Buitenlandsch Overzicht. DIAMANT HONIG'S JULIENNESOEP 6 borden voor 20 ets. NIEUWSBLAD VOOR DEN HELDER, KOEGRAS, TEXEL, WIERINGEN EN ANNA PAULOWNA Bak- en Braadvet No. 7382 EERSTE BLAD ZATERDAG 20 JANUARI 1934 62ste JAARGANG Na de revolutie op Cuba. De ontslagen bij de Marine Voor ECHTE Geldersche Vleeschwaren J. J. v d. Plaat, Spoorstraat 53. Voorontwerp -automaten- wet. Gunstige regeling om onjuiste belanstingaangifte te verbeteren. DfE ELLENDIGE RUGPIJN Liefde in de Wildernis HELE CHE COURANT Abonnement per 3 maanden bij vooruitbet.: Heldersche Courant fl.50; voor Koegras, Anna Paulowna, Breezand, Wieringenen Texel f 1.65;binnen- land f 2.- Nederl. Oost- en West-Jndië per zeepost t 2.J0, idem per mail en overige landen f 3.20 Losse nos. 4ct.;fr.p.p 6ct. Zondagsblad resp f 0.50 f 0.70, f 0.70.M.- Modeblad resp. f 1.20, f 1.50, f 1.50, 11.70 Verschijnt Dinsdag-, Donderdag- en Zaterdagmiddag. Redacteur: P. C. DE BOER. Uitgave N.V. Drukkerij v/h C. DE BOER Jr. Bureau: Koningstraat 7fc - Telefoon: 50 en 412 Post-Girorekening No. 16066. ADVERTENTIËN: 20 ct. per regel (galjard). Ingez. meded (kolombreedte als redaction. tekst) dubbele prijs. Kleine advertentiën (gevraagd, te koop, te huur) bij vooruitbetaling 10 ct. per regel, min. 40 ct.; bij niet-contante be taling 15 ct. per regel, min. 60ct. (Adres Bureau van dit blad en met brieven onder no.: 10 ct. per advertentie extra). Bewijsnummers 4 ct. Rechtsverkrachting in Duitschlandde drie Buigaren nog niet op vrije voeten. De vernieling van de geestelijke vrijheid alles onder één vaandel. Duitschland en de Saarkwestie. RechtS' verkrachting in Duitschland In ons vorig num mer hebben we een bericht opgenomen over het bezoek van de moeder van Dimi- trof op het ministerie van buitenlandsche zaken te Berlijn, om inlichtingen te vragen over het lot van haar zoon. Het resultaat van dit bezoek was verre van bevredigend, want zij kreeg le hooren, dat haar zoon waar schijnlijk nog langen tijd gevangen zon blijven. De wereld heeft hier schande over geroepen. En terecht, het is een ver krachting van alle rechtsgevoelens. Toen de onschuld van Dimitrof en de 2 andere Bulgaren duidelijk aan het licht gekomen was, voor wat betreft het feit, waarvoor ze terecht stonden, had Duitschland het drietal oogenblikkelijk in vrijheid moeten stellen. Maar het Duitschland van heden vraagt niet wat recht is, het handelt naar eigen doeddunken en wanneer het vreest dat Dimitrof een felle bestrijder zal wor den van het huidige stelsel, dan laat het hem rustig zitten in zijn cel, doch ver geet dat dit tevens den felsten tegenstand zal uitlokken tegen het bestaande regime. De N. R. Crt. schreef Donderdagavond In een overzicht: Duitschland heeft een lichtvaardig spel gespeeld met Dimitrof, en in ieder opzicht verloren. Het had hem, toen het hem oppakte, volgens het gemeene recht, gevoelig kunnen straffen. Wat hij zelf voor het rijks gerechtshof verteld heeft over zijn leven en werken te Berlijn, zou voor een Duitscher op het oogenblik voor- vele jaren gevangenis voldoende zijn geweest. Berlijn heeft echter „naar hooger" met hem gestreefd, en zich, door hetjuislukken van dit experi ment, gruwelijk in het ongelijk ge steld. Het heeft zelf, door de licht vaardige vervolging wegens een hals misdaad, zijn werkelijke vergrijpen, zelfs in Duitsche oogen, tot bagatellen gemaakt. Het heeft de consequenties daarvan te aanvaarden, wil het Dimi trof niet in de gelegenheid stellen tot nog veel grooter schade voor het aan zien van Duitschland te