Woï wilt 11 ijsan we fieenl TWEEDE BLAD HELDERSCHE COURANT VAN DONDERDAG 16 NOVEMBER 1933. Stadsnieuws. Visscherij. Laat S 8 E G E I? S uw reparateur zijn. Gemeentel aad. f-rotte Fritz Hirsch. mvrnsmm GEERLING'S POELIERSBEDRIJF 2 nenkoor, onder leiding van zijn directeur, den heer v. d. Vliet, zijn medewerking verleent. 2 2 .7 6 7 Licht op voor allo voertuigen Donderdag 16 Nov. Vrijdag 17 10.38 uur 16.37 ARBE1 DEUS JEUGIK EXTRALE. Zaterdagavond, 18 November, zal in Casino de afdeeling „Den Helder" van de A »L SJ-. 10-jarig AANBESTEDING. Opgave der gehouden aanbesteding op den 1de» November 1033 in het Comman- dementsgelmuw der Marine te W illems- oord (Den Helder) voor de levering van verach iniandsch rundvleesch ten be hoeve van Hr. Ms. Schepen en Inrich tingen der Zeemacht aldaar, alsmede voor de Landmacht te Den Helder, gedurende het tijdvak 1 Januari 1034 tot en met 30 Juni 1034. lt. Koomen, te Alkmaar, 0.668; A. Veken, te Alkmaar, 0.66; J. Slikker, te Den Helder, 0.578; Firma J. Korver, te Den Helder, 0.58; W. Steenkamp, te Amsterdam, 0.685; I). de («root, te Alk maar, 0.642; J. M. Groot, te Alkmaar, 0.65; A. van der Linde, te Amsterdam, 0.68; A. Govers. te Den Helder, 0.60; liandt ,te Den I1 kier, 0.77.- KCN. MAATSCHAPPIJ VOOR TUINBOUW In ons nummer van Zaterdag hebben wjj medegedeeld, dat door de llloemisten- vereeniging hier ter stede besloten was zich aan te sluiten bij de Kon. Maat schappij voor Tuinbouw. Dit berichtje vereischt eenige rectificatie. Er is name lijk hier ter stede een afdeeling van de hierboven genoemde maatschappij opge richt. Voorzitter is de heer Th. Adriaanse Keizerstraat, secretaris de heer W. J. Lngte"b"rg. Keizerstraat. Het loopt reecs druk voor de plaatsbe spreking von de Operette Fr>' Tiirsch op Vrijdag a.s. De directie vrn Casino ver zoekt ons evenwel te willen melden aan gezien er hij velen reeds de meenirfg be staat. dat Casino al uitverkocht zou ziin dat integendeel nog op alle rangen plaat sen zijn te verkrijgen. Heden- en morgen middag van 2—5 tt. is de plaatsbespreking opengesteld, ook telefonisch. Evenals hij Je alHmnemeiitsvoorsteüingen is er in de zaal een poilhun opgesteld, zoodat men op alle plaatsen een uitstekend gezicht op liet tooneei heeft. Wij herhalen liet nog eens: I.aat U deze unieke voorstelling niet voorbijgaan. Een laatste opwekking meenen wij daar om nog te moeten schrijven! Een laatste opwekking om niet uit te stellen tot mor gen wat nog heden kan worden gedaan. Arbeiders Jeugdcentrale haar bestaan feestelijk herdenken. Door de leden der afdeeling wordt een „bont-program" verzorgd; terwijl Klaas Toornstra, secretaris van het Hoofdbe stuur zal spreken. Voor bizonderheden zie men de adver tentie in dit nummer. BUITENGEWONE VERGADERING VAN MOED, VOLHARDING EN ZELFOPOFFERING. POELIERSSEDRUF: H. TREUBSTR. 73 In de groote zaal van het Kegelhuis waren gisteravond de Blauwe Zeeridders in bijzondere vergadering bijeengekomen. De Vereeniging „Moed, Volharding en Zelfopoffering" had haar mannen bij elkaar getrommeld, wijl verschillende dingen afgehandeld zouden worden. Daar was in de allereerste plaats de groote verloting van de prachtige schil derijen, vervaardigd door den kunstenaar J. Wolhoff uit lieerde. Al is dat een land rot, hü voelt veel voor de Heldersche Blauwe Zeeridders, wam, niet alleen heeft hij die schilderijen met prachtige lijst gratis afgestaan, doch tevens bericht, dat hij heel graag 3 Heldersche ridders op zijn landgoed bij Heerde, zeven dagen als logee zal ontvangen. Er waren circa 2000 loten verkocht. Onder groote spanning, 't leek wel een trekking van de Joodsche Invalide, kwa men de nummers 913 en 1855 uit de bus. Houders van deze loten zijn dus eige naar geworden van een schilderij. Vergadering! aldus opent de heer v. Dok de eigenlijke bijeenkomst. De commissie van rekening en verantwoor ding zal