Radi Afschuwelijke bijzonderheden ïO'programma Laat SI E G E R S uw reparateur zijn Van links en rechts. GEMENGD NIEUWS horlogerie koningstraat 112 Mislukte overval met rooF. De loonsverlaging bij de Spoorwegen. De slachtoffers van de Oakford. De papegaaienziekte. Inbraak in Haarlem Wapensmokkelarij. Door een vliegwiel gegrepen. De mazelen-epidemie te Alem. WEES ZEKER VAN UW ZAAK Een aanvaring bij IJsland. r over het concentratiekamp Oraniënburg. Wie in het concentratiekamp is, staat buiten de wet. Onbewaakte overwegen. HELDERSCHE COURANT VAN DINSDAG 30 JANUARI 1^34^ Binnenland drong de politie binnen met den uitroep „Handen omhoogDe officieren, die allen gekleed waren in de oude keizer- liike uniformen, werden gelast naar huis te gaan. De toast kon niet beantwoord worden. In de afgeloopen jaren heeft deze bij eenkomst steeds zonder incident kunnen plaats hebben. De dader ontkomen. De minister van waterstaat heeft aan de directie van de Nederland- sclie Spoorwegen bericht, dat hij be reid is om, uitsluitend ter wille van het overleg, de voorgestelde loons verlaging van 4 pet. goed te keuren, doch zich bij uitstel tot 1 Juli a.s., let tende op voormeld percentage van 4 pet., niet kan neerleggen. De rege ling zal in geen geval later behooren in te gaan dan 1 Mei 1934. bovendien zal volgens den minister de met ingang van 1 Mei a.s. goedgekeurde regeling niet langer behooren te gelden dan tot einde 1934, zoodat de geldigheids duur van het R.D.V. tot 1 Januari 1935 verlengd dient te worden. Verdere vei- lenging zal zoo eeningszins mogelijk ver meden behooren te worden. De herzie ning van de loonregeling, zoo noodig ge paard met die van het R.D.V. zelf, zal dus naar het oordeel van den minister in het 'loopende jaar moeten worden on dernomen. Hij acht het onvermijdelijk deze aldus voor te bereiden, dat de nieuwe loonregeling bij een gelijk aantal perso neelheden althans 5 pet. minder zal kos ten dan die ingaande op 1 Mei a.s. Het schijnt den minister toe, dat bij de her ziening o.m. aandacht zal moeten wor den geschonken aan het naar zijn mee ning te geringe verschil in de bezoldi ging tusschen de duurste en goedkoop ste standplaatsen en eveneens aan de on getwijfeld te hooge loonen in de werk plaatsen. I>e uitvaart te Amsterdam. Bij de inschepeling van de 10 lijkkisten waren aanwezig de consul-generaal en de consul van Engeland, te Amsterdam, de drecteur-generaal van de Generaal Steam Navi gation Cy. en inspecteur Verbrugge van de Hollandsche Stoomboot Mij., als mede de havenmeester van Amsterdam, de heer van de Poll, en de onder-haven meester, de heer de Ruyter. De vijf kisten op de Vechtstroom wer den gesteld op het dek achter de brug; die op de Mavis op het tusschendek. Het aan boord brengen geschiedde met veel piëteit. Bij de eerste en de laatste kist ontblootten de werklieden het hoofd. De twee schepen vertrokken naar IJmuiden, geëscorteerd door de havenpolitieboot I die de vlag halfstok had. Lit Amsterdam meldt men aan de „Nw. Rott.": De motorschuit van schipper Zuide- wind, met de slachtoffers van de „Oak ford", is Zaterdag hier ter stede aange komen en nam ligplaats in de voorha ven bij de Willemsluis. Aan boord ston den de 10 kisten onder de lijkwade, be dekt niet de Engelsche vlag. De schippers