ftOMUOT, Spoorstraat 12 Het geheimzinnige vliegtuig. Gemengd Nieuws. Voor 'n appel en 'n ei Overstrooming imr m 50 35 20 Ingezonden. Luchtvaart. Roosevelts ftnancieele boodschap Sigaren, Sigaretten, Tabsk, Rookartikelen; Een tekort van 9 milliard Leger- en vlootbegrooting in de Ver. Staten Het Gran-ChacoConflict Twee goederentreinen op elkaar gereden. Auto te water. Een droevig geval. bij Colmar. Spoorwegongeval bij Epinal. Het trek-instinct van vogels. Ons Leeszaal Hoekje. HELDERSCHE COURANT VAN ZATERDAG 6 Roosevelt heeft Donderdag zijn finan- cieeie boodschap aan het Congres gezon den. Hij kondigt aan dat er voor de cam pagne voor nationaal herstel in de twee volgende jaren een deficit van 9 milliard dol'ar zal zijn. üij vJiat de uitgaven die geheel op rekening komen van de herstel- campagne voor het loopende fiscale jaar dat 8(1 Juni eindigt op 75% millioen en vraagt een reservefonas van 2000 millioen om de campagne in het volgende jaar te kunnen voortzetten. Het volledige plan voorziet regeerings- leeningen tot een bedrag van 10 milliard voor het volgende semester, waaronder 4 milliard ter voorziening in vervallend- de leeningen. Het deficit van 9 milliard, dat de open bare schuld tot het record van 32834 mil lioen dollar zou doen aangroeien, houdt geen rekening met de opbrengst van de nieuwe belasting op alcoholhoudende dranken en de maatregelen tegen ontdui king van de inkomstenbelasting. De regeering moet probeeren, al dus vervolgt Roosevelt, om het totale cijfer der openbare schuld binnen het bedrag van ongeveer 32 milliard te houden, d.w.z. dat gepoogd moet wor den de begrooting definitief in even wicht te hebben voor het derde jaar van herstel, waarna voortdurende ver mindering van de openbare schuld gezocht moet worden. De marinebegrooting bedraagt 315 mil lioen dollars en voorziet in een vermeer dering van het aantal matrozen en ma rinesoldaten met ongeveer 4000 man; 53 millioen dollars zijn uitgetrokken voor aanbouw. De legerbegrooting is 280 millioen groot, terwijl voor den vliegdienst 24 millioen zijn uitgetrokken; 448 nieuwe vliegtuigen zullen worden aangeschaft, terwijl 185.000 man militie, zoomede 125.500 adspirant-reserve-officieren zul len worden in dienst genomen. DE NIEUWE KOEMEEXSCHE REGEERING GEVORMD. Geen nieuwe personen. De regeering-Tatarescoe is gisteien ge vormd. 's Middags gaan de ministers per extra trein naar Sinaja om den eed af te leggen. Het zijn dezelfde ministers als on der de regeering-Duca, behalve dan dat Tatarescoe premier is en tevens de porte feuille van landbouw en industrie heeft en dat in plaats van Dinoe Bratianoe, Sla- vescoe minister van financiën is en dat tot onderstaatssecretaris bij financiën Con- stantinescoe is benoemd. Titoelescoe heeft de portefeuille van buitenlandsche zaken behouden. („Hbl."). Buenos Aires, 5 Jan.. Elke mogelijk heid van verlenging van den wapenstil stand in het Gran Chaco-conflict is bui tengesloten door de voorwaarden die Pa raguay stelt. (De wapenstilstand zou tot 6 Januari middernacht duren. Bolivia was bereid 'den termijn të laten voortduren tot 14 Januari). Alle bedragen verhoogd. Het door Roosevelt voor den vlootbouw gevraagde bedrag van 53.000.000 is niet alleen bestemd voor nieuwe schepen, maar ook voor de voltooiing dergene, die reeds op de helling staan. Deze schepen zijn niet dezelfde als de 32 oorlogsbodems, te bou wen voor de som van 238.000.000, afkom stig uit het fonds voor openbare werken. Voor de uitbreiding van het effectief der marine van 79.700 tot 82.500 en de ver hooging van het aantal mariniers van 15.000 tot 16.000 wordt 2.7 millioen, ge vraagd. Tegen de vermindering der begrooting van de marineluchtvaart met 950.000 weegt, ruimschoots