worden. Duitschland heeft verloren, en het heeft geen betere keus dan dit verlies te Jiquideeren, door Dimitrof uit het land te zetten, d.w.z. naar Moskou te laten vertrekken. Nergens ter wereld is hij on schadelijker zoowel als communistisch propagandist als voor Duitschland zelf. Te Moskou kan hij communisme predi ken voor communisten en voor al dan niet vrijwillige volgelingen van commu nisten. Zet men hem voor de radio, dan zal zijn aantrekkingskracht voor de rest van de menschheid snel vervlogen zijn. De Duitsche regeering heeft slag op slag tegen Dimitrof verloren, zegt het blad elders, en het eenige wat haar over-1 blijft is, daar nu een streep onder te zetten. Ook in Engeland en andere landen ageert men met krachtige pleidooien aan het adres van de Duitsche regeering om de drie vrijgesproken Bulgaren thans on- \ervijkl vrij te laten. als superieur voorgetrokken. Op straat en onder het spel worden de jongens, die nog deel uitmaken van een Katli. Jeugdbond, als minderwaardig terzijde geschoven. Het komt meermalen voor, dat een jongen uit een confessioneelen jeugdbond huilend thuiskomt met een bedrukt minderwaardigheidsgevoel. Kin deren kunnen hart en fanatiek zijn. Op een brallerige manier worden de katholieke jongens gevoelig gemaakt voor het bloed, dat zooveel Hitler-knapen voor den Führer, volk en vaderland ver goten hebben. Dat bloed roept om eer herstel en de geslagen wonden moet de jeugd van heden helen. De jongens wor den aangespoord de confessioneele bon den te verlaten en zoo noodig deszelfs leiders (misleiders heet het) in het ge zicht te slaan. Alles onder één vaandel Duitschland en de Saarkwestie 45 ets p. pond - 22', ets p. half pond Depot Den Helder M. A. GRUNWALD Wij schreven in ons vorig overzicht van een studiereis, die een redacteur van de Nieuwe Koerier (R.K.), door Duitschland heeft gemaakt, om de positie van het Katholieke gemeen schapsleven na te gaan. Uit een van de artikelen namen we een passage over. De interessante artikelenreeks is vervolgd en wij vinden ook in de vervolgartikelen eenige passages, die typeerend zijn voor liet tegenwoordige Duitschland en waar in opnieuw scherp wordt belicht dat er van geesteijke vrijheid geen sprake meer is. Zoo schrijft hij b.v. over de nieuwe Duitsche geloofsbeweging o.m.: Voor de verwezenlijking der nat.-socih- listische idee op alle gebieden des levens zijn uiterlijke organisaties en dwangme- i thodes niet voldoende. Dat voelen leiders als een Baldus van Schirach ook. Daarom 1 is het streven er op gericht, de oude christelijke levensbeschouwing te ver nietigen en daarvoor in de plaats te stel len „der neue deutsche Glaube". Alseerste vraag rijst nu: waarom ge- looven deze lieden. De meesten hunner gelooven aan een God, een Almacht. Maar niet aan een God, die de Vader is van een Goddelijken Zoon Jezus Christus en met Hem de oorsprong van den Heili gen Geest, Zij gelooven op z'n minst aan een Almacht, zooals per saldo ook de hei denen aan een Godheid gelooven. Men kan hierin zien een afstraling der open baring, maar dat neemt niet weg dat er nimmer een compromis gesloten kan worden tusschen Christenen en Deutsch- geloovigen. Duizenden z.g. vernieuwde en „ricli- tige Duitschers" hebben zich in een Germaansch religieuze stemming aan een onbekenden God overgegeven. En over de vereeniging der Duitsche jeugd, naar men weet zijn de nationaal- j socialisten ijverig bezig om de Duitsche jeugd in één naar Hitier genoemden bond te vereenigen, heet het: In zijn actie voor de Duitsche