Modepraatje Het ontbijt van Napoleon I. tob nooit PAG. 4 7ATFRDAG 3 FEBRUARI 1934 'T jUTTERTJF door de pudding waarna we deze met de garde opkloppen, tot we een luchtige massa hebben, die in een met koud wa ter omgespoelden vorm gedaan wordt en gepresenteerd kan worden met vanillesaus, die gemaakt wordt van 5 dl melk, 1 eierdooier, 1 eetlepel maïzena 40 gram suiker of 5 dl melk en 3 platte eetelepels custard poeder. HIanc manger met vruchten. 4 dl melk, 3 dl room, 70 gram suiker, marasquin essence of dl likeur, 5 blaadjes gelatine (witte), 2 blaadjes gelatine (roode), eenige sneetjes cake. gelatine (roode), eenige sneedjes cake. We beginnen eenige sneetjes cake in een kristalen schaal a'ls „fond" te leg gen en doen hierop de inhoud van het blikje aardbeien, waarvan we eerst het vocht hebben afgegoten. In een klein pannetje laten opkoken. Per 1 dl vocht rekenen we veelal 1 blad roode gelatine en lossen dit hierin op, roeren van tijd tot tijd even en gieten de vloeistof over de aardbeien als deze wat dikker be gint te worden en zetten de kom dan zoo koud mogelijk weg, opdat het vruchtensap spoedig stijf kan worden. De melk rengen wij aan de kook en trtusschen weeken wij de blaadjes ge- .afine in ruim-koud water. Kookt de melk, dan voegen we de suiker erbij, de geweekte en op een theezeefje ge lekte blaadjes gelatine, de essence of likeur waarin we deze vloeistof laten afkoelen. Van tijd tot tijd kloppen we met de garde om te voorkomen dat de gelatine zakt. Zien wij, dat de massa dikker begint te worden, dan roeren we de stijfgeklopte room erdoor en gieten de puddingmassa op het vruchtensap. Opdienen met vanille-w-afeitjes. Stamppot van roode kool met aardappelen, appelen en varkens- ribbetjes. 1 roode kool, 2 kg aardappelen, ?V2 ons varkensrib, ongeveer 1 kopje azijn (naar smaak), 1 kg zure appelen, 1 half kopje rijst, 3 kruidnagelen, 1 uitje, 1 gr. theelepel kaneel, 1 platte eetl. suiker, zout, peper, 1 blokje delfrite. We wasschen het varkensvleesch. zouten het en strooien er peper over heen, waarna we het opzetten met 3'4 liter water en ongeveer 1') a J5 min. later koken, daarna uit de pan manen en de helft, van de ges draafde kool er in doen,'hierop het vleesch en de rest van de kool, de geschilde appelen, die aan plakken zijn gesneden, de rijst, de ui, waarin kruidnagels geschoven zijn, kaneel, suiker, rijst en azijn waarna we alles weer aan de kook brengen en de massa zachtjes laten stoven, hetgeen ongeveer 2 a 21/, uur zal duren. De aardappelen worden geschild en aan partjes gesneden, gaargekookt, liefst in een flinke groote pan, waarbij als de aardappels gaar en afgegoten zijn, de roode kool bijgevoegd, het vleesch wordt uit dè kool gehaald en op een bord warm gehouden. De overige massa wordt fijn gestampt en nog even doorgestoofd met een blokje Delfrite. (Nadruk verboden.) kelijk slagen om alles tot een goed einde te brengen. Géén nood echter! Wij brengen u deze week weer een paar aardige modellen, waarvan zoo als gebruikelijk goede knippatronen beschikbaar worden gesteld. Huis- of kantoorjapon. (3065) rij kleine knoopen als sluiting-^ Al* tusschenvoering zouden vq tianel thans voor het bovengedeelte flanel te nemen, terwijl de mantel in zijn Oo £e" Set kUnS.Sjde wordt gmwt en groote Kleine In de winkels ziet men een keus in de alleraardigste ruitjes, zoowel vierkantjes, als de z.g. pieds de poule, in zwart-wit, bruin-wit enz., die tevens uiterst billijk in prijs zijn en waarvan men aan de hand van een goed patroon heel gemakkelijk zelf een japonnetje kan maken. Uns model is van zoo'n klein ruitje gedacht met effen kraag en sluiting midden vóór met drukknoopjes; gar Het hoedje sluit om het is achter in den hals lnge"mpeld, ter w ijl aan de voorzijde van den bo een rand is aangebracht van..