verslag uitbrengen of alles goed beheerd is. De voorzitter dier commissie: 't Is voor zijn pet dik in orde! Dan gaan we over tot huldiging van den penningmeester, den heer Roetma, die de medaille van Oranje Nassau kreeg. De heer Roetma heeft, evenals 6e heer v. Dok, vele jaren met hart en ziel voor de vereeniging gewerkt en de hartelijke woorden, tot hem gesproken, zijn zeer ze ker verdiend. De heer v. Dok neemt hierna weder het woord en deelt mede, dat de vergadering van Moed, Volharding en Zelfopoffering besloten heeft, met algemeene stemmen tot eerelid te benoemen de heeren H. J. P. Egner en Levy Grunwald, welke laatste I onder het pseudoniem Yvel Dlawnurg zoo veel voor de Blauwe Zeeridders schreef. Het is mij een aangename taak, u, mijnheer Egner, tot eere-lid te benoemen, want M., V. Z. heeft veel aan u te danken. In de vele jaren, dat u hoofdbestuurslid waart van het Dorus Rijkersfonds hebt u altijd voor onze mannen op de bres ge staan en ook veel voor ons overgehad. \TaaH V»/vLk - - - ■BI- -- Nooit hebben wij vergeefsch bij u aange- Morgen kan het te laat zijn. morgen kunt I klopt. Ik zal hier echter niet over uit- ude boodschap krijgen, datCaslnouUver-| weiden, aangezien dit niet door u begeerd i_ i.» - -A 1,1 kocht is en dat u achter het net vischt. FILMAVOND HR. GEZONDHEID3- F.N VACANTIE-KOLONIES. begeerd wordt. Met uw eerelidmaatsehap feliciteer ik u van harte, moge u nog vele jaren eerelid zyn. Na den heer Egner moest onze mede werker. Yvel Dlawnurg, voor het forum komen. WJJ berinneren aan de filmvertooning.l ,l"u,ri,T- hedenavond 8.16 u., in het Evangelisatie- meneer Grunwald, heeft ook veel gebouw. Palmstraat, uitgaande van de v?or de ridders gedaan in den tyd dat u Hiermede was het officieele gedeelte afgeloopen. Nadat nog de ijverige feest commissie voor haar moeilijk werk be dankt was, bleef men nog eenigen tijd gezellig napraten. WINKELNIEUWS. Naast den vriendelijken w inkel van den heer Tielemans, op den Polderweg, heeft de heer Bussing, door verbouwing van zijn woning, een winkel laten verrijzen die goed bij de zaak naast hem aansluit, De heer Bussing, de „klokkenmaker" is bjj vele stadgenooten bekend. Vijf en twintig jaar was hij stadsuurwerkmaker en 12 jaar repareerde hij alle klokken van de Marine. De firmanaam Bussing is trou wens reeds bijna 100 jaar oud. Velen zul len dan ook zijn zaak op den Polderweg weten te vinden, niet alleen voor hun kapotte klokken of horloges, doch ook om een keuze te doen uit het nieuwe mate riaal, dat hij in rijk gesorteerde model len, voorhanden heeft. PROP AG A NDA-A VONI CHRISTELIJKE BESTURENBOND. Dinsdagavond hield de afdeeling Den Helder van den Christelyken Besturen bond en propaganda-avond in de boven zaal van het Chr. tehuis voor Militairen. Luthers lied „Een vaste Burgt", het lezen van Mattheus 24 en gebed vormden de opening van de vergadering, waarna de voorzitter, de heer J. van Zwyndreclit, een welkomstwoord richtte tot de in groo- ten getale opgekomen belangstellenden, waarbij hij in 't bijzonder de bezoekers van Wieringen en Julianadorp, die met een tweetal autobussen waren gekomen, begroette. Het deed spr. genoegen, dat er zoovelen gekomen waren en vooral het feit, dat vrij wel alle bij het C.N.V. aangesloten orga nisaties vertegenwoordigd waren, stemde tot vreugde. Wij hebben ons wel afgevraagd: Moe ten wij nog propaganda maken? en daarop luidt het antwoord zonder twijfel: Ja! Juist in tijden van depressie is het noodig een nauwere aaneensluiting te verkrijgen. Juist in tijden van laag-conjunctuur moet ce strijd met verhoogd enthousiasme ge streden worden. De strijd, niet alleen voor verbetering van bestaan, maar ook en bovenal voor het recht van bestaan der vakorganisatie. Dat is ons doel, daarnaar streven wij en in dien strijd tegen de weg neming van het recht stellen wy ons af hankelijk van