jeugd, schroomt een leider als Baldur von Schi rach niet, om alle middelen aan te wen den. De geuniformde Hitier-jugend wordt Duitschland heeft geweigerd, zooals men weet uit een bericht in ons vorig nummer, om deel te nemen aan de besprekingen te Genève over het Saargebied. Een offi cieus Duitsch commentaar op de nota waarin Duitschland deze weigering be kend maakt, behelst o.a. dat de Duitsche regeering eventueel niet zou weigeren zitting te nemen in een commissie, die in het Saargebied de wijze van stemming zou vaststellen, mits ook Frankrijk in die commissie is vertegenwoordigd. Duitsch land zou dan niet als lid van den raad, doch slechts als belanghebbende partij medewerken. De Londensche corr. van de N. R. Crt. telfoneerde Donderdagochtend aan zijn blad: In een artikel over de eenige verstan dige Saai-politiek verklaart de Daily Te- legraph zich zonder voorbehoud tegen het geopperde denkbeeld, dat de stem ming over dit gebied uitgesteld zal wor den tot 1940 of zelfs later. Hoewel het blad inziet, dat de nazi's velen in het Saargebied bang hebben gemaakt voor represaillemaatregelen, zegt het, niet te kunnen inzien, hoe de Raad van den Volkenbond mogelijkerwijze in dit ver zoek zou kunnen treden. De Daily Mail schrijft, volgens Reuter, dat de weigering van Duitsch land een nieuwe slag is voor den Volkenbond. De Britsche regeering moet voor zichtig zijn en het is te betreuren, dat zij de herkiezing van Knox heeft toegelaten. Engeland heeft geen groote belangen in het Saargebied en het zou beter zijn geweest indien de Britsche commissaris terugge trokken was. De Volkenbondsraad, zou, naar Reu ter meldde, gisteren Knox, den president der regeeringscommissie voor het Saar gebied hooren. Men weet, dat de Raad zich in deze zitting niet heeft uit te spre ken over de veiligheidsmaatregelen, welke voor en tijdens de volksstemming van 1935 noodig worden geacht. Zijn taak is thans slechts van gedachten te wisse len over de voorbereiding dier volkSr stemming. Nieuwe stakingen. In het nr. van Donderdag hadden wij het bericht dat de „kolonel" Batista zich wederom van het gezag had meester ge waakt. Thans komt weer tijding uit Cuba, dat er bij de posterijen en de telegrafie stakingen zijn uitgebroken. De eisch dei- ontevredenen is, dat Batista zal aftreden. De nieuwe troebelen. President Hevia afgetreden. In Cuba is de staat van beleg afgekon digd. President Hevia is afgetreden en kolonel Carlos Mendieta, de leider van de oppositie, heeft het presidentschap aan vaard. Mendieta wordt gesteund door sterke politieke partijen en door leger en vloot. Vijftien Amerikaansche oorlogssche pen liggen in de jCubaansche wateren ge reed om 300 mariniers aan wal te zetten, I zoodra dit noodig is ter bescherming van leven en eigendommen van de Ameri kaansche staatsburgers op Cuba. haling der overtreding binnen twee jaren sedert vroegere veroordeeling, kan hech tenis van ten hoogste twaalf dagen of geldboete van ten hoogste 50 worden opgelegd. De titel van de nieuwe wet zou luiden: „Verkoopautomaten-wet". Uitspraak Centrale Raad van Beroep. Comestibles - Delicatessen. Telefoon 420. Wat de automaat mag verstrekken. De Tel. publiceert enkele bepalingen uit een voor-ontwerp van wet betreffende den verkoop door middel van automaten, i Van bijzonder gewicht voor den win kelstand zijn de artikelen 4 en 5 der ont worpen wettelijke bepalingen. Zij luiden: Het is verboden door middel van een verkoop-automaat andere voor- werpen of stoffen aan het publiek te verkoopen dan zoodanige, als