Op en om het Binnenhof. 1 Gemengd Nieuws, Een Duitsch schip gezonken. Van links en rechts. p |'oScLS ,d„ Ir'it.1" r"d !SSg»trd.'D nicl ge™'8" ver' De „vertrouwde dienstbode'. Poging tot uitgifte van valsche bankbiljetten. De le stuurman verdronken. HELDERSCHE COURANT VAN ZATERDAG 6 JANUARI 1934 É-Osf^rmann S. Co's Handel Mtj -N V^Amskérdam a0\Tte ken ttt Jutfihaas, dijUirpchj, Ten: Als het zoo blijft doorgaan met daden van terreur, komen er ongelukken van. Hjj stelde de Nederlandsehe regeering in gebreke, wijl zij verzuimd heeft, over de brandstichting in den Duitschen Rijks dag door een Nederlander haai- spijt te betuigen. Hij kon niet begrijpen, welk nationaal belang gediend wordt door het verzoek der Nederlandsehe regeering aan de Duitsehe om een mildere straf voor v. d. Lubbe. Weekkroniek De korting op de Indische pensioenen. - Een hooggeleerde bekeerling! Minister Colijn schetst nog eens den nood in Indië. - En doet een beroep op het Nederlandsehe Volk. - Verhooging der tabaksaccijns. De maatregelen tegen Beerta. Leerzaam afscheidsspeechje van Mr. De VosOok in Januari aan het werk. Den Haag. 4 Januari '34. Nog twee dagen vóór het einde des vorigen jaars was ons parlementaire leven „in de weer" om spoedwerk voor de prac- tijk bruikbaar te maken. Want op Vrijdag 29 December '33 kwam in den Senaat nog in behandeling het geruchtmakende ont- werpje betreffende voorziening in het be stuur der gemeente Beerta. Den vorigen dag had men voor de Koninklijke sanctie rijp gemaakt het eveneens alom bekende wetje nopens de kortingen op de Indische pensioenen. Zooals men natuurlijk reeds lang vernomen heeft, behaalde dr. Colijn glansrijk de eindoverwinning. Dat aan gaande de vraag of de korting op de pen sioenen juridisch en moreel verdedigbaar is, niet zeer veel nieuwe gezichtspunten zouden worden geopend, kon, na alles wat over de zaak geschreven en gesproken wred-, worden verwacht. Mr. Fock (v.b.) had groot gelük toen hij opmerkte, dat het onderwerp eigenlijk uitgeput was. Maar toch zijn er bij de behandeling van het ontwerp wel enkele opmerkelijke dingen gebeurd, die de moeite van het ver melden waard zijn. Zoo was stellig niet van belang ontbloot, dat de voorzitter der c.h.-fractie, prof. De Savornin Lohman, op wien mr. De Geer (c.h.) zich in de Tweede Kamer nog wel had beroepen hij zijn be strijding weet men wel van het wetje verklaarde vroeger (o.a. bü do befaamde kwestie van art 40) van meening te zijn geweest, dat de regeering niet eenzijdig de pensioenen mag aantasten, doch inmid dels van inzicht te zijn veranderd (,,'t Is een primordiaal recht van een denkend wezen om van nueening te kunnen veran deren!" riep de afgevaardigde uit) en nu te kunnen onderschrijven het huidige standpunt der Regeering, De hoogleeraar erkende onomwonden destijds (in '20)) niet voldoende op de hoogte te zijn geweest van de ingewikkelde pensioenwetgeving. Hij wees thans verge lijking van pensioenen met lijfrenten ab soluut af. Den nood in Indië achtte hü hoog genoeg om aantasting der pensioe nen te billijken, zelfs ook indien hij nog zijn vroegere juridische bezwaren had be houden. Dr. Colijn kreeg vervolgens steun van de heeren Van Lanschot (r.k.), Kranen burg (v.d.), Michiels van Kessenich (r.k.). Van Citters (a.r.) en Fock (v.b.). Zij er kenden de publiekrechtelijke verhouding en de heeren Van Lanschot en Kranen burg wezen er op. dat de wetgever «ten slotte alles kan deen wat niet in strijd is met de grondwet En dien strijd zagen zij niet. De voorstanders van den maatregel wer den op onverwachte wijze