GEMENGD NIEUWS Marineberichten. HELDERSCHE COURANT VAN DINSDAG 30 JANUARI 1 934. Visscherij'. Door een auto overreden en gedood. Diefstal van f 8300 te Rotterdam. Poging tot doodslag te Groningen. Uit het politierapport. Inbraak in een school Inbraak in een kerk. Kind in kokend water gevallen Muur ingestort. Door het ijs gezakt Kind verbrand Volksgericht te Zoutkamp Maj.torpmr. J. C. Brouwer van idem naar De brand in de electr. centrale te Amsterdam Om 5 uur Woensdagmiddag zal een voorstelling voor de scholen worden ge geven, en om 8 uur volgt dan die voor de volwassenen. Men raadplege voor kaart verkoop enz. de advertentie. WAAR IS MIJN FIETS? 't Bovenstaande vroeg zich de persoon af, die gisterenavond bij iemand in de Bloemstraat op bezoek was, en, toen hij weer naar buiten kwam, bemerkte, dat zijn fiets er niet meer was. Gestolen? Wellicht! Een waarschuwing voor anderen om hun fietsen niet onbeheerd te laten staan. BRAND IN DE GRAVENSTRAAT. Begunstigd door het kalme weer heeft de visschersvloot zee gekozen, vermoede lijk ter korvisscherij. Zaterdagmorgen was hier voor de eer ste maal een stoomtrawler aan de markt, welke hier zijn vangst kwam verkoopen; Zaterdagavond om 8 uur, ontdekten i u v, 4 v.;j nior maar voor overburen, dat uit het perceel Graven- veel visch had hi echter ntó. maar voor, 37 dikke rook wolken door kieren wat hij aanbracht, kreeg hij goede p j van ramen en deur, naar buiten drongen. zoodat, zijn we welingelicht, het in netjnderbaast verschafte men zich toegang voornemen ligt hier geregeld ter plaatse de WOning, door aan de achterzijde te komen markten. Haringvisscherij: de j van jiet; perceel een venster stuk te slaan. eerste voorjaarsharing werd gisterenmor- Onmiddellijk begaf men zich naar de qen (Maandag) aan de afslag aange- boven verdieping waar twee kinderen lagen voerd en zooals begrijpelijk, was er voor te slapen, welke bij de buren werden dit product veel belangstelling. De kwa- ondergebracht. Ijlings werd de politie .- cH,l pn nPliik opgebeld en tegehjkertud met het slangen- auto werden een aantal paarden en kal- veren vervoerd, terwijl laatstgenoemde dieren door de paarden in verdrukking waren geraakt. liteit was mooi, flink van stuk en gelijk van soort en ging vlot a 7.per tal 220 stuks). Wat zal dit jaar de haringvisscherij op leveren? Ziedaar een vraag die alle be Dpgebt d" hand wageotje, arriveerden de bewoners van van I het bewuste perceel, die even waren weg geweest tot het doen van enkele bood- schappen. Hoewel de buitengewoon sterke rook- langhebbenden bezighoudt, zonder uitzon- ontwikkeling het ergste deed vermoeden, derinq Want veel hangt er van de j was de brand echter al heel spoedig ge- haringvisscherij in de toekomst af. De re- bluacht door een straal op de waterleiding, sultaten van het biologisch zeeonderzoek Het bleek, da het houtwerk achter de fnzake de voortteling op de Waddenzee kachel aan het smeulen was geraakt en inzaKe ae vooiuei 9 F door het spoedig ontdekken hiervan werd van de haring, zijn niet bepaa d emo i voorkomen dat het vuur om zich heen gend te noemen. Meende men eerst aan greep gevaj bracht, zooals zich Iaat de hand van bovengenoemd onderzoek j denken, nogal