in den -winkel, waarbij de automaat behoort, aan het publiek in het klein plegen verkocht te worden. Het is verboden een verkoop-automaat bij te vullen gedurende den tijd dat de winkel, wearbij hij behoort, ingevolge de bepalingen der Winkelsluitingswet of van een krachtens die wet geldende ver ordening voor het publiek gesloten moet zijn. Alle verkoopautomaten, met uitzonde ring van die geplaatst in hotels, etc. moe ten zoodanig zijn geplaatst, dat de bij vulling daarvan uitsluitend op van den openbaren weg af gemakkelijk zichtbare wijze kan geschieden. Ook voor de auto maten in hotels, restaurants koffiehui zen en daarbij behoorende open riumten moet de bijvulling gemakkelijk te zien zyn. Bij de strafbepaling voor overtreding der wet spreekt het voorontwerp van een hechtenis van ten hoogste zes dagen of geldboete van ten hoogste 25. Bij her De Centrale Raad van Beroep heeft Woensdag uitspraak gedaan in de zaak betreffende de tien ontslagen marinemannen en hun beroepen on gegrond verklaard. De marineman nen zjjn door deze uitspraak, in hoogste instantie derhalve, in het on gelijk gesteld. Hun ontslag gaat dus door. Zooals men zich herinneren zal, waren deze mannen allen wegens ongeschikt heid ontslagen. Zij werden n.L niet meer betrouwbaar geacht en niet meer ge schikt voor den dienst. Daarop zijn zij bij den Centralen Raad van Beroep in be roep gegaan. Op 19 October van het vorig jaar heeft de Centrale Raad een nader onderzoek gelast, daar de Raad niet over voldoende gegevens beschikte. Op 27 December j.1. diende de zaak voor den Centralen Raad van Beroep te Utrecht, waarbij mr. L. A. Donkers te Rotterdam voor de marinemannen als pleiter optrad, ten einde te trachten hun ontslagen ongedaan te maken. Thans echter is uitspraak in hoogste instantie gedaan. (Tel.) vervolging tegen hen zal worden inge steld. De minister van financiën heeft echter gemeend, nog voor éénmaal de gelegen heid te moeten geven om, onder zoo wei nig mogelijk bezwarende omstandighe den, onjuiste aangiften te verbeteren. Van allen, die in het verleden on- - juiste aangiften mochten hebben ge daan en hun fout vóór 1 Maart 1934 herstellen door van de ontduiking mededeeling te doen aan den Inspec teur, zal niet meer worden gevorderd, dan de enkelvoudige belasting over het belastingjaar of de belasting jaren, waarvoor de aangifte onjuist is geweest. Daarbij zal niet verder worden terug gegaan dan tot het belastingjaar 1931/32. Heffing van verhooging blijft dus achter wege, terwijl strafvervolging niet zal wor den ingesteld. Dit zal ook het geval zijn, indien op het tijdstip, waarop de mede deeling van de ontduiking wordt gedaan, de Inspecteur de onjuistheid van de aan gifte reeds vermoedde of op 't spoor mocht zijn gekomen en den belastingplichtige tot het verstrekken van inlichtingen of tot het geven van inzage van boeken en bescheiden mocht hebben uitgenoodigd en zelfs ook dan, indien de verbetering een aangifte van een overledene zon be treffen, en de onjuistheid uit een in te dienen successiememorie aan het licht zou komen. Men vestigt er echter drukkelijk aandacht op, dat Naar de N. R. Crt. van bevoegde zijde verneemt, heeft de minister van finan ciën aan de inspecteurs der belastingen medegedeeld, dat alle aanschrijvingen worden ingetrokken, waarbij hun werd opgedragen een tegemoetkomende hou ding aan te nemen tegenover personen, die de belastingadministratie met de door hen begane ontduikingen van inkom stenbelasting en van vermogensbelasting geheel uit eigen beweging