God. Nadrukkelijk wijst spreker er op, dat het alléén om het recht gaat, waarbij hij besluit met den bijbel tekst: „Zoo dan, broeders, staat vast en houdt de inzettingen die ons geleerd zijn". Nadat een muziekstuk gespeeld was, verkreeg de heer J. A. Schaafsma, secre taris van den Nederl. Ohr. Bouwvakarl>ei- cer Bond, het woord over „Een nieuw front". -t afd. Den Hekier van de Ver. van Ohr. Ge zondheids- en Vacantiekolonies, in Ne derland. Het belooft een interessante,, avond te worden, waarbij Het Chr. Man-1onze ''hangen behartigd. Altijd nontrwir mwlor If-wlinrr vnn ;iin Hirpcteur. I "11S klaar! vice-voorzitter van het Hoofdbestuur van het Dorus Rijkersfonds waart. Ook als schrijver van zoovele romans en novellen Rede van den heer Sehaafsmrf. 25-jarig Onze vereeniging viert een .-..e, jubileum, maar heel toevallig weet ik dat ,ook Yvel Dlawnurg eerstdaags een Om vijf uur vanmiddag wordt er een '_>5_jarjg jubileum als shrijver herdacht, kindervoorstelling gegeven. Daarmee gefeliciteerd. Ik hoop, dat ifnog Voor bizonderheden verwijzen we »aar menigmaal in de Heldersche Courant de in dit nummer voorkomende auver-jvoor onze re^(jerg zuk opkomen en dat n i FRYSK SELSKIP „G YSBERT JAPICX". Nei wy fornimme, soil it Frysk Selskip „Gysbert Japicx" op Snjeon de 25ste fen Slachtmoanne syn 25 jierrieh bestean fiere. De Skagers scille dy joun in tige moai stik fen IJ. Schuitmaker opfiere. Bflten- det scil de feestcommissie, dy der for oansteld is, alle war dwaen om dy joun sa fleurig nirtlk to meitsjen. Tagong hauwwe leden en genoadigden. Deroni rlede wy de Friezen, dy 't nog gjin binne, mar de joun meimeitsje wolle, nan, hjarren foar dy tiid as lid op te jaen. JONGEREN V REDES ACTIE. Het bestuur der Jongeren Vredesactie vestigt er de aandacht op, dat morgen, Vrjjdag 17 Nov. de derde lezing uit haar winterprogramma zal worden gehouden in het Bondsgebouw, Julianapark. Inlei der op dezen avonl is de heer G. Ver- gaay, met het onderwerp: „Oorlogsgevaar in den kapitalistischen staat". Men zie de advertentie in dit blad. De visscherij kon, dank zij het goede weer, alle dagen ononderbroken worden voortgezet, wat gezien, den tijd van het jaar, voor de belanghebbenden een verheu gend feit is. De aanvoer van Noordzee- visch was niet groot. De prijzen voor tong en tarbot zijn en blijven echter aan den higen kant, terwijl voor schol en schar nok maar een matige markt gemaakt kon worden. De prijzen voor najaarsharing waren de laatste dagen iets boter als de vorige week, maar in vergelijking met andere jaren toch beslist laag te noemen. De aanvoer van levende garnalen is minder ruim dan voorheen, maar de markt reageert er bijna niet opde prijzen waren n laatste dagen zeer matig, f 1.a f 1.30 'er lil. Ook was er wat aanvoer van ge dokte garnalen, welke in hoofdzaak door ''e Volendammer kooplui waren besteld voor de pellerij. Langs Texel en op de Waddenzee werd wat bot gevangen, welke voor zeer ge iden prijs, 9 tot 11 ct. van de hand ging. Met do palingvisschery Is het momen- ,('el heel stil, er wordt, met uitzondering v an den enkeling aan den Afsluitdijk, haast geen paling gevangen. opkomen en dat liet embleem van de vereeniging. het zil veren schip, nog vele jaren uw borst zal sieren. Met een kort woord dankt de heer Eg ner. zegt dat het hém een groote eer is en dat hij er veel prijs op stelt. De heer Grunwald zal zeker ook nog wel een woordje spreken, die gaat dat beter af, aldus de heer Egner, die doet het dan tevens wel voor mij. Blauwe zeeridders, kameraden! zegt de heer Grunwald. We zijn hier vergaderd in een kegelhuis. Vroeger, in onze jeugd, kregen we met St. Nicolaas kegels, en daar speelden we mee, want kegelen was toen een kinderspel Maar tegenwoordig wordt kegelen door ouderen beoefend. Zoolang het sport blijft, is dit alles zeer toe te juichen. Jammer is het echter, dat kegelen zoo algemeen is geworden, dat de heele wereld een groot kegelhuis werd. De eene mensch tracht de andere omver te kegelen en diens plaats in te pikken. Duidelijk zie je zoo'n kegelpartij vaak in Vereenigingen en Fondsen. Onder u, eenvoudige, dappere, Blauwe Ridders is geen naijver, gij weet wat ge aan uw bestuur hebt! 