wat menschen op de been waarbij haringkuit en larven werden aan- en n0g )ang nadat de brand gebluscht getroffen op de Waddenzee eenige hoop was verzamelde zich een groote menigte op behoud van de haring te mogen koes- kijklustigen in de Gravenstraat, waar de teren bij later onderzoek was er niets politie onder leiding van Inspecteur 'te vinden. Voorwaar niet zeer hoop- Helder voor een goede afzetting had ge- Binnenland Zaterdagnacht omstreeks een uur is op het J. D. Meyerplein te Amsterdam een zeventien-jarig meisje.dat van een familie bezoek naar huis terugkeerde, door een auto overreden. Ernstig gewond haalde men haar onder de auto uit, en voordat de ambulance-auto ter plaatse was ge komen, bleken de levensgeesten reeds te zijn geweken. Het lijk is naar het Binnen gasthuis vervoerd. meer vol. Wel neemt men in visscherskringen aan, dat de eerste paar jaren de haring, die op de Zuiderzee geboren werd, nog wel zal komen, zij het in steeds minder wordend aantal, maar zal de haring hier blijven komen nu de Zuiderzee is afgeslo ten, nu de teelt- en paarplaats weg is? We vreezen van niet; vrij algemeen wordt aangenomen, dat de visch daarheen trekt om voort te telen, waar ze zelf geboren ken op de Westgracht onbeheerd stond, zorgd De schade wordt door de verzekering gedekt. Kijwielbelastingplaatjes gestolen. Van een rijwiel, dat eenige oogenblik- werd en zou haring hierop een uitzonde ring maken? We vreezen van niet, tenzij de Waddenzee zou kunnen dienen voor hetzelfde doel. Afwachten is echter de boodschap; veel reden tot optimisme is er echter tot heden, zie bovengenoemd on derzoek, nog niet. VERSLAG VAN DE GEMEENTELIJKE ARBEIDSBEURS. over de maand December 1933. Mannen: Aanbiedingen kwamen in van: 1 autogenisch lasscher, 1 bakker, 2 bakschippers, 5 bankwerkers, 1 behan ger, 3 betonwerkers, 3 bloemistknechts, 4 bollenarbeiders, 10 chauffeurs, 10 colpor teurs, 3 conciërges, 1 electriciën, 2 gas fitters, 44 grondwerkers, 1 houtbewerker, 2 incasseerders, 4 kantoorbedienden, 1 kleermaker, 74 landarbeiders, 5 loop knechts (3 ben. 18 j.), 2 machinisten, 38 metselaars, 1 monteur, 22 opperlieden, 18 schilders (1 ben. 18 j.), 1 schoenmaker, 1 slagersleerling (ben. 18 j.), 2 smeden (1 ben. 18 j.), 1 steenzetter, 4 stokers, 13 straatmakers (8 ben. 18 j.), 3 stucadoors, 1 teekenaar, 2 tellers, 33 timmerlieden (1 ben. 18 j.), 65 transportarbeiders, 1 tuin man, 87 losse werklieden (1 ben. 18 j.). Totaal 472 personen. Aanvragen kwamen in om: 1 bakker (noodhulp), 2 chauffeurs, 10 colporteurs, 3 conciërges, 20 grondwer kers, 2 hulp-fitters, 2 kantoorbedienden (1 ben. 18 j.), 1 slagersleerling (ben. 18 j.), 4 stokers, 2 stucadoors, 2 tellers, 1 tim merman (ben. 18 j.), 35 transportarbei ders, 2 wachters, 36 losse werklieden. Totaal 123 personen. Geplaatst werden: 1 bakker, 1 chauffeur, 10 colpor teurs, 3 conciërges, 20 grondwerkers, 2 hulp-fitters, 2 kantoorbedienden, (1 ben. 18 j.), 1 slagersleerling (ben. 18 j.), 4 stokers, 2 stucadoors, 2 tellers, 1 tim merman (ben. 18 j.), 35 transportarbei ders, 2 wachters. 