GEVAARLIJK NIEUWE H.A.V.-BANK te Schiedam Stadsnieuws A!g. Assurantiekantoor J. J. DITO Koningstraat 16, Den Helder (Tel. 527) MAIS0N GERRITS Beteugeling van excessen op het gebied van uitverkoopen. Abonnementsgelden. zijn in dit jaargetijde de wegen. Blijft daarom niet langer onver zekerd, doch vraagt nog heden zonder eenige verplichting inlich tingen omtrent een Ongevallenverzekering bij de Voor het Crisis-comité. Kamer van Koophandel. Een complimentje voor Marine en Post. Visscherij. SALON DE COIFFURE g SALON DE BEAUTÉ Tel. 457 Spoorstraat 104-106 Gezin van een wissen ondergang gered. Predikbeurten De belangrijkste bepaling uit het ontwerp van wet. Er is gewoon Krentenbrood en er is Krentenbrood van Krigée De gezondheidscommissie verdwijnt. iii DERDE BLAD. Wij danken onze post-abonné's, die ons het abonnementsgeld voor het eerste kwartaal *34 reeds overmaakten voor hun medewerking. Willen onze abonné's, die dit nog niet deden, twee gulden storten of overschrijven op onze postrekening 16066 of ons cl t per postwissel toezenden? Tot 15 Januari is daartoe gelegenheid; daarna komt een kwitantie. Over het abonnementsgeld in de stad wordt b« gin Januari per kwitantie be schikt en wij verzoeken vriendelijk de kwitantie l ij eerste aanbieding te voldoen. HELDERSCHE COURANT VAN ZATERDAG 6 JANUARI 1 934. Aan het Instituut „Mercurius", Loodsgraeht 72, slaagde voor liet diploma Maehineschryven, mej. T. Dijker, alhier. - Onze stadgenoot de heer J. Holle- stelle Jr. slaagde voor liet-te Amsterdam gehouden examen voor Mercurius (cor respondentie in de Fransche taal). - Voor het in Dec. 11*33 te Amsterdam gehouden examen Nederl. Handelsc. der Federatie van Handels- en Kantoorbe dienden, slaagde mej, W. v. d. Wetering de Roo.v, leerlinge van 't. Instituut „Mer curius", alhier. APOTHEKEN. Van hedenavond 10 uur tot Maandag morgen is alleen geopend de apotheek van H. J. Rootlieb, Binnenhaven. Van Maandag 8 Jan. tot 15 Jan. wordt avond- en Zondagsdienst waargenomen door de firma Smeets—Snel, Weststraat. MAILVERZENDING Hit. MS. „HERTOG HENDRIK". Volledig gefrankeerde brieven en an dere stukken al of niet voorzien van de daarvoor vastgestelde aanwijzing be stemd voor Mr. Ms. pantserschip „Hertog Hendrik" zullen worden opgenomen in de navolgende mailverzendingen. De tus- schen haakjes geplaatste uren zijn die van de laatste buslichting aan liet Hoofd postkantoor. Naar V a 1 e n c i a op 13 Jan. (20.55) en 15, 16, 17, 18 en 19 Jan (16.15). Naar Palermo op 27 Jan. (16.15) en (20.55), en op 29, 30, 31 Jan. en 1 Febr. (16.15). Naar Venetië: 12, 13, 14, 15, 16 en 17 Febr. (10.25). Naar Tripoll op 22, 24 en 27 Febr. (20.55). Naar Malaga: op 10 Maart (7.15) en (20.55), en op 12, 13, 14 en 15 Maart (7.15). MAIL VERZENDING HR, MS. „EVERTSFN" EN „PIET HEIN" Volledig gefrankeerde brieven en andere stukken, al of niet voorzien van de daarvoor vastgestelde aanwijzing, be stemd voor Hr. Ms. torpedojagers „Evert- sen" en „Piet Hein", zullen worden op genomen in de navolgende mailverzen dingen. De tusschen haakjes geplaatste uren zijn die van de laatste buslichting aan het- Hoofdpostkantoor. Naar Djibouti 16 Jan. (16.15). Naar A 1 e x a n d r i op 28 Jan. (7 u.), 2 Febr. (16.15), 3 Febr. (10.25), 4 Febr. (7 u.). Naar Malta op 10. 