't Zijn menschen, zooals gij zelf zyt, eenvoudig, oprecht en eerlijk! Ik hoop, dat ze nooit door na ijver van hun plaats gekogeld zullen wor den, zooals wel eens in andere Vereeni gingen en Fondsen gebeurt! Ik heb eens in mijn leven door woord en geschrift een nationale vereeniging in 't leven geroepen, een vereeniging, die nu een half millioen gulden in kas heeft De vereeniging die mij hier tot haar eerelid maakte, heeft niet veel geld in kas, is berooid, evenals vele harer leden, maar toch ik stel er een groote eer in, lid van uwe eenvoudige vereeniging te zijn, beschouw ik het zilveren scheepje op mijn borst als een eeremetaal. Ik dank u, ook namens het andere pas benoemde eere-lid, den heer Egner. De voorzitter heeft gememoreerd, dat Yvel Dlawnurg vaak voor de Blauwe Zee ridders feuilltons in de Held. Courant schrijft. Mijne vrienden. Ik weet, dat de Heldersche Courant, onze Jutter Cou rant, altijd graag voor u, eenvoudige, dappere menschen, op de bres staat. Ik De heer Schaafsma sprak allereerst zün groote dankbaarheid uit voor de groote belangstelling voor dezen avond. Er is zeker veel belangstelling voor onze vak beweging noodig. zegt spr., want, zooals ce voorzitter ook reeds zoo terecht heeft gezegd, het blijkt, dat zy in het geding komt. Als wij spreken over een nieuw front, wil dat niet zeggen, dat de oude vervallen zijn, integendeel, de oude aanvallen blij ven voortduren, terwijl er steeds nieuwe ontstaan, waartegen wy front moeten maken. Omdat onze vakbeweging niet alleen in Nederland, maar ook daarbuiten is, gaat spr. in gedachten naar Duitschland, waar o.a. d© vakbeweging heeft opgehouden te bestaan. Hierop gaat hy nog nader in. Hij wyst er dan op, dat ook in Nederland de stroom van het fascisme voelbaar begint te worden, en dat, ondanks dat het in ons vaderland in 6 a 7 richtingen is verdeeld, men het onderling hierover wel eens is. dat de vakbeweging moet verdwijnen. Daarby treedt men soms met zeer veel fanatisme op. Hoewel deze strooming in het geheel niet by ons volkskarakter aan past, is het toch lang niet gezegd, dat .wy er van verschoond zullen blijven. Enkele historische feiten haalt de heer Schaafsma aan, waaruit blijkt, dat meer malen een nieuwe stroom vat heeft gehad op ons A'olk. Dan bespreekt hy in het kort het oud-liberalisme met ziin overwegende macht van de werkgevers pp de werk nemers. Daartegenover kwam toen het marxisme, meer speciaal- de sociaal democratie, die weder teveel overmacht van de werknemers toonde tegenover den werkgever. En zoowel tegen de eene als tegen de andere richting moeten wij strij den. want ons streven is van het begin tot nu toe geweest, dat beiden, zoowel werknemer als werkgever, de verantwoor delijkheid op zich nemen. En dan het j nieuwe front: Dat wil alle verantwoorde lijkheid van de personen en bedrijven schuiven op één krachtige figuur. Dat wil deze verantwoordelijkheid voor werkgever en -nemer opheffen en leggen in de han den van een dictator en andere regeerings- personen, die alles regelen, vaststellen en besturen. Die vlucht voor de verantwoordelijkheid is by duizenden menschen individueel ont staan. Een verklaring hiervoor? Spr. wijst dan op de werkloosheid, de menschen die wel willen maar niet kunnen werken en het komt hem niet verwonderlijk voor, dat by die menschen de neiging ontstaat om de verantwoordelijkheid voor de misstan den geheel van zich af te schudden. Zy krijgen een weerzin tegen de thans be- hun een ander beeld voorspiegelt, dan volgen zy die. Nu die vlucht voor de ver antwoordelijkheid