Bij Ruwe Handen Purel 50-35-20 r&cïi'o-pro£r&mrn& Hulp voor de „Stad Amsterdam'' HB DERSCHE COURANT VAN niNSDAd 31 ocfófeEE 1933. Qsvcms* dreigt U De vervolging van den Engelschen journalist. Het Rijksdagpjocss. Van links cn rechts Vrouw verbrand. Voor de boterham? Voor Huur en Verhuur Voor Koop en Verkoop Voor Incasso en Administratie Voor Taxatie, Vast- en Roerend goed Voor alle Assurantiën naar MAKELAAR NYPELS, Plantsoenstraat 3, Tel. 300 deze helers er geen register op na hielden. Als verdacht van deze diefstallen zijn behalve de expeditieknecht aangehouden vier schippersknechts cn drie. a len te Amsterdam wonende, opkoopers. De verdachten zu'.len Ier beschikking de justitie te Haarlem worden gesteld. van EEN ONTVOERING. der hechtenis uitgedelgd te hebben. Hy kan dus nog 10 dagen gaan zitten. Toen de vrouw op het parket van het O.M. bij het kantongerecht hulp kwam zoeken, is zij voor het loket afgepoeierd met een: „Niets aan te doen". AUTO TEGEN EEN BOOM GEREDEN. Vier gewonden. Zondagavond omstreeks half twaalf is op den rijksweg tusschen Ede en de Klomp naby het landgoed Kernheim een auto met vier passagiers tegen een boom gereden. De inzittenden waren vier jonge lui uit Veenendaal, die naar een dancing te Ede waren geweest. Er werd met snelle vaart gereden en daardoor heeft de be stuurder, doordat er een mistbank hing niet tijdig de bocht gezien. De auto vloog tegen een boom en schoot vervolgens dwars over den weg tegen een andere boom. fwee van de passagiers, F. van Rijswijk en G. v. d. Foei worden zwaar gewond, O. Bolderman en G. Diepenveen minder ernstig. De zwaargewonden zijn per ziekenauto naar Arnhem vervoerd. De anderen konden naar huis terugkeeren Dr. Heiman uit Ede en sergeant-majoor Modderkolk van het Roode Kruis ver leenden de eerste hulp. De commissaris van politie was spoedig ter plaatse en heeft het verkeer doen regelen. De auto is in beslag genomen. WIELRIJDER DOOR EEN AUTO OVERREDEN EN GEDOOD. Toen Zondagavond een auto om onge veer 10 uur ter hoogte van de Boote- straat door de Zeelsterstraat te Eind hoven reed, stak zonder een teeken te geven plotseling een wielrijder den weg over. De bestuurder van den auto remde nog, maar hij kon niet voorkomen, dat hij den man greep en tegen den grond wierp. Tot zijn ontsteltenis bleek de man op slag gedood. Het was de 40-jarige F. van Vught, uit Eindhoven, die op een flets zonder licht reed. Het lijk is in be slag genomen en naar het politie-bureau gebracht. Jongen door automobilist mee getroond. Later vrijgelaten. Vrijdagmiddag is te Boxmeer een der tienjarige jongen ontvoerd. Een autobestuurder vroeg hem den weg naar Sambeek, reed even door en stopte vervolgens weer om een andere inlichting te vragen. De jongen ging daarop in het geopende portier op de treepiank staan. Toen hy een verzoek om mee te rijden af sloeg, daar hij naar school moest, trok de autobestuurder hem den auto in en reed snel weg. De jongen begin te schreeuwen en op de ruiten te slaan om de aandacht te trekken. Een bewoner van den Sambeekselu.i weg heeft dit gezien, ook hoe de chauf feur hem een klap gaf, doch schonk ver der geen aandacht aan het geval. De jon gen bleef echter om hulp roepen en zich verzetten, waurdoor zijn ontvoerder, blijk baar angstig geworden, hem te Groenin gen uit den auto gooide. Geheel ontdaan is de jongen naar huis teruggeloopen. De politie heeft de zaak in onderzoek. BELEEDIGING VAN DR. COLIJX. Een proces-verbaal te Zwolle. Vrijdagavond sprak te Zwolle in een z.g anti-fascistische, maar in werkelijkheid zuiver communistische vergadering de communist J. L. Tegen hem werd proces verbaal opgemaakt, omdat