Directeur Plesman vertelt van de K.L.M. WAT GOED IS„ Van links en rechts. Radi ïo-programma GEMENGD NIEUWS Zl gssffiïï! D<- I- HELDERSCHE COURANT VAN DINSDAG 23 JANUARI 1934. KONIJN's Vleeschwaren Bescherming van de openbare orde. Voorloopig verslag van de Tweede Kamer. Met snelle schreden voorwaarts! JLm."Ju- en A',(?usUls geëxploi- Elf smokkelaars bekeurd Inbraak ten huize van een gemeente-ontvanger. Niets gestolen. Zwervende honden dooden 120 schapen Sneeuwstormen in Kroatië en Bosnië. Het moord-mysterie te Chicago. geeft op aSSe reparatie garantie. fiSlKL" zijn toch verschep gulden in de gemeentekas. Daarvan zou Zaterdagochtend vroeg tachtig gulden aan armlastigen moeteu worden uitbe taald. zoodat het gemeentelijk kassaldo van Veen dan nog precies een tientje be en ..een openbare instelling". Een nadere toelichting acht de commissie in ieder geval noodig. Strafmaat Met betrekking tot de strafmaat maak ten verscheiden leden een vergelijking met de artikelen omtrent beleediging van personen; het maximum bedraagt voor smaad 6 maanden, voor smaadschrift 1 jaar, voor eenvoudige beleediging slechts 3 maanden. Een maximum van 2 jaar, ook draagt. Twintig menschen, die in de gemeen- voor een uitsluitend in den vorm oeiee- teüjke steunregeling vallen, zullen geen 1 digende uiting omtrent een of andere 1hun do-irnQQ^t steun meer kunnen krügen. Veertig te- werkgestelden, die nog drie dagen vorst verlet te goed hebben, ontvangen hun oenten niet. Geld om de loonen en salaris sen uit te betalen is er natuurlijk even min. De volle verantwoordelijkheid voor dezen gang van zaken berust bij den raad, aldus zei ons burgemeester Landweer. Wat er nu zal gebeuren, weet ik nog niet, De regeering houdt al het geld in en wij hebben nng een tientje over. De mogelijk heid. dat het op een tweede Beerta uit draait, is dan ook lang niet uitgesloten. De gemeenteraadsleden stelden zich daarentegen op het standpunt, dat de heer Schouten veertien maanden geleden langs wettigen w eg benoemd is, dat Gedeputeer de Staten deze benoeming hebben goed gekeurd en dat de bedoelde functionaris al dien tijd zyn werk correct verricht heeft. De raad weet, dat de bevolking achter hem staat en bovendien is de raad ern stig gegriefd, dat minister De Wilde op een verzoek om een speciale commissie uit den raad in audiëntie te willen ont vangen, zelfs met geen letter geantwoord heeft. Zaterdag zou de burgemeester naar Den Haag, ten einde de zaak met de mi nisters De Wilde en Oud te bespreken. Hopelijk zal de regeering alsnog eenigs- zins rekening willen houden met de alge meen» opinie in Veen, die meent, dat het geëischt ontslag een onrechtvaardig heid is. Aan het voorloopig verslag, uitge bracht door de vaste commissie voor pri vaat- en strafrecht, in wier handen het wetsontwerp houdende nadere voorzie ningen ter bescherming van de openbare orde is gesteld, wordt het volgende ont leend: De commissie bleek eenstemmig in haar aanvankelijk oordeel, dat uit breiding van de voorloopige hechtenis tot het misdrijf van het voorgestelde art. 137a (beleediging van het publiek gezag of van een openbaar lichaam of een openbare instelling) niet wen- schelijk is. Voorts worden de groote bezwaren, welke aan sommige der ontworpen bepalingen wegens haar vaagheid verbonden zyn, eveneens door de geheele commissie gevoeld. De commissie beschouwt het wetsont werp als vérstrekkend en is van meening, dat het in een rustige sfeer behandeld dient te worden. Benige leden waarschuwen tegen te spoedig toegeven aan de stemming van het oogenblik. Verscheidene