12, 13 en 14 Febr. 6J5). Naar Lissabon op 20, 21, 22 en 23 Febr. (16.15). OPVOERING „HOU STAND". Men deelt ons mede, dat de openbare opvoering van de revue „Hou stand", door den Arbeiders Sportbond, op heden avond 8 u. in Casino, in besloten kring zal worden opgevoerd. Zij die reeds een programma in hun bezit hebben, hebben toegang tot deze uitvoering. Men zie ook de advertentie in dit nummer. NIEUWE WINKEL. De heer M. J. Westerman is een van de slachtoffers der bezuiniging op 's Rijkswerf en kwam reeds in den afge- loopcn zomende rij der werkloozen ver- grooten. Hij heeft niet bij de pakken neergezeten, doch van alles aangepakt en kwam ons thans uitnoodigen zijn nieuwe zaak in het Tuindorp eens te bezichtigen, die hedenmiddag geopend wordt. Wij zijn er een kijkje wezen nemen en kunnen niet anders oonstateeren dan dat hier in een behoefte voor dit stadsdeel voorzien is. Want een zaak in ijzerwaren, huishou delijke artikelen enz. bestond hier nog met. En het zijn allemaal artikelen van dagelyksch gebruik, waaraan ook de I uindorp-bevolking behoefte heeft Be halve de hier genoemde vindt men er een ruime keuze in lampen en -onderdeden, electrische benoodigdheden, huisvlijtarti- Kelen (dat is iets voor de volkstuinleden), enz. hu dan heeft de heer Westerman een eigen werkplaats, smederij en repara- tie-inrichtings waar alle soorten herstel lingen kunnen worden verricht. Deze nieuwe zaak is gevestigd Crocus- straat 65 hoek Begoniastraat. OPERETTE „GOUDSTERRETJE". Met een enke! woord hebben wij reeds melding gemaakt van de opvoering der kinderoperette „Goudsterretje", door de operette- en orkestvereeniging „Oris Ge noegen", onder directie van de hoeren A. Krijgsman en Jac. Hertsworm. Bedoelde uitvoering zal plaats hebben Vrijdag a.s„ 12 Januari. Deze operette in vier bedrijven bevat een oorspronkelijke tekst van me vrouw N. C. HopmanKwast, terwijl ook de muziek oorspronkelijk is, afkomstig van den Nederlandschen componist Jac. Bonset. De vele persbeoordeelingen omtrent deze operette zijn onverdeeld gunstig; zoo schreef destijds de „Avondpost": „Met groote belangstelling werden de verschil lende bedrijven van het mooi gemonteerde sprookje gevolgd en menige kleine acteur of actrice werd soms bii open doek met handgeklap voor spel en zang beloond. Goudsterretje is heel aardig in elkaar gezet." Het „Rotterdamsoh Nieuwsblad" schreef, dat deze opvoering behoorde tot het beste, wat hier op dit gebied te hooien is gege ven. De „Arnhemsche Courant": „De koor tjes zijn meermalen knap bewerkt en klon ken op menig punt zeer treffend". „Kerinemerland": ,,'n Mooie operette, aardige muziek, veel afwisseling en prach tig gemonteerd, ziedaar de voornaamste deugden van Goudsterretje". De lezers weten, dat „Ons Genoegen" een eigen orkest bezit; dat dit van groote beteekenis is voorde muzikale begeleiding behoeft geen nader betoog. Het orkest zal tusschen de bedrijven voor de noodige af wisseling zorgen Aan de costumeering is de meest, mogelijke zorg besteed, terwijl de heer Jb. Polak zoo welwillend was bii de instudeering der dansen leiding te geven. Zelfs zijn voor deze opvoering enkele spe ciale décors vervaardigd. Het bestuur van „Ons Genoegen" wekt dan ook ieder, die