hij zeide, dat dr. Colyn, na de indonesiërs te hebben uit gezogen, thans geroepen was om van Ne derland een koelie staat te maktn. Men achtte deze woorden beleedigend voor den minister. Van den Zwolschen commun'c O. de S. is het insigne van de zgn. roode hulp in beslag genomen, waarvan liet hoofdkan- de „Drente" naar zee was vertrokkeu op toor is gevest'gd te Moskou. Het is een ontvangst van het sein „Short of coals" -a.litn Sa CIa/I A niutprvln m Wü hebben Zaterdag meegedeeld, dat gewoon Tlraaginplgne met een roode ster met 5 punten DOOR EEN DRIJFRIEM GESCALPEERD. Door eigen onvoorzichtigheid kwam Vrijdagmiddag een 26-jarige fabrieks arbeidster. wonende te Meerveldhoven, op de N.V. Van de Sanden's Schoen fabriek te Veldhoven te dicht met haar hoofd bij de machine, welke zij bediende. Het meisje kwam met haar hoofd met den drijfriem in aanraking, zoodat het haar en de hoofdhuid totaal werden afgerukt. In zorgwekkenden toestand moest zij naar het Binnengasthuis te Eindhoven worden overgebracht. Zaterdagmorgen was haar toestand iets beter. SCHAKING. De politie te Zwammerdam heeft in een woonschuit aldaar den koopman J. K. gearresteerd, die verdacht wordt van schaking van een minderjarig meisje A. F. V. uit Den Haag. van een stoomschip, de «Stad Amsterdam cat zich op ongeveer 40 mül ten noord westen van Den Helder in nood bevond Er zijn natuurlijk andere booten ook ver trokken en daar zich in de buurt toevallig een Duitsche sleepboot bevond, zijn de Hollandsche booten weer teruggekeerd Het schip heeft voortdurend met zwaar weer te kampen gehad en dientengevolge waren de kolen opgeraakt; het was Woensdag van Vlaardingen vertrokken en op weg naar Dunston-on-Tyre. Het schip is door deze Duitsche sleepboot Zondagavond de haven van IJmuiden bin nengebracht. Dat het er „bruin" toeging aan boord, getuige het volgende verbaal dat de stuurman A. D. C. van Eyck aan een reporter van „De Telegraaf" deed: Het was een hel. mijnheer, een hel. Elk oogenblik dachten wü verloren te zün Geweldige zeeën sloegen over het leege schip.... drie dagen aan één stuk stampte cn slingerde het.... nou. ik ben biü ein- delyk weer vasten grond onder de voeten te hebben. En nu een geregeld verliaal. Vooruit dan maar, meent de stuurman wanneer U uit de warme feestzaal in den kouden winternacht komt. Liever voorkomen I Een paar Wybert-tabletten in de zaal als bescherming tegen infectie. Eenige vóór het naar buiten gaan en het gevaar van een langdurige ver koudheid is be zworen. Verlaagde prijzen DE NALATENSCHAP VAN RENEE ADOREE. Weet u, wat buitengewoon mooi was? De hulp van ltadio-Scheveningen. Dat Is iets prachtigs. Aldoor stonden wü daar mede in verbinding en wisten wü ten minste, waar wü waren. Wü kenden dus ons gevaar precies. Bü al die ellende dreigde ons nog een nieuw gevaar: wü dreven naar de Hol- landsche kust. Konden wü de schuit niet houden, dan hing ons het lot van de „Sa- tento" boven het hoofd Toen Zaterdagmorgen was het inmid dels geworden, en wü lagen 40 mül uit de kust besloten wü sleepboothulp in te roepen. Hiermee hadden wü succes. De „Albatros" was niet zoo heel ver van ons af. Zaterdag om vüf uur was hü bü ons en kon een tros vastmaken. Het schip is al weer vertrokken naar Engeland, nu op wat voorspoediger reis willen wij hopen. Het schip, groot 6500 ton. behoorde aan de Halcyon-Maat- schappü te Rotterdam. Buitenland. De bekende iumuicr n. eenige weken geleden tengevolge van een longontsteking is overleden, heeft 29'/» dollar in geld en juweelen ter waarde van 3000 dollar nagelaten. Haar huis heeft zy aun haar moeder, die in England woont, vermaakt. „OM HITLER TE ZIEN". 