in de omgeving hadden de vlag halfstok geheschen en hetzelfde geschiedde aan de Jachthaven van de Koninklijke. Het lag in de bedoeling, dat de kisten Zaterdagmiddag geescorteerd door den havendienst, onder persoonlijke leiding van den havenmeester, den heer W. N. van de Poll, zouden worden overgebracht, 5 naar het Engelsche stoomschip „Mavis", van de General Steamship met bestem ming naar Londen en 5 naar de „Vecht stroom" van de Holl. Stoombootmij., met bestemming naar Huil. Daarbij zouden dan de laatste eerbe wijzen worden gebracht. Dienen afdoende maatregelen ter voorkoming genomen worden? Te Baarlo (Limb.) is tijdens afwezig heid van den heer des huizes een gemas kerde man de woning binnengedrongen van den melkboer W. Kolberts. De in dringer greep de vrouw bij de keel ten einde haar te dwingen hem het aanwezige geld ter hand te stellen. De vrouw wist zich echter los te rukken en buren te waarschuwen en assistentie te halen. Toen de vrouw met hulp terugkwam bleek dat de indringer op de vlucht was ge gaan. Hij had in dien tusschentijd alle kasten en laden open gehaald, doch niets kunnen vinden. Er wordt een uitgebreid onderzoek ingesteld. Men heeft echter tot nog toe geen spoor van den indringer kunnen bemerken. Een brandkast als een sardineblikje opengescheurd. Een buit van fi. 3000. De koffer, de groote zware koffer was verdwenen en nergens viel meer een kof fer te bekennen, noch een spoor van den inhoud, bestaande uit een schrijfmachine merk Remington een fototoestel, een regenjas, een colbertcostuum en nog meer kleedingstukken. Vrijdagnacht is tusschen elf uur 's avonds en zeven uur 's ochtends ingebroken in het kantoor van den bouwmaterialenhandel van de firma Smits en Reynders, Zuider- buitenspaarne 96 Haarlem. De brandkast, die in een der lokalen stond, is opengescheurd. Zij be vatte slechts kantoorboeken. De inbrekers hebben daarna de kluis geopend met den sleutel, die in een der lessenaars lag en een bedrag van 3000.buitgemaakt. De vertegenwoordiger van de firma, die boven de kantoorlokalen woont, is Vrijdagavond om elf uur thuis gekomen en heeft, zijn auto gestald in de achter het kantoor gelegen garage. Hij heeft toen niets verdachts gemerkt. Zaterdagochtend om zeven uur ont dekte het personeel echter, dat aan de achterzijde van het gebouw een raam van een der drie kantoorlokalen open stond. De vertegenwoordiger werd ge waarschuwd, die in het kantoor een on derzoek instelde. Tot zijn ontsteltenis zag hij, dat de brandkast, die in het eerste lokaal stond, aan den achterkant als een sardinenblikje was opengescheurd. De in brekers hadden echter geen geluk, want de brandkast bevatte geen geld. Het leek aanvankelijk, dat de nachtelijke bezoe kers de kluis in het directiekantoor on aangeroerd hadden gelaten. Hoewel de inhoud van de lessenaar overhoop ge haald was, lag de sleutel van de kluis nog in de lade van een der lessenaars, maar toen men toch even in de kluis ging kij ken, bleek het geld, een bedrag van 2600.aan bankpapier en ongeveer 400 aan zilvergeld verdwenen te zijn. De dieven zijn waarschijnlijk met de situatie op het kantoor bekend geweest. Zij hebben waarschijnlijk geweten, dat het langen tijd de gewoonte was ge weest om het geld in een geldkistje te bergen en dit in de