in kennis stel len. Dit vindt zijn grond hierin, dat bij de uitvoering van de reeds tot stand ge komen of in uitzicht gestelde nieuwe be lastingen (b.v. omzetbelastng, naar het vermogen van instellingen van de doode hand) gegevens ter kennis van de belas ting-administratie .zullen komen, die dienstbaar zullen worden gemaakt aan de controle van de aangiften, voor de be lastingen naar het inkomen en vermogen. Deze controle kan voor hen, die in het verleden onjuiste aangifte van hun in komen of vermogen hebben gedaan en die de tot nu toe geboden gelegenheid om hun aangiften „vrijwillig" te verbeteren, ongebruikt lieten voorbij gaan, ernstige gevolgen hebben. Niet alleen zal bij ont dekking van de fraude de te weinig ge heven belasting met viervoudige ver hooging worden nagevorderd, maar bo vendien loopen zij de kans, dat een straf- Wanneer gij 's morgens bil het opstaan gekweld wordt door pijn in uw rug, welke onuitstaanbaar is bij bukken, bij de ge ringste inspanning en die u steeds on dragelijke last veroorzaakt bij uw dage- lijksch werk, toont dit aan, dat de onzui verheden niet voldoende uit uw bloed ge filtreerd worden. Vooral ook als zich daarnevens verschijnselen vertoonen, als voortdurende hoofdpijn, duizeligheid, wallen onder de oogen, een afgemat ge voel, enz. De organen, wier taak het is om het bloed te zuiveren van de erin voorkomende afvalstoffen, werken traag of zijn verzwakt, en verwaarloozing van deze verschijnselen kan voeren tot zeer r.ngewenschte verwikkelingen. Komt uw organen te hulp bij de eerste waarschuwende kenteekenen, dat zij niet in orde zijn. Foster's Rugpijn Nieren Pillen zijn een speciaal middel voor bovengenoemde kwalen. Zij zijn wetenschappelijk samen gesteld en beoogen slechts één doel: het opwekken tot gezonde werking der or ganen, die zorg dragen dat uw bloed voortdurend goed gefiltreerd wordt en die de onzuiverheden eruit afvoeren. En dat zij inderdaad volkomen voldoen aan de eraan gestelde verwachtingen, toonen de duizenden getuigschriften uit alle dee- len der wereld van dankbare personen, die hun gezondheid herkregen met be hulp van Foster's Rugpijn Nieren Pillen. Verkrijgbaar bij apothe kers en dro gisten af 1.- f 1.75 en f3.- per doos. Let vooral op den juisten naam. SJGPUNf Nieren petia-Eul, Feu 111 eto n Naar het Engelsch van Ottwell Binns 32) „Wat is er?" vroeg ze snel. „Er is buiten iemand," antwoordde hij. „Ik hoorde het trillende geluid van een gespannen boog en het gesuis van een pijl over mijn hoofd. Iemand mikte op me.aha, daar heb ik hem!" Stane wees naar den wand van de hut, waar een pijl in stak, die nog trilde. Hij ging naar den muur, trok den pijl eruit en bekeek hem. Hij had een ivoren punt en moest met veel kracht afgeschoten zijn. Het meisje keek er naar met oogen, die geen vrees verrieden, al was ze bleek geworden. „Een Indiaan!" zei ze. „Ja." antwoordde hij. „En meer dan één, denk ik. Dat vossengeblaf was een signaal. Zonder twijfel beduidde het dat wij terugkeerden." „Wat zullen we doen?" vroeg Helen rustig. „Doen!" antwoordde hü met een kort lachje. „We zullen gaan eten en afwach ten.'wat gebeuren zal. We kunnen niet anders doen. We moeten wachten tot het Jicht wordt en dan kunnen we misschien Iets naders te weten komen." Helen knikte. „Ja, ik geloof ook. dat er niets anders op zit, en een vijand bui ten is nog geen reden om binnen te ver hongeren." Kalm, alsof de vijandige Indianen een „Dat zal noodzakelijk zijn, denk ik. Ze waren, ging ze verder den maaltijd be reiden, terwijl Stane