen houden en 180 onderzeebooten bezitten? Het Duitsche volk heeft zich al dien smaad laten aanleunen en zijn regee ringen hebben zich steeds aan alle eischen onderworpen. W at is echter onze grootste verrich ting? zoo vroeg Hitier. Dat wij den arbei der weer terug hebben gevoerd tot zijn Duitsche volk. Nu zien ook weer inil- lioenen arbeiders in de natie het hoogste goed dat verdedigd moet worden. Zoo hebben wy deze eerste acht maan den gewerkt, maar wat heeft het buiten land gedaan? Dus belasterd en tegenge werkt. Wat hebben wij de wereld ge daan? Niets! Maar bij jullie geschieden gruwelen, zeide men. De Joden worden vervolgd! De grootste gruwelen zijn in Duitschland geschied onder den mom van het verdrag van Versailles. (Storm achtige toejuichingen). Door dit verdrag zijn jaarlijks 20.000 fatsoenlijke Duit- schers uit bitteren nood om het leven ge komen. Onze revolutie heeft ten hoogste het leven gekost aan 50 ellendelingen. Waarom onthoudt men ons de gelijk- gerechtigheid? zoo vraagt spr. Zijn wij zakelijk een dief en moreel mannen van eer of omgekeerd? Wy zijn mannen van eer of niet en wy hebben recht op een duidelijke verklaring. Men kan ons de rechtsgelijkheid thans niet geven, omdat bij ons alles nog ongedisci plineerd is, maar in één adem wordt er by gevoegd: het heeie volk wordt op mili taire wijze gedrild. Ja, wat wil men dan toch eigenlijk van ons? Wij zijn bereid het Fransche volk de hand ter verzoe ning te reiken. Ik heb dit meermalen verklaard, maar men gelooft ons niet. Nu wilde men, nadat wy volkomen ont wapend waren, nog eens 8 jaar wachten om te kijken of de voorwaarden van ont wapening bij de anderen dan ook ver vuld konden zijn. En weer konden we 8 jaar op de vervulling van een plechtige belofte wachten! Ik herhaal: wij willen in vrede leveu. Met Frankrijk, met Engeland en met Polen, maar aan deze soort methoden doen wij niet langer mee. Wij onderteekenen niets meer, wjj doen aan geen conferen ties meer mee, omdat onze eer ons dat verbiedt. Vijftien jaren hebben wy ver trouwd en dat vertrouwen is beschaamd: Mi gaan nu voor geen dreigementen meer op zij, wy laten ons onze eer niet meer ontnemen en ik onderteeken nooit meer iets wat met de eer van het Duitsche volk in strijd is. De rede werd met het „Duitschland- lied en een driemaal herhaald „Heil!" besloten. reien KANTOOR DEN HELDER Handelscredieten Rekening-Cosirsnt diging, die hem identificeerde met zijn schepping en toonde, dat zij hem meer als een machine beschouwde dan als een mensch. „U hebt het heeiemaal mis zei hij rustig. „Ik was en ik ben een werktuig van de noodzakelijkheid, maar daarom kan ik me toch heel goed in uw vaders ver driet om zijn verlies verplaatsen. En uw vijandigheid betreur ik nog veel meer dan de zijneik verlang zoo iets heel anders van u." Ze staarde hem aan en begreep. Toen viel er een lang zwijgen. „U?" hy'gde ze eindelijk. „U? Haar stem en gelaatsuitdrukking waien een en-al ongeloof. n. Hij hoog het hoofd in bevestiging. ,JJie schitterende trouw van u. hoe misplaatst die ook mag zijnalle3 wat u zou kunnen wezen, wanneer u mede.... mies wat u nu bent. „Houd op!" viel zii hem scherp in ce rede. „Ik sta aan zyn ziide.... Rekar" tegen uw brug, tegen uw werk, tegen alles wat er mee samenhangt. Hii en de man nen van zijn slag hebben deze streek om- getooverd tot wat zij is.... kon,tTi<?" iets levenloos, zooals die brug daar, n zooals de Hemel wilde dat het zyn zou Kunt u of een ander menschelyk wezen voorspellen wat de Hemel wil of met wil? Ze strekte de handen uit in een af werend gebaar, dat tegelijk iets hulpeloos had. „O laat me gaan.... laat me gaa haar stem klonk byna smeekend nu, „wat geven woorden tegenover de harde "kPZekglipte'langs hem heen en verlietde dal kom. hem achterlatend in df schad^ van de brug. die lui in den geest gefor meerd en in forsch lijnenspel o\er rivier gespannen had. En hii wist, dut hy HET UITTREDEN VAN DUITSCHLAND UIT HET INTERN. ARBEIDSBUREAU. De officleele mededeeling. Na het uittreden van Duitschland uit den Volkenbond, is thans ook een offi- cieele mededeeling gezonden aan het In ternationaal Arbeidsbureau te Genève. waarin het uittreden van Duitschland uit het Internationaal Arbeidsbureau wordt bekend gemaakt. Reeds 120.