brandkast te plaatsen. Toevallig was men den laatsten tijd van deze gewoonte afgeweken en werd het geld in de brandvrije brandkast bewaard. De firma Smits en Reynders is tegen inbraak verzekerd. Arbeider ernstig gewonden. Wij lezen in de Rotterdammer: Een onzer redacteuren, die gedurende de laatste dagen in het Brabantsche grensgebied vertoefde, ten einde een on derzoek in te stellen naar den omvang van den smokkelhandel in margarine en suiker, heeft daarbij de ervaring opge daan, dat juist gedurende den laatsten tijd smokkelarij van veel ernstiger karak ter is voorgekomen. Woensdagmorgen is een gepantserde auto met een party van 3000 Belgische revolvers bij Reusel de grens gepasseerd. De douane heeft den auto, die met zeer groote snelheid reed, geruimen tijd ach tervolgd, doch zonder resultaat. In dit geval had de douane van Belgi sche zijde een waarschuwing gekregen, zoodat ze wist wat er gesmokkeld werd. Gelijk onzen medewerker, die met de smokkelaars zelf in contract trad, is ge bleken, worden echter grif aanbiedingen gedaan voor de levering van groote par tijen Belgische revolvers, te leveren af Breda of Tilburg. Weer twee slachtoffertjes. De mazelen-epidemie te Alem heeft op nieuw twee slachtoffertjes geëischt. In het groote ziekengasthuis te 's-Hertogen- bosch is het twee-jarig zoontje van de familie Bogers aan de ziekte bezweken. Eenige uren later is een 3-jarig zusje eveneens overleden. Ook van een derde kind uit dit gezin is de toestand zeer ernstg. In het dorp begint de epidemie af te nemen. Op medisch advies zal de open bare lagere school op 1 Februari worden heropend. SCHIETPATRIJ. Verdacht van poging tot doodslag is Vrijdag uit Nieuw-Weerdinga gevanke lijk naar Assen overgebracht, J. G., ar beider aldaar. G. zou eenige schoten uit een vuurwapen op zekeren R. Geerts al daar hebben gelost, doch deze schoten zijn rakelings naast gegaan, zoodat Geerts ongedeerd is gebleven. De verdachte is opgesloten. JEUGDIGE INBREKERS. Te politie te Leiden heeft proces verbaal opgemaakt tegen zeven jongens van ongeveer 13 jaar, die in tien club huisjes op voetbalterreinen inbraken heb ben gepleegd. Wees 'niet tevreden met „misschien" Zoogenaamde „Aspirln". die de echte niet is, helpt U misschien van uvv pijn af. Zij is misschien onschadelijk voor uw hart, uw maag, uw nieren. De echte Aspirin helpt zeker en is zeker onschadelijk voor uw hart, maag en nieren. De echte Aspirin is kenbaar aan het Bayer-kruis en aan den oranje band om de verpakking. ren. Het is mogelijk, dat de steen n de Unie geslepen zal worden, doch ook mogelijk, dat hii eer ongeslepen eerst worden verkocht. Waarschijnlijk zal de dmïnant naar Kaapstad worden ge en. de reeeering worden getoond. Binnen &.17.n*al een de.inUleve worden genomen wat er met gebeuren zal. .