['"*e fen voerd met stijf gaas, terwol langs den buitenomtrek nog een Ialton Jen aangebracht, om den vorm te houden Patronen verkrijgbaar voor meisjes tegen den prijs van van 3o 0.48. jaar Het bestellen van patronen. De prijs onzer patronen is verlaagd tot 0.58 voor japonnen, 0.48 voor kinderkleeding en 0.40, voor enkele rok of blouse. Men kan het bedrag in postzegels of per postwissel overmaken aan de Mode-redactie, Muzenstraat B, Den Haag. U kunt ook gireeren op giro-reke ning 191919 ten name van den Knip- patronendienst te Den Haag. Voor uit stekende» pasvorm wordt ingestaan, indien men duidelijk buste en heup wijdte vermeldt. Het zoo juist versche nen Practische Modeblad wordt met de patronen gratis medegezonden. Nu eindelijk begonnen. Met goede patronen. U hebt u reeds zoolang voorgeno men eindelijk eens te beginnen aan dat japonnetje, of dat pakje voor uw kleinen, dat hij of zij, zoo hoog noodig moesten hebben. Steeds hebt u het uit gesteld, ook toen ge laatst op de uit verkoop zoo'n goedkoop couponnetje hebt gekocht. Nu zal er eindelijk dan van komen, maar er is nog een bezwaar. Welk model zult ge kiezen en hoe komt ge aan een goed knippatroon, want zon- dtr dit laatste zult ge niet zoo gemak- neering van kleine knoopjes. De mouw is aangesloten, terwijl de rok uit twee banen bestaat, die in het midden een opgestikte naar binnen vallende plooi hebben. Ceintuur van dezelfde stof met bij passende gesp. In alle maten zijn patronen van dit eenvoudige, practische japonnetje te verkrijgen tegen den prijs van 0.58. Huishoudschort en mutsje. (3066) Een flink, ruim schort, dat de japon geheel en al bedekt, is een uitkomst voor dames, die zelf veel in huis moe ten doen, evenals het bijpassende mutsje, dat de haren behoedt tegen het vuil en vet worden bij het werken en koken. Hoe gemakkelijk is zoo'n schort te vens bij onverwacht bezoek, even de ceintuur op zijde losgemaakt, het schort uitgetrokken en men is gekleed om het bezoek te ontvangen. Het model is vlot, twee revers, ruime mouwen met kleine manchet af gewerkt en een flinke zak om allerlei kleinigheden terloops in te bergen. Patronen in verschillende maten be schikbaar tegen den prijs van 0.40. Jongensjasje. (3067) Allerlei mooie, wollen weefsels zijn verkrijgbaar tot het maken van jon gensjasjes, noemen wij slechts ratiné, velours de laine, homespun, niet te vergeten de weefsels, z.g. doublé face, die aan den binnenkant geruit zijn en geen voering noodig hebben. Het jasje heeft raglan mouwen met kleine opslagen en opgestikte zakken, terwijl de sluiting uit twee knoopen bestaat. Zwart flnweelen meisjesmantel en hoed, (3068). Het hoog gesloten manteltje met om liggend kraagje heeft midden voor een Napoleon hield er van om Parijs in cognito te doorkruisen, op de manier van den sultan uit de sprookjes van .Duizend en één Nacht". Bij deze uit stapjes door de stad droeg hij altijd een grijze overjas tot aan den hals toege- geknoopt en een ronden hoed met bree- den rand. Op zekeren dag wilde hij de en dome-zuil, die bijna gereed was, eens gaan bezichtigen, en verliet daarom