op de toewijzing van 7.000.000 uit het fonds voor openbare werken, welke de handhaving van het program van 1000 vliegtuigen mogelijk maakt. Het op de legerbegrooting gevraagde bedrag voor vliegtuigen is 10 millioen hoo- ger dan dat op het budget van het loo- pende jaar. Een uitgebreid onderzoek van politie en douane in Zweden en Noorwegen. Het »spookvliegtuig«, dat de laatste maanden herhaaldelijk door bewoners van afgelegen gehuchten in Norrland fehoord is en waarvan men een enkelen eer en schijnsel van een zoeklicht te zien kreeg, is sedert Kerstavond op ver schillende plaatsen in het Noorden van Noorwegen en Zweden gezien. De waar nemingen moeten betrouwbaar geacht worden. Aan de Noorsche kust zagen verscheidene personen het vliegtuig, dat zeer hoog vloog, maar ook met behulp van den kijker konden zij geen herken- ningsteeken ontdekken. Op Oudejaars avond zag een oud-Stockholmer het toe stel boveD Sorsele. Het was volgens zijn mededeelingen een-eendekker, vermoede lijk gebouwd voor passagiersvluchten en zeker grooter dan een militaire verkenner, die in den maanlichten nacht met afge- zetten motor eenige malen laag over het plaatsje cirkelde. Ook deze waarnemer kon geen herkenningsteeken onderschei den. De plaatsen, waar het geheimzinnige vliegtuig gehoord of gezien is, liggen vrijwel alle tusschen den 65sten en 66sten breedtegraad en men heeft den indruk, dat het toestel geregeld vluchten maakt tusschen de Noorsche kust en Lapland, al is het meer dan eens nabij de Bot- nische Golf gesignaleerd. Visschers heb ben gezien, dat het toestel bij het kleine soheren-eilandje Lyngvaer, een sedert jaren berucht smokkelaarsnest voor de Noorsche kust, daalde, maar het onderzoek van de politie haalde niets uit. De be woners van het eilandje, een oude man en zijn zoons, zeiden nergens van te weten; vermoedelijk zgn zij gewaarschuwd door een radropersbericht, waarin het bezoek van de politie werd aangekondigd. Een dergelijke fout zal men niet nogmaals begaan en daarom is men zeer karig met mededeelingen over het uitgebreide onderzoek, (lat thans door de politie en dp douane in de door het «spookvlieg- tMig* bezochte districten is ingesteld. Binnenland Geen persoonlijke ongelukken. Belangrijke verkeersstagnatie. Men meldde Donderdagochtend uit Doetinchem: Te Didam zijn vannacht twee goederen treinen op elkaar gereden, tengevolge waarvan 17 wagens uit de rails zijn ge- loopen. De lijn DoetinchemArnhem is versperd. Reizigers moeten ter plaatse overstappen. Het verkeer is belangrijk gestagneerd. Reizigers voor Winterswijk krijgen te Arnhem gelegenheid via Zut- fen de reis voort te zetten. De materieele schade is zeer groot; men is druk bezig met het opruimingswerk. Persoonlijke ongelukken zijn er niet gebeurd. Omtrent het spoorwegongeluk te Di dam meldt men nog, dat de bovenbouw van 12 goederenwagens onherstelbaar ver nield is. De oorzaak is nog niet opgehel- dert. De dienstdoende stationsbeambte ver klaart dat het signaal op onveilig stond, hetgeen de machinist van den trein uit Doetinchem pertinent ontkent. Een onderzoek door spoorwegautori teiten en justitie is nog gaande. De weg was Donderdagavond weer vrij. Een schade van f 75.000. De materieele schade bij het spoorweg ongeluk te Didam is door de deskundigen geschat op ruim 75.000. Vandaag komt de oommissie van spoorwegautoriteiten te Didam teneinde een onderzoek naar de schuldvraag in te stellen. DE GESTOLEN RING. Naar men zich zal herinneren werd een paar dagen geleden door het maken van een gaatje in een vitrine van een goud- smidswinkel op het Koningsplein te Am sterdam een gouden ring met brillant weg genomen, ter waarde van 1200. Een 38-jarige artist is verdacht van de zen