leden waren van mee ning, dat het noodzakelijk is, op te tre den tegen de excessen van het anti-semi- tisme. Enkele lec^en meenden, dat het ontwerp in zekeren zin beteekent een afwijking van -den indivldua- Ustischen aard van ons straf recht; zij zagen daarin een socialen inslag: de bescherming, die de wet in het algemeen slechts verleend aan individuen, zal wor den uitgebreid tot groepen. Sommige leden zouden een uitbreiding van de wet op het recht van vereenigen en vergadering overwogen willen zien, in dien zin, dat een vereeniging niet alleen in strijd met de openbare orde geacht zou kunnen worden, wegens haar doel, zooals art. 3 dier wet thans bepaalt, doch eveneens wegens haar feitelijke werk zaamheid. De vraag werd gesteld, of ouder mon deling, ook valt door gebaren en onder afbeelding ook beeld in den zin van beeldhouw werk. Ook werd gevraagd, of opruiing door middel van gramofoon- platen wel onder de nieuwe omschrijving Strafbaarstelling van publieke beleed igingen van het openbaar gezag of van openbare lichamen of instellingen. Hoewel de commissie inziet, dat de lnerhedoekJe wijziging dienstig kan zijn om misbruiken tegen te gaan, betwijfelt of de ontworpen artt. 137a en 1371» onveranderd in ons wetboek van strafrecht kunnen worden opgenomen Keeds liet begrip „beleediging" is zeer vaag. en het schijnt twijfelachtig of men dit begrip wel mag uitbreiden buiten de beteekenu die het thans in onze wet heeft. n.1. die van aantasten van eer en goeden naam, wat alleen by natuurlijke personen mogelijk is. Bevendien wordt in de ontworpen bepalingen voorgesteld bet strafbaar stellen van een uitlating in beleedigenden vorm. Men zou gaarne vernemen, hoe de mi nister de verhouding ziet tusschen het begrip „beleediging" in de bestaande wetgeving eu liet nieuw in te voeren be grip „uitjating in beleedigenden vorm". Nog minder duidelijk is echter, wat precies moet worden verstaan onder „het openbaar gezag", „een openbaar lichaam" openbare instelling scheen hun daarnaast onevenredig hoog, en hetzelfde geldt voor de straffen, die tegen de overige nieuwr in te voeren delicten worden be dreigd. Publieke beleediging van groe pen van de bevolking. Ook hier voelt de commissie zeer sterk het bezwaar, dat de tekst der ontworpen artikelen vaag is. Wat moet worden ver staan onder „een groep van de bevol king"? Voorts worden nog enkele punten ter sprake gebracht, die zoowel de publieke beleediging van bevolkingsgroepen als die van het openbaar gezag en openbare lichamen en instellingen betreffen. Tenslotte zouden enkele leden van de vindt navolging Maar de navolgers blijven toch altijd achter. De laboratoria der Bayer- fabrieken hebben Aspirin uitgevonden tegen hoofdpijn, kiespijn en velerlei andere pijnen. Nergens slaagde men er in, een ander middel te vinden, dat even snel, werkt en tegelijkertijd I onschadelijk is. Uï^lulterto^verkfijgbafè' ofsr>\r buiya £- yO.cts.' en óran;e*^jës van 2 ta6i 3IfrW?- gelegenheid dat de omschrijving van ver schillende verspreidingsdelicten door den wetgever zal worden gewijzigd, gebruik willen maken om een leemte in het arti kel betreffende Godslastering weg te ne men. Art. 147 stelt immers wél strafbaar dengene, die zich in het openbaar. door smalende Godslasteringen op voor godsdienstige gevoelens krenkende wijze uitlaat, doch niet dengene, die eens an ders krenkende uitlatingen van dien aard verspreidt. Toch is het rationeel, deze verspreiding evenzeer strafbaar te stellen als de uitlating zelf. hoezeer de K.L.M. gesteld is op hartelijke samenwerking met de