Liefde in de Wildernis NIEUWSBLAD VOOR DEN HELDER, KOEGRAS, TEXEL, WIERINGEN EN ANNA PAULOWNA Buitenlandsch overzicht. WolWolWolr,s,r: No. 73S0 EERSTE BLAD DINSDAG 7 NOVEMBER 1933 De Fransche regeeringsverkiaring en het commentaar i.i.irop. - liet Japansche plan voor een vijfmogend- heden-conlerentie. I Kans op ontslag van 45 000 arbeiders bij Ford. t:: De salariskorting voer het rijkspersoneel. De bijdrage voor werkloosheidszorg. Voor de boterham? KONIJN! Relletjes te Amsterdam. FEUILLETON D COURANT Koegra^Anna PaiUow"^,corultbe,*: Halda[saha Couranl (1.60; voor l=,,d 2- Nadar n 'T'"1' Texel n.66;blnn.,,. mail oiar gt 1^.^20 ,"Wn<i18 -»« 21°' resn ow) f ft "n t 1 -* M nos-4ct-ï ^.p.p.6ct. Zondagsblad "»P O.iQ, 1 0. ,0,11Modeblad reap. f 1.20, ,1.50, 11.60, f1.70. Verschijnt Dinsdag-, Donderdag- en Zaterdagmiddag. Redacteur: P. C. DE BOER. Uitgave N.V. Drukkerij v/b C. DE BOER Jr. Bureau: Koningstraat 78 Telefoon: 50 en 412 Post-Girorekening No. 16066. Van de Franacke regeeringsverkiaring Ie door ons Zaterdag nog met een enkel woord melding gemaakt. Ze is echter be langrijk genoeg om er hier nog even op terug te komen en eenige commentaren te laten hooren, die er op gevolgd zijn. Ten opzichte van een wereld, die over geleverd is aan verwarring en waarin de gedachte aan geweld en de beperking van Ie kostbare vrijheid aller welvaart be dreigen, willen wij, zoo heet het in de regeeringsverkiaring, toonen, dat Frank rijk in staat is om in het vrije spel der republikeinsclie Instellingen en door den moed van zijn zonen deu wil en de kracht te vinden, den huidigen moeilijken tijd te overwinnen. W at betreft het begrootingsevenwicht ataat de huidige regeering op hetzelfde standpunt als de vorige. Zy verlangt be zuinigingen, het tegengaan van misbrui ken en de bestrijding van belastingont duiking. Na het herstel van het begroo tingsevenwicht moet een belastinghervor ming komen, die door invoering van nor male belastingregelingen het herstel za brengen der eerlijke belastingopbrengst. De daarmede verbonden belasting voor schriften zullen gunstigen invloed oefe nen op het economische leven en leiden tot een verlaging van de kosten voor het levensonderhoud. Frankryk blijft tot internationale sa menwerking niet het oog op het herstel van den economlschen vrede bereid, maar ■oolang de tegenwoordige economische warwinkel blijft bestaan, heeft Frankrijk bet recht en den plicht zyn toekomst in economisch opzicht te verzekeren. De president der TsjechoSlouaaksche republiek T. G. Masaruk, die 16 jaar geleden op 14 November als de eerste president der nieuwe Tsjecho- slowaaksche republiek werd gekozen. De idee van den vrede onder de vol ken en onder de rassen, vindt in de Fransche buitenlandsche politiek haar uitdrukking. bralt, niet krimpt, kleur echt, die best is; koopt U alléén bij een vakman. Alle mogelijke hulp, staat U gratis ten dienste, bij het ver vaardigen Uwer klceding. JAAP SNOR, (hij breit alles best). Ie klas reparatie-inrichting voor alle soorten wollen Kleeding, Kousen en Sokken, (ook de aller fijnste). Voor nieuw werk zijn wij No. 1. Zuidstraat 19. (Let op den gelen winkel). De nieuwe regeering houdt aan de richtlynen der vorige vast en wil de hoo- gere belangen van Frankrijk waarbor gen. De regeering verwacht van de eerbie- inging van de uit verdragen voortvloei ende verplichtingen en van een recht matige toepassing van het Volkenbonds- statuut de regeling der vraagstukken die thans zoo zwaar op het materieele en moreele lot der volken drukken. Frankrijk, dat kalm en sterk is, wil zich vrij maken van eiken hartstocht, om-i