•u3»tuit«Wd verkrijgbaar :w ia .oranies-ns.ny-ties Mifl 'ijj .ojrtBróftai'ie*-t e'0 ets Twaalf menschen verdronken. Naar men te Londen uit Reykjavik ver neemt, zyn gisteren bij zwaar weer aan de Westkust van IJsland de Engelsche trei Iers „Sabik" en „Euthamia" met elkaar in aanvaring gekomen. De treiler „Sabik zonk terstond. Van de uit 14 koppen be staande bemanning kouden slechts twee personen gered worden. Alle overigen verdronken. De twee overlevenden bevonden zich bij de aanvaring juist op de brug en sprongen dadelijk op de „Euthamia" over. De kapitein en een bootsman van de „Sabik" bleven nog enkele minuten drij ven, doch konden door den zwaren golf slag en doordat de „Euthamia" zelf een groot lek had opgeloopen, niet worden gered. De „Euthamia" slaagde er ondanks haar averij in de haven van Dyra Fjord binnen te loopen. HET ENGELSCHE REDDINGWEZEN. Vier nieuwe redeüngbooten. De Koninklijke Engelsche Redding maatschappij heeft vier nieuwe motorred- dingbooten in bestelling, die in den na zomer zullen worden afgeleverd. Zij krij gen elk een bemanning van 7 koppen en kunnen 30 passagiers bergen. Zij krijgen Cromer (Norfolk), Maryport (Cumber- land), Coverack (Cornwallis) en Flam- borough (Yorkshlre) tot station. Op het ^ogenblik onderhoudt de maatschappij' 120 motorbooten en 54 roei- en zeilbooten op de Britsche en Iersche kusten. DE DIAMANT VAN 726 KARAAT. Nog niet zeker wat er raiee gebeuren zal. Vaz Dias meldt, uit Kaapstad: De heer Ernst Oppenheim heeft ver klaard, dat het nog niet zeker is wat er met den diamant van 726 karaat, dien hij voor 70.000 p.st. heeft gekocht, zal gebeu- De waarnemingen en ondervindingen van Gerhard Seger. Bij de gisteravond ten huize van dr. Heyennans, directeur van den G.G.D. te Amsterdam, gehouden persconferentie naar aanleiding van de typhusgevallen aan boord van de „Willemsplein is ook ter sprake gekomen de onlangs te Am sterdam geconstateerde papegaaienziekte, ontstaan door het medenemen naar huis door zeelieden van parkieten, die veelal deze ziekte veroorzaken. Desgevraagd verklaarde dr. Heyer- mans, dat het z.i. hier niet minder dan een leemte in de wet beteekent. Wel geldt voor den invoer van deze dieren een invoerverbod, doch ontduiking daar van is vrijwel niet tegen te houden. De papegaaienziekte is een zeer ernstig ver schijnsel, waaraan gemiddeld 50 pet. der zieken sterven. Om dit euvel te voorkomen, dienen dringend maatregelen genomen te wor- den.aldus dr. Heyermans, b.v. door de ziekte te plaatsen op lijst B van de be smettelijke ziekten. Toevalligerwijs had ook een deel der bemanning van de Willemsplein een aan tal parkieten bij zich aan boord. Toen via de pers de ziektegevallen te Amsterdam van eenige welcen geleden aan de beman ning van de Willemsplein bekend wer den, heeft men, uit vrees, de dieren laten wegvliegen. Vrijdagmiddag werd bij de N.V. Mout- fabriek te Gennep, de arbeider H. Wou ters door een vliegwiel gegrepen en eenige malen rondgeslingerd. Een andere arbeider die het ongeval zag gebeuren, had de tegenwoordigheid van geest de machine stop te zetten, waardoor het slachtoffer uit zijn benarde positie ver lost kon worden. Het slachtoffer bleek zoodanige verwondingen te hebben opge loopen, dat onmiddellijke overbrenging naar het ziekenhuis noodzakelijk was. Het bleek dat de man ribben-, be§n- en enkelfracturen opgeloopen had en ern stige hoofd- en borstkaskwetsuren had gekregen. Zyn toestand is zorgwekkend. Chauffeur gedood. Zaterdagmiddag deed de 23-jarige chauffeur De Gier zijn melkauto voor den oprit bij den onbewaakten overweg in de buurtschap Langeruigeweide stoppen, omdat hij wegens een sneeuwbui niet kon zien of er een trein naderde. Na op de rails uitgezien te hebben of er een trein aankwam, startte hy