gedeeltelyk op het zelfde traject werkende Engelsche maat schappij. Hier was sprake van een voor beeldige internationale samenwerking, waarby directeur Plesman uitdrukkelijk ook de Air France betrok. De eindindruk, welke wij van den mid dag met directeur Plesman verkregen was van buitengewoon-verheugenden aard. Wij kunnen erop vertrouwen, dat op het gebied der luchtvaart Nederland alle pogingen aanwendt om onder de „rüe gende naties" de primus inter pares t< worden. In dezen eerlyken .enthousiasten strijd staan of vallen wij met de K.L.M. een polis op het leven van haar schoon dochter ad 5000 had thuis gekregen haar zoon revolverkogels had gekocht en die met het bübehoorende wapen nog op dien zelfden dag aan zyn moeder had g Dat was geweest op 11 Nov., d.i. tien daoen voordat de schoondochterbezweek de operatietafel van haar schoon- Binnenland medewerker schrijft Onze Haagsche ons: Toen de heer Plesman, de directeur van de K.L.M., ons, journalisten, in con ferentie ontving om de Nederlandsehe dagbladpers op de hoogte te brengen van den huidigen stand van zaken bij onze nationale luchtvaartonderneming, was zijn taak ongetwijfeld een aangename. En ook voor de gretig luisterende schare was hetgeen komen ging van zeer prettigen aard. Want in deze dagen zijn 't wel in bijzondere mate de persmen- schen, die voortdurend herinnerd worden aan de benarde en in zooveel opzicht ver ontrustende tijdsomstandigheden. Doch thans zouden wij nu eens worden ont haald o peen relaas, dat getuigde van heerlijk optimisme, gegrond op hechte basis! Directeur Plesman heeft geruimen tijd over zijn onderneming gesproken en ieder woord, dat van zijn lippen kwam, was opbouw, visie op de toekomst, ver trouwen in groei en bloei onzer burger lijke luchtvaart. Op sobere wijze werd ons feitenmate riaal voorgelegd en daaruit bleek zonne klaar, dat de K.L.M. gelijk de heer Plesman het ook zeide in het afgelo pen jaar 1933 uiterst-gunstige financieele resultaten heeft mogen bereiken, zoodat de eindrekening ongeveer zes ton gun stiger is dan die in 1932! Voor goed be grip moet hier aanstonds worden bijge voegd, dat dit beteekent: Een minder verlies. Vóór ik overga tot het releveeren van enkele cijfers wil ik eerst even wijzen op hetgeen de heer Plesman heeft gezegd over de toekomst van het vliegwezen in 't algemeen. Hij verklaarde, dat het „heele vliegen nog zoeken" is. Met zeker heid kan worden vastgesteld aldus verder directeur Plesman dat het pu bliek het luchtverkeer naar waarde be gint te schatten en dat het gebruik van de vliegmachine steeds algemeener wordt. Het groote middel tot verdere populari seering blijft: tariefsverlaging! Om dat mogelijk te maken zoekt men steeds naar het zuinigste vliegtuig, waardoor de kost prijs verlaagd kan worden. Hierin schuilt de toekomst van het vliegwezen. Een en ander zal samen moeten gaan met in korting van den reisduur en met een be tere verbinding tusschen stad en vlieg veld. De K.L.M. zal niet vóór het midden van 1935 kunen denken aan belangrijke tariefsverlagingen, want niet eerder zul len snellere vliegtuigen hun intrede kun nen doen, aangezien vele dier toestellen thans nog niet voldoende zijn ontwik keld en beproefd. Waarschijnlijk dacht de heer Plesman hierbij aan het Post jager experiment. Zeer speciaal richtte hij de aandacht op de omstandigheid, dat de vliegsnelheden by de KX.M. op zeer voorzichtige wijze worden opgevoerd. Zoo was b.v. wat de Indië-vluchten betreft de toename der snelheden heel geleidelijk, namelijk in '31 duurde de heenreis 11.79 dagen, de retourreis 