zich voordoet, is het be grijpelijk, dat zij zich scharen achter een regeering, die voor hen denken wil. Tegenover God, maatschappij en samen leving moeten de werknemers hun ver antwoordelijkheid aanvaarden. En daar strydt het C.N.V. voor. Spreker wijst er even op, dat hij, als hy het heeft over het nationaal-socialisme, lui liet alleen bedoelt ten opzichte van zijn verhouding tot de vakorganisaties. Het doel zooals in Italië, waar verster king van den staat het eerste programma punt vormt en in Duitschland, waar ver sterking van het ras op den voorgrond staat, kan nooit ons doel worden. Ons doel richt zich niet op materieele zaken, maar op den plicht, die God ons heeft opgelegd Wy moeten front maken tegen gelooven op gezag. Onder „gelooven" verstaan wij alleen datgene, dat na veel innerlyken strijd rust geeft aan het menschelyk hart. Wix «ÜM **J De muzikale medewerking werd ver leend door Mevr. A. van Zweden—Bas- tiaans Mej. O. Kokelaar, Mej. N. Koke laar en de heer K. Kokelaar. Inderdaad kan gezegd worden, dat de avond hiermede op geluisterd werd en het is zeker, dat nóg meer aandacht, vooral by het spelen vat de Tannhauser-fantasie, verdiend was ge Iwewté - _1_ Wij zyn Christelijk, dat wil zeggen, wi; hebben slechts één voorbeeld, dat wij vol gen: Christus. Wy zijn Nationaal: Bewaren de tradi ties van ons volk en blijven het oude ge loof van onze A'aderen handhaven. Wy zijn een vakbeweging, hetgeen zegt dat wy als arbeiders de verantwoordelijk heid willen aanvaarden, en er voor willen strijden. Dan besluit spreker met een krachtigen oproep om het C.N.V. te steunen en met vernieuwde energie aan te hangen De heer Boone spreekt weet dat deze altijd hare medewer- istaande verhoudingen, vooral als zil zien. king verleent om u te heipon. Ik hoop dat voor u en ons allen spoedig betere, gelukkige dagen zullen aanbreken. (at hel steeds s'e: liter wordt. Ten laatste z"ggen zy: „Slechter kan het niet worden" en als er dan een beweging komt met leuzen zooals: „Recht op werk naar be kwaamheid", dan is hot eenigszins begrij pelijk, dat die «verklooze menschen aan hangers worden Vooral by jonge men schen bestaat die neiging spoedig, wart van de toestanden zooals die momenteel zich voordoen, geven zy de ou leren de schuld en wanneer er een leider komt die Wederom wordt er door zang voor een afwisseling gezorgd en dan begint de heer A. S. Boone, secr. Ned. Chr. Grafische Bond. zijn onderwerp: „De oude strijd te behandelen. De heer Boone herinnert aan het onder werp van de propaganda-avonden van het vorige jaar, dat heette „In den storm". En nu wij een jaar verder zyn, is die storm niet bedaard, neen, hy is toegenomen in hevigheid. Als wij omzien, ziin het vele radicale omwentelingen, die ons een som ber beeld toonen. Ons is de strijd niet ge spaard gebleven en het kan worden ge zegd, dat die strijd tot grooten en rijken zegen is geweest voor ons C.N.V. Die strijd is nog niet ten einde. We moeten, evenals vorige spreker zeide tegen een verbreed front stelling nemen, waarbij wy met volle ernst ons moeten geven. 11 jaar geleden werd het fascisme door Mussolini gevestigd en wij hebben de gevolgen gezien. Zeg nu niet: dat heeft op ons geen vat. want zeifs op naar onze meening meer intellectueele landen heeft het zijn invloed laten gelden. Wii zien met groote belangstelling naar hetgeen bil onze Ooster-naburen geschiedt. Aan het fascisme ligt de menschelijke rede ten grondslag. Dan wyst de heer Boone op de reactie, die gekomen is op den nood, die in Duitschland heersohte. Nu is men aan hanger geworden van de sterke regeering, die alles decreteert en gelykschakelt. Spr. teekent den tegenwoordigen toestand in Duitschland. In wezen is de nieuwe strooming gelijk aan de oude. Het is alleen de oude dwaling in een nieuw kleed. Het liberalisme leert: De godsdienst is voor de binnenkamer, terwijl