versterkt door het feit, dat de sociaal-democraat Molt- inaker verkiaarce te zullen voorstemmen, omdat z.i. c'e bestrijding van de afschuwe lijke cumulatie van pensioenen ook wel gericht moet zijn op het aantasten van eenmaal verkregen rechten. De omstan digheid, dat thans zeer hooge pensioenen zullen worden aangetast, bracht den afge vaardigde tot het steunen van het ge- bodene. De eenige onverzoenlijke bestrijder van het onderwerp was de heer Ossendorp (s.d.), die pensioenen beschouwde als uit gesteld loon, evenals de heer K. ter Laan gedaan had aan de overzijde des Binnen hofs. Ook constateerde hii een dreigend conflict met de grondwet. Dr. Colijn liet bij den aanvang van zijn antwoord-rede blijken, dat hij zich eigen lijk wel met een kort woord van de zaak kon afmaken, doch Z.Exc. achtte het „geen stijl" om het mondeling debat nage noeg te negeeren en dies stak hij van wal. En het meet worden gezegd, dat de pre mier alle moeite heeft gedaan en er ook in is geslaagd om nog een boeiend betoog over liet eigenlijk doodgeprate ontwerp in te houden. Allereerst verzette hij zich tegen de ern stige beschuldiging als zou de Regeering de handhaving van het recht niet hoog ge noeg achten. Ook waarschuwde hü er tegen, niet te pas en te onpas de „demo cratie" ter sprake te brengen, want zoo licht vervalt men in oppervlakkige bewe ringen. Het aanhangige ontwerp noemde dr. Co- HJu echter „bij uitstek democratisch". De lieer Nivard (r.k.) had geïnformeerd naar de maatregelen tegen de culminatie en de minister verklaarde, dat de voorbeleidin gen gaande zün en dat bü de herziening der pensioenregelingen de maximum pen sioenen zullen worden verlaagd en de diensttijden verlengd. Nog eens in den breede zette dr. Colijn uiteen, dat c'e bewering, als zou pensioen eigenlijk uitgesteld loon zijn. volstrekt on houdbaar is, ook in strijd met de historie. En eveneens ontkende de premier ten stel ligste strijd met de Grondwet. Het desbe treffende art. 177 heeft slechts het oog op verplichtingen, uit leeningen voortsprui tend. Aangaande den huidigen financieelen toestand van Indië wenschte dr. Colijn nog enkele nadere gegevens te verschaffen. Hü ging eens even in op de meening van velen, dat men de benoodigde gelden maar moet „vinden waar het zit". Z.Exc. gaf een ontstellend beeld toen hü voorrekende, dat de particuliere bedrijven en ondernemin gen in Indië in 1928 een jaarwinst maak ten van 287 millioen, in '29 250 mil lioen, in '30 189 millioen, in '31 64 mil lioen en in '3231 millioen. Dus riep de minister uit er moeten aller eerst nog 100 millioen op het Indisch budget bezuinigd worden en ging de Re geering alle winsten met 100 pet. belasten, dan nog blijven er 70 millioen over, die van de begrooting moeten verdwijnen. Dr. Colijn noemde het een „reuze-pres tatie" van de Indische Regeering, dat zy in één jaar tü'ds 123 millioen en een jaar daarna weer 50 millioen wist te bezui nigen. Hü wenschte openlijk een woord van lof te spreken, voorts verzekerend, dat nog verder op het pad der besnoeiin gen zal moeten worden voortgegaan. Het oog dient gericht te blijven -op een jaar- 1 liiksch budget van 290 millioen, hetgeen iets beteekent als men weet. dat de Indi sche begrooting voor enkele jaren nog verre de 500 millioen overschreed! Z.Exc. verklaarde te hopen bü de be grooting van '35 te kunnen zeggen, dat het punt bereikt is waarop geen sprake meer is van wegzinken, omdat c'e schulden niet meer toenemen. De heer v. Lanschot, die gevraagd had of Indië als insolvabel te beschouwen was, kreeg beslist te