10.50 dagen; in '32 waren de cijfers 10.63 en 9.93 en in '33 resp. 9.9 en 9.2. „Niet erg mooi?" vroeg de heer Ples man zich af. Het is niet de kunst iets te doen, maar Iets te blijven doen! En op wat de KX.M. thans presteert is zij trots. De toekomst der Indië-vluchten. Voor dit jaar mag niet worden ver wacht, dat er buitengewoon belangrijke wijzigingen zullen worden ingevoerd, hoewel het streven gericht blijft op een meer dan 'n per weekschen dienst. Voor loopig kan echter nog geen sprake zijn van geregeld nachtvliegen; eerst moeten alle piloten goed getraind zyn, hetgeen thans nog niet het geval is. De schitte rend geslaagde „Pelikaan"-prestatie met eventjes 1424 vlieguren!) staat nog te vee! op zich zelf. Twee nieuwe vliegtuigtypen werden in bouw gegeven (é-én F. 36 en één F. 22), die in dit voorjaar gereed zullen zijn; van den uitslag der proeven, welke met de nieuwe, groote vliegtuigen genomen zul len worden, zal 't afhangen hoe in de toe komst in het materiaal op de Indië-route zal worden voorzien. Er bestaat namelijk aanleiding voor vernieuwing van de vloot op de Amsterdam—Batavia-lyn. De nieuwe vliegtuigen zullen dan ook 30 km ni Ier dan de huidige en heel wat meer comfort bieden. Ook hier zal het middel ter verdere ontplooiing van het snelverkeer tusschen Moederland en over- zeeseh gebied tariefsverlaging moeten zyn. Het is echter te verwachten, dat door de samenwerking met de Engelsche „Im- perial Airways" en de „Air France" welke steeds zeer hecht was de prij zen op de route naar het Oosten geleide lijk naar omlaag zullen gaan. Wat de resultaten van de Indië-lijn in '33 betreft, is de K.L.M. zeer tevreden, al dus directeur Plesman. Het postvervoer bedroeg in '33 44.523 kg, hetgeen een ver meerdering ten opzichte van '32 betee kent van 26 Tevens werd op deze route 3624161 passagier km verkocht, wat beduidt, dat in deze een vooruitgang t.a.v. '32 is verkregen van niet minder dan 110 1 Het goederenvervoer boekte een vermeerdering van 85 Deze cijfers zeggen meer dan vele, vele woorden! De Europeesche lijnen. Ook in Europa is met succes gewerkt, zoo kon de heer Plesman eveneens geluk kig verklaren. Door de K.L.M .werden in '33 in het regelmatig verkeer 40.082 pas sagiers vervoerd, hetgeen weer een ver. meerdering beteekent van 92 Het goe derenvervoer ging met 38 omhoog, doch het postvervoer slechts met 9 Dit is in hoofdzaak te wijten aan het omleg gen aan de verlegging van den nachtpost dienst uit Scandinavië via Brussel, in plaats van zooals in '32 via Amster dam. De regelmatigheid van de luchtdien- sten nam eveneens aanmerkelijk toe, het geen vooral te danken is aan een betere radioverbinding tusschen grondstations en vliegtuigen, terwyl ook de opleiding tot vliegtuigbestuurder in het burger- luchtverkeer vorderde in '33 in snel tem po. Voorts is voor de Europeesche lijnen eveneens in uitbreiding van de vloot voor zien; een F. 22 vliegtuig, plaats biedende voor 21 passagiers zal de verbinding op de Scandinavische lijn onderhouden. In '33 werd de verbinding Londen—Amster dam—-Berlijn wederom door de KX.M. in exploitatie genomen; deze verbinding bleek een succes te zijn, nu er een dienst regeling was getroffen, welke het publiek nog meer dan vroeger in de gelegenheid stelde, van de voordeelen eener snelle luchtverbinding gebruik te maken. Directeur Plesman gaf ons een heel lijstje van het zomer- en herfstprogram der K.L.M. en daaruit bleek, dat verschei dene Europeesche diensten belangrijk werden uitgebreid. Zoo komen er Van 1 Maart a.s. af vier diensten op Londen. Men kan dan b.v. 