De ontzettende mijnramp in Bohemen. MROOP taï wilt IX lexeni *Waaï gaan wc fieen? Buitenland. De Italiaansche vlootbegrooting. De hoop op redding opgegeven. Slechts enkele lijken geborgen. Congres voor Volkenbond en ontwapening te Brussel. Ds. B. R. Hattingh vermoord. Indianen-opstand. Verdrijf dien Hoest De bespreking van Mussolini en Simon. Verlaging der Zweedsche Marinebegrooting met 20 pet. Cor Krigée, v. Galenstr. 71, tel. 399 GOSSERBROOD 25 CT. TWEEDE BLAD. HELDERSCHE COURANT VAN ZATERDAG 6 JANUARI 1934. Het reddingswerk door brand en instortingen bemoeilijkt. De eerste directeur van de Nelson- mijnen, ir. Loecker, heeft omtrent het red dingswerk medegedeeld, dat men er in geslaagd is door een der andere schach ten tot dicht bij den haard van de ont ploffing door te dringen. In de ongeluks- mijn zelf kon men echter niet komen, aan gezien de toegang tot de mijn door in- verzwakte onder de armen greep en hem met hulp van de twee anderen naar boven s eepte. Het was door een wonderlijk toe val zijn broer. De slachtoffers. Een telegram uit Brux geeft nog de volgende cijfers over het aantal slachtoffers: In de middagploeg werkten 131 arbeiders en 9 opzich ters. Van deze 140 man zijn tot nu toe 4 gered: 10 dooden werden ge borgen, zoodat nog 126 man vermist worden. Daar de, in de mijn neerge laten lampen uitgingen, heeft men geen hoop, dat er nog menschen in leven kunnen zijn. Zeventien lijken geborgen. Donderdagavond zijn nog vijf lijken geborgen, zoodat het totaal thans tot 17 j gestegen is. Het reddingswerk gestaakt, j Dn. B. meldt uit Biiix Het reddingswerk in de Nelsonmij- nen is, noodgedwongen, vanmorgen opgegeven. De 120 opgesloten mijn werkers moeten als verloren worden beschouwd. De reddingscolonnes zijn op twee brandhaarden gestuit die niet te be dwingen waren; integendeel breidde het vuur zich zoo snel uit, dat ge vaar voor de redders begon te ont staan. Ook aan den N.W. kant moesten de pogingen opgegeven worden. Hier had de ontploffing onoverkomelijke hinder palen in den weg gelegd. De schacht volkomen stortingen was versperd. Men hoopt aan één kant door het gevallen gesteente heen men de reddingbrigades te kunnen breken, terwijl aan den anderen kant om de hindernis heen zal worden gegraven. Een gedeelte van de gangen, die vermoedelijk in brand staan, zal men trachten te isoleeren. Omtrent de oorzaken van de ramp kan nog niets definitiefs gezegd worden. Het staat echter in elk geval vast, dat de mijn nog Woensdagmid dag volkomen vuurvrij is geweest. De rapporten der mijningenieurs waren toen normaal en hadden gee nerlei redenen tot vrees gegeven. waar het vuur woedt is nu Tegen drie uur Woensdaqnacht heeft geïsoleerd- Uit de waterschacht, die ook 1 als toegang gediend heeft,Stijgt met rook vermengde waterdamp op. In den loop van den ochtend zijn Don derdag de vooruitzichten voor het red dingswerk nog slechter geworden, aan- personeel naar huis gestuurd. Bij het aan breken van den dag zou men opnieuw aan den arbeid gaan. Donderdagmiddag zijn uit de schacht Beweging onder de bevolking. Lord Cecil wijst op den ernst van den toestand. In de in uc vroege morgenuren heeft men iNelson 111 nog drie dooden te voorschijn te Ossek nog twee dooden kunnen ber- gehaald. Later meldde men nog: De laatste hoop in Ossek schijnt ver vlogen. Ondanks de heldhaftige pogingen van de reddingsploegen is men na 24 uur slechts drie meter nader tot de ontplof- fingshaard gekomen. De bladen van morgen publiceeren in een zwarten rand