zijn auto weder. Juist toen hij op het midden van den overweg was, naderde een trein, die den auto verpletterde. De chauffeur werd in hopeloozen toe stand naar een ziekenhuis gebracht, waar hij denzelfden middag is overleden. EEN GEHMEIMZINNIG VERDWENEN KOFFFER. Een Amerikaan liep door de Van Olden- barneveltstraat te Rotterdam met een grooten koffer, een zwaren koffer. Dies zette hij den koffer even neer,om met zijn zakdoek den binnenrand van zyn hoed af te vegen. Toen bukte hij zich om den koffer weer te grijpen. Helaas! Hij 'greep iu het ijle. WOENSDAG 3i JANUARI. Hilversum, 1875 M. VAR A-uitzending. 8.00 Gramofoonpl. 9-30 Onze keuken, door P. J. Kers. 10.00 Morgenwijding VPRO. 10.15 Uitz. voor Arb. in de Continubedr.: De Flierefluiters o.l.v. J. v. d. Horst, J. Dreves (tenor), C. Steyn (piano) en J. I.emaire (declamatie)S 12.00 VARA-Kleinorkest o.l.v. H. de Groot. 2.00 Gramofoonpl. 2.15 Kniples. 3.00 Voor de kinderen. 5-30 Trio Guaroni oJ.v. L. Cohen. 6 30 Orgelspel C. Steyn. 7.00 Sportuitzending. 7.20 Gramofoonpl. 8.00 Herhaling SOS-berichten. Vaz Dias. VARA-Varia. 8.15 ,.De rivalen", opera van Hekker. M.m.v. het VAR A-orkest, Klein-koor en solisten. TO.25 Vaz Dias. Gramofoonpl. 10.35 Concert (orgel, piano, trompet, accor deon, saxofoon, Hawaïan, guitaar), n.3512.00 Gramofoonmuziek. Huizen, 30P M. NCR V-programma. 8.00 Schriftlezing en meditatie. 8.159-30 Gramofoonpl. 10.30 Morgendienst oJ.v. Ds. J. Verkuil. K.ooZang door mevr. A. Brederode—Bettink (sopraan). A. d. vleugel: mej. H. Hulshoff. 12.15 'Gramofoonpl. 12.30 Kwintetconcert o.l.v. P. v. d. Hurk, 1.15 Gramofoonp 1.45 Vervolg concert. 2.30 Voor jeugdige postzegelverzamelaar», 3.003-45 Gramofoonpl. 4.00 Pianorecital C. Kerper, 5 00 Kinderuur. 6.00 Landbouwhalfuur door J. de Ruiter, 6.30 Afgestaan. 7.15 Ned. Chr. Persbureau. 7-30 Declamatie J. v. Dijken Jaczn. 8.00 Orgelspel door P. Kloek. 900 Causerie D. Wouters. 9.30 NCRV-Kleinorkest o.l.v. P. v. d. Hurk. In de pauze om 10.00: Vaz Dias. ji.oo11.30 Gramofoonmuzik. DONDERDAG 1 FEBRUARI. Hilversum, 1875 M. AVRO-uitzending. 8.00 Gramofoonpl. 10.00 Morgenwijding. 10,15 Gramofoonpl, 1 j 10.30 Pianorecital, Dien Velleman. li 00 Kniples, mevr. Ida de LeeuwVan Rees 11.45 Gramofoonpl. p.00 Omroeporkest o.l.v. N. Gerharz en gra- i mofoonpl. 2.15 Voor de Vrouw. ■1 45 Gramofoonpl. 3 003-45 Kniples door mevr. I. de Leeuw van Rees. 4.00 Voor zieken en ouden van dagen, door Antoinette v. Dijk. 4.30 Gramofoonpl. 5.00 Radiotooneel voor kinderen. Vierde acte „Hoe het Tifernand verder ging:'' spel van Ch. Vildrac en C. Hermus. Regie: Kommer Kleyn. 5 30 Omroeporkest o.l.v. Nico Treep. 6.30 Sportpraatjes, H. Hollander. 7.00 Kovacs Lajos en zijn orkest, 7.30 Engelsche les, Fred Fry. 8,00 Vaz Dias. 8:05 Gramofoonpl. 8/15 Concertgebouworkest o.l.v. E. v. Beinum, |- m.m.v. P. Huf (declamaties) en Ré Koster sopraan). I. d. pauze Gramofoonpl. IO.30 Kovacs Lajos en zijn orkest, jl'.oo Vaz Dias. ii.io12.00 Kovacs Lajos en zijn orkest. De corespondent van de N. R. Ct. te Praag schrijft: Soberheid, die zijn betoog des te klem mender maakte, kenschetste de lezing welke de gewezen oorlogsvlieger Ger hard Seger, vijftien jaar lang secretaris van de Dnitsclie Friedensgesellschaft en sociaal-democratisch rijksdagafgevaardig