diefstal aangehouden. FRAUDE DOOR EEN KASSIER. Verdacht van frauduleuze handelingen is onder leiding van den burgemeester een onderzoek ingesteld ten kantore van den kassier G. v. K. te Oud-Beijerland. Bij het verhoor bekende hii frauduleuze hande lingen te hebben gepleegd, waarvan veie personen het slachtoffer zijn geworden. Uit een voorloopig onderzoek is gebleken, dat het loopt over ruim 30.O W). Oude heer verdronken. De 63-jarige heer De J., uit Utrecht, lts Woensdagavond door onbekende oorzaak te Jutphaas met zQn auto in het Merwede- kanaal gereden. Schippers, die het onge luk zagen gebeuren, hebben onmiddellijk pogingen tot redding in het werk gesteld en na een uur gelukte het met een bok den wagen uit het water te halen. De levensgeesten van den heer de J. waren echter geweken. INBRAAK TE BRUNSSUM. Door middel van een valschen sleutel hebben dieven zich toegang verschaft tot de woning van den heer B. te Brunssum. Een bedrag van 400, toebehoorende aan het plaatselijk schoolbestuur, wordt vermist. bij DE ETALAGES. Buitenland De gerechtelijke lijkschouwer, die de doodsoorzaak van de kindereH moest 'vaststellen, verklaarde dat z.i. degenen, Ilet finanricclc ^cLAfldaal die do arrestatie van Baker hadden ge- I iel linancieeje bLI.dllUddl en llltgevoerdf waren tekortgeschoten tf> Ravonne in naastenliefde. Boxing Day wasboven- UQ/V dien een weinig geschikte dag voor zoo'n gevangenneming. De Fransche minister van kolonie er in betrokken. Reuter berieht uit Parijs De vervalschings-affaire van Bayonne, die tot nu toe een uitsluitend crimineel karakter had, dreigt zich thans ook op politiek terrein te zullen uitbreiden. Een deel van de Fransche pers richt zich tegen den minister van koloniën, Dali- mier, die in 1932 als minister van arbeid een circulaire heeft gericht aan de so ciale verzekeringskassen, waarin hij hen aansporode hun geld te beleggen in ste delijke crediet-instellingen. Het schijnt, dat Dalimier zich toen ook tot den thans gearresteerden directeur van het Crédit municipal de Bayonne, Tissier, heeft gewend, en hem heeft aan gespoord de aandeelen van zijn onderne ming bij de sociale verzekeringskassen te brengen. Dalimier verklaart thans, dat hij niet het Crédit municipal de Bayonne alleen bedoelt, doch de stedelijke crediet-instel lingen in het algemeen. De correspondent van de »Nw. Rott. Crt.« te Paijjs telefoneerde gisterenoch tend aan zijn blad Het schandaal-Stawisky dreigt een tweede Panama te worden. Van den man is nog geen spoor gevonden. Als de po litie het er op gezet bad hem te laten vluchten zou zij niet anders gehandeld hebben. Zij heeft na de arrestatie van den directeur der bank van leening te Bayonne voldoende tijd laten verstrijken om Stawisky in staat te stellen kalmpjes het hotel te verlaten, waar hij te Parijs met vrouw en kinderen woonde. Den vol genden dag ging de rest van de familie. Zijn vrouw heeft in het hotel alles be taald. Een adres noch wat anders hebben zij uit den aard van de zaak achterge laten. Men vraagt zich af waar hij zit. De eerste gedachte was, dat hij een Por- tugeesche boot naar Zuid-Amerika zou genomen hebben. Verder wordt veronder steld, dat hij in Engeland of Zwitserland is. Te Genève meent men hem Zondag herkend te hebben. Voor het overige is het volstrekt niet uitgesloten, dat hij zich in de buurt van Parijs ophoudt. Die schuil plaats kan hij lang van te voren hebben ingericht. De opwinding over dit schandaal is ontzaglijk en nog stijgende. Men kan den omvang van de oplichterijen nog bij verre niet overzien. Stawisky pakte alles aan wat terstond ruime inkomsten beloofde zonder eenige technische kennis te vereischen. Alles aan deze zaak is fantastisch. De man stond als Alexander