dat het zich in staat voelt zyn recht te doen eerbiedigen. Dit recht komt onder de huidige omstandigheden overeen met L. M. Karakhan, plaatsvervangend minister van Buiten landsche Zaken van Sovjet-Rusland, die genoemd wordt als eerste gezant van Sovjet-Rusland in Amerika. het werk van alle naties, die aan het be houd van den vrede willen vasthouden en In het byzonder vanhen, die door be- aaide banden met Frankryk zyn ver nden. Tot zoover de regeeringsverkiaring. De Fransche Kamer heeft Vrijdagnacht niet 320 tegen 32 stemmen haar vertrou wen in het kabinet-Sarraut geschonken. Zoo op het oog dus een gunstig resultaat voor den nieuwen premier. Doch het zegt niet veel en de Fransche pers is het er unaniem over eens dat de Kamer een af wachtende houding heeft aangenomen en een definitief oordeel over het kabinet eerst gevormd zal kunnen worden, nadat de regeering haar financieele voorstel len heeft bekend gemaakt. Hetzelfde zegt het „Handelsblad" met de volgende woorden: Door de aanneming van de motie van vertrouwen in de regeering-Sarraut heeft deze de eerste hindernis op het ongetwij- feld uiterst moeilijke parcours, dat voor haar ligt, overwonnen. Het zeer groot aantal onthoudingen demonstreert intus- schen op duidelyke wijze, dat men zich In de verschillende politieke kampen de handen vrij wil houden, tot de regeering door het indienen van haar financieele voorstellen meer licht verspreidt over de wyze, waarop zy het tekort van zes mil- liard wil doen verdwijnen. Een lange levensduur is het kabinet dus nog niet vast en zeker beschoren. Het Japansche plan voor een vljf- mogendheden-eonferentle heeft tot nog toe slechts by een mogendheid instem ming gevonden, en dat isRusland. Het is zeer te begrijpen, zegt hei „Handelsblad", dat dit land gaarne het plan uitgevoerd zou zien. Militaire actie, van Japansclien kant tegen Russisch ge bied, zou daardoor voorloopig niet meer mogelijk zyn. Mocht Tokio die dan nog niet kunnen stuiten, dan zou niet alleen de verant woordelijkheid voor een conflict met Rusland, maar tegelijkertijd die voor het uit elkaar slaan der onmogelijk geworden conferentie geheel en al op Japan vallen. Tokio zou dus nog reden te meer heb ben zyn militairen in toom te houden. De positie van de oorlogsparty te Tokio zou veel moeilijker zyn geworden. En dat Rusland dolgraag een oorlog wil vermij- den behoeft nauwelijks nog betoog. Komt de conferentie tot stand dan is de kwestie van de Siberische grens in een groot verband gebracht. Dan zyn Ameri ka en de Europeesche mogendheden van zelf daarbij betrokken geraakt. Verder zouden de Russen er zeker weinig op tegen hebben alle aangelegenheden die Mantsjoerye betreffen geliquideerd te zien op de wyze, die nu de gematigde Ja panners wenschen, als Rusland zelf maar de zekerheid krijgt dat zyn eigen terri toriaal bezit in Oost-Azië daardoor geen verhoogd gevaar loopt. Moskou heeft dus goeden grond ingenomen te zyn met het denkbeeld van Araki. Tot nog toe, zegt het blad aan het einde van zyn beschouwingen, hebben de aarts vijanden Japan en Rusland, elkaar in China in de hand gewerkt, de Japanners door Nanking te verzwakken tegenover het communistische, de Russen door het te verzwakken tegen het Japansche ge vaar. Beiden gaan nu een andere tactiek volgen. Op het oogenblik is Rusland aan bod. Dit opbieden zal er voorloopig nog niet toe bijdragen den vrede in het Verre Oosten te verstevigen. Maar men kan niet weten waar het goed voor blijkt. Ter u Toering van de arbclds- Groot opzien is verwekt door de'aan kondiging der Ford Automobiel Maat schappij, dat zy ter uitvoering