5M kilometer gewandeld. Een 70-jarige Nazi heeft ruim 500 kilo meter geloopen van Solingen naar Ber lijn om Adolf Hitier te zien. Hy heeft 14 dagen over zijn wandeling gedaan. Hij heeft Hitier gezien en gesproken en de kanselier heeft hem een geldelüke belooning gegeven. De enthousiaste wan delaar heeft ook don minister van pro paganda, dr. Goebbels, mogen ontmoeten, die hem beloofde spoedig naar Solingen te zullen komen, om daar een rede te houden. Thans hoopt de oude man den Pruisi sche» minister-president Goering nog te spreken. DE GEWEZEN KROONPRINS VAN BEIEREN. Einanrleele moeilijkheden. Kroonprins Rupprecht van Beieren moet nuar Reuter uit Berlün meldt, zy» paleis te Berchtesgaden verlaten, daar hü niet langer de daaraan verbonden onkos ten kan betalen. Hy heeft nu zyn intrek genomen in het kasteel Leutstetten, dat dicht bü het pa leis van wijlen koning Ludwig II ligt. Toen de kroonprins in zyn nieuwe woonplaats aankwam, bereidden de plaat- selyke Hitler-organisaties hem een zeer hartelyke ontvangst. Zooals men weet was kroonprins Rup precht reeds eerder in financieele inoei- lÜkheden geraakt. n.L In 1931 toen hij een deel van zyn familie-juweelen moest ver- koopen. Het eerste offlcleele Duitsche bericht De Duitsche bladen hebben eindelük Zaterdag de eerste mededeeling gekregen van de in hechtenisneming van Koel Pan ter te MQnchen. Wolff meldde Zaterdagmorgen officieel: De Engelsche journalist Noel Panter is te MUnchen gearresteerd onder verdenking van landverraad. Hy heeft getracht op on geoorloofde wüze inlichtingen te verkrij gen. Panter heeft eenigen tijd te MQnchen in verbinding gestaan met een Duitsch onderdaan, die aldaar woont en die al ge- ruimen Ujd verdacht werd van splonnagc ten gunste eener vreemde mogendheid en van het verschaffen van gruwelverhalen aan het buitenland. Ook deze Duitscher is gearresteerd. Als eerste getuige in de zitting van Za terdag wordt de journalist, Walther GeJune, gehoord, die, zoouls meestal op 27 Februari 's middags in den Rijksdag is geweest. Zyn verhoor moet dienen om vast te stellen met wie» Torgler dien dag teza men is geweest. Hij zegt ter wille van zün persoonlü'ke veiligheid het c'estü-'s beter te achten niet direct alle bijzonderheden aan de politie mede te dee en en heeft toen een valsche, misschien zelfs een bewust-valsche ver klaring afgelegd. Daarna komt de chauffeur Gutschke. op verzoek van den verdediger gedagvaard, omdat hij in aanmerking zou komen voor verwisseling met v. d. Lubbe. Alle drie ge tuigen, Karwane. Frey en Kroyer, bewe ren verwisseling uilgesloten te ach Dimitrof: Hoe komt het, dat Karwahne alleen zeker weet, dat hü v. d Lubbe heeft gezien maar Popof niet, dat Frey alleen Popof heeft gezien maar v. d. Lubbe niet en dat Kro.ver alleen v. d. Lubbe heeft ge- ziei^n Popof niet? Hoe komt dat? Deze 31 October. Het is noodzakelijk, vandaag eenige correspondentie af te doen. die zich in de laatste weken heeft opgehoopt; D a 1 a d i e r. Parijs. Ja, ik heb het gelezen. Natuurlük is het in zekeren zin jammer. Maar het is wel billyk, dat in deze tüden van werkloosheid de beste be trekkingen permanent door dezelfde per sonen bezet blüven?! Er zit iets heel bil lijks in. dat iedereen een beurt krügt. U dit speciaal in de Fransche politiek zelfs niet altijd de hoogste wüsheid ge weest? eu er zün verscheidene Fransclien (wü kennen er zelf een paar), die nog nóóit miuister-president zyn geweest. Boven dien, negen maanden is een heele tüd voor een premier. XatihirlÜk hebt u voortref felijk werd gedaan niemand die het te genspreekt maur mag dat een rol len? Wees nu eens billyk.... Franklin 1). Roosevelt, Wash