36 losse werklieden. Totaal 122 personen. Vrouwen: Aanbiedingen kwamen in van: 1 assistente (v. Leeszaal), 1 baker, 6 dagdienstboden, 9 dagmeisjes, 8 dienst boden, 3 huishoudsters, 2 kantoorbedien den (1 ben. 18 j.), 6 werksters, 3 winkel juffrouwen (2 ben. 18 j.). Totaal 39 personen. Aanvragen kwamen in om: 1 aardappelschilster, 7 dagdienstboden, 9 dagmeisjes, 6 dienstboden, 1 huishoud ster, 1 kantoorbed. (ben. 18 j.), 1 keuken werkmeisje, 1 kookster, 1 noodh.-dienst- bode, 10 werksters, 1 winkeljuffrouw. Totaal 39 personen. Geplaatst werden: 1 aardappelschilster, 6 dagdienstboden, 5 dagmeisjes, 2 dienstboden (w.o. 1 Duit- sche\ 2 huishoudsters. 1 kantoorbedien de (ben. 18 j.), 1 keukenwerkmeisje, 1 noodh.-dienstbode, 7 werksters, 1 juffrouw. Totaal 27 personen. werd het belastingmerk ontvreemd. De politie stelt een ondenrzoek in. Nog meer diefstal. Uit een auto, welke op den openbaren weg in deze gemeente was geplaatst, wer den een kistje sigaren en een doos siga retten ontvreemd. De politie onderzoekt dit geval. Dierenmishandeling. Door de politie wordt proces-verbaal opgemaakt tegen den bestuurder van een vrachtauto, terzake van het daar* mede vervoeren van vee op noodeloos pijnlijke en kwellende wijze. In bedoelde Zaterdagavond heeft aan het Binnen Damsterdiep te Groningen de 58-jarige colporteur E. K., die sedert eenigen tijd een liefdesbetrekking onderhield met een1 aldaar wonende 44 jarige weduwe, ge tracht zijn medeminnaar, een 18-jarigen kostganger dezer vrouw van het leven te berooven. In opgewonden toestand drong hij de woning binnen en maakte ruzie met den jongen man. Toen haalde hij een mes voor den dag, greep den jongen aan en stak naar hem. Deze wist zich los te rukken, doch kreeg bij het afweren van den stoot een wonde aan de hand. De gewonde vluchtte de trap af. De woesteling greep toen een bijl om den aangevallene daarmee een slag op het hoofd toe te brengen, hetgeen hem echter door de vrouw werd belet. De man werd spoedig gearresteerd. Op hem werden twee messen gevonden. Hij zal wegens poging tot doodslag worden vervolgd. Eenige uren later was de Folkingestraat het tooneel van een soortgelijke steek partij. Daar maakte de 49-jarige arbeider G. E, die beschonken was, twist met twee voorbijgangers. Hij bracht een hunner, In den nacht van Zaterdag op Zondag gen zekere met een raes een steekin hebben dieven zich toegang verschaft tot d ba]g toe> Ee man werd viak naast de bakkerij en fabriek J. den Hartigh N ha|ss,agader getroffen, op den hoek van den Bergweg en de E werd gearresteerd. Hij verklaarde Heer Vrankenstiaat te Rotterdam. Door een 15-jarige jongen. In den laatsten tijd werd verscheidene malen geld vermist uit bet reisfonds va de leerlingen van een openbare iagere school te Heerenveen. Het geld was een lessenaar geborgem Ondanks scne^p surveileeren en het merken te mocht het niet gelukken den dief p ^Zaterdagavond werd de dief door den conciërge in de school aangetroffen. De dief vluchtte, maar werd herkend, Di. - bestemd zijn voor den dienst politie verhoorde hem en bracht hem met k 'Undië) zullen 7 Februari, respec- veel moeite tot een bekentenis Het was^ in onder bevel van luit. ter zee 2e een 15-jarige oud-leerling vand cho Q dg Booy en Van luit. ter zee le kl. Door een achterdeur van het gymnastie lokaal te openen, kon lui In de