van de code voor de automobiel-industrie, die voorziet in een 35-urige werkweek, tijde lijk 45.000 arbeiders zal moeten ontslaan en wel wekelijks 9000 arbeiders. Verder zal de fabriek te Dearborn gedurende zeven dagen worden stopgezet. De lei ders van de N.R.A. verklaren dat deze actie een schending zou zyn van den geest der N.R.A. en zelfs een schending van de automobiel-code. President Roosevelt heeft besloten aan de N.R.A. volle gelegenheid te geven het nut van haar bestaan te bewijzen en hij zal de controle over de industrie niet uit handen geven, zoolang hy er niet van overtuigd is, dat de industrie in staat is, om in het algemeen belang zich zelf te besturen. Ford behaalt een overwinning. Johnson wil een uitzondering op de automobielcode overwegen. Reuter meldt uit Washington: Ford heeft een strategische overwin ning behaald door zyn jongste verklaring hierboven vermeld. Generaal Johnson heeft n.1. een verkla ring gepubliceerd, waarin gezegd wordt, dat ais Ford arbeid wenscht te geven aan zyn menschen, de N. R. A. bereid zou zyn, te overwegen of een afwijking van de automobielcode kan worden toege staan. ADVERTENTIEN: 20 ct. per regel (galjard). Ingez. meded. (kolombreedte als redaction. tekst) dubbele prijs. Kleine advertentiën (gevraagd, te koop, te huur) by vooruitbetaling 10 ct. per regel, min. 40 ct.; by niet-contante be taling 15 ct. per regel, min. 60 ct. (Adres Bureau van dit blad en met brieven onder no.: 10 ct. per advertentie extra). Bewijsnummers 4 ct. BACON-INVOER IN ENGELAND BEPERKT. Over een week gaat de reductie van 16 pet. in. In een redevoering te Chippenham ver klaarde de Engelsehe minister van land bouw Elliott Vrijdagavond, dat de reduc tie van 16 pet. van den import van bui tenlandsche bacon over een week in wer king zal treden. DE ZAAK-PANTER. Engeland verzoekt opheldering. Sir John Simon heeft Vrijdag den Duitschen gezant ontvangen en naar de Times verneemt, heeft hy zyn ernstige bezorgdheid uitgedrukt over de behande ling van deu heer Panter en hem opgaaf van redenen gevraagd waarom Panter in hechtenis is genomen en Duitschland heeft moeten verlaten. Provinciale vergaderingen. Een motie. Zaterdag en Zondag zyn in den lande in totaal 11 openbare vergaderingen ge houden vanwege het comité ter beharti ging van de algemeene belangen van overheidspersoneel. (A.C.O.P.). Op deze vergaderingen is een motie in behande ling genomen, waarin wordt geconsta teerd, dat het Rijk in de huidige en de vorige oeconomische crisis reeds tien tallen millioenen heeft bezuinigd op de uitgaven voor het personeel, dat tal van maatregelen van de regeering de kosten van het levensonderhoud doen stijgen, dat zy opnieuw de salarissen van het rijkspersoneel en de onderwijzers tot een van de sluitposten van de begrooting maakt en dat van meer dan één groep by het tot stand komen van de voorgenomen plannen tot salarisverlaging, het inko men berieden het bestaansminimum zou dalen. In de motie wordt voorts overwo gen, dat het A.C.O.P., ondanks vrijwel on overkomelijke bezwaren tegen verdere salarisverlaging, toch in de centrale com missie voor het georganiseerde overleg tot het uiterste heeft getracht, met de vertegenwoordigers van de regeering tot overeenstemming te komen en dat het al dus gevoerde overleg de regeering niet heeft bewogen, aan de bezwaren van de organisaties op een dusdanige wyze tege moet te komen, dat bedoelde overeenstem ming bereikbaar zou zyn geweest. De motie betuigt tenslotte haar instem ming met de bezwaren van het A.C.O.P. tegen de voorgenomen vermindering van het inkomen van het rykspersoneel