vóór het aanbreken van den dag het paleis, vergezeld door een adjudant. Hij liep den tuin der Tuileriën door en kwam op de Place Vendome aan, toen juist de morgenschemering begon door t6 brckGn» Vóórdat hij het mooie gedenkteeken van ahe kanten tot in de kleinste bij zonderheden had bekeken, waren er ongeveer drie kwartier verloopen, Eindelijk ging de keizer verder en langs de Rue Napoléon (thans Rue de la Paix) kwam hij, rechts omslaande, op den boulevard en zeide tot zijn ad judant: „Wat zijn de Parijzeiiaars in deze wijk lui, Duroc! Het is al klaar lichte dag en alle winkels zijn nog gesloten!" Al pratende kwamen ze voorhij het restaurant „Les Bains Chinois". „Laten we daar eens gaan ontbijten", wees Napoleon. „Is U dat ernst, Majesteit?" vroeg Duroc verbaasd. „Zeker. Hebt ge dan ook geen trek gekregen na onze lange -wandeling?": „Óm U de waarheid te zeggen, ja Sire". „Welnu, ik ook, laten we dan naar binnen gaan". De keizer stapte hierop het café binnen, ging aan een der tafeltjes zit ten, riep den kellner en bestelde zijn lievelingsgerechten: gebraden lams- coteletten, daarna een omelet en een goede flesch wijn erbij. Nadat hij dat alles met smaak had opgegeten en een kop koffie had ge dronken, waarvan hij beweerde, dat ze lekkerder was dan de koffie, die men in de Tuilerieën voorzette, riep hij den kellner en vroeg om de rekening. De kellner ging naar het buffet, maar het wachten duurde Napoleon blijkaar te lang. Hij stond tenminste op en zei tegen Duroc: „Betaal jij de re kening maar, zoodra de kellner terug komt. Ik ga vast vooruit". Napoleon liep vlug het café door en bleef met de handen op zijn rug in de deur staan, terwijl hij zachtjes een Ita- liaansch wijsje floot. De adjudant was tegelijk met den keizer opgestaan. Ter wij! hij op den kellner wachtte, merkte hij, in zijn zak tastende, dat bij het haastige aanklee- den in den vroegen morgen zijn porte- 'monnaie vergeten had mede te nemen. De adjudant verschoot van kleur. Napoleon droeg nooit geld bij zich, dat wist Duroc heel goed. Bovendien zou hjj nooit den moed hebben gehad zijn verzuim op dit oogenblik te bekennen, En de kellner was al teruggekomen en wachtte! De rekening bedroeg twaalf francs. De keizer had al een paar keeren om gekeken en begreep niet, waarom Duroc zoo talmde. Tenslotte klonk het ongeduldig aan de deur: „Laten we wat voortmaken, het wordt laat!" Ten einde raad stapte de pdjudant nu op de eigenares van het café toe, die bij het buffet stond en zeide, wel wat verlegen: „Madam, mijn vriend en ik zijn vanmorgen wat haastig uitge gaan en hebben onze beurs vergeten. Maar ik verzeker u op mijn eerewoord, dat u binnen het uur het bedrag van de rekening zult ontvangen". „Dat praatje heb ik al meer ge hoord, mijnheer", zei de dame op on verschilligen toon, „ik ken u echter geen van beiden en laat me niet beet nemen. U begrijpt dus..,." „Madame, we zijn mannen van eer! Officieren van de garde!" „Die zijn juist het ergste!" Die zijn juist het minst van allen te vertrouw n dat weet ik maar al te goed!" ant-' woordde de dame. „Madame", mengde de kellner zich nu in het gesprek, „ik zal aansprakelük blijven voor deze heeren. Ik ben ervan overtuigd, dat een paar garde-officie ren geen armen kellner zullen bedrie. gen. Hier zijn de twaalf francs." „Dan is de zaak in orde. Maar ik voorspel je, dat je naar je twaalf francs zult kunnen fluiten!" lachte madame. Onderweg moest Duroc toch aan