een deken voor het venster hing, dat het eenige zwakke punt van de hut was. Dit versterkte hij met het deksel van een koffer, waar de eigenaar der hut een bank van had ge maakt en toen hij klaar was, stond het maal gereed. Toen ze zich aan de tafel zetten, lachte het meisje plotseling. „Ik veronderstel, dat we in staat van beleg zijn." „Ik weet het niet, maar het zou me niets veronderen. Het is heel waarschijn lijk." „Ik voel me bepaald opgewonden," zei ze. „Denkt u, dat we moeten vechten?" „Dat hangt er van af. wat de plannen van onze vrienden buiten zijn. We moe ten in ieder geval op onze hoede zijn." „U bedoelt, dat we de wacht moeten houden?" „Dat zal noodzakelijk zijn, denk ik. kunnen probeeren de hut te bestormen, al lijkt me dat niet waarschijnlijk. Ze is nogal sterk gebouwd." „Waarom zouden Indianen ons aan vallen?" „Ik weet het niet. Ze vinden misschien dat we inbreuk maken op de jachtrech- ten." „Misschien is deze vijandigheid de re den, dat de eigenaar van de hut niet terugkeert." „Mogelijk. Dit is een goed jachtterrein; maar hij heeft misschien ondervonden, dat de bnit het risico niet waard is." „Ja!" antwoordde Helen, en na een oogenblik vroeg ze: „Denkt u, dat die Indianen aan den anderen kant van het meer er iets mee te maken hebben?" „Daar is veel kans op, het is zelfs hoogst waarschijnlijk. Ik heb het niet be grepen op dat oude opperhoofd. Er was een sluwe uitdrukking in zijn oogen en het is heel goed mogelijk, dat hij ons bel den zoowel als Anderton uit den weg wil ruimen. De geheimzinnige bezoekers en de man vanochtend in het bosch schnij- nen niet veel goeds te voorspellen. „Maar gaan we dan vechten?" „Natuurlijk, als zij gaan vechten, zullen wij het ook doen ,al hoop ik om uwentwil dat het niet noodig zal zijn." „O, denk maar niet aan mij," luidde het vroolijke antwoord. „Eigenlijk zou ik zoo een vechtpartij wel aardig vinden." Stane keek haar met onverholen be wondering aan. „Ik weet, dat u niet hang zult zijn," zei hij, „en als Anderton er door komt, kan het niet lang duren, voor we hulp krijgen. Ook moeten we er aan denken, dat we ons misschien onnoodig verontrusten. Dat," hij wees in de rich ting van den niil. „kan ook wel alleen maar een moedwillige gril zijn van den een of anderen jager, die ons een schrik wou aanjagen." „Maar dat gelooft u niet?" vroeg He len, terwij] ze naar zijn ernstig gezicht keek. „Wel...." begon hij, maar het meisje viel hem in de rede. „U gelooft het niet," riep ze uit. „Ik weet zeker, dat u het niet gelooft. U hebt al toegegeven, dat u denkt, dat de j toestand ernstig is, net als ik, al beweer ik niet iets van Indianen af te weten. In een toestand als deze is de waarheid het |best en ik weet, beiden weten we, dat er reden tot ongerustheid bestaat. Is het niet zoo?" „Ja," gaf hij toe, „we kunnen niet te voorzichtig zijn." „Zeg me dan, wat er gedaan moet wor den," zei ze verwijtend, „en behandel me niet als een klein kind." Hij dacht eenigen tijd na en antwoord de toen: „We moeten waken, den heelen nacht door. Niet dat ik een aanval ver wacht. De Indianen in het noorden zijn buitengewoon geduldig. Ze zullen een geduld-spelletje gaan spelen en ten slotte een onverwachten aanval wagen. Ze zullen begrijpen, dat we nu op onze hoede zijn en het zou me niet verwonde ren als ze op het oogenblik geheel ver dwenen waren." „Gelooft u dat heusch?" „Op mijn woord van eer." „Dan hebben we op het oogenblik niets te duchten." „Neen. Dat denk ik tenminste niet en u kunt met een gerust hart naar bed gaan." ...laar