ington. Wü hebben een minister van Financiën gehad, die placht te zeggen: ..Een beetje inflatie", dat is zooiets als ,een beetje ontsporing". Niemand weet. «IOII CU i «pv* heele getuigengeschiedenis komt mü nogal i „reu UVVVJV I verdacht voor. waar het mee eindigt. En wü hebben een Karwahne: Dimitrof heeft twijfel geuit i directeur van de Nederlandsche Bank. van leen J wien de woorden afkomstig zijn: „\Vi L» r.. over onze geloofwaardigheid en gemeen er op te moeten wijzen, dat men hier met afgesproken werk te doen heeft. Ik moet mij er beslist tegen verzetten, dat deze verdachte mii voor de rechtbank nog lan ger beleedigt. De president wüst getuige er op. dat Dimitrof reeds veelvuldig beteugeld is, maar dat anderzüds ook de verdachten zich doen niet mee aan inuntvervalsehing". Zie- daar twee uitlatingen, die antwoord geven op uw vraag: zal ik den dollar nog lager laten zinken? Het kwaad straft zichselft Veel succes overigens niet Litwinof. Wat zal hü wei zeggen a s hü het Vrüheids- beeld ziet? Of wordt dat uit overwegingen van kiearhheid tydelük aan het oog ont- DRIE DUITS*'HE KANO V WKDHRS l'IT I)E JUNGLE GERED. De Times meldt uit Calcutta, dat drie Duitschers, die twee jaar geleden met zoo ruim mogelük moeten kunnen verde-1 trokken? digen. Adolf H., Ber.ün. Dit keer kan ik Direct wil Dimitroff nog andere vragen nu eens volmondig zeggen, dat iedereeu stellen, maar dit wordt hem niet toege- uw rede voortretfelük vond. I)e bewonde- staan. 1 ring is algemeen. Ook het verbod van het Na de pauze komt de perschef der nat.- boek van prof. Banse over „Wehrwissen- soc.. majoor von Weberstedt. die zware i schaft" heeft hier een uitstekenden lu- beschuldigingen uitspreekt over Tarief en druk gemaakt. Geen wonder, de menschen v. d. Lubbe. Deze zou een kist hebben ge- lezen niet graag een aanbeveling voor de dragen. verspreiding van typhua- en cholerabacil- Toen de rechter van instructie mü con- len en de vergiftiging van drinkwater, la fronteerde met de verlachten. bleef ik hü nog professor? Ik hoorde van wel. Dat direct bü Tanef staan. In een seconde her- zou men hier jammer vinden. Nog iets in kendeAk hem als dengene. die daarboven uw eigen belang: er wordt hier in de v - gevan zit. keU een oorlogszuchtig boek verkocht. President: Had Tanef bij de confrotatie gelieeteu ..Mein Kampf". De schrüver ook de lange overjas asn? Getuige: Js, diezelfde buitengewoon lange jas. De president vraagt getuige wanneer hü Van der Lubbe het eerst heeft gezien. Getuige: Ik ging de uitgebrsnde zaal UUlUUIvi a, uio »"w een cano uit Duitschland vertrokken om voorbü en zag (.aar den rechter van in een reis te maken door China, in den Soendarhans, de moerassen eu wouden structie, verscheiden politie-agenten en midden in deze groep een grooten man Ufll uaiu>| uv tuwrMwv..w*— van de Gangesdelta, nauwelijks aan den aan den ketting. Ik vroeg mü onmidde lük dood ontsnapt zün. ZU waren zonder wa- af waar ik dien man al meer gezien kon pens in de jungle gestrand en hielden zich hebben. Ik heb er echter niet verder over een in de omgeving dwalenden tyger van gesproken, omdat ik niet zeker wa9 van het iyf door twee dagen lang voortdurend mün taak. door 't slaan op een tinnen bak, dien zU in Den volgenden dag vroeg ik met dezen hun bagage hadden zooveel lawaai te ma- men geconfronteerd te worden. Ik liet v. ken, dat de tijger niet durfde naderen. Zij d. Lubbe opstaan en heb hem midden in werden door het passeerende stoomschip zün gezicht gezegd, dat hü de andere man Ghotana gered en zün thans op weg naar was; hü betwistte dit niet, maar maakte Kangoon. Hun eerste kano hadden zij in AH-w de