PELIKAAN-COMITÉ. Stadsnieuws Hè die vervelende kies.... HELDERSCHE COURANT VAN DONDERDAG 1 FEBRUARI 1934. Collectedag Zaterdag 3 Februari. Steunt het Nationaal Luchtvaartfonds Prof. Mr. Dr. G.A.v. Poelje Uit het politierapport. Jubileum-voorstelling „Tavenu". wilt V. Utwï i opge; TWEEDE BLAD Het Plaatselijk Pelikaan-Comité maakt bekend: 1°. dat de inzameling van gelden in Den Helder ten bate van het Nationaal Luchtvaartfonds zal plaats vinden in den namiddag van Zaterdag 3 Februari a.s. en wel door een huis-collecte door de ge- heele stad van 2 uur tot 6 uur en door straatverkoop van Pelikaan-vlaggetjes van 12 uur tot 4 uur, op 15 a 20 posten, verspreid door de geheele stad: 2°. dat de inzameling in de verschillen de wijken vanaf 2 uur zal worden op geluisterd door de muziekkorpsen: Staf- muziek Kon. Marine, Stedelijk Muziek korps. Winnubst, Oranje Harmoniekapel en Helders Fanfarekorps en de Radio- demonstratiewagen van de firma Van Baaren. Alle muziekkorpsen en de firma van Baaren verleenen welwillend en belange loos hun medewerking aan het Comité; .3 dat de collecte in Huisduinen en Julianadorp afzonderlijk en plaatselijk ge regeld is. Ingezetenen van Den Helder, het Comité wekt U nogmaals op om dit Nationale werk te steunen, zooveel als in Uw vermogen ligt. Elke bijdrage, ook de kleinste, is wel kom; ieder geve dus wat hij missen kan! Ter bespoediging van de collecte wordt een ieder beleefd verzocht zijn gift reeds vooraf gereed te leggen. Het Comité. W. F. G. L. Driessen, Voorzitter. H. Ferwerda. P. C. de Boer. W. Velthuys, H. van Willigen. P. Th. Luyckx. A. J. van der Hoeven. Joh. Bakker. J. de Jong. W. Biersteker. P. Vroon, Secretaris-Penningm. N.B. De bussen van alle collectanten zijn voorzien van het stempel van den Commissaris van Politie Den Helder en van het opschrift Pelikaan-Comité, Licht op voor alle voertuigen. Donderdag 1 Feb. Vrijdag 2 17.14 uur 17.16 Herdacht Woensdag 31 Januari zijn 50sten verjaardag. Den Helder is altijd noq een beetje trotsch op den naam van Poelje. Want hoewel de heer (toen nag geen profes sor) van Poelje maar een kleine drie jaar hier ter stede als gemeente-secretaris werkzaam was hij werd in het voor jaar 1919 opgevolgd door den tegenwoor- digen functionaris, den heer J. Kamman, heeft hij in die paar jaren heel wat tot stand gebracht. Prof. van Poelje heeft Woensdag zijn 50sten verjaardag herdacht en het is naar aanleiding van dat feit, dat wij daarover iets vermelden. In het „Weekblad voor den Nederlandschen Bond van Gemeente ambtenaren. waarvan hij in October 1.1. het hoofdredacteurschap neerlegde, werd bij die gelegenheid een serie herdenkings artikelen aan hem gewijd. O.a. schreef de heer Kamman daarin een en ander over zijn administratief werk. Hij was oor spronkelijk opgeleid voor onderwijzer, doch ging omstreeks 1904 over naar de gemeentelijke administratie van Naald wijk. In 1914 promoveerde hij tot meester in de rechten op een proefschrift „Heden- daagsch gemeenterechten werd toen als commies aan de- secretarie in Den Haag aangesteld. Een reeks geschriften zijn van zijn hand verschenen, welke alle getuigen van zijn groote kennis. Men weet, dat de heer van Poelje, na hier van 19161919 als secretaris werk zaam te zijn geweest, wederom naar de residentie terugkeerde, toen in de functie van referendaris, later chef van de afdee- fing onderwijs. Thans is hij directeur- generaal van onderwijs aan het Departe ment. Tijdens zijn werkzaamheden aan de secretarie