v„v den naam van 136 mijnwerkers en 8 op- metseld. zichters. Slechts 15 hunner waren onge- j De stemming in het district geeft aan- 23* geen kinderen2 Drie^oodmf z^n mid- ^e*d'ng tot bezorgdheid. De bevolking dags nog bij de waterschacht en een bij begint in beweging te komen, daar de ^et machinehuis van de lift gevonden, ramp voor een belangrijk deel aan mis gezien in de zevende en negende schacht daarmede is het aantal geborgen dooden plaatste bezuinigingsmaatregelen wordt gen. Zij konden echter niet worden her kend. Het opruimingswerk boven den grond vordert snel. De ingestorte transport schacht is geheel blootgelegd, doch alle werk onder den grond kan slechts van één enkel punt uit geschieden, van den bodem uit der liftschacht. De andere toegangen moesten alle worden dichtge- tot 8 gestegen. Na 12 uur hard werken slaagde men er tegen den avond einde lijk in den bodem van de hoofdschacht te bereiken. Verder doordringen kon men niet. Op 4 kilometer afstand van de ver moedelijke ontploffingshaard bleek de weg geheel afgesloten. Van deze barri cade heeft men noq maar drie meter kun nen wegruimen. Een andere weg heeft men zooals gemeld door de schacht Nel- toegeschreven. Sterke afdeelingen gen darmerie zijn dan ook te Brün samen getrokken, terwijl de contrölemaatregelen om op het terrein te komen, zijn ver scherpt. Een bekend politicus. brand uitbrak en tusschen deze beide schachten nog slechts een kleine verbin ding over blijft. Men heeft de hoop op redding der In- geslotenen in schacht III zoo goed als geheel opgegeven. Een beschrijving van den brandweer-eommandant. 1 son Vil trachten te banen en de lucht- De commandant van de brandweer te schacht waardoor 4 mijnwerkers zich als Ossek beschreef de ramp als volgt: door een wonder konden redden. Daar Te kwart voor 5 hoorde men een ge- echter op den bodem van deze schacht weldigen knal. Ruim 20 km ver, tot aan brand is uitgebroken waarvan de dikke de Saksische grens, was de ontploffing rookwolken getuigen, heeft men haar te hooren. Een hooge steekvlam, die ver evenals de schacht Nelson VIII moeten heeft troepen boven den schachttoren uitstak en, die dichtmetselen om verder uitbreiden van De bekende politicus ds. B. R. Hattingh j 0pStancj gezonden ruim 100 meter hoog was, sloeg uit de vuur te voorkomen. Op deze wijze heeft is gister door onbekenden nabij de Kroon-1 mijn. Alle brandweercorpsen uit den om-men eenzelfden toestand verkregen als j mijnen vermoord. Hij schijnt door zijn Lord Cecil heeft een circulaire gericht tot eenige organisaties waarin hij schrijft »De Volkenbond en het internatio nale stelsel dat deze vertegenwoordigt zijn sinds hun ontstaan nooit zoo ern stig in gevaar geweest ais op dit oogenblik. De eenige andere moge lijkheid buiten den Volkenhond is internationale anarchie; en interna tionale anarchie zou stellig tot oor log leiden.« In deze omstandigheden is besloten tegen het midden van de maand Februari in Brussel een groote internationale bij eenkomst, waarvan de voorloopige aan kondiging hierbij gaat, te houden. Men hoopt, dat deze bijeenkomst zoo volledig mogelijk alle kringen der openbare mee ning, die voor vrede en internationale samenwerking arbeiden, zal vertegen woordigen. Ik hoop ten zeerste, dat het uwe orga nisatie mogelijk zal zijn een talrijke en zoo vertegenwoordigend mogelijke afvaar diging te zenden en dat u alle pogingen in het werk zult stellen opdat uwe léden op de hoogte zijn van dit plan. Ik zou u zeer erkentelijk