STER TABAIC Buitenland. HELDERSCHE COURANT VAN DONDERDAG STERTABAK is. IS Voorloopig Verslag Justitie begroeting. Belasting op dood kapitaal. 26 OCTOBER 1033. Het Rijksdagproces. EERSTE KAMER TWEEDE KAMER. Radiografisch Weerbericht. Wai gij ook voor Ifw tshak betaalt, als 't N IE ME IJER s krijg? ge hef be&te rmor V»»< o^td. N!EMESJER'S De begrooting van Buitenlandsche Zaken. Oost-lndië De muiterij op „de Zeven Provinciën Stoom vaartberichten. Tijdschriften en Weekbladen. 1. I). Timmerman, Tuinstraat 21 2. A. Hendrikse J i\, Asterstraat 2 2. J. Guiken, Tulpstraat 18 3. G. J. v. Leeuwen, Asterstraat 27 4. .1. G. Rubé, Asterstraat 44 5. tl Peters, Asterstraat 21 5. 1). J. Kortman, Asterstraat 22 V>roep C. Zijtuinen. prysT punt, 1. J. v. W illigen, Brakkeveldw. 168 30 (eervolle vermelding). 2. rb. Biersteker, Tuinstraat 23 29 4. C Lelieveld, Rrakkeveldweg 89 26 30 28 28 27 26 25 25 prijs 1. Groep 1). Achtertuinen. punt. 30 1. 1. 1. 1. J. o 2. 2. 3. 5. 6. J. v. Willigen, Brakkeveldw. 168 (zeer eervolle vermelding). D. Timmerman, Tuinstraat 21 (eervolle vermelding). O. Sturk, Lupineplein 12 (eervolle vermelding"). H. Crabbendam, de Wetstraat 9 (eervolle vermelding). P. J. Varenhorst, de Wetstraat 7 A. v. d. Heide, de Wetst raat 3 Joh. v. d. Sloot, Rozenstraat 10 A. W. Denekamp, v.Hogend.str.4 28 L. Troost, v. Hogendorpstraat 6 28 L. C. P. v. Horik, Brakkev.wcg 23 28 J. G. Rubé, Asterstraat 44 28 P. P. Riteco, Javastraat 70 28 G. Th. v. Sten is, Anemonestr. 20 27 Th. J. W.v.d. Sel.de Wetstraat 11 25 H. v. Willigen, Leliestraat 22 25 30 30 30 30 30 30 Tuintjes v. Ouuen v. Dagen. C. H. Rcjjnders, de Wetstraat. Wed. C. Hopman, de Wetstraat. (2 troostprijzen). VERDAGING ALGEMEENE COMMISSIE ONT WA PEN ING SC ON FERENTIE. Tot 4 December. Het bureau der ontwapeningsconferen tie heeft gisteren besloten voor te stellen dat de algemeene commissie tot 4 Decem ber zal worden verdaagd. PAN-AMER1KAANSCHE OONFERENTIE UITGESTELD. De Pan-Amerikaansche conferentie te Montevideo, waar de stichting van een Ainerikaanschen volkenbond zou bespro ken worden, is uitgesteld. DE KABINETSCRISIS IN FRANKRIJK. Opdracht aan Sarraut. De Fransche senator Albert Sarraut heeft zich op verzoek van president Le brun bereid verklaard overleg te plegen inzake de vorming van een kabinet. BEGIN DER JAPANSCHE MANOEUVRES. Onder de persoonlijke leiding van den Keizer zijn gisteren aan de Westkust de jaarlijksche manoeuvres van het Japan- sche leger begonnen. In totaal nemen 3 legercorpsen met in het geheel 60.000 man aan de manoeuvres deel. ONDERNEMERSRAAD VOOR NED. 1NDIË. I)e heer Weiter tot voorzitter benoemd. Naar w(i vernemen, zal met ingang van 1 November a.s. als voorzitter van den ondernemersraad voor Ned-Indië optre den de heer C. J. I. M. Weiter, oud-mi nister van koloniën, en oud-vice-president van den raad van Nederlandsche Indië. De heer Weiter volgt op in het presidi- am var. den ondernemersraad ir. Kalff, Jen tegenwoordigen minister van Water staat. FRINSESSEDAG GEEN NATIONAAL FEEST Volgens B. en W. van Amers foort. De hoofden der openbare scholen te Amersfoort hebben van B. en W. be richt gekregen, dat in het vervolg de I'inkstervacantie met een halven dag is verkort, zoodat de scholen op Woensdag in plaats van Donderdag zullen beginnen. Op 