school komen. OUD VICE-ADMIRAAL NORMAN MAC LEOD. t Qfi iaar oud, de heer Norman Mac Leod, M iaa rond, de heer Norman Mae Leod, oud-vire-admiraal, ridder in de orde van den Nederl. Leeuw en commandeur in de orde van Oranje Nassau. HR. MS. „K XIV" EN „K. XV". Vertrek 7 Februari. onderzeebooten K XIV en Hr. Ms. kl O- de Booij K. Hoeke, van Nieuwediep daarheen Uit de in het kantoor staande brandkast hebben zij, na de deur geforceerd te hebben, f 8300 gestolen. Van de daders geen spoor. na zijn ontnuchtering op het politiebureau Zondagochtend zich niets van het geheele geval te herinneren. Ook hij zal wegens poging tot doodslag vervoigd worden, Bij visitatie bleek hij twee messen bij zich te hebben. De dief gearresteerd. Dezer dagen is ingebroken in de Geref. Kerk te Ter Aar, waar o.a. getracht is de brandkast te forceeren. Het is de politie gelukt den dief, een zekeren van E., wonende te Alphen a. d. Rijn te arresteeren. Arbeider gedood. Twee jongens verdronken. Te Joure zijn gistermiddag drie jon gens op de vijver van de bekende Horremastate door het Na groote moeite konden droge worden gebracht. Een van de jongens kon zich huis waarts begeven. De levensgeesten van de beide anderen, Sieber Abma en Klaas Boersma, waren echter reeds ge weken. ijs gezakt, zij op het Het 2-jarig jongetje van de familie S. te Eysden, speelde met lucifers in de nabijheid van een hoopje stroo, dat in een berghok was geworpen. Het stroo vatte vuur en de kleeding van het kind geraakte in brand. De Gisterenmorgen waren twee arbeidersmoeder vond het kind brandende over HR. MS. „EVERTSEN" „PIET HEIN". De Evertsen" en „Piet Hein" zijn gisteren te Aden aangekomen. Godsdienstoefening R.K. De maandelijksche toespraak zal worden gehouden op Vrijdagmiddag 2 Februari ten 3 ure; en de Generale Heilige Communie, op Zaterdagmorgen 3 Februari ten half acht ure, in de kerk aan de Ndeuwstraat. Luit ter zee 2e kl. G. Quint, wien ver gund is uit Oost-lndië terug te keeren, is 17 dezer aan boord van het m.s. Chr. Huygens van Tandjong-Priok vertrokken, wordt 6 Februari te Genua en daarna hier te lande terugverwacht. Schout-bij-nacht M. H. van Duim, die be noemd is tot commandant der zeemacht in Oost-lndië, zal 2 Februari aan boord van het m.s. Sibajak te Marseille scheep gaan tot het volgen zijner bestemming, Kap. ter zee W. J. D. Posthumus is ver gund van zijn plaatsing bij den dienst in Oost- lndië naar Nederland terug te keeren. Overplaatsingen. 'het geheele lichaam. Toen de vlammen gebluscht waren, bleek het kind te zijn overleden. Aan de gevolgen overleden. Het 3-jarige kind van den slager H. G. te Obbicht <L.) is in een tobbe kokend water gevallen. Het is aan de opgeloopen brandwonden overleden. op de derde verdieping van het graan- pakhuis van de firma Wed. F. van den Bergh te Veghel werkzaam. Plotseling bezweek een der muren, met het gevolg dat het bovenste gedeelte van den muur, benevens een groote partij mais, die daar tegen lag opgeslagen, naar beneden stortte. De 23-jarige Van der Tillaart werd mede- gesleurd. De andere arbeider wist zich nog tijdig in veiligheid te stellen. Direct werd met alle macht getracht den man te be- Zaterdagavond van negen tot twaalf