heeft de heer van Poelje be vorderd, dat de gemeentelijke administra tie, die hier toen zeer achterlijk was, werd gemoderniseerd. Zoo is er het is de heer Kamman die daarvan vertelt in zijn tijd de decimale registratuur inge voerd. een centrale boekhouding, zóó finaal onafhankelijk van de directie der bedrijven en zóó volledig gecentraliseerd, als in geen enkele andere gemeente tot stand gekomen, een ordening van het archief voltooid, een geheel gemoderni seerd uitbreidingsplan gemaakt en zijn er de grondslagen gelegd voor de oprichting var een gemeentelijk grondbedrijf. Met volle overtuiging, aldus de heer Kamman, kan ik verklaren, dat de gemeente Den Helder van het werk, dat van Poelje heeft verricht, een zeer nuttig resultaat heeft verkregen en mede, dat dat werk ook voor andere gemeenten een uitstekend voorbeeld is geweest. Hoezeer zijn oud-collega s trotsch zijn op dezen bekwamen man, getuigen de vele waardeerende artikelen, destijds, bij zijn aftreden als hoofdredacteur van het bovengenoemd Weekblad, daarin gepu bliceerd. En in het nummer van Donder dag 25 Januari komt dit nogmaals naar voren in een kort herdenkingswoord, dat de redacteur H(elmstrijd) daarin aan hem wijdt. Hierin zegt hij: „Zijn loopbaan vertoont een climax, zooals slechts zelden is waar te nemen. Onze organisatie (d.i. de Ned. Bond van Gemeente-ambtenarenrekent het zich tot een voorrecht, dat prof. van Poelje gedurende een reeks van jaren zijn groote gaven van hoofd en h^t mede in haar j dienst heeft willen stellen. Wie kan de j waarde schatten van zijn arbeid voor de wetenschap en de praktijk? Een zeer groote invloed is van zijn optreden, in woord en geschrift, uitgegaan. Hij sloeg raak, hij sloeg krachtig, nimmer falend. Hij was de genialè leidsman op het ge heele gemeentelijk terrein. Kan het anders, of de bond gedenkt, den vijftigsten ver- I jaardag van prof. van Poelje in het zicht, i met groote erkentelijkheid, wat hij in de voorbijgegane periode voor hem is ge weest?" Wij mogen deze korte herinnering niet besluiten zonder dat ook de Heldersche Courant op haar beurt haar hartelijke ge- lukwenschen aan dezen vijftigjarige heeft gebracht. Even als de heer Kamman zijn ook wij overtuigd van de zegenrijke vruchten, welke de betrekkelijk korte Heldersche ambtsperiode van prof. van Poelje voor onze gemeente heeft afge worpen. Dat ons grondbedrijf, waarvoor de heer van Poelje, zooals in het artikel van den heer Kamman al naar voren kwam; de grondslagen Leeft gelegd en waarvan hij de groote stuwkracht is ge weest, zegenrijke vruchten voor de ont wikkeling en den bloei onzer stad heeft afgeworpen, zal tegenwoordig wel nie mand meer betwisten of ontkennen willen. In verband hiermede moet dan tegelijker tijd het moderne uitbreidingsplan onzer stad worden genoemd. Ook onzerzijds dus vanaf deze plaats aan prof. van Poelje een hartelijke geluk- wensch! CHR. GEREF. KERK. Men verzoekt ons alsnog opname van het volgende: De Chr. Geref. Kerk alhier mag zich, na 7 jaren vacant te zijn geweest, weer verheugen in een eigen voorganger, den eerw. heer J. Rebel, van Huizen. In de voormiddaggodsdienstoefening j.1. Zondag werd Z.Eerw. kerkelijk bevestigd door ds. J. L. de Vries, van Bussum. Na een predikatie over Joh. 3 29 en 30, han delende over de verhouding van Johannes tot Christus, bepaalde spr. zijn gehoor bij een drietal gedachten: de taak, die hij heeft de blijdschap, die hij geniet en de plaats, die hij inneemt en brengt dit in