hooren, dat zulks absoluut niet het geval was, want aldus de pre mier met stemverheffing zoo lang Ne derland achter Indië staat, dreigt daarvoor geen gevaar. De katholieke afgevaardigde had ook de Nederlandsehe gepensionneer- den in het geding gebracht, vragend of ook voor hen gevaar voor korting bestaat. De minister verklaarde, dat deze vraag eigenlijk zoo niet behoorde te worden ge stéld. Maar Z.Exc. verzekerde, dat er héél wat moet gebeuren eer de Nederlandsehe pensioenen, die een maximale hoogte van slechts f 4000 kunnen bereiken, aan de orde zullen komen. De heer Van Citters (a.r.), die op de noodzakelykheid van conversieleeningen gewezen had, werd als het ware op zijn wenken bediend, want.de premier kondigde aan. dat houders van de obligatiën der N.-I. 6 en 5Vi doilarleeningen '32 A, B en C 1921 D en 1923 C gelegenheid zul len krijgen hun bezittingen om te wisselen in N.-I. 4 pet. gulden-obligatiën met ga rantie van het Rijk voor rente en aflos sing. welke stukken tot den koers van om en bij pari voor zoodanige verwisseling zulleu worden beschikbaar gesteld. Dr. Colün deed een krpchtig beroep op het Nederlandsehe volk, dat voor 80 a 90 pet, houder is der obligaties om als één man achter de Regeer in g te staan en haar te steunen bü haar uiterste krachtsinspan ning om ook de Indische financiën te saneeren. Deze laatste woorden wekten een^ spontaan opklaterend applausje. Er werd niet gerepliceerd. En het ont werp kwam er glansrük. namelijk met 29 tegen 9 stemmen. Tegen waren op één na ai le aanwezige sociaal-democraten en de twee katholieken Andriessen en De Bruyn. Lnaniein waren vóór ce a.-r.. de c.-h., de v.-d. en dp v.b., terwijl gelük reeds ge memoreerd de sociaal-democraat Molt- maker zich nie? aansloot hü de houding zijner fractiegenooten en mede vóór- stemde. Gelük men reeds heeft kun ren verne men zijn de kortingen cp de Indische pen sioenen reeds werkelükheii geworden hü den ingang van het nieuwe jaar. Het kabi- net-Colün is in deze zaak op sprekende wyze overwinnaar gebleven! In de vergadering, welke des avonds werd voortgezet kwam aan de orde de verhocging van den tabaksaccijns. Bii die gelegenheid bleken c'e heeren Van dei- Hoeven (c.h.). Knottenbelt (v.b.) en Onc'e- geest (s.d.) zeer slecht te spreken over het feit. dat „ter elfder ure" in het wetje de bepaling werd opgenomen, behe'zend het cadeauverbcd. Zü achtten de zaak bepaald onvoldoende voorbereid en bedenkelijk om incidenteel de cadeaukvstie te regelen. Minister Oud ontkende, dat de voorbe reiding van een en ander te wenschen zou liebbeu overgelaten en betwistte tevens, dat deze regeling iets ten aanzien van de bestrüding van het cadeaustelsel preiudi- ceert. Ten slotte volhardde slechts ce lieer Oudegeest in zün afwüzende houding, de andere heeren waren blijkbaar wat ge schrokken van de ministerieele mededee- jliug. dat verwerping van het wetje ver- I strekkende gevolgen na zich zou kucnen sleepen, omdat het een onverbreekliaar deel vormde van de financieele plannen der regeering. Ik memoreerde reeds, c'at in de slotver gadering van Vrijdag 29 December o.a. aan de orde kwam de „Beerta-affaire", om het onverkwikkelijke geval nu maar eens aldus aan te duiden. Die laatste bijeen komst had hoogstens tien minuten behoe ven te duren als de heer Hendels (s.d.) niet bij genoemd ontwerp een vrii lang betoog had gehouden, want een groot aan tal ontwerpen, waarvan ik noem de be kende onderwiisnouvellen van minister Marehant, de couponbelasting, de instel ling van een crï9isaccountantsdienst en de wyziging van het