's middags om 4 uur uit Berlijn, om 's avonds nog in Londen te zyn! Hier wordt ook gedeeltelijk samen gewerkt met de Lufthansa. Men gaat ook „dubbel vliegen" op Malmö. Om 9 uur ver trekkend uit Den Haag, kan men op den zelfden dag nog in Stockholm zyn. Een gedeelte van het traject moet nog per trein worden afgelegd, want Stockholm heeft eerst in den loop van '35 een be hoorlijk eigen vliegveld. Wie interesse heeft raadplege de volledige dienstrege ling. Btnnenlandsch vliegverkeer. Het vliegverkeer binnen onze eigen gienzen ontwikkelde zich ook geleidelijke In '32 maakten slechts 3500 landgenooten een tochtje over Nederlandschen bodera- in het afgeloopen jaar bedroeg het aan tal reeds 10.8001 Voor het eerst heeft men in den winter een lijn aan den gang kun nen houden, namelijk de verbinding Am sterdam HaamstedeVlissingen. Men' hoopt in de toekomst ook den dubbeldaag- schen zomerdienst Amsterdam—Twente het geheele jaar door aan den gang te houdetu Voorts dienen genoemd Hnrn ren unen botterdamAinster- w"'n!en V,v-; Amsterdam-Rot terdam—Eindhoven v.v. en de gedurende Te Nispen onder Roosendaal zijn dooi de rijksambtenaren wederom elf personen uit St. Willebrord aangehouden, die een hoeveelheid van 200 K.G. Argentijnsch vleesch trachtten binnen te smokkelen. De elf rijwielen alsmede de smokkelwaar werden in beslag genomen en tegen allen werd proces-verbaal opgemaakt. Veel in druk schijnt dat echter niet te nraken, want de Willebrorders keerden per auto bus naar huis terug. De rijksambtenaren hielden ook twee Roosendalers aan, die per fiets een hoe veelheid suiker uit België binnensmok kelden. Voorts werden onder de ge meente Rucphen een aantal smokkelaars aangehouden die 100 K.G. margarine ver voerden. teeide lyn Groningen—Borkuni, terwijl de. yn AmsterdamVlissingen doorgetrok ken wordt naar Knocke-Zoute De heer Plesman heeft ons' nog od tal ran bykomende bijzonderheden gewezen doch de hoofdzaak van zyn betoog heb ik hier toch weergegeven. Wel kan ik ïog e\en vermelden, dat de heer Ples man desgevraagd antwoordde. dat door de K.L.1 f. ook nan het probleem der Atlan tische vluchten gewerkt wordt, doch hoofdzaak blyft voorloopig nog afwaeh- Na afloop der conferentie werden de journalisten vergast op een fihnvertoo nmg in het Asta-theater. waar een rot prent, genaamd „Contact" vertoond werd m beeld brengend een deel van de en orme prestaties der Imperia! Airways Bil m Ts**, In den nacht van Vrijdag op Zaterdag is ingebroken ten huize van den heer J. Schellekens, gemeente-ontvanger te St. Michielgestel. De inbrekers hebben zich toegang tot het perceel verschaft door het openschuiven van een raam aan de straat zijde, waar zich het kantoor bevond. Daar was alles overhoop gehaald. De in dringers, die waarschijnlijk in de mee ning hebben verkeerd een goeden slag te kunnen slaan, hebben geen geld gevon den. De ontvanger had dit op een veilige plaats bewaard. Na hun vruchteloos werk hebben de indringers door de tuindeur het perceel verlaten. Pas Zaterdagmorgen ontdekte de heer S. de inbraak. In zijn kantoor heersehte de grootste wanorde. Hij deed onmiddellijk aangifte bij de gemeente-politië. Déze stelde een onder zoek in, dat tot dusver nog geen resultaat heeft opgeleverd. DE DIEFSTAL VAN EEN RING TE AMSTERDAM. In den Oudejaarsnacht is van een juweliers winkel aan het Koningsplein te Amsterdam een ruit vernield. Een kost bare ring, bezet met diamanten, is daar bij ontvreemd. Verdacht medeplichtig aan dit delict te zijn, is eenigen tijd geleden, zooals wij toen hebben gemeld, iemand