het fascisme zegt: Godsdienst? Goed, maar ondergeschikt aan den staat. Wy wijzen af wat die stroomingen leeren. De fascistische en natonaal-socialisti- sche stroomingen zijn openbaringen van deze eeuw en hebben met heftige aanvallen daarvan te kampen. Met zelfs beneden de moraal liggende middelen, treedt men met brochures, tijdschriften en bladen aan vallend op, daarby het vooral muntend op het vertrouwen, dat in onze vakbeweging gelukkig bestaat tusschen leden en be stuur. Wii voelen de verantwoordelijkheid voor werknemers en bedrijven, waartegen de aanvallen zoo gekant zyn. En moeten wy daartegen onzerzijds niet getuigen? Die vraag kan niet ontkennend beantwoord worden. Het geldt nog: „Let op Uw saeck!" Het C.N.V. wil de verantwoorde lijkheid dragen en schuift die niet op an dere organisaties. Wii moeten den ouden strijd strijden en niet verslappen. Wii moe ten het oude, beproefde beginsel trouw blijven. Zonder geweld en ophitsende taal moet onze strijd zijn, alléén op principieele gronden. Onze ernstige begeerte is, dat wy willen zijn en blijven, onder den zegen Gods, de vakbeweging van een vrij vo'k, dat zich buigt onder Gods gezag. Alle andere stroomingen, al hullen deze zich soms in een christelijk kleed, kunnen wy niet aanvaarden. Alle louwheid en laksheid moeten verre blijven. Het gaat er om de dingen, van het hoogste goed,, die wy uit Godis hand1 ontvingen, te bewaren. Bij de huisbezoekpropaganda moet worden ge streden tegen oude en nieuwe stroomlo zen. Wy moeten er op wijzen, dat men niet alleen kan blijven staan, maar dat slechts schouder aan schouder het Christelijk be ginsel kan zegevieren. Het is niet het symbool van het hakenkruis, van den sik kel met hamer of de drie pijlen, die wy voeren. Het is het kruis van Christus. Gaat voort met het bouwen en versterken. Geeft Uw volle persoonlijkheid. Nooit ver sagen. Op voor het C.N.V. in ons vader land! Slotwoord Ds. Meijnen, Ds. Meijnen sprak hierna het slotwoord uit. Hij wijst er op, dat de bonds-idee slechts uit God is en dat de menschen als Ivondsbrekers verantwoordelijk ziin. Eén heeft slechts het verhond gehandhaafd en daarvan heeft Hy ons het bewijs gegeven in het verbond der genade, waarvan Jezus Christus het vertegenwoordigend Hoofd is. Gelukgewenscht dat Uw naam met heti woord Christelijk begint en als dat geen/ lidele klank is, dan kan het niet anders of deze vakbeweging zal groeien en vruchten/ voortbrengen. Maar wanneer God word uitgeschakeld, dan valt alles spoedig ui een. Dan wordt gezongen Psalm 89 vers q, waarna dankgebed. Tenslotte dankt de voorzitter de spre kers en de aanwezigen voor hun belang stelling. Men kan op een zeer goeden avond terugzien. - - CONCERT „HELDERS MANNENKOOR" Dinsdagavond gaf „Helders Mannen koor" voor een goed-gevulde zaal zijn eerste uitvoering in dit seizoen. Een uit gebreid programma was daarvoor opge steld, dat vlot werd afgewerkt, zoodat op een niet al te Iaat uur het traditioneele nacansje kon aanvangen. Daarvoor waren tal van jonge meisjes en hun toekomstige alter egii (mogen de latinisten het den verslaggever vergeven, indien deze plu ralis niet volgens de regelen der gram matica is!) gemobiliseerd. Medewerking werd verleend, behalve het uit het Man nenkoor zelf gerecruteerde Duhbelman- nenkwartet, door den tenor Joh. van der IMneg van Rotterdam. Bij den aanvang heette de heer Peters, voorzitter, de aanwezigen welkom op dezen eersten concertavond. In het bizonder den beschermheer, burgemeester Driessen, de besturen van zuster-vereenigin^en voor zoover zij vertegenwoordigd waren, het oud-lid, den heer K. Abbenes, alsmede den vertegenwoordiger van de Heldersche Cou rant, en herdacht hy voorts het lid Jon kers, die de vereeniging ging verlaten wegens vestiging te Amsterdam. Het programma bevatte, naar de lieer Peters verder zeide, uitsluitend mannen- zang; op verzoek