Perzische Golf verloren, waarna zij met een schip naar Karachi reisden en vandaar over land naar Cslcutta. V. uil lh'11 naag. K. stond wegens deze schaking reedsDinsdagmorgen zyn w van Vlaardiraen gesignaleerd, vertrokken en begon deze „peehreis". U moet weten; den dag van te voren hadden wü ook al malheur gehad. Wü zün toen in den Waterweg aan den grond geraakt. in 1931 in het Politieblad 'Ihans had de politie te 's-Gravenhage er de lucht van gekregen, dat de man zich met het, thans 16 jaar oude meisje in een woonschuit onder Zwammerdam ophield, weshalve de commissaris van politie zijn arrestatie verzocht. Het meisje is aan haar ouders terug gegeven. K. is naar het huis van bewa ring te 's-Gravenhage gebracht. Te Rosmalen ontdekt men Zondag avond. dat een roggemijt. die in het veld stond in de nabijheid van de hoeve ..De Tweeberg in brand geraakt was. On middellijk gingen omwonenden er heen. daar men meende hulpgeschrei gehoord te hebben. Men vond het verkoolde lijk van een vrouwspersoon; de identiteit kon nog niet worden vastgesteld. De roggemijt heeft men. daar geen ge vaar best. nd voor overslaan naar de boer derij. laten uPbranden. FIAT JUSTITIA! Een stucadoorspatroon te Amsterdam zag zich in 1932 door den kantonrechter aldaar wegens een overtreding van de Arbeidswet veroordeeld tot een geldboete van 150— bü niet-betaling te vervan gen door 10 dagen hechtenis. Dit jaar is hein terzaker van eenzelfde overtreding 50, subsidiair 10 dagen hechtenis op gelegd. De veroordeelde diende een verzoek om gratie ten aanzien van het eerste vonnis in, doch dat is afgewezen. Dezer dagen kwam een veldwachter by hein aan de deur om hem mede te deelen •lat hy binnenkort moest betalen, of an ders zyn straf gaan uilzitl'-ii. De stucadoorspatroon, wiens zaken den laatsten tyd niet te goed gingen, gaf er Ie voorkeur aan om (je 10 dagen hechte nis te ondergaan, teneinde zoodoende 150.in zyn zak te houden. Vrydag 20 October meldde hy zich lus aan het huis van bewaring, waar hy /oor 10 dagen in de cel ging. Zyn vrouw achtte nu den tyd gekomen om de andere boete van 50 te betalen, teneinde te voorkomen dat haar man nog 10 dagen in het huis van bewaring zou moeten doorbrengen. Met de kwitantie begaf zy zich naar het huis van bewa ring, maar op haar vraag of haar man nu Zondag a.s. vry kwam, kreeg zy te liooren dat daar geen sprake van was; haar man zat op het oogenblik voor de 50 die ze zoo juist betaald had, niet voor liet zoovele duurdere vonnis van 150, dat hü meende byna door het ondergaan Nou, wü voeren dan uit met de ieege boot, onder bevel van kapitein J. Baron. De be stemming was Dunston on Tyne. een ha ven in Noord-EngelancL Het was ruw weer met dikke lucht. De barometer holde ach teruit. Een paar uur waren wü op zee en daar begon het lieve leven al. De storm stak op, de golven kwamen hoog en sloe gen aan alle kanten over onze boot heen. Maar dat was nog niets. Tegen den avond werd het weer zoo slecht, als ik maar zelden heb meegemaakt. Het is niet bü wüze van zeggen, maar een feit. Hui- zenhooge golven omringden onze boot. Dan weer lagen wü zoo. dan weer zoo, heen en weer slingerden wü, bakken wa ter kwamen over, kolossaal eenvoudig. Daar zaten wü. midden in een kokende- zeeketel met ons drie-en-twintigen. Het ergste was dat het schip geen lading in had. Het kwam boven de golven uit en de schroef draaide in de lucht, in plaats van in het water. Onbestuurbaar. Daardoor kwam bet, dat in den nacht van Woensdag op Donderdag „De Stad Amsterdam" onbestuurbaar werd. Het schip slingerde dat het een aard had, en ik verzeker u, dat wy' het kwaad hadden te verantwoorden! Zoo nu en