een aardige kinderope rette tegen matigen prijs wil zien, op, Vrijdag 12 dezer in „Casino" aanwezig te zijn. Men raadplege overigens de adver tentie. REIZEN NAAR DUITSCHLAND. Het blijkt herhaaldelijk, dat reizigers naar Duitschland nog niet voldoende op de hoogte zijn van het gebruik van de Register Marken in het verkeer met dat land. Voor de betaling van de reis- en ver blijfkosten worden, hier te lande chèques in Register Marken verstrekt in cou pures vanaf Mk. 50.tegen een koers van ongeveer 50 ct. per Mark. Deze chèques kunnen vrijwel op alle plaatsen van eenige beteekenis in Duitsch land worden verzilverd, met dien ver stande, dat men per dag niet meer mag opnemen dan Mk. 100.per persoon. Deze bedragen mogen uitsluitend in Duitschland worden uitgegeven ter ver effening van rekeningen voor reis- en verblijfkosten, voor maaltijden, alsmede voor andere uitgaven voor dagelijksch gebruik en het is niet toelaatbaar die sommen, in welken vorm dan ook, over de grens te brengen; hierop staat ge vangenisstraf. Ook de spoorbiljetten naar en door Duitschland worden op basis van deze registermarken berekend, hetgeen een belangrijk voordeel oplevert. Er wordt speciaal de aandacht op gevestigd, dat deze biljetten niet aan de stations verkrijgbaar zijn. Inlichtingen worden verstrekt door het Passage- en Reisbureau: K. Kos, Ko ningstraat 76. (In het bericht van Dinsdag j.1. was abusievelijk de naam en het adres van het passagebureau weggevallen). Hoofdvertegsnw. voor Holl. Noorderkwartier UITSLUITEND „MAMMIE WAAR BEN JE?" In Casino. Men deelt ons mede, dat a.s. Zondag 7 Januari in Casino zal worden gespeeld: i „Mammie waar ben je" door het Tooneel- gezelschap „Coba Kinsbergen". Ditzelf- de gezelschap had destijds zeer veel suc-! ces met „Slachtoffers der Samenleving". 1 Hierdoor aangemoedigd, komen zij met een geheel ander genre, waar reeds veel succes mee geoogst werd in Amsterdam. Op één avond, tooneelspel, vroolijkheid, ontroering en revue; dat alles voor een zeer billijken prijs welke in ieders be reik ligt. Men zie hiervoor de adver tentie. Tooneeluitvoering Bond van Oud-Onderofficieren. Men schrijft ons: Teneinde de kas van ons plaatselijk Crisiscomité te stijven, zijn al verschil- lende middelen te baat genomen. Zaterdag 13 Januari wordt voor dit doel I een tooneeluitvoering gegeven, waartoe spontaan en belangeloos de medewerking jvan den Koninklijken Bond van Oud-On- l derofficieren werd verkregen, i Deze tooneeluitvoering, opgevoerd wor d i't geestige blijspel „Gebroeders Kalkoen", 'directie zonder eenige kosten beschikbaar i vindt plaats in „Musis Sacrum", door de gesteld. De entre-acte-muziek wordt eveneens j belangeloos uitgevoerd door „The Jolly j Band". Voor hen, die na afloop van de voorstelling gezellig bijeen willen blijven, zal deze „Band" ook dansmuziek verzor gen. Al met al, kan men dus den 13en Ja nuari op velerlei wüze zich een prettigen dag bezorgen door het koopen van één of meer programma's. Men steunt onze finan cieel zwakke medemensehen en anderen bezorgen u, als dank daarvoor, een genot- vollen avond. een reparatie-inrichting aan deze zaak verbonden. De beschikbare ruimte hier is grooter dan aan de Hoofdgracht, hetgeen niet anders dan het bedrijf ten