van het hoofdbestuur van het Kon. Ned. Zangersverbond was het eerste nummer uitsluitend bedoeld als hulde aan den dit jaar overleden eere voorzitter van dit Verbond, den heer Joh. W. B. Hage, iemand, die zeer veel voor den mannenzang heeft gedaan. Hiervoor was gekozen F. J. Roeske's „Goeden nacht". Verzocht werd hiervoor niet te applaudisseeren. maar na afloop eenige oogenblikken staande de nagedachtenis van dezen zanger te huldigen. Helaas schenen deze woorden onvoldoende doorgedrongen te zyn tot enkelen, want na afloop klaterde toch weer applaus op uit de zaal. hetgeen evenwel spoedig onderdrukt werd, zoodat een staande en zwijgende hulde in den geest van hét Zangersverbond kon worden gebracht. Een prachtig nummer met grootsche momenten was N. H. Andriessen's „Psalm 84"; het was een genot het Mannenkoor weer eens in zyn volle kracht te hooren, de sonore, krachtige mannenstemmen, waar een prachtige tenor uit oprees, vul den wederom de zaal. En om maar bij het koor zelf te blijven: het slotnummer vóór de pauze, „Sur les Remparts" van Saintis, werd fraai en muzikaal ten gehoore ge bracht. Voor de vele nieuwe leden was het wellicht nieuw, de ouderen, dei al zoovele jaren hun vereeniging trouw hieven en, hopen wy, nog vele concerten zullen me demaken, kennen het nog wel van vroeger Verder was daar de dirigent, de heer Lee- wens, die met jeugdigen gloed en met jeugdige kracht zorgde, dat de puntjes op de i kwamen te staan, en zoo was dit een dankbaar nummer, dat een waardig slot vormde van het eerste gedeelte van den avond. Het werd geheel op den Franschen tekst gezongen. Daar tusschendoor kregen we het Dub- belmannenkwartet en den solist. De heer Van der Ploeg heeft een mooi vol geluid en een beschaafde uitspraak, zijn zang viel dan ook zeer in den smaak. Hy zong eerst een aria van Méhul, den Franschen componist, (uit „Joseph"), daarna een dankbaar nummertje van Mendelssohn uit de „Elias". en trad, nadat het Kwartet zich had doen hooren, nogmaals met een twee tal nummers op. Ons persoonlijk heeft hiervan het meest aangetrokken de com positie van Moussorgsky: „Der Feldherr", een buitengewoon nummer, met de keuze waarvan wij den heer Van der Ploeg ge- lukwenschen. Dat van Schubert was niet een zijner mooist© composities. Stemmings vol en suggestief, ook wat de begeleiding betreft, geeft de oompositie van Mous sorgsky prachtig weer de beklemming van (den op het slagveld aanwezigen dood. Niet de veldheeren zijn daar de overwinnaar, maar slechts hij, de dood, is de eenige, die voordeel van den slag heeft. O" een heu- el gaat hii zitten, bekijkt rustig den boel rondom zich en dan klinkt zyn stem (en de aarde beeft en schudt ervan): Uit is het met jelui vechten! de overwinning is al beslist, alleen aan mii komt die toe, gii dapperen! Eenmaal zal ik jelui nog laten dansen, dan kunnen jelui je neer leggen in je graf. Je rust heb je waarlijk wel ver diend, brave jongens! Het volgend jaar kent niemand jelui naam meer. maar ik zal je nagedachtenis eeuwig eeren, maar zal je nagedachtenis ecuwig eeren. lederen middernacht kom ik hier om op je graven te dansen en zoo stevig zal ik d© aarde aanstampen, dat geen van jelui er ooit weer uitkomt! Buitenlandsch Overzicht Feuilleton Radio-programma Van links en rechts Een scherp Russisch manifest tegen ]apan pag. De hut van Willem Barentsz op Nova Zembla gevonden Ontslag van buitenlanders bij de. Staatsmijnen Muss'olini noemt den Volkenbond ongerijmd Ook de protestantsche marine- vereeniging heeft bezwaar tegen de ministerieele voorschriften In 1937 zal Amerika de sterkste vloot bezitten Het drama te Nieuwkoop. Acht maanden tegen den gepension- neerde veldwachter geëischt Nederland zou zich herbewapen nen volgens Winston Chtirchiil Het georganiseerd overleg heeft de verlaging van de loonen voor het gemeentepersoneel te Amster dam, verworpen