Indisch tarief werden voetstoots aangenomen. Mr. Hendels ontpopte zich als een on verzoenlijk tegenstander van het gebo- dene en wel voornamelijk op grond van het z. i. onloochenbare feit, dat het desbe treffende wetje met onnoodigen spoed werd behandeld, want het betreft niet min der dan de „doodstraf" voor een gemeente, zoo zei hij. In het algemeen bleek de afge vaardigde niet zeker te zün van „grove nalatigheid", door de meerderheid van Beerta's raad gepleegd en hü verklaarde de feiten nog eens nauwkeurig te moeten nagaan alvorens liü een oordeel zou kun nen vellen. Mr. Mendels vond dus, dat de schuld van den gemeenteraad nog niet vaststaat en dat de stukken de ergerlijke verwaarloozing niet hebben aangetoond- Minister De Wilde hield den heer Men dels vóór, dat de heer Schaper in de Twee de Kamer wel anders gesproken had.... en dat ook het gewesteliik partübestuur der s.d.a.p. in Groningen niet aan de zijde staat van de partügenooten te Beerta. Vertrouwt de heer Mendels de Regeering niet, aldus Z.Exe„ laat hü dan het gewes telijk partübestuur vertrouwen. Bovendien achtte de minister het verzet der gemeente Beerta „symptomatisch". De raadsversla- gen werden als communistische propa ganda in extenso uitgegeven. Is de wet voor Beerta inderdaad de dood straf, zoo vervolgde mr. De Wilde, dan is die straf volkomen verdiend. De gegevens van de Regeering achtte de minister alles zins voldoende; de Regeering is al te ge duldig geweest. Naar de bewindsman ver zekerde heeft de „les van Beerta" reeds gunstig gewerkt voor gemeenten, die „op het randje" staan. Het deed hem genoegen, dat in de Tweede Kamer alleen de commu nisten tegen het wetsvoorstel hebben ge stemd en daarom hoopte hii. dat de heer Mendels zich niet bii deze heeren zou voegen. Maar de genoemde afgevaardigde liet zich niet overtuigen en bü de stemming, die door den katholiek Visser werd ge vraagd (waarschijnlük om de aanwezige! socialisten tot „kleurbekenuen" te bewe gen!) bleken de heeren Mendels en Molt- maker in deze solidair. Het wetje kwam er met 30—2 stemmen. Na het afhameren van een reeks ont werpen'nam president De Vos het woord om een kort, doch hartelijk afscheids speechje te hor den. Hii besloot niet te wijzen op den gew'ichtigen arbeid, welke de Kamer reeds terstond bii den aanvang van het nieuwe jaar wacht. „In den winter I* is het goed werkenstüd", zoo sprak de pre sident. „Zij dit college hiervan ik zeg niet het sprekend, maar het levend bewüs!" Deze laatste woorden hielden onmisken baar een zweempje ironie in Maar dat nam niet weg. dat de Kamer met een warm applaus dankte voor de presidiale woorden. A.s. Dinsdagavond komen de Senatoren weer voor een korte poos büeen, cm den volgenden dag in de afdeelingen de Riiks- begrooting te gaan onderzoeken. De Ja- nuari-maand wordt dus inderdaad geen rustmaand voor onze volksvertegenwoor digers! Parlementariër. groote strafkamer te Elberfeld wegens smokkelarij tot een millioen mark geld boete of een jaar gevangenisstraf ver oordeeld. Bnnenland Tegen ieder der verdachte zes jaar geéischt. In de zaak tegen de beide verdachten, die terecht stonden wegens poging tot uitgifte van de valsche Engelsche 10 pondsbiljetten, heeft na een langdurig ge tuigenverhoor de officier van justitie van de rechtbank te 's-G ravenhage, mr. P. R. Blok, requisitoir genomen. Deze wees o.a. op de moeilyklieden, welke te overwinnen waren alvorens de daders van dit misdrijf, die hun netten over het heele vasteland van Europa hadden uitgespannen, staf rechtelijk kon den woirien vervolgd en dank zij