aangehouden. Thans vernemen wij, dat, op verzoek van de Amsterdamsche politie, in Berlijn is aangehouden een Duitscher, W. genaamd, die verdacht wordt, de hoofddader van den juweelendiefstal te gijn. De man wordt niet uitgeleverd, doch maatregelen zijn genomen, om er zorg voor te dragen, dat de man in Duitsch- land voor den diefstal berecht zal worden. Thans wordt nog een medeplichtige ge zocht. (N. R. Crt.) KAPERS OP DE KUST? V.D. meldt uit Texel: Zaterdagmiddag om ongeveer half vijf werd bij het wrak van de Oakford, ge strand bij Texel, eeu 25 M. lang motor vaartuig waargenomen. Het schip, dat één mast heeft, is vermoedelijk het eigendom van schipper Teerling, woon achtig te Zoutkamp. Van Texel af heeft men waargenomen, dat personen om het gestrande schip heen liepen. De burgemeester-strandvonder van Texel heeft verzocht bij eventueele aan komst in een havenplaats wellicht. Har- iingen beslag te leggen op goederen, vermoedelijk van het wrak afkomstig. moeder, met een kogel wond in denrug. Mevr. Wvnekoop de dokter, had be weerd, dat haar schoondochter was be zweken na onder narcose te zijn gebracht en dat zü dokteres toen het schot had gelost op het reeds lev«n'°®fe J" chaani, teneinde aan een moord door on bekenden te doen gelooven en baar gun stige reputatie als dokteres met te ver spelen. Een later bericht meldt: Het proces te Chicago neemt zyn loop Het staat met de gezondheid van de be klaagde, die 60 jaar is, zeer slecht en de getuigenverklaringen, die worden afge legd schokken haar ten zeerste. Een later bericht uit Chicago behelst dat mevr. Wvnekoop gisteren gedurende de zitting door een beroerte is getroffen en naar een ziekenhuis moest worden overgebracht. IN ENKELE DAGEN 2000 ARRESTATIES? Bij betoogingen voor het Burghtheater schoolden gisteren, naar Vaz Dias uit Weenen meldt, op de naburige Freiheits- platz voor de Votivkerk ongeveer 1000 menschen samen. Het Horst Wessellied werd gezongen, waarop de politie met blanke sabel en gummistok de menigte uiteenjoeg. De politie heeft geen mede- deelingen verstrekt over het aantal arres taties. Er zijn schattingen in omloop om trent het aantal der in den loop van de demonstraties sinds Donderdag gearres teerden, die het getal 2000 noemen. Een rondtrekkende herder had Don derdagavond zyn kudde schapen in totaal 240 stuks voor den nacht in de nabijheid van Mainz bijeengedreven, ten einde ze den volgenden dag verder te dryven. In den loop van den nacht dron gen plotseling zwervende honden in de kudde, joegen de dieren uit elkaar en dreven ze ten slotte in een beek. 107 scha pen verdronken, terwijl ongeveer 13 schapen door de honden werden ver scheurd. Tal van dieren hebben boven dien beenbreuken en andere verwondin gen opgeloopen. OVER BOORD GEVALLEN EN VERDRONKEN. Zaterdagmiddag is de 59-jarige schip per A. M. Touw, thuishooreud aau boord van het lichterschip „Dana" liggend in de Maashaven te Rotterdam, over boord gevallen en verdronken. De rivierpolitie heeft het lijk opgehaald. Buitenland In Kroatië en Bosnië hebben de laatste dagen hevige sneeuwstormen gewoed, welke ten deele ook een verstoring van het spoorwegverkeer tusschen Belgrado en Zagreb ten gevolge hebben gehad. Meer dan 500 telegraafpalen zijn vernield. In Bosnië en in de Lika zijn verschei dene treinen ingesneeuwd. Hulptreinen zijn eveneens in de sneeuw blijven ste ken. Het autobusverkeer moest worden gestaakt. De telefoonlijnen zijn gestoord. In Bosnië is de sneeuw 1 m dik. In de ber gen hier en daar 2 m. DE ONTVOERING VAN DEN BANKIER BREMER. Uit St. Paul in den staat