dan konden wü echter het stuur weer meester worden.... een felle worsteling met de elementen hebben wü dien nacht gehad. Langzaam werd het licht.... de dag brak aan, maar de storm verminderde niet. Integendeel. Gierend joeg de wind de zee tot zuilen water op Daarbij kwam nog een omstandigheid ons ongeluk vergrooten. De kelen op Onze kolen raakten opl De bunkers wa ren leeg. Een rampzalig geval. We lagen, midden in de woedende Noordzee.... stuurloos, zonder kracht. Niet ver van het vuurschip „Hainsborough" raakten wü dan ook definitief uit den koers. Wü dreven naar de gevaarlüke Hains- boroughbanken toe. Op deze banken staat een geweldige'branding. Kwam ons schip hierin terecht, dan was het eenvoudig met ons afgeloopen. Aan de zee was reeds te merken, dat de branding niet ver af was Op dat oogenblik dachten wü, dat ons laatste uur geslagen was. Als een paard reed „De Stad Amsterdam" op de golven Soms ging één van ons even in de kooi Hü had moeite om er in te blijven. Alies, letterlijk alles, hebben wij gedaan om van de banken vrü te blijvenhet gelukte ons ten slotte, zoo met den stroom mee te draaien, dat ons schip weer in volle zee kwam. WOENSDAG i NOVEMBER. Hilversum, 296 VI. VARA-uitzending. 8.00 Gramofoonpl. 9.30 „Onze Keuken", Hoor P. J. Ker». 10.00 Morgenwijding VPRO. 10.15 Voor Arb. in de Continubedr.: VARA- Kleinorkest o.l.v. H. de Groot en J. Oude geest (causerie). 11.00 RVU. Zuster F. Meyboom: Instellingen, die men noodig heeft in geval van ziekte. 11.30 Vervolg gevar. programm?. 12.00 De Notenkrakers o.l.v. D. Wins. 2.00 Zenderverz. 2.15 Chopin-recital door J. Rodriguez Loper 3.00 Voor de kinderen. 5.30 Jack Bee and the Blue Bces. 6.30 RVU. Dr. C. D. J. Brandt: De Utopia van Thomas Morus. 7.00 Causerie Dr. F. M. Wibaut. 7.20 „Watten", spel van M. Beversluis, muziek van H. K. de Vries. M.m.v. VARA-tooneel o.l.v. W. v. Cappellen en de Flierefluiters o.l.v. J. v. d. Horst. 8.30 SOS-ber.. Vaz Dias en VARA-Varia. 8.45 VAR A-orkest o.l.v. H. de Groot, m.m.v. L. Kusnetzowa (zang). 9.30 Gramofoonpl. 9-45 Vervolg orkestconcert. 10.45 Causrie F. Nienhuys, met gramof.pl. 10.45 De Notenkrakers o.l.v. D. Wins. 11.30—12.00 Gramofoonplaten. Huizen, 1875 M. NCRV-uitzending. 8.00 Schriftlezing en meditatie. 8.159-30 Gramofoonpl. 10.30 Morgendienst o.l.v. Ds. A. Riugn.ilda. 11.00 Trio v. d. Horst en mevr. C. v. Ra vei - zwaay-Möllenkamp (zang). 12.15 Gramofoonpl. 12.30 Vervolg concert. I.IS Orgelspel F. Kloek. 2.00 Gramofoonpl. 2.30 Huish. raadgevingen. 3-003.40 Het Haagschc Trio. 4.00 Chr. lectuur. 4.30 Het Haagsche trio. 5.00 Kindcruur. (1.00 Landbouwhalfuur. 6.30 Afgestaan. 7.15 Ned. Chr. Persbureau. 7.30 N. G. Rulp: Winter in Oostenrijk. 8.00 Kerkdienst uit de Chr. Geref. Kerk tc Leeuwarden o.l.v. Ds. W. Kremer. 9.30 Gramof.pl. Vaz Dias. 9-45 Orgelconcert M. Stretomini. 10.3011.30 Gramofoonpl. den indruk erg te schrikken. President; U hebt hem destyoa zonder twyfcl herkend als dengeen. die de kist heeft gedragen? Getuige: Ja Van welk gehalte deze getuigenverkla ring is, doet het vervolg zien. Verdachte Tanef wordt thans voor de tafels der rechters geleid. Getuige herkent hem .positief. De preoident vraagt Tanef. of hü des tijds zulk een lange jas gedragen heeft, waarop Tanef door zün tolk laat antwoor den: „Getuige vergist zich of liü '-egt de waarheid niet De presilent: Ik vraag u. of u 100 6SO lange jas gedragen hebt. 