de sa menwerking tusschen de Bank of Eng- land, Scotland Yard en de Valsche-Geld- eentrale thans terecht kunnen staan. Spr. achtte de telasteleggingen, zooals die in de dagvaardigen zijn vermeld, ten aan zien van de beide verdachten volkomen bewezen en eischte tegen ieder van hen 6 jaar gevangenisstraf. Na pleidooi van de verdedigers be paalde de rechtbank de u/hpraak op 18 dezer. SMOKKELAAR VEROORDEELD. Tot een boete van t millioen Mark of 1 jaar gevangenisstraf. Donderdag is de Limburgsche smokke laar f. S.. die in de laatste jaren in de buurt van Venlo opereerde, door de „Welkom thuis". Het gebeurde na de Kerstdagen en Nieuw jaar, in een woning aan de Adriana- laau te Schiebroek. De familie K., beltaande uit man, vrouw en eenige kinderen, waz-en_ voor de viering van de feestdagen naar Duitsch- land vertrokken. De zorg voor bet huis en voor den achterbljjvenden hond werd overgelaten aan de 20-jarige Duitsehe dienstbode J. J. M., die reeds eenigen tjjd by deze familie in betrekking was. De familie durfde het wel aan, omdat zy in de meening verkeerde, dat het meisje niet verloofd was en steeds goed voor de huishouding bleek te zorgen. Alles is echter anders uitgekomen dan de familie zich had voorgesteld. De fa milie had enkele dagen geleden geschre ven dat zy Donderdagavond zouarrivee- ren, doch daarin was verandering geko men, zoodat zy in plaats van Donderdag avond, reeds Woensdagavond te Schie broek arriveerde. Toen men met den auto voor de woning verscheen, zag men reeds van buiten.dat het gansche huis baadde in een zee van licht. Het scheen binnen vroolylc toe te gaan. Men pakte de voordeur en zag wat er gaande was. Alle vloerkleeden in voor- en achterkamer waren opgerold. De dienst bode deed met een «verloofde», waaraan zij reeds eenige maanden kennis had, op de tonen van de radio een lustig dansje. Het gehetle huis lag overhoop en het bleek dat de wijnkelder van den heer K. flink was aangesproken. Het eerste dat de heer K. by zyn thuis komst deed, was den «verloofde» van zijn dienstbode de deur uit te zetten. Ook het meisje werd geducht onder handen ge nomen, zij het dan niet letterlyk. Dr sigaren van den heer des huizes bleken behoorlyk te zyn aangesproken. De leeftocht, die voor de dienstbode in huis was, was zoo goed als opgeteerd. By onderzoek kwam aan het licht, dat de «verloofde» van het meisje, die zonder werk was, gedurende de afwezigheid van de familie, zijn intrek had genomen en aldaar had geslapen in het echteüjk bed. Het was Donderdagavond na het be kend worden van dit geval een heele con sternatie in en om de woning. Het bleek, dat de hond, die aan de zorgen van het meisje was toevertrouwd, was wegge- loopen. De dienstbode is inmiddels vertrokken. spoelde op dat oogenblik over het scheepje, met zich meenemende den 29-iarigen K. Ammermann. den eei - ste-stuurman uit Oldenburg. Men zag, dat hy nog wat rondzwom, maar zoo snel was de ebstroom, dat hii de sloep niet meer bereiken kon en in den mist verdween. De Ceres" zit met het voorschip geheel onder water, het achterschip steekt om hoog. op ongeveer drie kilometer van der Waterweg aan de Zuidzijde. Bij aanvaring met een Engelsche boot voor den Waterweg. Een later bericht betreffende de aan varing voor den Waterweg, vermeldt onder „Laatste berichten", in ons vorig nummer, zegt: De „Ceres" is ten oosten van de Maasboei gezonken. Het volk heeft het schip in sloepen verlaten. De sloe pen zün door de sleepboot „Rozen burg" opgepikt. De 1ste stuurman, de 29-jarige K. Ammermann uit Oldenburg, is over boord geslagen en