en de onderwyzers. In de Zaterdagmiddag in het gebouw ^ybelle te Rotterdam gehouden vergade ring, welke zeer druk bezocht was en on der leiding stond van den heer J. Meer- tens, secretaris van het plaatselijk comtie, een rede van den heer Th. Thyssen, der Tweede Kamer, met ongeveer al gemeene stemmen aangenomen. Congres van de Centrale van Nederlandsch Overheidsperso neel (C.N.O.P.). Zaterdag is een congres van de Cen trale van Nederlandseh Overheidsperso neel (C.N.O.P.) in de groote zaal van den Dierentuin te 'sGravenbage gehouden, L ter beraadslaging over de regeerings- voorstellen ten aanzien van de derde sa lariskorting van het rykspersoneel. Alle hoofd- en afdeelingsbesturen van de aan gesloten organisaties, alsmede honderden leden waren aanwezig. Van bestuurszijde werd medegedeeld, dat op een audiëntie van de C.N.O.P. by den minister-president is gebleken, dat het houden van openbare vergaderingen, het bijwonen daarvan en het spreken door ambtenaren op dergelijke bijeenkomsten niet in strijd is te achten met de beslis sing van den ministerraad inzake het in acht nemen van bepaalde grenzen by het voeren van acties. Iedere ambtenaar zal voor zichzelf hebben vast te stellen wat al dan niet gepast kan worden ge acht. Het congres droeg het bestuur van de C.N.O.P. op zich bereid te blijven ver klaren aan een herziening van het Be zoldigingsbesluit medewerking te ver- leenen, doch vóór de tot standkoming daarvan geen nieuwe salariskorting, in welken vorm ook, goed te keuren, noch een uitspraak te doen ten aanzien van een bepaalde formule. Het congres wenschte de volle verantwoordelijkheid voor reke ning van de regeering te laten. In een adres aan den voorzitter der cen trale Commissie van Overleg, waarin dit standpunt nader is toegelicht en dat door het congres werd goedgekeurd, zal hier van mededeeling worden gedaan. Dcor rtgeering verlaagd. De minister van Binnenlandsehe Zaken heeft met betrekking tot de rijksbijdrage in de gemeentelijke kosten van werkloos heidszorg, naar aanleiding van de be schikking van de ministers van Sociale Zaken, Financiën en Binnenlandsehe Zaken van den 23sten October, onder dag- teekening van 4 November een schrijven tot de gemeentebesturen gericht. De op grond van de voorschriften, by beschikking van 23 October j.1. vastge stelde aan de gemeenten uit te keeren be dragen zullen vermoedelijk in totaal 75V> millioen gulden beloopen. Ten einde voor het vervolg tot een financiering dezer uit gaven te geraken, welke in verband met de nog beschikbare middelen verantwoord is, acht de regeering zich verplicht reeds thans ter kennis van de gemeentebestu ren te brengen, dat de «ryksbydrage voor het jaar 1934 in totaal op een belangrijk lager niveau zal moeten worden ge bracht. Op de ryksbegrooting voor het dienst jaar 1934 is voor dit doel een bedrag van 46 millioen gulden uitgetrokken. Tot dit bedrag, dat niet voor verhooging vatbaar is, zal derhalve noodgedwongen in 1934 het totaal der ryksbydrage aan de ge meenten in de kosten der werkloosheids bestrijding beperkt moeten blyven. De ge meentebesturen zouden voorloopig als subsidiebedrag in de begrooting voor 1934 derhalve moeten ramen 46/75 gedeelte van de ryksbydrage, die zy over 1933 zul len ontvangen. Het bovenstaand bericht is niet van toepassing op onze gemeente, waar, zoo als misschien niet algemeen bekend is, de laatste jaren geen steunbydrage van liet ryk wordt ontvangen. Of het in verband met de begrooting voor 1934 noodig zal zyn hierin verandering te brengen en dus de uitkeeringen, zooals die tot nu toe ge schieden, ook verder zonder