30 April, den verjaardag van H.K.H. Prinses Juliana, zal geen vrij gegeven worden, omdat deze dag door het college niet als een nationale feestdag wordt be schouwd. (De Tel*> HET AANTAL LUISTERAARS IN NEDERLAND. Op 1 October j.1. bedroeg het aantal aangegeven radio-ontvanginii'li mgin 816.950. *in Het aantal aangeslotenen aanïadio- distributiecentrales bedroeg 297.041, het geen in totaal neerkomt op <4 luisteraars per 1000 inwoners. VFJRHOOGING MAXIMUM-SNELHEID Te Amsterdam van 30 op 40 km gebracht. Met ingang van heden!is in hoofd- stad de maximum-snelheid van 80 km hoogd tot 40 km. DE VUURTOREN „WESTER SCHOUWER". Een lichtsterkte van 500.000 kaars. De bekende vuurtoren „Westerschou- wer" nabij Haamstede (Schouwen—l)ui- veland) is thans voorzien van een elec- trische lichtinstallatie tot een sterkte van 600.000 kaars, zulks ter vervanging van de tegenwoordige installatie, welke een lichtsterk'»' hed ven slechts 170.000 kaars. meer »Nw. Rott. DE INVOER VAN BOTER IN BELGIË. ierhonderdduizend kg In November. De correspondent van de Cit.« te Brussel meldt: o«l en.™eiilde lie boterprijzen op ongeveer -0 a -2 francs te kunnen houden, zal de regeering voor de maand November liet contingent, dat dezen zomer tot 600.000 kg was verminderd, van 1.100.000 kg op 1.500.000 kg brengen. Tegelijkertijd wordt taxe op de consenten echter van 7 r. 50 op 8 lr. 50 per kg gebracht. In officieele kringen verwacht men dat deze tnxever- booging geen invloed zal hebben op de boterprijzen. Verschenen is het Voorloopig Verslag der I weede Kamer over de Justitiebe- g rooting 1934. Vele leden drongen er op aan, dat ook op deii dienst van dit departement de versoberingsarbeid zal worden voortgezet, Enkele andere leden wenschten echter uiterste voorzichtigheid bij het bezuini- gingswerk, juist op dit Hoofdstuk. Sommige leden drongen in het bijzon der aan op krachtig optreden t%gen elke propaganda, die ongehoorzaamheid aan de wetten des Rijks, ingevaarbrenging van de veiligheid van den Staat of be dreiging ten doel heeft. Bestrijding zedenverwildering. Vele leden waren van meening, dat strenger moet worden opgetreden tegen de verschijnselen, welke uiting zijn van verwildering onzer zeden. Zoo werd ge wezen op de excessen van het strand- en badleven, op de verspreiding van onzede lijke lectuur, op het vóórkomen van schandalen, bijv. ter gelegenheid van de Kaagweek, op het feit, dat men 's avonds langs de wegen steeds meer auto's kan aantreffen, waarin paren zich onbehoorlijk gedragen. Andere leden meenden, dat van bad inrichtingen, ook de zg. natuurbaden, bij behoorlijk toezicht en daartoe hebben de gemeenten de macht geen enkel gevaar voor de zedelijkheid gevreesd behoeft te worden, terwijl zij voor de volksgezondheid slechts nuttig kunnen zijn. De opbrengst op 3 millioen gulden geraamd. Bij de Tweede Kamer is ingediend een wetsontwerp tot heffing van een belasting naar het vermogen van instellingen van de doode hand. Indien de belastbare som minder dan 11.000 bedraagt, zal geen belasting verschuldigd zijn. Bedraagt zij 11.000 of meer. doch minder dan 30.000. dan wordt geheven 3 van elke geheele som van 1000. waarmede de be lastbare som 10.000 te boven gaat. Bo ven de 30.000 zal van elke geheele som van 1000 een belasting van 2 worden