verdronken. De „Ceres", van de Neptunly'n te Bre- men, was 660 ton groot. Nadere bijzonderheden. Een medewerker van de Nw. Rott. Crt. meldt uit Hoek van Holland: Donderdagochtend is voor den mond van den Waterweg te Hoek van Holland het Duitsehe binnenkomende stoomschip „Ceres", nietende 660 ton bruto, geladen niet stukgoed en op weg naar Rotterdam, in aanvaring gekomen met de Engelsche uitgaande bananen boot „Chagres", meten de 5406 ton bruto, komende van Rotter dam. Om half zes Donderdagochtend bevond de „Ceres", binnenkomend, zich op l1/» myl buiten den Waterweg, waar het schip tengevolge van den zeer dichten mist voor anker ging. Een uur later kwam de loods aan boord, waarna de kapitein besloot op te stoomen. Het was evenwel onmogelijk door het dichte mistgordijn het gat te vinden om binnen te komen, zoodat het schip opnieuw voor anker ging. Om 10 minuten voor 9 heeft de aan varing plaats gehad. De „Chagres" trof de „Ceres" aan bakboordzijde in het voor- ruim no. 2, waardoor laatstgenoemd schip' een groot gat opliep onder de wateriiin. Dadelijk heeft de bemanning van de „Ceres" assistentie gevraagd aan den Hoek. Daarop zün c'e sleepboot „Rozen burg" van L. Smit's bergingsdienst. kapi tein van Dorp. en de mo-orreddingboot „President Wierdsma", kapitein van Dam. voor hulp uitgevaren. Daar de „Ceres" vrii snel begon te zinken, nas de beman ning. bestaande uit 13 leden, genoodzaakt in de sloep te gaan. Daarbii is de ee-s»" stuurman, de 29-jarige K. Ammermann, uit Oldenburg, te water geraakt en ver dronken. De „Rozenburg" heeft de ove rige 12 leden van de bemanning opge ukt en naar den Hoek gebracht. De ..Ceres" was 40 minuten na de aan varing gezonken. Het schip was iri 1911 te Bremen gebouwd. Met het te water laten ven de stuur- bcordssloep ging het niet fortuinlijk. Zü bleef hangen, juist toen zü liet water had bereikt en een groote zee ZONDAG 7 JANUARI. Hilversum, 1875 M. 8..10 VARA, 10.30 VPRO, 12.00 AVRO, S.00 VARA. 8.00—12.00 AVRO. 8.30 Voetbalnieuws. 8.32 Tuinbouwpr-aatje S. S. Lantinga. 9.00 Orgelspel J. Jong. 9.20 Gramofoonpl. 9.40 Vervolg orgelspel. 10.00 Sluiting. u 10.30 Kerkdienst uit de Vereen, v. V rijz. nerv. te Haarlem o.l.v. Prof. Dr. J. Lindeboom. 12.00 Filmpraatje L. J. Jordaan. 12.30 Uit Atlanta, Rotterdam: Dajos Bela en, zijn orkest. I.20 Gramofoonpl. 2.00 Boekbespreking. 2.30 Concertgebouw-orkest o.l.v. v. Beinum m.m.v. W. Andriessen (piano). 4.00 Gramofoonpl. 4.45 Vaz Dias. S.00 Kinderuur. 5.30 VARA-orkest o.l.v. E. E. Gebert. 6.00 Voetbalpraatje door H. S. Boekman. 6.20 Vervolg concert. 6.50 „Wakker en Tropenduit". 7.10 Vervolg concert. 8.00 Vaz Dias. 8.15 Omroeporkest o.l.v. N. Gerharz m.m.v. J. Oellers (viool). 8.45 Gramofoonpl. t 9.00 „Generale repetitie" met muziek v-in A. Lortzing. Holl. bewerking: L. Scbmidt. M.m.v. solisten, koor der Opera-Vereen, o.l.v. H. v. Wielink en het Omroeporkest o.l v. N. Gerharz. 10.05 Gramofoonp'. 10.2012.00 Kovacs Lajos en zijn orkest. Ir de pauze om 11.00 Gramofoonmuziek. Huizen, 296 M. 8.30 NCRV. 9.30 KRO. 5.oo NCRV. MS— II.00 KRO. 8.30 Morgenwijding o.l.v. Dr. Th. L. W. v. Ravesteyn m.m.v. een zusterkoor o.l.v. mevr. M. RinkelDe Vos. 9.30 Gramofoonpl. 10.00 Hoogmis. 11.45 Gramofoonpl. 12.15 Sextetconcert en lezing. 2.10 Causerie. 2.30 Gramofoonpl. 3.30 Orkestconcert. 4.00 Ziekenlof. 5.00 Orgelspel J. de Groot. 6.00 Kerkdienst u. d. Zniderkerk te Utrecht o.l.v. Ds. P. Ch. v. d. Vliet. Hierna Gewijde muziek. 7.45 Sportnieuws. 7.50 Causerie. 8.15 Orkestconcert. 8.35 Hoorspel. 9.00 Vaz Dias. 9.05 Orkestconcert m.m.v. 