(100 destrueerd. runderen ge- Het Deensche ministerie van Landbouw deelt mede, dat tot 1 October j.1. in totaal 117.000 stuks rundvee en 12.600 voorbou ten vernietigd zijn. Men kan dus zeggen, dat rond 120.000 stuks rundvee zijn ge- destrueerd. Hoewel de voor dit doel gevoteerde rijksmiddelen zijn uitgeput, heeft de Deen sche regeering thans besloten, ook in deze week 3000 stuks te doen vernietigen (tot dusver bedroeg dit aantal 4000 stuks). Verder heeft de ministerraad zich be zig gehouden met den varkensuitvoer, die ernstig wordt bedreigd door een toe stand op de Engelsche baconmarkt. Het wekelijksche aanbod van slachtvarkens bedraagt thans 150.000 stuks, doch er kunnen slechts 100.900 worden afgezet, n.l. 87.000 naar Engeland en 13.000 in het binnenland. Bovendien zal Engeland het invoercontingent per 1 November verder verlagen. INTERPELLATIE JOUHAUX RAAD VAN BEHEER ARBEIDSBUREAU. IN Over gevangenneming Duitsche arbeidersgedelegeerde Leusch- ner. In den raad van beheer van het inter nationale arbeidsbureau te Genève heeft Jouhaux gisteren geïnterpelleerd over de gevangenneming van den Duitschen arbeidersgedelegeerde Leuschner na diens terugkeer uit Genève. Er werd een resolutie aangenomen waarin de onaf hankelijkheid wordt geconstateerd van de werkgevers- en werknemers-gedelegeer den van hun regeeringen en acte wordt genomen van de verklaring der Duitsche regeering dat Leuschners gevangenne ming geen verband hield met zijn op treden te Genève. EEN GIFT VOOR KINGSFORD SMITH Van de Australische regeering. De Australische regeering heeft Kings- ford Smith een gift van 8000 pond ge schonken als erkenning van zijn presta ties voor zijn solo-vlucht in recordtijd. Toen hij het heuglijk nieuws vernam, zeide de vlieger: nu kan ik mij tenminste onbezorgd aan de ontwikkeling der avia tiek blijven wijden! geen brug der gedachten zou kunnen bou wen, waarover hy tot haar komen kon of zy tot hem. III. der Oostelijk en om enkele De regens, die de nadering van den winter aankondigden, hadden ingezet, toen een van de enorme „Jumbo s maatschappij over Colliers oprit kwam aandonderen meters voor de brug te stoppen. Uit drie salonrytuigen, die aan de machine waren gekoppeld, stapten de leden der directie en de hoofdingenieurs om den bouwer geluk te wenschen en zich ten volle te realiseeren welk een belangryKe verkorting van de verbinding met ne koperdistrict de nieuwe route ^^ekfndf; Toen reed Collier, met den president dei maatschappij op de treeplank naast zie de locomotief langzaam over de brug en hij ontdekte in dit groote uur van zyn triumf, verweg op den top van den hemel, waarachter Creed's hoeve weggedoken lag. drie gestalten, drie eenzame, kleine figuurtjes. „oQ„ j. Cr eed zelf was komen kyken naar de historische gebeurtenis; Collier zag hem staan, tusschen Nesta en Jack. en zwaar leunend op den arm van deze laatsten en toen hii de machine achteruit liet rijden voor de terugreis naar Parys- ville, merkte hii op hoe de oude maa *ej; wankelde tusschen ziin zoon en drchtei. Nog voor zij de Jioeve bereikten, hadden de sluizen des hemels zich weer geopeiK. en weldra was de rivier e™ -" "1; modderige vloed en de voorde tusscnen RIJKSVERZEKERINGSBANK. Bij Kon. besluit van 14 October is, met ingang van 1 Januari, benoemd tot tij delijk assistent-controleer end-geneeskun dige bij de