verband met den taak van den nieu wen voorganger, waarna deze op de ge bruikelijke wijze in zijn ambt werd beves tigd. Spr. richtte hierna eenige toepasselij ke woorden tot den voorganger, kerkeraad en gemeente. Des avonds trad de heer J. Rebel voor het eerst als voorgangeif voor de gemeente op in een geheel gevuld kerkgebouw. Na een inleidende toespraak tot de gemeente, verbond spr. zich aan deze gemeente met een predikatie over psalm 121 1 en 2 en bepaalde zijn gehoor bij de zekere hulp van God en ontwikkelt dit in 3 gedachten: de hulp die ons uitdrijven moet die ons omhoog doet zien en die alles omvat. Spr. hield hierrfa een korte toespraak tot zijn bevestiger, den kerkeraad, de gemeen te en de vereenigingen, waarna spr. door den ouderling E. F. van Heuvel namens kerkeraad en gemeente werd toegespro ken. De plechtighteid eindigde met een gemeenschappelijk zingen van Ps. 119 9 en 10 (gewijzigd), hetwelk staande werd gezongen. AANBESTEDING. Door den architect J. J. van der Leek werd Woensdagmorgen alhier aanbe steed in het Kegelhuis: het bouwen van een woon- en winkelhuis aan de Sluis dijkstraat 21, alhier, voor rekening van den heer C. J. van de Poll. De volgende biljetten waren hiervoor ingekomen: A. Bontes 7116.—; W. F. Labout 7105.—; Kraft Oeljee 725B.A. Kersbergen 7450.E. Kramer 7950.—; Modder Couperus 1080.P. Tuin, 't Zand 8290.—; A. de Kloe 8350.—; Minneboo Walboom 8555.r—E. Doorn, St. Maartensbrug 8730T. G. Reyers 9369.firma Gebr. van Pelt 9400.—; Gebr. Veter, Schagerbrug 9400. firma Steeman 9800. OMZETBELASTING. De Kamer van Koophandel ontving zoo juist het voor vele zakenlieden ver heugend bericht, dat de Minister tege moetgekomen is aan haar bezwaren ten aanzien van het belasten van de oude handelsvoorraden van bijkomstige fabri kanten. Handelaren, die voor deze rege ling in aanmerking wenschen te komen moeten vóór 15 Februari a.s. een onge zegeld verzoek bij den Inspecteur der Invoerrechten en Accijnzen te Den Hel der indienen om hen te beschouwen als fabrikant met een afzonderlijke handels- afdeeling als bedoeld in art. 4 der Om- zetbelastingwet. De Inspecteur kan een vergunning verleenen dat de niet zelf gefabriceerde handelsvoorraad die op 81 December jl. aanwezig was, vrij van om zetbelasting wordt afgeleverd. De fabri kant is gehouden dagelijks een lijst van de verkochte goederen die onder de ver gunning vallen bij te houden een en an der onder de voorwaarden door den In specteur te stellen. De vergunning ver valt op 31 Maart 1934- Na dien dag moet ook voor de goederen die tot den handels- vooraad behooren bij verkoop omzetbe lasting worden geheven, tenzij bij inkoop hiervan reeds omzetbelasting is voldaan. Eventueele nadere inlichtingen worden verstrekt door de Kamer van Koophandel. Rijwieldiefstal. Voor een perceel aan de Loodsgracht werd Maandag een rijwiel ontvreemd. De recherche stelt een onderzoek in. Door een inwoner dezer gemeente werd Dinsdag bij de politie aangifte gedaan van vermissing van zijn rijwiel, dat eenige oogenblikken onbeheerd op den openbaren weg stond. Eenige personen, die hun rijwielen op een erf te Huisduinen hadden geplaatst, kwamen, toen zij hun vehikels weer wilden gebruiken, tot de ontdekking dat de banden doorgesneden en de lantaarns vernield waren- „Lady Windermere's waaier Wijze menschen, die wij spraken (wezenlijk, lezer, dit gebeurt van tijd tot tijd!) en aan wie wij vertelden, dat we Waar een opvoering moesten van Tavenu, die dit blijspel van Oscar