goede kan komen. Alkmaar vraagt om de nieuwe Inspectie. Hoewel het tamelijk goed weer|«|as: werd de afgeloopen week toch buister weinig gevischt.veël animo om te vis; [Schijnt er momenteel niet te zijn. j Garnalen zijn er op heden niet te v i maar gezien de resultaten van de e botters die zee kozen is er. blijkbaar'wel andere visch te vangen. Althans de vaiigst was bevredigend. Er heerscht een zekere lusteloosheid, een matheid, misschien het gevolg van de slechte bedrijfsuitkomsten der laatste weken? Het is ook niet bemoedigend wanneer er zoo weinig te verdienen valt. Dat de garnalen weer verdwenen zijn is stellig een groote teleurstelling en tegen slag, zoowel voor den visscherman als voor den koopman, te meer waar voorheen juist om dezen tijd, een behoorlijk week geld kon worden verdient met de garnalen- handel zoowel als met de garnalenvis- Jscherij, waarvan, voor de afsluiting der I Zuiderzee immer groote hoeveelheden te I vangen waren. De aanvoer van Noordzeevisch was niet groot, enkele botters en een paar kotters brachten hun vangst hier ter markt, mooie kwaliteit schol flink van stuk werd tegen flinke» prijs verkocht, tongen waren hoe wel niet duur, toch bevredigend van prijs voor dezen tijd evenals kabeljauw, tarbot en scharren. Botvisscherij was er weinig tot heden. NIEUWE ZAAK. Hedenmiddag 3 uur opent de heer M. v. d. Wijst in het perceel Kanaal weg 85 (naast het Postkantoor) een zaak in rij wielen en motorrijwielen. Deze nieuwe zaak moet worden beschouwd als een filiaal van de bekende rijwielzaak van den heer v. d. Wijst op de Hoofdgracht, en is uitsluitend gespecialiseerd in rijwielen en motoren, waarvan groote keuze voorradig is (vooral ,,Sparta"-riiwielen). Tevens is In de vergadering van Woensdag 1.1. werd het Bureau der Kamer met alge- meene stemmen herkozen, zoodat ook dit jaar de heer M. A. Kolster als Vice-Voor- zitter optreedt. De Nieuwjaarsrede hebben wij in ons nummer van Donderdag grootendeels ge publiceerd. De nieuwe Inspectie te Den Helder. De firma Vroom Drees m a n n te Alkmaar had de Kamer verzocht te wil-1 len bevorderen, dat de thans te Den Hel der gevestigde Inspecteur voor de Omzet belasting naar Alkmaar zou worden over geplaatst omdat deze gemeente meer cen trum is en meer handel heeft. De heer Grondsema wenschte dit adres te steunen, omdat het z.i. toch niet juist was, dat men uit het centrum van den handel steeds naar Den Helder moest gaan om inlichtingen in te winnen. De heer De Raat achtte deze regeling ook niet ideaal; misschien zou het moge lijk zijn om een bevoegd ambtenaar hier te krijgen. De heer Grunwald, die zich op dit punt had georiënteerd deelde mede, dat het hier niet alleen geldt den Inspecteur voor de Omzetbelasting, doch den Inspec teur voor de invoerrechten en accijnzen, die tevens toezicht uitoefent op het recherchevaartuig, dat in Den Helder ge- stationneerd is. Mede met het oog op de Marine, moet in Den Helder altijd iémand aanwezig zijn, die direele beslissingen kan nemen voor vraagstukken met be trekking op de invoerrechten. Spr. erkent, dat Alkmaar meer handel heeft dan Den Helder, doch de Omzetbelasting zal zóó zijn, dat in den beginne er veel vraag stukken moeten worden opgelost, terwijl later de zaak beter zal loopen. Boven dien wil het spr. voorkomen, dat de In specteur meer voor contröle naar de zaken toe zal gaan, dan deze hij zich zal doen ontbieden. Het komt spr. dus voor, dat deze bestaande toestand de meest logi sche oplossing was. De Voorzitter is het met den heer Grunwald eens. Bovendien is de regeling getroffen, dat de adj.