den keizer het avontuur vertellen, omdat deze met alle geweld wilde weten, waar- om de afrekening zoolang had ge. duurd. Napoleon lachte hartelijke om het verhaal. „Ik kan begrijpen, dat je in de benauwdheid zat, mon ami", zei hij. Een paar uur later trad een ordon nans officier, die van den adjudant nauwkeurige orders had gekregen, het café „Les Bains Chinois' binnen. „Madame", vroeg hij aan de eige nares, „hebben hier vanmorgen vroeg twee heeren in grijze overjassen ont beten, die hun vertering niet konden betalen, omdat ze hun portemonnaie hadden vergeten?" „Jawel meneer", antwoordde madame. .Die heeren waren zijn Majesteit de keizer en zijn adjudant. Kan ik den kellner spreken, die voor hen be taalde?" Madam schelde en de officier wend de zich daarna tot den binnentreden- den kellner en overhandigde hem een rol van vijftig gouden Napoleons. Eenige dagen later kreeg Durgens, zoo heette de kellner, een a&nstellnig als lakei in het paleis van den keizer! ERVARING. En de juiste wijze om erop te reageeren. Wij allen doen zoo nu en dan de er varing op, dat iets, wat wij ons voor gesteld hadden, niet bereikt kan wor den op de manier, die wij gevolgd hebben. En dikwijls begaan, wij dan dep fout,- bij de pakken te gaan neerzit ten en ons te beklagen. We hebben toch zoo ons best ge daan en het is niet gelukt. Jammer. Juist en dan: „punt". Verspilt verder geen kostbaren tijd en energie aan be spiegelingen, hoe jammer het is en hoe onverdiend de tegenslag. U heeft eerlijk gepoogd en is niet geslaagd. Dan moet er ergens een fout schuilen, in de manier waarop u het heeft aangepakt of in de middelen, die u heeft gebruikt. Gaat aan het werk, ge duldig en aandachtig, tot u die fout gevonden heeft. Dan kunt u niet falen te ontdekken: tot zóóver heb ik den juisten weg gevolgd en daar ben ik het zijpad ingeslagen, dat sneller naar het doel scheen te voeren, maar dood bleek te loopen." En begint dan van daaraf opnieuw, zoekt den goeden weg die werkelijk naar het doel voert. Wat doet iemand, die op een wandeling ver dwaald is en ontdekt dat zijn weg op een steile helling, op een breede sloot uitloopt? Gaat hij zitten klagen en zuchten? Neen, als hij eenigszins verstandig is, zal hij net zoover terug gaan, tot hij weer op bekend terrein is, en van daaruit zijn tocht voortzet ten. Precies zoo moeten wij doen, wan neer wij op den levensweg verdwaald zijn. Schuif de schuld van uw mislukkin gen niet op anderen. Richt uw cri- tiseh onderscheidingsvermogen eerst op uzelf. Gaat na, of uw gedachten- leven niet beheerscht wordt door zulke negatieve en afbrekende elementen als angst,onverdraagzaamheid, wantrou wen, afgunst of mismoedigheid. Want iemand die in deze lijnen denkt, leeft negatief en behoeft niet verder te zoeken naar de reden van zijn niet- slagen. Plaats uw gedachtenleven om zoo te zeggen eens voor een spiegel. Is het negatief? Begint dan met het positief te maken. Neemt het vaste be sluit, om het gehalte van uw gedachten te veranderen. Legt u toe op eerlijk heid op hoopvolle gedachten op zelfvertrouwen. Houdt uzelf voor, dat u voortaan op positieve en opbouwende wijze wilt denken. De gedachten heb ben invloed op de daden van een mensch zooals zijn omgeving in vloed heeft op zijn gedrag en gewoon ten. Positieve gedachten hebben een heilzamen en versterkenden invloed op de gezondheid en op de energie. Daarom, vooral: verbant de angst

Heldersche Courant | 1934 | | pagina 16