gevorderd. Als instellingen van de doode hand in den zin van deze wet. aldus wordt in ar tikel 1 opgemerkt, worden beschouwd stichtingen, coöperatieve en andere al dan niet rechtspersoonlijkheid hebbende vereenigingen. zedelijke lichamen en alle hiervoor niet afzonderlijk genoemde rechtspersonen, met uitzondering van ven nootschappen en vereenigen, welker kapi taal geheel of ten deele in aandeelen is verdeeld. Als instellingen van de doode hand worden niet beschouwd publiekrech terlijke lichamen, rechtspersonen, inge steld of opgericht bij of krachtens de wet of eenig ander wettelijk voorschrift en voorts instellingen van weldadigheid, be doeld in art. 2 der Armenwet en de Car- negiestichting. Memorie van Toelichting. De minister van financiën meent. dat. mits het tarief der thans voorgestelde be lasting matig blijft, in elk geval bij den huidigen toestand van 's Rijks financiën de invoering van die heffing gerechtvaar digd, en zelfs noodig is. Waarom zou niet de opgetaste draagkracht, bestemd tot het nut van enkelen of van velen, thans in ge ringe mate bijgedragen tot het nut van allen? Wie zullen moeten bijdragen. Practisch gesproken is elke coöpera tieve vereeniging er een. Ook overigens komt de doode hand voor in allerlei vorm, die men oudtijds niet kende, voorzieningsfondsen, vakcen trales, vereenigingen van bedrijfsgenooten, loges, pensioenfondsen, sociëteiten, reis- vereenigingen. toeristenbonden, vereeni gingen tot behoud van natuurmomunten of dierentuinen, wetenschappelijke genoot schappen. kerkelijke gemeenten en kerk voogdijen, parochiën, orden en congrega ties, zij allen zullen, indien zij een niet- vrijgesteld vermogen bezitten van 11.000 of meer. hun bescheiden bijdrage moeten leveren voor de instandhouding van den staat. Vrijstellingen ».a. voor gebouwen. De minister heeft tenslotte gemeend, dat een vrijstelling voor kerkgebouwen andere tot den openbaren eeredienst stemde zaken niet mocht ontbreken, belastingheffing ligt in de sfeer der econo mische dingen. De genoemde zaken zou hij willen be- schouwen als daarboven uit te zijn ge heven. Omzetbelasting aangenomen. De Eerste Kanier heeft liet wetsvoor stel tot heffing van een Omzetbelasting hoofdelijke stemming aangeno- zonder men. kerk en be- De Vergadering van Dinsdag 24 October. In de hedenavond gehouden vergade ring werd besloten tot toelating van mr. Knottenbelt, die na aflegging van gebruikelijke!) eed zitting neemt. Een wetsontwerp tot wijziging economische zake.» in Ind.e werd zonder hoofdelijke stemming aangenomen. De vergndering werd hierna verdaag tot Woensdagmorgen elf uur. van den der Vergadering van Dinsdag 24 October. I erscliillende conclusiën op adressen en wetsontwerpen worden z. li. s. aange nomen, o. m. contigenteering overhemden en zakdoeken en van porselein, fijn en sanitair aardewerk en muur- en wand- tegels. Aan de agenda worden toegevoegd de wetsontwerpen tot goedkeuring van liet Nederlandsch-Diiitsche douaneverdrag en de nieuwe vaststelling van zetels bij de rechtbanken en kantongerechten. Dit laat ste zal echter niet vóór morgen worden behandeld. De openbare actie van ambte naren. De lieer Alberda (s.d.) vraagt een interpellatie van de regeering aan ter zake van het besluit van den ministerraad, dat ambtenaren