-secr. der Kamer regelmatig overleg zal plegen met den Inspecteur, zoodat de zakenmenschen buiten Den Helder hun wenschen kenbaar kunnen maken aan een heer Holsmuiler, die 2 malen per week met den Insp. con fereert. Het schrijven werd voor kennisgeving aangenomen. Wet op uitverkoopen en op ruimingen. Dit voor den middenstand belangrijke wetsontwerp werd toegelicht door Mr. Moens, die in het licht stelde, dat de arbeidssfeer van de Kamer zeer belang rijk werd uitgebreid. De heer C o 11 o f vestigde de aandacht op een goed contact tusschen de Kamer en de Middenst. Vereenigingen met be trekking tot deze materie. Bewonderenswaardige opofferings gezindheid van een zoon. Een dezer dagen geraakte, even buiten de gemeente, een oude vrouw te water, doordat zij door den hevige» mist den weg bijster was geraakt, toen zij op weg was naar haar zoon die ongeveer een kwartier gaans bij baar vandaan woont. Een wielrijder, die toevallig passeerde, bemerkte een hevig gespartel in het water en zonder zich een oogeublik te bedenken wierp hij zijn rijwiel aan den kant en sprong in bet water. Toen de moedige redder de drenkelinge aan den kant had gebracht, zag hij tot zijn groote vreugde dat hij zijn moeder had gered. Voorbijgangers hadden ijlings genees kundige Hulp ingeroepen en de aanwezige dokter achtte opname in het ziekenhuis, van redder zoowel als geredde, noodzake lijk. Beiden maken het thans redelijk wel. Bij ons bezoek aan den moedigen red der, verklaairde deze op onze vraag, of hij ook finaritieele nadeelen van zijn opname in het ziekenhuis ondervindt, dat hij tegen loonderving tengevolge van een ongeval, ziekenhuis- en operatiekosten verzekerd is! en dat hij ook de moeder verzekerd had, bij de N.V. Verzekering Mij. „Noord- Holland", bij welke Mij. men zich reeds tegen betaling van 6 cent per week kan verzekeren voor ziekenhuis en operatie kosten. Bijkantoor te Den Helder: Fa. van LeeuwenJacobs, in Assurantiën. Tel. 687, Polderweg 14. Agent J. B. Al, Blo..raat 11. Vert. der OLVEH (Onderlinge Levens Verzeke ring van Eigen Hulp). (Adv.) Besloten werd dit wetsontwerp te doen behandelen door de Handels-Commissie. Wij nemen hieronder de belangrijkste bepalingen over. Hulde voor de snelle posthe-1 zorging! Bij de rondvraag heeft de heer G r u n- wald onder instemming van de Kamer hulde gebracht aan den Commandant dei- Marine voor zijn medewerking, opdat de post van de „Pelikaan" hier 's nachts nog bezorgd kon worden en aan de postbestel- lers voor hun vrijwillige arbeid om de brieven direct na aankomst te bezorgen. Zondag 7 Januari 1934. DEN HELDER Ned. Her*. Gem. (Nw. Kerk. Weststraat) 's Morgens 10.30 uur, Ds. F. W. J. v.d. Poel. Bevestiging van ouderlingen en diakenen. Ned. Hen. Gem. (Westerkerk. Westplein) 's Avonds 6.30 u„ Ds. H. A. Enklaar Onderwerp: „Mij strekkende naar hetgeen vóór is." (Pliil. 3 14.) Geref. Kerk (Julianapark). 