bekend, maar zijn vertrouwden wisten, dat hij Stawisky heette en dat deze eenige maleh met de justitie kennis had gemaakt. Het ongeloofelijke is, dat van de onteerende vonnissen geen spoor gebleven is op een jeugdzonde na. In de kringen van de po litie moet hij machtigen steun gehad hebben en daar niet alleen. Eenige Kamerleden hebben hem als rechtsgeleerde raadsman bijgestaan. Zij zeggen natuurlijk niets van al die for midabele knoeiergen geweten te hebben. Anderen, die hem van nabij kenden en zijn gunsten genoten, ontkenden achteraf van iets op de hoogte te zijn. Twee oud ministers van handel op zgn minst be kleedden de plaatsing van de bons van de bank van leerling met het gezag van den staat. Zij trachten zich nu eveneens van schuld vrij te pleiten. Vijf interpellaties zijn al in de Kamer aangevraagd. Tissier legt een bekentenis af. Uit Bayonne wordt gemeld, dat de di recteur van de Crédit Municipal de Bay onne, Tissier, tijdens het hem gisteren afgenomen verhoor, een volledige l>e- kentenis heeft afgelegd en een uiteenzet ting heeft gegeven van de bedriegerijen, waaraan hij zich als medeplichtige heeft schuldig gemaakt. Stavisky naar Zuid-Amerika? De onderstelling, dat de internationale bedrieger Stavisky van Bayonne op weg is naar Zuid-Amerika, schijnt bevestigd te worden. Per radio is aan de zich op zee bevindende schepen medegedeeld, dat men Stavisky eventueel niet van boord mag laten gaan. Door het breken van een stuwdam. Een vader gegijzeld, terwijl zijn kinderen stervend waren. In de Londensche couranten staat een schrijnend geval vermeld. Zekere Baker, te Ilford, was wegens belastingschuld gegijzeld. De man was werkloos, met zijn financiën achterop en er waren twee jonge kinderen (4 en 2 jaar) en een derde op komst. De arrestatie was geschied op Boxing Day, een feestdag (de eerste werk dag na Kerstmis; er worden dan fooien en presentjes gegeven). Terwijl de man gevangen zat stierven de kinderen van ondervoeding en het nuttigen van on deugdelijke visch. Na daarvan te hebben gegeten waren de kinderen ziek geworden en in het hospitaal bezweken. De vader werd op het laatste moment vrijgelaten. De directeur van de gevangenis, waar Baker was opgesloten, was zoo met het geval begaan, dat hij zelf de achterstal lige belastingschuld van dezen betaalde. De gevangenneming van Baker was ge schied terwijl de kinderen al in levens gevaar verkeerden. De vader was te Iaat gekomen; de kinderen waren al gestorven toen hij zich in het ziekenhuis aanmeldde. Reuter meldt uit Pargs: In de nabijheid van Orbey in den Elzas ten westen van Colmar is in een hydro-electrische centrale een ernstig ongeluk gebeurd. Door het breken van een dam is de ge- heele omgeving onder water gezet. Het dorp Orbey wordt eveneens door het water bedreigd. De brandweer en het garnizoen van Colmar zijn op de plek des onheils aanwezig om hulp te ver- leenen en te trachten zoo spoedig mogelijk de schade te herstellen. Het juista aantal slachtoffers is nog niet bekend. De cen trale is gelegen tusschen het z.g. witte en het zwarte meer. Het laatste meer is ongeveer 100 meter hooger gelegen. Gisterennacht is de dam in het ver bindingskanaal tusschen beide meeren doorgebroken en in korten tijd was de centrale volkomen onder water gezet. Een nader Reuterbericht meldt, dat het aantal dooden negen bedraagt en dat men vreest voor overstrooming van het zwarte meer, zoodat de omvang van deze ramp nog niet te overzien is. Negen menschen verdronken. Nader wordt gemeld, dat negen menschen zijn verdronken, o.w. de directeur en de hoofd-ingenieur van de krachtcentrale. Slechts twee arbei- de.rs konden op het laatste oogenblik worden gered. Daar er gevaar bestaat, dat de water massa's