'lanef: Ik heb maar één jas en die heb ik ook nu nog. Hü moet thans zün jas aan trekken en ook zün hoed opzetten Getuige Weberstedt: Hü ia het. Als men hem een keer in zün leven heeft gezien, dan vergeet men hem niet meer. Ook v. d. Lubbe wordt voorgeleid; slechts met moeite slaagt men er in hem te doen opstaan. Hü moet naast Tanef gaan staan, maar daar hü zün hoofd zoo diep gebogen houdt, lijkt hü even groot ala de Bulgaar. Na herhaalde energieke aan maningen 9laagt men er in v. d. Lubbe het hoofd te doen opheffen en hem een dikken bundel acten, die de kist moet voorstellen, op den schouder te doen Getuige Weberstedt: Precies xooala ik het gezien heb. President: U verzekert ook thans, dat het deze twee geweest zün? Getuige: Zeer beslist. Bü het verdere verhoor blijkt het nood- zakelijk opnieuw een onderzoek in loco in te stellen naar de plaats, waar de glas scherven lagen en de kamers daarboven. Tanef herhaalt, dat deze getuige zich moet vergissen, maar de majoor zegt, dat oen oud Duitsch officier niet liegt. Tanef is nimmer in den Ryksdag geweest! Een getuige onder verdenking van meineed gearresteerd. I Maandag is voor het eerst een der getuigen wegens meineed in hechtenis genomen. Het is een vroegere hospes m.v. J. Hofmann (piano). In de pauze:!van den Hongaar Tanef, die beweerde 11 hen, een paar dagen vd5r (jen brand op straat Tanef, dien hü van vroeger kende, ÜIL-V.® UÜ d« Drc,-Dancing, D.„ H.»| John V. Brück en zijn orkest. bebben «£»oet eri hem onderdak te 'hebben aangeboden. De ware lezing, die Tanef van het gebeurde geeft, is deze, dat Popof hem op het station ontmoette 8.00—9.15 KRO, 10.00 NCRV, 11.00 KRO, en een van diens vrienden hem naar de 2.00-11.30 NCRV. I ti'fin 1 n cr won «tawA» 8.00 Requiem-Mis. 10.00 Gramofoonpl. daarvan tooit zich met uw naam. maar dit móet een mystificatie zün. want wat daar in staat is volmaakt in strüd met uw laat ste redevoeringen. Verzuimt u dus niet, dat boek ook te verbieden! R e n i 10 M.. Rome. Excuseer dat ik u nu pas antwoord. Heeriük dat het weer zoo goed botert met Parüa. M'n compli ment! Het schünt mü. dat u op den goe den weg bent Men noemt u hier al de ..Spil van Europa"! Wat uw t raag betreft; De heer Mussert is hoofdingenieur bij den Provincialen Waterstaat in UtrechL Maar krachtens een regeeringsbesluit mogen ambtenaren voortaan geen crittek uitoefenen op het beleid van de overheid, en de groote vraag ia nu. of hü daar ook onder valt. Zal ik u een Introductie voor hem geven? Fransje H. te Groningen. Ken cursus om President van Cuba te worden? Welnee jonkie, dat bestaat niet; wie heeft je dót wüagemaakt? Het Presidentschap van Cuba verelscht geen diploma. Dat kan iedereen worden, die een revolver heeft. Maar vermoedelük moet je er wel Cuhaarsch onderdaan voor zün DONDERDAG 1 NOVEMBER. Hilversum, 296 M. AVRO-uitzending. 8.00 Gramofoonpl. 10.00 Morgenwijding. 10.15 Gramofoonpl. 10.30 Zang door Rita Oger. Aan den vleugel; E. Veen. 11.00 Voordracht W. Hunache. 11.30 Godsd. halfuur. G. Schildkamp. 12.002.15 Omroeporkest o.l.v. N. Treep m.m.v. B. Lensky (viool) en E. Veen (piano). 2.30 Piano-recital Egb. Veen. 3.00 Knipcursus. 3.45 Gramofoonpl. 4.00 Voor zieken en ouden-van-dagen. 4.30 Gramofoonpl. 5.00 Voor de kinderen. 5.30 Omroeporkest o.l.v. N. Treep. 6.30 Sportpraatje H. Hollander. 7.00 Vraaggesprek tusschen Dr. A. Alechin en Dr. Max Euwe. 7.20 Gramofoonpl. 7.30 Engelsche les Fred Frjr, 8.00 Vaz Dias. 8.05 Gramofoonpl. 8.15 Concertgebouw-orkest o.l.v. Cl. Krauss m Na even in raadkamer te zün geweest, deelde de president het besluit mede dat getuige voorloopig wegens meineed in hechtenis zal worden genomen. H|j wordt hierop weggeleid. Da commissaris der recherche, BQuge, legt verklaringen af omtrent gevonden vingerafdrukken die van één persoon waren. Een verzoek van Dimitrof om alsnog enkele anderen (o.a. personeel van een tehuis voor dakloozen) sis getuigen te hooren, opdat zjj kunnen mededeelen met wie v. d. Lubbe in relatie heeft ge staan en wat h|j eigenlyk in dien nacht gedaan heeft, wordt ingewilligd. Gehoord worden nog een nat.