Minnesota wordt gemeld, dat men vreest dat de ont voerde bankier Edward Bremer, zoon van den millionair-bierbrouwer Adolf Bremer, ernstig gewond of gedeod is, aangezien men in den auto, waaruit hij Woensdag ontvoerd is, bloedvlekken heeft gevonden. De bandieten eischen van Adolf Bremer een losgeld van 200.000 dollar. Hoewel de familie Bremer niet wenschte dat politie of pers in de zaak gemengd werden, hou den zich thans reeds verscheidene perso nen met het onderzoek bezig. WOENSDAG 34 JANAURI. Hilversum, 1875 M. ■"I De beklaagde in het moordproces te Chicago, de vrouwelyke dokter Alice Wynekoop, heeft Dinsdag de acte var. beschuldiging aangehoord en ook den aanvang van het getuigenverhoor kunnen by wonen. De oude vrouw was er echter zoo slecht aan toe, dat de behandeling der zaak gedurende anderhalf uur moest worden gesctrorst. De officier van justi tie kwam met de onthullingen dat mevr Wynekoop zes verschillende pogingen had gedaan om het leven van haar schoon dochter hoog te verzekeren hij nogmaals duideïyk uitkomen, op^ defdag^zelf, vanJ-U8tie'dat dat mevr. Wynekoop VAR A-uitzending. 8.00 Gramofoonmuiziek. 9-30 „Onze Keuken" door P. J. Kers Jr. 9-30 „Onze Keuken' 'door P. J. Kers Jr. 10.00 Morgenwijding VPRO. 10.15 De Notenkrakers o.l.v. D. Wins en de Melody Players o.l.v. H. J. Mondé. 12.00 VARA-kleinorkest o.l.v. H. de Groot. 12.45 The Melody Players o.l.v. J. H. Mondé. I.45 Voor de vrouw. 2.00 Orgelspel C. Steyn. 2.15 VARA-knipcursus. 3.00 Voor de kinderen. 5.30 VARA-orkest o.l.v. H. de Groot. (>00 Gramofoonpl. 6.15 Vervolg orkestconcert. 7.00 Bespreking voetbalwedstrijd de Zwaluwen —Hongarije. 7.20 Vervolg orkestconcert. 8.00 Herh. SOS-ber. Vaz Dias en VARA-Varia 8.15 Joodsche kunstavond, m.m.v. Sextet J. Juda (viool), A. Juda (piano), H. v. Óss (zang), F. de Nobel (piano), Dr. H. Polak J,npraa£ e'VJ' Go,mpers (declamatie). 10 15 az Dias. Draniofoonmuziek. .0.30 De Flierefluiters o.l.v. J. v d Horst II.15 Orgelspel Joh. Jong. H-4512.00 Gramofoonmuziek. Huizen, 30.- M. NCR V-uitzending. 8.00 Schriftlezing en meditatie. 8.159.30 Gramofoonmuziek. 10.30 Morgendienst o.l.v. Ds. I. Groenenberg. Hendriks d°°r mCVr' A' 12.-.-5 Gramofoonpl. 12.30 Trio van deiHorst, m.m.v. mevr. C. v RavenzvvaajMollenkamp (zang) 2.00 Gramofoonpl. 330 Huish. raadgevingen. 3.00 Chr. Lectuur. 3-30 Gramofoonpl. 4-O0 Orgels pet R. Parker, 5.00 Kinderuur. O.00 Landbouwhalfuur. 23 J a n u a r i. 't Is om te griezeleo, zoo'n' belangrijken, alles ondersteboven gooienden tijd als we beleven. Niemand is eigenlijk in staat 0111 geestelijke en stoffelijke revolutie, die zich overal aan het voltrekken is, in haar geweldigheid te omvatten. Wat wij slechts zien, dat zrin de uiterlijke verschijnselen, die ons naar het hoofd doen grijpen, want alles is even geweldig, massaal, grootsch.... De wereld is een slagveld van leerstel lingen en geesten geworden, een bloe dige, woeste chaos van denkbeelden. De eene granaat na de andere slaat in, Rothenuere, eens de aanstaande koning van Hongarije, gaat met zijn, 2 millioen lezers tellende, Daily Mail naar de fascis ten over. Pang! Millioen lezers zeggen hun abonnement op. Pang pang! Diini- trof en Torgler zijn vrijgesproken on worden dus in een andere gevangenis ge stopt Pang! Jan Duys neemt het op voor de N.S.B. Pang pang! Sovjet- Rusland wordt kapitalistisch en Roose- velt neemt socialistische maatregelen, Ilrrrrrrr.pang! Mussolini, tien jaar geleden wekelyksch prediker van den revanche-oorlog van 1935 organiseert den wereldvrede. Pang. De Balkanstaten, de kinderkamer van Europa, eens