zich van elke openbare actie jegens de regeering hebben te ont houden. Hierover wordt morgen beslist, Wijziging Crisislnvoerwet. Aan de orde is de wijziging van de Crisis-invoerwet. I)e heer Schouten (a.r.) heeft be zwaar tegen het wegvallen der bekrach tiging van contigenteeringen door de wet. De heer van der Waerden (s.d.) heeft een gelijksoortig bezwaar. De heer Schilthuis (v.d.) betoogt, dat het wetsontwerp de regeering gelegen lieid zal geven onze belangen tegenover het buitenland krachtiger te verdedigen De heer Korten horst (r.k.) verde digt het wetsontwerp op practische gron den. De heer Bierema (lib.) wil eveneens de wettelijke bekrachtiging behouden. De beer Wijnkoop (comm.) verklaart zich eveneens tegen het wetsontwerp. De heer Westerman (nat. herst.) zegt, dat ons land, met zijn gouverne mentsimporteurs veel weg heeft van Rus land. De heer Vervooin (n.b.t.p.) wil bjj contingenteeringen den landbouw evenzoo behandeld zien als de industrie. De heer Lovink (c.h.) wenscht wet telijke bekrachtiging te behouden. De heer Sneevliet (r.s.p.) ziet door het ontwerp meer verlaging der koop kracht. Minister Verschuur zetuiteen.dat het voorgestelde veel meer souplesse zal brengen in het stelsel der te volgen han delspolitiek. Het verbinden van een fi- nancieele voorwaarde aan den import teneinde dumping tegen te gaan, ware te overwegen. Er komt door de nieuwe wet een geheel andere sfeer, waardoor art. 3 „Wettelijke bekrachtiging" een rudimen tair overblijfsel wordt. Spr. moet dit etn- stig ontraden. De contingenteering wordt nu een middel, te gebruiken bij onder handelingen met het buitenland. Spr. betoogt, dat de regeering niët steeds alle motieven voor contingeering in het openbaar kan mededeelen. Het wetsontwerp tot wijziging der Cri sis-invoerwet is aangenomen met aantee- kening, dat de communisten en Sneevliet willen geacht worden te hebben tegen gestemd. Tevoren was artikel 3, het vervallen van de wettelijke bekrachtiging van con tingenteeringen verworpen met 5029 stemmen. Aan de orde is het wetsontwerp tot goedkeuring van het douaneverdrag Nederland Dultschland. Na een kort debat wordt dit zonder hoofdelijke stemming aangenomen. Eveneens wordt na een kort debat aan genomen het wetsontwerp inzake de zetels van rechtbanken en kantongerechten. De heer Boon (1.) constateert nu er slechts twee rechtbanken worden opge heven een verbetering, vergeleken met het vorige ontwerp. Mevrouw B a k k e rN o r t (v.d.) heeft iet bezwaar, dat belanghebbenden niet worden geboord. Mevrouw Kaïz (c.h.) heeft waardeering voor de wijze, waarop de minister het ontwerp heeft verbeterd. De heer Sm e enk (a.r.) en Eb els (v.d.) motiveeren hun stem vóór het ont werp. De heer Vorvoorn (p.b.) zegt, dat het ontwerp strekt ten nadeele van het platteland. De heer van der Heide (s.d.) zegt, dat zijn fractie thans zal vóórstemmen, ondanks de ernstige bezwaren. Spr. vraagt naar een project tot verdere bezuiniging. Minister Van Schaikis verheugd, dat men de innerlijke mérites van dit ontwerp heeft erkend. Op de economische noodzakkelijkheid zal spreker niet verder ingaan. Het doet hem leed, dat De rechbtank te Winschoten meet vallen. maar belangrijk werk is er voor deze rechtbank niet. Tezijnertijd zal spreker komen met een geheele reorganisatie van liet cimpetentie- element, de cassatie-rechtspraak inbegre pen. Het amondement Teulings y.