de, hier voor binnen- en buitenlandsche persvertegenwoordigers over het con centratiekamp van Oraniënburg heeft gehouden, waaruit hij drie weken gele den op avontuurlijke wijze is gevlucht. Drie maanden lang zat Seger in de politiegevangenis van Dessau, 0111 dan in Juni als eerste afgevaardigde uit den Landdag van Anhalt naar het kamp van' Oraniënburg te worden overgebracht. Dadelijk toen wij binnengebracht wer den aldus Seger werd ons uit drukkelijk gezegd, dat wij hier niet in een gevangenis waren, en niet onder het gezag van politieambtenaren of justitie- beambten, maar onder dat der S.A. ston den. Wij wisten eerst niet goed, wat die verklaring moest beteekenen. Later leer den wij het „S.A.-gezag" kennen als een vrijbrief voor rechteloosheid. Beslissend voor den toestand in het concentratie kamp is niet alleen omvang en graad van eventueele mishandelingen in even hooge mate is beslissend het ontbreken van eenigen rechtsgrond. Elk aanvoerder, onderofficier, tot zelfs S.A.-candidaten toe, elk niet- gevangene kan op elke gevangene elke willekeurige luim botvieren. Een instantie tot het indienen van eenig beklag bestaat niet. Het minimum van rechten, dat een gevangenis bewoner geniet, is in het kamp on denkbaar. Nooit rust - noch overdag, nachts. noch steeds de menschen in beweging hou den ,dat was het systeem, dat de gevange nen ook tegenover elkaar tenslotte prik kelbaar maakte, en dat het onverbidde- lijkst op de zoogenaamde Jodencom- pagnie werd toegepast. Eeuwige onrust: zij werd versterkt door de wijze waarop het werk werd verdeeld, dat in Oraniën burg verplichtend is, en waarvoor ook niet, gelijk in sommige andere kampen, een vergoeding wordt betaald. In beginsel worden voor een bepaald karwei juist die menschen uitgezocht, die er het minst geschikt voor zijn: intellec- tueelen worden aan zwaar graafwerk ge zét, en ook ambachtslieden blijven nooit lang bij hun bedrijf, omdat men wil be letten dat de gevangenen met elkaar ver trouwd geraken. Onbeschrijfelijk slecht is de gevangenenkost. Seger kwalificeert hem met varkens voer, dat ook de allerarmsten vaak laten staan, omdat zij het niet naar binnen kunnen krijgen. Er waren dagen, dat de tonnen etensresten overliepen, omdat ook zij, die geen geld hadden voor extr'a- menage liever hun portie wegwierpen en honger leden, dan zich aan het karnp- voedsel te wagen. Het kamp van Oraniënburg bevindt zich op het terrein van een fabriek, die oorspronkelijk brouwerij was, later gie-j j a n u a r i. Hier volgt het waar- ï.oiUsfrctrouwe verhaal van den heer 1W ['journalist te Rotterdam, zijnde hét relaas van zijn eerste en laatste er- varine met de psycho-analyse, opgedaan te Berlijn, Duitschland. Iemand had het woord los opgeworpen f-olleea zette een beleefd docli lichtelijk ironisch gezicht, hetwelk aller? ei onuitgesprokens deed vermoeden. Men zou zoo zeggen, dat hij nn eigen erva ring op dat gebied had, en hierover ge- polst sprak hij dit in geenen deele tegen. Alleeen, hij wou geen gevoelens kwet sen, geen overtuigingen krenken. Allez, zwam niet, vertel op!! klonk het van alle kanten. Want collega K. W. P. heeft als verteller een verdiend» reputatie. jullie het dan weten wilt, ik was 23 iaar en wonode in Berlijn. We hadden de' inflatie doorgemaakt