Wilde zou ver tolken, schudden het hoofd. „Dat wordt niets", zoo zeiden ze, „het is veel te zwaar, er is weinig spel, maar bijna doorloopend dialoog, en dilettanten brengen daar niets van terecht". Zoo spraken wijze menschen. Maar zij kenden „Tavenu" niet, de plaatselijke ver- eeniging, die met dit stuk haar 30-jarig bestaan wilde herdenken, en die daar- dat men 30 jaar kan worden en nochtans mede en daardoor tevens wilde oewijzen, eeuwig jong kan blijven. En de voorstel ling is dan ook voor ons, die uit den aard al van ons beroep, een beetje pessimis tisch zijn, een openbaring geworden. „Lady Windermere's fan" werd voor het eerst den 22sten Februari Ï892 opge voerd in het St. James's Theatre in Lon den. Het was het eerste blijspel van den befaamden Engelschen schrijver en het verwekte een sensatie, die voor Londen ongeëvenaard was. De auteur werd door alle rangen van het publiek gevierd en op een voetstuk geplaatst, en dit niet in de eerste plaats nog wegens het stuk als zoodanig. Want de intrige was vrijwel vieux jeu en ook de personages muntten niet uit door buitengewone karakter eigenschappen. Maar de oorzaak van de furore, die dit stuk destijds maakte, was de brillante dialoog, waren de geestige epigrammen, de slagvaardige paradoxen, door de handelende personen gelanceerd, dingen, waarvan het Engelsclie tooneel van die dagen gespeend was. Maar wist het Londensche theaterpu bliek dan al dadelijk zijn houding tegen over het stuk te bepalen, de kritiek zat er mee. Dat was een onaangename verras sing voor hen, die de nieuwe tooneelsehrii- ver hun had bereid, door in één enkelen avond alle gangbare conventies ten aan zien van dramatische kunst omver te wer pen, en met iets principieel nieuws te komen. Men zat ermee, en het erge was: de hee- ren tooneelcritici konden het ontwijfelbare talent, dat de jeugdige schrijver bezat, niet negeeren. Wij zullen er ons niet verder in ver diepen: sedert zijn meer dan 40 jaar voor bijgegaan, en we zijn op het tooneel aan heel wat meer en heel wat anders niet altijd wat beters helaas! gewoon ge raakt. Het was voor een dilettanten-vereeni- ging dus een heele onderneming een stuk als dit, dat feitelijk een tekort aan actie bezit, te ondernemen. Aangezien de dia loop hier primair is, moet dus ook van den spelende stuk voor stuk verwacht kunnen worden, dat hij dien dialoog be- heerscht; dat hij minstens de paradox, die hij heeft te lanceeren, de geestige toespe ling of de woordspeling, die moet worden gezegd, begrijpt of apprecieert. Daarbij moet dan worden geacteerd op zeer na tuurlijke en ongedwongen wijze, geheel zooals in een dergelijk geval in werkelijk heid zou plaats hebben. Laat ons aanstonds constateeren, dat „Tavenu", op enkele uitzonderingen na, voortreffelijk voor deze taak berekend bleek te zijn. Die enkele uitzonderingen en men zal ons ten goede houden dat wij maar geen namen noemen konden evenwel het verband met de anderen niet verbreken en aan den totaal-indruk geen afbreuk doen, en wij gelooven, dat de Burgemeester dan ook vri, »vel den alge- meenen indruk vertolkte toen hij zeide, dat het spel dat van beroepsartisten zeer dicht naderde. Speciaal de hoofdrollen waren in voortreffelijke handen en hier past het ons wél namen te noemen. Mevr. WestenbergSpaans vertolkte de rol van Lady Windermere voortreffelijk, zooals ieder zal toestemmen, die haar gezien heeft. En dit is niet maar een gewoon blijspel-rolletje van dertien in een dozijn, hier komt wel