zijn, indien gij mij zoo spoedig mogelijk het vermoedelijk aantal uwer afgevaardigden liet weten. Op uwe onvoorwaardelijke medewer king rekenende CECIL (Viscount Cecil of Chelwood). Stop vlug dien akeligen hoest, neem Akker'j Abdijsiroop. Op slag zult Gij ondervinden, datGij hiereenhulp hebt om den meest weerspannigen hoest te verdrijven. Vanaf den eersten lepel openbaart zich haar kalmeerende, verzachtende, slijmoplossende wer king. De vastzittende slijm komt los en Gij zult weer gemakkelijk kunnen ademhalen. Abdijsiroop verschaft U reeds vannacht een rustigen slaap en binnen 24 uurzijtGijdandien benauw den hoest finaal vergeten. Neem bij Hoes t- Griep -Bronchitis -A sthma - De eischen van Mussolini en het antwoord van Simon. Aan de Peruaansche grens. Vijfduizend Indianen zijn in opstand gekomen tegen de regeering van Bolivia, j Zij hebben eenige kazernes aan de grens van Peru en Bolivia bezet en een aantal stations van den spoorweg, welke Britsch bezit is, geplunderd. Het personeel van den spoorweg verdedigde zich dapper en aan beide zijden moeten zware verliezen geleden zijn. De Boliviaansche regeering naar het gebied van den trek werden gealarmeerd. De brandweer twee jaar geleden bij de beruchte brand moordenaars te zijn opgewacht in een hin derlaag en toen hij met zijn auto langs kwam, te zijn neergeschoten. Zijn lijk bleek te zijn doorboord door vijf kogels. Zijn metgezel. Pats genaamd, lag. in de van Ossek was als eerste met 20 man op de schacht Koh-i-noor in dit gebied, slechts eenige minuten na de ontploffing Het beduidt, dat wanneer men er al in ter plaatse. Op verschillende plaatsen mocht slagen de ongelukkigen te bergen brandde het sorteergebouw en terwijl een gedeelte der brandweerlieden trachtte den brand te blusschen, probeerden de ande- ren de ongelukkigen, die onder den inge- S storten toren bedolven waren, te redden. Korten tijd later arriveerden de andere brandweercorpsen. Na drie uur slaagde men er in, het eerste slachtoffer te be vrijden. Spoedig daarna vond men het lijk van den werkmeester Schmidt en het lijk heeft de regeering 50.000 kronen ter be- van een vrouw, die in het liftlokaal schikking gesteld., schoonmaakte. 1 Injiet dorp Ossek zijn de vlaggen half stok uitgestoken en met rouwfloers om huld. Overal ziet men weenende vrou wen. In een lokaal van het administratiege bouw liggen de verminkte lijken der ge borgen slachtoffers. De bedrijfsleider roept de namen, een ander schrijft ze op de houten kisten en dan gaat het stoffe lijk overschot in de kist en worden de deksels er op gespijkerd. Dof klinken de hamerslagen door het hooge lokaal. De aanwezige brandweerlieden en gendar mes nemen de helmen van het hoofd. De aanwezige arbeiders zien dof zwijgend toe. dit toch pas na weken en misschien na maanden het gevolg zal kunnen zijn. De nabijheid door een kogel in het hoofd ge mijn moet eerst geheel zijn uitgebrand. troffen. Pats werd naar het ziekenhuis Het reddingswerk is er dan ook thans overgebracht, waar hij korten tijd vooral op gericht het woedende vuur te overleed, verstikken. Overal worden inzamelingen gehouden. Bewijzen van belangstelling komen in grooten getale binnen. Als eerste hulp IDe begrooting voor de marine zal dit jaar met 20 pet. worden verminderd. Deze later bezuiniging is verkregen door de invoe- I ring van de volgende maatregelen: Men vermoedt, dat de moordaanslag om Het grootste deel des jaars worden de politieke redenen is gepleegd, aangezien matrozen aan land geoefend. Het mee- Hattingh een krachtig voorvechter was rendeel der oorlogsschepen wordt buiten van het fusionisme. bedrijf gesteld. Vrouwen zullen worden voor het koken en bedienen. aangesteld De Excelsior vat de eiscben van Musso lini in de volgende punten samen le. Aan den Duitschen eisch tot rechts gelijkheid moet gevolg gegeven worden. 