en ge leerd. dat het een wijze politiek is alle ontvangen geld binnen het uur uit te geven, maar toen het geld weer stabiel was geworden, bleek dewet der traag heid dusdanig vat op mij te hebben, dat ik mijn economische natuurwet getrouw bleef en vóórtging met geld uitgeven, zoodra en zelfs voordat ik het ontving. De gevolgen hieven niet uit.. Ik had in een paar maanden schuldên gemaakt tot een totaal bedrag van vijfduizend mark. „Aangezien ik ten slotte geen mensch zonder geweten ben, gingen deze schul den mij kwellen. Tk zag geen kans om er ooit weer af te komen. Vijfduizend mark!! En ik verdiende 250 per maand, hield geen cent over. Wat mij echter de ergste zorgen baarde, was dat mijn vader er ooit achter ,zou komen. Een onkreuk bare man, die een onbegrensd vertrou wen in mij had en bovendien aan zijn hart leed het zou z'n dood zijn! „Mijn chef merkte, dat ik onder het een of ander gebukt ging. Ik zag er slecht uit, voelde mij slap en gedepri meerd en kreeg zelfs last van mijn hart. Kortom, hy kreeg me zoo gek, dat ik me met een hartelijke aanbeveling van hem naar een psychiater liet sturen. De man was een beroemd psycho-analyticus. Weest u niet boos dames, als' ik aarzelde hier collega K. W. P. Welnee, praat u vrij van de lever!" Nou dan, hij begon me zoo'n beetje geestelijk te bevoelen en te bekloppen. Ik moest maar 'es uitpraten. Maar ik had niets uit te praten. Ik moest maar 'es op biechten. Maar ik had niets op te biech ten! Had ik soms... eh... hè? toé geneer je niet! Pardon dokter, niets van dien aard, maar daar zou ik ook moeilijk over kunnen praten. Nee heusck, het eenige wat mij hindert Nou?! vroeg hij fel. Is dat ik 5000 mark schulden heb gemaakt en er met den eenige, die mij daarbij zou kunnen helpen, n.i. mijn va der, niet over kan praten, omdat ik hem vanwege zijn gezondheid sparen moet. Aha!! Buitengewoon interessant. Een geldeomplex Daar is een grondige behandeling voor noodig. E11 hoelang zou dat duren? Zes maanden minstens. En dat zou zeker wel veel kosten? Hm hm'n zesduizend mark? Maar dokter, die heb ik niet! Toch hebt u zoo'n behandeling abso luut noodig! U zou het natuurlijk niet in eens hoeven te betalen. U zou het in ter mijnen kunnen afbetalen... Ja, maar ook dat is mij onmogelijk, dokter. Ik verdien net genoeg om van te leven! „En wat zei-ie toen? Jullie raden het nooit! Zou het dan voor zoo'n dringend ge val niet mogelijk zyn, dat u voor die 6000 mark de hulp van meneer uw vader in riep? „Zesduizend mark om my af te helpeu van de zorg over een schuld van vijf duizend, dat was mij dan toch wel 'n beetje te gortig!" eindigde collega K. W. P. zijn verhaal en als hy het niet zelf bedacht heeft, sta ik voor de authentici teit van zijn relaas in. ZZJfHJ r'geslot™ - is dit geschied uii 10.00 NCRV. 11,00 KRO. Hubsen, 301 M. 8.00—9.15 KRO. .00ri.20 NCRV. 8-oo9-15 en ïo.oo Gramofoonpl. io.14 Morgendienst o.l.v. C. Vermaat, 10.45 Gramofoonpl. 11.30 Godsd. halfuur. 12.152.00 Orkestconcert en gr.pl, 2.00 Handwerkcursus. 3-0O3.30 Gramofoonpl. 4.00 Bijbellezing door Ds. J. H. F. Re mme, m.m.v. bariton en orgel. 5 00 Cursus handenarbeid v. d. jeugd. 5.30 Orgelspel door Maccrafford. 6.30 Gramofoonpl. 7.15 E. Loerakker: Met brandende lampen. 7.30 Journ. Weekoverzicht door C. A. Grayé. 