degelijk dramatisch talent, Kiespijn overvalt U meestal op een tijdstip dal U géén gelegenheid heeft naar den tandarts te gaan. Neem dan een "AKKERTJE" dat helpt U tenminste dadelijk van de Pijn af. AKKER-CACHETS zijn bijzondere pijnstillers bij Kiespijn, Hoofdpijn, Zenuwpijn, Spierpijn. "AKKERTJES" kosten slechts 50 cent per 12 stuks. Overal verkrijgbaar. sterke uitbeelding bij te pas. Als haar echtgenoot fungeerde de heer Westtyoeve, die zijn sporen bii „Tavenu" al lang ver diend heeft en die een volkomen natuur lijk, ongekunsteld spel gaf. Dan krijgen we mejuffrouw L. van Hoek als de her togin van Berwick: statige, aristocratische kwaadspreekster, die eigenlijk, vulgair uitgedrukt, in het stuk de kachel aan maakt. C. J. Mol Jr., ook een oude ge trouwe van het „Tavenu"-tooneel, was als lord Darlington uitstekend, en tenslotte last not least mevrouw Westhoeve1 Visser als de befaamde mrs. Erlynne. Voorwaar, dit is een figuur, waarmee het puriteinsche Londensche publiek van 40 jaar geleden geen raad geweten heeft en Wilde de heeren critici wanhopig heeft gemaakt. Daartussehen bewegen zich dan een aantal dames en heeren, die in het stuk op het tweede plan komen en waarbij er wa ren, die alleraardigste typeeringen gaven. De regie in handen van den heer Kott- mann is in één woord voortreffelijk: niets ontgaat aan zijn spiedend oog, letterlijk overal is aan gedacht en het is waarlijk geen vleierij als wij zeggen, dat zijn regie in menig opzicht beter verzorgd is dan bü een beroepstooneel. Dat is trouwens het voordeel van de „liefhebberij"-komedie boven die van het „beroep". Nu stond men ten aanzien van dit stuk voor een moeilijkheid. Zooals gezegd, het stuk da teert can 1892, en heette toen een stuk „uit onze dagen". Maar die dagen zijn in middels 42 jaar geleden en kon men nu wel de dames en Leeren laten optreden in zulke ouderwetsehe costuums als toen werden gedragen? Men heeft den knoop doorgehakt en er zonder meer een 18e eeuwsch costuumstuk van gemaakt. Hoe-j wel, zooals uit het bovenstaande blijkt, hierdoor wel een soort anachronistisch hybridum werd geschapen, hindert dat voor óns modernen niet meer en zoo kan men dus deze oplossing, die bovendien het voordeel heeft van de fleurigheid van schilderachtige costuums, aanvaarden. Bii deze costumeering was de geheele omge ving verder aangepast, zoowel wat inte rieurs betreft (die uiterst verzorgd waren) als wat réquisieten aangaat. Let op de- lange pijpen bijvoorbeeld, die de heeren in het derde bedrijf rooken! Kortom, aan alles was in dit opzicht gedacht. Costuums van de firma Ridderikhoff te Hoorn wa ren smaakvol en keurig; het kapwerk van de firma Michels te Amsterdam sloot zich daarbij aan. De band onder leiding van den heer Visser, die zorgde voor entr'acte-muziek, had de jazz en de step onmiddellijk vóór het opgaan van het doek terzijde gezet en gaf ons klassieke Don Juan- en andere muziek bij wijze van entrée. Dus ook in dit opzicht was de regie diligent, en wij Buitenlandsch Overzicht peg 1 Feuilleton - I Radio-programma ..2 Van links en rechts „2 Dinsdag is te Rotterdam Hr. Ms. ,,K XVI" in dienst gesteld 2 Van Moskou uit is een nieuwe stratosfeertocht ondernomen. Het schuitje is naar beneden ge- f stort en de drie inzittenden zijn gedood7 44 leden van de Zuidpool-expe- ditie van Byrd verkeeren in ge vaar B| 7 Hevige branden en hevige koude te New-York 2 De moord op dr. Arlosoroff, in Palestina. opgehelderd. Twee Arabieren gearresteerd - 7 De notaris uit de Umwertungs zaak is uit zijn ambt ontslagen m 1 Het aantal dooden bij de aard beving in Br.