vrijden. Na ongeveer 15 minuten slaagde UU1. is heel Zoutkamp in rep en roer Schipper G. J. A. de Jong, van Afd. Mars. R'dam naar Kaz.' O.zdt., 30 Jan. '34- Majoor-monteur G. de Bruyn van idem -7 naar idem, 30 Jan. '34. idem, 30 Jan. '34. Wanordelijke tooneelen. men erin het slachtoffer van onder de steenen en de mais te voorschijn te bren gen. Een dokter, die ter plaatse was, kon echter slechts den dood constateeren. De man was ongehuwd. /KA de baarsch. Zooiets is tegenwoordig bij marine onbestaanbaar. 1 Dat is 3 ook. maar je moet 1 niet ?!"2" «".S i geweest. De visscher S. B. aldaar is ge scheiden van zijn vrouw. Hij leefde op zeer gespannen voet met haar en het dorp gaf hem de schuld hiervan. Thans is de vrouw zenuwpatiënte en wordt bij familie verpleegd. Men heeft het blijkbaar nu voor haar willen opnemen, althans ongeveer 150 personen van allerlei leeftijd schoolden Majoor-macht. G. Blok van idem naar idem, 30 Jan. '34. Serg.-macht. J. J. Kesteloo van idem naar i 'em, 30 Jan. '34. De detacheering te Rotterdam bij den af bouw van de K XVI is op den 30en Jan. '33 ingetrokken van den sergeant-monteur C. den Braber en den sergeant-torpmr. H. W. Baars. Schipper W. A. G. Jacobs van Van Speyk naar Kaz. O.zdt., 29 Jan. '34. Id. A. Prijs van Wachtschip Willemsoord naar Van Speijk, 29 Jan. '34. Bootsman J. Baartscheer van idem naar idem, 29 Jan. '34. Id. H. Melgers van idem plaatsing aan boord Hr. Ms. Van Speijk ingetrokken. Toen Oome Plet, de oude Kreeu- wer, nog zeuntje bij de marine was en de provoost-geweldige zich niet bij den wind liet bras sen, maar 'm met een tamp touw (roes z'n kooi uil ranselde. De lijfstraf bij de marine: 50 met de „laars", nta.r 's avonds was al 't leed weer vergeten dezelfde matroos, die 50 striemen kreeg, liep dan weer te zigzaggen als een glasharde op de Bassin gracht. Oome Piet zingt een lied, dat iedere oud-gediende van de marine vandaag neg kent. INSCHRIJVINGEN HANDELSREGISTER TE ALKMAAR Nieuwe zaken: Hé, ouwe jongen, had oome Piet tegen me gezegd, je moet niet in de krant van me schrijven, dat ik zeilmaker ben, ik was meer kreeuwer, repareerder van zeilen en als ik 't niet goed dee, kreeg ik een pit.... ledereen weet best, wat een kreeuwer is.en as je nou meer van de ouwe marinetijd wil weten, kom dan maar op mijn fregat., dan zal mijn vrouw je een koppie leut schenken. Zoo zit ik dan op 't fregat van oome Piet. 't Ziet er hier in de puntjes uit. De stuurman van het fregat isde vrouw van oome Piet.... een echte, degelijke winkel- zeemansvrouw, die van „schoonschip" maken en keurig netjes houdt. Steek van wal, oome Piet, en vertel, zeg ik. 't Is al heel wat jaartjes geleden, dat ik naar Leiden ging, als jongen van 14 jaar, om dienst te nemen bij de Marine. Ik weet 't nog heel goed. Verwend wer D ,r. rp 1 den we daar niet. Zondags kregen we een visser, lexel, Warmoesstraat 54, kwartje en dan gingen we passagieren. Winkel in radioartikelen. Hotel-Café ,,Dc Zeven Provinciën", feig. D.C.Kooij), Texel, Oudeschild 124. J. Bruin, Texel, Den Burg, Steenen plaats 3, Rijwielhandel, electricien. Wijzigingen: N.V. Expl. Mij. „Aleos", Anna Pau- lowna, Spoorbuurt 41, Handelszaak ver plaatst naar Amsterdam (O.), Maurits- kade 14. Opheffingen: „Bazar Tuindorp" (eig. N. A. Arke- steijn), Bloemstraat 4, Den Helder. Win kel in huishoudelijke artikelen. In herbergen mochten we niet komme, hè, als ze je daar snapten, tandakte je troes de petoet in. De kasteleins mochten ons ook niet tappen, en ze zagen direct, dat je geen gewoon matroos was, want juist daarvoor moesten wij een rood lint dragen om onze pet. Als we van de opleiding mochten pas sagieren, dan kochten we vijf cent babbe laars, dat waren van die kleverige stroop- ballen. 's Avonds in de kooi maakten we daar stiekum lol meezoo'n zak bab belaars verstopten we onder de dekens. en dan lagen we te zuigen op die zoete stroopdingen Oome Piet lacht. Waarom lacht u? vraag ik. 't Is nou al lang geleje, grinnikte hij, maar in eene zie ik nou me eige op een morgen in Leiden. Ik lag te maffen hè en 't sein voor op staan was al gegevenIk denk: tjonge, onder de dekens is het toch petuller als in de kou. "ik blijf dus even liggen he, met een paar andere jongens. Komme jullie je nest uit! roept de provoost. Als de weerlicht d'r uit! Nou, zoetsappig ging het in dien tijd nooit bij de marine, niemand werd met fluweelen handschoenen angepakt he. Neemt die provoost een tamp touw zoo'n dikke streng strop en begint ie op ons_ te ranselen. Wij vliegen overeind en springen het bed uit, maar die babbelaars waren door de warmte gesmolten en de dekens zaten heelemaal an onze kanus geplakt. We leken net lui van de Klu- Klux-chan. Doe die dekens van jullie bast, boot- afhouwers, zijn jullie een haartje gek! schreeuwt de provoost en die geeft ons weer een tik en trekt de dekens mét de babbelaars, die heelemaal tot zachte kle verige stroop waren geworden, van on zen nek. Nou dat, was huilen met de lamp an, dat snap jeWant die provoost, die het zich niet bij den wind brassen. Wat stond die kerel op zijn strot en het tamp touw tandakte opnieuw op ons neer. Tegenwoordig zouden ze 't wel laten, de handen uit te steken en met een tros touw te slaan, zeg ik. Dat was vroeger doodgewoon bij de marine. Ander tije, ander gewoontes, zegt oome Piet. Heel vroeger, maar dat was nog voor mijn tijd, bestond het kielhalen, dan werd zoo n matroos an bakboord neergelaten en onder de kiel door an stuurboord weer op gehaalddat was nog veel barbaar- scher als dat ze je met een tamp touw een haal gaven, maar 't kon daar ook lillijk mee ankomme. Ik bleef ze maar liever uit de kinken. Zoo'n haal met een streng strop was geen lolletje. Voor dat ik bij de marine kwam, was er ook nog de lijfstraf.... Zelf kan ik daar niet meer over meepraten, maar de oudere marinemannen in mün tijd hadden daar heele verhalen over. Een matroos, die lijfstraf verdiend had, kreeg er vijftig met de laars. Een dokter stond er bij om toe te zien dat het niet te erg werd. Vijftig striemen kreeg ie over zeker lichaamsdeel. p.