's Morgens 10 uur, Ds. Joh. Meynen 's Avonds 5.30 uur, Ds. F. Tollenaar Kerkdienst (Chr. Mil Tehuis, Kanaalweg) 's Morgens 10 uur, Ds. F. Tollenaar 's Avonds 5.30 uur, Ds. Joh. Meijnen Oud Geref. Kerk (Hoogstraat). 's Morgens 10 u. en 's avonds 5.30 u. Ds. N. v.d. Kraats Chr. Geref. Kerk (Steengracht). 's Morgens 10 uur en 's middags 5 uur Leesdienst. fierst. Evang. Luth. Gem. (Weezenstr.) 's Morgens 10.30 u., Ds. P. II. Borgers Liturgische Godsdienstoefening. On derwerp: „De Ster van Bethlehem". Dnopsgez. Gem. 's Morgens 10 uur, Ds. P. J. Smidts Evangelisatie (Palmstraat). 's Morgens 10 en 's avonds half zes J. Sevensma van Amsterdam. Evangelisatlegebouw, Vijzelstraat: Zondagmiddag 4 uur, straatprediking Molenplein. Verschillende sprekers. Bijeenkomst 's avonds 8 uur. Verschillende sprekers. Leger des Hells. 10 uur v.m. Hèiligings-.NauieukomsÉ 3.30 uur n.m. Openlucht-Samenkomst Plantsoen. 8 uur n.m. Verlossings-Samenkomsfc Oud-Katholieke Kerk (Langestraat 78). 's Morgens 10 uur, kerkdienst. Past Ph. Moleman Hersteld Apostolische Zending Gemeente Sluisdijkstraat hoek Schagenstraat. 's Morgens 10.30 uur. dienst Kerk van Jezus Christus. .lansendwarsstraat 8. 's Morgens 9.30 en 's avonds 5 uur Samenkomsten. HUISDUINEN Ned. Herv. Gemeente. 's Morgens 10 uur, Ds. Witkop. In het verslag betreffende de vergade ring van de Kamer van Koophandel, el ders op deze pagina opgenomen, wordt medegedeeld, dat het wetsontwerp tot het beteugelen van excessen op het gebied van uitverkoopen en opruimingen in han den is gesteld van de Handelscommissie der Kamer van Koophandel. Wij nemen er de belangrijkste bepalingen uit over. „Uitverkoop". Artikel t. VAN GALENSTRAAT 71 - TEL. 399 1. Het is verboden in den detailhandel een verkoop als uitverkoop aan te kondi gen zonder daartoe van de Kamer van Koophandel en Fabrieken, binnen welker gebied dé verkoop zal worden gehouden, ingevolge deze wet verkregen vergunning en anders dan in verband met: a. de opheffing eener winkelnering; b. de opheffing van den verkoop van een of meer soorten van goederen, tot eene winkelnering behoorende. 2. Een als uitverkoop aangekondigde verkoop mag niet langer duren dan drie maanden. „Opruiming". Artikel 2. 1. Het is verboden in den detailhandel een verkoop als opruiming aan te kondi gen zonder daartoe van de Kamer van Koophandel en Fabrieken, binnen welker gebied de verkoop zal worden gehouden, ingevolge deze wet verkregen vergun ning en anders dan: a. ten hoogste tweemaal per kalender jaar, in verband met jaars- of seizoens wisseling: b. in verband met bijzondere omstan digheden, als verplaatsing of overdracht eener winkelnering. 2. Een a's opruiming aangekondigde verkoop mag niet langer duren dan één maand. Artikel 3. Met het aankondigen van een verkoop als uitverkoop of als opruiming wordt gelijkgesteld elke zoodanige aankondi ging, welke den indruk kan wekken, dat een uitverkoop of eene opruiming wordt gehouden. Artikel 4. 1De Kamer van Koophandel en Fa brieken zijn bevoegd, ten aanzien van binnen haar gebied gevestigde winkel neringen tijdvakken vast te stellen, waar binnen verkoopen, in verband met het be paalde in artikel 2. eerste lid. onder a. als opruiming aangekondigd, uitsluitend mo gen worden gehouden. Van deze vast stelling geschiedt openbare kennisgeving. 