Rijksverzekeringsbank L. J. Knijpers, officier van gezondheid le kl. bij de Koninklijke Marine, in Den Hel der. DE KONINGIN-MOEDER. Deze week terug in het land. De Koningin-Moeder is voornemens Vrijdag 27 dezer uit Zwitserland hier te lande terug te keeren. Zij zal zich na aankomst te Arnhem des morgens half 10 rechtstreeks naar het Loo begeven, al waar H. M. eenige dagen zal blijven ver toeven, alvorens weder voorgoed het Paleis aan het Lange Voorhout te 's Gra- venhage te betrekken. Het verblijf in Zwitserland, waar de Koningin-Moeder over het algemeen zeer goed weer heeft getroffen, heeft haar veel goed gedaan. BEDRIJFSBOEREN IN DE WIERINGERMEER. Salarisverlaging en ontslag. Aan alle bedrijfsboeren in den Wie- ringermeerpolder is bekend gemaakt, dat met ingang van 1 Januari a.s. hun sala ris van 40 op 35 wordt gebracht, ter wijl er 30 zullen worden ontslagen op dien datum, die dan in de gelegenheid zullen worden gesteld een bedrijf te huren. LEEFTIJDSGRENS VOOR ARBEIDSOVEREENKOMSTEN. Maatregel van den minister van defensie. De minister van defensie heeft bepaald, dat arbeidsovereenkomsten gesloten met personen, die den 65-jarigen leeftijd heb ben bereikt of bereiken, behooren te worden beëindigd, uiteraard met inacht neming van den opzeggingstermijn. OVERHEID EN AMBTENAAR. Een motie van de Nederland se he Vakcentraie. Het algemeen bestuur van de Neder- iandsche Vakcentrale, op 23 October in vergadering bijeen, heeft de volgende motie aangenomen: Het bestuur, uit de pers kennis geno men hebbende van het besluit van den raad van ministers, waarbij de ambtenaar zich zal hebben te onthouden van elke openbare actie tegen de overheid en haar beleid. spreekt er zijn verontwaardiging oi ei uit, dat hierdoor den ambtenaar het recht van lederen staatsburger om in het open baar maatregelen van de overheid aan cri- tiek te onderwerpen, wordt ontnomen en het hem onmogelijk gemaakt wordt, het publiek over de beteekenis dezer maatre gelen in te lichten, besluit deze uitspraak te doen toekomen aan den voorzitter van den raad van mi nisters, aan beide Kamers der Staten-Ge- neraal, aan de aangesloten organisaties en aan de pers. Het hoofdbestuur van den Nederland- schen federatieven bond van personeel in openbaren dienst heeft in een telegram aan den voorzitter van den raad van mi nisters met klem geprotesteerd tegen „de- zei' nieuwen aanslag op de persoonlijke vryheid van den ambtenaar en zyn recht ou vergaderingbezoek". en verzocht, het besluit te herroepen. WERKLOOSHEIDSVERZEKERING VOOR DE LANDARBEIDERS EN STEUNREGELINGEN. De hoofdbesturen van de moderne, chr. en r.-k. landarbeidersbonden hebben den minister van sociale zaken verzocht met ingang van 1 Dec. a.s„ wanneer de werk- looze leden hun reglementaire uitkeerin- gen uit de werkloozenkassen kunnen trek ken, te bepalen: le. dat aan die werklooze leden tijdens de uitkeeringsweken een zoodanige bijslag op de uitkeering wordt verstrekt, dat zii ten minste het bedrag ontvangen, dat volgens de steun regelin gen of een eventueele uitvriessteunrege- Jing voor de tegen werkloosheid verzeker den is vastgesteld; 2e. dat de verzekerden tijdens de in de kasreglementen voorge schreven wachtdagen mogen blijven wer ken in de werkverschaffingen en uitkee ring mogen ontvangen volgens steunrege ling resp. uitvriesregeling. De landarbeidersbonden hebben verder den minister verzocht hunne vertegen woordigers te willen ontvangen om de ver zoeken nog nader toe te mogen lichten. Binnenland. DOOR EEN AUTO OVERREDEN EN GEDOOD. Dinsdagmiddag is de 60-jarige M. v. d. Wegen, die op een weg bit Maarheeze fietste, door een auto gegrepen. De man werd tegen den grond geslingerd en liep ernstige inwendige kneuzingen op. Hij is kort na het ongeluk overleden. NEDERLANDSCH SMOKKELAAR IN BELGIË VEROORDEELD. De