'cello-so'ist en Gra mofoonmuziek. io.is Vaz Dias. 10.20 Orkestconcert. KMO— n.00 Epiloog. MAANDAG 8 JANUARI. Hilversum, 1875 M. Algemeen programma, verrorgd door de VARA 8.00 Gramofoonpl 10.00 Morgenwijding VPRO. 10.15 Notenkrakers o.l.v. D. Wias en Gramo foonpl. 12.00 VARA-Kleinorkest o.l.v. H. de Groot, 2.00 Gramofoonpl. 2.15 Orgelspel C. Steyn. 2.45 Gramofoonpl. 3.15 Piano-recital H. de Bock. 4.00 Gramofoonpl. 4.30 Kinderuur. 5.00 VARA-Orkest o.l.v. H. de Groot en Gra- mofaanpl. 6.30 Muzikale causerie P. Tiggers. 7.00 H. J. Marinus: Met de lichtbak op stap. 7.20 Vervolg orkestconcert. 7.58 SOS-berichten. 8.00 Uitz. uit het N.V. Huis te Utrecht: De Stem des Volks, het Utr. Sted. orkest en solisten. Leiding: H. Altink. 9.20 Vaz Dias. 9.30 Voordracht M. Beversluis. 9-So Vervolg concert uit Utrcht. 11.00 Gramofoonpl. 11.15—12.00 De Flierefluiters o.l.v. J. v. d. Horst. Huizen, 296 M. NCRV-uitzerding. 8.00 Schriftlezing en meditatie. 8.159.30 Gramofoonpl. 10.30 Morgendienst o.l.v. Ds. N P E G v Uchelen. 11.00 Chr. Lectuur. 11.30 Friesche declamatie door mej. D. Tatn- minga. 12.15 Gramofoonpl. 12.30 Orgelconcert J. Zwart. 2.00 Voor de scholen. 2.3S Causerie A. J. Herwig. 3.153-45 Knipcursus. 4.00 Bijbellezing door Ds. H. J. Jaanus m.m v zang en orgel. 5.00 Concert door H. Hermann (viool) en F Kloek (orgel). 6.30 Vragenuur. 8.00 NCRV -Klein-orkest o.l.v. P. v d Hurk 9,00 J Bolman: Edelsteenen door alle eeuwen 9.30 Vervolg concert. 10.IS Vaz Dias. 10.25 Vervolg concert. 11.0011.30 Gramofoonpl. DINSDAG 9 JANUARI. Hilversum, 1875 M. AVRO-uitzending. s.30 VPRO. 6.30 RVU 8.00 Gramofoonpl. u- 10.00 Morgenwijding. 10.15 Gramofoonpl. 10.30 Orgelconcert Feike Asma m.m.v. V v Hoogenhuyze (sopraan). 11.00 Kook- en bakpraatje door meVr P LotgeringH illebrand. K' ij.30 Vervolg concert. ,T,r°mr°ePOrkeSt I V' N" Tre'"- en Gra- 2.00 Omroeporkest o.l.v. N Treen m M. Meder (cello). •ln v' M. 3.00 Knipcursus. 400 Zendenvisseling, hierna 1. Ko.-euheimer. 4-30 Radio-Kinderkoor o.l v 1 n1mpi S.oo V er halen voor kleine kinderen 5-30 Jeugdhalfuur v. d. VPR(0 1 6 Januari. De wereld zal zich wennen aan de gedachte, dat Duitscliland zich weer wapent; maar dat een verdachte voor den rechter niet meer draaien mag., dat lijkt ons om nooit overheen te komen. En toch is dat een van de nieuwig heden, die met in 1 Januari is ingegaan. Opheffing van het liegreclit. „Geen partij kan worden toegestann, den rechter door onwaarheden om den tuin te leiden, terwijl men evenmin de arbeidskracht van den rechter mag mis bruiken, door het proces opzettelijk of door slordigheid te rekken". Deze rubriek is geen politieke tribune. Hier zal dan ook niet eraan herinnerd worden, dat het gulden gebod: „Gy zult geen valsch getuigenis afleggen", thans door de Nazi's ingevoerd, afkomstig is uit het Oude Testament. Evenmin zal hier worden betreurd, dat het liegverbod niet is afgekondigd vóór het begin van zeker geruchtmakend pro ces. waarin zekere duistere persoonlijk heden, afkomstig uit concentratie-jeugd herbergen, zekere oncontroleerbare fabels hebben voorgedragen. Tegen de Duitsehe noviteit zijn slechts bezwaren maar dan ook onoverkome lijke bezwaren van journalistieken aard aan te voeren. Niet voor niets heeft de rechtbank in den volksmond den naam van draaibank. De rechtbank w as, zoolang een verdachte het recht had, uit zwart te noemen, de laatste toevlucht voor de volksphantasie en de kranten stuurden niet ten onrechte naar de rechtbank hun reporters, die over de vaardigste pen be schikten en de sappigste verslagen schre