-Indië is tot ruim 6000 gestegen 2 In Amerika zullen 1184 nieuwe vliegtuigen gebouwd worden 8 Ingediend is een wetsontwerp tot vergrooting van het landingster rein op Schiphol <5 Twee ongelukken met doodclij- ken afloop te Rotterdam 7 Overleg arbeidsvoorwaarden landbouwbedrijf De belastingontduiking en de cir culaire van den Minister 8 Een Fransch-Oostenrijksche han delsovereenkomst onderteekend 8 Omtrek-nieuws«6 Marktberichten éup 8 Marineberichten 8 Sportnieuws8 8 Donderdag 1 Februari. Leger dés Heils, 8 uur, openbare Ge zinsbondsamenkomst. Vrijdag 2 Februari. Lezing over Fascisme. R.K. Jonge Mid- denstandsvereeniging. gebouw Hoofd gracht 23. Zaterdag 3 Februari. Casino, 8.30 u., Bal-Masqué „Tavenu". Ouderavond Speeltuinvereeniging afd, „Oude Helder", Musis, 8 u. Zondag 4 Februari. Propaganda-avond Drankbestrijding, Mariavereeniging en Kruisverbond, R.K. Volksbond, 8 uur. Maandag 5 Februari. V.A.R.A. tooneelvoorstelling. Casino, 5 en 8 uur. Soirée R.K. Dansclub „Decentia", Musis Sacrum, 8 uur. Woensdag 7 Februari. Concert Muziekvereeniging „Winnubst". Casino, 8.15 uur. „Hè, pa," zei de getrouwde dochter, die in Den Haag woonde, tot haar vader. I „Als u het wagentje eens naarRótter- 'dam bracht." Haar vader, een gezette zestiger, die aan niets zoo het land had als aan „met pakjes loopen," keek haar ontsteld aan. I iflIlitllllUlllllllllllltlillitlllllllllHIIII i „Wat, moet ik dat wa gentje naar Rotterdam (brengen? Dank je feestelijk!" De kinderen en het anderhalf-jarige kleinkind, waar hij stapelgek op was, zouden met Kerstmis naar Rotterdam ko men, en het was nu twee dagen voor die logeerpartij. „Maar pa," zette de dochter door. „Wij kunnen dat ding toeh niet mee in den auto nemen! Wat flauw, u stapt hier op de tram, dan bent u gauw aan het station, en in Rotterdam neemt u lijn 10. Toe doet u het nu maar!" De oude heer weifelde al. Voor zijne kinderen liad hij veel over, maar dat was wel heel erg. „Ziet u nu wel, dat u het doet", besliste de dochter, haar vader ken nend. „Ik zal het terwijl even in orde ma ken." Na een klein kwartiertje kon men een kleinen, dikken heer met een ledigen kinderwagen door de stille laan zien stappen, op weg naar de tramhalte. Hij had nauwelijks een paar meter geloopen,! of een schooiertje, opmerkzaam geworden i op het dwaze van het geval, bleef staan en 1 riep: „Hé, opa, je hep je kind verloren!"! Doende, alsof hij niets zag en hoorde, liep de oude heer verder. Daar begon het al, hij liep totaal voor gek. „Hè. ouwe", plaag de de jongen. „Mag ik d'r niet es in rije? Moeizaam voortduwend, redeneerde de oude heer met zichzelf. Wat kon hem dien jongen schelen, in een paar minuten was hfj immers aan de halte. Plof, de wa gen ging ineens scheef, er liep een voor wiel "af, dat precies midden in een plas modder rolde. Verdorie, daar had hij niet lUllllllllllftilinilllinillilllllllllllllHIHilllt liimiiimiHiiiitiiniiiMiniHiiHiiiudiHMnulf aan gedacht, dat wiel liep ieder oogen- blik af. Dat zijn dochter daar nog altijd niets aan had gedaan! De jongen kreeg meelij, sleepte het ding uit de modder en samen eendrachtig nu in het geval, deden ze het smerige wiel weer aan den stang. Hierbij hield de jongen het ding even tegen opa's keurig gestreken pantalon, zoodat er zich een breede streep met wa gensmeer vermengde modder vormde. Die kon hij naar een kleermaker laten brengen, overdacht