-soc rijks dagafgevaardigde, dr.Ruppin, mejuffrouw Olga Derx. stenotypiste b|j den secretaris der communistische fractie, die uitdruk- kelük verklaart bü Torgler nooit buiten landers te hebben ontmoet. Enkele ver klaringen van deze getuige worden door Torgler weersproken. Het getuigenver hoor brengt evenwel de vraag wie, be halve v. d. Lubbe nog meer in bet gebouw waren, niet tot oplossing. Onder die ge tuigen is een zekere dr. Dröscher, mede werker van majoor Weberstedt, die posi tief beweert Dimitrof te hebben gezien en hem te herkennen als iemand, die een aanslag heeft gedaan op de kathedraal van Sofla. De president merkt op dat dat een zekeren Stefan Dimitrof betrof, deze heet George. De getuige blijft er bij, dat de beide Dimitrofs op elkander lyken. Dimitrof zelf lacht eromenkrygt de zooveelste vermaning van den presi- Hij verklaart sedert 1921 niet in dent Huizen, 1875 M. vis woning van dezen getuige bracht. Val vroeger kende Tanef hem niet. Hieroj tt erkent Sönke, de getuige, dat het mogelij io.t5 Morgendienst o.t.v. Dr. J. J. v. dat een man Tanef naar hem - -- 1 gebracht heeft. De president; U hebt welbewust een meineed afgelegd. U hebt 111 stryd met de waarheid gezegd, dat u Tanef op straat hebt ontmoet,-terwijl u thans toegeeft, dat hij naar uw woning is gebracht. Waarom hebt uw een meineed afgelegd? Wat voor doel had u daarmede? De procureur-generaal: Ik stel voor getuige direct te laten arresteeren. Dr. Teichert: Wilt u niet toegeven, dnt u den koffer van Tanef hebt afgehaald? Sönke: Ja. (Beweging). De president: Welk doel had u dan met uw meineed? Getuige: Ik wilde niet, dat ik zaak gemengd zou worden. 10.45 Gramofoonpl 11.30 Gadsd. halfuur. 12.15 Gramofoonpl. 12.30 Orgelconcert m.m.v. zangsolist. 2.00 Handwcrkcursus. 3.003.30 Gramofoonpl. 4.00 Bijbellezing door Ds. J. Hoekstra. M.m.v bariton en orgel. 5.00 Cursus handenarbeid voor de jeugd. 5.30 Viool-recital W. Brederode. Aan detp vleugel: Th. v. d. Pas. 6.30 Causerie H. Amelink. 6.45 Gramofoonpl. 7.15 Ned. Chr. Persbureau. 7.30 Journ. Weekoverzicht C. A. Crayé 8.00 NCRV-Harmonie-orkcst en Verst. NCRV- Klcinorkest o.l.v. P. v. d. Hurk. Van 8.30—8.45 en 900—9.3c Causcr». C.i .000 Vaz Dias 11 0011.30 GramofoonT.uzirk. in de den Ryksdag te zün geweest en Torgler pas by dit proces te hebben gezien. Ook Torgler verklaart nimmer met Dimitrof in den Rijksdag te r.yn geweest en hem voor de eerste maal in de rechtszaal te hebben gezien. De heeren rechters moeten het nu maar uitzoeken. Zelfs aun het publiek op de tribune valt op, dat, terwijl alle andere getuigen óf hun vroegere verklaringen terugnemen óf ze anders inrichten, de nat.-soc. getuigen zeer positief zün- DE ZOONS VAN CARU90 VOOR HET GERECHT. Naar uit Bologna gemeld wordt, hebben zich dezer dagen voor het gerecht de bei de zoons van den beroemden Italiaanschen tenor, Enrico Caruso, te verantwoorden gehad wegens het toebrengen van zwaar lichamelijk letsel. Drie jaar geleden werd op den openbaren landweg, in de nabij heid van Bologna, een boer, die een ossen wagen bestuurde, door een heer in een auto zonder eenlg motief aangevallen e" zoodanig geslagen, dat hü bewusteloos bleef liggen. Eerst kort geleden slaagde men er in als dader den zoon van Caruso, Enrico, op te sporen. Hij werd wegens mishandeling tot 2'/# jaar gevangenisstraf veroordeeld, terwyl zyn broer Rudolfo wegens gebrek aim bewijs werd vrijge laten.

Heldersche Courant | 1933 | | pagina 2