de in het dal gelegen boerderijen eveneens bereiken, heeft de prefect de onmiddellijke ontruiming gelast. Niet tegenstaande den spoed die men bij de huljpwerkzaamheden betracht, vreest men, dat de dijken het niet zullen houden, De werkzaamheden van de militairen en brandweer worden door de sneeuw be moeilijkt, welke een meter hoog ligt. De clopr de overstrooming veroorzaakte schade moet millioenen bedragen. De lijken der verongelukten heeft men tot nu toe nog niet kunnen vinden. Het zijn drie Franschen, drie Zwitsers en drie Italianen. Het dak van de krachtcentrale is in gedrukt en het geheele gebouw staat onder water. fc De beide arbeiders die zich in veilig heid konden brengen, hebben bij deze gelegenheid ook de moeder van een ver ongelukten arbeider gered. De vrouw was den dag te voren voor het bezoek van haar zoon aangekomen en sliep op de bovesste verdieping van de krachtcentrale. Door den sterken mist is het nog niet mogelijk de oorzaak van het ongeluk vast te stellen. Waarschijnlijk 16 millioen schade. Volgens de Intransigeant zou de mate rieele schade, aangericht door de door braak van een stuwdam voor de electri- citeitswerken bij Orbey in den Elzas, on geveer tien millioen francs bedragen. DE ZOON VAN GANDHI. BRAZILIË EN VAN DER LUBBE. Clementie verzocht. Naar Reuter uit Rio de Janeiro meldt, heeft de constitueerende vergadering Brazilië een motie aangenomen, waarin e Duitsohe regeering clementie verzoc wordt ten aanzien van v. d. .Luboe. EEN MEBKWAARIG FAILLISSEMENT. De broer van den greoten Ford. William Ford, de broer van den auto fabrikant Henry Ford, heeft zgn failhf se ment aangevraagd. Er zgn schulden een bedrag van 413.900 dollar. Omtrent de baten werd niets meegedeeld \\ilham Ford stond vroeger aan het hoofd van t e firma William Ford and Co., die te Dearborn vrachtauto's en landbouwwerk tuigen fabriceerde. OPSTANDELINGEN VERONGELUKT. Met een boot omgeslagen en verdronken. Een groep revolutionairen, die in een motorboot van Trinidad naar Venezuela trachtten te gaan, zijn op de Orinoco ver ongelukt. Het bootje sloeg om en 12 per sonen, waaronder de generaals 1 lor es en Frerrer, zijn verdronken. Vier andere in zittenden werden gearresteerd en wor den in verzekerde bewaring gehouden. Nog een andere groep revolutionairen kruist in een motorboot door de Golf van Paria, doch tot nu toe wisten de kust wachten een landing te verhinderen. EEN MOORDENAAR GEEFT. ZICHZELF AAN. De door de politie te Stettin gezochte Reinhard Rothenberg, die verdacht wordt, zijn 70-jarige moeder en haar 60-jarige zuster te hebben vermoord en beroofd, heeft zich Donderdag te Breslau bij de politie aangemeld en is in het huis van be waring opgesloten. Hij staakt het verzet. De Daily Herald bericht, dat de zoon van Gandhi, na zijn gevangenisstraf te hebben uitgezeten, in vrijheid is gesteld. Hij heeft verklaard, zich niet meer te zuilen ophouden met de burgerlijke onge hoorzaamheidsbeweging. Twaalf soldaten gewond. Woensdagnacht zijn nabij Epinal ten gevolge van een spoorwegongeval twaalf soldaten min of meer ernstig gewond. Een locomotief, die twee wagons zou wegran- geeren, waarin soldaten van een regi ment jagers gezeten waren, botste, met zooveel kracht tegen de beide wagens op, dat zij uit de rails gestooten en gedeelte lijk vernield werden. De twaalf gewonde soldaten moesten naar het militaire hos pitaal te Epinal worden overgebracht. DE DRIE VRIJGESPROKEN BULGAREN. De Sow jet-Unie staat voor kon open. Reuter meldt uit Berlijn: Alleen de regeeringen van Tsjechoslo- wakije en de Sowjet-Unie hebben tot dusver de rijksregeering antwoord ver strekt op haar vraag, of zij bereid zouden zijn de drie door het hooggerechtshof van Leipzig