bron en broeinest van con flicten en oorlogen, zoenen de oude vee ten af en smeden een vredesverbond. Pang! Hitier, voormalig drinker van Marianne's bloed, wordt Friedenshetzer en noemt een nieuwen oorlog waanzin nig, misdadig en stupide. Boem, boem, boem, rrang? De volken grypen naar den riicksichts- losen Zollkrieg; leggen contingenteerings- loopgraven aan, delven zich in achter douane-barrières, leggen dumping-mij nen. Pang, pang, boem! Onderconsumptie. De omzet moet om hoog!! Alle hens aan dek. Omzetbelas ting de omzet daalt. Boem. Een half uur pauze voor het in veiligheid brengen der gefailleerden. Schandaalprocessen. Zwendel, leugen, lafheid, corruptie. Pang. Lahussen, Kreu- ger, Oustric, Humbert, a la lanternel Hanau, Stavisky; pang! Was wissen Sie noch nrehr, Herr Zeuge? Bitte sehr, Herr Zeuge, Jowohl; Herr Zeuge, Sie können ins Konzentrationslager zurückkehren, Herr Zeuge Göring, naar bed gegaan als kapitein, staat op als luitenant-generaal, neemt als zoodanig de leiding over van de beid» Staatstheaters. Boem! Ontbiedt alle acteurs en actrices bij zich, commandeert dat er pot-hier-en-gunter beter aange pakt moet worden en dat hooge salaris sen maar materialisten kweeken. Pangt De Duitsche pers mag van Dr. Göbbels de rede van Göring niet publiceeren, Hoe-ie-ie-ie-ie, boem!!! Brot und Ehre! Voorwaarts! Wer stehen bleibt, wird erschossen! Dag aan dag vergadert de regeering van het Der de Ryk. Na afloop, communiqué: „In overleg met den Rijksminister van binnenlandsche zaken Frick en den Prui- sischen minister-president Göring, heeft de Pruisische minister van arbeid ver ordend, dat de oude mynwerkersgroet „Gltick Auf" voor de mynwerkers in Pruisen gehandhaafd mag blijven, in combinatie met den Duitschen groet, nX dooi- tegelijkertijd de rechterhand op te heffen." Eindelyk het verlossende woord d» wereld is gered. 6.30 Afgestaan. 7.15 Chr. Persbureau. 7.30 Journalistiek weekoverzicht door C. K. Crayé. 8.00 Gramofoonpl. 8.15 Arnh. orkestvereeniging o.l.v. J, Spaan derman, m.m.v. L. Somer (viool). 8.55 Vaz Dias. 9-15 Vervolg concert. 100011.30 Gramofoonmuziek. DONDERDAG 35 jANUARr. Hilversum, 1875 M. AVRO-uitzending. 8 00 Gramofoonpl. 10.00 Morgenwijding. 10.15 Gramofoonpl. 10.30 Vioolrecital B. Lensky. A. d. vleugel 1 S. Veen. ri.00 Declamatie door H. Felderhof. 11.30 Solo-kwartet „De Toonkunst", 12.00 Gramofoonpl. 12.30 Omroeporkest o.l.v. N. Treep. 200 Zuid-Afrikaansche gedichten door S. Faur» 2.30 Omroeporkest en solisten o.l.v. N. Treenk 300 Knipcursus. 4.00 Voor zieken en ouden van dagen. 4-30 Uit „Pschorr" Rotterdam: Lily Patakr en haar orkest. 5 00 Radio-tooneel v. d. kinderen. 5.30 Omroeporkest o.l.v N. Treep 6.30 Sportpraatje H. Hollander. 7.00 V ervolg Omroeporkest. 7-3o Engelsche les Fred Fry S.00 Vaz Diias. 8.05 Gramofoonpl. 8.15 Concertgebouw-orkest o.l.v. E. v. Beinuu» u.mv. J. Smeterlin (piano). In de pauz«ï Gramofoonpl. io.30 Gramofoonpl. 11 00 Vaz Dias 11.10—12.00 Uit Rest. „Haeck" Den Haag: Befci Kiss en zijn orkest. Huizen, 30.- M. 8.00—9.15 KRO. :o.oo NCRV n 00 KR<\ 300—11.30 NCRV. wici* 8.00—9.15 en 10.00 Gramofoonpl. u.30 Godsd. halfuur 3.00 Vrouwenhalfuur t P"t w- G=«l. nu».* s'm ^"denarbeid voor de jeugd. en I 'ÏZ r°°r 'L' ^Viin£aarden (viooHj en j. J.igtelijn (paano). "•43 Causerie J. Schipper. /•15 h^ed. (Ji,r Persbureau. Bondol, Chr "7 °nder ^3picièn van :_\J" AT' Zan«- en Orat. Vereenigi»- o ®eiL'n Nederland. 45 Causerie Dr. D. W, 9--'5 Vervolg concert. 30 Vaz Dias. 20.40 u.30 Gramofoonmuziek. O. A. Schut.

Heldersche Courant | 1934 | | pagina 2