rykssteun kunnen worden gefinancierd, is op het oogenblik nog niet bekend. DE WIERINGERMEER. Zooals men weet, werd in „de Wierin- germeer", in weerwil van de krachtig ge- voerde orthodoxe evangelisatie, by de stichting der Hervormde gemeente, door het vrijzinnige bestuur der classis Hoorn niet de voorganger der orthodoxie beroe pen, maar een vrijzinnig predikant. Nu zullen er 8 dezer de eerste kerkelijke ver kiezingen plaats hebben. Het aantal lid maten is intusschen gegroeid van 13 tot 159. De vrijzinnigen hebben op hun can- didatenlyst een tweetal orthodoxe lidma ten gezet, als erkenning van de rechten der minderheden. Voor candidaten voor het college van notabelen is bij de vry zinnigen hier niet op gelet, men heeft hier gezocht naar personen van financieel doorzicht en met bedryfservaring. Naast het kerkje te Slootdorp, is het tweede Ned. Herv. kerkgebouw in het grootere Middenmeer al onder de kap. Het zal eei toren krijgen van 32 meter en 500 kei> gangers kunnen bevatten. (Nw. Rott. Crt.). Binnenland. Tusschen X. S. B.-ers en com munisten. Zaterdagmiddag is het, vooral in het Westelyk deel van Amsterdam tot on regelmatigheden gekomen tusschen na- tionaal-soeialisten en tegenstanders. De Amsterdamsche N. S. B.-ers hadden een colportagetocht ondernomen, waarbij zy echter op tegenstand stuitten van an dersdenkenden. Het gevolg was. dat rel letjes niet uitbleven en in de Witte de Withstraat, Helmusstraat, Krommert en omgeving heeft de politie te voet en te paard verscheidene charges moeten uitvoeren. Ook zijn er eenige personen In arrest gesteld. Het is nog geruime» tijd in deze buurt rumoerig gebleven. In verband met dit feit, dat de politie er rekening mee ge houden, dat het ook in de omgeving van de Spuistraat, waar het clubgebouw van de N. S. B. gevestigd is, rumoerig zou kunnen worden. Politie te voet en te paard patrouilleerde regelmatig en maan den de menschen tot doorloopen. In de Witte de Withstraat zyn by de vijandelijke groepen colporteurs, fascisti sche en communistische, op elkaar ge stuit. Toen het tot een handgemeen dreig de te komen .en bovendien een groote volksoploop ontstond, heeft de politie er een eind aan gemaakt met sabel ;n gum mistok. De colporteurs van beide inrich tingen werden uiteen gedreven. Enkelen zijn in hun ovprhaa«tp vlucht komen te op geregelde tijden, en neem zoo noodig 's avonds een Foster's Maagpil. De ontlasting geschiedt dan volkomen normaal en zonder krampen. f 0.65 per flacon. Naar het Engelsch L van OTTWELL BINNS. „Stane Hubert Stane!" antwoordde d« man kortaf. Terwijl hy sprak, keek hii over den schouder heen naar den man over wien ze spraken en keerde haastig zijn oogen weer af. De man van de rivier had zich onige keerd en keek hem met een scherpen blik na. Zijn gezicht vertrok, alsof hij zyn ge laatspieren niet meer meester was en zyn handen waren stijf toegeknepen. Het was duidelijk te zien dat de ontmoeting me Amley een schok voor hem was geweest en zyn optreden bewees, dat hy1 de hou ding van den ander zeer kwalyk n8™- „Die schurk!" fluisterde hij in zichzelf, „die verachtelijke schurk". Toen daarop Amley en de vrouw van den agent in den bazar verdween, lachte hy grimmig en stak zijn pijp opnieuw aan. Zyn vingers beefden echter zoo. oai de lucifers tegen het pljpenkopje aanket- ste en het was niet moeilijk te zien, hoe opgewonden hy was. Hij stond naar den bazaar te kijken. Eerst scheen hy van zins er heen te gaan, veranderde toen V8n plan en bleef staan. f „Neen", zei hij zachtjes tot zich-ze f. zal hier blijven tot de ploert teiug komt, ik zal hem dwingen mij te