2. Daar deze rechtsgelijkheid op het oogenblik niet door ontwapening te be reiken valt, moet men genoegen nemen met een beperkte bewapening van Duitsch- land, daar dit beter is dan een onbeperkte bewapening, zonder controle en zonder sancties. 3. Duitschlands standpunt is gebaseerd op de vrees voor een omsingeling van de sterk bewapende mogendheden. 4. Duitschland kan niet verdragen, dat het op internationaal gebied een onder geschikte positie blijft innemen. 5. De nieuwe Duitsche staat heeft een militaire of een andere macht noodig, om de politieke hervorming en den strijd tegen het communisme te kunnen door zetten. Volgens hetzelfde blad heeft sir John Simon op deze eischen als volgt geant woord: 1. Valt niet te vreezen, dat een eerste etappe naar Duitschlands bewapening tot een tweede en een derde leidt? 2. Is het niet mogelijk alle op de ont wapeningsconferentie vertegenwoordi gende mogendheden ertoe te bewegen een accoord te onderteekenen, met de verklaring, dat de bewapening van Duitsch land ongegrond is? 3. De omsingeling van Duitschland is voorloopig slechts eeu hypothese, die slechts werkelijkheid zou worden, wan neer Duitschland ging bewapenen. 4. Het blijft een vraag, of men de ont wapening op grond van deze hypothese kan beoordeelen, 6. De woordvoerders van Duitschland hebben herhaaldelijk betoogd, dat bet communisme definitief overwonnen is. Mededeellngen van de vier ge redden. De vier mijnwerkers, wien het gelukt Is zich door een nooduitgang van de schacht Nelson VII te redden, waren Donderdag zoo ver van den doorgestanen angst hersteld, dat zij een relaas van het gebeurde konden geven. Wat zij vertel den, brengt echter niet veel opheldering over de oorzaak van het ongeluk. Op de plaats waar zij werkten, verspreidde zich op een gegeven moment een dichte rook. De arbeiders werden daardoor zoo onge rust, dat zij zich naar de liftschacht haast ten. Zij konden echter tengevolge van den rook niet verder komen en keerden terug. Het gelukte hun door den niet ver ver wijderden nooduitgang een uitweg te vin den van schacht VII. Op weg daarheen lagen reeds overal dooden, over wie zij struikelden. De zenuwen van deze gere den zijn tengevolge van hetgeen zij 001- gestaan hebben, geheel geschokt. Over een van de vier wordt nog het volgende gemeld: Ongeveer midden in de schacht, op on geveer 150 meter van de oppervlakte, ver lieten hem de laatste krachten. De volko men uitgeputte kameraden, die zelf meen den elk oogenblik niet verder te zullen kunnen, hadden hem aan zijn lot moeten overlaten, als niet plotseling een man langs de ladders van de luchtverver- schlngsschacht ware neergedaald, die en Esnigst adres voor Oom© Piet boomt over den zen- tijd. „Dat was varen!" De zolder boven 't muzieklokaal. Hoe de vroegere adelborsten elkaar teerden en kapelmeester Koning de muzikanten liet bla zen: „Morgen Is het katje". Mijn katje was 11.In de 16 dagen, zegt Oome Piet. Oome Piet, de laatste der zeilvaarders, geeft een nijdigen pik in een lijk en heft met een ruk het hoofd op. Och, och, man, er is heel wat veranderd bii de ma rine, zegt hii. Maar vroeger, vroeger was je zeeman, pikker. In den zeiltiid toen vaarde je, was je één met je schip, werkte je met een amijul, dat is een scheepstenn k hield je van, zooals een goeie koetsier van heen prikt. Met die stalen iederen steek indrukken. plaat moet je Een heel allegaartje hier op zolder, oome Piet, zeg ik. Een sloep in de davit9 op een zolder! Gaan ze daarmee in het regenwater van de dakgoot roeien?