2. De tijdvakken, in het vorig lid be doeld, kunnen verschillend zijn voor ver schillende gemeenten en verschillende soorten van winkelneringen. Artikel 5. Het is verboden in een verkoop, als uit verkoop of als opruiming aangekondigd. Hoewel het noch als zwemwater, noch als drinkwater kan worden beschouwd, is het Heldersch Kanaal langen tijd een ergernis in het oog, of liever in den neus der Commissie geweest. Jaren lang keer de in haar verslagen de stereotype klacht terug: „De toestand van het Heldersch Kanaal een groot en open afvoemool bleef ook dit jaar onveranderd Geen wonder dus, dat de Commissie, toen haar in 1915 een plan tot verbetering werd gezonden (het plan-Krijnen), daarom trent aan het gemeentebestuur een gunstig advies uitbracht. Nog vóór dit plan ten uitvoer werd gebracht door het graven van een verbindingskanaal tussc ïen e Heldersch Kanaal en de fortgrachten, droeg de Commissie aan haar lid Dr. r C. Redeke op een onderzoek naar den toenmaliqen toestand van het Heldersch Kanaal in te stellen. Dit onderzoek, waar- Het tweede artikel is opgenomen in liet nummer van Donderdag 4 Januari j.1. van het biologisch gedeelte door Dr. Re deke, het scheikundig gedeelte door de heeren Stutterheim en Post werd verricht, geschiedde in 1916. De uitkomsten zijn echter eerst in het jaarverslag over 1924 opgenomen. Laten wij thans rusten de maatregelen, die de strekking hadden, het ontstaan van ziekten te voorkomen en gaan wij over tot diegene, die ten doel hadden de verdere verspreiding van een reeds ont stane ziekte te vermijden. Hiertoe behoor den o. a. de kennisgevingen van gevallen van besmettelijke ziekten, door de Com missie verzonden aan de uitleenbibliothe ken: de wenken aan de gezinnen, waarin een dergelijke ziekte voorkwam, aanvan kelijk door de Commissie, later door het gemeentebestuur uitgereikt: in zekeren zin ook de exemplaren van het Maandblad der Vereeniging tegen de Kwakzalverij, door de Commissie aan verschillende openbare inrichtingen hier ter plaatse verzonden. Onder deze rubriek kan ook worden besproken de gelegenheid tot afzondering en verpleging van zieken in het gemeen telijk ziekenhuis. Dit vond de Commissie bij haar optreden in een zeer onvoldoen den toestand. In hare verslagen over 1903 en 1904 somt zij o. a. de volgende gebre ken op: tocht tengevolge van slecht slui tende ramen, te kleine operatiekamer, lig ging van het lijkenhuis naast de keuken, het ontbreken van ventilatie, die alleen door het openen van ramen kon geschie den, te smalle gangen en een trap zoo steil, dat patiënten niet anders naar bo ven gedragen konden worden dan met groot levensgevaar, zoowel voor henzel- ven als voor de verpleegsters. Vermelden wij tenslotte nog. dat de verwijdering der faecaliën niet anders dan in emmers kon geschieden, dan mag het verwondering wekken, dat de gemeenteraad, op voor stel van B. en W. een ingediend plan voor een nieuw ziekenhuis verwierp, zij het ook dat dit geschiedde op grond van den financieelen toestand der gemeente. Gelukkig werd echter in de jaren 1905 en 1906 het oude ziekenhuis zoodanig verbouwd, dat van „een nieuw gebouw" kon worden gesproken. Aan de eischen, die men tegenwoordig stelt, voldeed het