de oude heer woe dend. Nadat hij den jongen een kwartje had gegeven (kleiner kon hij zoo gauw niet vinden), reed hij het wagentje, het weerspannige wiel angstig In de gaten houdend, naar de tramhalte. Het laatste eindje moest hij nog op een drafje loo pen, want de tram kwam juist den hoek om. Vlug zette hij het wagentje op het voorbalcon, en ging er in zijn volle breedte voor staan. Gelukkig, de conducteur maakte geen bemerking en tikte aan zijn pet voor de fooi. Dat liep tenminste goed af! Aan het station gekomen, duwde de oude heer zijn vracht, alsof het de ge woonste zaak van de wereld was, de drukke hal door,sjouwde het wagentje de steenen trappen op, die naar het perron leidden. Eenmaal dreigde het aan zijn handen te ontglippen,maar het draaide nog net tegen de beenen van een achter- hem aankomende heer, die op zeer on dubbelzinnige wijze zijn misnoegen te kennen gaf. Ondanks het winterweer zweette de oude heer als in het hartje van Augustus, maar tenslotte gelukte het hem, op het voorbalcon van den electrischen trein naar Rotterdam een plaatsje te vinden. Terwijl de trein zich in beweging zette, werd de deur nog eenmaal opengetrok ken en de conducteur stapte naar bin nen. Even keek hij, zeer verbaasd naar het wagentje, en zei toen, plichtsgetrouw: „Dat gaat zoo maar niet, u moogt dit wagentje niet meenemen!" „Maar goeie man," verdedigde zich de overtreder van het spoorwegreglement, „ik heb dat ding al zoo dikwijls meege nomen." Het argument had juist de ver keerde uitwerking. De conducteur, schijn baar in een prikkelbare stemming, ver volgde: „Juist meneer, ik heb u al dikwijls in de gaten gehad en het wordt alle tijd, dat ik er nu eens een einde aan maak. Uw biljet s.v.p.". „Ik ben abonné, beste man," probeer de Opa nog indruk te maken, maar op het hooren van deze verklaripg werd de con ducteur heelemaal woedend en raasde: „Juist, mooi zoo, dan behoorde u het reglement zeker te kennen. Geeft u uw kaartje op, dan zullen wij dat maar eens inhouden". De oude heer verbleekte. Abonnement inhouden, dat beteekende een enorme schade. En hoewel hij het zonde vond van het geld, haalde hfj een gulden uit zijn zak en hield dien den zich opwindenden man voor. „Koop je hier een paar sigaren voor," teemde hij, angstig naar de uit werking van zijn woorden kijkend. Alsof hij een klap in het gezicht had gekregen, staarde de conducteur hem aan. „Mijnheer", brulde h'j daarna. „Dat is omkooping van een ambtenaar in functie, daar staat gevangenisstraf op! Geeft u onmiddellijk uw abonnement, of ik maak er werk van!" Met bevende handen Kaf de gepijnigde man zijn abonnementskaart af en zweeg. De conducteur vertrok, zichtbaar opge lucht zijn woede eens goed te hebben ge koeld. Daar was Rotterdam intusschen al. Na dat de conducteur, blakend van dienst- doenerij, het geval aan een dienstdoen- den chef had uitgelegd, vertrok de oude heer zonder abonnement, hijgend, ter neer geslagen door de ellende, niet meer in staat het wagentje verder te sjouwen. Een witkiel droeg het vrachtje naar be neden tot aan de tramhalte. Het was in- t middels begonnen te regenen en geluk- kig kwam daar juist Lijn 10 aan. Neen, daar kon hij niet in, die was zonder bij wagen. De regen was overgegaan in een piasbui en tevergeefs probeerde de oude man zich te beschutten tegen de water stralen. Daar kwam de volgende tram. „Vol, mijnheer," verklaarde de conduc teur nadrukkelijk en belde af. Zielig, het sliknatte wagentje aan zijn hand, inwen