ven. Kaarsrecht en monumentaal staat nog in myn herinnering het brokje dialoog uit een geruchtmakende moordzaak, van vele jaren geleden: Beklaagde: Een louche type uit de on derwereld. verdacht van medeplichtigheid aan moord met roof. De president, merkend, dat de verdach te hem voorliegt: „Verdachte, u staat te draaien". Verdachte: „Waarom zou ik draaien, Edelachtbare? Het is toch seker een eer- lyke saakü" Een verdachte niet meer liegen. Bij deze revolutie zinken de Fransche en de Russische tezamen in het niet. Denk u eens even in, als dat ook hier heen overwaait: Verdachte, waaraan schrijft u het toe, dat u dien man hebt overreden? Heelemaai myn schuld Edelachtbare. Ik had teveel gedronken; en ik hen een slecht chauffeur; en ik had ook myn ban den niet genoeg opgepompt, zoodat de wagen slingerde. En ik had geen signalen gegeven. U zag den man loopen? Natuurlijk. Edelachtbare, heel goed! U reed 85 Kilometer? Zelfs 95, Edelachtbare. De politie zegt 85. 95 Edelachtbare. De politie vergist zich. Hebt u verder nog iéts mee te dee- len? Mijn rijbewijs is valsch en ik heb de wegenbelasting niet betaald. Ook had ik een hekel aan den overredene. Ik had hem al eens eerder met den dood bedreigd".v Moet het daarheen? Een rare wereld. 8.05 Kovacs Lajos en zijn orkest m.m.v. Maria Roland (jodelliedjes) en haar instrumentaal kwartet en het Neger-Duo Marino en Norriss. 9-30 „De jacht naar het goud van kapitein Kid". spel van R. SchneiderSchelde. 10.15 Kamermuziek door het Trio Italiano. 11.00 Vaz Dias. 11.1012.00 Gramofoonpl. Huizen, 296 M. KRO-uitzending. 8.0c9.15 eu 10.00 Gramofoonpl. 11.3012.00 Godsd. halfuur. '215—1-45 Sextetconcert en gramofoo..t„. 2.00 Vrouwenuur. 3.00 Cursus. 4-00 Zangrecital en gramofoonpl. 5-00 Lezing. 5-30 Schlagermuziek en gramoioonpl. fi.40 Lezingen en gramofoonpl. 8.00 Orkestconcert m.m.v. zaugsolist. 8.25 Gramofoonpl. 8.30 Vaz Dias. 8.35 Vervolg concert. 9-20 Causerie. 9-35 Zang en piano. 9-50 Orkestconcert. 10.30 Vaz Dias. Gramofoonpl. 10.45 Schlagermuziek. M.3012.00 Gramofoonpl. Pianorecital door Aris. •v. Ds. B. J. 6.00 Omroeporkest o.l v N Tr«P GEZOND EN KRACHTIG MAN GEPENSIONNEERD. Inspannende politiedienst deerde hem niet Hoe hij sterk bleef. Dit schrijft hy vyf jaar nadat hij ge pensioneerd was: - „ik ben 55 jaar en o jaar geleden werd ik gepensionneerd als pohtie-agent. Ik had dikwyls zwaren dienst te doen by nacht en onty en tot ff, daR van vandaag ben ik nog eten krachtig als de sterkste man in ac- W* Men vraagt rajj dikwyls: toch 200 j°ng?" en mijn ant- woord is: „Krusehen Salts" Ik heb Kru- ai ,,meer dan 13 jaar lang ge- .Als lk het een morgen mis voel ik het den volgenden dag en ik zal Kru- scüen zeker blyven gebruiken tot ik van (leze wereld afscheid neem". De dagelyksche do3is Krusch is zoo Hein, zoo gemakkelyk en zoo goedkoop, maar ze doet U enorm veel goed. De zes zouten in Krusehen verschaffen juist die uagelyksche aansporing, die Uw inweu- igeorganen noodig hebben om behoor- lyh te functioiineeren. Zoodoende houdt ■|V|eili nlts Uw 0I'ganisme vr<j van tl. u Ïj 1 yke afvalstoffen, die de ge- ondheid benadeelen en bet bloed onzui- maken. Millioenen bobben rsjjs 011- ciionden dat liet <iageiyk3ob gebruik Lruschen Salts hen gezonder, ster- ip jf11 0Pgewekter maakt, waardoor hun i? uitsluitend verkrijg- r a"e apothekers cn drogisten ïezonrifiaoon- talmde T '(1 V00f één cent per dag. zoowpi°ni op het -;iket op de fleseh, 11 Tim i? tïe huitenverpakking de a'h'i im i re(' Handels Maatschappij Amsterdam voorkomt. Adv!)

Heldersche Courant | 1934 | | pagina 2