\ om het kantongerecht te Waalwijk met Omtrent het getuigenverhoor van Dins dag valt weinig te vertellen, een overbuur- rouw van Torgler legt omtrent hem be help Tklarin9en af <hi> zou schuw ben rondgezien en zware actentasschen bi) zich hebben gehad) en dan wordt een experiment gehouden met de zelfontbrand- bare vloeistof. De deskundige heeft er zijn nand mee ingewreven en aan twee amb tenaren gevraagd of ze iets roken. Dezen ontkenden, twee anderen eveneens, v. d. Lubbe schijnt vuurmakers Hebben gehad, die brand I op te heffen, wordt ingetrokken. Het ontwerp werdt zonder hoofdelijke stemming aangenomen. De vergadering wordt hierna verdaagd tot Dinsdag 7 November. Alsdan komen aan de orde de algemeene beschouwingen der Rijksbegrooting. Medegedeeld door het Koninklijk Meteorologisch Instituut. Naar waarnemingen verricht in den morgen van 26 October. Hoogste stand 774.0 te Valencia. Laagste stand 750.4 te Jan Mayen. Verwachting: 0f,,p Krachtige tot matige, tijdelijke, afne mende N.W. tot Z.W. wind, zwaar bewolka tot betrokken, regenbuien met kans op on weer en iets kouder. v. in zijn zak te vanzelf waren ont- I)an komt er een getuige, die be weert Torgler met de tasschen te hebben gezien; deze moet nu zijn tasschen vol proppen met kranten en daarna langs den getuige loopen. Deze verklaart, dat de houding van Torgler ongeveer dezelfde is als destijds. De gewezen secretaresse van de comm. Rijksdagfractie vertelt, welke bezoekers er zoo al geweest zijn. Dimitrof en de andere Bulgaren kent zij niet. Nog weer een ander getuige, een Kanzier- assistent (een of andere ambtenaar) komt met een prachtverhaal, dat Dimitrof moet belasten en dat Johan Luger, den Tele- graaf-correspondent. een felle philippica in de pers geeft tegen dit soort getuigen, die iemand aan de galg brengen willen, enkel voor een paar vette hoofdjes in de kifant. Fel verontwaardigd gaat hij tegen zulke kleinzieligheden te keer. Dimitrof, die zijn alibi thans in den zak heeft, deskundig vastgesteld, staat in dit opzicht sterker dan Torgler, die voor deze verklaringen aan de galg kan komen. Het ergste is, dat de rechtbank die lieden in al hun verklaringen zoo serieus nemen. Des Woensdags is er nog een getuige, een nat.-soc. Rijksdagafgevaardigde, die beweert Torgler met van der Lubbe sa men op den dag van den brand te heb ben gezien. Torgler zag er bleek uit en schrok toen hij de nazi's zag. Arme Torg ler (Het is te hopen, dat ook hij nog een alibi vindt!). Bij het voortgezette getuigenverhoor van den nationalistische!! Rijksdagafge vaardigde Karwahne die op den middag van den Rijksdagbrand een ontmoeting zou hebben gehad met Torgler, welke laatste zich in gezelschap van Van der Lubbe zou hebben bevonden deelt ge tuige mee, dat hij en zijn metgezellen, toen zij den Rijksdag verlieten, de ge daclite dat er iets niet in orde was, niet van zich konden afzetten. In de fractie kamer der communisten liepen vele per sonen rond, die blijk gaven van een zekere opgewondenheid. Toen hij den volgenden dag de foto van v. d. Lubbe zag heeft hij dien terstond herkend. Een verwisseling is niet mogelijk, want, aldus getuige, of men iemand van het type v. d. Lubbe