herken nen". Maar nauwelijks was hij tot dit fcesi'iit gekomen of de heldere klanK van een jachthoorn klonk door de stille lucht en gaf zyn gedachten een andere wending. Het geluid kw am van de river en was zoo iets ongewoons in deze landstreek, dat hii rond keek om te zien waar het van daan kwam. •Tegelijkertijd sprongen de twee halfbloeden van hun bank op en renden naar de werf toe. John Rodweil, de agent, en zijn vrouw kwamen uit den bazaar en haastten zich indezelfde rich ting, door den Indiaan, die aan het on derhandelen was, op den voet gevolgd. Nog twee mannen verschenen voor den ingang van den bazaar en toen de jacht- hoorn zich nog eens liet hooren, holden zij ook naar de werf, terwij! uit het huis van den agent een jongen en een meisje traden, door een blanke vrouw en eenige Indiaansche bedienden gevolgd, die ook allen er heen snelden. De man op het plein bewoog zich niet, Hy had zich op het geluid van den jacht hoorn, dat klaar en leider kwam aan waaien, naar de rivier gekeerd, en daar hii door de gebouwen van de nederzet ting belet werd ver genoeg den stroom od te zien, bleef hij waar hij was, zyn blik op den bazaar gericht. De man, die hem op het plein voorbij was gegaan, was niet weer verschenen. Stane bleef eenige minuten staan wachten, zoowel den ba zaar als de rivier in het oog houdend. Daarop richtte hy met een besliste uit drukking 0]» het gezicht zijn schreden SS bazaar, llalfweg bereikte hen, bet geluid van een zwak gejuich, dat van de werf kwam. Hij draaide zich om eri en keek rond. Deze verandering van posi tie gaf hem een wijder kijk op de river en op ongeveer een kwart mijl afstands zag hij een stuk of wat booten aankomen. Hy stond stil, keek er eenigszins verwon derd naar en zette toen zijn weg weer voort naar den bazaar. Toen hij binnentrad keek hij rond en zag, dicht bij de uitstalling den man staan, dien,hij zocht. Amley zag wat wit, maar de monocle zat op zijn plaats en oogenschijnlijk was hij kalm en be- heerscht. Hubert Stane keek hem een oogenblik aan en lachte toen schamper. „Wel, Amley," zei hij kortaf, het is een vreemde plaats om elkaar weer te ontmoeten." „O," zei de ander snel. „Ben jij het werkelijk, Stane?" „Dat wist je daar straks toch al?" klonk het scherpe antwoord. „Neen, nu doe je me onrecht aan! Ik was er niet zeker van. Je moet niet ver geten, dat ik niet verwachtte je hier te zien. Je bent spoorloos verdwenen en ik heb nooit meer iets over je gehoord, se dert sedert „Sedert ik in de gevangenis ben ge weest." Stane lachte weer: een koud, vreugde loos lachje. „Wind er maar geen doekjes om, Am ley. Iedereen weet, dat ik daar geweest ben en je behoeft mijn gevoelens niet te sparen. Als een man eenmaal door de hel geweest is, komen die kleine dingen er niet zooveel meer op aan, weet je. Gerard Amley antwoordde niet. Hy stond er met een verlegen uitdrukking op zijn gezicht bij en was blijkbaar niet erg op zijn gemak; de nnder vervolgde: „Je schijnt niet erg blij te zijn my weer te zien een ouden vriend je hebt mij daar strak» willen negeeren. Waarom?" „Wel, om je de waarheid te zeggen. werkelijk, Stane, dat moest je toch zelf kunnen begrijpen?" „Misschien doe ik dat ook wel," ant woordde Stane onbarmhartig. „De toe stand is veranderd. Ik ben een ontslagen gevangene en heb niet veel gewicht meer in de schaal te leggen en dan behoeft een oude vriendschap zijn rechten niet meer te doen gelden. Is dat niet zoo?" „Wel," antwoordde Amley half veront schuldigend, „iets anders kan je toch niet verwachten. Ik veranderstel, dat dat ook de reden is, waarom je uit Engeland ver trok. Het zou