weliswaar nog niet: zoo werd b.v. de operatiekamer door een kachel verwarmd en door gas verlicht. In 1924 werd besloten het gemeente lijk ziekenhuis over te brengen naar het Marine-Hospitaal. Het voormalige zie kenhuis aan de Kerkgracht werd daarna ingericht tot een verblijfplaats voor- oude mannen en vrouwen. Deze oude lieden gingen daarbij zeer vooruit, want het huis in de Breedwarsstraat, waar zij tot dien vertoefden, was voor dat doel weinig ge schikt. De Gezondheidscommissie had er al meermalen over geklaagd en den toe stand „de gemeente Den Helder onwaar dig" genoemd. Het huis in de Bree dwarsstraat kreeg een bestemming, die wel zeer van de vorige afweek: het werd tot jeugdherberg ingericht. Maar het wordt tijd. deze bloemlezing uit de „bevindingen en handelingen der Gezondheidscommissie te eindigen en de slotsom te trekken. Heeft de aanwezigheid der Gezondheidscommissie een gunstigen invloed op den gezondheidstoestand in deze gemeente gehad? Deze vraag kan uit den aard der zaak niet met volstrekte zekerheid beantwoord worden. Dat de gezondheidstoestand in deze gemeente in de laatste dertig jaren verbeterd is, kan worden afgeleid uit de verslagen der Commissie zelve en wel uit de cijfers omtrent ziekte en sterfte. Ne men wij telkens het gemiddeld cijfer over de eerste tien jaren, waarover de statis tiek loopt en over het laatste tiental, dan krijgen wij het volgende. Voor de jaarlijksche sterfte per duizend inwoners: 19021911 gemiddeld bijna 11; 19231932 gemiddeld ruim 8. Voor het aantal gevallen van rood vonk: 19041913 gemiddeld bijna 43 p. jaar; 19231932 gemiddeld ruim 28 p. jaar. Voor het aantal gevallen van diph- therie: 19041913 gemiddeld ruim 18 p. jaar; 19231932 gemiddeld bijna 5 p. jaar. Voor het aantal gevallen van typhus: 19041913 gemiddeld 6]/2 p. jaar; 19231932 gemiddeld Y2 p. jaar. De vooruitgang is onmiskenbaar. Na tuurlijk zou het dwaasheid zijn. die voor uitgang uitsluitend aan de aanwezigheid van de Gezondheidscommissie toe te schrijven: talrijke factoren hebben hiertoe medegewerkt. Daartoe zijn o. a. te reke nen de verbeterde hygiënische inzichten bij de bevolking in het algemeen en in het bijzonder bij het gemeentebestuur, dat niet meer zoo bevreesd is als zijn voor gangers in het begin dezer eeuw waren om geld uit de gemeentekas te besteden voor hygiënische doeleinden. Kan de Gezondheidscommissie gemist worden? Vele bewoners, vooral van kleine wo ningen, die tot nu toe bij geschillen met de eigenaars over het onderhoud der hui zen de bemiddeling der Gezondheids commissie inriepen, zullen deze vraag wellicht ontkennend beantwoorden. Het is te hopen, dat zij in het vervolg voor hunne klachten een welwillend gehoor zullen vinden bij het bureau voor gemeen tewerken. Het gewenschte resultaat, de aanschrijving van het gemeentebestuur aan den eigenaar, kan langs dezen weg ook worden bereikt. Zou men inderdaad mogen aannemen, dat het algemeen hygiënisch inzicht in deze gemeente in den loop dezer eeuw- zoodanig is vooruitgegaan, dat noch het gemeentebestuur, noch de ingezetenen de voorlichting of aansporing der Gezond heidscommissie meer behoeven? Alleen de toekomst zal het antwoord op deze vraag kunnen geven. C. H. K.

Heldersche Courant | 1934 | | pagina 9