eenmaal ziet of tienmaal, men herkent hem direct. Karwahne verhaalt dan zijn eerste ver hoor op het politiebureau in den nacht van den brand. Hij werd gebracht naar het vertrek waar v. d. Lubbe zich reeds bevond en werd zoo geplaatst, dat hij v. d. Lubbe ongemerkt kon gadeslaan. Na vijf minuten werd getuige gevraagd, wat hij over den persoon van v. d, Lubbe te zeggen had. Hij antwoordde terstond: De man die hier zit is degene, dien ik in den Rijksdag in gezelschap van Torgler iheb gezien. Van der Lubbe wordt daarna voor de tafel der rechters gebracht, om met ge tuige geconfronteerd te worden. Karwahne verklaart ook nu weer, dat hij v. d. Lubbe beslist herkent ais den persoon, dien hij destijds samen met Torgler in den Rijks dag heeft ontmoet. De president vraagt aan v.d. Lubbe of hij den getuige kent, of hem wel eens heeft gezien, waarop v. d. Lubbe ont kennend antwoordt. Ook Torgler moet voor de tafel dei- rechters verschijnen en wordt naast v. d. Lubbe geplaatst. Getuige Karwahne blijft ook nu zijn vorige verklaringen handha ven en zegt, dat aan de juistheid daarvan niet te twijfelen valt. De Oberreichsan walt oppert de mogelijk heid, dat het misschien dr. Neubauer is geweest, dien getuige met Torgler op de sofa heeft zien zitten. Daar is geen sprake van, antwoordt Karwahne, want hij kent di*. Neubauer al sedert jaren en had hem dus moeten herkennen. Torgler stelt daarop getuige eenige vragen over gebeurtenissen die ongeveer zeven jaar geleden zijn geschied en ver band houden met Karwahne's vroegere lidmaatschap der communistische partij. Getuige zegt, er niet aan te denken deze vragen te beantwoorden en ook de Ober- reichsanwalt acht deze vragen niet ter zake dienende. Dr. Sack verzoekt evenwel om een officieel besluit van den Senaat, daar de vragen van Torgler in verband staan met de subjectieve houding van getuige. De president voldoet aan dit verzoek en deelt na de pauze mede, dat de vragen van Torgler zijn toegelaten. Torgler herhaalt daarop zijn vragen. Op een er van bevestigt Karwahne, aat hij te Hannover inderdaad ht*eft behoord tot de linksche groep van Katz, doch hij weigert op de andere in te gaan. Pas als de voorzitter hem aanspoort te antwooi- den, geeft getuige een nadere uiteen zetting over deze groep-Katz. Torgler vraagt of Karwahne in 19_o actief heeft deelgenomen aan de bestor- ming van het communistische paitij- ^Dimitrof stelt nog enkele „rustige vragen", doch als een er van wordt af gewezen verklaart liij onder algemeene vroolijkheid het levendig te betreuren, dat hij niet verder kan poleuiiseeren De 'volgende getuige is de nationaal- socialistische afgevaardigde Frey, dieop 27 Februari eveneens Torgler in den Kijks- Stu nla jaK ver schillende prijzen, doch elke soort is kampioen in haar prijsklasse. Ieder pakje Ster-tabak biedt meer geur en smaak, dan welk ander merk ook. Wie nog geen Sler-rooker is, weet nog niet, hoe hij het hoogste rookgenot voor z'n geld kan krijgen. Koop eens een pakje Ster-tabak - Holland s populairste merk - en ook gij blijft bij &^e7idde fèe&te! Verkrijgbaar van 13 tof 5 cent per half ons. Met bons voor Niemeijer's bekende kwaliteits-cadeaux. De senaat besluit in het voorvertrek van de zaal der begrootingscommissie een onderzoek in te stellen, en daarbij