vrijgesproken Bulgaren toe te laten. De regeering te Praag heeft geant woord, dat zij weigert de Bulgaren toe te laten. De Russische regeering heeft echter medegedeeld volstrekt geen bezwaar tegen toelating der Bulgaren te hebben. Heden ever de grens geleld? Men verwacht in ingelichte kringen, dat de vrijgesproken Bulgaarsche be klaagden in het brandstichtingsproces, Dimitrof, Popof en Tanef, morgen zullen worden uitgewezen en buiten de Duitsche grens geleid. EEN AVONTUURLIJKE REIS. Mevrouw had er genoeg van. Donderdag is te Sydney de schoener „Isobel" binnengevallen, na een avon tuurlijke reis van Grimsby (Lincolnshire), welke herinnert aan de tijden van de zee- roovers. Het 65 jaar oude schip was gekocht door een Londenschen tandarts,dr. Weeks, die het schip luxueus inrichtte, een be manning aanmonsterde en met zijn vrouw naar Sydney vertrok. In den Stillen Oceaan kreeg het echt paar last met de bemanning, hetgeen zoo erg werd, dat mevrouw Weeks de ge woonte aannam een revolver in den gordel te dragen. Steeds vreesde zij, dat de be manning zich meester zou maken van de „Isobel". Dr. Weeks keerde terug naar Balboa in Panama, waar hij de bemanning aan land zette en een groep Amerikaansche avontuurzoekers in hun plaats aanmon sterde. Mevrouw Weeks durfde evenwel niet meer met de „Isobel" mede en ging met haar twee kinderen met een stoomschip naar Sydney. NU gondkooperl Tal van nieuwe werken vinden we deze maand op het plankje; we pikken er twee uit voor heden. Eerst een lijvig boekwerk over „Chris,tian Science als sociaal ver schijnsel" van de hand van dr. L. P. vau der Does. Wat christian scienee is. zullen godsdienstvorm, waarvan de aanhangers de meeste lezers wel weten: een nieuwe onvoorwaardelijk gelooven aan de gene zing van allerlei ziekten langs den weg van bidden. Zij is gepropageerd door een zekere mrs. Eddy en telt. vooral in Ame rika veel aanhangers. Er is een ontzag wekkende literatuur over verschenen (als aanhangsel in dit boek opgenomen). Uit den aard der zaak is dit werk geen „popu lair" geschrift, maar wie met deze bewe ging eens kennis wil maken, neme het eens ter hand. Het tweede werk dat wij hier noemen is een Zeeuwsch-Vlaamscbe roman van Jan H. Eekhout, getiteld „De hoer zonder God". De schrijver heeft hierin naar hij zegt in zijn voorwoord, het idioom gebruikt van deze streek, dat zoo zeer aansluit hg dat van Stijn Streuvels. Dit geeft natuur lijk een heei bijzondere bekoring aan het boek. (Buiten verantwoordelijkheid van de redactie. Niet geplaatste stukken worden niet teruggezonden.) Meeuwen, die eee afstand van 8000 mijl afleggen. Ornitologen van het Carnegie Instituut te Washington hebben zich den laatsten tijd weer bezig gehouden met de bestu deering van het trek-instinct van vogels en vooral met hun oriëntatie-vermogen, waardoor zij zelfs over zeer groote af standen hun nesten weten terug te vin den. Onder andere werden 5 volwassen meeuwen, die hun nest hadden te Bird Key, een eiland in de golf van Mexico, door een schip dat naar New-York ging, meegenomen en bij Kaap Hatteras losge laten. Vijf dagen later waren twee dezer meeuwen op hun nest terug, terwijl de andere drie gezien werden in de buurt van hun nest, waarvan zij echter door andere meeuwen waren verdreven. De vogels moeten dezen afstand van meer dan 1000 mijlen zonder omwegen gevlo gen hebben. De meeuwen uit de Poolstreek leggen zelfs veel grootere afstanden af. Meeu wen uit het Noordpoolgebied zouden in den winter zelfs naar het Zuidpool-gebied vliegen en dan een afstand van ongeveer 8000 mijl afleggen. Geachte Redacteur. Mag ik naar aanleiding van het inge zonden sclnijven van den heer de Croos opname verzoeken van het navolgende. Bii voorbaat