~7 Afschuwelijk, onmenschelijk, oome riet, zeg ik, huiverend. Dat was bar- al te tragisch opvatten. Zoo'n matroos, die met de „laars" er vijftig kreeg, was nou ook zoo'n lekkere jongen niet; meestal trok hij er zich, als 't afgeloopen was, geen „laars" van aan; dat ie met de laars gehad had, want den zelfden avond liep ie, zoo vertelden de ouderen bij de marine, alweer te zigzag gen op de Bassingracht, bij „Alcasar", in de vroolijke buurt, en dan zong ie: We zijn gegaan, Al naar de Maliebaan. Toch was 't een schande, een ont- eerende schande, dat zooiets bij de marine heeft kunnen bestaan, houd ik vol. In slaan zit geen opvoedende kracht, j slaan vernedert den mensch tot een dier de visscher en zijn kinderen en een zuster f3er?',.^r marn®- E- Elsendoorn van Wacht- van B. wonen. Er werd ketelmuziek ge- schip w'»e™oord naar Schorpioen, 1 Febr. 34 maakt en met steenen en andere voor-! werpen gegooid naar de ramen en het dak.' Idervolgen.de schepelingen zijn den 23en Spoedig was de politie er bij, maar Odervolgende schepelingen zijn den Jan. '34 per Marnix van St. Aldegonde in Na- deze kon, twee man sterk, niet veel uit- der,and teruggekeerd: richten tegen de menigte. De ramen en i Opper-telegrafist D. Millenaar, serg.-konst. verschillende dakpannen werden kapot A- c- Wagenaar, korp.-schrijver W. Moens, geslagen. Eerst tegen twaalf uur werd korp.-macht. J. Alderliefste, stoker-olieman A. het weer rustig in het dorp. j de Bruin. B. en zijn familie hebben onderdak bij j familie gevonden. Zondagochtend heeft men zich nogmaals op den man gewroken Huygens, den i7en Febr. '34 van Priok: Aangewezen voor thuisvaren per Christiaan Dan is de tegenwoordige marine toch heel wat anders, gaapt er een diepe kloof tus- schen heden en verleden. Hou je gedekt, stuif niet zoo op, zegt door zijn garnalenboot te laten zinken door een kraan epen te draaien. De politie heeft de zaak in onderzoek. Arrestaties hebben nog niet plaats HET OFFICIEELE STRAPERLO- Marinier der ie kl. C. M. Moerenhout. Korp.-vliegtuigmaker A. de Haan heeft het examen voor hoogeren rang met gunstigen uitslag afgelegd. Met ontslag uit den Zeedienst. De Haagsche Rechtbank zal 6 Februari oome Piet. D'r waren er destijds ook ge-de strafzaak behandelen van de twee noeg bü de marine, die er tegen te keer exploitanten van het Straperlo-spel in het H. J.'~Hartg7nVïdem K Mazéreeuw en idem zyn gegaan.... Heele hooge autoriteitenKurhaus te Schevemngen, m afwachting 3€ ki. s. A A Goudriaan van het verloop van welk proces de re-j I7 Febr. -34: korp.-vliegtuigmaker J. J. de geering de sluiting van Straperlo-zalensjonge heeft gelast. Den exploitanten is het op- zettelijk gelegenheid geven tot hazard spel ten laste gelegd. waren er heftige tegenstanders van. Koningin Sophie was een edele vrouw en die heeft er een einde aan gemaakt, maar 't mooiste van de geschiedenis is, dat er glasharde matrozen waren, die dat heelemaal niet lollig vonden, want ze wa ren bang, dat inplaats van 50 peuters met het lamp touw, ze nou 50 cent in d'r katje zouden worden besnoeid. Ze hadden liever 50 met de laars! Voor hun katje zaten ze veel meer knijp! D'r is zelfs een liedje op gemaakt. Weet je wat ze zongen? Oome Piet heeft een gebarsten stem, die klinkt als een scheepstrompet. Eerst wiegt hij even het stoere hoofd om in de maat te komen, dan zingt hij het lied, be kend bij alle varensgasten uit den ouden tijd: Vroeger toen de oude wet bestond, Kreeg je er vijftig op jebibs! Maar 1111 de nieuwe wet bestaat, Is 't, dat 't van je gage afgaat. Als je