de ontmoeting, waarover thans sprake is, te reconstrueeren. dag heeft ontmoet. Ook hem was het op gevallen; dat Torgler er zoo verschrikt uitzag. Getuige heeft niet speciaai gelet op Torgler's metgezel en h« j«nJusoo niet met zekerheid zeggen, dat dit \.a. verdachte Fopot (te- roepen. Getuige Frey neemt hem nauw keurig op en zegt dan: «Dat is de man, die naast Torgler heeft gezeten». Het voorloopig verslag. Verschenen is het voorloopig verslag over de begrooting van buitenlandsche zaken. Wij ontleenen er aan: Enkele leden waren van meening, dat Nederland zich uit den Volkenbond be hoort terug te trekken. Deze heeft slechts teleurstelling gewekt. Andere leden weer spraken deze meening. Juist in een tijd als nu, waarin het alom groeiend nationa lisme dreigt de volken steeo's meer van elkaar te vervreemden, en den oorlogs fakkel te ontsteken, is het noodig de teere plant van samenwerking en eenheid, te Genève bloeiend, te beschermen en tot ontwikkeling te brengen. Volledige inlichtingen werden gevraagd over het stadium, waarin de minister de z.g. Belgische kwestie bij zijn optreden heeft aangetroffen en over het standpunt, dat hij in dit vraagstuk inneemt. Eenige leden zouden gaarne worden in gelicht omtrent den invloed van het Duit- sche nationaal-sociali9me eenerzijds op de grensbevolking in Limburg, anderzijds op in Duitschland wonende Nederlanders. Eenige leden vonden aanleiding te in- formeeren, wat de regeering ten behoeve van den beklaagde v. d. Lubbe gedaan heeft. In het biizonder zou men gaarne vernemen, of de regeering reden aan wezig acht om te trachten te voorkomen, dat deze beklaagde veroordeeld wordt krachtens wetsbepalingen, welke niet be stonden op het oogenblik van het plegen van de daad. Gaarne zouden verscheidene leden wor den ingelicht omtrent 's ministers stand punt met betrekking tot den boycot. Verscheidene leden verzochten volledig te mogen worden ingelicht omtrent den loop van zaken met betrekking tot het Duitsche transfer-moratorium. Betwijfeld werd, of de regeering in dit opzicht wel met de noodige doortastendheid is opge treden. Betrekkingen met Rusland. Verscheidene leden meenden, dat de politieke toestand van Rusland thans zoo danig is geconsolideerd, dat het op den duur niet wenschelijk en zelfs niet moge lijk zal blijken, de totstandkoming van diplomatiek verkeer met dat land af te wijzen. Vele andere len achtten het aanknoo- pen van diplom ieke betrkekingen met Rusland om meet dan één reden niet ge- wenscht. LUITENANT TER ZEE VERDRONKEN. Soerabaja, 25 Oct. (Aneta). Sedert eenige dagen werd vermist de luitenant ti* zee der tweede klasse H. M. Willem- sen van de „Prins van Oranje" liggende te Tarakan. Gisteren werd het lijk van den vermisten officier bij den steiger op gehaald. De begrafenis vond heden te Tarakan plaats. Medan, 25 Oct. (Aneta). In verband met de behandeling door het Hoog Militair Gerechtshof, van de zaak tegen den Com mandant van Hr. Ms. „de Zeven Provin ciën", kap.-luit. ter zee Eikenboom, zal de rechtercommissaris mr. Joustra zich binnenkort naar Koeta Radja begeven om aldaar enkele personen te verhooren,o.a. den assistent-resident van der Reyden en den leider der veldpolitie Stoomvaart Mij. Nederland. Marnix v. St. Aldegonde. 