< Ik heb toch al gezeid, dat het bier de eerzolder van de adelborsten is! Ze krij gen hier theorieles, van een schipper en een bootsman, in splitsen, knoopen en in zeilmaken! Op deze lessen gaat het zeker erg ge moedelijk toe, het ziet er hier niet erg schoolaclitig uit, 't lijkt meer een tagryn- zaak! 't Gaat er heel wat strenger toe dan vroeger, zegt oome Piet. Als ze hier les krijgen, reken maar van yes. Ze magge geen kik geven! Tegenwoordig, gaat het bij deze lessen alles model, maar in mijn Zoo'n volpetuiad schip, dat naar touw en teer ruikt, dat leeftdat zeit ie iets. op zoo'n schuit sta ie schoor op ie stutte. voor een zeildoekeche puts. Toen had je keet en lol en sjaggerijn alles door elkaar ..n n i anVlUlI (1 rt n 1 zijn paard.toen was een zeilemakerUiL toen was het de takelzolder, waar d© nog in eereen nou? adelborsten les kregen, boven den zolder Oome Piet schudt meewarig zijn oude, van de muziekzaal op de werf. Nou, die verweerde zeemanskop en slaat nijdig met i oude kapelmeester Koning, dat was een zijn hand op tafel. Nou hebben ze in de i pretmaker en die zat met zijn muzikanten wereld geen zeilen meer noodig, nou varen beneaen te blazen van: „Morgen is 't trak- j ze met stoom en elektriek, nou hebben ze tement" en van „Tarara Boemdié" en van maling aan den wind en aan de zeilen, j „Sien, Sien, Siene laat me los nou, en nou stinkt het aan boord van de benzine jdatl kwamen de adelborsten boven die en wordt je zwart van het kolengruis, boem pa-zaal les nemen! Maar de muzi- Vroeger, op een echt zeilschip, man, daar i kanten hadden de lol er bii bun ingebla- rook het naar touw en naar teer, daar was zen en voordat de le9 begon zaten ze el- je een echte pikker, een varensgast. Jijkaar achterna en speelden ze tekkieloop. kon niks zonder je schip doen en je schuit i Meteen natten teerkwast vlogen ze elkaar was geheel van jouw en de wind afhan- lrL_ce hanebalken in de haren, beliik. Zoo'n schip was je baby, daar zorg- J Uitscheije en an je werk, zei dan de de je voor en je reefde de zeilen of je schipper. Je hoeft eikaars kop met te tee- heesch ze op en als de wind ze dan bol ren- zonder teer ben je al mooi genoeg en blies, dan was 't petul. voor zijn pet. Bii,als ze dan niet ophielden, werd de schip- zoo'n zeil daar hoorde een braniekraag bii, Per nijdig en zei: Ik zal rapport van jullie maar nou is 't boelijn over de nok, dat is 't. maken. Toen was, zoo ik zeg, een zeilemaker j Maar de jonkers wisten wel beter, die in aanzien, maa" als het zoo doorgaat, dan schipper was zoo'n kwaaie niet en hii gaf zullen ze de „Laatste der Zeilmakers", a's Lever les aan een jonker met teer in zyn als ie over 100 jaar door Magere Hein j haar als aan een die vol pommade zat. Van wordt weggehaald, in het Rijksmuseum pommade luchies moesten we vroeger bii opzetten, als een curiositeit. |d« marine niks hebben. Schoorzetten, zee- Niidig slaat oome Piet weer op de tafel vast op je loopstokken staan, dat was en het geeft een hard, metalen geluid. hoofdzaak in den zeiltiid. Toen werd er bii Sla je hand niet zeer, oome Piet, zegde marine veel meer werk van dit vak ge- ik bezorgd. I maakt, 's Zomers gingen de twee oudste Mxin hand zit in het harnas, jó, zegt afdeeüngen varen met de „Urania" en nu oome Piet. Ik kan er wel een opia waaierzie je haast geen zeiltje meer in de prak- tegen een olifantsslagtand mee geven, zon-'Uik, nou varen ze op de.... Z-booten. der dat ik „au" zeg. j De „Urania" en een Z-boot! 