bed!" lachte het meisje. „Denkt u dan, dat ik naar bed kan gaan, als mijn hart bijna barst van opwinding? Ik zal eerst de wacht houden, misschien dat ik daarna moe en vervelend genoeg zal zijn om te gaan slapen." Stane glimlachte over haar woorden en zijn oogen glinsterden van bewondering, maar wat zij opperde strookte geheel met zijn eigen plannen en hij liet haar be gaan, legde zich op zijn bed van dennen- takken en deed na eenigen tijd of hij sliep. Van waar hij lag, kon hij het ge zicht van het meisje zien, terwijl ze zat, beschenen door den gloed van het vuur. Er lag een peinzende, nadenkende uit drukking op, maar niet het minste teeken van vrees en hij wist, dat haar moedig i optreden geen schijn was. maar dat het den frisschen moed van haar hart ver ried. Helen dacht aan het gezicht van Mis- kodeed, zooals ze dat het laatst gezien had, toen ze van het kamp naar het meer liepen. Ze had de liefde er op gelezen voor den man, die haar metgezel was en in de donkere, wilde oogen had ze de ja- loerschheid van een ongebreidelde na tuur gezien. En terwijl ze daar zat in den gloed van de kachel, voelde ze een vijan dig gevoel in zich opkomen tegen dit zeldzame kind van de wildernis, dat het waagde den man lief te hebben, dien zii zelve liefhad. Ze begreep, uit de gevoe lens, die ze zelf koesterde, hoe de hou ding van het Indiaansche meisje tegen over haar zelf moest zijn en was ge neigd de vijandschap, die zich zooeven geopenbaard had, daaraan toe te schrij ven. Ze wist zeker, dat het meisje eens in de nabijheid der hut geweest was. Mis schien was ze weer teruggekomen, waar schijnlijk langs een korter pad door de bosschen en had zij den boog gespannen en den pijl afgeschoten, die hun angstige voorgevoelens had opgewekt. Maar, waar om was dan de pijl gericht op haar mak ker en niet op haar zelf? Dat kon ze niet begrijpen en na eenigen tijd dwaalden haar gedachten naar het verhaal, dat Stane aan Anderton gedaan had, en het verhaal van den vervalschten wissel, dat deze laatste gedaan had. Samen gaven die twee volstrekte zeker- jheid. Wat een man eens misdaan had, kon hij ook ten tweeden male doen en terwij) ze hoe langer hoe meer overtuigd werd van Gerald Amley's schuld, was ze er zeker van, dat hij de drijvende kracht was geweest, die haar metgezel had laten ont voeren van Fort Malsun. Hij had niet ver wacht Hubert Stane te ontmoeten en toen deze laatste hem om een onderhoud ver zocht had, was hij angstig geworden en had in zijn vreps zijn ontvoering bewerk stelligd. Amley hield van haar, maar nu, al was hij de laatste man die in de wereld over was, zou ze nooit. Een beweging onderbrak haar over peinzingen en ze keerde zich half om, toen Stane van zijn bed opstond. „Hebt u niets gehoord?" vroeg hij. „Niets," antwoordde ze. „Dan zal ik u aflossen, juffrouw Yarde- ly; gaat u nu liggen en slapen." „Ik zal gaan liggen", zei ze met een lachje, „maar ik ben bang, dat slapen nog iets anders zal zijn. Mijn geest is te hard aan het werk!" „U kunt het in ieder geval probeeren," zei hij. „Ik zal u roepen, zoodra zich iets onverwachts voor doet." „Belooft u dat?" vroeg ze. „Ik zou niets willen missen van wat er gebeurt, voor geen geld van de wereld!" „Ik beloof het," antwoordde hij met een glimlach. „Al hoop ik van harte, dat er geen reden zal zijn om mijn belofte te houden." „Ik ben er lang niet zeker van, dat ik dat ook hoop," zei Helen lachend en trok zich gehoorzaam terug naar haar slaap plaats. (Wordt vervolgd).

Heldersche Courant | 1934 | | pagina 1