onmogelijk voor je zijn ge weest weer met je vroegere vrienden om te gaan." „Je bent de eerste, dien ik weer ont moet op één uitzondering na." „Zoo", zei de ander beleefd, „wie was die uitzondering dan?" „Kingsley. Herinner je je hem? Ily is bij mij geweest, vlak vóór dat ik uit de gevangenis kwam. Hij geloofde In mijn onschuld en wilde dat ik in Engeland bleef om mijn naam van die smet te /ui veren. Hij vertelde mij toen iets. dat mij aan het denken bracht en juist den laat- sten tijd heb ik erg verlangd je eens te ontmoeten, want er is een vraag, die ik je doen moet." Het geluid van den jachthoorn, waar op een vroolijk liedje getoeterd werd, verbrak de stilte, die op deze woorden volgde en het werd met gejuich ont\an- gen. Amley sprong O]). „Heusch, Stane, ik heb er 1111 geen tyd voor. Ik moet naar de werf, dat is myn plicht. Eenanderen keer zal ik ter wille van vroegere tijden, iedere vraag die je me doen wilt, beantwoorden, maar nu moet ik weg. Eén van de chefs van de maatschappij komt aan. Hij verwacht mij." Hij deed een stap naar de deur, maai de ander belette hem verder te gaan. „Ik laat mij niet met een dergelyk excuus van de wijs brengen, Amley. Ik moet met je spreken en als je nu geen tijd hebt, moet ik weten wanneer het je wel gelegen komt." „Waar houd je je op?" vroeg de ander slüpjcs „Ik heb mijn tent daarginds, buiten de omheining opgeslagen". „Dan zal ik je vannacht komen opzoe ken, Stane. Maar het kan laat worden, middernacht waarschijnlijk." „Ik zal op je wachten," antwoordde Stane en liet hem toen door. Amley trok haastig af en de man, (lie achter 'bleef, ging in den ingang staan en zag hem naar de werf rennen, waai een groote Peterborough kano juist had aangelegd. Er volgden nog een stuk 0 wat booten en terwyl Stane toekeek, leg den ze een voor een aan en de passagicis begaven zich aan wal. Van waai hy stond kon de toeschouwer een korten dikken man, vergezeld van een onder danig buigenden agent, het plein zien oversteken. Hij werd door twee mannen en vier vrouwen gevolgd en de vrouw van den agent met Gerard Amley sloot den stoet. Het geluid van het lachen der vrouwen klonk over het plein tot hem door en toen Stane dit hoorde, verliet hij den bazaar en haastte zich in tegenover gestelde richting weg te gaan. HOOFDSTUK II. Een aanval In den nacht. Het was bijna middernacht, maar vol strekt niet donker. I11 het noorden gaf een rosé gloed aan den hemel aan. waai de middernachtzon zich schuil hield. Er gens in de wilgen was een roodborstje aan het tjilpen en van uit den breeden boezem der rivier klonk, als een poging om het gehuil van een wolf 11a te bootsen, de spottende kreet van een parelduiker, nog steeds op jacht naar zijn gevinde prooi. En in zijn zeildoeken tent, zoo gezeten, dat de rook van het vuur hem nog tegen de muskieten kan beschermen, zat Hubert Stane te wachten op het be loofde bezoek. Hij zat te rook en en was, te oordeelen naar de uitdrukking van zijn gezicht, in onaangename gedachten verdiept. Ziin niip ging uit en nog bleef hy dtten, steeds met zijn gedachten be zig. Een half uur verliep en het roodborstje ontdekte, dat het heusch tijd was om te gaan slapen en de parelduiker hield op den wolf voor den gek ta houden, maar de man bleef wachten achter zijn gordijn van rook, onvermoeid en klaar wakker Toen kroop er nog een half uur op loo- den voeten voorbij, en een nieuw geluid verbrak de stilte der wildernis; het ge tokkel van een piano, die noodig gestemd moest worden en een koor van stemmen dat liet oude Schotsehe liedje zong: (Wordt vervolgd).

Heldersche Courant | 1933 | | pagina 1