8.00 Prot. Chr. Muziekver. „Jubal", o.l.v. Fr. Jakma. 9.00 A. J. Drevves: Kind en zending. 9-30 Concert door het Waleson kwartet l pauze om 9-55 Vaz Dias. 10.jo—11.30 Gramofoonmuziek. d. artikelen diende. Nog heden dienen, met meterdikke muren omgeven koelkelders voor flesschenbier als slaapzalen. Wekenlang werd op den killen grond geslapen. Toen zijn er over de geheele lengte kooien gebouwd: drie boven elkaar maar zóó dicht, dat voor zitten geen plaats is, en de gevangenen als konij nen in hun hol van het voeteneinde af hun „bed" moeten binnenkruipen. Een gevangene-architect heeft uitgerekend, dat er per man drie kub. M. lucht, be schikbaar was. In deze atmosfeer moes ten 138 man het tien uur uithouden.... Wat vroeger is gezegd omtrent wille keur en rechteloosheid, maakt het ook begrypelijk dat de gepleegde mishande lingen in het geheel niet bij de ontwik keling der gebeurtenissen behoeven te passen en dat zij geenszins de reactie op mingin 1 f6it waren' Wel echter kan hanrte i al8e.'!u:en zeggen, dat er mis handeld werd by het binnenbrengen van gevangenen en dat deze mishandelingen in de zoogenaamde politiekamer No 16 daa?eLVd0ltgeZet 1>e vragen- die men daai tot de gevangenen richtte, waren vaak slechts een voorwendsel om een ge- legahseerd sadisme te kunnen botvieren I^ee gevallen kent Seger van stukgeslagen nieren uit de politiekamer kwam en dadelyk naar. het ziekenhuis werd gebracht, waar hij een dag later stierf, en een boom van een sportsman, die, met stukgeslagen schouders, rug en dijen, in Segers armen den geest gaf. De verantwoordelijkheid voor de kam pen en hun mishandelingen valt ten laste van de S.A. In andere landen, waar men terroristische groepen heeft gekend, werden deze meestal uit één bepaalde maatschappelijke categorie gerecru- teerd, of uit aanhangers van één be paald politiek denkbeeld. Hoe komt het nu, dat honderdduizenden by de S.A. zijn - poli tieke overtuiging? Seger antwoordt, dat bij den gemiddelden S.A.-man alle politieke overtuiging ontbreekt. laat staan politieke geschooldheid. Tien procent aldus Seger vormen hoogst fatsoenlijke jonge menschen, die vaak ge noeg te kennen geven, 't met het doen der anderen niet eens te zyn. Zy zijn bij de S.A. gekomen uit een zucht naar roman tiek, uit militaire behoefte en ook om onder dak te zijn. Dan zestig procent, die te vergelijken vallen met de middeleeuw, sclie huurlingen, bij wie eenig politiek ideaal ver te zoeken valt. Dertig procent eindelijk verdienen geen andere qualifi- catie dan beulsknechten. Op twee uitzon deringen 11a, waren de aanvoerders in Oraniënburg van een sadistische ge meenheid, die op deze 30 pet. aansteke- lyk moest werken. Nooit heeft men een journalist tot de provost- en cachotcellen toegelaten. Twee cellen, met plaats voor vier man, waarin tot negentien personen zijn samenge propt, vroeger droogkamer der gieterij: de eenige luchttoevoer komt door zes kleine gaten, die in de ijzeren deur zijn geboord. Het arrest van één dag tot zes weken wordt verscherpt door rantsoen vermindering of vasten. Doch ook dit scheen nog niet erg genoeg. In Novem- blj: een communistisch arbekfe" 'die met' Wh ïe\ kamPc°m<n»"dant betonnen iei, me met cachots bouwen met 60 tot 80 cm bodem-

Heldersche Courant | 1934 | | pagina 2