mijn dank. Voorop wil ik stellen, dat ik niet de minste behoefle gevoel het „ingezondene" van genoemden heer te weerleggen, om de eenvoudige reden, dat ik niet tegen standers van een dergelijke mentaliteit geen pennenstrijd aanbind. Wel wilde ik even de vinger leggen op het feit, dat U, Redactie, die aan het hoofd staat van een blad, dat een naam te verspelen heeft, plaatsruimte verleent voor ingezonden stukken waarvan U weet, althans kan weten, dat d- inhoud be- driegelijk en leugenachtig is. Dit heeft mij teleurgesteld. Zooals gezegd, heer de Croos'schrijven laat ik onbesproken. Waarschijnlijk zal straks, wel blijken of de Ned. wet toelaat, dat ingezonden stukken van een derge lijke» inmoreelen inhoud ongestraft mogen worden gelanceerd. Tenslotte wil ik nog opmerken dat hel bovenstaande betrekking heeft op dat gedeelte des heeren de Croos' schrijven wat eindigt met de woorden: „het is alles misleiding", woorden welke ik opzichtens het geschrevene door genoemden heer, gaarne tot de mijne maak. Hoogachtend, W. HELFENSTEIJN. Den Helder, 5 Jan. 1934. Van ingezonden stukken blijft de mttvoii steeds voorverant woordelijkheidderschrg- vers. Uit den aard der zaak is een nieuws blad een voor ieders meening toegankelijk publiek orgaan. Het stukje droeg boven dien de onderteekening van den schrijver, zoodat er voor ons geen aanleiding was het niet op te nemen. Een tweede stuk van gelijke strekking als dit van den heer Helfensteijn, kan dan ook alleen wordeu geplaatst indien de schrijver ons machtigt zijn naam te publiceeren. Redactie. OVER HET ZUIDELIJK DEEL VAN DEN ATLANTISCHEN OCEAAN. Proeftocht voor een luchtdlenst Frankrijk- Zuld-Alhcrika. Het Fransche watervliegtuig Croix du bud is Donderdag van St. Louis in Sene gal aan de West-Afrikaansche kust naar Na tal in Brazilië gevlogen. De tocht werd in 19 uur volbracht en was een proef vlucht in verband met plannen tot ope ning van een geregel den postdienst van Frankrijk op Zuid-Amerika. DE POST VLUCHTEN NAAR EN VAN INDIË. De Kwartel is op de hpAnroi» r t van Rangooa verdokkenente aC?" aangekomen. te Alorstar v^R«m^e,»JkkeeJ\™B'eisj6 •'anuarl aangekomen. Amsterdam Schiedam, 5 Januari 1934. Geachte Redactie. Mag ondergeteekende, als antwoord op het ingezonden stukje „Ons Volkslied" van den heer Van Zweden even mededee- len, dat het Wilhelmus al een paar jaar ons Volkslied is, na opnieuw gearrangeerd te zijn door Kapitein Directeur Walther Boer. Ten bewijze hiervan diene het volgende? Het vorig jaar werd mij door een voor aanstaand Rotterdammer opgedragen het Wien Neerlandsch Bloed als Volkslied te spelen. Toen ik hem zeide. dat het Wil helmus ons Volkslied was, informeerde hij in Den Haag en bleek mijn meening juist. Waar blijkt, dat hier en daar nog mis verstand bestaat over ons officieele Volks lied, zou het niet ondienstig zijn, wanneer nogmaals vanuit Den Haag een bekend making van het Kon. Besluit in de bladen werd afgekondigd. Met de meeste hoogachting, Q us A. HAANSTRA. Schiedam, Roerbavelaan 64a. SCHAARSCHTE AAN MEDICI IN EQUATORIAAL AFRIKA. In de „Oeuvre" schrijft het zoo juist van een onderzoek ter plaatse teruggekeerde I ransche Kamerlid Raimond Susset. secre taris van de koloniale Kamercommissie, een uitvoerig artikel over den vreeslijken gezondheidstoestand, welke in bepaalde □eelen van Fransch equatoriaal Afrika be staat tengevolge van het gebrek aan medici. In de vier koloniën van Equatoriaal Afrika, die bewoond worden door vier tot vyf millioen inboorlingen en 5000 Euro peanen, zijn slechts 70 doktoren gevestigd. V ooral de slaapziekte eischt onder de bd- In zware 0Hers. Er zijn dorpen waar o a 90% der bevolking aan slaapziekte sterft.

Heldersche Courant | 1934 | | pagina 6