smokkelaar M. v. H. uit Weert is door de rechtbank te Tongeren (België) wegens smokkelarij van biggen tot 4 maanden gevangenisstraf en 10.600 frank boete veroordeeld. Een vrachtauto met 53 biggen werd verbeurd verklaard. DOOR EEN LOCOMOTIEF OVERREDEN EN GEDOOD. De ongeveer 40-jarige lijnwerker Ver hagen, wonende te Tilburg, is Dinsdag morgen op den spoorweg TilburgDen Bosch door een losse locomotief gegve- pen en op slag gedood. De man laat een vrouw en een kind achter. EEN LADELICHTER. Maandag is een man gekomen in een sigarenwinkel aan het Oostplein te Rot terdam. De man zeide zeeman te zijn en hij bestelde een groote partij rookartike len. Hy vroeg den winkelier alles bij elkaar te pakken en de winkelier ging naar een kamer achter den winkel, ten einde een doos te halen. Toen alles inge pakt was zei de zeeman, dat hy even latei- het pak zou komen halen en dat hii dan vermoedde, voor het groote feit van het in gebruik nemen van de brug speciaal was overgekomen, kon dus langs dezen weg niet naar den overkant komen. Jack gaf daarom een goederentrein een vlagge- sein om te stoppen dit was een voor recht. dat de oude Creed bij den bouw van de schaagbrug had weten te bedingen, omdat ook de opritten daarvan op toen nog onontgonnen terrein van hem, ge bouwd waren, en de jonge onderwyzeres reed in den conducteurswagen mee naai haar nieuwe woonplaats. Collier gebruikte den volgenden dag om het grootste deel van zyn arbeiders hun loon uit te betalen en hun vertrek te regelen en om nog voor die (3U1Z^1(J k' nigheden te zorgen, die de voltooiing v een omvangrijk werk altijd te doen laat. In den loop van den ochtendJkwam een van de voorlieden rapporteeren, dat er'aan deze zijde van de ^er spoorlijn geconstateerd was in Een beschermende naar de schaagbrug. -y- - - t dijk was doorgebroken; de kracht ,xanh'n water had het ballastbed onder de baa weggespoeld en de rails hingen over ee afstand van een meter of vyfüen In de lucht met dwarsliggers en al. Collier knikte. „Dat is niet zoo heel erg "verklaarde hii. „Het verkeer gaat nu tocli langs de nieuwe route. TT vergeet, dat het plankier nog niet in'de nieuwe brug gelegd is" herinnerce d" voorman hem. „De oude kan niemand bereiken van dezen kant en de voorre is ook onbegaanbaar." Collier dacht even na. Het plankier is niet klaar voor he eitid van de week." zei hii toen. „Dan moet iedereen die de rivier passeeren wil, maai een trein laten stoppen. Je kunt aan de stations seinen, dat daar tot nader orrer een algemeen verlof voor gegeven is e kunnen de mensehen toch geen^ hals brekende toeren over de dwarsliggers laten verrichten," voegde hy er glim lachend aan toe. Toen de oude Creed de spoorwegmaat schappij het recht van uitweg naar de schaagbrug had afgestaan, had lui n alleen het recht bedongen om een trem naar Parysville te laten stoppen, maar ook de vergunning om van de brug zelf gebruik te maken, ter aanvulling van het verkeer per as door de oordo en ook om verzekerd te zijn van een verbinding niet de nabijgelegen stad. wanneer de voorde ondoorwaadbaar mocht zijn zooals nu he, geval was. Maar zoolang het water niet zakte, de houten vloer in de nieuwe brug niet gelegd en de oprit rear de oude int hersteld was, kon hij Parysville practiscl gesproken alleen per trein bereiken, want niemand zou liet in zijn hoofd halen den levensgevaarlijken tocht over de dwarc liggers van het weggeslagen lyngedeel; of over het stalen balkengestel van m nieuwe brug. te ondernemen. Maar de oude Creed was op het puin een donkerder stroom over te trekkend! langs zyn gronden liep. Hy was komen van zyn wandeling om df"eFv trein over de gehate brug te zien ryden veelde zich huiverig en ziek en was na.t. bed gegaan. Hii zou er niet meer uit o, staan.... (Wordt vervolg.

Heldersche Courant | 1933 | | pagina 1