Uitgifte van bizondere postzegels ten bate van het Crisiscomité De aanvaring tusschen de O XIII en HD. 7 in het Schulpengat. De behandeling voor den Marine- raad Het kapseizen van de Krakatau zal medio januari voor het Hoog Militair Gerechtshof berecht wor den Een regeeringscrediet van 750.000 gulden voor de haringvisscherij Omtrek-nieuws Marktberichten Marineberichten Sportnieuws 1 PT - 6 6 1 8 8 8 Donderdag 16 November. Conferentie niet-Katholieken, spreker Pa ter W. Sluys. Onderwerp: God is onder de menschen verschenen", R.K. Kerk Kerkgracht 8.30 uur. Lezing met lichtbeelden over Italië, Ned. Reisvereeniging, Musis Sacrum 8.30 uur. Pcopaganda-filmvertooning Ver. van Chr. Gezondheid- en Vacantiekoloniën, Geb. Palmstraat 5 en 8.15 uur. Vr|jdag 17 November. Fritz Hirsch operette,,.lm Weissen Röss'l Casino 8.15 uur. Dinsdag 21 November. Liefdadigheidsuitvoering T.A.V.E.N.U. ..Peggy m'n schat". Casino 8.30 u. Donderdag 23 November. Liefdadigheidsvoorstelling ten bate van de Joodsche Duitsche vluchtelingen door Isr. Toóneelver. „Onder Ons", Casino 8.15 u. Vrijdag 24 November. Amusementsavond H. K. S. VCasino 8.15 uur. Vergadering van den Raad der ge meente Den Helder op Dinsdag 21 No vember 1933, des avonds 8 uur ten Raad- huize. De agenda vermeldt: Notulen. Ingekomen stukken. Bericht van aanneming hunner benoe ming tot leeraar aan de Avondvakteeken- school van J. W. Lookman en W. C. J. Veth, Goedkeuring Raadsbesluit om tijdelijke overtollige kasgelden te beleggen in schuldbrieven van openbare lichamen. Nachtarbeid gacnalenmarkt. Voorstel tot het verleenen van een ver goeding voor nachtarbeid, verbonden aan de garnalenmarkt. Dit schitterende nummer was wel het Onderhoud terrein Lichamelijke oefening. :1 t glanspunt, maar ook na die pauze werd nog een heel aantrekkelijk programma uitge voerd van kleinere zangnummers, die even- eens zeer in den smaak vielen. Nu nog een woord over het Kwartet. Wij hebben al melding gemaakt van den glanzonden tenor, die in het koor uitblonk, en natuurlijk stond hy, met nog zoo een, onder dit puik van zoete kelen, waaraan er velen zijn, die van oudsher bekend zyn van onze plaatselijke conoerten. Gezongen werd een prachtig „Ave Maria" van Fr. Witt, en een mooi en stemmig nummer, „Der Fremdenlegionar" van Julius Wen- gert. De zang was. zooals van deze ge schoolde zangers niet anders was te ver wachten, zuiver, hun, voordracht, onder de beproefde leiding van den heer Leeweus, gevoelvol en stemmig. Bij den Latijns"hen tekst van het „Ave Maria" werd de Tta- liaansche uitspraak gevolgd, namelijk de open e en de u als oe. Dit alles betreft nog slechts het eerste gedeelte van het programma. Na de pauze w-u-d nogmaals een derge'jjk, iets kie ner, fbgramma, afgewerkt. En te half twaalf ongeveer kon het bal beginnen. Wii moeten hier nog vermelden, dat een aantal bewoners van ons Oudelieden tehuis In de gelegenheid gesteld waren de uit voering by te wonen, waarvoor zy langs dezen weg hartelijk dankzeggen aan het Bestuur. Voorstel tot wijziging van arbeidsover eenkomst met W. Kaan. Erfpachtsuitgifte. Voorstellen tot uitgifte van grond ia erfpacht aan G. Koger en Y. Grimijser. Bestrating Crocusstraat. Voorstel tot het bestraten van een ge deelte van de Crocusstraat. Algemeene Politie-verordening. Voorstel om de Algemeene politiever ordening na het aanbrengen van enkele wijzigingen opnieuw vast te stellen. Walvischstraat. Voorstel tot aanvaarding om niet van strooken grond langs de Walvischstraat, Erfpacht Inundatiekade. Voorstel tot wijziging der erfpacht» overeenkomst voor de Inundatiekade. Telefoon Raadhuis. Voorstel tot het verleenen van een cre>- diet voor het verbeteren van de telefoon installatie ten Raadhuize. Transformatorgebouwtjes P.E.N. Voorstel tot verlaging van de koopsom men van perceelen grond door het P.E.N,

Heldersche Courant | 1933 | | pagina 5