dronken loopt op straat. Refrein: Komen ze aan boord, dronken en wel, Dan gaan ze in een donkere cel. Oome Piet is geen Richard Tauber en de melodie van het lied is eentonig Dat zonge ze toen de oude wet van lijfstraf werd afgeschaft, zegt de oude. Ze zongen 't an boord en op straat en in de café's. Je moet de tije nemen zooals ze zijn. Wat wij nu erg verschrikkelijk vindén was vroeger doodgewoon. Is nou alles zoo goed? Oome Piet kijkt mij doordringend aan heel doordringend. Is nou alles in de wereld zoo beschaafd? Ik zwijgNeen, de wereld is er hee lemaal niet op verbeterd't Is alleen allemaal een beetje meer verguld, dan vroeger. De menschen loopen nu met een masker voor, een masker van beschaving., maar innerlijk zijn de meesten geen haar beter dan vroeger.... misschien slechter.... De klok is niet vooruitgezet.... 't Lijkt of de wijzers terugcirkelen.... (Wordt vervolgd). Brandstichting? De hoofd-ingenieur le klasse bij het hoofdbestuur van de P.T.T. in Den Haag, ir. J. H. Warning, die als chef van den functioneelen dienst door den Amster- damschen officier van justitie, mr. dr. J. A. van Thiel, is benoemd als deskun dige, teneinde ten behoeve van het justi- tieele onderzoek naar de oorzaken van den brand in de Amsterdamsche telefoon centrale een rapport uitte brengen, heeft die taak volbracht. De »N. R. Ct.« verneemt, dat ir. Warning zijn rapport dezer dagen aan de justitie ter hand heeft gesteld en dat een technische oorzaak van den brand door hem, zooal niet ge heel, dan toch voor het grootste deel, uitgesloten wordt geacht. Deze des kundige komt tot de conclusie, dat zooal niet voor de volle hon derd procent toch voor een zeer belangrijk percentage opzettelijke brandstichting moet worden aangenomen. (Volk). 16 Maart '34: schipper J. Passenier. 1 Maart '34: marin. 2e kl. W. van Ham. id. Bevorderingen in Oost-lndië. 16 Juli 1933: Stoker-olieman H. Piller tot korp.-inacht. Aug. 1933: Marinier 2e kl. H. P. J. v. Wevrwijk tot marinier ie kl. Idem L. den Boer tot idem. Idem J. H. Nijhuis tot idem. Idem F. Vink tot idem. 29 Oct. 1933: Serg.-ziekenverpl. G. J. W. Nieuwenburg tot majoor-ziekenverpleger. 1 Nov. 1933: Matroos 2e kl. G. H. Taylor Parkins tot matroos ie kl. 25 Nov. 1933: Sergeant-machinist G. E. J. Gest tot majoor machinist. Korporaal-machinist P. C. van Nes tot ser geant-machinist. 1 Dec. 1933: Korporaal-machinist H. Bastiaan tot ser geant-machinist. ONTSLAG IN OOST-INDIE. 21 Oct. 1933: Korp.-konstabel L. Langendoen, 2e kl. W. G. Polman. 8 Nov. 1933: Matroos 2e kl 14 Nov. 1933: matroos 3e kl. matroos J. H. Ennema. M. de Zeeuw. EEN Buitenland VEERBOOT TE NAGASAKI VERONGELUKT. Tal van menschen verdronken. I it Nagasaki wordt gemeld, dat aldaar een geheel met menschen gevulde veer boot is omgeslagen. Aanvankelijk werd gevreesd dat 200 300 personen waren verdronken, maar latere berichten redu ceerden den omvang der ramp. Wel moesten vele drenkelingen, die leden aan de gevolgen van de koude onderdompe ling, in een ziekenhuis worden opgeno men, doch voor de meesten hunner zal uit geen kwade gevolgen hebben. Er zijn ongeveer vijf lijken geborgen en dertien personen worden nog vermist.

Heldersche Courant | 1934 | | pagina 6