't Is om uit De oude zeilmaker toont den binnenkant i je vel te springen. De één een ouderwetsch, van zijn hand, waaraan een handleer zit. i prachtig volgetuigd schip, zonder een In het midden van de muis is een stalen'asempie stoom en de Z-booten, machines, plaat. Zonder zoo'n ding gaat het niet, man, machines. De zeilen liggen in een kan je niet met je naald door het zeil en hoek getrapt, van zeilen moeten ze niets het hik heen, zegt de oude. Zeildoek is meer, die zijn uit den tiid. Dat heb ik net als rotmok, maar van je schuit daargeen luiergoed, waar je makkelijk door- ouwe zeilmaker, allang in de peiling. Maar, Buitenlandsch Overzicht peg. J Feuilleton I Radio-programma „2 Bij de aanvaring voor den Water weg. is het Duitsche s.s. ..Ceres" gezonken. De eerste stuurman is verdronken2 ]hr v. Kinschot tot burgemeester van Alkmaar benoemd 1 Woensdagnacht is brand ont staan in de torpedojager ,,Van Galen", te Soerabaia. De brand werd snel gebluscht11 Te'Didam zijn Woensdagnacht twee goederentreinen op elkaar gebotst. Geen persoonlijke onge lukken 6 Het reisplan van de ,,K XIV" en „XV"11 De Postjageris gisterenavond uit Batavia vertrokken „11 Minister Deckers op reis met de „Hertog Hendrik"..11 De besprekingen van Mussolini en Simon5 Alle bedragen voor de leger- en vlootbegrooting in de Vereen. Staten verhoogd5 De salariskorting voor het rijks personeel. Ook op bizondere wed den en toelagen11 Omtrek-n.euws„10 Marktberichten „10 Marineberichten „11 Sportnieuws „11 al die lui vergeten, dat Nederland groot was in dien zeiitijd. Toen was het in eer en aanzien. Toen hebben we iedere andere natie den loef afgestoken met onze marine en handelsvloot. Toen waren we de zeelui van de wereld. Flauwe kul, die machines. Ik zal niet zeggen, ze kunnen er niet meer buiten. Niks als ellende heb de wereld van die machinerie en is 't nou zoo veel beter as vroeger? Vroeger in een storm of met zware zeeën was het aanpakken, zette je je eige zelvers" schoor op je stutten, dat dee je, en most je steeds in actie zijn op die hobbelende geit. Toen was bijna alles bii de marine zeeman. Je leefde op zee en voelde je veel meer als een landrot; daar keek je op neer. Tk zal niet zeggen hoor, hoopis zat jongens zijn nog bii de marine, die flinke, heele flinke jongens ziin. Die anpakken en niet benauwd zijn voor een zeetje Er ziin hooopies zat, die nog van hun werk en van hun schip houden. Maar je hebt er ook onder, die geen knip voor den neus als zeeman waard zijn. Die konden beter bij moeder de vrouw een koppie zitte leuten of raasdonders en bramstagloopers achter de toonbank ver- koopen. In onzen tiid, nou, dan had je ge- tatoueerde handen, en rook je naar tabak en teer. De heele politiek kon ons nooit hommen, we zeien altijd: of je nou van de kat of van den kater gebeten wier. En toch moesten we zuinig an, hii moeder de vrouw. Die kreeg een katje van elf heele guldens in de zestien dagen! Dat was een heel klein beetje, oome Piet. We mogen dankbaar ziin, dat dit tot het verleden behoort, Je hebt gelijk, jö, zegt oome Piet peinzend. Geliik heb je. Veel, heel veel is er veranderd, niet alleen bii de marine, maar overal. Veel