24 Oct. v. Genua. Christiaan Huygens, 25 Oct. v. Batavia. Poelau Laut, t., pass. 24 Oct. Perim. Tawali, t., psas. 24 Oct. Gibraltar. Johan de Witt, 25 Oct. v. A'dam. Kon Holl. Lloyd. Orania, u., 23 Oct. v. Lissabon. Zeelandia, u., 21 Oct. te Buenos A.vres. Teneriffe, u., pass. 23 Oct. St. Vincent. Flandria, t., 24 Oct. v. Lissabon. Waterland, 24 Oct. v. A'dam. Kon Ned Stoomboot Maatschappij. Alkmaar, 24 Oct. v. A'dam Kon. Paketv. Maat' ..happij, N. Zeeland, 21 Oct. v. Batavia. N. Holland, 23 Oct. v. Sydney. Sidajoe, 19 Oct. v. Ilo IIo. Tasman. 22 Oct. te Batavia Houtman, 24 Oct. v. Sandakan. Van Spilbergen, 24 Oct. te Pt. Louis (Maur.) Rotterdamsche Lloyd. Baloeran, t„ pass. 23 Oct. Perim. Kota Tjandi, u., 24 Oct. te Sabang. Kota Pinang, u., pass. 24 Oct. Knap St. in- cent. Buitenzorg, u., 24 Oct. te Soerabaja. Blitar, 25 Oct. te R'dant. Dempo, u., 24 Oct. v. Suez. lacatra, t., 24 Oct. v. Singapore. Kota Tjandi, u., 25 Oct. te Belawai. Gevraagd verbod van cage. Wapenfabricage. werd. hoe het staat mei het de particuliere wapenfabri- OVERBEVOLKING UNIVFiRSITElTEN ENZ. Naar aanleiding van een internationaal overleg is voor ons land een commissie gevormd, onder presidium van den staats raad mr. J. Limburg, ter bestudeering van het vraagstuk der overbevolking van universiteiten en hoogescholen, en tot het ontwerpen van maatregelen om deze over productie of haar gevolgen zooveel mo gelijk te verhelpen. Deze organisatie omvat dertien vakken S. en O. DE SPOORWEGBEKNELLING VAN AMSTERDAM. Leden der Tweede Kamer hebben blijkens het Voorloopig Verslag van hun college over het onteigenings wetsont werp ten behoeve van spoor- en verkeers- toestanden te Amsterdam gewaar schuwd tegen al te grootsclieepsche plannen. Met klein wordt er bij den Mi nister op aangedrongen goed te doen nagaan, of de uitvoering van de over legde plannen noodzakelijk is. Revue der Sporten, van 23 Octotcr. De Revue heeft men in een nieuw gestoken, waardoor dit zooals altijd kleedje zooals altijd met vele spelmomenten verluchtigde sportblad er weer aantrekkelijk uitziet. Nadat de vorige week de heer Groothoff duidelijk gemaakt had, wat positiespel is, schrijft de heer J Hoven nog een artikel over dit vraagstuk. Piet Beishutzen interviewde de moeder van den beroemden wiel- renner, n.1. Klaas van Nek en vertelt daarvan in een aardig stukje. Verder een voorbeschou wing voor den tweeden Amsterdamschen Zes- daagsche, terwijl de redacteur Groothoff den wedstrijd DuitschlandBelgie verslaat. Dan nog de vaste artikelen, w.o. ten verslag van de big match AjaxV.S.V'. „Sport in Beeld'', van 24 Oetober 1933- °P de voorpagina een foto van den 30 km wandel- marsch die door de K.N.A.U. over heel het land Athletieken van Duin- hockey, waarin de be- de diverse wedstrij- georganiscerd was. digt, voetbal, rugby en langrijkste evenementen in vastgelegd zijn. - Voor boksl.efhebbers artikel om van te watertanden van Pnmc hij vertelt, dat worstelen eigen liefde is. Het sport den een Camera, waarin lijk zijn oorspronkelijke praatje behandelt een mas-a sport-varia, urwu het Dagboek van den leek Tartuffe aard.ge lees- stof js. Verder nog bijdragen van G. J. NtJ- land: „Als er gaten in de begrooting zijn. en van Bert Prinsen Getrligs: en Motorgeroffel". „Benzinelucht

Heldersche Courant | 1933 | | pagina 7