dig zijn dochter verwensehend, wachtte hii. Na nog een tram zonder bijwagen te hebben moeten laten voorbijgaan, kwam er tenslotte een met een leeg voorbalcon. Haastig tilde hij de last erop (je krijgt in alles handigheid) en zuchtte van opluch ting. De tram zette zich in beweging, maar stond plots weer stil. Zeker iemand, die nog mee wil, overpeinsde hij, maar tegelijk verscheen de conducteur aan het balcon. „U mag hier niet met dien wagen op, vooral met dit weer niet. U ifêemt plaats voor vier in en als er straks een controleur komt, krijg ik er de last mee. En vinnig door het oponthoud, voegde hij erbij, „waarom huurt u niet liever een verhuiswagen?" En meteen zette hij 3e wagen op straat in den regen. Verbijsterd, diep geschokt in zijn ver trouwen in conducteurs (geen cent fooi kregen ze ooit meer van hem) staarde de oude heer hopeloos om zich heen. In zijn brein kwamen moorddadige plannen op tegen het wagentje. Laten staan hier, in de Schie rijden, weg geven aan den eer sten den besten bedelaar. Maar goedmoe dig als hij was, onderdrukte hij direct deze neigingen, en voortsjokkende, be reikte hij, doornat, in een soort wolkbreuk zijn huis. „U hebt het UI=>U'O.UUtnl^li=li zetj.. verweet 8 zijn dochter hem eenige da gen later," men kan u nu nooit eens iets laten doen!" (Nadruk verboden). willen dit hier met waardeering vast leggen. Na afloop van de voorstelling had de huldiging plaats. Ofschoon een dertigjarig jubileum natuurlijk niet op één lijn kan worden gesteld met een zilveren of gou den, is een herdenking ervan toch zeker geoorloofd ten aanzien van een tooneel- club. En zoo kregen we dan allereerst Bur gemeester Driessen, die namens het Col lege van B. en W. (wethouder De Boer en de heer Kamman, gemeente-secretaris, waren, met den burgemeester, als offi- cieele vertegenwoordigers van de ge meente aanwezig) zijn gelukwenschen uit sprak en een bloemstuk aanbood. De wijze, waarop dit stuk is vertolkt, is boven onzen lof verheven, zoo zeide de burge meester; zü benadert het beroepsspel. De heer VVijker Jr., die 5 jaar geleden zelf fungeerde als voorzitter der feestcom missie, vertolkte thans namens alle kunst lievende leden de gelukwenschen met dit 30-jarig bestaan; hij bood een envelop aan, welker inhoud was bijeengebracht door de kunstlievende leden en de som van 100 bevatte. Verder bood de lieer Wijker namens een aantal oud-werkende leden een bloemstuk aan. Namens „Volksonderwijs" werd even eens een bloemstuk aangeboden en ten slotte kwam de heer Polak zelf. Wij schrikten toen hij zijn speech openvouw de: zouden we dat allemaal moeten op schrijven? Maar gelukkig, 't bleek een dichtwerk te zijn, waarin van alles en nog wat over de jubilares.se verwerkt bleek te zijn, en dat zich niet leent voro een korte weergave. Of wij zouden een apart bijblad ervoor moeten drukken. Tenslotte bood ook de heer Polak aan „Tavenu" aan een papieren envelop. (Met inhoud, wel te verstaan). De heer Kottmann dankte de gevers. Wü hebben nooit gevraagd, zoo zeide hu. of een uitvoering te mooi of te kostbaar zou worden; wü hebben alleen maar den eiseb gesteld, dat zij goed moést zijn. En hoewel wij dan ook niet in de eerste plaats om een finantieele bijdrage hebben ge vraagd, zal natuurlijk ieder begrijpen, die deze I.ostbare uitvoering ziet. dat zü ten zeerste welkom is, en een druppel vormt op een gloeiende plaat. De heer Polak, die li. ?iin berijmde toespraak een en ander-

Heldersche Courant | 1934 | | pagina 5