is er goed geworden. Het loon is hooger geworden, de behande ling beter, en toch.... in dien tiid waren we gelukkig met ons katjewant we wisten niet beter en ieder zette de tering naar de nering.... Onze vrouwen werkten en waschten om er wat bii te verdienen en als we 's avonds thuis kwamen, dan trokken ze een opgewekt vrooliik gezicht en dan waren wc gelukkig. Aan boord was kameraadschap vriendschap, veel meer harmonie dan tegenwoordig, aan boord rooiden we het ook best.... en sommige voeren vroeger met hun katje van elf gul den nog niet eens om Kaap Snert en te genwoordig vaart de heele wereld, zelfs het rijke Amerika en Engeland om Kaap Snert. Om Kaap Snert varen aan het eind van de maand hangt de lamp scheef. Zaterdag 6 Januari. 1934 Voorstelling Ned. Arb. Sportbond, afd Den Helder, Tafereelenspel „Hom Stand"Casino, 8 uur. Soirée Amusementsclub „Animo", Musis Sacrum, 8 uur. Zondag 7 Januari. Toneelvoorstelling Mammiewaar bep je". Casino, 8.15 uur. Vrijdag 12 Januari. Operette-uitvoering „Goudsterretje" Operette-vereen. „Ons Genoegen", Casino, 8 uur. 12 t.m. 15 Januari. Winterfeesten ter gelegenheid van het 40-jarig bestaan R. K. Volksbond. Ge bouw R. K. Volksbond. Het officieele communiqué. In het communiqué, dat naar aanleiding van de besprekingen tusschen Mussolini en Sir John Simon gepubliceerd is, wordt gezegd, dat zij de meest belangrijke vraag stukken, de vermindering van de bewa pening en de hervorming van den Volken hond, onderzocht hebben Ten aanzien van het eerste achtten zij het volstrekt noodzakelijk, dat de bespre kingen zoo spoedig mogelijk tot een be sluit komen, waarbij ieder denkbeeld of voorstel moet worden losgelaten, dat geen element inhoudt van practische en snelle verwezenlijking en als doel moeten wor den genomen de punten, welke geacht kunnen worden in de internationale open bare meening tot rijheid te zijn gekomen en de instemming van de belanghebbende staten vermogen te vinden. Wat de hervorming van den Volken bond betreft, heeft Mussolini de criteria aangegeven, volgens welke zij haar be slag zou moeten krijgen, om hem een betere functionneering te verzekeren en beter te laten beantwoorden aan zijn doel einden. Simon verlaat Rome. De Engelsehe minister van buiten'and- sche zaken Sir John Simon is uit Rome vertrokken. Hij keert zonder oponthoud te Parijs naar Londen terug. Ongeveer 1 milliard lire. De Italiaansche begrooting van marine is ingediend. De toelichting geeft een overzicht van de sterkte der belangrijkste vloten ter wereld en verklaart, dal de voornaamste mogendheden voortgaan zich ter zee te bewapenen. De Volkenbond is niet in staat gebleken dezen bewapenings wedloop te matigen. Italië is niet voor nemens zijn vloot uit te breiden, en zelfs r.iet om gebruik te maken van de marge, die het vlootverdrag het land laat, doch het is vastbesloten zijn rechten te laten gelden. De volledige vrijheid moet worden gewaarborgd van zijn verbindingswegen, niet alleen in de Middellandsche Zee, maar ook als maritieme mogendheid, welker zeeverkeer over alle oceanen gaat'. Geen land bezit een vaster wil tot den vrede, doch dit moet een rechtvaardige en eervolle zijn. De toelichting behelst verder een uitvoerige studie over de Ja- pansche expansie en de gevaren, die deze medebrengt voor de Europepsche volken. De ontworpen vlootbegrooting bedraagt 1225 millioen, hetgeen in vergelijking met het vorig jaar een vermindering met l72'/s millioen beteekent.

Heldersche Courant | 1934 | | pagina 5